Belastingtarief onroerend goed Wissenkerke aangepast Vleugel pakken en Geelhoed biljarttitels Rampenplan van Wissenkerke is een veredeld telefoonboek Hoogste punt hervormd kerkcentrum Zierikzee DE MUYNCK OPTIEK PZC/streek VERLATE DOORVOERING VAN VERLAGING Kunststof brilleglazen nu beter krasbestendig. Kleine nederlaag Tovaal op RCC Nieuwe zege leidend team zaalvoetbal 12 GOES Gevonden voorwerpen KAPELLE KRUININGEN NIEUWDORP Orgelexcursie DGD VIERDE KI AS LIBRE Spannender BURGEMEESTER P. WISSE: OVEZANDE Plan Kunststof brilleglazen zijn favoriet om hun unieke eigenschappen. Vederlicht, praktisch onbreekbaar en ze beslaan veel minder. Deze glazen zijn ook leverbaar met een harde kristal- coating voor een grotere krasbestendigheid. U kunt altijd bij ons binnen lopen voor objektieve voorlichting en deskundig advies. OOGMETING -CONTACTLENZEN Ganzepoortstraat 3 - Telefoon 01100-15214 - GOES Eersteklas opticienswerken prima service. DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 WISSENKERKE - Inwoners van de gemeente Wissenkerke zullen in 1987 iets minder hoeven te betalen aan onroerend-goedbelasting, dan aanvankelijk was voorgesteld door het college van burgemeester en wethouders. Het tarief per 3000 gulden waarde van een pand daalt voor ge bruikers van 3,60 naar 3,28 gulden. Eigenaren betalen voortaan in plaats van 4,60 gulden per 3000 gulden 4,19. Ondanks de tariefsverlaging is er niet zonder meer sprake van een meevaller voor de burger. De tarieven voor 1987 zijn aangepast om de belastingverlaging van 1986 alsnog te kunnen doorberekenen. Voor 1987 zelf verandert er niets aan de belastingopbrengsten van de gemeente, omdat de totale waarde van de panden in de gemeente na de hertaxatie begin '86 19 procent hoger is uitgevallen. De gemeenteraad van Wissenkerke heeft een en ander maandag met een krappe meerderheid besloten tijdens de begrotingsbehandeling voor 1987. Vorig jaar ging de raad vrijwel una niem akkoord met een belastingverla ging. Toen werd besloten een belas tingvrije voet in te stellen van 21.000 gulden voor permanent bewoonde wo ningen. Voor de bewoners ging het ge middeld om een meevaller van 25 gul den. Achteraf bleek deze constructie juridisch onmogelijk. Bij monde van fractievoorzitter A. Sandee stelde het CDA maandag dat de belastingverla ging van vorig jaar alsnog ten goede moet komen aan de burgers. ,,De raad heeft de verlaging vorig jaar toege zegd. Dan moeten we het ook nako men, anders houden we de bewoners voor het lapje", vond Sandee, die ge waagde van 'financiële principes'. In zijn voorstel had het college de be lastingtarieven aangepast aan de her taxatie, die begin 1986 is uitgevoerd. Burgemeester en wethouders vonden dat de belastingopbrengsten op het zelfde peil gehandhaafd moesten wor den als in 1986, zodat de tarieven iets werden verlaagd. Rommelmarkt De ouder-acti- viteitencommissie van de Goese sportvereniging Volharding houdt za terdag een rommelmarkt in winkel centrum De Bussel. Deze markt begint om 9.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Vrouwenbond De afdeling Goes van de Nederlandse Christen Vrouwenbond komt morgen (woens dag) bijeen in de Oosterkerk aan de Van Mellestraat in Goes. De arts F. M. van Eede uit Westkapelle houdt dan een inleiding over 'Leven na dit leven'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Veiligheid - De groep voor wedu wen en weduwnaars in Goes houdt donderdag 13 november vanaf 20.00 uur in de Villa een bijeenkomst met als thema 'Veiligheid in en rondom de wo ning'. De inleidingen over dit onder werp worden verzorgd door wijkver pleegkundige Carla Ponte en wijk-en ziekenverzorgster Martha Nigten van de Kruisvereniging Goes. De groep voor weduwen en weduwnaars is een onderdeel van Fiom-Zeeland, een stichting tot hulpverlening bij zwan gerschap en alleenstaand ouderschap. GOES - In de maand oktober werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven aan het bureau van politie in Goes: 'pukkel' inh. sjaal; groene regenbroek; blauw kleuterjack; div. handschoenen; vuil niszak, inh. kledingstukken o.a. bontjas; div. horloges; doublé schakelarmband; wit armbandje; etui met schoolspullen; oranje helm; enkele poezen; doos met dopsleutels; doos inh. krik, sleepkabel etc.; wieldop; div. portemonnees; div. bankbiljetten; div. sleu tels. Aan de post in Wolphaartsdijk werden als gevonden aangegeven: zwart hondje; glansspreeuw; sportbril; bankbiljet; horloge; huissleutel met hanger. Bejaardenbiljart - Vorige week maandag werd de tweede ronde voor het persoonlijk kampioenschap van de Bevelandse Biljartcombinatie Be jaarden (BBCBin de Vroone in Kapel- Ie gespeeld. De volgende wedstrijden vinden dinsdag 18 november vanaf 13.30 uur in de sociëteit in Kruiningen plaats. Uitslag van de tweede ronde, poule A: P. Snoek (Goes) - Jac. Traas (Rilland) 2-0, J. de Pree (Yerseke) -1. Reijerse (Goes) 2-0. Poule B: G. de Bruine (Kruiningen) - P. J. Schetters (Goes) 2-0, Jac. Baert (Goes) en C. Raas (Heinkenszand) 2-0. Jubileum Damavro De oude- rengroep Damavro uit Kruiningen vierde het 10-jarig jubileum met een volksdans-bal, waarbij verschillende huisvrouwengroepen uit onder meer Hansweert, Schore, Kapelle, 's-Gra- venpolder, Wemeldinge, Waarde en Yerseke te gast waren. Tevens was er een optreden van de zusjes Wouterse uit Goes en vooral veel bloemen en een standaard voor Damavro. Fancy-fair De fancy-fair en rom melmarkt die de hervormde gemeente in Nieuwdorp heeft gehouden, heeft netto ƒ8.500 gulden opgebracht ten bate van de kerk. Het college was allerminst ingenomen met het standpunt van het CDA. „De bewoners krijgen in zekere zin al een douceurtje, doordat we de tarieven niet verhogen", aldus burgemeester P. Wisse. Hij maakte duidelijk dat de fi nanciële positie van de gemeente, met een slinkende post onvoorzien, gelijk blijvende tarieven eigenlijk niet toe staat. „Principieel handelen zet hier geen zoden aan de dijk. Bij de begro ting voor 1988 krijgen de bewoners al les weer dubbel en dwars op hun bord je", voorspelde Wisse. Het CDA vond dat de raad het voor lief moest nemen, wanneer de gemeente krap bij kas komt te zitten door het alsnog doorvoeren van de belasting verlaging van 1986. Het gaat daarbij in GOES - De afdeling Zuid-West van de Vereniging van Organisten der Gere formeerde Gemeenten houdt zaterdag een orgelexcursie op de Bevelanden. De excursie begint om 14 uur in de Ne derlands hervormde kerk te Heinkens zand, waar organist Blankers van deze kerk een dialezing houdt over het oude Hessorgel en het nieuwe De Jongh-or- gel. "Ook laat hij de klankmogelijkheden horen, waarna belangstellenden het orgel kunnen bespelen. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de Neder landse hervormde kerk te Kortgene met het 80 jaar oude Van Dam-orgel. Na de presentatie door de organist is er weer mogelijkheid om te spelen. totaal om een bedrag van 28.000 gul den. Na een uitputtende rekenkundige discussie tussen het college, die een aangepast voorstel deed, de VVD, die een verlaging van 3 procent voorstond en het CDA, werd het voorstel van de laatste met een krappe meerderheid aangenomen. De eenmansfracties van SGP en WD stemden met de christen democraten mee, zodat het totaal aan tal voorstemmers zes bedroeg. De twee leden van de PvdA, het raadslid voor de Vrije Gemeente Belangen en de beide wethouders stemden tegen. De sociaal-democraten voerden voor hun standpunt aan dat de constructie van het CDA, nu de financiële situatie van Wissenkerke verslechtert, niet wenselijk is. De post onvoorzien daalt door deze beslissing tot ongeveer 90.000 gulden. Tijdens de vergadering ging de raad unaniem akkoord met het voorstel om Wissenkerke toe te laten treden tot de Districts Gezondheids Dienst Zeeland. Spijkers met koppen wer den niet geslagen waar het om andere onderwerpen ging, zoals de erfpacht kwestie van bungolowpark De Ban- jaard in Kamperland. Omdat het college in de loop van 1987 hierover een voorstel doet, bleven de opmerkingen van verschillende frac ties beperkt tot schoten voor de boeg. De VVD herhaalde het oude stand punt door zich groot voorstander te verklaren van verkoop van de perce len, een mening die het CDA deelt. Verlengen van de erfpacht of verkoop van de percelen komt aan de orde, nu de huidige erfpachttermijn afloopt. Al geruime tijd is de toekomstige keuze een strijdpunt binnen de gemeente raad. Burgemeester Wisse veronderstelde dat een 'lappendekenconstructie' mis schien voorlopig de beste oplossing is. Eigenaars van bungolows op de Ban- jaard zouden dan kunnen kiezen of ze de erfpacht met een korte termijn wil len verlengen of dat ze de grond willen aankopen. Juist de langlopende erf pachtregeling voor de Banjaard lever de de gemeente nadeel op. De eerste burger wilde verder niet op de kwestie ingaan. In verband met de erfpachtkwestie deed de PvdA-fractie de suggestie om een commissie ruimtelijke ordening in te stellen, waarin belangrijke onder werpen aan de orde kunnen komen voordat ze in de gemeenteraad worden behandeld. Ook de dorpsvernieuwing zou daarvoor in aanmerking komen. Burgemeester Wissevond een dergelij - ke commissie niet nodig. Hij stelde voor om in voorkomende gevallen het seniorenconvent bijeen te roepen, een suggestie die niet-openbare discussies impliceert. Fractievoorzitter P.A. Ha melink van de PvdA verzette zich te gen dit voorstel. „Alleen als het wet houdersverkiezingen betreft of andere zaken waar personen bij zijn betrok ken, zullen we deelnemen aan een se niorenconvent. Bij zakelijke aangele genheden doen we niet mee". Over de verliesgevende gemeentelijke jachthaven in Kamperland nam de raad geen beslissingen. Ook deze kwestie zal later aan de orde komen. Hetzelfde gebeurde met de discussie over de toekomst van het oude school gebouw in Geersdijk. De plaatselijke bevolking wil het gezichtsbepalende pand graag behouden, maar tot nu toe heeft het college nog geen haalbaar al ternatief voor het gebouw gevonden. GOES/MIDDELBURG Het per soonlijk biljartkampioenschap vier de klas libre van het district Walche ren/De Bevelanden is zondag afgeslo ten met titels voor Theo Vleugel en Gillis Geelhoed. In de Goese Omroe per werd Vleugel gehuldigd na een ui terst spannende finaledag. In Middel burg was Geelhoed, die ook naar de gewestelijke eindstrijd gaat (van 19 tot en met 21 december in Ovezande) voor zijn slotpartij al zeker van de toernooizege. Opmerkelijk in deze (dubbel)finale was wel dat zowel in de poule Walche ren, dat bij BVM te gast was, als in de Bevelandse finalegroep vier spelers deze titelstrijd beheersten. Met Theo Vleugel gingen Marc van der Hage, Sjaak Zuidhof en Marien Priem mee in een kopgroep, die de rest van het veld al spoedig op een uitzichtloze achter stand zette, terwijl de BVM-organisa- tie het kwartet Geelhoed, Traas, Ver sprille, Rijk een snelle beslissing voor de ereplaatsen zag forceren. De beslis sing voor het kampioenschap viel daar in de zesde ronde. Daarin verloor Han Traas van Frans Decoster en werd Geelhoed onbereikbaar voor alle ach tervolgers. De strijd om de tweede plaats waarvoor op dat moment nog drie spelers in aanmerking kwamen werd tenslotte gewonnen door Traas. De Bevelandse finale was stukken spannender en aanmerkelijk beter van niveau. Bij eerdergenoemd vier tal viel Marien Priem als eerste af, Sjaak Zuidhof kon in de cruciale slot fase ook niet meer volgen. Daardoor bleven Vleugel en Van der Hage over voor een finale die dit kampioen schap naar een climax zou voeren. Theo Vleugel, inmiddels ook al een keer gestruikeld, startte met een ach terstand van twee wedstrijdpunten (10-12) op Hage. Om kampioen te wor den moest hij niet alleen de slotpartij winnen, maar bovendien moest er aan de streep een verschil van acht caram boles zijn om op moyenne langs zijn opponent te kunnen lopen. In een ster ke toemooi-afsluiting (60-44 in 20 beur ten) werd die opgave door Vleugel ook uitgevoerd. Eindstanden. Goes: 1. Theo Vleugel Schel- dezicht 12-2.40-13; 2. Marc van der Hage De Smidse 12-2.35-18; 3. Sjaak Zuidhof Avon tuur 10-2.02-13; 4. Marien Priem OBK 8-2.10- 16; 5. Ad Menheere OHGL 6-1.57-12; 6. Nico Buijze De Smidse 6-1.35-11; 7. Lambert Schrooten 't Raedthuys 2-1.42-9; 8. Walter Willemse ALM 0-1.34-9. Middelburg'. 1. Gillis Geelhoed Delta 12- 1.74-12:2. Han Traas De Toekomst 10-1.67-8; 3. Bram Versprille TOG 9-1.52-12; 4. Ko Rijk De Smidse 8-1.72-13; 5. Rinus Huizen De Toekomst 6-1.83-13; 6. Frans Decoster BV Goes 6-1.54-12; 7. Piet Beenakker Schelde- zicht 3-1.33-11; 8. Frans de Kort BV Goes 2- 1.41-12. Via deze finales en eerdere voorwed strijden zijn naar de derde klas gepro moveerd Theo Vleugel, Marc van der Hage, Sjaak Zuidhof, Marien Priem, Lambert Schrooten, Gillis Geelhoed, Han Traas, Ko Rijk, Rinus Huizen en Frans Decoster. GOES De Goese rugbyclub Tovaal heeft een schlemielige nederlaag gele den tegen het als tweede in de le klas se Zuid geplaatste Roosendaal Com mando's Combinatie (RCC). Tovaal had in de eerste helft een duidelijk overwicht. Verre kicks van Hans Mar- kusse hielden de val veelvuldig op de helft van RCC 2. De Goesenaren kregen goede kansen, maar faalden in de afwerking. Halver wege de eerste helft kreeg Tovaal ein delijk loon naar werken. Jaap Nieu- wenhuijze verzilverde een penalty kick: 3-0. In de tweede helft kwam RCC 2 sterk opzetten. Tovaal moest alle zeilen bijzetten, maar kwam toch conditioneel weer te kort. Te weinig Goesenaren gingen er voor honderd procent tegen aan. Dit resulteerde in een overigens dubieuze try van RCC 2: 3-4. Tovaal kwam sterk terug onder aanvoering van de fanatieke Jaap Nieuwenhijze, maar had weinig geluk. Ondanks de hard tackelende Tonnis van der Tuin en Arthur Rijn vergroot te RCC 2 de voorsprong tot 3-8. Tovaal leek de moed op te geven, maar René Markusse bracht Tovaal opnieuw te rug in de race met een try in de uiterste hoek van het veld: 7-8. Tovaal ging als nog op zoek naar de verdiende winst, maar de gasten lieten geen steken meer vallen. KAPELLE In de sporthal Groene- woud te Kapelle hield de zaalvoetbal vereniging de Biezentrappers dit weekeinde een toernooi. De organise rende club won bij de heren, bij de da mes was de winst voor Sarto uit Til burg. De eindstanden zijn: Dames: 1 Sarto Tilburg 5-10 10-1; 2 Biezentrappers Kapelle-Bieze- linge 24-5; 3 Nieuwland 5-4 7-10; 4 VCK Kou- dekerke 5-4 2-9; 5 Discolove Kloosterzande 5-3 1-8; 6 Rapid Gent 5-1 2-13. Heren: 1 Bie zentrappers Kapelle-Biezelinge 5-10 27-9; Toreador Goes 5-6 21-7; Dick Krijger Slage rij 5-6 17-6; Scots Inn Bergen op Zoom 5-6 9- 90; 4 L'Avenir Bergen op Zoom 5-2 9-25; 6. Klaphekke Boys Goes 5-0 4-31. Viering - De peuterspeelzaal 'De Duimelotjes' in Ovezande viert vrijdag 14 november het 10-jarig bestaan. Op particulier initiatief van Bep Meerhof! is tien jaar geleden een speelgroep be gonnen. Deze speelgroep is in de loop der jaren uitgegroeid tot een peuter speelzaal die nu vier dagen in de week met twee groepen draait. De peuter speelzaal is ruim twee j aar geleden ver huisd van een gedeelde zaal in het Ou de Trefpunt naar een nieuwe, moder nere en meer aangepaste ruimte in het huidige Trefpunt. Om het feit te vieren dat de peuterspeelzaal nu tien jaar be staat, krijgen de peuters een feestoch- tend voorgeschoteld met medewer king van een poppentheater van B. Breeman uit Colijnsplaat. WISSENKERKE - Het rampenplan van de gemeente Wissenkerke is in feite niet meer dan een veredeld tele foonboek. Dit zei burgemeester P. Wisse van de Noordbevelandse ge meente maandag tijdens de behande ling van de begroting voor 1987. Hij stelde dan ook dat het plan hoognodig moet worden aangepast. Burgemees ter Wisse reageerde hiermee op op merkingen van de PvdA-fractie. De sociaal-democraten toonden zich ver baasd over het feit dat het college van burgemeester en wethouders wegens tijdgebrek nauwelijks aandacht had' besteed aan het bijwerken van het plan. Fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid P. A. Hamelink wees op de noodzaak om het plan bij de tijd te houden, „zeker met een kerncentrale en een stormvloedkering in de buurt". Ook viel de PvdA over de beantwoor ding van b en w op vragen van de frac tie Vrije Gemeente Belangen. Deze fractie wil weten hoe de overname is geregeld van taken van de Bescher ming Bevolking (BB). In zijn antwoord 'veronderstelde' het college dat een ander 'in voldoende mate' is geregeld. „Van het tegendeel is ons tot op heden niets gebleken", al dus het college. Dat was voor Hame link aanleiding om het dagelijks be stuur van de gemeente te vragen of er soms eerst een (kleine) ramp moet ge beuren om erachter te komen of alles wel goed is geregeld. Burgemeester Wisse meldde dat de dienst gemeentewerken momenteel gevaarlijke objecten binnen de ge meentegrenzen inventariseert. De eer ste burger liet doorschemeren geen in zicht te hebben in de vraag welke dat zijn. Bij de aanpassing van het ram penplan zal in elk geval rekening wor den gehouden met de uitkomsten van Burgemeester P. Wisse. de inventarisatie. Wisse stelde voorts dat de kerncentrale bij Borssele niet in eerste instantie een zaak van Wissen kerke is. Wel kan via de provincie een vinger aan de pols worden gehouden, meende hij. Om gevaarlijke situaties op de Oos- terschelde het hoofd te kunnen bieden opperde de burgemeester de moge lijkheid een plan te maken voor onge lukken met schepen die gevaarlijke ladingen vervoeren. Ook eventuele ri sico's bij de stormvloedkering kun nen daarin worden betrokken. Hier bij tekende hij evenwel meteen aan dat de gemeente Wissenkerke mo menteel niet veel grondgebied heeft in de Oosterschelde. Tijdens de begrotingsraadvergade ring kwam tevens naar voren dat de positie van de vrijwillige brandweer in Wissenkerke onduidelijk is. Over en kelejaren is een nieuwe brandweerau to nodig, een investering die de ge meente aanleiding geeft om te denken aan afstoting van een apart korps voor de kern Wissenkerke. De brandweer in Kamperland kan de taken wellicht ook alleen aan. PvdA'er Hamelink drong erop aan komend jaar een standpunt in te nemen over de toe komst van het Wissenkerkse korps, zo dat de brandweerlieden weten waar ze aan toe zijn. De twee zalen, die het nieuwe kerkcentrum vormen, kregen maandag een houten kapconstructie. Opéén van de pyramidevormige dakjes is een vlag aangebracht om het hoogste punt te markeren. ZIERIKZEE Maandag is het hoogste punt bereikt van de nieuw bouw van het Nederlands her vormd kerkcentrum in Zierikzee. Het nieuwe kerkcentrum wordt ge bouwd aan de achterzijde van de Gasthuiskerk, gedeeltelijk op het parkeerterrein van de aangrenzen de supermarkt en aansluitend op de bestaande consistorie. De nieuwbouw omvat twee elemen ten, die afzonderlijk maar ook ge koppeld als zaalruimte kunnen wor den gebruikt voor vanaf zo'n tachtig tot honderddertig personen. Tevens zijn een buffetruimte, een garderobe en toiletten in het geheel opgeno men. De twee zaalelementen staan los van de Gasthuiskerk. Maar de ruim te tussen kerkgebouw en kerkcen trum, ongeveer 3,5 meter breed, wordt ingericht als wandelgang foyer en gedeeltelijk met glas over dekt. De wandelgang-foyer geeft op twee plaatsen toegang tot de kerk. De twee zaalelementen achter de monumentale Gasthuiskerk in de Zierikzeese binnenstad hebben elk een eigen pyramidevormig dakje. De twee ongeveer vier ton wegende houten kapconstructies zijn met een kraan op hun plaats gezet, de laatste maandagmorgen ondër het toeziend oog van kerkelijke vertegenwoordi gers en enkele genodigden. Het ontwerp van het onder toezicht van de rijksdienst voor de monu mentenzorg gebouwde kerkcen trum is van architect ir P. C. Dekker van bureau Rothuizen en 't Hooft BV Middelburg. Ten opzichte van de Gasthuiskerk is gekozen voor een zo bescheiden mogelijke opstelling van de nieuwbouw, aldus architect Dek ker. Dat uitgangspunt komt mede tot uitdrukking in de kapjes van het kerkcentrum die een maximaal zicht op het kerkgebouw moeten waarborgen en evenals het dak van de Gasthuiskerk met leitjes worden uitgevoerd. Hoofdaannemer van het ongeveer 4,5 ton kostende nieuwe hervormd kerkcentrum is aanne mingsbedrijf Zeedam Zierikzee. Het streven is de nieuwbouw in de loop van januari in gebruik te nemen. Met het oog op de aanbouw vanh kerkcentrum zijn de kerkelijke en andere activiteiten in het hervormd verenigingsgebouw in het Vrije in middels definitief beëindigd, vijftig jaar oude verenigingsgebouw wordt zo mogelijk verkocht, menteel is het aan een dansschool verhuurd. Het nieuwe kerkcentrum achter de Gasthuiskerk is bestemd voor allerlei kerkelijke doeleinden, zoals rouwdiensten, kindercrèche tijdens de kerkdiensten, vergaderin gen van kerkelijke verenigingen en bijeenkomsten van de zondags school. Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. S20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 22