Ontvoering am voort it regels in islam Spuikanaal bij Bath lokt muskusrat aan Wellicht geen vervolg beroepenmanife statie Schaakprobleem op garagedeur Personeel steelt meer dan de winkeldief In Noorwegen voorrang niet-rokers bij operaties PZC/ provincie Buitenissige diefstal Behaaglijk te bed Stickers (1) Stickers (2) •ESTELIJK SLOT IN MIDDELBURG Noord-Beveland zat enkele uren zonder gas Met de hond naar bed Ichter Breda: tiënten dupe h conflicten Lievensberg Lezing vereniging voor parapschologie ksbijdrage voor rdiensten in 8 flink omlaag STICHTING BERAADT ZICH OP TOEKOMST 13 Dienstenbond CNV over winkeltijden WATERSTAAT IN ACTIE Fonds Uitspraak-van-de-week IeRDAG 8 NOVEMBER 1986 eeland geeft Nepal a actie 60 scholen UELBURG - 661.766 gulden. Daar bleef de telmachine steken. Meer dan zes ton; nog altijd voor de bouw van ongeveer zestig schooltjes in Nepal. Maar toch ruim drie ton minder de één miljoen gulden, waarop twee jaar geleden bij de start van de actie 'Zeeland helpt al' stilletjes gehoopt werd. ;er was ongedwongen, de muziek k goed, de dia's waren kleurrijk en joud buffet zag er zeer smakelijk lat dat betreft was het vrijdag- dik in orde in de Middelburgse lert- en Gehoorzaal, waar de actie Lnd helpt Nepal' officieel werd af ren. jntatrice Marie Cecile Moerdijk isentator Lex Maes trachten zich - Drie mannen, die donderdag Roossendaalse gemeentepoli- lerden aangehouden, nadat ze in 1 de 22-jarige A. N. A. uit Goes en ontvoerd, zijn vrijdag voor hor in verzekerde bewaring ge- lin het Goese politiebureau. Vrij- iverd gemeld dat slechts twee erdammers de vrouw op weg een verjaarsvisite opwachtten ?en haar wil in een auto meena- De ontvoerders waren echter |et|:'n drieen: S. M. D. J., (36), de 28- eex-vriend van de vrouw R. R. en |L. K. (29), alledrie uit Amsterdam, et onderzoek bleek dat mevrouw I d samengewoond met R. en dat te. alledrie Moslims, het paar als jvd beschouwde volgens de regels Ie Islam. De vrouw vertrok enkele Jn geleden met de noorderzon uit Jerdam om in Goes met haar nieu- llfgekozen, vriend te gaan samen- I De ontvoerders handelden, vol- fls igen zeggen, in overeenstem- n met de geloofsregels door de j te dwingen op haar schreden te- keren. Hoese gemeentepolitie houdt de de oorlopig nog vast. Voor zondag I een beslissing worden genomen Miiechtenis met twee dagen wordt Tigd. Het slachtoffer, dat overi- longedeerd bleef, is voorlopig on- Ibracht bij derden met evenveel enthousiasme van hun taak te kwijten als de 'beroepsgeldin zamelaars' Mies Bouwman en Johan Bodegraven in hun beste dagen. En vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven, scholen en organisaties maakten GOES - De Dienstenbond van het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV houdt dinsdag 11 november een bijeenkomst in Goes voor de kring Zeeland. Aan de orde komt onder meer het verlengen van de winkelope ningstijden tot zeven uur 's avonds en de rechtspositie van oproepkrachten. Tevens wordt gesproken over de nale ving van de verordening secundaire arbeidsvoorwaarden voor de detail handel. Districtsbestuurder Rob Vlietman zal over een en ander spre ken. De bijeenkomst vindt plaats in de Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes en begint om 20.00 uur. gisteravond van de gelegenheid ge bruik op de valreep nog een duit in de zak te doen. Een forse duit. Want de slotmanifestatie leverde nog eens vele duizenden guldens op. En toen dr C. Boertien, commissaris van de konin gin in Zeeland en tevens voorzitter van Unicef-Nederland, vrijdagavond tegen de klok van twaalven het eindresul taat bekend kon maken klonk er van uit de overvolle zaal een warm applaus op. Dat het resultaat aanzienlijk bene den het streefbedrag uitkwam, nie mand die daar écht zwaar aan tilde. In zijn dankwoord betoogde de heer Boertien dat 'Zeeland helpt Nepal' een actie is geweest, die door de gehe le Zeeuwse bevolking is gedragen. Volgens dr Boertien is 'Zeeland helpt Nepal' niet alleen een inzamelingsac tie geweest, de actie heeft - meende hij - ook een bijdrage geleverd aan de bewustwording van de problematiek waarmee de ontwikkelingslanden te maken hebben. De feestelijke slotmanifestatie trok honderden belangstellenden. In de zaal zaten vertegenwoordigers van het provinciebestuur, gemeentebesturen, het bedrijfsleven, het onderwijs, ver enigingen en het 'cukturele leven'. De heer Boertien bracht gisteravond uit voerig dank aan alle gevers en vooral ook aan de vele vrijwilligers die 'Zee land helpt Nepal' hebben gesteund. Aan de manifestatie werd - belange loos - meegewerkt door een groot aan tal musici, zoals leden van het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugdorkest, een Indiase Sitargroep, de Zeeuwse Koorschool, Frank Mol, Jan Paul Ta- venier en Willemiek Tavenier, de Salt Lake Jazz Band en Zilte Swing. Hoe wel de actie 'Zeeland helpt Nepal' nu officieel beëindigd is, blijven giften welkom. Het gironummer (7475) blijft tot het eind van dit jaar open staan. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie houdt woensdag 26 november een bijeenkomst in gebouw De Schakel aan Bachtensteene 14 in Middelburg. Drs Tjaden doet dan ver slag van een onderzoek naar spookver- schijnselen. De bijeenkomst begint om 20 uur. )A - De conflicten op de afdeling logie van het ziekenhuis Lie- >erg in Bergen op Zoom roepen aag op, of daar nog wel tijd voor ■zoek van patiënten is overge- n. Tot die conclusie kwam vrij- le Bredase rechtbankpresident Mendlik, die bovendien nog zijn ïkingen uitte over de kwaliteit lat onderzoek. chtbankpresident kwam tot zijn ficaties na een langdurige behan- l van een kort geding, dat radio- J. ter Laak heeft aangespannen het bestuur van het ziekenhuis, dioloog eiste de onmiddellijke in- ing van zijn op 30 oktober opge- schorsing van een maand. Het g draagt een principeel karakter, it er nog geen jurisprudentie be over de schorsing van een vrij ge lde specialist in een ziekenhuis, chtbankpresident kreeg overi geen acute aanleiding te horen lestuur of directie voor de schor man de radioloog. Raadsman mr >lak sprak van problemen in de an de Lievensberg. Directeur be taken JHeij mans is onlangs ont- iangezegd, maar dat is weer even eling ingetrokken. De president e rechtbank zal maandagmiddag laak doen. ELBURG - De rijksbijdrage in sten van de veerdiensten zal in _nkele miljoenen lager uitvallen. Bjk betaalt nu 34 miljoen gulden ar. Als gevolg van de lage brand- ijzen houdt de provincie aan trag over. Dit jaar bedraagt het hot ruim drie ton. Het ziet er i't dat minister Smit-Kroes de olieprijzen in de besprekingen wee jaar mee zal nemen, s de begrotingsvergadering van vinciale staten schetste gedepu- ■Jde Voogd een voorzichtig toe beeld. De brandstofkosten talij- el lager dan bij de afspraken met k in 1984 kon worden gepland, indstof kost in plaats van de ge- 'e 90 gulden per ton nauwelijks dan 40 gulden. Die meevaller dat de provincie in 1985 en ook r meer dan genoeg financiën uit aag kreeg. De Voogd stelde voor verschot in een reservepot te -n, voor het geval de olieprijzen wacht weer zouden gaan stijgen. r maakte hij bekend dat er mo- iel met man en macht wordt ge- aan de vervanging van de acht en van de dubbeldekker Prinses ia De kans dat de boot begin fe- 1 weer in de vaart kan worden ge- 1 achtte hij groot. De verouderde s Irene, die eigenlijk al verkocht °eten zijn, gaat volgende week eer overtochten maken. Zolang oogstverkeer is wordt dat vaar- gehandhaafd. VLISSINGEN - Het nieuwe Spuika naal van de Schelde-Rijn-verbinding bij Bath blijkt een aantrekkelijk vaarwater te zijn voor muskusratten die in grote getalen vanuit de Wester- schelde en het Antwerpse havenge bied naar Zeeland komen. De water schappen hebben er bij rijkswater staat op aangedrongen de muskusrat- bestrijding met name in dit gebied op te voeren. De coördinator van de bestrijding van muskusratten van provinciale water staat A. P. Abrahamse bevestigt de toename van muskusratten in het nieuwe Spuikanaal. Momenteel wor den er proeven in het kanaal genomen met zogenaamde 'nepduikers' waarin een speciale fuik is aangebracht om de dieren te vangen. Tevens zullen er be gin volgend jaar vijf nieuwe rijksamb tenaren worden aangesteld voor de be strijding van de muskusratten, waar door het totaal op elf wordt gebracht. Dijkgraaf G. de Jager van het water schap Noord- en Zuid-Beveland is met name bezorgd over plannen van rijks waterstaat om de zijkanten van het Spuikanaal te beplanten met riet en biezen. Volgens hem wordt juist dan een ideale manier geschapen voor de voortplanting van de muskusrat in het Spuikanaal. Coördinator Abrahamse ontkent niet dat het kanaal er voor de dieren aantrekkelijker op wordt, maar ondanks wel of geen beplanting blijft het vaarwater ideaal voor de muskus rat. Of het plaatsen van de nepduikers al of niet de oplossing voor de bestrij ding zal zijn, is volgens de heer Abra hamse nog niet te zeggen. „Het is een beproefde methode en met de inzet van meer personeel denken we een rat- tenplaag te voorkomen", aldus de Zeeuwse coördinator. De nadruk van de bestrijding van de muskusrat zal de komende tijd voornamelijk rond het Schelde-Rijn kanaal en in Zeeuwsch- Vlaanderen komen te liggen. Dr Boertien overhandigt de opbrengst van 'Zeeland helpt Nepal' aan Unicef- directeur R.H. Latenstein van Voorst. Van links naar rechts: presentatrice Marie Cecile Moerdijk, actie-coördi natrice mevrouw J. Kuiper, de heer Boertien en directeur Latenstein van Voorst van Unicef-Nederland. VLISSINGEN - Noord-Beveland heeft vrijdag enkele uren zonder gas gezeten. De afsluiting werd veroor zaakt door een graafmachine die een transportgasleiding van de PZEM bij Wolphaartsdijk vernielde. De storing kwam op een uiterst ongelukkige tijd - om half zes, rond etenstijd en had tot gevolg dat het storingsnummer van de PZEM werd overspoeld door tele foontjes van gasgebruikers. De PZEM zette een aantal geluidswa gens in om de inwoners over de gassto- ring in te lichten. Tegen half acht vrij dagavond was de gasvoorziening in de leiding die Zuid- en Noord-Beveland met elkaar verbindt weer hersteld. veélc GOES - De beroepenmanifestatie die afgelopen voorjaar in Goes voor de derde keer werd gehouden is mogelijk tevens de laatste. Exploitatietekor ten en tegenvallende bezoekersaan tallen vormen voor de stichting Be roepen Manifestatie Zeeland aanlei ding om zich te bezinnen over de toe komst van het evenement. Dit blijkt uit een evaluatieverslag van de stich ting. De beroepenmanifestatie, die in januari plaatsvond, leverde een te kort op van 25.000 gulden. De manifestatie is opgezet om scholie ren kennis te laten maken met ver schillende beroepen. Hieraan doen op leidingen mee en het samenwerkings verband voor keuzebegeleiding en on- derwijs-arbeidscontacten (Skoa) in Goes. Dit jaar trok de manifestatie een kleine 16000 bezoekers, een teruggang van ruim 2500 vergeleken met 1984, toen het evenement voor de tweede keer werd gehouden. Het baart de organisatie zorgen dat juist het aandeel vanuit het onderwijs achteruit ging. Er kwamen dit jaar meer particulieren naar de manifesta tie in de veiling. Ze vraagt zich dan ook af, of een dergelijk kostbaar en tijdro vend evenement in de toekomst nog voldoende aanspreekt. De stichting concludeert dat een vol gende Zeeuwse beroepenmanifestatie alleen kan worden gehouden als de fi nanciering voldoende is. Ze wil de toe gangsprijs niet verhogen, omdat dit een te grote drempel zou vormen. De stichting gaat ervan uit dat een ver antwoorde studie- en beroepskeuze voor iedereen van belang is, ongeacht de financiële draagkracht. Om toch uit de kosten te komen stelt de stichting Beroepen Manifestatie Zeeland voor om te bezuigingen op de technische in richting van de manifestatie en de ver zorging. Anderzijds wil de stichting een fonds vormen, waarin de subsidieverstrek kers (rijk, provincie, gemeenten en het bedrijfsleven) op jaarbasis vaste bijdragen storten. Hierdoor krijgt de stichting meer zicht op de haalbaar heid van een volgende manifestatie. Voordat de organisatoren een beslis sing nemen over een volgend evene ment zullen ze de belangstelling bij scholen van tevoren nagaan. Uit enquetes bleek dat de bezoekers de opzet van de beroepenmanifestatie be ter waardeerden dan voorheen. Door een kleiner bezoekersaantal kon de groepsgrootte voor rondleidingen om laag naar 12 tot 14 deelnemers per groep. Bij eerdere gelegenheden bleek een groepsgrootte van ongeveer 20 deelnemers minder geschikt. Tevens kwam naar voren dat de deelnemers een aantal beroepen misten op de laat ste manifestatie, met name beroepen in de sport, de sociaal-culturele beroe pen en universitaire beroepen. Het symposium dat dit jaar voor het eerst werd gehouden, was een schot in de roos, zo blijkt uit het verslag. Dit on derdeel zal dan ook zeker deel uit ma ken van een eventuele toekomstige manifestatie. De heer J.J. Engelvaart uit Melis- kerke heeft er zich wil over ver baasd dat er nog niemand aan de deur is geweest om vragen te stellen over het waarom van het beschilde ren van zijn garagedeur. Maar die deur is al wel druk gefotografeerd. Het plannetje ontstond tijdens een praatje met de buren. De garage deur moest nodig eens een verfje hebben. 'G-a je 'm weer helemaal ef fen maken' zo werd er gevraagd. Dat bracht de heer Engelvaart op het idee om die garagedeur nu eens an ders dan anders te schilderen. En omdat hij een verwoed dammer is lag het voor de hand een dambord aan te brengen. Maar de spijlverde ling op de deur liet het uitzetten van zoveel vakjes niet toe. Een schaak bord zou wel lukken. Dan doen we dat maar, besloot Engelvaart, die ook graag mag schaken. Wat er op de garagedeur is aange bracht wordt aangeduid als het Saavedraprobleem, genoemd naar een Spaanse monnik Fernando Saavedra, een middelmatig scha ker, echter rond de eeuwwisseling groot opzien baarde in de schaakwe reld met een stelling die als remise werd beoordeeld. Saavedra toonde echter aan, dat er toch een winstmo gelijkheid voor wit in zit. „De fotograag is anders wel net op tijd voor het maken van een plaatje", laat Engelvaart weten. „Mijn vrouw is het beu. Het gaat er weer af. Wat er voor in de plaats komt? Misschien wel een illustratie uit Playboy. Maar dat zal ook wel niet mogen van mijn vrouw". De politie in Halfweg onderzoekt een van de meest buitennissige dief stallen van de laatste jaren. In de nacht van donderdag op vrijdag stal een onbekende een vrachtwagen met circa 15.000 kilo pinda's, ver pakt in balen van vijftig kilo. De vrachtwagen werd in de loop van vrijdagochtend teruggevonden, de pinda's zijn echter spoorloos. Niet 'okay' dus. Volgens een vrolijke woordvoerder van de rijkspolitie zijn lieden met zware buikpijn al bij voorbaat verdacht en wordt overwo gen echte apen in te zetten bij de opsporing". Het landbouwwezen maakt niet alleen de akkers winterklaar men denkt ook vooruit als het gaat om het eigen comfort in de periode dat de vorst toeslaat. Het land- en tuinbouwblad van de ZLM komt tenminste met een suggestie om het kille bed tegen die tijd wat behaag lijk te maken. Men neemt, zo meldt Tine Verhulst in het blad, een dubbele laag Dacron fiberfill en legt dit op de matras on der de molton en het onderlaken. Het resultaat is warm en donzig zacht. Voor een eenpersoonsbed is er een stuk nodig ter lengte van 1.80 meter. Het materiaal is te koop bij stoffeer der en meubelhandel. De breedte be draagt 1.40. Daarvan knipt men een strook van 80 cm breed. Er blijft dan een strook van 60 cm over. Leg deze twee stroken op elkaar en u bent voor nog geen tientje klaar, beveelt Tine warm aan. Haar idee heeft ze overgehouden aan een plattelands- vrouwenbezoek in het Engelse De von. Voor tweepersoonsbedden is de op lossing nog goedkoper: je houdt ge woon elkaar warm. En voor de rest niks geen Dacron fiberfill. bèl! bèl, bèl!: wel; wel, wel; uitsluitend aanhefwrd., nadrukkelijk, ter uitdr. v. vefbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam): Z.eil.; Z.V.W.; L. v. Ax.; G.; Ofl. (veroud.; geg. d. Sah.; Ogp., meest in samenstell. bèümoe, zie aid.). Onlangs stond er een alarmerend artikel in deze krant. Een arti kel dat meldde hoe hoog de schade door winkeldiefstallen ook in deze contreien kan oplopen. Die gapgra- ge comsument toch, zo luidde de al gemene reactie. Een Hilversums bureau dat advie zen geeft aan bedrijven werpt weer een wat ander licht op het verschijn sel van de winkeldiefstallen. Want wat zegt dat bureau: niet die gapgra- ge consument berokkent de winke lier en andere dienstverleners de grootste schade. De meeste miljoe nen gaan verloren door slordigheid van de baas en personeel en oneerlij ke medewerkers. Het zijn geen misstappen die uit kwaadwillendheid worden gezet. Het heeft meer te maken met 'rat sen' en 'versieren' dan met ordinaire diefstal. Ook gewone slordigheid speelt een belangrijke rol. „Het verschil tussen mijn en dijn wordt voor veel mensen steeds klei ner" zegt adviseur Romp. „Ook al gaat het dikwijls om kleinigheden. Alles bij elkaar kan het de baas mil joenen kosten. Ik zsg bijvoorbeeld iemand een gewone plak ham eten en rekende uit dat er voor twee dub beltjes werd gestolen. Een kennis liet mij vol trots een zelfgemaakt kippenhok zien en hij zei dat hij het materiaal 'op het werk' had bemach tigd. De detailhandel werkt met heel kleine marges en het voorkomen van derving is vaak een zaak van er op of eronder. Bovendien komt men meer dan eens van klein kwaad tot erger". Zeeland wordt tegenwoordig aardig gepromoot. Kijk maar naar al die stickers op de achterruiten van per sonenauto's. Kamperland is zo! (duim omhoog Cadzand is éo! Als u het ons vraagt loopt die stickerwinkel zo! Verzuchting van een natuurbe schermer: „Wanneer al die automo bilisten die de sticker 'ik hou van mijn Zeeuwse landschap' zich nou eens als vrijwilliger zouden melden om de knotwilgen mee onder han den te nemen, zouden we al een heel eind komen. Op elke vier honden die in Groot- Brittannie als huisdier wordt gehou den mag er 'êen bij de baas en het vrouwtje op bed slapen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die een fabri kant van hondeboer heeft laten hou den. De statistiek laat ook zien dat de honde liefde grenzen heeft. Twee derde van de hondenbezitters let niet op het gewicht van hun dier. Verder worden veel huishonden niet regelmatig ingèent. Bijna elke derde Brit is 'trots hondenbezitter'. Zo er een prijsje te vergeven zou zijn voor de uitspraak-van-deweek ging die wat ons betreft naar de Mid delburgse scholier Stefan de Vries. Stefan wil geen journalist worden, zo liet hij in een interview aan de PZC weten. Hij noemde ook het waarom: 'Ik wil liever geld verdienen'. Gelijk heeft-ie. Je ziet het de kat denken: je moet er tegenwoordig wat voor doen om als huisdier in de krant te komen! Rokers die een operatie moeten ondergaan krijgen in het ziekenhuis van het Noorse Trondheim de wind van voren. Zij komen automatisch onderaan de wachtlijst te staan als zij die gewoonte niet ten minste dertig dagen voor de datum van de operatie opgeven. Het publiek heeft over het algemeen gunstig op de maatregel gereageerd omdat het ziekenhuis in folders heeft gewezen op de nadelen die het roken kan hebben voor een goed verloop van een operatie en op de anes thesie die met name bij hartoperaties nodig is. Maarwelrijsthet probleem van de fundamentele gelij k- heid van alle patiënten waar het gaat om het recht op effectieve gezondheidszorg. Een advocaat in Oslo die re gelmatig een rokertje opsteekt heeft zich de kwestie aangetrokken. Hij bestudeert de gezondheidswetge ving en de betreffende wetsteksten. Het nieuwe beleid van het ziekenhuis in Trondheim past in de anti-tabakscampagne in heel Scandinavië. Een Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft vluchten geïntroduceerd waarop geen plaats meer is voor rokende passagiers. De meeste tafels in restau rants zijn voor niet-rokers gereserveerd. Verzekerings maatschappijen geven kortingen aan 'gezonde' klanten en ook in hotels komen hoe langer hoe meer kamers waar roken niet is toegestaan. De antitabakscampagne beoogt het roken terug te brengen tot 300 sigaretten per persoon per jaar. Volgens een peiling in Zweden rookte men een aantal jaren geleden in Zweden nog ongeveer 1200 sigaretten per persoon per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13