"i Zeeuwse rijkspolitie hield achtste volleybaltoernooi Marius van Beek in 'Etcetera' Nieuwe muziek in Vlissingen VAN LANSCHOT'S KOERS NAAR HOGE RENTE: 8 PZC/ provincie Veel schade bij inbraken kunst O Toch maarevenVan Lanschot hellen: 06-0221987 USSEN KANAAL EN OUDE VLISSINGSEWEG 'Itashow van 'indieren Middelburg weede lmcollege Middelburg egint in januari 'GIRAAL SPAARREKENING. STIJGRENTE- REKENING. RENTALENTnv. o_ 11 JDELBURG - Middelburg wil tussen het Kanaal door Walcheren en de Oude Vlissingseweg stadswijk bouwen voor 450 tot 600 woningen. In het gebied -Zuid III- moeten ook een Rekschool, de nieuwbouw van de openbare basisschool 'De Bomenburch' en een dagverblijf de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen komen. Dit blijkt uit een uitgangspuntennota en een ■werp van de Middelburgse dienst gemeentewerken, die vandaag (dinsdag) worden bespro- i door de raadscommissie ruimtelijke ordening en milieu. r L F van Lanschot Bankiers JsOAG 11 NOVEMBER 1986 an 450 a 600 woningen Middelburg-Zuid III ^Ceeuwse hoofdstad wees het ge- *al in 1978 aan voor stadsuitbrei- De nota, die nu is verschenen, t-nadat de bestuurlijke behande- is afgerond- leiden tot een ont- [j-bestemmingsplan. rtelburg wil van Zuid III een wijk [gevarieerde woningtypen maken, >en ruimere opzet krijgt dan het Reijershove. Van de huizen zal schatting 25 tot 40 procent be- ln uit premiekoopwoningen en on- fbsidieerde bouw en 10 tot 25 pro- luit huizen in de sociale en de pre- Jiuursector. Wat de bouwvorm laat, wordt gedacht aan rijenwo- fen (40 tot 60 procent), geschakeld Jlvee-onder-één-kap (20 tot 35 pro- lat, vrijstaand (8 tot 25 procent) en ppeld (0 tot 12 procent), fs de randen van Zuid III -een gang naar het landelijk gebied- len lage vrijstaande woningen met ie tuinen moeten komen, op som- plaatsen afgewisseld met gescha- huizen en mogelijkheden tot het brengen van een extra-woonlaag. pet( entrale deel van de wijk moet een Esproken groen karakter krijgen. Heiburg denkt voor dit gebied aan jipelde woningen in woontorentjes 3 tot 4 lagen, omgeven door groen, r is ook de school gesitueerd. De [ge delen van Zuid III dragen een stedelijk karakter met rijtjes een- hswoningen van twee lagen met tap en een voor- en achtertuin. Zij pen op sommige plaatsen worden JELBURG - Op 14, 15 en 16 no- remi r zal het in de Middelburgse [tmolenhal gonzen van de gelui- |l van 1800 kleine rasdieren. Op die Ti zijn er grote- en dwerghoen- 1 sier- en watervogels, sierduiven, [jnen, cavia's, kleurmuizen, ham en gerbils te bewonderen. De In zijn afkomstig uit Zeeland, |d-Brabant, Zuid-Holland en Bel- i hun eigenaren zullen 'strijden' Ie hoofd-erepri jzen. ;aat om de jaarlijks terugkerende t-show van de kleindierensport- liging 'Walcheren'. Een jury van urmeesters zal de beestjes op vrij- H14 november nauwkeurig bekij- :n bij ieder dier zal een schriftelij- I ioordeling worden bevestigd aan ictievelijk kooi of hok. Vrijdag- Jjd opent burgemeester mr C. Rut- j$m half acht de tentoonstelling en ijzil ook de hoofdereprijzen uitrei- |De show is daarna voor het pu- 1 geopend van 20.30 tot 22.30 uur. fc terdag van 10 tot 21 uur en zon- fan 10 tot 17 uur. afgewisseld met geschakelde huizen of het type twee-onder-één kap. In de nieuwe stadsuitbreiding zijn niet alleen de streekschool, een open bare basisschool en een dagverblijf geprojecteerd maar ook een buurt- park en volkstuinen. Ook de windmo len aan de Oude Vlissingseweg, de rijkbeplante Oude Vlissingseweg, Oosterse Lageweg en Parelweg, een noord-zuid lopende kwelstrook en een beschermd monument met tuin op het adres Vlissingseweg 38-40 zijn in Zuid III opgenomen. Als het aan de gemeente ligt, kunnen alle woningen met de auto worden be reikt. Als norm houdt Middelburg 1,1 VLISSINGEN Op verschillende plaatsen in Vlissingen is dit weekein de ingebroken. Ook werd aangifte ge daan van diefstal van een auto, die ge parkeerd stond in de M. Hobbema- laan. Het gaat om een groene Citroen 2CV met als kenteken FF-14-SG. In de Ribesstraat braken onbekenden zondag een deur open toen de bewo ners van het pand afwezig waren. Er worden een videorecorder, een stereo toren, sieraden en videobanden ver mist. Uit een auto, die geparkeerd stond in de wijk Westerzicht werd zaterdag nacht een leren jas, enkele cassette bandjes en een pakje shag gestolen. De eigenaar had zijn auto even onafgeslo ten achtergelaten toen hij iets uit zijn woning wilde halen. De schade be draagt ongeveer 750 gulden. Een aan nemersbedrijf uit Roosendaal claimt schade van 5000 gulden door diefstal van loden stroken in Oost-Souburg. De stroken waren ingemetseld in een muur in aanbouw op een bouwterrein achter de hervormde kerk aan het Oranjeplein. Ze werden met een mes uigesneden. De muur moet waar schijnlijk worden afgebroken en op nieuw opgetrokken. tot 1,2 parkeerplaats per huis aan. De nieuwe wijk zou moeten worden ont sloten via een buurtweg vanaf de krui sing Spinhuisweg/Oude Vlissingse weg. Voorts denkt Middelburg aan een stelsel van lusvormige woonstraten en doodlopende woonpaden voor het be reikbaar maken van (kleine) onderde len van Zuid III en extra fiets- en voet verbindingen tussen de woonstraten, het groen aan de westkant van de nieu we buurt en de voorzieningen in de Ma- gistraatwijk. Het plan zou ook makke lijk bereikbaar moeten zijn voor de buslijn door de Magistraatwijk, die voor dat doel dient te worden verlegd. De streekschool en het kinderdagver blijf zijn ingetekend in het noordelijk gedeelte van de nieuwe wijk. In de uit gangspuntennota stoeit Middelburg tenslotte met de naam van de stads uitbreiding, die gevonden moet wor den voordat het plan in behandeling komt. Enkele ideëen zijn: 'De Meul- wei', 'De Waetermeulen', 't Land van Mercus', 't Kaeshuis', 'De Weie van Polderman', 'De Lange Wegt' en 'Meul- weie', een naamgeving die aansluit bij de percelen in het gebied. Een andere vondst is 'Molenhove' (naar de be staande molen) met straatnamen als 'Bovenkruier', 'Watermolen' en derge lijke. Tenslotte lanceert gemeentewer ken 'Het Pareltje' of 'De Parel' naar de naam die momenteel voor dit hoekje bebouwing in gebruik is. De commissievergadering, waarin Zuid III wordt behandeld, is vandaag (dinsdag) om 19.30 uur in het stadhuis. Een beeld uit de wedstrijd van de Verkeersgroep Ir) tegen de winnaars van vorig jaar, het team Tholen. HddELBURG Nadat het eer- B filmcollege van de Stichting Filmtheaters Middelburg met Bm 150 deelnemers zeer suc- Bvol is verlopen, houdt de Hchting een tweede serie colle- B. Gingen de eerste 'lessen' ov r 'Een inleiding in de film- Bide', de tweede ronde behan delt het onderwerp 'film en lite ratuur'. De colleges zullen wor den gegeven op de maandagen 19 enl '16 januari, 2 en 9 februari 1987. ■raar' is Hans van Driel, die als dofcent is verbonden aan de sub- Bulteit letterkunde van de Ka- Blieke Universiteit Brabant. B colleges beginnen om 19.15 V en omstreeks half negen Brdt een film vertoond die de Biandelde lesstof illustreert. Bangstellenden kunnen zich lol 15 december opgeven voor de colleges bij de Stichting Film- ■aters in de Sint Pieterstraat of filmtheater Electro in de Buwse Bibliotheek, waar de ■leges worden gegeven. ZIERIKZEE Het district Middelburg van de rijkspoli tie sportvereniging Luctor heeft maandag in sportcen trum Onderdak in Zierikzee een zeer geslaagde volleybal dag gehouden. Aan het voor de achtste maal georganiseer de districtsvolleybaltoernooi namen zestien teams deel die gezamenlijk bijna 130 man/vrouw rijkspolitie uit heel Zeeland op de been brachten. Winnaar van het achtste toernooi werd Staf I-Middelburg, na een spannende finalestrijd met het kampioensteam 1985, Tholen I. Staf I besliste de eindstrijd met het winnen van twee sets. De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen de teams van Reimerswaal en Valkenisse. Het team van de groep Reimerswaal bleek sterker en eindigde op de derde plaats, na Tholen I en voor Valkenisse. De aanvoerders van de vier sterkste volleybalteams ont vingen een beker uit handen van luitenant T. F. Levels-Jas- per, van het district Limburg, die voorts de naar haar ge noemde districts wisseltrofee 1986 uitreikte aan toernooi- winnaar Staf I. Voorzitter kapitein G. J. Helmendach van de rijkspolitie sportvereniging Luctor district Middelburg noemde tij dens de drukbezochte prijsuitreiking in het restaurant van sportcentrum Onderdak het bindingsaspect van de rijks politie in Zeeland mede een belangrijke doelstelling van de jaarlijkse politie-sportevenementen. ..Het bindingsele ment speelt een grote rol want het stelt de politie op een sportdag als deze in staat om de onderlinge banden weer eens te verstevigen". In een reactie op daaromtrent door luitenant Levels-Jasper gesignaleerde twijfels benadrukte de districtscomman dant overste J. J. Veenstra, die nog op het nippertje bij de afsluiting van het sportgebeuren in het Zierikzeese Onder dak aanwezig kon zijn, dat de rijkspolitie in Zeeland nog voor een reeks van jaren kan rekenen op faciliteiten voor het organiseren van sportevenementen. Overigens maakte hij zich in dat verband anderzijds sterk voor een meer geva rieerde opzet van de jaarlijkse sportdagen dan thans het geval is, waarbij hij vooral dacht aan takken van sport als zwemmen en voetbal. Kapitein Helmendach bedankte de deelnemers voor hun grote inzet en overhandigde alle niet met een beker beloon de teams met een herinneringsstandaard. Verder betrok hij met name de twee organisatoren van het volleybaltoernooi in zijn dankwoord, de heren G. A. Verhulst en J. van Mou- rick. In totaal werden tijdens het volleybaltoernooi in Onderdak 48 wedstrijden afgewerkt op vier velden. De in vier poules verdeelde wedstrijden begonnen om 9.30 uur, waarna in de middaguren de kruis- en finalewedstrijden werden ge speeld. Het volleybaltoernooi van de rijkspolitie district Middel burg heeft de volgende eindrangschikking opgeleverd: 1 Staf 1,2 Tholen 1,3 Reimerswaal, 4 Valkenisse, 5 Verkeers groep, 6 West-Zeeuwsch-Vlaanderen I, 7 Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, 8 Combinatie Kapelle-Kortgene, 9 Borsele, 10 Veere, 11 Schouwen-Duiveland I, 12 Tholen II, 13 West- Zeeuwsch-Vlaanderen II, 14 Staf II, 15 Justitiële Dienst. De beeldhouwer Marius van Beek exposeert bij de Bergen op Zoomse stichting Etcetera. Van Beek (1921) noemt zijn tentoonstel ling in het fraai en strak gerestau reerde Markiezenhof 'Verbeeld'. De titel staat voor werk van allure in een voorname omgeving. Marius van Beek is een veelzijdig man die zijn diensten aan de kunst op verschillende wijzen gestalte geeft. Veel jaren geleden begon hij zijn journalistieke werk bij het jam merlijk onnodig verdwenen dagblad De Tijd waar hij zowel een deel van de opmaak als de 'geschreven jour nalistiek' voor zijn rekening nam. Dat liep na enige tijd uit in een plaats op de kunstredactie en uit die tijd zal men zich zijn doorwrochte kronieken op het gebied van de beel dende kunsten herinneren. Van Beek begaf zich ook in het on derwijs, leidde de beeldhouwklas, was docent kunstgeschiedenis en laatstelijk directeur van de Bossche academie. Bij dit alles bleef hij trouw aan de eigen beeldende op dracht. Hij voerde opmerkelijke, grote projekten uit op verschillende opvallende plekken in den lande (Purmerplein te Amsterdam), De Poort van de Zon in Arnhem, de Zee spiegel van Lelystad, de Zonnewij zer van Gestel en werken in de Resi dentie), maar verloor zich niet ge- redactie andré oosthoek Het hoofdthema van het beeldhouw werk wordt gevormd door de vrouw, zeg maar De Lof der Vrouw. Van Beek maakt er een speelse lofzang van, licht met plaats voor humor, ge zien, beleefd, dóórleefd. Daarnaast vraagt ook het landschappelijk ele ment de aandacht. Men ontmoet daar een mooie, sterke verbreding van het onderwerp dat, zo oud als het thema vrouw, even boeiend blijkt. Kijkend naar 'Verbeeld' ontkomt men niet aan de indruk dat de kun stenaar die - ongeacht de druk van ééndagsstromingen en hun goedge- bekte profeten - zijn weg is blijven vervolgen, het respect ontmoet dat zijn werk verdient. O. (Markiezenhof, Steenbergestraat 8, Bergen op Zoom. Van 14 tot 17 uur, niet op maandag). - heel in die spectaculaire monumen taliteit. Zijn - in omvang - wat kleinere werk hield alle aandacht en 'Etcetera' geeft er in het achtbaar Hof van de Markies deze maand een rustig in structief en mooi overzicht van. Er is zeker plaats voor een tweede 'etcete ra' want in de toch beperkte lokalen kan een zoveel ruimte vragend aan bod niet alle recht krijgen. Van Beek toont zich, eens temeer, een groot vakman op de terrei nen die hij voor zichzelf en zijn be schouwers ontsluit. Hij bedient zich daarbij van zeer uiteenlopende technieken. Ik noem krijttekening, collage, zeefdruk, fotowerk, het wandtapijt en beelden in brons, marmer, hardsteen en chamotte. Evenals in het monumentale werk dat mede geprojecteerd is op en bin nen een omgeving met specifieke ei sen, houdt Van Beek het in deze klei nere plastieken bij een 'klassiek' uit- .gangspunt in vormgeving en mate riaalbehandeling. Dat heeft niet en kel en alleen te maken met een tech nische plaatsbepaling, het zegt ook veel over een bewuster streven naar voornaamheid. Er is géén plaats voor losse en loze kreten; de beelden én tekeningen) zij n in zichzelf beslo ten vormen die voor een geheel staan dat ook in zichzelf boeit en de verhalen-van-buiten schuwt. Dat wil niet zeggen dat het werk van Van Beek de dingen van de dag zou ontlopen. Integendeel, het geeft - hier en daar- in de directe verbon denheid met het wereldbeeld (Chili, de RAF) een wat lang aangehouden knipoog naar de journalistiek. Het is dan wel journalistiek van een pregnant soort, de vorm die méé- kijkt en ziet. Nieuwe Muziek verzorgt zater dag 29 november een concert in de R.-K. kerk te Vlissingen (Singel) waarop Xenakis-ensemble met koor twee nieuwe composities zal uitvoeren. Het betreft de werken 'Zonder' van Guus Janssen en 'Die Vögel' van Jan Boerman. Het programma vermeldt voorts 'Esse tempo' van Vasquez Diaz (1979), 'Christian Wolff in Cambrid ge' van Morton Feldman (1963) en 'Eonta' van Iannis Xenakis (1964) met medewerking van de pianist George Pludermacher. Het Xenakis-ensemble, geleid door Huub Kerstens, werd in 1981 op ini tiatief van Nieuwe Muziek-Zeeland opgericht. Het heeft de opdracht programma's samen te stellen en uit te voeren die grensverleggend en vernieuwend zijn. Verschillende componisten hebben al speciaal voor het ensemble geschreven. Het Koor Nieuwe Muziek werd voor jaar 1986 opgericht in nauwe samen werking met de stichting Gaudea- mus. Het bestaat uit zestig leden, amateurs en studenten van de con servatoria. Het houdt zich uitslui tend bezig met de uitvoering van ei gentijdse werken. Het Xenakis-ensemble heeft inmid dels een plaat uitgebracht met de werken Palimpsest, Phlegra, Epei en Dmaathen van Iannis Xenakis. De pianiste Aki Takahashi verleent solistische medewerking (Hoes: Piet Dieleman, toelichting Harry Hal- breich, Postbus 15, Middelburg). Advertentie [Hoge rente en toch tot f 5.000,- per kalendermaand, zonder kosten, op Ije nemen. Sparen via uw eigen [bank-of girorekening. Hoe langer u spaart, hoe hoger de rente. Uw geld is wel altijd vrij beschikbaar. De voor 5 jaar gegarandeerde rente loopt op tot: Hoog belastingvrij netto-rendement. Dagelijks ter beurze verhandelbaar. Prognose thans netto 5%. Voor meer informatie, deze coupon in een ongefrankeerde envelop sturen aan: F. van Lanschot Bankiers N.V., Afdeling Sparen, Antwoordnummer 289, 5200 VB 's-Hertogenbosch. A.u.b. aankruisen: SpaarvormenD Rentalent Naam:m/v Straat: Postcode/plaats: Telefoon: ir> U. M (Santoor ROOSENDAAL, Molenstraat 8, 01650-40970/40971. Of bel voor meer Formatie het gratis telefoonnummer. Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570. j en1ewijzigingen voorbehouden. Gratis, en vanavond bereikbaar tot 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13