Molotov overleden Huisbrandolie en diesel duurder Kabinet komt met standpunt over voetbalvandalen BOERENKOOLEN VARKENSSCHNITZELS Gas per 1 januari 14 cent goedkoper Mini-prus&Maxi-keus ranse gijzelaars vrij EN/EN NAAR JACHERMANS WDOVERLEG MINISTERS |m S Jé rijk beslist in 1988 over de ugzending van het kernaf- ■l uit Frankrijk. h; Munt slaat minder gouden dukaten KIPPEBOUTEN DEL MONTE BANANEN kilo Ejmber weer Je jaargang no. 266 i\n>. Jag 11 november 1986 (HAAG (GPD) Het deel van de gifgolf in de Rijn met de pte concentraties gevaarlijke stoffen is vanmorgen in de dzee gestroomd. Maar het duurt nog enkele dagen alvo- ie 200 kilometer lange vlek geheel is afgevloeid. Dode afspraken over de Rijn eldchaos erk in de bouw inkeldiefstal ernafval \ernramp Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklare gesneden huismedi boerenkool, zak ±400 gram Varkensschnitzels gepaneerd, *1 CQ 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes ietten. »el bewolking en perioden met regen. Ide avond en nacht opklaringen. Vrij achtige, af en toe harde zuidelijke J„d De middagtemperatuur om- leeks 13 graden. PROVINCIALE UT (AFP) De Libanese „organisatie voor revolutionaire gerechtig- B» heeft maandagavond meegedeeld dat zij twee van de drie Franse gijze- Tfcdie ze gevangen houdt, heeft vrijgelaten. |amen werden niet gegeven. De gijzelaars waren gisteravond nog niet aan- len in het hotel Beaurivage, waar functionarissen van de Franse ambas- Jn de internationale pers hen opwachtten, i verklaring die telefonisch werd doorgegeven aan het dagblad An Nahar ede ondergrondse beweging mee dat de twee Franse gijzelaars zijn „afge- t Ramlet al Baida, aan de kust van West-Beirut. De twee mannen is duide- Rmaakt „hoe ze daarvandaan bij het hotel Beaurivage kunnen komen", [dus ie verklaring. deverklaring waarin de vrijlating van de twee gijzelaars werd aangekondigd, „organisatie voor revolutionaire gerechtigheid" dat ze daartoe had beslo- li's antwoord op beloften van de Franse regering". waarste iffen u in zee haal 10 procent van de gifgolf is |de FsselinhetlJsselmeerterecht- len. Volgens Rijkswaterstaat Bit verder geen gevolgen vanwe ie verdunning die in het Ketelmeer IJsselmeer optreedt. [n zullen in Zürich de ministers ederland, Zwitserland, Frank- West-Duitsland, die belast zijn ,e Rijnproblematiek, bijeenko- ior overleg over de giflozing die in West-Duitsland een milieu- heeft veroorzaakt. Minister iroes (verkeer en waterstaat) onder meer spreken over fman- laims bij het Zwitserse chemi- edrijf Sandoz, vanwaar het gif brand in de Rijn liep. 'roes die overigens vasthoudt ar uitnodiging voor de Rijn-Oe- ten voor een bijeenkomst in Den vindt dat woensdag in Zürich sproken moet worden over ver- ig van de internationale alarm- ïg bij dit soort milieurampen, is haar was de informatievoor- na de lozing in de Rijn „bij de wilde spinnen af', waardoor veel tijd verspild werd. De Calamiteitendienst van Rijkswaterstaat begrijpt niet goed waar de minister het over heeft. „Wij hebben geen problemen gehad", aldus J. Rus van de Calamiteiten- dienst. Rus: „Wij hebben vanaf het begin zon der onderbreking informatie gekregen over de concentraties gevaarlijke stof fen in de rivier. Sinds zaterdag hebben wij de resultaten van onze metingen ook weer doorgegeven". De woordvoerder van de Calamitei tendienst sluit niet uit dat de alarmre geling voor Frankrijk en West-Duits- land minder goed heeft gewerkt. Vanmiddag komt de alarmregeling op verzoek van de Pvda al in de Tweede Kamer aan de orde. De kamerleden Melkert en Zijlstra hebben daarover aan de ministers Smit-Kroes en Nij- pels (milieubeheer) een aantal vragen voorgelegd. Ze wensen meer informa tie over de ecologische, financiële en politieke gevolgen van de milieuramp. Verder willen ze dat er een openbaar register komt met gegevens over pro- duktie, opslag, verwerking en lozingen van milieugevaarlijke stoffen. Zeker is dat de hoogste concentraties gif in de Rijn veel lagere organismen hebben gedood. De Calamiteiten- dienst heeft een proef genomen met watervlooien in een monster van dat (Slot zie pagina 3 kolom 6) ROTTERDAM (GPD) Een negen meter lange walvis die zondag op een zandplaat voor de Maasvlakte aanspoelde, is door een 'navigatiefout' onbe doeld in de Noordzee terechtgekomen en daar de hongerdood gestorven. Dat is de mening van de heer J. Smeenk van het Rijksmuseum van Natuur- historie in Leiden. Volgens Smeenk is het 6000 a 7000 kilo zware dier op weg van het koude water in de buurt van IJsland naar het warmere rond Spanje, uit de koers geraakt. „Het moet per ongeluk de verkeerde kant van de Britse eilanden zijn gepasseerd. Daardoor is het dier in de voor walvissen te ondiepe Noord zee terechtgekomen. Hier is het moeilijk om te navigeren en aan voedsel te komen, het dier is vermoedelijk de hongerdood gestorven", zo stelde Smeenk vast. Het is deze eeuw pas twee keer eerder voorgekomen dat ergens voor de Nederlandse kust een walvis is gestrand. Het betrekkelijk jonge en tandloze dier ligt enkele kilometers uit de kust in zee op het uiterste puntje van de Slufterdam; een enorme in aanbouw zijnde reservoir even ten zuiden van Hoek van Holland, waarin over enige tijd ver vuild slib zal worden opgeslagen. Het Rijksmuseum van Natuur historie in Leiden zal de gestrandde walvis voor onderzoek gebruiken. MOSKOU (RTR) - De vroegere Sovjet- minister van buitenlandse zaken Fjatsjeslav Molotov is zaterdag overleden. Dit hebben Sovjet-fucntio- narissen maandagavond verklaard. Vjatsjeslav Michajlovitsj Molotov is 96 jaar geworden. Hij was een van de laat ste vertegenwoordigers van de oude garde die nog heeft deelgenomen aan de omverwerping van het tsaristische bewind in 1917. Molotov, wiens eigen lijke naam Skrjabin was, bekleedde van 1930 tot 1941 het premierschap on der het bewind van partijleider Josef Stalin. In 1939 werd hij benoemd tot minister van buitenlandse zaken. De bevestiging van de dood van Molo tov kwam via het Russische pers- bueau Tass. Dat meldde dat de rege ring had meegedeeld dat Molotov was overleden „na een lange en ernstige ziekte". PAGINA 3: Siberische glimlach ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van morgen, woensdag worden diese lolie en huisbrandolie duurder. Dit is maandag in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijs van diesel wordt door de stijging 86,2 cent per liter aan de zelftankpomp. De stijging bedraagt 2,4 cent inclusief btw. De prijs van huisbrandolie wordt 51,65 cent exclusief BTW, voor leverin gen van 1500 liter of meer. De prijsstijgingen zijn het gevolg van de ont wikkeling van de internationale produktnoteringen in combinatie met de stijging van de dollarkoers. Molotov .Lover gezamenlijke belan gen in zoiets bij uitstek inter nationaals als de rivier de Rijn zijn de afgelopen weken vodjes papier gebleken. Uit het Zwit serse Bazel zijn drie gifgolven op weg naar de Noordzee, die overal waar ze passeerden voor groot alarm hebben gezorgd. Na een brand in de chemische fabriek Sandoz kwam een stoot insec ticiden en andere giftige stoffen in de rivier zoals normaal over een heel jaar gerekend afvloeit. Fouten, ernstige na latigheid, gebrek aan goede veilig heidscontrole en alles wat verder nog kon misgaan. - het is opnieuw een mi lieuschandaal van de wildste soort ge worden. Niet alleen alle voorzorgs maatregelen om zo'n ramp te voorko men hebben gefaald. Ernstiger nog is dat de Zwitserse autoriteiten veel te lang hebben gewacht om de andere Rijnoeverstaten te waarschuwen. Daarom mogen we nog van geluk spre ken dat het op het nippertje mogelijk bleek om een aantal drastische ingre pen te doen, nodig om nog erger te voorkomen. Veel dode vis, verstikte andere waterdieren en -planten, afge sloten inlaten van waterleidingbedrij ven en op stal gezet vee: het zijn stuk voor stuk signalen dat er iets grondig mis is met de bewaking van de kwali teit van een rivier waarvan zoveel mil joenen mensen dagelijks afhankelijk zijn. teeds wanneer zich op de Rijn klei- doen - en het zijn er de laatste twintig jaar nogal wat geweest - worden de ver antwoordelijke ministers van de sta ten langs deze rivier bij elkaar getrom meld voor spoedoverleg. Er is dan van het ene op het andere moment een agenda voor een bespreking van enke le acute punten. Schrik en veront waardiging bepalen de snelheid van dergelijk overleg. Dat is ook nu weer het geval. Morgen zullen de ministers van de Rijnoeverstaten met elkaar in Zwitserland overleggen over de mi lieu-wantoestanden bij het Bazelse be drijf Sandoz. En de Nederlandse minis ter van verkeer en waterstaat, me vrouw Smit-Kroes, heeft voor haar vertrek daarheen al laten weten dat ze er stevig van leer zal trekken. Er moe ten, volgens haar, nu eindelijk eens maatregelen worden getroffen om rampen van dit kaliber te voorkomen. De alarmsystemen over de grens heen moeten worden verbeterd. En als de Zwitsers erg onwillig blijken te zijn zal minister Smit een schadeclaim als stok achter de deur houden. Frankrijk heeft het voorbije weekend al zo'n ac tie aangekondigd. En ook in het West- duitse parlement leeft de gedachte om de veroorzaker van deze giframp, het chemische concern Sandoz, aanspra kelijk te stellen. invoering van nieuw pa- 'rgeld in Suriname zorgt in mmaribo voor een economi se chaos. PAGINA 3 opleving van de economie Iijgt eindelijk ook gevolgen lor de werkgelegenheid in de Iuw. Naar verwachting zal 11 aantal arbeidsplaatsen irlijks met enkele duizenden priemen. PAGINA 4 |e in de toekomst wordt be- 1ipt op winkeldiefstal, krijgt ytsiddellijk een boete opge- R De hoogte van de boete ïïdt het dubbele van de ïarde van het gestolen voor- |rp. Op die manier hoopt jus- K effectiever te kunnen op- Hen tegen deze massale Irm van criminaliteit. PAGINA 5 PAGINA 7 F kerncentrale in Borssele vrdt het toneel van een grote yening: Nederland is te wei- rampbewust. PAGINA 9 dio, tv en kunst: 2 nnen- en buitenland: 3 Inanciën, economie: 4 Tovincie: 7, 9,11 en 13 Port: 14 en 15 DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet zal nog deze week zijn standpunt be kend maken over de aanbevelingen van het Landelijk Overleg Voetbalvanda lisme (LOV). HAGESTEIN (ANP) Milieudeskundigen zijn maandag de hele dag bezig geweest met het meten en volgen van de stroom gif in de Rijn. Foto: de stuwen bij Hagestein gingen open om het vergiftigde water snel te laten passeren. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken heeft dat maandag in de Tweede Kamer gezegd. De aanbevelingen zijn in juli van dit jaar in een tussenrapport van het LOV aan het kabinet aangebo den. De belangrijkste aanbeveling van het LOV behelsde de instelling van een centraal registratiesysteem van voet balvandalen. Dat project wordt al sinds 1 maart gehanteerd. Daarnaast pleit het LOV voor een speciale alge mene politieverordening, waardoor burgemeesters wedstrijden kunnen verbieden, voor een selectief alcohol verbod bij wedstrijden met een zoge naamd verhoogd risico en voor groeps reizen van supporters. Van Dijk, die over de inhoud van het kabinetsstandpunt nog niets wilde zeggen, vindt dat de verantwoordelijk heid voor de bestrijding van het voet balvandalisme op de eerste plaats ligt bij de clubs en de gemeenten. Voetbal vandalisme moet volgens hem met kracht door die partijen worden aan gepakt. Burgemeester Van Thijn van Amster dam gaat in het kader van de strijd te gen het voetbalvandalisme de (juridi sche) mogelijkheden na van een alco holverbod in bepaalde delen van de stad. Onderzocht wordt de haalbaar heid van een nieuwe bepaling in de po litieverordening, die „het personen verbiedt op de openbare weg alcohol houdende drank te nuttigen of aange broken flessen, blikjes en dergelijke met alcoholhoudende drank bij zich te hebben". Van Thijn schrijft dit in een notitie over voetbalvandalisme. De gemeen teraad behandelt deze notitie woens dag. Een alcoholverbod in een voetbal stadion zelf is in Amsterdam al eens toegepast. PAGINA 15: Stoop wil fans thuislaten .vraag is alleen of de gifgolf van nu dramatisch genoeg is om een interna tionaal kader te scheppen waarbinnen echt sluitende afspraken tussen de Rijnoeverstaten kunnen worden ge maakt. Tot nu toe ontbreekt het aan duidelijke waarborgen, dat catastro fes - zoals door Sandoz veroorzaakt - zijn uitgesloten. Chemische bedrijven langs de Rijn zijn kennelijk zo weinig grijpbaar bij overtreding van wettelij ke voorschriften dat het gevaar van dergelijke milieurampen nog iedere dag om de hoek loert. Elk land houdt er zijn eigen wetgeving op na en kan zich vanuit die volstrekt zelfstandige positie tegenover de buurman van al les permitteren. Zelfs de afspraak dat er tijdig alarm moet worden geslagen wanneer het misgaat, is in de praktijk een dode letter. Kortom, tientallen ja ren van veelvuldig en zwaarwegend overleg hebben nog niet veel meer op geleverd dan dat ieder de eigen belan gen het zwaarst laat wegen en de an der, als het zo uitkomt, met de ellende opscheept. Het is te hopen dat het niet wéér blijft bij een oprisping van vier kante volzinnen in harde taal, maar dat nu eindelijk eens het besef door breekt hoe penibel de toestand van de Rijn eigenlijk is. Het is dweilen met de kraan open waaruit heel bedreigend water loopt. vdM. Advertentie DEN HAAG (GPD) De gasprijs voor kleinverbruikers wordt per I januari definitief met veertien cent verlaagd. Huishoudens en kleine bedrijven gaan (inclusief btw en milieuheffing) 46,1 cent per kubieke meter (m3) betalen. Tot 1 januari kost het gas 60,2 cent. Dit heeft de VEGIN, de vereniging van gasbedrijven, maandag meegedeeld. De lagere gasprijs is een gevolg van de daling van de prijs van huisbrandolie. De prijzen van deze twee soorten brandstof zijn tot eind 1988 aan elkaar gekoppeld. Door de vrije val van de olieprijzen dit jaar, zou het gas per 1 januari 22 cent goedkoper kunnen worden. De VEGIN moest echter „onder grote druk van de regering" besluiten slechts tweederde van dat voordeel aan de consument door te geven. Een lage gasprijs betekent voor de schatkist namelijk minder inkomsten uit btw en andere heffingen. Het kabinet voelde daar niets voor en dreigde in het overleg met de VEGIN met een extra belasting (accijnsheffing) op de gasprijs. In samenspraak met de Gasunie hebben de gasbedrijven toen besloten om de prijs met veertien cent te verlagen en de zeven cent per kubieke meter 'te bewarenl Gebruik van die ruimte kan een eventuele verhoging van de gasprijs als ge volg van stijgende olieprijzen grotendeels opvangen. DEN HAAG (ANP) - 's Rijks Munt zal 95.000 gouden dukaten 1986 slaan, 8.000 minder dan van de gouden du kaat 1985. Dit aantal komt overeen met het aantal bestelde munten in de inschrijfperiode van 1 september tot 1 oktober, aldus het ministerie van fi nanciën maandag. De iets geringere belangstelling voor de dukaat is te wijten aan de verschijning van Ame rikaanse gouden munten. In Nederland zelf zijn 72.000 dukaten besteld, vanuit het buitenland 23.000 tegen 31.000 vorig jaar. De munt kost 170 gulden en bestaat voor 98 procent uit Canadees goud, voor de rest uit ko per. De gouden dukaat werd voor het eerst in 1586 uitgegeven. (Advertentie) Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 15 november 1986 en alleen in filialen met versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1