Locomotieven rammen station Bangkok Nederlaag voor SPD in verkiezingen Hamburg 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe t zijn huiswerk doet. Ohago Suriname vervangt bankpapier Vandalisme blijft het voetbal teisteren vandaag Voetgangersfile Hoog INISTER WIL SPOEDOVERLEG De schoon makers van Nederland. >A soepeler ;enover itgeving ithanasie I nstuimig Krant: Shultz denkt aan aftreden wegens Iran BESTRIJDING ZWARTE CIRCUIT te jaargang no. 265 indag 10 november 1986 Ziekte Meeuwen Steun Afscheid Geen paniek Jwaren als normaal. Over de gevolgen van de gevaarlijke n, die vorige week door het chemische concern Sandoz in 1 werden geloosd, konden gisteren nog geen mededelin- Jworden gedaan. IS, fifsi e\htsonzekerheid EXCELSIOR-DEN HAAG GESTAAKT m bewolking, waaruit af en toe re- j valt. MicLdagtemperatuur om- m ee^s graden. Stormachtige zuid- .lelijke wind, langzaam afnemend xhtig tot hard. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL I PZC 'RECHT GPDDe Utrechtse politie heeft zaterdag- idag ingegrepen op Hoog Catharijne omdat het win- ende publiek op de Radboudtraverse niet meer voor- ichteruit kon. Om twee uur was er zo veel volk op de >n, dat er geen beweging meer was te krijgen in de nsenmassa. politie heeft toen laten omroepen dat iedereen rechts moest houden. Daarnaast werden de mensen die rich ting Centraal Station wilden een tiental minuten tegen gehouden. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie was het de derde keer in veertien jaar dat er zo' nfile op Hoog Catharijne onstond. De politie greep volgens hem in om gevaarlijke situaties te voorkomen. In Nederland lijden minstens 400.000 kinderen aan een chro nische ziekte. PAGINA 3 Het afschieten van meeuwen op de stortplaats in Sluiskil is volgens 'De Steltkluut' een zin loze bezigheid. PAGINA 5 Bisschop Ernst van Breda heeft steun betuigd aan de ac tie voor terugkeer van de Turk se vrouw Nurcan Fidan naar Nederland. PAGINA 5 Feyenoord-supporters eisten gisteren al het aftreden van trainer Rinus Israel. De Rotter damse ploeg zit in een diep dal en verloor zelfs van degrada tiekandidaat AZ in Alkmaar. PAGINA 9 Onder enorme belangstelling heeft Bernard Hinault zondag definitief afscheid genomen van de wielersport als actief renner. In zijn geboortedorp Quessoy leidde dit tot emotio nele momenten. PAGINA 16 Er is geen reden voor paniek. Dat was de reactie van trainer Kees Vermunt na de derde competitienederlaag dit sei zoen van de VC Vlissingen. Het was het eerste verlies op eigen veld: 0-1 tegen Alliance. PAGINA 11 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 BANGKOK (RTR) Zes op hol gesla gen locomotieven hebben zich zater dag in het centraal station van Bang kok geboord. Daarbij zijn volgens de eerste berichten zeven doden en een onbekend aantal gewonden gevallen. Een woordvoerder van de spoorwegen verklaarde dat een grotere ramp is voorkomen, omdat men de stationshal goeddeels had weten te ontruimen, na dat de waarschuwing was ontvangen dat zes onbestuurde locomotieven op weg naar het overvolle Hua Lampong- station waren. Volgens de spoorwegen werden de zes locomotieven gerepareerd in een jifgolf ernstiger lan verwacht werkplaats enkele kilometers van het naar het station op. Er bevonden zich station. De locomotieven, waarvan wel enkele monteurs op de locomotie- slechts een met draaiende motor, re- ven maar die zijn vlak voor het station den zonder machinist het baanvak van de trein gesprongen. HAMBURG (DPA) De Westduitse sociaaldemocratische partij SPD heeft zondag bij verkiezingen in Ham burg een zware nederlaag geleden. Zij verloor voor het eerst in acht jaar haar absolute meerderheid in het re gionale parlement. Volgens de laatste computervoorspellingen kreeg de SPD 41,4 procent van de stemmen, bij na tien procent minder dan bij de vo rige verkiezingen in 1982. De christendemocraten (CDU) worden met 42,2 procent van de stemmen de sterkste partij in het traditioneel so- (Slot zie pagina 6 kolom 7) Advertentie Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. ter van financiën, Soebhas Mungra, za terdag verklaard op een persconferen tie in Paramaribo. De Surinaamse regering wil met deze maatregel de zwarte markt ondergra ven. Volgens schattingen circuleert er in totaal 460 miljoen gulden Suri naams aan zwart geld, waarvan 150 miljoen in het buitenland, met name Nederland. Minister Mungra zei dat het doel van de maatregel is om meer inzicht te krijgen in de financiële mo netaire situatie van het land waardoor er een beter beheersbare planning voor de ontwikkeling mogelijk wordt. De waarde van het Surinaamse geld verandert niet, zo verklaarde hij met nadruk. De regering heeft voor een zo kort mogelijke inwisselperiode van be staande bankbiljetten gekozen om mensen die grote bedragen Surinaams geld in het buitenland hebben de mo gelijkheid te ontnemen alsnog het geld naar Suriname te transporteren om dit wit te maken. De afgelopen dagen heeft de Bruns- wijk-groep zich aanwezig getoond in het noorden van het district Broko- pondo. Hierdoor kan de groep vanuit het district veel activiteiten in het land lamleggen, want de centrale bij Paranam verzorgt via kabels de elek- TH, DEN HAAG (GPD) Minister Smit-Kroes van ver ben waterstaat wil op zeer korte termijn overleg met haar ga's van de Rijnoeverstaten over de verontreiniging van jn. De gifgolf in deze rivier, die zaterdag ons land binnen- mde, was ernstiger dan het Rijksinstituut voor de Zuive- an Afvalwater, RIZA, had verwacht. Tijdens de piek van vi uiling aan de grens bij Lobith, zaterdagnacht, werden fcentraties bestrijdingsmiddelen gemeten die zes keer zo dieren. In het vervuilde water dat uit de Rijn bij Duesseldorf werd gehaald, heeft een gevoelige diersoort als wa tervlooien het moeilijk. Zij vertonen verlammingsverschijnselen en zullen lendienst van "Rijkswaterstaat het experiment waarschijnlijk niet ■n diverse specialismen samen- overleven. Het water dat bij Lobith In) blijft erbij dat massale vis- uit de Rijn is gehaald, is volgens het I als in West-Duitsland, niet zal RIZA van vergelijkbare kwaliteit. Gisteravond leefden de vlooien in dit watermonster nog. Minister Smit-Kroes neemt vandaag contact op met haar collega's in de sta ten die aan de Rijn grenzen om te over leggen over maatregelen tegen de wa terverontreiniging en het voorkomen daarvan. Verder wil de minister dat er yachting was dat de gifstroom, If verschillende soorten bestrij- jniddelen bevat, door de verdun- kp weg van Zwitserland naar Ne- Ld minder was geweest. De Cala- lendienst van Rijkswaterstaat In diverse specialismen samen- §nl blijft erbij dat massale vis- als in West-Duitsland, niet zal ■jmen in ons land. Later afgeno- |n watermonsters bij Lobith en an- p lekken langs de Rijn, zullen geen concentraties bestrijdingsmid- bevatten, zo wordt aangenomen. Jeveelheden kwik die in de mon- lyerden aangetroffen, waren tij- be piek van de vervuiling drie I) hoog als normaal. Er was op ge- |i dat het kwikgehalte slechts in Ie mate omhoog zou gaan. Het It bij een brand bij Sandoz in de ■oeide, heeft zich inmiddels over llengte van 200 kilometer ver goede afspraken komen tussen de Rij noeverstaten over een snellere en doel treffende alarmeringsregeling in geval van calamiteiten. Rijkswaterstaat heeft maatregelen ge nomen om de gifstroom in de Rijn zo snel mogelijk naar de Noordzee te lei den. Naar verwachting zal het veront reinigde water vier tot vijf dagen nodig hebben om via de Nieuwe Waterweg de Noordzee te bereiken. Om de doorstro ming te versnellen, zijn de Volkerak- sluiten en de Haringvlietsluizen geslo ten. Er komt echter nog een tweede veront reiniging uit Zwitserland aan. Enkele dagen geleden werd bij Sandoz op nieuw vervuild afvalwater de Rijn in geloosd. Deze lozing is minder ernstig dan de eerste. Regen zou nu welkom zijn, aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat, „omdat de stroomsnelheid in de Rijn op dit moment te laag is". De gewen ste snelle afvoer van het gif wordt nu iets vertraagd. De mogelijkheid be staat dat daardoor meer verontrei nigd slib achterblijft dan wenselijk is. Volgens de woordvoerder zullen de gifstoffen die in het slib achterblijven Slot zie pagina 6 kolom 6) 'stroom zal volgens het RIZA roblemen voor de vissen ople- maar wel voor kleinere water- |u te he T NIIAAG (GPD) Het CDA zal zich itb j voorbaat verzetten tegen elke ra van wetgeving omtrent eutha- e Fractievoorzitter Bert de Vries laarde zaterdag voor de TROS- dat medewerking aan enige van euthanasie-wetgeving ze is uitgesloten. toe heeft de christen-democra- Tweede-Kamerfractie zich al- r negatief opgesteld tegenover orm van wetgeving dan ook. Zij aarbij gesteund door het advies Raad van State deze zomer uit- over de voorstellen van het ka- fl van D66. Ook dit hoogste ad- lege vond dat de tijd nog niet s voor wetgeving, binet beraadt zich de komende over dit advies. Voor half janua- et laten weten of en zo ja hoe de worden gewijzigd. De Vries ie het kabinet aan, goed naar de 'an State te luisteren. „Als in de ing rekening wordt gehouden t advies van de Raad, dan is de ieker niet hopeloos", aldus De el van wetgeving is de rechtson- |eid voor artsen en andere hulp- rs, die meewerken aan eutha- eg te nemen. Volgens de Raad |ate zou dat onder meer kunnen de wet vast te leggen, welke ge lgen niet als euthanasie moeten gezien. Daarbij wordt gedacht staken van de behandeling op Kkelijk verzoek van de patiënt. |anneer het toedienen van pijn de middelen tot gevolg heeft dat 'd eerder intreedt, zou dat vol- Raad van State niet als eutha- oeten worden gezien, actieleider De Vries voelt wel or die aanpak. Een wijziging wet op de lijkbezorging acht aanvaardbaar. In die wet staat de overlijdensverklaring die ts moet invullen, in geval van asie, een niet-natuurlijke orzaak moet worden ingevuld, geval wordt onmiddellijk het |aar Ministerie ingeschakeld, rtsen vullen daarom een na- Jgke doodsoorzaak in, om zo een el onderzoek te ontlopen. LOBITH - Peter Brandt, analist bij Rijkswaterstaat, neemt in het midden van de Rijn bij Lobith watermonsters. Op de achtergrond: de meetponton van Rijkswa terstaat. REYKJAVIK (REUTER) Canadese actievoerders hebben zondag twee schepen voor de walvisvangst in de haven van Reykjavik op IJsland tot zinken gebracht. Daarmee halveer den zij IJslands vloot voor de walvis vaart. Tijdens de actie bevond zich niemand aan boord van de schepen. „Dit is gedaan om de walvisindustrie een slag toe te brengen", zo verklaarde een woordvoerder van de milieu-orga nisatie Sea Shepherd. „Onze organisa tie heeft het volste recht de walvis vaarders te laten zinken omdat IJs land het moratorium van de Interna tionale Walviscommissie (IWC) schendt". De IWC heeft de walvisvaart voor commerciële doeleinden verbo den. Sea Shepherd is een afgescheiden groep van de milieu-organisatie Greenpeace. Van onze correspondent WASHINGTON De Ameri kaanse minister Shultz (bui tenlandse zaken) denkt aan af treden omdat hij het niet eens is met geheime Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Dat schrijft de New York Ti mes. De krant citeert medewerkers van Shultz die zeggen dat de spanningen binnen de rege- ring-Reagan over de wapen-af faire zo hoog zijn opgelopen dat hij zijn ontslag zou kunnen indienen. Bronnen binnen de Ameri kaanse regering hebben de af gelopen dagen laten uitlekken dat het ministerie van buiten landse zaken vanaf het begin niets voor ruilhandel met Iran heeft gevoeld, en dat het Witte Huis daarop het ministerie in formatie over zijn plannen ont hield. Shultz liet vrijdag in Ierland al indirect weten niet gelukkig met de gang van zaken te zijn. Hij verwees bij vragen over de kontakten met Iran wrevelig naar het Witte Huis, en zei zelfs „het te betreuren niet te kun nen zeggen wat hij wilde zeg gen". De beslissing om Iran via Israël wapenonderdelen te leveren in ruil voor de vrijlating van gijze laars, is afkomstig van presi dent Reagan zelf die bij de uit voering van die plannen alleen Witte Huis-medewerkers en de aan hem rapporterende Natio nale Veiligheidsraad inzette. PARAMARIBO/AMSTERDAM (ANP) De Surinaamse regering heeft be sloten dat alle bankbiljetten vanaf volgende week ongeldig zijn en dat zij zullen worden vervangen door nieu we. Het gaat om de briefjes van 500, 100, 25, 10 en 5 gulden. De twee hoge waarden hebben hun geldigheid als wettig betaalmiddel vanaf vandaag verloren terwijl de lagere waarden nog tot en met morgen (dinsdag) als wettig betaalmiddel worden geaccep teerd. Er wordt de volgende week nieuw geld in dezelfde waarden in omloop ge bracht, zo heeft de Surinaamse minis- triciteit voor de hoofdstad en voor de bauxietbedrijven. Het Surinaamse persbureau SNA heeft zaterdag gemeld dat Henk Na- har, de man die vorige week dood werd aangetroffen in de Commowij- ne-rivier in Oost-Suriname, een werk nemer was van de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij (SLM). Eerder hadden Surinaamse functionarissen gezegd dat de verdronken man een „blanke huurling" van de groep- Brunswijk was en dat hij had deelge nomen aan een overval op een post van het nationale leger. ROTTERDAM Het vandalisme blijft het profvoetbal in Nederland teisteren. Gistermiddag staakte scheidsrechter Cees Bakker uit Dordrecht in Rotterdam de wed strijd Excelsior-FC Den Haag, na dat Haagse supporters een deel van de tribunes op Woudenstein hadden gesloopt en verzorger Toon IJzen- doorn van Excelsior een bloedende hoofdwond opliep. IJzendoorn (foto links) werd getroffen door een voor werp, dat gegooid werd uit het vak met Haagse supporters. Na twintig minuten afkoeling kon scheidsrechter Bakker de wedstrijd niet opnieuw laten beginnen. Ver schillende spelers van Excelsior vonden het te gevaarlijk om nog op het veld te komen. Een woordvoer der van de Rotterdamse politie deel de zondagavond mee, dat in totaal acht aanhangers van FC Den Haag waren aangehouden. Drie van hen werden in hechtenis genomen op het terrein van Excelsior, twee wegens openlijke geweldpleging en een voor het in bezit hebben van een 'onge wenst handwapen'. De geweldple gers werden later wegens gebrek aan bewijs door de officier van justitie heengezonden. De supporter met het handwapen kreeg een schikking aangeboden. Elders in Rotterdam, in het Over- schiese plassengebied, waren ande re relschoppers zondagmiddag aan het werk. Na afloop van de wedstrijd Feyenoord-Ajax, een week eerder, waren deze relschoppers aangehou den. Zij kregen afgelopen week een alternatieve straf opgelegd: snoei- werk in het Overschiese plassenge bied. Daarmee hielden de relschop pers zich gistermiddag bezig. Op de foto boven de vijf snoeiers met twee functionarissen van de reclassering. Zie ook pagina 9 r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1