3 rensrechter overleden ijdens zaalvoetbalduel Commissaris Blaauw wil supporters van FC Den Haag weren In vollevbalsport: dag van de scheidsrechter Mario Been: zo kan het echt niet langer Fantastisch doelpunt van Marco van Basten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ees Kerdel verleden ■C DEN HAAG EIST BEIDE PUNTEN OP Twee arrestaties wegens racisme bij AZ-Feyenoord PAGINA 9 OTTERDAM (GPD) De tuchtcommissie van de KNVB be- t zich deze week over de gevolgen van de gestaakte wed- [jd tussen Excelsior en FC Den Haag. Elf minuten na rust geerde scheidsrechter Cees Bakker de ploegen naar de dkamer, nadat de Rotterdamse verzorger Toon IJzen- rn door vermoedelijk een stuk hout was getroffen aan het fd. Na een afkoelingsperiode van ongeveer een kwartier gerden de spelers van Excelsior uit angst voor de ongeveer Haagse vandalen de wedstrijd te hervatten. De stand was at moment 1-0 in het voordeel van de bezoekers. Geweerd 'TINFARCT IN VLISSINGSE SPORTHAL Oud papier Overwerk Vernederd Naaktloper bij Hoek-Rozenburg 'SPORTKRANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 xcelsior weigerde |e spelen uit angst aagse vandalen wel Pim van de Meent, de trainer FC Den Haag, vindt dat zijn club heeft op twee winstpunten, valt ie bezien of de voetbalbond er zich daad zo gemakkelijk vanaf t. Scheidsrechter Cees Bakker: Jelsior mag hier niet de dupe van en. Hoewel het bestuur van die en ook de politie hebben aange- gen om de wedstrijd te hervatten, [at zij nog meer ongeregeldheden den, kan ik het standpunt van de rs van Excelsior wel billijken. Dat ook in mijn rapport zetten". Ook orteur Charles Corver zal de ge- tenissen op papier zetten. Volgens Excelsior-doelman Lloyd Doesburg is de beslissing om niet ver der te spelen en-bloc genomen. „In de kleedkamer waren de meningen ver deeld, maar omdat sommige jongens 'm knepen hebben we een gezamen lijk standpunt ingenomen. Er zijn nog wel een stuk of vijf spelers het veld opgekomen, maar alleen uit nieuws gierigheid. Niet met de intentie om weer te gaan voetballen. In principe kan dit ons punten en geld kosten, maar achteraf zeg ik dat we de juiste keuze hebben gemaakt. Michel Beu kers wilde wel verder, maar Cees Schapendonk merkte terecht op dat hij dat als achterhoedespeler ook wel aandurfde, maar niet als spits. Na rust speelden we namelijk naar het doel toe waarachter de Haagse supporters zich ophielden". Doesburg werd overigens al na een half uur opgeschrikt door een 'frag- mentatie-bom', die op enige afstand van de doelman een gat van tien centi meter in de grond sloeg. Bakker onder brak de overigens zeer sportieve wed strijd toen ook al voor enige minuten. „Ik heb met Vitesse vier jaar lang te gen Den Haag gespeeld en ben dus wel wat gewend. Maar zelfs ik kreeg het toch even benauwd". Ook Cees Scha pendonk had angst. „Ik heb thuis vrouw en kinderen. Die zijn me meer waard dan een potje voetbal. Na rust was het zelfs levensgevaarlijk om een hoekschop te nemen. Dan is voor mij de beslissing niet moeilijk meer". ID 5N HAAG (ANP) - Zaterdag is in I Drn Haag het Nederlandse lid van het Internationale Olympische Co- Hité (IOC), C. (Kees) L. Kerdel I ol erleden. Hij is 71 jaar geworden. I 'rdel, tevens oud-voorzitter van I he Nederlands Olympisch Comité [(NOC), was al geruime tijd ziek. I Mi Kees Kerdel is voor de Neder- [laidse sportwereld een markante [d rsoonlijkheid verloren gegaan. I li >rdel verdiende vooral zijn sporen de Olympische beweging. Zo was [ht Dnder meer chef de mission en a legatieleider van Olympische af- v| ardigingen, lid en later voorzitter |va: het bestuur van het Nederlands ^ympisch Comité en lid van het IC. Wegens zijn ziekte kon hij half |tober niet naar Lausanne gaan i daar het IOC-congres, met on- |i meer de verkiezingen van de lympische steden 1992, bij te wo- In [melis Lambert Kerdel werd op 19 Kees Kerdel maart 1915 in Rotterdam geboren. Al snel voelde hij zich tot de sport aangetrokken. Zo was hij onder meer actief als skiër (in 1937 werd hij in Arosa Nederlands kampioen), roeier, atleet, hockeyer en zwem mer. Excelsiors aanvoerder Jan Sörensen vindt het hoog tijd worden, dat de aanhang van FC Den Haag voortaan wordt geweerd wanneer de ploeg op bezoek gaat. „Ik ben er doodziek van. Je wordt nu al bang om een partijtje te voetballen. De Deen pleit voor een pasjesregeiing. „Is het dan zo moeilijk om een identi teitsbewijs te vragen wanneer iemand een kaartje aan het loket koopt? Ie dere supporter uit Den Haag moet de toegang worden ontzegd. Ik weet wel, dat een aantal onschuldigen daarvan de dupe wordt, maar nu zijn er duizen den gedupeerd". Dé Stoop, de voorzit ter van FC Den Haag, vindt de hou ding van de spelers van Excelsior maar vreemd. „Het zijn toch professio nals. Angst is altijd een slechte raadge ver". De Rotterdamse politie, die 125 leden van de mobiele eenheid en evenveel poltiemensen voor het regelen van het verkeer en de openbare orde had inge zet, sloot nadat de wedstrijd gestaakt was het bewuste tribune-vak langdu rig af. De supporters in het bezit van de combi-kaart werden in kleine groepjes per bus afgevoerd naar het station. Volgens een woordvoerder van de Rot terdamse politie moest bij dat vervoer enkele malen spoed-assistentie wor den verleend wegens vechtpartijen in de bussen. Daarbij werden acht aan hangers van FC Den Haag aangehou den wegens openlijke geweldpleging en het in bezit hebben van een onge wenst handwapen. «PI mmmmm W/W"" W""- [rs van het Zeeuwse zaalvoetbalteam voor de wedstrijd tegen Nederland. Links op de foto naast speler John Taha- |s(aaf grensrechter Jan de Buck. SINGEN De zaalvoetbalwed- 'ussen het Nederlands team en leuwse selectie is zaterdagavond f Vlissingse sporthal Baskens- ■door een tragische gebeurtenis ijdig afgebroken. Zes minuten beginsignaal werd grensrech- P*n de Buck (42) uit Vlissingen ge- Bn door een hartinfarct, aan de B?en waarvan hij korte tijd later Bt Middelburgse Gasthuis over- ■De Buck was getrouwd en vader BJwee kinderen. Onmiddellijk na Bekend worden van dat droeve Berd besloten de wedstrijd -bij de B 2-2- te beëindigen. Er waren W'jna twee van de drie periodes Held. ■e Buck was in zaalvoebalkringen tn [ekende persoonlijkheid. Behalve als scheidsrechter was hij actief als lid van de scheidsrechterscommissie zaalvoetbal van de KNVB afdeling Zeeland. De laatste jaren kampte hij met hart-problemen en in afwachting van een operatie had hij zijn activitei ten als arbiter gestopt. De functie van grensrechter, die aanzienlijk minder li chamelijke inspanning vereist, wilde hij bij deze speciale wedstrijd wel uit oefenen. De 250 toeschouwers in de sporthal za gen kort na het openingsdoelpunt van het Zeeuws team hoe grensrechter De Buck voor de bank van de Nederland se ploeg in elkaar zakte. Terwijl een EHBO-er met reanimatie begon, diri geerde scheidrechter Bram Francke de beide ploegen naar de kleedkamer. Nadat de heer De Buck met de binnen enkele minuten gearriveerde ambu- Na afloop van de gestaakte wedstrijd Excelsior-FC Den Haag moesten de Haagse supporters een vooreen tussen een dubbele rij politiemensen door naar de gereedstaande bussen. ROTTERDAM (ANP) - Nog deze week zal plaatsvervangend hoofd commissaris J. A. Blaauw van de Rotterdamse politie burgemeester Peper van de Maastad voorstellen FC Den Haag voor de rest van het voetbalseizoen te weren uit Rotter dam. Dit naar aanleiding van de problemen die zich zondag hebben voorgedaan bij de wedstrijd Excel- sior-Den Haag. Blaauw maakte zijn voornemen zondagavond bekend. „Als FC Den Haag zijn aanhang niet in bedwang kan houden, zeg ik: ga maar elders spelen. Ik ga daarom burgemeester Peper voorstellen FC Den Haag hier dit seizoen niet meer toe te laten", aldus Blaauw. Hij vervolgt: „Er moet op dit punt maar eens heel duidelijke taal wor den gesproken. Als er ergens geen gelazer te verwachten is, dan is het bij Excelsior, een club die leeft van oud papier. Mag het nog een keer zo zijn dat twee elftallen elkaar ge woon sportief kunnen bestrij den?". Volgens de commissaris zorgde de Den Haag aanhang er binnen vijf minuten na aanvang van de wed strijd voor „dat de planken al uit de tribune vlogen". Hij wijst ook op het feit dat in het eerste kwartier van de wedstrijd door de Den Haag-fans een explosief op het veld werd ge gooid, dat daar ontplofte. „Afschu welijk" noemt hij het dat de Excel- sior-verzorger gewond raakte door dat hij een hard voorwerp in zijn nek gegooid kreeg door Den Haag-sup porters. „Ik begrijp er niets van. FC Den Haag stond nota bene een punt voor. De fans hadden dus alleen maar reden om blij te zijn. Ik vind dit bijzonder triest", zegt Blaauw. De inzet van grote aantallen politie mensen bij voetbalwedstrijden als Excelsior-Den Haag, waar 250 man politie rondliep, „wreekt zich op de gewone surveillance, de diensten in de wijken en de bestrijding van de criminaliteit", aldus de commissa ris. Dergelijke zaken raken in de knel doordat de politieagenten overwerk voor een belangrijk deel niet meer uitbetaald mogen krijgen, maar in vrije tijd moeten compenseren. Blaauw: „Ik moet ze die dag bijna allemaal teruggeven". „Maar", zegt hij, „als we ze wel mo gen betalen, of meer mensen zouden hebben, dan is het probleem ook nog niet opgelost". In verband daarmee, meent Blaauw dat de voetbalclubs met moeilijk bedwingbare supporters zelf meer aan de bestrijding van het vandalisme moeten gaan doen. „Ze moeten daar een zekere greep op krijgen", stelt hij. VLISSINGEN - Het Zeeuwse volleybaldistrict werd jaren achtereen geteis terd door een slechte opkomst van scheidsrechters. Dat leidde meer dan eens reeds na een paar weken competitie al tot het afgelasten van wedstrijden. De Zeeuwse teams hebben de eerste wedstrijden inmiddels achter de rug en nog steeds is er vrijwel geen wanklank gehoord over het plichtsbesef van de arbiters. Jo Hageman, voorzitter van de District Sectie Arbitrage, vindt dat iets bijzon ders. Daarom stelt hij in het districtsblad voor om zaterdag 22 november de 'Dag van de scheidsrechter' te vieren. Hageman roept alle verenigingen, zowel uit als thuis spelend, op om de fluitisten met een attentie te bedenken. „Een bloemetje doet al veel", zegt hij in het bondsorgaan. „Onze scheidsrechters zul len deze attentie zeker waarderen". ALKMAAR (GPD) Mario Been kon wel janken. De geblesseerde midden velder van Feyenoord wist niet meer waar hij het moest zoeken in de Alk- maarderhoüt. „Dit doet pijn, heel veel pijn", mompelde hij ontdaan bij de uitgang van het sportpark van AZ. Hij had het daarbij niet over de scheenbeenkneuzing die hij vrijdag middag tijdens de training had opge lopen, nóch over de wijze waarop hij tegenwoordig straal wordt genegeerd door de selectieheren in Zeist, maar over de onthutsende 2-0 nederlaag die zijn ploeggenoten zojuist hadden ge leden. Tot grote woede van de meege reisde supporters die het aftreden van de trainer eisten („Israël oprotten") en het „Feyenoord, ha, ha, ha" door het stadion lieten denderen. Dat laatste had Mario Been nog het meeste aangegrepen. „Dat je verliest is tot daaraan toe. Maar dat je eigen supporters je uitjouwen en uitlachen, dat heb ik nog nooit meegemaakt", sprak hij met een wit weggetrokken gezicht. Zelfs nu hij vanwege zijn bles sure niet had meegedaan, trok hij het zich als één van de weinige echte Feye- noorders, zwaar aan. „Dit is het ver schrikkelijkste wat me in het voetbal len ooit is overkomen, vooral omdat die supporters er nog het recht toe hadden ook. Het is toch ongeloofelijk datje het zover kan laten komen. Bij na iedereen wint bij AZ, maar wij ver liezen hier. Daar moet over gepraat worden; zo kan het echt niet langer". Dat kan hij wel stellen, ja. In acht da gen heeft Feyenoord zo ongeveer alles verspeeld wat er te verspelen valt, door tactische fouten, een te smalle basis en te geringe kwaliteit. Verne derd in de strijd om de UEFA Cup door Borussia, definitief uitgescha keld voor de competitie door Ajax en gistermiddag werd ook het laatste beetje reputatie nog te grabbel ge gooid. Het enige wat nog rest is de be kerstrijd, maar in deze vorm moet de formatie zelf bang zijn voor Heracles, volgende week tegenstander in de tweede ronde. „Er is geen bezieling en geen zelfver trouwen", klaagde Rinus Israel in Alk maar, waar sprake was van de omge keerde wereld. Niet alleen tijdens het duel, met twee doelpunten beslist door de 'kamikaze-piloot' David Loggie, maar ook erna. De trainer moest na derhand de taal spreken, die zijn nu triomferende collega Han Berger voor dien vele weken had moeten bezigen met het wijzen op het ontstellende ge brek aan vechtlust. „We mogen nog blij zijn dat we in vorige wedstrijden lance was afgevoerd, werd besloten de ontmoeting toch voort te zetten. Scheidsrechter Francke stelde daarbij als voorwaarde dat hij op de hoogte ge houden zou worden van de toestand van zijn collega en liet verder weten dat hij bij een eventueel fatale afloop meteen de strijd zou staken. Vlak voor het verstrijken van de tweede speelpe riode bereikte officials van de Voetbal Bond de droeve tijding van het overlij den van Jan de Buck, waarna inder daad de wedstrijd werd afgelast. Ter nagedachtenis van Jan de Buck, die lid was van de clubhuiscommissie van de SV Walcheren, hielden de elf tallen van die vereniging gisteren voor de aanvang van hun wedstrijd een minuut stilte in acht. De crematie vindt woensdag om 14.00 uur plaats in Middelburg. BMIHHB^HH AMSTERDAM (ANP) - In de 70ste mi nuut rolde het applaus van de goedge vulde Ajax-tribunes. Met een fantas tische omhaal had Marco van Basten de bal achter Den Bosch-doelman Van Grinsven gewerkt en daarmee de stand op 3-1 gebracht. Het was niet al leen een bevrijding voor de thuisclub, maar het betekende tevens de nekslag voor de formatie van Theo de Jong. De voorzet van Jan Wouters kwam iets te ver van het doel maar met een atleti sche sprong wierp Van Basten zich achterover en joeg de bal hard en hoog in de hoek. De confrontatie tussen Ajax en Den Bosch leverde uiterst aantrekkelijk voetbal op. Vooral voor rust domineer den de Amsterdammers, die een wer velende start kenden, maar in die eer ste minuten niet het geluk aan hun zij de hadden. Vooral de altijd spectacu lair spelende Bosman schoot, in situa ties die hij anders koel en droog af rondt, op wonderlijke wijze tweemaal hoog over. Den Bosch bepaalde zich uitsluitend tot de uitval via Gillhaus en Kaiser, maar kreeg daarvoor weinig kans. Ajax - FC Den Bosch 3-1 (2-0) 14. Bosman 1-0, 35. Wouters 2-0,48. Gillhaus 2-170. Van Bas ten 3-1. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 15.000. Gele kaart: Bosman (Ajax). Veendam-FC Twente 0-2 (0-1). 73 Ten Caat 0-1, 80 Bleuming 0-2. Scheidsrechter Van Swieten. Toeschouwers 4.200. I FC Utrecht-VVV 1-2 (0-127 Berghuis 0-149 Fraser 1-1. 68 Reynierse 1-2 (strafschop). Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 3000. Gele kaarten: Pattinama (FC Utrecht), Ringels, Valckx en Lammers (VW). Fortuna Sittard-PEC Zwolle 2-5 (0-1). 26 Foeke Booy 0-1, 47 McNulty 0-2, 70 Thijssen 1-2, 72 Foeke Booy 1-3, 74 Van Ankeren 1-4, 86 Thijssen 2-4, Foeke Booy 2-5. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 4.200. Gele kaarten: Thijssen en Eleveld (Fortuna Sittard) en Leussink (PEC Zwolle). Go Ahead Eagles-FC Groningen 1-0 (0-0). 65 Boerebach 1-0. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers 4000. Sparta-Roda JC 1-1 (1-1). 9 Ridderhof 1-0, 30 Meijer 1-1. Scheidsrechter: Bannet. Toe schouwers: 3000. Gele kaart: Hoekman For tuna Sittard). Johnny Bosman van Ajax maakt de eerste treffer voor de Amsterdammers. FC Den Bosch-verdedigers Van den Hoorn (links) en Van der Linden (rechts) zijn kansloos. bij vlagen redelijk gevoetbald hebben en dat we al 19 punten hebben. Want als we vaker hadden gespeeld zoals hier in de eerste helft, hadden we nu bij de onderste vier gehoord", sprak Israel cynisch. „Negen van de tien keer zijn we nog altijd sterker dan de tegenstander, dus hebben we meer behoefte aan een sterke aanvaller. Zo'n type als Lin- ford. Die kostte niks vorig jaar. Had die dan gehaald. Kijk nou eens wat zo'n Loggie doet. Het mag niet altijd netjes zijn, maar hij maakt wel oor log. En kijk dan eens wat er bij ons voorin gebeurt. Niks geen agressie, niemand die een kopduel wint, geen speler die een bal kan vasthouden. Wat moet je dan met een extra verde diger?" „Genoeg", vindt Israel. „Ik heb de spe lers gekregen die ik wilde hebben, het budget is nu op, dus daar moeten we het mee doen. Een extra aanvaller is niet aan de orde. Als je de wedstrijd van vandaag bekijkt, heb je wel acht versterkingen nodig, maar dat kan nou eenmaal niet. Met Roth erbij moe ten we het seizoen afmaken". Israel wilde niet vluchten in de voor de hand liggende excuses (Heus, Mole naar, Van Herpen begonnen al niet fit aan het duel en tijdens het treffen raakten Hiele en Wijnstekers gebles seerd), maar wees terecht op het „tota le gebrek aan overtuiging". AZ-Feyenoord 2-0 (1-0). 31. Loggie 1-0, 69. Loggie 2-0. Scheidsrechter De Munnik, toe schouwers: 5600. Gele kaart: Jalink (AZ) en Heus (Feyenoord). EINDHOVEN (ANP) - PSV heeft de goede vorm van de laatste weken in de thuiswedstrijd tegen Haarlem zon der zichtbare moeite kunnen vasthou den. Met speels gemak versloegen de Eindhovenaren het team van trainer Hans van Doorneveld, 5-0. Een uitslag die het klasseverschil slechts voor een deel weergeeft. PSV - Haarlem 5-0 (2-0). 30. Van der Gijp 1-0, 44. Koolhof 2-0,48. Vanenburg 3-0, 70. Kool hof 4-0, 75. Gullit 5-0. Scheidsrechter Van der Laar, toeschouwers: 17.600. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse po litie heeft zondagmiddag voor het be gin van de wedstrijd AZ'67-Feye- noord twee Rotterdamse supporters gearresteerd. Dat gebeurde toen ze in het AZ-sta- dion „Wij gaan op Jodenjacht" schreeuwden, aldus een zegsman van de politie. Na het opmaken van proces-verbaal wegens racisme is het tweetal op de trein gezet. Door toedoen van andere Feyenoord-supporters sneuvelde een raam in het Alkmaarse stadhuis. HOEK - Tot groot vermaak van het publiek werd de voet balwedstrijd Hoek- Rozenburg zaterdag in de 33e minuut van de eerste helft onderbroken door kortstondig en verder weinig om het lijf hebbend inci dent. Eén van de toeschouwers rende plotsklaps piemelnaakt langs de zijlijn. De harde wind en snerpende kou trotserend, voldeed de bloterik met de broek in de hand daarmee aan een weddenschap (inzet: vijf kratten bier) met zijn trainer Piet de Koeijer. De vroeger zo gevreesde aanvaller van Hoek is tegenwoordig oefenmeester van de afdelingsclub Groede en was voor één keer een la chende verliezer. Twee dienst doende agenten van het korps Temeuzen grepen niet in. De wetsdienaars stonden er bij en keken er naar. Scheidsrechter Heyboer stuurde de in adams kostuum gestoken man achter de draad. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9