[merleden vragen spoed Afschieten meeuwen op stortplaats is zinloos Aantrekken personeel groot probleem gehandicaptenzorg almanak ndingsdag Goes werd bezocht Twee gewonden auto-ongeluk in Uzendijke Auto ontdaan van surf-attributen 'DE STELTKLUUT' CONSTATEERT: Hulster Ambacht wil 'duidelijk plaatje' kosten concentratie 'o itie Hulst greep m e inbrekers OPBRENGST VOOR TERREINWAGEN Auto vernield bij botsing tegen boom J)DELBURG/ISTANBUL Bisschop H. Ernst van Breda jft zich geschaard achter de Middelburgers die zich inzetten L0o de terugkeer van Nurcan Fidan, de Turkse vrouw die weken geleden met haar vijfjarig zoontje Murat op een Igtuig naar Istanbul werd gezet. Mevrouw Fidan zelfheeft om ig - gesteund door Els Verhage van het steuncomité Tur- LlNederlanders - vanuit Istanbul staatssecretaris mr V. Kor ean Hemel per expres een smeekbede gestuurd. De staatsse- Taris heeft inmiddels een gesprek gehad met drie Zeeuwse lerleden, die hebben aangedrongen op een snelle oplossing. Tellingen PAGINA 5 Vervlakking DIRECTEUR DE STERRE LUIDT NOODKLOK: Smeekbede ZEEUWSE meklemd ■BANDAG 10 NOVEMBER 1986 Iteun van bisschop oor acties Turkse Jan Fidan kan bij eventuele terug keer in Middelburg meteen aan het berk Er ligt al geruime tijd een ar- ^Tcontract klaar bij een droogbloe- Jiandel in de Zeeuwse hoofdstad, pitb drijf betaalde ook de reis van Els (age naar Nurcan, die met haar tje in een hotel in Istanbul ver- J. Een woordvoerder van het be ll vertelde afgelopen weekeinde: tóerder hebben we haar een vast ïtverband aangeboden, maar he ikon dat niet doorgaan omdat ze IS - In de Sionkerk te Goes werd iteidag de 24e Zeeuwse Zendings- J ehouden van de gereformeerde enten in Zeeland, met een mid- |n een avondbijeenkomst. De be- telling voor beide diensten was Jb de eerste dienst werd door on- ive :r 900 gelovigen bezocht en de 'on idienst trok 1800 belangstellen- li. L. Blok uit Nunspeet opende zater- iddag de zendingsdag. Hij sprak meer over de problemen in ver- nde derde-wereldlanden en de ijkheden die de zendelingen heb- ftn een visum te krij gen voor Indo- |ëen Botswana, waar ze door de ge- eerde gemeenten naar worden ;onden. s het eerste deel van de zen- ag werd bekend gemaakt dat de iapieractie voor het zendings- g^ditjaar 13.550 gulden had opge- it. Het geld is bestemd voor de van klinieken in de Nigeriaanse cie Izi. Volgend jaar zal de op- |st van de actie besteed worden in rana. Speciaal voor de jeugd ver- Ide de heer C. van Bovenkamp uit e een zendingsverhaal, waarna J. Tanis uit Tholen sprak. De kse bijeenkomst is onder meer ld om de jongeren warm te ma- 'oor het zendelingschap. Daar- staat ontmoeting centraal, in de plaats voor zendelingen die met zijn en voor de thuisblijvers. j.H.R. van de Poel uit Yerseke Ie de avondbijeenkomst, die s 's middags het karakter had n zangdienst. Ds. J. de Pater uit iendijke hield een inleiding. De ïnkoren Rehoboth uit Tholen en lac uit Yerseke zetten de zendings- Bister bij. geen verblijfsvergunning had. Toen Nurcan nog hier was, belde ze iedere week op met de vraag of ze kon begin nen. Maar wij konden zonder werkver gunning niets voor haar doen. Ons aanbod blijft echter van kracht, als ze terugkomt". In Den Haag hebben de Zeeuwse ka merleden J. Lilipaly (PvdA), A. J. te Veldhuis (VVD) en M. Beinema (CDA) de staatssecretaris gevraagd zo spoe dig mogelijk iets voor Nurcan Fidan te doen. Mevrouw Korte wil echter eerst de mogelijkheden voor opvang van de vrouw in Turkije laten onderzoeken. Lilipaly: „We hebben bij de staatsse cretaris aangedrongen op snelheid. Mevrouw Korte denkt zelf aan opvang in een Blijf van m'n Lijfhuis, maar wij betwijfelen het bestaan daarvan in een land als Turkije. Maar goed, ze moet wel de kans krijgen om die mogelijk- Bisschop Ernst SCHARENDIJKE - Onbekenden heb ben zaterdagavond in Scharendijke voor 2500 gulden aan surfattributen van een auto gestolen, die stond ge parkeerd bij een winkel in surfartike len. De dieven gingen er vandoor met een surfplank, twee masten en twee gie ken. De spullen waren eigendom van R.P.B. uit Mönchen-Gladbach. Dezelfde dag werd in 't Vrije te Zierik- zee een damesbromfiets gestolen. Het afgesloten voertuig was gestald voor het verenigingsgebouw in die straat. TERNEUZEN - De natuurbeschermingsvereniging 'De Steltkluut' vindt dat de gemeente Terneuzen moet stoppen met het afschieten van meeu wen op de regionale stortplaats in de Koegorspolder bij Sluiskil. Tellin gen, verricht door de vogelwerkgroep van 'De Steltkluut' hebben aange toond, dat het afschieten geen enkel effect heeft. Erger nog, het aantal meeuwen is inmiddels zelfs toegenomen. Bovendien wachten de vogels nu rustig het vertrek af van de gemeente-ambtenaar, die is aangesteld als 'schutter'. Vooral 's avonds en in de weekends slaan de meeuwen hun slag. der geval het stortfront, zoals meer dere malen werd geconstateerd, niet of niet helemaal afgedekt wordt." 'De Steltkluut' legt de resultaten van het onderzoek binnenkort voor aan de gemeente. Het overleg vindt plaats op uitnodiging van b en w. Het besluit om over te gaan tot het afschieten van de meeuwen dateert van afgelopen voorjaar. Een aantal gebruikers van landbouwgronden in de directe omgeving van de stort plaats -die inmiddels is uitgebreid- had een schadeclaim ingediend in verband met de overlast. Daarop be sloten b en w de plaag rigoreus aan te pakken. 'De Steltkluut' verzette zich tegen het afschieten van de meeuwen, ook al omdat in soortgelijke situaties el ders in den lande was geconstateerd dat die methode geen enkel resul taat zou opleveren. De vogelwerk groep besloot over te gaan tot tellin gen. Op de stortplaats zelf werd men niet toegelaten, waarna besloten werd de meeuwen in de directe om geving te tellen. Uit het onderzoekje, dat een paar maanden geleden werd uitgevoerd, bleek dat het aantal meeuwen tijdelijk afnam, nadat met het afschieten was begonnen. Niet lang daarna echter nam het aantal kokmeeuwen en zilvermeeuwen weer toe, vooral tijdens de week ends. In een rapportje, gewijd aan de tellingen, schrijft de vogelwerk groep: „Afschot vindt plaats door ie mand die op de stortplaats nabij het stortfront werkt. Hierdoor kan er zonodig de hele dag op de vogels worden geschoten. Het is dan voor de vogels natuurlijk weinig aantrek kelijk om er tijdens werktijd voedsel te zoeken. Op een enkele na blijven de vogels dan ook gedurende de werktijd op de omringende land bouwgronden zitten. Als degene die het afschot verzorgt de stortplaats verlaten heeft, vliegen alle meeuwen in zeer korte tijd terug." Dat ver schijnsel werd verschillende malen geconstateerd. Trouwens, ook de toename van het aantal vogels in de weekends. De rapporteurs: „Kenne lijk gebruiken de vogels nu deze tijd om de op doordeweekse dagen verlo ren gegane tijd in te halen. Dit wordt ze mogelijk gemaakt doordat in ie De tellingen wezen uit dat in voor- en najaar zo'n 1200 tot 1500 meeu wen in de directe omgeving van de stortplaats vertoeven. Tijdens het broedseizoen (mei-juni) neemt dat aantal af tot zo'n 600 a 1000. 'De Steltkluut' vindt dat de gemeen te moet stoppen met het afschieten en moet zoeken naar alternatieven. Ervaringen elders hebben geleerd dat methoden als het afschrikken met alarmpistolen, gaskanonnen, draaiende molens, het inzetten van valken en zelfs het ten gehore bren gen van angstkreten ook weinig of geen resultaat opleveren. Het ver kleinen of het afdekken van het stortfront daarentegen zou wél tot enig succes kunnen leiden. Hetzelf de geldt voor de zogenaamde balen- pers-methode, waarbij het afval in grote balen wordt geperst. Dat per sen dient wel in een afgesloten ruim te te gebeuren. De meest succesvolle methode komt uit Engeland: het storten in een net-constructie, waar bij gebruik wordt gemaakt van een grote verplaatsbare kooi. 'De Steltkluut' is dan ook voorstander van toepassing van die methode. Het afschieten van meeuwen op de regionale stortplaats de Koegorspolder bij Sluiskil heeft blijkens tellingen van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut geen enkele effect... HULST - Het waterschap 'Hulster Ambacht' voelt niets voor een duide lijke standpuntbepaling ten aanzien van een eventuele waterschapscon centratie in Zeeland, zolang de finan ciële gevolgen daarvan niet precies bekend zijn. Het dagelijks bestuur van het waterschap mist in de plan nen van gedeputeerde staten een dui delijk overzicht van de financiële consequenties. Maar voor het db staat wel al vast dat het waterschap duide lijke de dupe zou zijn van een concen tratie en de daarmee gepaard gaande 'aanzienlijke lastenverhoging'. Het dagelijks bestuur stelt de algeme ne vergadering voor zich te blijven ver zetten tegen de concentratieplannen. Al in oktober 1985 werd gedeputeerde staten gevraagd om een prognose van de kostenontwikkeling. Volgens het db van het Hulster Ambacht kwam daarop tot nu toe geen duidelijk ant woord. Het db: „Wij blijven van me ning dat aan de plannen een gedegen beschouwing van de financiële conse quenties ten grondslag moet liggen. Het zijn toch de waterschapsbesturen die tegenover hun ingelanden ver plicht zijn een dusdanig financieel- economisch beleid te voeren dat de lasten betaalbaar büjven. Zij moeten kunnen beoordelen of de financiële ge volgen van een dergelijke concentratie al of niet haalbaar zijn voor de regio, welke deze lasten zelf moeten opbren gen." Een concentratie van de waterschap pen heeft, dat staat voor het dagelijks bestuur vast, een nadelige invloed op de betrokkenheid van 'de specifiek be langhebbenden bij het waterschaps bestuur'. „De relatie tussen belang bij de taakuitoefening en de betaling van, geschot zal aanmerkelijk vervlakken. Er is geen provincie waarvan het be staan en de inrichting zo zeer bepaald is door waterschappen als Zeeland. De betrokkenheid bestuur-bestuurden moet daarom behouden blijven. Deze relatie is in het verleden van groot be lang gebleken voor het functioneren van de waterschappen. De betrokken heid vormt immers één van de belang rijkste democratische bestuursvor men van onze samenleving. In de voor gestelde grote beheerseenheden is de herkenbaarheid weg", aldus het dage lijks bestuur van het Hulster Am-, bacht. IJZENDIJKE Bij een eenzijdig on geval op rijksweg 61 te IJzendijke zijn zaterdagavond omstreeks kwart voor acht twee personen gewond geraakt. De bestuurder van een personenauto, T. J. uit Middelburg en de inzittende H. W. uit Oost-Souburg werden per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg. W. brak zijn rug op twee plaatsen en een sleutelbeen. J„ rijdend in de rich ting Breskens, verloor de macht over het stuur. De auto, die niet verzekerd was, belandde op een zijkant. De IJ- zendijkse brandweer moest ter plaatse komen om de twee te bevrijden. Van J. werd de bloedproef afgenomen. De au to werd onherstelbaar beschadigd. zeeland: Kt - De politie van Hulst arres- rd. in de nacht van vrijdag op za- rond halfvier twee personen Ij een inbraak in een woning een ;ntelevisie hadden ontvreemd, en zijraam waren E. de J. en C. uit Hulst binnengedrongen in ning van B. M. in de Moerschans- in Hulst. De bewoner zag de in- rs weglopen met de tv en waart- 'de de politie. Deze arresteerde J. bij een buurtonderzoek, waar tweede dader thuis werd aange- :n. Na het opmaken van proces- al werden de twee jongelui weer laten. Ringsteken was'éen van de onderdelen van het spellencircuit voor de kinderen van de Mytylschool, in het kader van de familiedag waarvan de opbrengst ten goede komt aan een Mytylschool in Paramaribo. OOSTKAPELLE De Mytylschool Zonneveld in Oostkapelle hield zater dag een familiedag ten behoeve van een Mytylschool in Paramaribo. Dc opbrengst die overigens nog niet be kend is, zal worden gebruikt voor de aanschaf van een terreinwagen, waarmee de kinderen uit de binnen landen van Suriname kunnen worden opgehaald. De familiedag werd offi cieel geopend door de heer F. IJssel, hoofd van de speciale school, verbon den aan het zeehospitium Zonneveld. Voor de muzikale opening tekende het drum- en bugelkorps Blue Spirit uit Middelburg. De voorzitter van dit korps, de heer A. Davidse, overhandigde namens Blue Spirit een envelop met inhoud, als eer ste aanzet voor de actie. Hierna ver spreidden de vele aanwezigen zich over de gehele school. Voor de kinderen was er een spellencir cuit, waarbij tien activiteiten werden aangetekend op een speciale kaart. Saar den Hollander verzorgde twee voorstellingen met haar poppenthea ter. Het rad van avontuur draaide en de rommelmarkt en boekenmarkt werden druk bezocht. Tegen een klei ne vergoeding konden de bezoekers CLINGE - De gehandicaptenzorg in ons land krijgt steeds meer proble men bij het vinden van personeel. In de Randstad, maar ook daarbuiten, blijken steeds minder jonge mensen bereid in die sector aan de slag te gaan. „De Sterre', het instituut voor geestelijk gehandicapten in Clinge, is nog niet met dergelijke problemen ge confronteerd. Maar algemeen direc teur P.E.M. Bottelier waarschuwde zaterdag: „Als in vergelijkbare func ties in het bedrijfsleven 10 tot 16 pro cent méér verdiend kan worden -en de situatie wordt ook dit jaar weer slech ter- dan zal ook in Zeeuwsch-Vlaande ren de gehandicapte afschuwelijk in de kou komen te staan, omdat er een voudig geen mensen meer zullen zijn om voor hem of haar te zorgen." De bezuinigingen en de gevolgen daar van voor de gehandicaptenzorg ston den zaterdag centraal tijdens de alge mene ouderendag. De CDA-tweede kamerleden drs. H. Eversdijk en drs. A. Kok lichtten de huidige situatie en problematiek toe. Ze deden dat, inha kend op de inleiding van directeur Bottelier. Die luidde nadrukkelijk de noodklok. „Hoewel onze medewerkers zeker idealistisch zijn en veel over heb ben voor onze bewoners en voor de zorg, is het naief te veronderstellen dat zij in de toekomst die zorg zullen blij ven continueren als de arbeidsom- een karaktertest laten maken, terwijl men tevens de auto kon laten wassen. In de hal van de school was een restau rant ingericht. Veel leerlingen van de mytylschool hebben tekeningen ge maakt. Hiervan werden de vijf beste uitgezocht. Van deze tekeningen wer den ansichtkaarten gemaakt, die deze dag in setjes van vijf te koop waren. Tevens was het zwembad toeganke lijk. De druk bezochte actiedag werd om drie uur afgesloten, maar zal waar schijnlijk nog een vervolg krijgen. standigheden op alle fronten blijven verslechteren. Een jongste landelijk onderzoek, waaruit blijkt dat 42 pro cent van alle verpleegkundigen het werk zou willen verlaten, spreekt boekdelen." Bottelier wees erop dat in de periode '82-'85 in de gehandicaptenzorg in ons land 1260 full-time banen verdwenen. Mede als gevolg van het overheidsbe leid nam het aantal parttimers enorm toe (op 'De Sterre' van 25 procent in 1982 tot 50 procent in 1985). En het in werken én begeleiden van die partti mers kost tijd en daardoor extra geld. Daarnaast werken ook het ouder wor den van het personeel én van de bewo ners door in de 'begroting' van een in stituut als 'De Sterre'. Directeur Bottelier rekende zaterdag ook af met een aantal onplezierige ont wikkelingen van immateriële aard. Zo lijkt de woonfunctie van de instituten, door de zorg zelf steeds als uiterst be langrijk ervaren, voor beleidsmensen, politici en geldverschaffers reden die instituten steeds meer te gaan be schouwen als 'woon- en leefgemeen schappen met bezigheden overdag en een goed recreatief programma'. Bot telier protesteerde daartegen. „Dat beeld deugt niet; het is geen Sporthuis Centrum-verhaal hier! De Sterre biedt niet alleen een thuis maar ook behan delingen, die absolute voorwaarde zijn om 'het thuis' mogelijk te maken of te houden. Als ik dan zie dat derden op de loop gaan met onze terechte nadruk op de woonfunctie, om er vervolgens van te maken dat zo'n instituut eigen lijk hetzelfde is als een bejaardenhuis maar dan voor een andere groep men sen, dan denk ik dat we de laatste ja ren de belichting niet voldoende even wichtig hebben laten zijn." Het CDA-kamerlid Eversdijk consta teerde dat ons land door de jaren heen een fraai stelsel van sociale voorzie ningen heeft opgebouwd, 'maar tege lijkertijd hebben we een aantal jaren boven onze stand geleefd'. Volgens Eversdijk is de grens bereikt. „Er moet worden bezuinigd. Maar niet ie dereen mag daarin gelijk worden ge steld. De een heeft meer mogelijkhe den, de ander meer problemen. Daar om mogen de zwaksten in onze samen leving niet door die bezuinigingen worden getroffen." De CDA-er be schouwde de vergrijzing van de be volking als een probleem, maar on derkende vooral ook de problemen die die vergrijzing in de zwakzinni genzorg met zich brengt. Eversdijks collega-kamerlid De Kok, voorzitter van de commissie 'gehandi captenbeleid', vond dat moet worden bekeken of het beleid ten opzichte van de gehandicapte niet moet worden aangepast. „Lange tijd heeft de gehan dicapte in de groep alle aandacht ge had; vandaag de dag echter bekijken we de gehandicapte meer als indivi du." De Kok achtte het onontkoom baar dat, nu er minder geld is voor het aantrekken van beroepskrachten, een nadrukkelijker beroep moet worden gedaan op de vrijwilligers. Reactie van Sterre-directeur Bottelier: „Er zijn grenzen aan die zorg door vrijwilligers. Het gaat om de kern van de verzor ging; die moet door professionele krachten worden gedaan." Pupil Peter Schmidt van het instituut De Sterre in Clinge toont zijn familieleden in de bijbehorende kinderboerderij enkele biggen, in het kader van de algemene ouderendag. HULST - Bij een ongeval op de Havik- dijk in Hulst werd in de nacht van vrij dag op zaterdag rond half een een auto totaal vernield. Bestuurder E. B. uit Vogelwaarde raakte op de Havikdijk door slik op de rijbaan in een slip en kwam aan de linkerkant van de weg te gen de boom tot stilstand. De bestuur der zelf bleef ongedeerd. heid te onderzoeken. We hopen begin deze week uitsluitsel te hebben". Ook bisschop Ernst van Breda is van mening dat Nurcan Fidan terug moet komen naar Nederland, omdat ze in haar geboorteland - dat ze zeventien jaar geleden verliet - geen enkele toe komst heeft. De bisschop klom in de pen en schreef een brief aan de Middel burgse pastoor J. Hendrikse van de kerk waarin Nurcan en haar (nu onder gedoken) vriend en twee kinderen twee jaar geleden hun toevlucht zoch ten om uitzetting te voorkomen. In de brief spreekt de bisschop zijn waarde ring uit voor de solidariteit van vele Middelburgers van allerlei gezindten met Nurcan. „Van harte hoop ik dat de steun zal worden voortgezet en dat de overheid om humanitaire redenen zal terugkomen op haar uitwijzing", schreef de bisschop. Pastoor Hendrik- se: „Dit past helemaal bij hem. De bis schop staat er om bekend dat hij wil dat de kerk zich laat inspireren tot een engagement met de maatschappij. Ik ben erg blij met deze brief en ik hoop dat de laatste alinea werkelijkheid wordt". Nurcan Fidan en Els Verhage hebben zondag in een smeekbede aan de staatssecretaris de schrijnende situa tie nog eens uit de doeken gedaan en benadrukt dat de vijfjarige Murat heel snel terug moet naar een normaal gezinsleven, om gewoon te kunnen opgroeien. „De spanning is veel te groot voor hem en zijn moeder. Murat vraagt voortdurend naar zijn vriend jes en hij wil zo graag naar zijn school terug", luidt een stukje uit de expres brief. „Het is ondoenlijk hier te blij ven en wij verwachten van u een posi tief antwoord om terug te mogen ke ren". Els Verhage vertelde zondag vanuit Is tanbul telefonisch aan de PZC dat het jongetje weer ziek is geworden en dat hij nu naast z'n astma-aanvallen kampt met een vitaminetekort. „Er zijn hier bijna geen groenten, alleen maar sla. Hij ziet eruit als een geest. Gelukkig had ik vitaminepillen bij ine en die krijgt ie, maar dat is natuurlijk niet genoeg. Nurcan kan de spanning bijna niet meer aan. Bij ieder telefoon tje springt ze op in de hoop dat er een positief bericht wordt gemeld. Maar tot nu toe is dat helaas nog niet ge beurd", zei Els, die overigens woens dag naar Nederland terugkeert. „Ik hoop dat ik Nurcan en Murat dan mee kan nemen. Ze kunnen gewoon niet al leen achterblijven. Nurcan durft in haar eentje de straat niet op en ze is ge woon veel te westers geworden om hier te kunnen leven. Sterker nog: de vrouw van het hotel moet haar zelfs Turkse gebruiken en gewoontes bij brengen..." Het vriendschapscomité Turken-Ne derlanders heeft zaterdag weer hand tekeningen verzameld en er zijn er nu ruim 130. Die zullen deze week wor den verstuurd naar de staatssecreta ris. De handtekeningen staan onder een brief waarin om de terugkeer van de Turkse en haar zoontje wordt ge vraagd. dochtertje van een Vlissin- r had die ochtend de klink :n de badkamerdeur in de ynieling geholpen, zodat ■ar vader pas na enige tijd 1 behulp van een nijptang Brnjd kon worden om zijn Adamskostuum voor wat war- fr kledij te verwisselen. pel/de dag schoot een ken- hem aan met het verhaal een echtpaar dat bezig '■s een kamer in het huis op te 'appen. Voor het schilder- uk had de man de knop van I deur gehaald. Het was dan c niet de bedoeling dat de ruw, toen zij haar echtge- \ot een kopje thee kwam eng en, de deur in het slot zou en vallen. Kortom, op het Ipgeroep uit het raam, rea- erden de overburen, die op p boven geschreeuwde aan gingen de betreffende prfclmfc in het schuurtje von- p Gelukkig was de achter- pr open... p andere kennis die het ver val had aangehoord, vulde ydddellijk zijn story aan er die roestige sleutel van de 'apkamer, die op een avond l in het slot wilde draaien, ar des morgens alle mede- \rking weigerde. Hoe hij toen I "e dakgoot was geklom- I n tv.. I Vlissinger kon er niet om la- en, integendeel, het gaf hem beklemd gevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5