Showprogramma 'Los Vast' in Sas van Gent rbeidsbureaus samen met bedrijven Waterschap Walcheren wil zelfstandig blijven Zeeuwse rijkspolitie hield aektste volleybaltoernooi Marius van Beek in 'Etcetera' Nieuwe muziek in Vlissingen VAN LANSCHOT'S KOERS NAAR HOGE RENTE: PZC/ provincie kunst O Toch maareven Van Lanschot bellen: 06-0221987 luziekgezelschap enen op bezoek Terneuzen iet Brakman programma an Gewest' Kruisvereniging in Kanaalzone bijeen 'IRAAL JAARREKENING. STIJGRENTE- REKENING. RENTALENTNV. CL. 11 Requiem van Mozart in O.L.Vrouwkerk van Sint-Niklaas r F van Lanschot Bankiers 1 BSPAG 11 NOVEMBER 1986 B! 0 VAN GENT - Het NCRV-programma 'Los Vast' maakt morgen, woensdag, porthal De Vlaanderen in Sas van Gent opnamen voor een televisie-uitzen- s Avonds zal het programma van 19.12 tot 20.00 uur op Nederland 2 te zien Aan het programma, samengesteld en gepresenteerd door Jan Rietman, W altijd een groot aantal Nederlandse artiesten mee. nsdag krijgt het publiek de volgende zangers en zangeressen te zien: Frank \ton, René Schuman, Eric Mesie, Maarten Peters, Gerard Jolink, Hans de u de Zangeres zonder Naam, de Dolly Dots en Henny Huisman. Voor de ika'e begeleiding zorgt de Los Vast-band, waarin Jan Rietman zelf piano :lt. radio-programma Los Vast is iedere week tussen 12.00 en 14.00 uur op Ra de te horen. Sinds dit jaar is het ook regelmatig op televisie te zien. Inmid dels is het programma, dat in haar radio-vorm al twaalf jaar bestaat, bijzonder populair geworden. Het 'Los Vast-Kuipspektakel' dat in juli voor de tweede maal (in het Feyenoord-stadiom werd gehouden kreeg dan ook 50.000 bezoe kers. Jan Rietman verzorgt sinds vijf jaar de presentatie van het programma. Hij studeerde aan het conservatorium in Arnhem piano en algemene muzikale vor ming, en speelde onder andere bij Long Tall Ernie the Shakers en The Rain bow Train. Ook in begeleidingsgroepen van Boudewijn de Groot en The Cats speelde hij piano. Naast Los Vast presenteert Rietman ook het radioprogram ma 'Pop non Stop'. Woensdag is de sporthal vanaf 16.45 uur voor het publiek geopend. De toegang is gratis en de televisie-opnames beginnen om 17.30 uur. Nieuwe cursus schoolt verkloze MTS'ers om DELBURG Een vergaande L van samenwerking tussen de I^Bestelijke Arbeidsbureaus in Zee kind en een tweetal bedrijven heeft Iele 1 tot een cursus, waarin werklo- ■en unnen worden opgeleid tot pi- NEUZEN De harmonie De ;ende Hollander gaf zaterdag in inwerking met het muziekgezel- p OLTO uit Loenen een concert in Zuidlandtheater in Terneuzen. 0 (Oefening Leidt Tot Ontspan- 1 was met twee bussen afgereisd het Zeeuwse land. Het muziekge- hap uit Loenen op de Veluwe 's middags eerst ontvangen in itadhuis van Terneuzen. Daarna ie een excursie naar de zeeslui- land tussen Terneuzen en Loenen 1 stand gekomen door een oud-lid f)e Vliegende Hollander, die is ver- 1 naar Loenen. De gasten van De Jende Hollander hebben geslapen 1 kantine van De Hoop, die belan- is ter beschikking werd gesteld, 's Ids volgde een concert van beide Jigingen in een uitverkocht Zuid- Jheater. Onder leiding van Piet nan bracht De Vliegende Hollan- Jinder meer 'Finlandia' en werd beide gezelschappen een geza- Tijke uitvoering gebracht van het Tner 'In True Fest' in arrangement He heer Van Houtvest. ESKENS De zanger Piet ikman uit Breskens komt nenkort op de televisie in een gramma Van Gewest tot Ge- t, dat wordt uitgezonden r de NOS. Dinsdag 18 en nsdag 19 november zullen amen worden gemaakt voor Ie ubriek die iedere woensdag p iet scherm verschijnt. Dins- vinden er opnamen plaats in eigen studio in Breskens en iet Zuidlandtheater in Ter zen. Woensdag wordt Piet kman tijdens zijn werk op de enboogschool in Hulst op de vastgelegd. programma in het Zuidland- ater zal een familieshow wor- De aanvangstijd is daarom half acht 's avonds. Het pro- mma heet 'Wat-moe-me-noe'. is volgens Brakman een te lverhaal met serieuze en zotte ;en, „met de nadruk op de e dingen". Hij brengt de kin- n succes-nummers maar ook erliedjes. Ook zijn nieuwe [ference 'De Badmeester' zal oren zijn. Het is de bedoeling er een live-registratie plaats- 't in het Zuidlandtheater. kman zelf treedt belangeloos zodat de toegangsprijs laag jouden kan worden. „Op deze lier kan ik iets terugdoen het publiek. Voor al die sen die de laatste keer te- gesteld waren omdat de zaal erkocht was", laat Brakman en. organisatie van het optreden et Zuidlandtheater is in han- van het evenementencomité Vliegende Hollander' in Ter- Brakman heeft volgende t is in de maak en komt in uit en verder zal in het vol- voorjaar een lp met kinder- |es van hem verschijnen. ping-tekenaar/-constructeur. Twaalf werkloze MTS'ers uit de gehele pro vincie zijn vorige week begonnen met deze cursus, die wordt gegeven in het Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen (CVV) in Middelburg. De opleiding, die wordt gevolgd door een computercursus, duurt zeven we ken. Maar na die, door de organisato ren als 'spartaans' omschreven cursus, hebben de deelnemers bijna zo goed als zeker een baan. Dat bleek tijdens de presentatie van de opleiding aan de pers, gisterochtend in het Middelburg se CVV-gebouw. Dat vraag en aanbod op de arbeids markt niet geheel op elkaar aanslui ten, is niet nieuw. Het bedrijfsleven staat te springen om piping-teke- naars/-constructeurs, maar in dit be roep staat nu eenmaal niemand als werkloos ingeschreven. De enige oplei ding voor piping-tekenaar/-construc- teur wordt gegeven door een handvol bedrijven en dan nog uitsluitend voor eigen personeel. Daarom hebben de Gewestelijke Arbeidsbureaus (GAB) in Terneuzen, Middelburg en Goes gel den vrijgemaakt om die opleiding te 'kopen' bij het bedrijfsleven, waardoor een aantal werkloze technici na de omscholing aan de slag kan. Uit de pot 'taakstellend beleid' het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid stelt Zeeland daarvoor jaarlijks zes miljoen gulden beschik baar— trokken de drie GAB's in totaal 75 mille uit. Voor dat bedrag werd on der meer het Terneuzense bedrijf Poly- design BV, een dochter van het 800 personeelsleden tellende ingenieurs bureau Comprimo BV in Amsterdam, bereid gevonden de praktische en SINT-NIKLAAS In de 'O.L. Vrouw- kerk' in Sint-Niklaas (B) wordt vrijdag een requiem van W. A. Mozart en een keuze uit Die 7 Worte Des Erlösers van J. Haydn ten gehore gebracht. Het ge heel wordt uitgevoerd door het ko ninklijk gemengd koor 'Sint-Grego- riusgild', het vocaal solistenkwartet Erato, Lily Weyers, Jeanette de Calu- wé, Nick Dumont en Simon Waltens. Aan de uitvoering werkt ook het strij kersensemble Camerata di Archi mee. Het geheel staat onder leiding van Ro bert Hellemond. De uitvoering begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De algemene verga dering van het waterschap Walcheren wil dat Zeeland in de toekomst méér dan twee waterschappen telt en dat 'Walcheren' zelfstandig blijft. Is die oplossing niet haalbaar, dan blijven hoofdingelanden en 'gezworenen te gen een meerderheidvoorstel van ge deputeerde staten om tot twee schap pen te komen. Eén waterschap voor de hele provincie ligt dan meer voor de hand, al liet de algemene vergade ring het formuleren van de brief aan gs over aan het dagelijks bestuur. Dat geldt ook voor het standpunt ten aan zien van de Technologische Dienst. Volgens dijkgraaf mr J. Lantsheer is dit een zaak van de waterschappen- nieuwe-stijl. Zij hebben tot 1990 -het jaar waarin het nieuwe waterschaps- bestel vorm moet krijgen- de tijd om aan nieuwe vorm te werken. Het dagelijks bestuur van het Wal- cherse waterschap had voor de extra vergadering van maandagavond, bij eengeroepen om een uitspraak te doen over de voorlopige plannen voor het waterschapsbestel in Zeeland, nog eens op een rijtje gezet waarom het vasthoudt aan het behoud van een zelfstandig 'Walcheren'. Sleutelwoor den zijn: inwoneraantal en financieel draagvlak en het eigen - verstedelijkte - karakter van het gebied. theoretische gedeelten van de cursus te doceren. Vervolgens leerde Dow Chemical ook in Terneuzen, de cursis ten hoe ze de computer kunnen gebrui ken bij het ontwerpen en tekenen van pijpleidingen. De cursisten zijn geselecteerd door de drie GAB's. Omdat de belangstelling groter was dan het aantal beschikbare plaatsen, krijgt de cursus wellicht een vervolg. Totstandkoming van technische pro jecten, werkzaamheden en organisa tie van een ingenieursbureau, kennis van petro-chemische installaties als pompen, ventilatoren, compressoren, warmwisselaars, en meet- en regel techniek zijn zaken die tijdens de cur sus aan bod komen. Ook werken de cursisten een praktisch gedeelte af, waartoe onder meer het omwerken van isometrische informatie tot een plantekening behoort. Aan het eind van de opleiding krijgen de geslaag den een certificaat. De opleiding tot piping-tekenaar/-con- structeur is niet de eerste die tot stand komt in samenwerking met het be drijfsleven. Het pijp-fittingbedrijf Wes- con, voortgekomen uit Werkspoor Utrecht, geeft in Middelburg al gerui me tijd les aan technici die willen wor den opgeleid tot pijpfïtter. Bij het CVV zijn in deze richting inmiddels vijftig werklozen opgeleid, die allen een baan hebben. TERNEUZEN - De Kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen houdt woensdag 26 november de jaar lijkse algemene ledenvergadering in restaurant De Milliano in Terneuzen. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan de behandeling van de jaarstukken (verschillende jaarverslagen en de begroting voor volgend jaar), een bestuursverkiezing én een voorstel twee panden van de vereniging, één in Sas van Gent en één in Axel, te verkopen. Na het huishou delijk gedeelte houdt directeur R.C. van den Bosch van verpleeghuis 'Ter Schorre' een inleiding over 'de plaats van het verpleeghuis in de eerste lijns- zorg'. ZIERIKZEE Het district Middelburg van de rijkspoli tie sportvereniging Luctor heeft maandag in sportcen trum Onderdak in Zierikzee een zeer geslaagde volleybal dag gehouden. Aan het voor de achtste maal georganiseer de districtsvolleybaltoernooi namen zestien teams deel die gezamenlijk bijna 130 man/vrouw rijkspolitie uit heel Zeeland op de been brachten. Winnaar van het achtste toernooi werd Staf I-Middelburg, na een spannende fmalestrijd met het kampioensteam 1985, Tholen I. Staf I besliste de eindstrijd met het winnen van twee sets. De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen de teams van Reimerswaal en Valkenisse. Het team van de groep Reimerswaal bleek sterker en eindigde op de derde plaats, na Tholen I en voor Valkenisse. De aanvoerders van de vier sterkste volleybalteams ont vingen een beker uit handen van luitenant T. F. Levels-Jas- per, van het district Limburg, die voorts de naar haar ge noemde districtswisseltrofee 1986 uitreikte aan toernooi- winnaar Staf I. Voorzitter kapitein G. J. Helmendach van de rijkspolitie sportvereniging Luctor district Middelburg noemde tij dens de drukbezochte prijsuitreiking in het restaurant van sportcentrum Onderdak het bindingsaspect van de rijks politie in Zeeland mede een belangrijke doelstelling van de jaarlijkse politie-sportevenementen. „Het bindingsele ment speelt een grote rol want het stelt de politie op een sportdag als deze in staat om de onderlinge banden weer eens te verstevigen". In een reactie op daaromtrent door luitenant Levels-Jaspei gesignaleerde twijfels benadrukte de districtscomman dant overste J. J. Veenstra, die nog op het nippertje bij de afsluiting van het sportgebeuren in het Zierikzeese Onder dak aanwezig kon zijn, dat de rijkspolitie in Zeeland nog voor een reeks van jaren kan rekenen op faciliteiten voor het organiseren van sportevenementen. Overigens maakte hij zich in dat verband anderzijds sterk voor een meer geva rieerde opzet van de jaarlijkse sportdagen dan thans het geval is, waarbij hij vooral dacht aan takken van sport als zwemmen en voetbal. Kapitein Helmendach bedankte de deelnemers voor hun grote inzet en overhandigde alle niet met een beker beloon de teams met een herinneringsstandaard. Verder betrok hij met name de twee organisatoren van het volleybaltoernooi in zijn dankwoord, de heren G. A. Verhulst en J. van Mou- rick. In totaal werden tijdens het volleybaltoernooi in Onderdak 48 wedstrijden afgewerkt op vier velden. De in vier poules verdeelde wedstrijden begonnen om 9.30 uur, waarna in de middaguren de kruis- en finalewedstrijden werden ge speeld. Het volleybaltoernooi van de rijkspolitie district Middel burg heeft de volgende eindrangschikking opgeleverd: 1 Staf 1,2 Tholen 1,3 Reimerswaal, 4 Valkenisse, 5 Verkeers- groep, 6 West-Zeeuwsch-Vlaanderen I, 7 Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, 8 Combinatie Kapelle-Kortgene, 9 Borsele, 10 Veere, 11 Schouwen-Duiveland I, 12 Tholen II, 13 West- Zeeuwsch-Vlaanderen II, 14 Staf II, 15 Justitiële Dienst. De beeldhouwer Marius van Beek exposeert bij de Bergen op Zoomse stichting Etcetera. Van Beek (1921) noemt zijn tentoonstel ling in het fraai en strak gerestau reerde Markiezenhof'Verbeeld'. De titel staat voor werk van allure in een voorname omgeving. Marius van Beek is een veelzijdig man die zijn diensten aan de kunst op verschillende wijzen gestalte geeft. Veel jaren geleden begon hij zijn journalistieke werk bij het jam merlijk onnodig verdwenen dagblad De Tijd waar hij zowel een deel van de opmaak als de 'geschreven jour nalistiek' voor zijn rekening nam. Dat liep na enige tijd uit in een plaats op de kunstredactie en uit die tijd zal men zich zijn doorwrochte kronieken op het gebied van de beel dende kunsten herinneren. Van Beek begaf zich ook in het on derwijs, leidde de beeldhouwklas, was docent kunstgeschiedenis en laatstelijk directeur van de Bossche academie. Bij dit alles bleef hij trouw aan de eigen beeldende op dracht. Hij voerde opmerkelijke, grote projekten uit op verschillende opvallende plekken in den lande (Purmerplein te Amsterdam), De Poort van de Zon in Arnhem, de Zee spiegel van Lelystad, de Zonnewij zer van Gestel en werken in de Resi dentie), maar verloor zich niet ge- Het hoofdthema van het beeldhouw werk wordt gevormd door de vrouw, zeg maar De Lof der Vrouw. Van Beek maakt er een speelse lofzang van, licht met plaats voor humor, ge zien, beleefd, dóórleefd. Daarnaast vraagt ook het landschappelijk ele ment de aandacht. Men ontmoet daar een mooie, sterke verbreding van het onderwerp dat, zo oud als het thema vrouw, even boeiend blijkt. Kijkend naar 'Verbeeld' ontkomt men niet aan de indruk dat de kun stenaar die - ongeacht de druk van ééndagsstromingen en hun goedge- bekte profeten - zijn weg is blijven vervolgen, het respect ontmoet dat zijn werk verdient. O. (Markiezenhof, Steenbergestraat 8, Bergen op Zoom. Van 14 tot 17 uur, niet op maandag). redactie andré oosthoek heel in die spectaculaire monumen taliteit. Zijn - in omvang - wat kleinere werk hield alle aandacht en 'Etcetera' geeft er in het achtbaar Hof van de Markies deze maand een rustig in structief en mooi overzicht van. Er is zeker plaats voor een tweede 'etcete ra' want in de toch beperkte lokalen kan een zoveel ruimte vragend aan bod niet alle recht krijgen. Van Beek toont zich, eens temeer, een groot vakman op de terrei nen die hij voor zichzelf en zijn be schouwers ontsluit. Hij bedient zich daarbij van zeer uiteenlopende technieken. Ik noem krijttekening, collage, zeefdruk, fotowerk, het wandtapijt en beelden in brons, marmer, hardsteen en chamotte. Evenals in het monumentale werk dat mede geprojecteerd is op en bin nen een omgeving met specifieke ei sen, houdt Van Beek het in deze klei nere plastieken bij een 'klassiek' uit- .gangspunt in vormgeving en mate riaalbehandeling. Dat heeft niet en kel en alleen te maken met een tech nische plaatsbepaling, het zegt ook veel over een bewuster streven naar voornaamheid. Er is géén plaats voor losse en loze kreten; de beelden (én tekeningen) zijn in zichzelf beslo ten vormen die voor een geheel staan dat ook in zichzelf boeit en de verhalen-van-buiten schuwt. Dat wil niet zeggen dat het werk van Van Beek de dingen van de dag zou ontlopen. Integendeel, het geeft - hier en daar - in de directe verbon denheid met het wereldbeeld (Chili, de RAF) een wat lang aangehouden knipoog naar de journalistiek. Het is dan wel journalistiek van een pregnant soort, de vorm die méé- kijkt en ziet. Nieuwe Muziek verzorgt zater dag 29 november een concert in de R.-K. kerk te Vlissingen (Singel) waarop Xenakis-ensemble met koor twee nieuwe composities zal uitvoeren. Het betreft de werken 'Zonder' van Guus Janssen en 'Die Vogel' van Jan Boerman. Het programma vermeldt voorts 'Esse tempo' van Vasquez Diaz (1979), 'Christian Wolff in Cambrid ge' van Morton Feldman (1963) en 'Eonta' van Iannis Xenakis (1964) met medewerking van de pianist George Pludermacher. Het Xenakis-ensemble, geleid door Huub Kerstens, werd in 1981 op ini tiatief van Nieuwe Muziek-Zeeland opgericht. Het heeft de opdracht programma's samen te stellen en uit te voeren die grensverleggend en vernieuwend zijn. Verschillende componisten hebben al speciaal voor het ensemble geschreven. Het Koor Nieuwe Muziek werd voor jaar 1986 opgericht in nauwe samen werking met de stichting Gaudea- mus. Het bestaat uit zestig leden, amateurs en studenten van de con servatoria. Het houdt zich uitslui tend bezig met de uitvoering van ei gentijdse werken. Het Xenakis-ensemble heeft inmid dels een plaat uitgebracht met de werken Palimpsest, Phlegra, Epei en Dmaathen van Iannis Xenakis. De pianiste Aki Takahashi verleent solistische medewerking (Hoes: Piet Dieleman, toelichting Harry Hal- breich, Postbus 15, Middelburg). (Advertentie) °9e rente en toch tot f 5.000,- per alendermaand, zonder kosten, op - nemen. Sparen via uw eigen ank- of girorekening. Hoe langer u spaart, hoe hoger de rente. Uw geld is wel altijd vrij beschikbaar. De voor 5 jaar gegarandeerde rente loopt op tot: Hoog belastingvrij netto-rendement. Dagelijks ter beurze verhandelbaar. Prognose thans netto 5%. Voor meer informatie, deze coupon in een ongefrankeerde envelop sturen aan: F. van Lanschct Bankiers N.V., Afdeling Sparen, Antwoordnummer 289, 5200 VB 's-Hertogenbosch. A.u.b. aankruisen: Spaarvormen Rentalent Naam:m/v Straat: Postcode/plaats: Telefoon: L LD u M ontoor ROOSENDAAL, Molenstraat 8, 01650-40970/40971. Of bel voor meer crrnatie het gratis telefoonnummer. Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570. ïntewijzigingen voorbehouden. if Gratis, en vanavond bereikbaar tot 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 27