Sportvisserij aakt royeren agersvereniging Zeeuwse bands sterk in voorronde Grote Prijs Milieuthemadag besluit project op Sluisse scholen over afval Die Schöpfung werd inspirerend vertolkt C.O.V. doet Schubert meer recht dan Bach PZC/streek VERS TIPS igenda IJ MILIEUFEDERATIE Aanstekelijk Belgen aangehouden Bisschop Ernst opende Tilburgs opleidingscentrum Lichtwedstrijd voor zaalvoetbaltoernooi Automobilist reed door na botsing met twee auto's feskaarting - Buurtvereniging poemerang houdt vrijdagavond in buurthuis aan de Rooseveltlaan in 1 een vleeskaarting. De spelsoor- Jzijn bieden en jokeren. Vanaf 19.45 Ikan men zich inschrijven. De kaar- j begint om 20.15 uur. We weten niet wat beter is: üw VOLVO CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Geslaagden aan maritiem instituut DINSDAG VARKENSVLEESDAG WOENSDAG GEHAKTDAG DONDERDAG BIEFSTUKDAG DEVLEESCHMEESTERS I^ANDAG 10 NOVEMBER 1986 RGEN OP ZOOM - Voorzitter A. A. lOverveld van De Delta Federatie, overkoepelende organisatie van m honderd sportvisclubs uit Zee- d en West-Brabant, heeft zaterdag [ens de najaarsvergadering in Ber- op Zoom zijn afkeuring uitgespro- over het besluit van de Zeeuwse lieu Federatie (ZMF) om de Ko- klijke Nederlandse Jagersvereni- regio Zeeland, te royeren. Hij zich verder af, wanneer de irtvissers aan de beurt zijn voor royement. ,s gemeld zette de ZMF de Jagers- niging onlangs buiten de deur, at jagen en het beschermen van natuur volgens de milieufederatie met elkaar stroken. Maar volgens rzitter Van Overveld doet de ja- vereniging 'helemaal geen ad'. „Bij de ZMF geeft men kenne- meer om planten en dieren dan om sen", aldus de voorzitter. Hij stel erder vast, dat ook de sportvissers slopen geroyeerd te worden: „Wij gen immers ook dieren". Hij be toonde echter ook, dat de Delta eratie lid wil blijven van de ZMF. horen daar thuis, want wij zijn na- beschermers". Voorzitter Van veld maakte zich verder ook zor- lel over het dalend aantal leden bij de I gesloten verenigingen. De aange- len hengelsportverenigingen heb- I de afgelopen paar jaren samen on- l:er 10.000 leden verloren. Op dit I nent staan bijna 35.000 sportvis ingeschreven bij de Deltafedera- Overveld riep de clubs op actie- aan de ledenwerving te doen. I ar moeten jullie aandacht aan |nken. Wij zijn een organisatie veel geld omgaat. Daarnaast ben wij mensen in dienst. Om al- Ioed te laten functioneren, hebben voldoende leden nodig," aldus Overveld. Hij wees op de moge- leid om vrouwen en jongeren r de sportvisserij te interesseren, jmuleer het jeugdvissen. Maak leren voor mijn part voor een n bedrag lid of ga naar scholen om Lichting te geven," zei Van Over- fEL (Advertentie) of onze service. [F.J. Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 Ba ■B I mm en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 oor milieuklachten). laanderen Alarmnummer "2001 brandweer en ambulance), «fonische Hulpdienst Zeeland, tel. M51, dag en nacht bereikbaar. iu pdienst Zeeland voor mensen in 01180-36251, van 10.00-24.00 uur pds van 20.00-24.00 uur. !d!L van m n 'bh Zeeland, tel. i en nacht bereikbaar. Lüf ^rouvven bellen vrouwen', tel. 32233 De voorzitter drong verder aan op maatregelen tegen mensen die zonder vergunning vissen. Hij haalde in dat verband een onderzoek aan dat de ANWB heeft ingesteld op sportvisbo- ten. Daaruit bleek dat een derde van de vissers niet over de benodigde pa pieren beschikte. Een aantal aanwezi gen liet weten twijfels te hebben over de juistheid van dat cijfer. Waarop Van Overveld opmerkte: „Het is kennelijk niet duidelijk hoeveel zwartvissers er nu precies zijn. De verenigingen moe ten bekijken hoe ze dat zelf kunnen on derzoeken". Aan de orde kwam ook nog een brief van een aantal Zeeuwse sportvisclubs over de inrichting van het eiland Neel- tje Jans. De verenigingen willen weten of er in de plannen rekening wordt ge houden met de sportvisserij. Van Overveld vertelde dat de Delta Fede ratie regelmatig overleg pleegt met de provincie. „Wij stellen ons daarbij op het standpunt dat waar dat mogelijk is op Neeltje Jans, er voor ons plaats moet zijn om te vissen", zei Van Over veld. The Bobo's uit Vlissingen in actie in hotel Brittannia. |GEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: rouble in little China, 12 jr. II, 20 uur: The karate kid II, a.l. [m'Actueel I, 20 uur: Top gun, a.l. Jm'Actueel II, 20 uur: Running 12 jr. 'Actueel III, 20 uur: 9V5 weeks, |S - Grand, 20 uur: The color pur- 1.1. 1ST - De Koning van Engeland, uur: Sexfeestjes; 20 uur: Top gun; p: Aliens; 20 uur: The secrets of lo- 0 uur: The lightship. VLISSINGEN Verrassend sterke optredens van de drie Zeeuwse groe pen en een boven verwachting grote publieke belangstelling. Dat waren de verheugende conclusies na de voorronde van het popconcours Gro te Prijs van Nederland, die zaterdag avond werd gehouden in hotel Brit tannia in Vlissingen. Acht groepen kregen elk een kwartier de gelegen heid hun kunnen te tonen. Welke daarvan is of zijn doorgedrongen tot de halve finales, wordt dinsdag 18 no vember bekendgemaakt in het VARA- radioprogramma 'Twee meter de lucht in'. De kwaliteit van de Vlissingse voor ronde, de veertiende in een rij van zes tien, lag hoog. Hans van den Heuvel, journalist van Muziekkrant Oor en ju rylid, stelde na afloop het niet uitgeslo ten te achten dat twee of zelfs drie groepen door zullen gaan naar de hal ve finales. „We hebben een paar slech te voorronden gehad, maar dit week einde, met competities in Arnhem en nu in Vlissingen, heeft dat weer recht getrokken," aldus Van den Heuvel. De Vlissingse voorronde trok 397 be zoekers, een kleine honderd meer dan vorig jaar. Dat was, zeker gezien de problemen rond het vinden van een lo- katie, een enorme meevaller, waarmee de organisatie net uit de kosten kwam. Klaas Overduin van de Culturele Raad Vlissingen verwacht niet dat het feit dat dit jaar de voorronde niet ge houden kon worden in de MTS maar dat moest worden uitgeweken naar het 'commerciële circuit', betekent dat de Grote Prijs volgend jaar aan Vlissingen voorbij zal gaan. „Ik heb al toezeggingen van de organisatie dat de voorronde volgend jaar opnieuw in Vlissingen wordt gehouden," aldus Overduin. De volgorde waarin de groepen in Vlis singen optraden was door loting be paald. Alleen Zilte Swing, de slagwerk formatie uit Vrouwenpolder, was daar buiten gebleven. Omdat de voorberei ding voor hun optreden door de grote hoeveelheid instrumenten de meeste tijd in beslag nam, trad deze groep als eerste op. De twee andere Zeeuwse groepen, The Bobo's uit Vlissingen en Carbazol uit Goes, stonden beide vrij wel aan het eind van de avond gepro grammeerd - een gelukkige warmhou- der voor de vele fans. Zilte Swing zorgde voor een spannend en boeiend optreden. Het als één van 130 groepen overleven van de voorse lectie was voor de zevenmans-formatie zelf een verrassing geweest, omdat haar muziek zich beweegt op de grens van pop. Ook voorronde-presentator Fer Abrahams bleek dit mening toege daan: „De schriftgeleerden zijn het er niet over eens wat dit nu met pop heeft te maken," stelde hij vast. Het stevige ritme van Zilte Swing werd gevolg door de even stevige hard-rock van de Haagse groep The Treat. Een oorverdovend en niet erg gevarieerd optreden, maar voor de liefhebbers on getwijfeld de moeite waard. Roots Syndicate uit Rotterdam, één van de vele reggae-groepen in de Grote Prijs, wist in een kwartier tijd het publiek voor zich te winnen, vooral door een bijzonder swingend laatste nummer. Voor een Nederlandstalige variant zorgde vervolgens Ram Enzo.. uit Til burg, met fraaie, vooral door folk geïn spireerde nummers. De andere Til- burgse deelnemer, Remote, zoekt het in massieve new wave. Een gedreven show vermocht niet de indruk weg te nemen dat het allemaal weinig eigens had. The Bobo's hadden, mede dankzij een grote schare fans, de zaal bij voorbaat plat. Het enthousiasme van het rocka- billy-trio werkt bijzonder aansteke lijk. Ook enkele bezoekers van mid delbare leeftijd toonden zich er niet ongevoelig voor. „Het was een goed optreden, maar het kan beter," zei drummer Rik Lingier na afloop. „We hadden het publiek mee, dat is na tuurlijk een enorm voordeel." Dat voordeel had ook de Goese forma tie Carbazol. De multiraciale groep had een fraai effect ingebouwd door zangeres Albertina Vergouwen pas bij het tweede nummer op te laten ko men, aangekondigd als 'the lady of the band'. Haar optreden had in het begin iets aarzelends, omdat ze, zoals ze na afloop vertelde, „bloednerveus was. Ik had de hele dag bijvoorbeeld nog niets gegeten. Maar als je eenmaal op het podium staat is dat snel voorbij". De beloning was een enthousiast publiek. Gitarist Sunny Anuëls toonde zich na afloop optimistisch: „Ik schat dat we 80 tot 90 procent kans hebben om ver der te komen". De Vlissingse voorronde werd beslo ten door de Rotterdamse hard-rock- formatie Rix Rox, met een goed opge bouwde en uitgebalanceerde bühne- act. De laatste twee voorronden van de Grote Prijs, georganiseerd door Oor, VARA, Stichting Lochem 7000 en de Stichting Popmuziek Nederland, vin den komend weekeinde plaats in Zwolle en aan de Universiteit Twente. Zondag beraden de juryleden (pop journalisten, disc-jockeys van Radio 3 en muzikanten) zich over de vraag wel ke zestien groepen kans blijven maken op de hoofdprijs van 5000 gulden. De twee halve finales worden 28 en 29 no vember gehouden in Den Haag en Nij megen. Als het enthousiasme van de presentator een indicatie is, zitten in ieder geval The Bobo's en Carbazol goed: tijdens hun optredens stond Abrahams terzijde driftig mee te swin gen. Jos Oude Holtkamp VLISSINGEN - Aan het Maritiem In stituut De Ruyter in Vlissingen, afde ling HBO, slaagden de volgende kan didaten: Scheepswerktuigkundigen:BII P. J. Saa- man, Kapelle; R. C. Mehlbaum Middelburg; T. H. van de Pol Eist: CI: A. J. Salakory Oost- Souburg; M. Kik Seroosker (Sch); CII: J. R. Kroos Kwadendamme; C. J. Saman Krui- ningen. RETRANCHEMENT De broers S. en B. F. uit Knokke zijn zondagmor gen omstreeks half zes aangehouden in Retranchement. Ze kregen een pro ces-verbaal wegens het overtreden van de jacht- en vuurwapenwet. De Belgen waren in het bezit van een flo bert met demper, een lichtbak en mu nitie. Deze spullen werden in beslag genomen. itoonsteilingen VLIET - 'Art House', 9-12 uur: fcn mw. Fassaert. TEE - Landbouwmuseum, 10-12 >17 uur: oude landbouwwerktui- jiKENSZAND - De Stenge, 13.30- r: werken van Roger Raveel (t/m ESOUBURG - Bilbiotheek, •17.30 uur: schilderijen in reliëf en 'an John Mes. TKAPELLE - Zeeuws Museum urhistorie, 10-17 uur: fossiele pen. 1EUZEN - Hal stadhuis, 8.30-12 30-16 uur: 'De Schelde' in car- (t'm 20/11). SINGEN - Galerie Bellamy 19/ um, 10-17 uur: tekeningen van van Meer (t/m 26/11). ielenzoo Iguana, 14-17.30 uur: ex- 'e levende reptielen, amfibieën en ten. NDIJKE - Museum, 10-12 en |17 uur: 'Bidprentjes en rouw' (t/ I'KZEE - 'De Stolpe', 14-17 en t'O uur: werken van Rijnhard laardus (t/m 22/11). non ^eugdtelefoon Zeeland, U80, dag. van 16-20 uur. tel. SLUIS Zaterdag hield de gemeente Sluis een milieuthemadag in gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje. Deze dag vormde de afsluiting van een pro ject in de groepen 6, 7 en 8 van alle ba sisscholen in de gemeente. Van het project, genaamd 'Ons afval, wat doen wij ermee?', waren de resultaten ten toon gesteld. Daarnaast waren tal van milieu-instanties met een infor matiestand aanwezig. Het project werd georganiseerd doör Jos Vermeulen, milieu-ambtenaar in de gemeente Sluis. Hij constateerde, dat het klein chemisch afvaldepot in Sluis niet of nauwelijks wordt ge bruikt. Via het scholenproject wilde hij de Sluisse bevolking over afval en hergebruik informeren. „Een stukje educatie van het kind naar de ouder", aldus Vermeulen, die tot zijn genoegen kon constateren, dat veel ouders en andere belangstellenden de themadag bezochten. „Men wilde blijkbaar toch graag weten, wat de kinderen tijdens het project gedaan hebben", zei Ver meulen. Om dat duidelijk te maken, was er naast de ten toon gestelde werken ook een schoolklas ingericht, waar de lessen, die op de school wer den gegeven, via de video konden wor den bekeken. Voor 't Zoute Vestje stond de hele dag een chemiekar van de firma Heeren uit Roosendaal. Alle inwoners van Sluis konden daar hun klein chemisch afval, inleveren zoals batterijen en oude medicijnen, verfres- ten, en fotochemicaliën. Voor de leer lingen, die het meeste afval inlever den, was een prijs beschikbaar gesteld door het ministerie van vrom. De t- shirts met de tekst 'Stop zure regen' werden uitgereikt door wethouder J. de Fossé en gingen naar Francoise Lu- tuijn, Viola van der Hooft, Frederick Cambier, Dennis Eggermont, Giovan ni de Jonge, Angelo Faas en Isabel du Fossé. Er werd zaterdag 175 kilo afval naar de bus gebracht. De resultaten van het project worden nog enige we ken ten toon gesteld in bejaardenhuis Rozenoord. Voor de kinderen van de groepen 6,7 en 8 is er nog een excursie naar de vuilverbrandingsoven in Brugge. NIEUWE KERK, MIDDELBURG 'Die Schöpfung' van Joseph Haydn door de Koninklijke Orantoriumvereniging 'Tot Oefening en Uitspanning', met mede werking van Annegeer Stumphius, so praan, Jos van der Lans, tenor, Lieuwe Visser, bas, Cécile Bogaerts, clavecimbel, en het Westvlaams Orkest, onder leiding van Jo Ivens. Mijn taal wordt over de hele f r wereld begrepen", ant woordt Haydn zelfbewust, als men er zich bij zijn aankomst in Enge land over verbaast, dat de gevierde componist geen woordt Engels spreekt. De wijze oude Haydn be seft terdege, waar hij het over heeft. Men kan zijn muziek in het alge meen, 'Die Schöpfung' in het bijzon der, beschouwen als een laatste ge niale vertolking (de première is in 1798) van het idealistisch-humani- taire levensgevoel dat in de acht tiende eeuw in Centraal-Europa na drukkelijk de toon aangeeft. To lerantie, een broederschap vart mensen en bovenal 'der Mensch mit Würd' und Hoheit angetan, des Schöpfers Hauch und Ebenbild' zijn de sleutelwoorden die deze geesteshouding karakteriseren. In zijn fundamentele oproep tot een broederschap van mensen staat 'Die Schöpfung' dicht bij de vrijmetse- laarsboodschap van Mozarts 'Zau- berflöte', een feit dat het toenmalige publiek niet ontging. De vrijmetse larij wordt in 1795 door de conserva tieve keizer Franz verboden. Maar geen keizer, geen leger soldaten - „wat niet gezegd kan worden, kan gezongen worden' - kunnen Haydn ervan weerhouden muziek te schrij ven die 'in ware vrienschap mensen verenigt die anders vreemden voor elkaar zouden zijn gebleven'. Met de keuze van de Nieuwe Kerk hebben de organisatoren het zich niet gemakkelijk gemaakt. De krachtige olieverfstreken, die gepro nonceerde contouren en het rijke kleurenpalet van Haydn kregen in de te royale acoustiek het karakter van een diffuus aquarel. Dirigent Ivens opteerde over het ge heel genomen voor een strakke no nonsense-benadering. En in deze ruimte was dit wel de meest veilige weg! Maar aria's als 'Auf starkem Fittige' en 'Mit Würd' und Hohei' werden hierdoor in een te star keurs lijf geperst, wat een natuurlijn ade mend verloop belemmerde. De ko ren die de verschillende delen afslui ten kwamen in deze constellatie van dirigienten-opvatting en ruimte het beste tot hun recht. In een zonder uitzondering goed gekozen tempo werden deze grandioze brokken lof en eer met een gezonde vitaliteit de kerk ingeslingerd. De koorklank ontaardde gelukkig nergens in onge controleerd gejuich. Zeer suggestief werden de mysterieuze pp-momen- ten gerealiseerd. De sopraansectie mag best eens een extra pluimpje krijgen voor haar fraaie 'schone' hoogte. De uitspraak van het Duits lijkt me nog wel voor verbetering vatbaar. Een geraffi neerd uitbuiten van de medeklin kers in deze taal zou een effectievere accentuering en een nog grotere doorzichtigheid zeker ten goede ko men. Van de drie solisten mag Anne geer Stumphius zeker de ere palm wegdragen. Met haar glan zend-metalen timbre kon ze met ge mak het orkest trotseren. Ze hoefde de hoge C in 'Mit Staunen' niet te schuwen. De vele coloratuurpassa ges voerde ze met opvallende gratie en souplesse uit. De tlorituren wer den zo organisch in het muzikale verloop opgenomen. Een bijzonder treffend moment vond ik het prach tig getime-de en gekleurde 'Wun- den' aan het slot van 'Nun beut die Flur'. Naar mijn smaak kunnen de fermates in de aria's opgevat wor den als een uitnodiging voor de so- list(e) om een geïmproviseerde uit weiding ten beste te geven. Bij ontstentenis van zo een cadens werkt een fermate vaak als een dood punt, i.p.v. een zinvolle pleister plaats. Jos van der Lans bezit een sympathiek lyrisch tenor-geluid. Ik had evenwel de indruk dat hij de ruimte en de orkestdynamiek wat onderschatte. Vaak werd hij onder gesneeuwd door het orkest. Het was missschien beter geweest, het solis tenteam vóór het orkest op te stel len. De bas Lieuwe Visser kampte, voor al in het gedeelte voor de pauze met intonatieproblemen. Vooral de to nen in het gebied rond de cis' en de d' werden vaak beduidend te laag ge nomen. Het verschil van mening over het juiste tempo in het recita tief 'Seid fruchtbar' leek me vooral te wijten aan het onbarmhartig lage tempo dat Ivens hier nam (Poco Adagio!) Overigens was Visser van de solisten degene die het meest 'tekstbewust' te werk ging. De verrassende, strak volgehouden lage D waarmee Lieu we Visser het kruipend gedierte ka rakteriseerde maakte veel goed Het spreekt vanzelf, dat het voor het Westvlaams Orkest in deze galmen de kerk geen gemakkelijke opgave was, om overal tot een eensgezind samenspel te komen. Het hout en het koper kwamen vaak lethargisch over in de zwemmerige acoustiek. Toch heeft het W O. zich zeer lovens waardig in deze moeilijke partituur geweerd. Met name in de diverse bla- zersgroepen viel er veel te bewonde ren. Jammer, dat in de schildering van de oer-chaos de hobo's en in de prachtige inleiding tot 'Aus Rosen- wolken' de derde fluit te laag waren. De blazers-harmonie in het terzet 'Zu dir, o Herr' klonk werkelijk edel en verzadigd. Het clavecimbel had m.i. beter bij de solisten opgesteld kunnen worden. Zó excentrisch op gesteld, kon claveciniste Cécile Bo gaerts haar coördinerende taak nau welijks uitbuiten. De goed gevulde kerk beloonde so listen, orkest en dirigent met een zeer enthousiaste bijval. „Ik had zó wel willen meezingen", riep een con certbezoeker bij het verlaten van de kerk. Een bewijs, dat de herschep ping van 'Die Schöpfung' door het koor 'Tot Oefening en Uitspanning' dan wel niet perfect, maar zeker in spirerend is geweest! Is 'Die Schöpfung' een archaïsch overblijfsel van een voorgoed afge sloten cultuurperiode, een 'Paradi se Lost' dat haaks staat op onze ver vuilde wereld? Of is Haydns schep ping misschien een lichtend baken, een matrix voor een schone toe komst? Leen de Broekert GEERTESKERK, KLOETINGE De Christelijke Oratoriumvereniging (COV) uit Goes met als solisten Ellen van Lier (sopraan), Lia Ligthart (alt), Alex Vermeulen (tenor) en Hans Smout (bas), het Dordts Kamerorkest en Stoffel Gunst orgelcontinuoonder leiding van Izaak Ruissen. Werken van J.S. Bach en F. Schubert. Geestelijke muziek van Bach en Schubert, zaterdagavond in de vrijwel geheel bezette Geerteskerk in Kloetinge. De Goese oratorium vereniging wijdde er het najaars concert aan twee werken, die men kan rekenen tot de 'vroege' Bach en de 'vroege' Schubert: de canatate nummer 21 'Ich habe viel Bekum- mernis', uit het begin - 1714 - van Bachs periode in Weimar en derhal ve in datering valled vóór de om vangrijke jaargangen Leipziger cantates en een van de vijf jeugd- missen van Schubert, die in C, ge schreven in 1816 toen de componist 19 was. Aldus bracht men, maatschappe lijk, protestantisme en katholicisme in de Geerteskerk bijeen; en bracht men, muzikaal wezenlijker, een meesterwerk en een mis, waarin Schubert karakterstieke klankwe reld nog slechts bij vlagen ver schijnt, samen. Die Schubert-frag- menten zitten in het begin en aan het slot, in het Kyrie, de sopraansolo in het Benedictus en in het Agnus Dei. In zijn aanspreekbaarheid is de Schuberts mis directer, uitvoerings technisch sneller binnen het bereik dan de Bach-cantate. De Goese ora toriumvereniging zong zich er zater dagavond met verve doorheen, zij het dat in de hoge registers de zui verheid weieens in het gedrang wil de komen. Men kreeg trefzeker sup port van het solistenkwartet en El len van Lier zong haar .Benedictus qui venit in nomine Domini' met gloed. Schuverf en Bach, Bach - voor de pauze - het meest. 'Ich hatte viel Bekummernis' is een van zijn om vangrijkste cantatewerken, een van het betrekkelijk geringe aan tal, dat in twee delen uiteenvalt. Dat maakt Bachs nummer 21 méér dan wat voor de meeste cantates ge bruikelijk is: namelijk te dienen als voorbereiding op de preek. 'Ich hat te viel Bekummernis' is, tweede deel, ook de apotheose van welke preek ook", trouwens. Wie 'Ich hatte viel Bekummernis' Tos zingt' van de ere-dienst - ook al gebeurt dat in een kerk - doet er goed aan de thematiek van het werk mu zikaal plastisch en geprofileerd tot uiting te brengen. Deze thematiek, zoals in Psalm 94 19 is geformu leerd: „Wanneer talloze zorgen in mij woelden, werd mijn ziel door uw troost verkwikt". Bekommernis en troost, het zijn de polen waartussen de muziek zich inhoudelijk beweegt en waar ze in de exclamatie van het slotkoor ver bovenuit gaat. In Bachs muzikale conceptie zitten de 'schar nierpunten' aan het begin, bij de kla gende hobo in de sinfonia, het ope ningskoor, die zo schrijnende teno raria 'Bache von gezalznen Zahren', het duet 'Komm, mein Jesu' tussen ziel en Jezus, tussen sopraan en bas en dat al aangeduide slotkoor. Een cantate als Bachs nummer 21 moet voor elk koor een uitda ging zijn: behalve vier rijke koorge deelten bevat het immers ook fraaie solo-partijen voor drie van de vier stemmen: alleen de alt is in verge lijking daarmee onderbedeeld. Het Dordts Kamerorkest en Stoffel Gunst toonden zich - in Bach' en Schubert - betrouwbare begelei ders en met nadruk dient daarbij ook het aandeel van de hoböist ge noemd. Alex Vermeulen vertolkte zijn veeleisende tenoraria met gro te zeggingskracht, zonder in pathe tiek te vervallen en ook Hans Smout (bas) en sporaan Ellen van Lier zongen hun duetten met veel- beelding. Wat het aandeel van het koor be treft: het komt me voor, dat de Goe se oratoriumvereniging aan uitin gen van bekommernis beter recht deed dan aan de jubel. Men zette de toon voortreffelijk in het openings koor. Daar bleken d, in de polyfone passages, de verschillende stemmen beter definiëerbaar dan later. Op merkelijk bijvoorbeeld, hoe in psalm 116 - voor de solostemn sopraan, alt en bas plus de koortenoren - die te noren in volume achterbleven en derhalve onvoldoende in balans stonden met de solisten. Het is bui ten kijf, dat er in het slotkoor met grote inzet werd gezongen. Maar die „geweldige uitbarsting, volstrekt onvergelijkelijk (Vestdijk) vergt van een amateurzangers bijna het onmo gelijke: namelijk dat men zich vol strekt boven de techniek weet te ver heffen. Dat lukte in Kloetinge niet helemaal - de sopranen hadden moeite met de hoogste noten - en het viel temeer op, omdat in dat slot koor met 'Lob und Ehre' de solisti sche bijdragen, in het bijzonder die van Hans Smout wel die vervoering uitstraalden. Misschien is het, op weg naar 2000, niet meer aan bemin de gelovigen, maar aan professione le zangers voorbehouden om reli gieuze begeestering te verklanken. Kees Cijsouw. Kinderen en ouders kijken vol belangstelling naar de resultaten van het project 'Ons afval, wat doen wij ermee?die ten toon waren gesteld tijdens de milieuthe madag in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje in Sluis. TILBURG - Bisschop H. Ernst heeft zaterdagmiddag het Centrum Oplei dingen voor Pastorale Bedieningen in het bisdom Breda officieel geopend. Het centrum is bedoeld voor alle ker kelijke werkers (priesters en pastora le werkers) in het bisdom Breda. Het zaterdag geopende opleidingscen trum is een seminarie nieuwe stijl. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de bisdommen Breda en Den Bosch daarbij samen zouden werken. Zo was tenminste afgesproken toen mgr Bluyssen bisschop was in de Noordbrabantse hoofdstad. Bisschop Verschure, die na het overlijden van Bluyssen aantrad, voelde er echter niet voor. Toch is voor Tilburg als ves tigingsplaats gekozen omdat daar ook de Theologische Faculteit is geves tigd. Volgens John Willems, voorlichter van het bisdom Breda, zijn alle werkers verplicht het opleidingscentrum te be zoeken. Dat geldt ook de studenten aan de faculteit en andere weten schappelijke opleidingen. Bij het nieu we centrum ligt de nadruk op oriënta tie op het bisdom Breda en spirituele vorming. 4 CLINGE - De voorbereiding op het jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi van de WV Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zondag 16 november in de Axelse sporthal 't Sportuus wordt gehouden, gebeurt op het veld. In een vriendschappelijke wedstrijd ontmoet een selectie van de wielervereniging woensdag op het ter rein van de W Clinge de Hulster PTT. De lichtwedstrijd tussen beide ploe gen begint om 19.00 uur. OOSTBURG De bestuurder van een personenauto, J. B. uit Oost-Souburg, heeft zaterdagavond omstreeks zeven uur twee auto's aangereden, die ge parkeerd stonden op de Markt in Oostburg. B. was na de aanrijding doorgereden, maar werd later aangehouden op het Veerplein in Breskens. Hem werd de bloedproef afgenomen. De auto's wer den behoorlijk beschadigd. 4 (Advertentie) Rib- en Haaskarbonades door elkaar 500 gr 4.98 Rundergehakt zuiver rundvlees 500 gr 4.98 Bretons gehakt pikant gekruid 500 gr 3.98 Botermalse Runderbiefstuk 100 gr 1.98 Fijne Runder- kogelbiefstuk 100 gr 2.98 PROEF ONZE BEKWAAMHEID. Middelburg: Lange Delft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 21