WAO welk werk schikt een arbeidsongeschikte GMD I ale werkplaats minister werkritme duizend aanvragen levenswaardig bestaan verplicht broodtrommeltje frans bosscher |-£rqAG 8 NOVEMBER 1986 ne n januari 1985 meldde Henk Lucasse uit amslag zich ziek. Jarenlang had hij als teur in een garage gewerkt. Zijn lachten werden echter zo ernstig dat [jtlüis moest blijven. Een half jaar later laarde de Gemeenschappelijke sche Dienst (GMD) hem [idsongeschikt, waarna hij in de WAO op de tidsongeschiktheidsverzekering) |m. Onlangs begon hij te werken bij het tal werkvoorzieningsschap Dethon in euzen. Hij is de eerste deelnemer van nick GMD-project, waarin leltelijk arbeidsongeschikten weer lleid worden voor een baan in het [ijfsleven. |et begin was ik nog wel veel met de zaak '.vertelt Lucasse. „Je hebt toch altijd flee dat ze je niet kunnen missen. Maar lordt je al wel snel duidelijk datje fekkelijk te vervangen bent. Dan komt trusting en de interesse in het werk lit af. Je komt in een heel ander ritme als fÉiis zit. Je staat 's morgens om tien uur plaats van acht uur. Dan ben je Tiinste weer twee uur verder. En 's Ids om zeven uur kan de televisie alweer ,sse berustte dan wel in het feit dat hij neer bij zijn oude baas terug kon n, hij aanvaardde niet dat hij zonder zat. „Het is niet gezond om de hele dag [istezijn. Ook voor je gezin niet. Ik heb ind van vier. Die weet bijna niet anders at zijn pappie en mammie allebei thuis at moest dus veranderen". Omdat -ronica zijn belangstelling had, ging isse een schriftelijke cursus volgen bij 'BNA. ..Toen ik nog als monteur werkte p me al wat gaan verdiepen in onica. Die auto's tegenwoordig zitten et elektronische toestanden. En ik kon gooit verdragen, dat ik niet wist wat er ten auto mankeerde. Ik moest en zou waar de storing zat". Ive studeren, solliciteerde Henk sse ook veel. „Het zitje niet lekker dat n werk hebt. Als ik elke dag tegen het /an de middag de buurman weer terug |omen van zijn werk. pakte ik de stapel en maar weer. Want misschien had ik Jen advertentie over het hoofd gezien, jas natuurlijk niet zo, want ik had tijd gom de krant te spellen. En al die |itaties hebben dus niks opgeleverd. Zo mijn rug ter sprake kwam, was het |bei rd. Ik heb expres mijn rugproblemen j'ns verzwegen in een sollicitatiebrief, erd ik voor een gesprek uitgenodigd |es liep goed, totdat ik vertelde over ug. Vooral bij overheidsbedrijven ze daar erg moeilijk over", el zijn situatie allesbehalve lenswaardig was, weet Lucasse dat het rgerkan. „Het was destijds geen |ssing dat ik arbeidsongeschikt werd iard. Ik ben er dan ook langzaam naar groeid. Ik heb het geluk dat ik me zelf |bezig kan houden met wat studie en uzzelen. Maar ik heb ze wel gesproken ■die kapot gingen aan het thuiszitten, fci: mij dan bespaard gebleven", ensen als Lucasse weer kansen te op de arbeidsmarkt heeft de enschappelijke Medische Dienst in het initiatief genomen om een |breid trainingsprogramma op te p. WAO-ers die niet volledig Isongeschikt zijn verklaard kunnen lf jaar lang bij het sociaal 'oorzieningsschap Dethon in fsch-Vlaanderen werken. In dat half ordt bekeken welke werkbelasting de er nog aankan. Ook wordt er gekeken et soort werk dat bij de belangstelling paciteiten van de WAO-er aansluit, eer het nodig is kunnen er via het Ïstelijk Arbeidsbureau cursussen gd worden. De GMD heeft al enkele demogelijkheid om gehandicapte ïemers te testen op hun mogelijkheden l^^er werk te doen. In tien weken wordt Arbeids Revalidatie Afdeling (ARA) en wat ze lichamelijk en geestelij k nog n. Omdat die periode erg kort is. heeft D in Goes de Dethon gevraagd mee te aaan een project van een halfjaar. Henk Lucasse aan het werk op de afdeling 'elektronica' van Dethon. foto camile schelstraete ende de zes maanden dat de 'mers bij Dethon werken worden ze in ktijk getest. Ze worden nauwlettend !d door een zeer uitgebreide hdingscommissie. In die commissie een arts, een arbeidsdeskundige, een chappelijk werkster, een Isbemiddelaar, een igsfunctionaris, een ifsverpleegkundige, een 'skundige, en de technisch directeur 'fd personeelszaken van Dethon. De nssie moet zo omvangrijk zijn om een uldig programma voor de deelnemers tellen, aldus de heer L. C. Vet, hoofd "eelszaken van Dethon. on functioneert in het project in feite rkplaats voor de GMD. De GMD zoekt nsen uit en wij gaan ze vervolgens 'op handvaardigheid, keurigheid en geheugen. Dan wordt er rsoon een verschillend programma 9kt. In de loop van het halve j aar gaan k kijken of ze in staat zijn [ktiewerk te doen. We kijken dan naar bpo. de routine, of ze onder ktiedwang nog nauwkeurig blijven, ook belangrijk om te weten of ze meer n dan lopende band werk. Misschien 11 ze wel werk controleren, machines en of zelfs instructie geven. Al met al krij g je dan een idee van de meest geschikte plaats voor zo iemand in het bedrijfsleven". De Dethon wil graag meewerken om arbeidsongeschikten weer de kans op een baan in het bedrijfsleven te geven. Daarnaast hoopt de Dethon dat de sociale werkplaats eindelijk eens verlost wordt van het etiquette 'invalidenkot'. „Natuurlijk is het zo", zegt F. K. Hamelink, hoofd van het industrieel bedrijf, „dat er bij ons gehandicapte mensen werken, ook geestelijk gehandicapten. Maar Dethon is een volwaardig bedrijf, waar volwaardige produktie geleverd wordt. De produkten die wij zelf op de markt brengen kunnen concurreren met die van de rest van het bedrijfsleven. Voor die produkten moeten wij normale kostencalculaties maken. Wat dat betreft is er geen sprake van concurrentievervalsing". Ook Poll heeft bij de mensen die voor het project in aanmerking komen gemerkt, dat de sociale werkplaats een negatieve klank heeft. „De drempel was aanvankelijk wel hoog. Maar nu de eerste mensen begonnen zijn, nemen de aanmeldingen voor het project toe". Henk Lucasse heeft in ieder geval geen problemen met zijn collega's bij Dethon. „Ja, de mensen kijken er wel raar tegen aan. Ze vragen mij ook wel eens: werkje bij Dethon, wat mankeer je dan? Je komt hier soms wel rare lieden tegen, maar dat heb je in andere bedrijven ook". Lucasse is zeer positief over de opzet van het project. „Er wordt al gauw gezegd dat je niks meer kunt als je in de WAO zit. Maar dat is onzin. Je bent afgekeurd voor je vroegere werk, maar dat wil niet zeggen dat het met je gebeurd is. Ik kan in principe ook best minister worden, maar ja, ik heb wat andere interesses. Hier kan ik rustig uitzoeken wat mijn mogelijkheden zijn". De eerste weken dat Lucasse bij Dethon werkt hebben geleerd dat hij een 'vlugge leerling' is. Hij werkt, uiteraard, op de afdeling 'elektronica' van Dethon. De eerste weken heeft hij zogenaamde chip-boards in elkaar gezet. Inmiddels is hij echter al bezig met de controle van het werk van zijn collega's. Voor Lucasse was het niet moeilijk te bepalen op welke afdeling hij moest werken. Zijn belangstelling voor elektronica had hij reeds voor hij aan het project begon. Voor andere deelnemers zal dat niet altijd even duidelijk zijn. Zij kunnen op alle afdelingen van Dethon in Terneuzen. Oostburg en Hulst kijken welk werk geschikt voor ze isop de meubelmakerijop de afdeling metaal (waar onder andere keukentrappen en fruitplukemmers worden gemaakt), op de assemblage- en verpakkingsafdelingen of op de afdeling 'elektronica'. De bedoeling van het project is dat de mensen na het halve j aar weer een baan krijgen in het bedrijfsleven. Of, zoals arbeidsdeskundige E. D. G. Poll zegt: ..Het gaat om het rendement. We willen geen halfzacht project. Als we de mensen met het project niet weer aan het werk krijgen, is het mislukt". De GMD heeft sinds kort de bevoegdheid om te bemiddelen. „Maar", zo zegt Poll, „het is toch in de eerste plaats de bedoeling dat de mensen zelf solliciteren. Dan maken ze de meeste kans. Het toont al tij d beter wanneer iemand zichzelf presenteert. Wij wijzen de mensen wel op bedrijven, waar ze naar onze mening een goede kans hebben. Het is ook belangrijk dat ze in dat halve jaar werk vinden waar ze Jan de Wit bij zijn aangepaste machine in Heinkenszand. foto willem mieras achter staan. Wantje solliciteert het best naar een functie die je ook werkelijk wat lijkt". Een probleem dat de GMD-medewerkers regelmatig tegenkomen is het feit. dat veel WAO-ers nog nooit gesolliciteerd hebben. „De mensen die in de WAO komen, komen vaak uit beroepen waar ze nauwelijks enige scholing voor gehad hebben. Je ziet dan vaak in dat soort beroepen dat mensen via familie of kennissen aan werk komen. Die mensen hebben nog nooit een sollicitatiebrief geschreven of een officieel sollicitatiegesprek gevoerd". Daarom kunnen deelnemers aan het project ook een cursus 'solliciteren' volgen. Het is van groot belang, aldus Poll, dat de mensen die bij Dethon hebben gewerkt referenties kunnen verschaffen. „Ze zijn niet alleen onvoldoende geschoold, maar missen ook werkritme, omdat ze lange tijd ziek zijn geweest. Door het project kunnen ze nu aantonen dat ze met hun medische problemen uitstekend in staat zijn om dagelijks aan het werk te zijn. En het beste is als die informatie van Dethon komt. Wij kunnen ook vertellen wat iemand nog kan, maar dat wordt vaak als subjectieve informatie afgedaan. Dethon kan precies aangeven hoe de mensen in een arbeids proces hebben gefunctioneerd". Henk Lucasse onderstreept Polls woorden: ..Het mooie van het project is dat ik straks bij sollicitaties kan zeggen, dat ik een half jaar gewerkt heb zonder een dag te verzuimen". De bedrijfsverenigingen hebben het project goedgekeurd. Daardoor behouden de deelnemers hun uitkering, zolang het project duurt. Maar wanneer het project afgelopen is. wordt de zaak gecompliceerder. Poll: „Wanneer ze meteen na het project aan het werk komen, is er niets aan de hand. Dan krijgen ze gewoon weer een salaris. Als ze na een half j aar weer geschikt zijn om een bepaalde arbeid te verrichten, maar ze vinden geen werk. dan krijgen ze onder de huidige regeling toch gewoon een volledige WAO-uitkering. Na één januari, als de stelselwijziging ingaat, ontvangen ze alleen nog een WAO-uitkering voor het gedeelte dat ze arbeidsongeschikt zijn verklaard. Het restant wordt aangevuld uit de Nieuwe Werkloosheidswet, de NWW". Omdat werklozen na de stelselwijziging over het algemeen sneller in de bijstand terechtkomen, zullen mensen die na het project weer gedeeltelijk arbeidsgeschikt worden verklaard, maar geen werk vinden, er in inkomen op achteruit gaan. Alleen WAO-ers uit Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen aan het project meedoen. De GMD krijgt jaarlijks ongeveer duizend aanvragen voor een WAO-uitkering uit Zeeuwsch-Vlaanderen te verwerken. Poll schat, dat daarvan uiteindelijk dertig tot veertig in het project terechtkomen. „Je moet het zien als een soort afvalrace. De meeste aanvragers kunnen vrij snel bij hun oude werkgevers aan het werk, omdat ze na een lange ziekte weer arbeidsgeschikt zijn. Dan heb je een groep die zelf weer werk vindt, al dan niet ria wat opleidingen. Van de mensen die dan overblijven, verwijzen we een aantal door naar het project"Op dit moment hebben zich negen mensen aangemeld om een trainingsprogramma bij Dethon te volgen. Elke maand zullen er twee beginnen. Het project is nog een experimentHet aantal mensen dat na afloop van het half jaar een baan krijgt, bepaalt het succes van het experiment. Voorlopig duurt het een jaar. Bij de presentatie van het plan zei directeur L. M. Uilenbroek van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Terneuzen. dat minstens tachtig procent van de deelnemers weer aan het werk moet. Poll verwacht dat dat percentage gehaald wordt. „Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar ik denk dat het zich gaat verspreiden als een olievlek". Het Zeeuws-Vlaamse reintegratieproject voor WAO-ers is het enige in Nederland. In het Groningse Winschoten heeft de GMD een sollicitatiecursus toegevoégd aan de testmogelijkheden op de Arbeids Revalidatie Afdeling. „Maar", zo zegt arbeidsdeskundige J. Marijs, „in het Zeeuws-Vlaamse project is in feite sprake van een verlengde AR A-perioÖe. De arbeidsmogelijkheden van de gehandicapte werknemers worden hier zes maanden in paats van tien weken getest. In Winschoten blijft het tot tien weken beperkt". Marijs werkte tot voor kort bij de GMD in Winschoten en is nu in Terneuzen werkzaam bij de Zeeuwse GMD. Het Landelijk Beraad voor WAO-ers was nog niet op de hoogte van het project. Hoewel het Beraad elke poging om arbeidsongeschikten weer aan het werk te krijgen steunt, houdt woordvoerder Henk Hageman toch wat slagen om de arm. „Kijk, de meeste mensen lijden er geestelijk enorm onder dat ze uit het maatschappelijk leven zijn gehaald. Het is niet goed dat de mensen thuis achter de geraniums zitten. Maar bij zo'n project is het van het grootste belang dat het de mensen enig perspectief biedt. Ze zijn niet gebaat bij projecten, die ze van de regen in de drup helpen". Het Beraad koestert enig wantrouwen omdat de GMD nauw bij het project betrokken is. En bij het functioneren van de GMD wil Hageman nog wel een paar kritische noten plaatsen. „Onze ervaringen met de GMD's zijn niet zodanig dat we hier meteen staan te juichen. Het beleid van de GMD's is doorgaans slecht. Ze willen naar buiten toe nog wel eens de indruk wekken dat ze er alles aan doen. Maar er zijn artsen bij de GMD's die bar weinig begrip hebben voor de positie en omstandigheden, waar de mensen mee worstelen. De mensen worden soms erg onheus behandeld. Het komt nogal eens voor dat er gezegd wordt: je mankeert niks. ga maar weer aan het werk. Van vrouwen hebben we veel klachten gehoord over artsen, die vonden dat ze maar weer thuis in de keuken moesten gaan werken als ze niet meer in loondienst konden werken". Behalve dat de mensen reële kansen op werk moeten krijgen, verbindt Hageman nog enkele voorwaarden aan reintegratieprojecten. „De mensen mogen nooit verplicht worden om in een sociale werkplaats te werken. Werken in WSW-verband heeft onplezierige kanten, omdat de mensen met geestelijk gehandicapten moeten werken. Verder mag de uitkering niet worden gekort als blij kt dat de reïntegratie niet lukt". J. Seegers, voorzitter van de FNV-werkgroep Uitkeringsgerechtigden in Terneuzen en zelf WAO-er, heeft betere ervaringen met de GMD. „De GMD heeft altijd geprobeerd om mensen weer terug te brengen in het arbeidsproces. Dit project is ook heel belangrijk. Arbeidsongeschikten moeten herschoold worden, anders komen ze nooit weer aan de bak. Want waarom zou een werkgever een 'kneusje' nemen wanneer hi j ook goed opgeleide werknemers kan krijgen? Het project geeft WAO-ers een kans om weer een levenswaardig bestaan op te bouwen". Seegers heeft zelf ondervonden hoe moeilij k het is om als WAO-er werk te vinden. Achtentwintigjaarwerktehij bij de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij Toen Seegers 52 jaar was, ging het bedrijf failliet. Seegers, die in zijn jeugdjaren polio heeft gehad, was boekhouder en kassier bij de TSM. Vlak voor het faillissement werd hij arbeidsongeschikt verklaard. „De controle-arts zei: je bent al oud, je komt toch niet meer aan het werk. Met een WAO-uitkering ben je het beste af. Maar ik had meer dan dertig jaar met een handicap gewerkt. En dan zou ik plotseling niet meer kunnen werken? In mijn vrije tijd deed ik veel voor de BB Bescherming Bevolking, red.Toen ik op straat kwam te staan, heb ik gesolliciteerd naar een vaste baan bij de BB Het ging niet door. omdat ik gehandicapt was". Nadat hij afgekeurd werd, is Seegers zich bezig gaan houden met belangenbehartiging voor uitkeringsgerechtigden en vooral voor mensen met een WAO-uitkering. De laatste jaren heeft hij met een aantal andere WAO-ers in Zeeuwsch-Vlaanderen praatgroepen opgericht. „In die groepen praten we over allerlei onderwerpen waar WAO-ers mee te maken krijgen. Over het probleem dat ze thuiszitten, bijvoorbeeld. De mensen leggen soms hun hele hebben en houden op tafel en dan hoor je toch dat mensen met zelfmoordgedachten rondlopen... Maar het gaat in de praatgroepen ook over formele zaken, over het GAK en over het inzage- en correctierecht. Dit laatste vinden ze vaak nogal belangrijk. Iemand die volledig is afgekeurd verdenkt iedereen die wat met zijn dossier te maken heeft". Zeer verontwaardigd is hij over het verwij t dat arbeidsongeschikten zouden profiteren van de sociale voorzieningen. „De mensen die dat zeggen, weten niet waar ze het over hebben. Want ook al zie je het aankomen, je valt in een groot gat als je thuis moet zitten in plaats van op je werk. Een arbeidsongeschikte voelt zich buitengesloten. Er wordt wel gezegd: als je er maar achteraan gaat, dan vind je wel werk. Dat is maar een heel klein beetje waar. want er is geen werk voor al die honderdduizenden werklozen. Ze hebben mij en vele anderen destijds toch ook in de WAO gestopt om het werkloosheidscijfer laag te houden". De Wet Arbeid Gehandicapte Werknemer (WAGWI geeft de GMD's in ons land de mogelijkheid om arbeidsongeschikten weer te integreren in het arbeidsproces. De WAGW verplicht bedrijven om een bepaald aantal gehandicapte werknemers in dienst te nemen. Dat moet op dit moment drie tot zeven procent van alle werknemers in een bedrijf zijn. Eén van die mogelijkheden om herintegratie te bevorderen is een trainingsprogramma, zoals de GMD in Goes samen met Dethon heeft opgesteld. Maar door dezelfde wet, die op 1 juli van dit jaar in werking is getreden, kan de GMD nu ook van bedrijven eisen dat ze gehandicapte werknemers in dienst nemen. Weigeren bedrijven dit, dan moeten ze met goede argumenten komen om aan te tonen, dat hun bedrijf geen gehandicapte werknemers in dienst kan nemen. De GMD beoordeelt de argumenten en wanneer die naar de mening van de dienst ondeugdelijk zijn, zal ze de bedrijfsvereniging adviseren een boete op te leggen. De nieuwe wet geeft de GMD ook meer mogelijkheden om machines aan te passen, zodat een gehandicapte zijn werk weer kan doen. Een bekend voorbeeld van zo'n aanpassing is de telefoon-installatie voor een blinde. In een confectie-atelier in Heinkenszand is een lint-snijmachine zodanig aangepast, dat hij bediend kan worden door iemand met een stijve pols. Zonder deze aanpassing zou de man waarschijnlijk werkloos zijn. Door de deskundigen van de GMD worden verder ook zogenaamde sta-stoelen ontwikkeld, waarin mensen meer ontspannen kunnen staan. Bij een chemisch bedrijf in Terneuzen wordt een gebouw toegankelijk gemaakt voor een rolstoelgebruiker. De kosten van deze laatste aanpassing bedragen 150.000 gulden. Gehandicapte werknemers kunnen ook bij de GMD terecht voor omgebouwde auto's, waarmee ze bij hun werk kunnen ko men. Of het nu gaat om omscholingen, het terugkrijgen van werkritme of aanpassingen aan machines, altijd moet voorop staan dat arbeidsongeschikten weer aan de slag kunnen, vindt verzekeringsgeneeskundige F. F. Loose van de GMD in Goes. „Er heeft in ons land een slechte beeldvorming over deze groep mensen plaatsgevonden. Er is namelijk een klein aantal WAO-ers dat zich prettig voelt in zijn situatie, dat goed weet om te gaan met vrije tijd. Daardoor ontstaat het beeld dat alle arbeidsongeschikten liever vrij zijn dan werken. Niets is echter minder waar. Er komt ontzettend veel ellende voor bij deze mensen. Maar die blijft verborgen. Ik kan u navrante verhalen vertellen over mensen die 's morgens om zeven uur. half acht met een broodtrommeltje onder de arm het huis uit gaan. Dan verstoppen ze zich de heel dag ergens en komen aan het einde van de middag weer thuis. En dat alleen om de schijn op te houden voor de buurt. Dat is een stukje zelfmoord en het gaat van kwaad tot erger. Deze mensen hebben vaak al lang gewerkt. En bijna van de ene dag op de andere komen ze thuis te zitten, lopen ze hun vrouw voor de voeten, gaan ze zich met het huishouden bemoeien, wat altijd het domein van de vrouw is geweest. Verder hebben ze na verloop van tijd geen enkel contact met hun vroegere collega's meer". GAB-directeur Uilenbroek is het met Loose eens. dat niet geaccepteerd mag worden, dat WAO-ers in een uitzichtloze positie verkeren. „Het is een slechte zaak dat ze niet meer aan het arbeidsproces meedoen. We moeten af van het idee dat de WAO een eindstation is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29