Gekookt vlees met een bittere nasmaak Emotioneel afscheid van Bernard Hinault 530.000 Gulden rijker Rustige Mc Enroe grijpt hoofdprijs PZC/ sportkrant MERCKX KWAM PER HELICOPTER WEDSTRIJD Toptijden in Utrecht bij schaats-sprinten Vermoeiend Stokpaardje Uitslagen QUESSOY (ANP) Bernard Hinaults moeder was zondag stomverbaasd, toen zij de tiendui zenden toeschouwers haar zoon zag toejuichen bij diens afscheid. „Is mijn jongen dan zo popu lair?", vroeg zij zich af. De wielrenner zelf stapte eindelijk eens uit zijn rol. 'Le Blaireau', ofwel de Das, pinkte enkele tranen weg, nadat hij de veldrit in zijn woonplaats Quessoy ten over staan van vrijwel alle prominenten uit de gehele wielerwereld had beëindigd. Kopstukken Feestavond Karig Edberg MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 MIDDELBURG Maandenlang in tensief trainen en een streng vetarm dieet met onder meer gekookt vlees op het menu. René Boeter heeft er, net als al die andere deelnemers aan de body buildingwedstrijd in Mid delburg, alles aan gedaan om goed voor de dag te komen. Overwerk en een fikse griepaanval stuurden zijn uitgebalanceerde voorbereidings programma in de war. Teleurge steld keek de 23-jarige Axelaar dan ook terug op zijn wedstrijddebuut, dat hem een zesde en laatste plaats opleverde. Het gekookte vlees had een bittere nasmaak. „Het begon er al mee dat ik door die griep en dat overwerk te zwaar was", stelt hij vast. Zondagochtend om elf uur wijst de weegschaal in de cata comben van de Middelburgse Schouwburg 85 kilo aan. Boeter wordt ingedeeld in de categorie tot negentig kilo, terwijl hij eigenlijk in een lichtere groep had willen komen. „Ik was al een eind op pad. Ik zat met m'n gewicht op 83 kilo, dus er moest bijna niets meer af', zegt hij. Maar de vastentijd tastte ook zijn weerstand aan en het omslaan van het jaargetij de kreeg de huisschilder te pakken. Hij moest het bed houden en kon ver volgens door overwerk niet voldoen de trainen om die extra kiloos er weer af te krijgen. Tijdens de „line-up", wanneer de zes deelnemers in zijn gewichtsklasse voor de vijf juryleden staan opge steld, ziet hij al dat er heel wat „goeie jongens" bij staan. Het tast zijn zelfvertrouwen flink aan, het geen bij het body building dat een enorme concentratie vereist, funest kan zijn. Om elke spiervezel zo dui delijk mogelijk te laten uitkomen is behalve een grote lichamelijke, ook geestelijke inspanning nodig. „Zo'n wedstrijd is enorm vermoeiend. Dat is nergens mee te vergelijken", laat hij weten nadat hij temidden van die andere vijf glimmende, gespier de lijven zijn musculaire hoogstand je heeft opgevoerd. Het publiek in de zaal beloont hem in de vroege middaguren, wanneer de voorselectie plaats vindt, met een lauw applausje. De vrije pose op de klanken van Sexual Healing van Marvin Gay kan de -chauvinistische- bezoekers slechts af en toe echt beko ren. Zijn mededingers hebben aan zienlijk meer supporters meegeno men. Sommigen hebben bovendien duidelij k meer wedstrij dervaring. De vrije pose is een uitgekiende combi natie van muziek en fysieke moge lijkheden. Want daar draait het om bij body building: laten zien hoe fantastisch je spieren ontwikkeld zijn en hoe goed je die kunt beheersen. René Boeter geeft grif toe dat hij er drie jaar geleden uit ijdelheid mee begon nen is. „Ik wilde sterker en groter worden", verklaart de ex-judoka. Liefde voor het eigen lichaam. Het is een argument dat nog al eens tegen de body building wordt gebruikt. Pe ter van der Zon uit Hoorn, die de pu blic relations verzorgt voor de Neder landse Boby Building Federatie, brengt daar tegenin: „Wat voor de hardloper de stopwatch is, is voor de body builder de spiegel. Daarin kan hij zijn vorderingen zien. Het is echt niet alleen een kwestie van liefde voor het eigen lichaam. Bovendien, ik weet niet eens of het slecht is om van je eigen lijf te houden". Van der Zon staat voor de onmoge lijke opgave om met alle vooroorde len tegen zijn sport af te moeten re kenen. Het gebruik van anabole ste- roïden is zo'n stokpaardje dat tegen standers altijd berijden. „Terwijl het het net zo erg is als in sommige andere sporten", beweert hij. Bo vendien wordt er internationaal al gecontroleerd op het gebruik van verboden middelen en de Neder landse selectie voor grote wedstrij den ook eerst aan een grondig onder zoek worden onderworpen, zodat al leen „cleane" atleten onze natie over de landsgrenzen vertegenwoordi- gen. „Maar om op wedstrijden als hier te controleren is onbetaalbaar. Het kost tweehonderd gulden per deelnemer. Hier zijn er 35, dus reken maar uit. Het zou betekenen dat de toegangsprijs vijftien gulden hoger zou worden", aldus Van der Zon. Geld is een ander groot probleem voor de body builders. De Nederland se Sport Federatie weigert hen te be schouwen als sportorganisatie. „Ze stellen dat het object van de sport primair buiten het lichaam moet lig gen. Het betekent dat een atleet niet met sport bezig is als hij uitsluil traint om zijn conditie op pe: brengen. Wij dragen de sport vi durend met ons mee", vertelt der Zon, de strijder voor erkem „Het is geen schoonheidswedst het gaat om een lichamelijke ins] ning. Alle spieren, zelfs de kleit tot uitdrukking laten komen en seconden aangespannen houdt een prestatie van de eerste orde' René Boeter zal dat als eerste bi tigen. Na het inspannende ocht programma is hij aan rust toe. zijn vriendin Nicole Jonkheijm.i die tijd de aangepaste maaltij voor hem heeft klaargemaakt,! hij Middelburg in om te eten.,, visje, zo droog mogelijk", zegt Want zijn tafelgenoten mogen da hoogtepunten van de spijskaart stellen, hij blijft sterk tot het lat Familieleden en bekenden, dit avondprogramma bijwonen, hek er recht op om hem op zijn vooo ligst te zien. Het lekkere hapje i dan maar even wachten. De uitslagen van de door Stamina Sj uit Vlissingen georganiseerde Deltej strijden - met gastoptredens van wij kampioene Ellen van Maris en de nat) le titelhouders Willem Jonkman enl Tops - luiden: dames tot 52 kg: 1. Joi huteru; 2. Ine Quist; 3. Angela de Gn dames middengewicht: 1. Kassiavai zen; 2. Marianne van der Weele; 3.0 Akkermans; heren tot 70 kg: 1. Saidl li; 2. Hans Poppe; 3. Aad van de Gn heren tot 80 kg: 1. Sal Gracar; 2. f Loenhout; 3. Ronald Oppemeer; hen 90 kg: 1. Arjan van Herpen; 2. Mooi schaik; 3. Cor Beekmans; 6. RenéBi heren zwaargewicht: 1. Jarl de Haïti Eddy van den Boomen; alle categon dames: Casia van Belzen en heren; van Herpen. Peter de Jonge Dat Hinault daarin tiende werd, was natuurlijk helemaal niet belangrijk. De hele dag was er gefeest in het Bre tonse plaatsje. Eddy Merckx wilde er ondanks tijdgebrek zo graag bij zijn, dat hij zich per helicopter verplaatste. Aangezien de dag toch al bol stond van de evenementen, viel de vlucht van Merckx niet eens uit de toon. „Ik dank jullie voor alles, wat jullie voor mij heb ben gedaan", riep Hinault de menigte toe, vlak voordat een feestavond met vuurwerk als slot zou losbarsten. De vijfvoudig winnaar van de Tour de France, die vrijdag 32 wordt, kon zich geen beter afscheid wensen. Dat gaf hij zelf ook toe, hoewel hij daar half-se- rieus, half-ironisch aan toevoegde: „Maar wat een zware veldrit was dat. Ik moest wel erg veel moeite doen mijn laatste race tot een goed einde te bren gen". In Quessoy, in het geboortedorp van Bernard Hinault, werd ook een ten toonstelling gehouden van allerlei truien, bekers en andere souvenirs, die de Franse renner in zijn loopbaan ver zamelde. Op de foto is Hinault te zien met een opgezette das. In de renners wereld was de bijnaam van Hinault 'de das'. Het doorgaans zo rustige Quessoy heeft dagenlang in een roes geleefd. Alles stond immers in het teken van Hinaults afscheid. Zondag ging om half tien de tentoonstelling open, die het leven van de titelverzamelaar be lichtte. In de vroege uurtjes werd Quessoy al bevolkt door duizenden wielertoeristen, die zich vergaapten aan de gele truien, bekers en andere prijzen, die Hinault in zijn loopbaan vergaarde. De beroemdheden, onder wie Jacques Anquetil, kwamen ook graag. Niet alleen kopstukken uit het cyclisme lieten zich zien. De Argen tijnse voetballer José Luis Brown, overgekomen uit het naburige Brest, overhandigde Hinault het shirt, waarin hij in juni te Mexico-Stad we reldkampioen werd. Aan het slot van de veldrit, waaraan alle bekende Franse wielrenners deel namen, hield de kopgroep zich vlak voor de finish in teneinde Hinaults achterstand niet al te groot te laten worden. „Sympathiek", vond de Bre ton, die zijn fiets met veel gevoel voor symboliek aan een tak hing. „De hou ding van mijn collega's en de bezoe kers overtreft mijn verwachtingen". Tijdens de feestavond werd nog eens uitvoerig teruggekeken op de erelijst van Hinault. Hij werd één keer wereld kampioen en won negen klassiekers, elf nationale ronden, vijftien andere etappekoersen en een flinke reeks kor tere en langere ronden, alsmede dag- koersen en tijdritten. In totaal behaal de hij in twaalf jaar beroepswielrennen meer dan tweehonderd zeges. Twee maal onderbrak hij zijn carrière voor blessurebehandeling aan de knie: in 1980 tijdens de door Zoetemelk gewon nen Tour de France en in 1983 vlak na de Ronde van Spanje. In het afgelopen wielerseizoen bevestigde hij nog eens zijn macht met zestien overwinningen. op het laatste moment te veel last te hebben van een heupkwetsuur. Wat restte was aardig voor bijna ieder toernooi, maar voor een tennisgala als het ECC had moeten zijn, was het te karig. De eindstrijd kon wat dat betreft geen enkele verandering in het aanzien brengen. McEnroe noch Mecir kwam voor een langere periode tot oogstre lend tennis. Er waren momenten, soms games, die tennis op hoog niveau ga ven te zien. Maar daar stonden te veel eenvoudige, althans op dit peil, mis sers tegenover. Het Antwerpse pu bliek kon wel de „nieuwe" McEnroe bekijken. Zondag liet de Amerikaan zich eindelijk eens van een betere kant zien, althans wat zijn gedrag betrof. Zelfs bij twijfelachtige beslissingen van het lijnrechterscorps, en die waren er genoeg, bleven de aanmerkingen van McEnroe beperkt tot wat gemom pel. „Dat moet wel in een duel over drie gewonnen sets, dat zo gelijk opgaat" vertelde de Amerikaan later. „Ik wist, dat de winst mij bij het geringste con centratieverlies zou ontglippen. Dit was voor mij een goede test te kijken in hoeverre ik mij bij moeilijke beslissin gen kan neerleggen". Over het inhoudelijke optreden als tennisser in Antwerpen was de Ameri kaan eveneens tevreden. „De wed strijd tegen Noah was geen maatstaf. Hij speelde daarvoor te zwak. Tegen Mecir liep eigenlijk alleen mijn eerste service niet naar wens. Daardoor kon ik minder risico nemen op mijn twee de. Daar profiteerde Mecir gedurende een groot gedeelte van het duel goed van." In de vijfde, beslissende reeks, leek Mecir een geslaagde gooi te doen naar de hoofdprijs. Hij veroverde een op slag-game van McEnroe en was feite lijk in staat die voorsprong niet meer uit handen te geven. Daarvoor was zijn optreden, na de eerste set, te gelijkma tig. McEnroe dacht er echter anders over. „Ik had geen moment het idee, dat de strijd verloren was. Het duel ging zo gelijk op, dat een wending zo voltrokken was." De Amerikaan speel de in die fase inderdaad sterk. Drie keer brak hij door de service van de Tsjechoslowaak. Op het tweede wed- strijdpunt maakte hij de partij af. De rustperiode, die de Amerikaan het afgelopen jaar nam, was een betrek kelijke noviteit - alleen Borg deed dat eerder - maar zal dat volgens McEn roe niet blijven. „Ik verwacht dat veel meer spelers uit de top de komende tien jaar een tijd afstand proberen te nemen van het tennis. Misschien niet zo lang als ik dat gedaan heb, maar toch wel een paar maanden. Mentaal is het allemaal soms te veel." Noodgedwongen zal de Amerikaan het de komende maanden ook wat kalmer aan doen. Na het toernooi van Wem bley, komende week, staat hem we gens wangedrag een schorsing van drie of zes weken te wachten, naar ge lang hij zelf kiest. Buiten wat demon UTRECHT (ANP) Tijdens sprint wedstrijden schaatsen in Utrecht zijn zondagavond drie baanrecords verbe terd. De Amerikanen Dan Jansen en Nick Thometz deden dat respectieve lijk op de 500 en 1000 meter, hun land genote Bonnie Blair op de 500 meter. Jansen schaatste de kortste afstand in 38,11 seconden, tegen de 38,67 van J an Ykema op 6 januari vorig jaar. Tho metz kwam tot 1 minuut en 16,68 se conden, tegen de 1.17,55 van Hilbert van der Duim (ook 6 januari 1985). Blair had bij de dames voor de 500 me ter 41,38 nodig, tegen de 42,63 van Yvonne van Gennip (6-l-'85). Het was de derde reeks sprintwedstrij den uit het circuit van vijf. Jan Ykema reed alleen de 500 meter (38,78). Daar na ging hij ziek naar huis. Ook Hein Vergeer (39,35) verscheen niet op de 1000 meter. De uitslagen zijn (respectievelijk 500 en 1000 meter elk met klassering): Heren: 1. Nick Thometz (VSt) 38,32 (2) - 1.16,68 (1, baanrecord), 2. Dan Jansen (VSt) 38,11 (1, baanrecord) -1.18,01 (3), 3. Eric Hen riksen (VSt) 39,20 (6) - 1.18,73 (2), 4. Geert Kuiper (Ned) 39,19 (5) - 1.19,21 (4), 5. Bouke Jonkman (Ned) 39,11 (4) - 1.19,39 (6), 10. Ge rard Kemkers (Ned) 39,89 (13) - 1.20,00 (9). Stand na3vande4 wedstrij den:l.Kuiper68 punten, 2. Jonkman 54, 3. Tjerk Terpstra (Ned)51.4.MennoBoelsma(Ned)46,5. Kem kers en Hans Janssen (Ned) ieder 33. Dames: 1. Bonnie Blair (VSt) 41,38 (1, baan record) - 1.26.00 (1), 2. Yvonne van Gennip (Ned) 43,30 (4) - 1.26,27 (2), 3. Petra Moolhui- zen (Ned) 43,20 (3) - 1.26,52 (3), 4. Ingrid Ha- ringa (Ned) 43,07 (2) - 1.28,01 (5), 5. Marieke Stam (Ned) 43,36 (6) - 1.27,69 (4), 6. Boukje Keulen (Ned) 43,43 (7) - 1.28,49 (6). Stand na 3 van de 4 wedstrijden: 1. Van Gen nip 72 punten, 2. Moolhuizer. en Keulen 51,4. Christien Aaftink (Ned) en Stam 49,6. Harin- ga 45. f ANTWERPEN/STOCKHOLM (ANP) - Een tennis-evenement krijgt de eind strijd, die het verdient. Voor de vijfde editie van het ECC-toernooi in Ant werpen gold dat zondag zeker. Het matig bezette programma, de vier eerdere edities waren alle beter ge vuld, kreeg met John McEnroe een waardig winnaar en Miloslav Mecir een goed verliezer, maar een slechte finale. In de partij over drie uur en vijftig minuten bleef de Amerikaan de Tsjechoslowaak in vijf sets de baas: 6-3,1-6, 7-6 (7-5), 5-7 en 6-2. McEnroe bereikte de eindstrijd door in de halve finales onverwacht eenvou dig de Fransman Yannick Noah te ver slaan. Mecir ondervond zo mogelijk nog minder problemen de laatste twee te halen. Tegen de Amerikaan Jimmy Arias, een dissonant in de halve finales op dit niveau, stond hij slechts drie ga mes af. McEnroe maakte met zijn winst in kor te tijd zijn financiële jaar bijna goed. Na een pauze van meer dan zes maan den won hij drie Grand-Prixtoernooi- en: die van Los Angeles, San Francisco en Scottsdale. Het grootste geldelijke profijt was echter de winst in de Belgi sche havenstad. De zaakwaarnemer van McEnroe, zijn vader, kan ruim 530.000 gulden laten bijschrijven op de bankrekening van de zoon. Ook mag McEnroe het nieuwe diamanten rac ket, met een waarde van 1 miljoen dol lar (2,2 miljoen gulden) een jaar hou den. Het vijfde ECC-toernooi, het eerste onder de naam European Community Championship, had veel problemen een representatief deelnemersveld op de been te brengen. De Zweden, voor zover fit, kozen voor Stockholm, Bec ker nam een week rust en Lendl bleek stratiepartijen zal hij dan pas volgend jaar weer te aanschouwen zijn. Voor 1987 heeft de Amerikaan een grote wens: het winnen van het open Franse tenniskampioenschap op Roland Gar ros. ,Dat is, naast het behoren tot de top-vijf, mijn doel voor komend sei zoen.' Stefan Edberg is weer een stukje dich terbij de volwassenheid gekomen. De twintigjarige Zweed, die zaterdag ternauwernood overeind was geble ven tegen de Fransman Henri Leconte - hij won pas in de tiebreak van de be slissende set - had een dag later in de finale van het Grand-Prixtoernooi van Stockholm geen enkele moeite met zijn landgenoot Mats Wilander: 6- 2, 6-1, 6-1. Na de goede resultaten van veertien dagen geleden bij het toernooi in To kio, waarbij hij won van Ivan Lendl en pas in de finale zijn meerdere moest er kennen in Boris Becker, was Edberg zover geklommen op de ranglijst, dat het duel met Wilander in feite ging om de derde positie achter de Tsjechoslo waak en de Westduitser. De met spanning tegemoet geziene eindstrijd werd echter een teleurstel ling. Wilander, die na twee en een hal ve maand zijn comeback vierde met overwinningen op de Amerikaan Mike Depalmer, zijn landgenoot Jan Gun- narsson en de Fransman Guy Forget (6-2,7-6 in de halve finales) had op het beslissende moment geen fut meer, terwijl Stefan Edberg naar eigen oor deel de wedstrijd van zijn leven speel de. Tegenover de razendsnel ingrijpen de Edberg leek de twee jaar oudere Wi lander slechts een schaduw van zijn vroegere ik. Hij had kennelijk andere zaken aan zijn hoofd: het voorgeno men huwelijk met de Zuidafrikaanse John McEnroe met het diamanten racket, dat hij een jaar in zijn öea'j den. Links de verliezende finalist Mecir Miloslav. model Sonya Mulholland begin vol- vrijgezellenbestaan en dedeni gend jaar. Vrienden voerden hem af passelijk - door hem op eent voor het feest ter afsluiting van zijn te leggen. René Boeter (in het midden op de voorgrond) tijdens een line-up in de Middelburgse schouwburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16