Woningbouwprogram almanak drastisch 'gekort' Zeeloods l tweede rot dint ide i ierht mn l md in v-quiz Sociale diensten frustreren toepassen alternatieve straf Milieucontrole België lijkt nergens op noodklok landbouw Bezuiniging onderwijs kan Zeeland 50 banen kosten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEGENS VOORSPELD OVERSCHOT Provincie luidt I MR. J. P. BOERSMA TIJDENS WESTERSCUEEDE-VEptTEENDAAGSE ZEEUWSE MAANDAGAVOND OP HET SCHERM Opheldering DEN HAAG - Zeeland mag in de komende jaren aanzienlijk minder woningen bouwen dan vorig jaar door het Rijk is toe gezegd. Bij de provincie is dit voornemen buitengewoon slecht gevallen. Gedeputeerde J. B. Ventevogel zegt 'teleurgesteld' te zijn temeer omdat Zeeland de afgelopen jaren ook al niet bij ster royaal is bedeeld door het ministerie van volkshuisves ting. Gedeputeerde Boersma wil in Eerste Kamer BIJ UITKERINGSTREKKERS Hangbrug Gedupeerd TERDAM - De Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond (ONS) is |preden over de toezegging van minister Smit-Kroes (verkeer en water- dat schippers een vergoeding kunnen krijgen indien zij extreem veel He lijden door de hoge stroomsnelheden in het Rijn-Scheldekanaal. Dat l de ONS vrijdag bekend gemaakt. {toezegging van de minister is uiterst vaag. Dat zijn we van haar niet ge- 1 We beschouwen dit als een teken aan de wand. De minister houdt kenne- ■en aantal slagen om de arm", aldus woordvoerder J. de Vries van de ONS. Op 'ond van internationale afspraken moet de Nederlandse overheid het ka- Ëfgoed bevaarbaar houden en dat is nu niet het geval. De twee miljoen gul len ei s de minister heeft uitgetrokken voor de schippers is veel te weinig", zo zei Vies. De ONS wordt volgens De Vries veelvuldig gebeld door Belgische en Duitse schippers die zich afvragen hoe ze schade kunnen claimen, waar dat kan en of de schade moet worden aangetoond en zo ja hoe. Deze vragen heeft de Ons vrijdag per telex doorgestuurd naar de minister. De Vries wijst erop dat het Schelde-Rijnkanaal met name voor het Belgische havengebied van groot belang is. „Voor dat hele gebied is het de enige verbin ding met de Rijn". De koninklijke schippersvereniging 'Schuttevaer' is overigens evenmin erg ge rust op de toezeggingen van de minister vanwege het vage karakter. Aanstaan de dinsdag houden de verschillende schippersbonden in Rotterdam een geza menlijk overleg over de kwestie. Ideputeerde R.C.E. Barbe DDELBURG - De Zeeuwse dbouw zit in een diep dal. kwart van de 16.000 agra- irs moet nu al aanspraak doen de jaarlijkse eenmalige uitke- ig voor de minima. En met de r de deur staande produkie- erking voor de bietencultuur rdt het nog erger. De provin- is niet in staat wezenlijke op- singen voor de financiële d van de boeren aan te dra- Provinciale maatregelen nen slechts weinig bijdra- aan inkomensverbetering. Idens de begrotingsvergade- Ig van provinciale staten werd ■dag de noodklok geluid over Jf agrarische stand. Gedepu- «eerde drs. R.C.E. Barbé erkende er van een crisissituatie spra ke is. „Het inkomen van de boe- staat sterk onder druk", al- de gedeputeerde. De fractie D66 wees er op dat 4000 agra- s reeds gedwongen zijn voor nciële steun aan te kloppen, ■ïzelfde aantal moet noodge- longen nevenberoepen uitoefe- pi Drs. Barbé ziet weinig moge- ■heden om op provinciaal ni- pu verandering in de voor ve- penibele omstandigheden te ngen. Hij zei: „We kunnen hts marginaal beïnvloeden. Iderzoek en onderwijs heeft on- (aandacht. Tevens moeten we ven proberen de afzetstruc- r voor bedrijven te verbete- Verder benadrukte hij het ng van landinrichtingsplan- „Niet om de productie te Jhogen", aldus de gedeputeer- „maar om het kostenvraag- k beter te beheersen. We moe- proberen een zo goed mogelij- pconcurrentie-positie in te ne- n. Daar zijn mogelijkheden r aanwezig". eachte heer", stond er bo- n het brie/je dat wij gisteren n een oplettende lezer uit utelande ontvingen. „Daar n in de meeste gevallen wat n opsteken van Uw Alma- hjes, zou ik gaarne zien dat ^opheldering verschaft over tekst bij twee foto's, die on- gs in de PZC stonden", nt daarmee hadden wij cd fout gezeten. als wettig en overtuigend wijs had hij twee knipsels in sloten. In het begeleidend ftje van een foto, genomen 'ens de overhandiging van i" televisietoestel door kabel- 'Ploitant CAI aan het sleep- artbedrijf Muller in Terneu- meldden wij opgewekt, hoe GESCHONDEN televisie 'r& gedemonstreerd. En alsof 'i nog niet genoeg was, had. er ook nog een foto bijge- an van de wielrenner Roy huiten die wij in het onder- Gft lieten zeggen: dat hij t het FANTISME van Raas Post heeft. ogelijk moet je", zo besloot lezer uit Zoutelande z'n lefie, Jantisme hebben om |n geschonden televisie te nnen demonstreren", ten we het daar maar op 'Uden. De kersverse staatssecretaris van volkshuisvesting, drs E. Heerma, is tot zijn ingreep gekomen omdat er in deze provincie een woningoverschot wordt verwacht. Dit verschijnsel treft ook Friesland en zal daar eveneens tot veel minder nieuwbouw leiden. In een brief aan de Tweede Kamer wijst Heerma erop dat het Rijk streeft naar het weg werken van de verschillen die er tus sen de provincies bestaan in de wo ningoverschot- en woningtekortsitua ties. Deze 'nivellering' moet uiteinde lijk leiden tot één landelijk niveau: een woningtekort van slechts één procent. In zijn toelichting op de volkshuisves ting-begroting voor 1987 voorspelde voormalig staatssecretaris mr G. Ph. Brokx in september al dat er in 1988 een overschot aan woningen in Zee land zal ontstaan. Hij zei toen ook dat dat gevolgen zou hebben voor de nieuwbouwplannen in de komende ja ren. Heerma laat de Kamer weten dat, 'om de continuïteit niet al te zeer geweld aan te doen', de 'korting' in 1987 wordt vastgesteld op 25 procent van de vorig jaar gedane toezeggingen. In een brief aan het college van gede puteerde staten schrijft Heerma dat Zeeland van 1987 tot en met 1990 4011 gesubsidieerde huizen mag bouwen. Dat zijn 2717 woningen minder dan het vorig jaar bekendgemaakte nieuw- bouwcontingent voor de periode '86 tot en met '89. GS hadden het Rijk eind vorig jaar geadviseerd voor de ja ren '87 tot en met '90 een bouwpro gramma van 7840 huizen aan te hou den. De bewindsman schrijft het college verder dat hij de contingenten voor woningsplitsing en verbouw van pan den in Zeeland 30 procent lager heeft laten uitvallen dan GS wensten. De tijdelijk met volkshuisvesting be laste gedeputeerde J. B. Ventevogel sprak gisteravond van een 'uitermate trieste zaak'. Het provinciaal bestuur wil op korte termijn opheldering over de plannen van Heerma. Daartoe, al dus Ventevogel, zal een gesprek wor den aangevraagd met de hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisves ting in Zeeland. Ook gaat de gedepu teerde met ambtenaren van het bu reau volkshuisvesting van de provin cie om de tafel zitten om de zaak te be spreken. „De laatste jaren heeft het Rijk ons keer op keer minder woningen toege wezen dan waar we om vroegen, maar zo groot als nu is de afwijking nog nooit geweest". Volgens Ventevogel zullen de nieuwe cijfers van het Rijk ook bij de aannemerij in Zeeland 'met zeer gemengde gevoelens worden ont vangen'. MIDDELBURG - De bezuinigingen op het basisonderwijs zullen de komen de twee jaar in Zeeland zeker veertig tot vijftig arbeidsplaatsen kosten. Dat aantal leerkrachten komt zonder werk te zitten als gevolg van het plan om vierjarige kinderen slechts zes tien uur naar school te laten gaan. De maatregel wordt waarschijnlijk ko mend schooljaar van kracht. Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé maakte zich vrijdag tijdens de provin ciale begrotingsvergadering zorgen over die ontwikkeling. „Zo'n aantal ar beidsplaatsen op de tocht, dat is nogal erg", constateerde hij. Het terugdraai en van het aantal uren in de onder bouw van de basisschool komt in de plaats van de eerder voorgestelde vier-' jarigen-maatregel, waarbij kinderen die na 1 augustus jarig zijn pas het vol gende schooljaar in de eerste groep zouden worden toegelaten. De fel be kritiseerde vierjarigen-maatregel zou waarschijnlijk nog meer arbeidsplaat sen hebben gekost. Over de mogelijke opheffing van klei ne plattelandsscholen in 1988 was de gedeputeerde niet al te ongerust. Vol gens de opheffingsnorm van 29 leerlin gen, zoals die in de wet op het basison derwijs wordt geformuleerd, zouden er in 1988 minstens acht schooltjes de deuren moeten sluiten. Drs. Barbé be nadrukte nog eens dat er nog steeds vanuit gegaan wordt dat elke kern minstens één basisschool behoudt. Gedeputeerde staten hebben reeds criteria opgesteld om zich tegen een te drastische aanpak vanuit Den Haag te wapenen. Worden de provinciale crite ria gehanteerd dan staat er volgens de gedeputeerde slechts één school op de tocht. „Als de regering een zorgvuldige afweging maakt, dan kan het met de aantasting van het scholenbestand meevallen", aldus Barbé. Ook over de vorming van een Zeeuwse Hogeschool voor Beroepsonderwijs was hij positief gestemd. De bespre kingen zijn in een vergevorderd sta dium, zodat er waarschijnlijk komend voorjaar knopen kunnen worden door gehakt. TERNEUZEN - Gedeputeerde mr J.P. Boersma wil na zijn laatste periode in het provinciaal bestuur van Zeeland zitting nemen in de PvdA-fractie van de Eerste Kamer. Tenminste wanneer de PvdA bij de Statenverkiezingen van volgend jaar een zodanige winst maakt dat er weer een 'Zeeuwse' zetel voor deze partij in de Senaat mogelijk is. Boersma maakte dit voornemen be kend tijdens de opening van de 'Wes- terschelde Veertiendaagse' in Terneu zen. Boersma zit sinds 1970 in de Provincia le Staten van Zeeland en een jaar later werd hij gedeputeerde. Daarvoor was hij burgemeester van Brouwershaven. In zijn portefeuille heeft hij onder meer milieu, waterkwaliteitsbeheer en cul tuur. Het was al langer bekend dat hij nu bezig is met zijn laatste periode als gedeputeerde. Minderhoud met een kaart van Afrika voor zich ter voorberei ding van de tweede ronde voor het spel „In 80 Vragen Rond De Wereld". Op de televisie de video- opname van zijn eerste optreden in het AVRO spel. NIEUW- EN SINT- JOOSLAND - De zeeloods heer J. Minderhoud, uit Nieuw- en Sint-Joosland is maan dagavond te zien in het televisie programma „In 80 Vragen Rond De Wereld" van de AVRO. De heer Min derhoud speelt dan in de tweede ronde wordt dan getest op zijn ken nis over de gehele Oostkust van Afrika. Tijdens de eerste ronde, die werd uitgezonden op 13 oktober bleek zijn kennis over de landen Ne derland, West- Duitsland, Zwitser land, Italië en Malta voldoende voor een volgend optreden in het programma. „De AVRO vroeg in april van het vo rig jaar kandidaten voor het spel. Mijn dochter zei toen: „Is dat niets voor pa? Ik had het programma wel eens gezien, althans gedeelten ervan, want als zeeloods ben je vaak weg. Zij heeft toen een kaartje ge stuurd en in december kreeg ik een telefoontje of ik wilde komen als re- petitie- kandidaat". De heer Minder houd hoorde te voren over welke ge bieden hij zou worden ondervraagd en na een voorbereidingstijd van een paar weken moest hij opkomen. Het resultaat was goed genoeg, 15 van de 20 vragen goed beantwoord, om op de wachtlijst te worden geschreven. In de zomervakantie vertoefde de fa milie Minderhoud in een huisje op het strand toen de telefoon in het huis in Nieuw- en Sint-Joostland veelvuldig overging. Op een dag was de heer Minderhoud thuis en de tele foon rinkelde weer. „Ik kreeg te ho ren dat over twee weken de opnames waren en dat ik was uitgekozen voor die uitzending". De korte periode daarop besteedde hij met veel lezen over landen in West-Europa. De kan didaten worden in het programma getest op hun kennis over cultuur, geschiedenis, wetenschap en na tuur. „Maar ook vragen over een be kende sporter uit een bepaald land komen aan de orde. Gelukkig weet ik over veel landen wel het één en an der omdat ik vroeger als stuurman heb gevaren in verre landen. En ook met mijn beroep kom je veel in aan raking met mensen uit andere lan den". Voor de opname mag de heer Min derhoud een AVRO-bus met suppor ters meenemen en twee secundan- ten. Deze twee, de heren J. Tramper uit Oost-Souburg en S. van Wijnen uit Vlissingen, mogen tijdens de uit zending vier vragen opzoeken. „Op weg naar de studio reizen wij met zijn drieën in een personenauto en niet met de bus met supporters. On derweg kunnen wij dan nog wat problemen doornemen en ons con centreren op de wedstrijd. Want het is uiteraard leuk om de binnenkant van een studio te zien maar je wilt toch graag winnen". Voorlopig heeft de heer Minderhoud al een kwart van de vier ronden goed afgelegd. Dat is gehonoreerd met reischeques voor het gebied in West- Europa. „Wie weet kan ik de vierde ronde afsluiten met een reis rond de wereld. Maar eerst moet ik de twee de ronde nog zien door te komen". In de Wereldwinkel aan de Walstraat in Terneuzen is vanaj vandaag een tentoonstelling te zien over het milieu rond de Westerschelde, in het kader van de 'Westerschelde Veertiendaagse'. TERNEUZEN - Nederland mag Bel gië pas verwijten maken over de ver vuiling van de Schelde als het zelfde vervuiling van deze rivier vermin dert. Dat stelde gedeputeerde mr J.P. Boersma gisteren bij de opening van de 'Westerschelde Veertiendaagse' in Terneuzen. Het steken van de hand in eigen boezem neemt volgens hem niet weg dat de Belgen de Schelde „flink bezoedelen, om maar eens een echt Vlaams woord te gebruiken. „België heeft redelijke milieuwetten, maar de controle daarop lijkt nergens op. Zo zit het met onze zuiderburen. Zij denken daar nog altijd - en in Neder land gebeurt dat soms ook nog - dat wanneer je het vuil maar door een lan ge pijp in een zee-arm laat stromen je overal vanaf bent. Ja, datje het milieu daarmee een dienst bewijst." Boersma noemde dit een 'primitief denken'. Hij mocht in de Wereldwinkel in Ter- neuzen, tevens onderkomen van Greenpeace en de natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut als eer ste het milieu-videospel spelen. Spe ciaal voor deze tentoonstelling is dit computerspel ontworpen en de speler mag zijn bootje over de Schelde laten varen. Op milieuknelpunten, zoals Terneuzen en het Sloegebied, worden er moeilijke vragen gesteld die punten op kunnen leveren. Het videospel, de video-vertoningen en de fototentoonstelling in de Wereld winkel zijn een vast onderdeel van de Westerschelde Veertiendaagse. Voor gebruik op scholen zijn over de Wester schelde speciale lespaketten samen gesteld. Verder zijn er de komende twee weken twee thema-avonden en twee excursies die alle te maken heb ben met het milieu rond de Wester schelde. Volgens Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie wordt het nu tijd dat na alle nationale en internationale aandacht voor de Oosterschelde de schijnwerpers worden gericht op de problemen van de Westerschelde. Kra mer pleitte ervoor dat de waterschap pen die spuien op de Westerschelde zich meer met de kwaliteit van het wa ter bezig houden. Van de hoeveelheid zwaar giftig cadmium die in Nederland op deze rivier wordt geloosd komt een achtste volgens hem uit de polders en „de rioolwaterzuivering in Terneuzen is zwaar onder de maat." Kramer zei bij de opening van de 'Veertiendaagse' dat hij een tegen stander is van een hangbrug bij Hoofd plaat. Daar zou deze vaste oeverver binding precies in het schorrengebied voor de Paulinapolder komen te staan, een waardevol gebied voor de voedsel voorziening van veel vogels. Ook de uitbreiding van de Terneuzense haven in deze richting is volgens hem niet goed. Vooral omdat er nog ruimte te over is aan de oostzijde van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Volgens Kramer moet er een stuurgroep voor de Westerschelde worden ingesteld, zoals er ook al een voor de Oosterschel de bestaat. Dan zou voorkomen kun nen worden dat gemeentebesturen zo als dat van Terneuzen op eigen houtje ingrijpen in het milieu van de Wester schelde. Gedeputeerde Boersma zei te aarzelen bij deze suggestie. Wel komt er volgens hem een groot beleidsplan ter bescherming en verbetering van het Scheldewater, maar resultaten daarvan mogen pas na ver na het jaar 2000 verwacht worden. VLISSINGEN - De sociale diensten van de Zeeuwse gemeenten veroor zaken problemen bij de toepassing van zogenaamde dienstverlenende straffen. Dat zijn straffen waarbij de verdachte niet de gevangenis in gaat, maar een door de rechter be paald aantal uren werk verricht in een instelling of sociaal-culturele voorziening. De problemen doen zich voor als uitkeringsgerechtig den een dergelijke straf opgelegd krijgen. Momenteel lopen al vier beroepszaken waarmee de reclas sering in Middelburg verdachten aan het werk wil krijgen. De sociale diensten van de Zeeuwse gemeenten hebben zich op het standpunt gesteld dat dienstverle ning tijdens kantooruren hetzelfde is als werk. En uitkeringsgerechtig den niet mogen werken met behoud van uitkering. Dat betekent, vol gens de sociale diensten, dat zij deze dienstverlening alleen in de avond uren of in de weekeinden uit mogen voeren. En dat geeft in de praktijk problemen omdat er maar weinig instellingen of diensten in Zeeland zijn waar in de avonduren en in de weekeinden werk gedaan kan wor den. Het gevolg is vertraging in de uitvoering van de dienstverlenende straffen. Procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. P. Bos, heeft zich deze week in dat kader zeer boos ge maakt op de gemeente Vlissingen. Volgens de heer Bos heeft de ge meente Vlissingen de uitvoering van een straf opgehouden. Hij sprak van frustratie van een door de rech ter opgelegd vonnis en heeft hier over contact opgenomen met het ministerie van justitie, om te be werkstelligen dat er zo snel moge lijk uniforme richtlijnen voor de Ne derlandse gemeenten komen. Het specifieke geval waar de mr. Bos op doelde betrof de Oostsou- burger S. M. die 80 uur dienstverle ning bij de gemeente Vlissingen moest volmaken, bij wijze van straf. De afdeling sociale zaken van de ge meente wilde dat alleen toestaan als dat werk in de avonduren of in het weekeinde gedaan werd. Daar mee hield deze afdeling zich aan een afspraak die de Zeeuwse sociale diensten met elkaar over deze pro blematiek hebben gemaakt. Door dat hierover in Vlissingen nogal wat discussie tussen onderlinge afdelin gen in het stadhuis ontstond, duur de het enige tijd voor de de heer M. de straf kon uitvoeren. En daarover maakte de procureur-generaal zich tijdens een zitting van het Haagse gerechtshof boos. De afspraak tussen de Zeeuwse so ciale diensten komt er op neer dat geen onderscheid mag worden ge maakt tussen mensen met een uit kering en mensen die in loondienst zijn. De voorzitter van het overleg van directeuren van sociale dien sten in Zeeland, L. A. Vorthoren, hierover: „Als een werkende in loon dienst een dergelijke straf moet uit voeren doet hij dat ook in de avond uren of in het weekeinde. Dat is dus zwaar belastend voor hem of haar. Wij vinden dat dat voor een uitke ringsgerechtigde ook moet gelden. Er moet sprake zijn van een gelijke behandeling. Daar komt bij dat wanneer iemand de gevangenis in moet, hij volledig voor rekening van het ministerie van justitie komt. Wij zien niet in waarom justitie dan ook de kosten niet zou dragen bij dienst verlenende straffen." Nu is het zo dat de gemeenten van een uitkering 10 procent betalen en het rijk de rest. Als iemand een dienstverlenende straf uitvoert met behoud van uitkering kost dat de gemeente nog steeds 10 proent. Toch is deze financiële overweging niet het hoofdmotief van de opstel ling van de Zeeuwse sociale dien sten, zo blijkt uit de woorden van de heer Vorthoren. Ook hij heeft, net als procureur-generaal Bos, behoef te aan landelijke richtlijnen voor het probleem. Mr. J. A. Baljeu van de reclassering in Middelburg is het meest gedu peerd door de opstelling van de Zeeuwse sociale diensten. Hij moet zien dat hij de verdachten bij een project ondergebracht krijgt. „Het is een typisch Zeeuws probleem. Ik hoor mijn collega's in den lande er niet over, want die hebben vol- (Slot zie pagina 15 kolom 3) ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9