eraden over uit produktie lemen van akkerbouwgronden Architecten gepolst voor invulling van het Vitrite-terrein lorssele is reserveplaats loor nieuwe kolencentrales CHRIJF JE KLAS N DE KRANT BELANGRIJKE VEILINGEN Ingres en Delacroix in Brussels paleis kunst Documentatie kunstenaars [TIJNHOUWERS (NCB) IN 'S-HEERENHOEK: [jkspolitie hield tra-controle rkeersveiligheid Mechanisme BEIDEN UIT AMSTERDAM Oriënterend Waterschappen ÏRNENERGIE GAAT VOOR Museumbestuur bijeen over begroting '87 'Vervroegd pensioen' Vlissingse centrale Wedstrijd voor scholen BON VOOR LERAREN/DOCENTEN 'Schrijf je klas in de krant' Prijzen Jury R JDAG 1 NOVEMBER 1986 [EERENHOEK - De Nederlandse en Europese overheid moeten zich beraden over de vraag et nuttig is akkerbouwgrond uit produktie te nemen. Mocht de landbouwpolitiek tot een deel komen, dan is het zinvol dat een regeling voor alle Europese akkerbouwers geldt. Het produktie nemen van grond is alleen mogelijk als dat vrijwillig gebeurt. Ir A. J. Latijnhou- ■s, de voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) zei dit donderdag- nd tijdens een najaarsvergadering van de kring Zuid-Beveland in 's-Heerenhoek. |uit produktie nemen van akker grond is volgens de voorzitter [de NCB één van de maatregelen lover Nederland en de Europese (missie (het dagelijks bestuur van Europese Gemeenschap) moeten Enken om de produktieoverschot- |n te beperken. Jaarlijks is de EG al "enen guldens kwijt om het teveel melk, magere melkpoeder en [vlees op te slaan. Het op de we- narkt brengen van graan is geen ie oplossing, bleek uit de woorden JLatijnhouwers. De Verenigde Sta- ler.lhebben namelijk ook te kampen Teen overschot aan landbouwpro- len, zoals mais. De NCB-voorzitter tide dat de overheden tijdens bij- Eomsten over handels- en prijsaf- fken (de zogeheten GATT-confe- ftes) duidelijk moeten zijn over ex- I prijs en overproduktie, zodat de len elkaar niet in de haren zitten, [zijn het van Amerika nog schoten j de boeg, straks is het raak". jnhouwers concludeerde uit de [produktie dat duidelijk is dat er Jat oet gebeuren. Maar zowel in de Tisieve veeteelt als in de akker- IdELBURG De verkeersgroep de rijkspolitie in Middelburg t donderdag, in het kader van het hpese jaar voor de verkeersveilig- een verhoogde surveillance ge ien op de provinciale weg 7 tus- 3oes en Zierikzee en de provincia- eg 59 tussen Zierikzee en Bruinis- Ie controle werd speciaal gelet op rijgedrag van de automobilisten, rerden 22 processen-verbaal ge- even en 25 bestuurders kregen een •schuwing. De meeste bekeurin- iverden gegeven voor het negeren liet afslagverbod of inhaalverbod, ehting en te hoge snelheid. bouw zal het gaan om zaken die 'pijn lijk' zijn. Lagere prijzen zijn volgens de NCB-voorzitter niet mogelijk. Daar mee hebben de akkerbouwers in het verleden al te maken gehad en dat drukt te veel op de inkomens. Tijdens een vergadering van het Landbouw schap eerder deze week was Latijn houwers gebleken dat steeds meer or ganisaties wel iets zagen in het uit pro duktie nemen van grond. Hij droeg tij dens de najaarsvergadering in 's-Hee- renhoek drie oplossingen aan: andere gewassen bebouwen, bebossen oi braakliggen. In Duitsland is de over heid al voorzichting begonnen met het uit produktie nemen van grond. Boe ren krijgen daarvoor een bepaald be drag per hectare, zo'n 1000 mark. „En dat schijnt aan te slaan", aldus Latijn houwers. De NCB-voorzitter zei dat minister ir G. J. Braks en landbouwcommissaris F. Andriessen van mening zijn dat de markt moet worden bepaald door het MIDDELBURG - Voor de invulling van het Vitrite-terrein in Middelburg zijn inmiddels twee architecten bena derd en met hen is een oriënterend ge sprek gevoerd. Het gaat om Paul de Ley en het bureau van Lucien Lafour en Rikkert Wijk, beiden in Amster dam. Sterker nog, ze zitten in hetzelf de gebouw ais de bekende architect Aldo van Eijk die de supervisie over het Vitrite-project heeft. Hij heeft de twee ook voorgedragen bij de op drachtgevers: de Walcherse Bouw Unie en Bouwbedrijf De Delta, het tweetal dat uiteindelijk de plannen zal uitvoeren. De architecten wilden gisteren niets over hun mogelijke opdracht kwijt en verwezen naar J. van de Woestijne, di recteur van De Delta. Ook hij liet niet het achterste van zijn tong zien en ver telde: „We hebben het onderzoeksbu reau Oranjewoud in de arm genomen, omdat er eerst bekeken moet worden wie er eigenlijk interesse heeft om in het Vitritegebied te gaan wonen. Dat onderzoek zal zich ook buiten de Zeeuwse grenzen afspelen, omdat de kans groot is dat oud-Zeeuwen weer terug willen komen. Het onderzoek duurt zes weken en dan weten we meer". Van de Woestijne benadrukte dat er 'slechts oriënterend met beide archi tecten is gesproken'. „Je moet toch eerst weten voor wie je gaat bouwen voordat je met een definitief ontwerp kunt komen. Dat Aldo van Eijk zo dicht bij deze ontwerpers zit, lijkt me alleen maar gunstig. De supervisor moet zich kunnen inleven in de creatie van de anderen en dat gaat veel ge makkelijker als ze vlak bij elkaar in de buurt zitten". De Delta-directeur sprak verder de hoop uit dat de eerste paal voor het 'Vitrite-complex' in de tweede helft van 1987 de grond in kan. mechanisme van vraag en aanbod. Dat mechanisme bepaalt automa tisch de inkomsten van boer en tuin der. In hun argumenten, meende La tijnhouwers, zijn beiden het eens. „De bodem van de schatkist is in zicht. Dat is voor de politiek een goed argu ment". Hoewel de NCB-voorzitter in zijn inleiding voornamelijk sprak over 'donkere wolken' die boven ons land hangen, zag hij ook enige positieve punten. Zo is de rente de laatste tijd aanzienlijk gedaald. De energiekosten zijn verlaagd. „Er gebeuren ook nog wel goede dingen, maar dat zijn mee vallers die we niet hadden voorspeld", aldus Latijnhouwers. Kringvoorzitter W. Vermuë zei in zijn openingstoespraak dat de toekomsti ge fusie van de Zeeuwse waterschap pen nog veel stof zal doen opwaaien. Volgens hem moeten de waterschap pen met een eensluidend compromis komen om een einde te maken aan het gekrakeel tussen gedeputeerde staten van Zeeland en de waterschappen. „Er zijn ook andere mogelijkheden. We moeten er zeker rekening mee houden dat de zeven waterschappen niet zul len blijven". Zoals gemeld zijn gedepu teerde staten voorstander van twee waterschappen; één boven en één on der de Westerschelde. Als de water schappen met een andersluidend voorstel komen, dan zullen volgens Vermuë de provinciale staten een an der standpunt kunnen innemen voor de fusie een feit is. HEM - Het Sloegebied bij Borsse- reserveplaats' voor de bouw van nieuwe kolencentrale. Of er ;elijk gebouwd zal worden, hangt n de beslissing over het al of niet 'eiden van kernenergie. Komt er lerncentrale bij, dan krijgt Bors- teker geen tweede kolencentrale, is zaak dat hierover snel duide- eid komt. Nu kan het 'produktie- 1800 megatwatt) dat door het uit ban nieuw kernenergievermogen laat, nog worden opgevangen |de bouw van drie nieuwe kolen- ales. In 1988 moet bekend zijn of p meer atoomstroom gerekend worden, om het nieuwe produk- t van ongeveer 3000 megawatt in llen. 'bij komt de vraag aan de orde ol itblijven van een beslissing over nergie alleen met nieuw kolen- iogen moet worden ondervangen. |te moet dan het hele beleid voor ektriciteitsproduktie op de hei- Voor de bedrijven is in dit kader ogelijkheid om tegen zo laag mo- e kosten elektriciteit te produce- et belangrijkst. De elektriciteits- jld zelf is voorstander van uitbrei- van kernenergie. Eén en ander blijkt uit het ontwerp-elektriciteits- plan 1987-1996, dat de NV Samenwer kende Elektriciteits-Produktiebedrij- ven (SEP) donderdag heeft uitgege ven. Al eerder was bekend geworden dat Geertruidenberg en Hemweg bij Am sterdam door de SEP gezien worden als de vestigingsplaatsen voor twee nieuwe kolencentrales van elk 600 me gatwatt. Over de plaats voor de derde centrale is nog niet beslist. De SEP geeft aan dat, in volgorde van ge schiktheid, dé Maasvlakte, Amercen- trale, Borssele, Hemweg, Flevopolder en Eems in aanmerking komen voor grote koleneenheden. De lokaties Maasvlakte, Amercentrale en Borsse le zouden uit oogpunt van doelmatig heid en kosten bovendien een extra voorkeur verdienen, omdat op die plekken al kolenvermogen aanwezig is. De wenselijkheid om de mogelijkhe den voor kernenergie niet te blokkeren (door het ministerie van economische zaken uitgesproken in het kader van het zogeheten waarbordingsbeleid) beperkt de bouwmogelijkheden op de locaties Maasvlakte en Borssele. Voor de derde centrale gooit de Flevopolder hoge ogen. In het plan staat dat de drie nieuwe kolencentrales een investeringsbe drag van 3 miljard gulden vergen. Daarvan kan 2 tot 2,5 miljard gulden in Nederland worden besteed. Het aandeel van de ketelindustrie zal meer dan 1 miljard gulden bedragen. Daarnaast hebben de elektrotechni sche en civieltechnische industrie een belangrijk aandeel. De SEP kondigt aan dat op korte termijn een landelij ke permanente opslagplaats voor de niet-afzetbare vliegas uit kolencen trales nodig is. Het gaat om ongeveer 10 percent van de totale produktie aan as. De SEP is samen met andere instellin gen bezig met een studie naar de finan ciële gevolgen van aanleg van een energie-opslagsysteem. Eén van de mogelijkheden is een pomp-accumu- latiecentrale die voor de Brouwers- dam gebouwd kan worden. Een besluit over zo'n opslagsysteem zal in een nieuw elektriciteitsplan worden neer gelegd. Een studie zal op enige termijn ook worden verricht naar de verster king van de 380 kilovolt-verbinding tussen Borssele en Geertruidenberg. GOES - Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling 'Het Museum voor Noord- en Zuid-Beve land vergadert donderdag 13 novem ber onder meer over de begroting voor 1987, die qua inkomsten en uitga ven weinig verschilt met de geraam de bedragen over 1986. Het bestuur komt om 15.00 uur in het Goese stad huis bijeen. In vergelijking met 1985 worden over de j aren 1986enl987 meer uitgaven ge raamd (ongeveer 232.000 gulden). Met name de verhoging van de huurprijs van het museumgebouw is - door de restauratie - daarvan de oorzaak. Aan de gemeente Goes, die het pand ver huurt, werd in 1984 slechts een kleine zestienduizend gulden betaald, terwijl het huurbedrag voor 1987 wordt ge raamd op bijna 72.000 gulden. Tijdens de vergadering komt ook het kredietoverzicht van de herinrich tingskosten van het museum aan de orde. Voorlopig is men met ruim 56.000 gulden onder de geraamde bestedin gen van een kleine drie ton gebleven. Verder komen ook het jaarverslag 1985 en het tentoonstellingenschema 1986- 1987 ter tafel. ARNHEM - De centrale Zeeland van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) in Vlissingen wordt vervroegd buiten bedrijf ge steld. Dit blijkt uit het donderdag ge publiceerd elektriciteitsplan van de NV Samenwerkende Elektriciteits- Produktiebedrijven (SEP). De oude Vlissingse centrale kon niet eerder buiten bedrijf worden gesteld, omdat de nog drie beschikbare opwek kingseenheden nodig waren als 'stand by', in verband met het omvangrijke ombouwprogramma van de laatste ja ren. De centrale gaat per 1 juni 1987 met 'vervroegd pensioen', omdat het nog langer in stand houden van de op wekkingseenheden onnodige kosten met zich meebrengt. Omdat de centra le al een reservefunctie bezat zijn de personele gevolgen op te vangen. Het is overigens niet meer de bedoeling op de lokatie Vlissingen in de toekomst nog nieuw opwekkingsvermogen te bouwen. Advertentie Ichrijfje klas in de krant. Onder deze vlag Vganiseert de PZC in samenwerking met Ie stichting Krant in de Klas i KIKeen pdstrijd voor scholen. Leerlingen van het [oortgezet onderwijs en de twee hoogste [roepen van de basisschool kunnen erop Fhaken. De leeftijdsgrens is 10-18jaarofin [verleg. p kozen voor krantjes op [eekendformaat. Dat is zo groot als De Jlrullebak. De beste pagina's drukken we Ijjdens de krant-in-de-klas-week af in de TZC. De nationale KIK-week 1987 is van 23 I°tenmet28 maart. Info Pe wedstrijd start op zaterdag 6 december s. Om 10 uur 's morgens is er voor erkrachten die met hun klas willen Jeeedoen een informatiebij eenkomst in het jebouw van de PZC-drukkerij te Tlissingen. De educatieve dienst van de rZC en de stichting KIK geven dan verder Ingewerkte informatie. Onder meer over leminimale spelregels die ook voor Imateur-krantenmakers gelden. Zij lobben suggesties wat betreft aanpak, pgelijke onderwerpen, aantallen lettertekens e.d. Er is (les)materiaal en na afloop soep en broodjes. Vakgebied: De PZC stelt twaalf pagina's beschikbaar, op het aj eerder genoemde weekendformaat. Negen daarvan zijn bestemd voor de winnende klassen met hun pagina. Op de overige drie noemen wij de andere scholen die ook aan de wedstrijd meededen. En als het enigszins kan zetten we daar van elke klas een artikeltje bijZo staat er van iedereen toch iets in de krant Verder is er voor elke school die aan de wedstrijd meedoet een aardige herinnering. Iedereen mag zelf bepalen hoeveel pagina's haar zijn klas instuurt. En ook of daar uitsluitend los nieuws in staat of dat alles rond een thema geschreven wordt. In de jury zitten journalisten, grafische PZC-ers en de stichting KIK. De inzendingstermijn eindigt op 16 februari. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij Anneke van den Doel. tel. 01184-61625. Naam: Naam school: Adres: Postcode:Plaats: Tel.: maakt met klas een krantepagina aantal leerlingen neemt deel aan de informatiebijeenkomst op zaterdag 6 december 1986,10 uur v.m. in het gebouw van de PZC- drukkerij, Oostsouburgseweg 10, Vlissingen. maakt gebruik van de lunch Deze bon kan in een enveloppe zonder postzegel naar: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg t.a.v. Anneke van den Doel Voor deelname informatiebijeenkomst graag vóór 30 november op de bus doen. Cornells Springer, Straatje in Zierikzee. Het veilinghuis Sotheby Mak van Waay in Amsterdam houdt in november en begin december drie interessante veilingen met schilderijen uit de Romantische en Haag se school (10 november), schilderijen van oude meesters (24 november) en tekeningen van oude meesters (1 de cember). Op de veiling van 10 november komt onder meer het Straatje in Zierikzee van Cornelis Springer (1817-1891) aan bod. Voorts: Apol, Verster, Mesdag, Jacob Maris, Willem Koekkoek, Leickert, Nuyen, Hermanus Koek koek en Otto Eerelman. Veiling 24 november: Ruisdael, De Heem, Marellus, Beuckelaer, De Keyzer, Kneiff, Jan Brueghel de jonge, Pieter Brueghel de jonge, Flinck, Willaerts, De Vries, Vereist, Helmont, Boerse en Holblock. Veiling 1 december: Rubens, Van Scorel, Troost, Van Aelst, Savery. Na het grote succes van de ten toonstelling 'Klimt-Schiele- Kokoschka' (1981) en 'Venetiaanse tekeningen uit de 18de eeuw' (1983) brengt het Paleis voor Schone Kun sten in Brussel een nieuwe tentoon stelling 'werken op papier', ditmaal gewijd aan twee Franse kunste naars uit de eerste helft van de 19de eeuw, Ingres en Delacroix. Ingres gebruikt bij voorkeur lood stift voor het uitvoeren van zijn teke ningen. De scherpe punt van de loodstift is bijzonder geschikt voor het nauwkeurig weergeven van de contouren en vormen. Men kan het oeuvre van Ingres ver delen in drie grote groepen: de por tretten, de composities en de naakt- studies. Deze groepen zijn onderling verbon den door een eenheid van 'stijl', die hen eigen is: de scherpe blik, de tref zekerheid in de uitvoering en de per fectie doorgevoerd tot in het klein ste detail. Delacroix vertegenwoordigt de te kenkunst in haar oneindige ver scheidenheid. Zijn cultuur, zijn aan leg om alles te vatten en te begrij pen, de magische drieëenheid van een scherpe gevoeligheid in zijn waarnemingen, een lumineuse intel ligentie en tenslotte een wil die meester is van zijn opwellingen, ope nen hem de verschillende wegen van de kunst. De tentoonstelling bestaat uit 167 tekeningen en aquarellen die ge leend werden door privé-verzame- laars en grote musea uit Europa en Amerika. In het bijzonder dienen hier ver meld: het Louvre (18 tekeningen), het Ingresmuseum van Monteuban (20), de musea van Besan?on, Rijsel, Rotterdam, Oxford, Cambridge, het Metropolitan Museum van New De Zeeuwse Culturele Raad laat in december de eerste aflevering ver schijnen van een nieuwe losbladige documentatie over in Zeeland werkzame beeldende kunstenaars. De ZCR verzorgde al sinds 1975 een dergelijke documentatie. De uitga ve van december omvat: adressenlijst van kunstenaars; rond veertig bladen van kunste naars van wie de afgelopen jaren werk in de provinciale collecties is opgenomen. drie brochures van kunstenaars die deelnemen in een tentoonstel lingsproject. Formaat en uitvoering zijn zodanig dat men de eerder verschenen bla den ('Kunst uit Zeeland') zonder problemen in het nieuwe systeem kan onderbrengen. In 'Kunst uit Zeeland' is tien jaar do cumentatie samengebracht. Men kan deze, inmiddels afgesloten reeks, nog bestellen bij de ZCR. (Dam 31, Middelburg). York, het Art Institute of Chicago en het Fogg Art Museum te Cambridge (Massachussets). In de catalogus (26x32 cm, 300 blz.) worden alle tekeningen paginagroot afgebeeld, waarvan 40 in kleur. De belangrijke inleidingen werden ge schreven door Helene Lassalle (Al gemene inleiding), Anges Mongan (Ingres als tekenaar), Maurice Serul- laz (Delacroix als tekenaar). Het ca- redactie andré oosthoek talogusgedeelte werd geredigeerd door Ernst Goldschmidt en is geïllu streerd door talrijke bijkomende af beeldingen. Franse en Nederlandse uitgaven: 790 BF. De tentoonstelling loopt tot 21 de cember 1986 in het Paleis voor Scho ne Kunsten, Koningsstraat 10,1000 Brussel van 10.00 tot 17.00 uur. Ge sloten op maandag. Marinus Boezem exposeert re cente werken in de galerie D C Mueller Roth in Stuttgart (tot 29 no vember, Blumenstrasse 15). Ko de Jonge exposeert bij So Cal led in Den Haag zijn installatie Scal- dis Souvenir. Het betreft een vervolg op de eerder getoonde Scheldemy- the (tot 14 november, Van Swieten- straat 42). In het kader van het cultureel uit wisselingsakkoord tussen de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland organiseert het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel een toneeldag op zaterdag 15 november in het Zuidlandtheater in Terneu- zen. Hoogtepunt van die dag is een to neelvoorstelling van de top van het Scène uit 'Amadeus' van Peter Shaf fer. Belgisch amateurtoneel 'De Ver- eenigde Tael- en Kunstminnaers' uit Deinze. Om 19.30 uur zal het stuk 'Amadeus' van Peter Shaffer worden opgevoerd. Door subsidies van de provincies Oost-Vlaanderen en Zee land is de toegang slechts 5,-. Voor leden van amateurtoneelverenigin gen is de toegang gratis. In 'Amadeus', dat wel over het leven van Wolfgang Amadeus Mozart gaat, maar niet Mozart als hoofdper soon kent, rekent Salieri toenma lig hofcomponist op een geraffi neerde manier af met zijn rivaal Mo zart. De Koninklijke Maatschappij 'De Vereenigde Tael- en Kunstmin naers' onder het motto 'Vooruit' werd gesticht in 1858. Enkele hoogtepunten uit het be staan van 'Vooruit' zijn: de overwinning in de nationale toneelwedstrijd in 1930, door 'Nur en Vermaak' uit Oostende met 'Nuan ces'. Een spel van de oorlog van Paul de Mont; de eerste prijs in 1933, ook in Oos tende, in het 10de Landjuweel met een opvoering van 'De Pestilentie van Katwijk' van Adolf Hercken- rath. De belangrijkste vermelding op de lijst van prijswinnaars van 'Vooruit' is de overwinning in het 15de Land juweel in 1948 te Gent, met een voor stelling van het werk van Maurice Maeterlinck 'De Blauwe Vogel'. Met deze prestatie won 'Vooruit' de finitief de vierde landjuweelbeker. Naast het optreden van 'Vooruit' zal het ZCA zich presenteren in work shops en het gebruik van video bij repetities en voorstellingen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid een beroep te doen op toneeladvi seurs, die uitleg kunnen geven over de verschillende aspecten van het amateurtoneel. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 27