kleintjes Politie schiet zwarten dood in wijk Soweto MMS!! Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! TEXAS {Wereldrecord he zeewater r ritse ilikopter zee gestort de PZC vandaag ROOK TEXAS TEGEN TAXFREE PRIJZEN! )PGESPREK OP LOSSE SCHROEVEN Af J0TUL ubbers: derde et niet elemaal gratis Hoe na 'Zeeland helpt Nepal' visselvallig MARION SPARG KRIJGT 25 JAAR Marion Sparg Coup Reorganisatie Wapens Visserij Getij Hangbrug L4 oCN/i er vo°r z w Ned RADSON slof sigaretten of slof shag F m (10 pakjes) Brs( opklaringen, later toenemende licolking en vanavond regen. Maxi- iim temperatuur rond de 11 graden, wind zuidwest, toenemend tot lachtigofhard. )e jaargang no. 263 (dag 7 november 1986 ikunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Vlissingen 01184-84000 (Goes 01100-31800 Terneuzen Hulst Zierikzee 01150-94457 01140-14058 01110- 5380 PROVINCIALE :XEL (ANP) - Nederlandse wetenschappers van het ZO (Nederlands Instituut Onderzoek ter Zeeuit Te- die zich aan boord van het Duitse onderzoekschip Iiar Stern van het Alfred Wegener Instituut bevinden, I bben op 13 oktober in de Oostelijke Weddelzee op 71 adenzuider- en 15 graden westerlengte bij Antarctica het helderste zeewater van de wereld gemeten. De Sec- cihi-schijf (een wetenschappelijk instrument om de hel derheid van water te metenwas tot 80 meter zichtbaar, wat een verbetering van het wereldrecord van 1985 met 25 meter oplevert. Dit nieuwe record komt overeen met wat haalbaar is in gedestilleerd water. verleg Russen en merikanen mislukt (Van onze verslaggever) *IEN - De ontmoetingen in Wenen tussen de Russische en brikaanse ministers van buitenlandse zaken Sjevardnadze Khultz hebben geen doorbraak in de kernwapenonderhan- pngen opgeleverd. De Nederlandse minister Van den Broek gisteravond, nadat Shultz de NAVO-ministers had inge- t, dat 'de posities min of meer bevroren zijn'. Shultz en Sje- inadze zijn zonder enig resultaat uit elkaar gegaan. Shultz heeft de NAVO-ministers giste ren overigens een nieuwe versie voor gehouden van Reagans toezeggingen in Reykjavik. Volgens de Sovjets wilde de Amerikaanse president daar ak koord gaan met verwijdering van alle kernwapens in tien jaar. De Amerika nen hebben, nadat Reagan dit voor het Congres ook had gezegd, nader hand verklaard dat Reagan overeen stemming wilde over het weghalen van alle 'ballistische raketten'. Sjevardnadze heeft in Wenen de Ame rikanen opnieuw van 'geschiedverval sing' en het 'terugkeren naar oude po sities' beschuldigd. Volgens Shultz echter, die net als zijn Russische colle ga bij de gesprekken tussen beide lei ders aanwezig was, waren Gorbatsjov en Reagan het in principe eens over vernietiging van alle kernwapens. 'Maar de president heeft tevens gezegd dat dit einddoel nog niet in zicht was Shetland- Brent eilanden/lü olieveld Sumburgh A Plaats Ikney Eil. c§> ongeluk Lossiemouth lo Schotland 150 mijl en er nog moeilijkheden genoeg waren op de weg naar vermindering'. Ook in Wenen bleek dat de Sovjets niet bereid zijn hun afwijzende stand punten over het SDI-programma te wijzigen. De Amerikanen, zo maakte Shultz ten overvloede duidelijk, wen sen een ruimtedefensie tegen kernwa pens niet op te geven. Shultz gaf geen direct antwoord op vragen naar het bereiken van akkoor den nog binnen de laatste twee jaar van Reagans presidentschap. De pre sident heeft in het slot van die termijn te maken met een door de oppositie beheerst parlement. Waarnemers hier verwachten daarom dat de Sovjets geen enkele haast zul len tonen in de kernwapenbesprekin gen. Er zijn tussen beide ministers geen afspraken gemaakt voor een vol gende ontmoeting. Ook over een top in Washington nog dit jaar, overeengeko men bij de Geneefse top eind 1985 is in Wenen niet gesproken, zo zei Shultz. Hij maakte voorts duidelijk dat een akkoord over verwijdering van de kernwapens voor de middellange af stand in Europa geen zaak van korte adem is. 'We moeten geduldig blij ven', aldus Shultz die een direct ant woord vermeed op de vraag of de Sov jets een INF-akkoord koppelen aan overeenstemming over het SDI-pro gramma. :RDEEN (AP) - Bij de Shetland- iden ten noorden van Schotland mderdag een helikopter met per- iel van een booreiland in de rdzee gestort. Gevreesd wordt dat an de in totaal 47 inzittenden bij ongeluk om het leven zijn geko- oyal Air Force (RAF) maakte be- dat twee overlevenden kort na- de tweemotorige Chinook-heli ter was neergestort uit het ijskou- fater konden worden opgevist. Tot ;oe zijn 19 lijken geborgen en wor- nog 26 mensen vermist, aldus de iwel onmiddellijk een reddingsac- op gang kwam met helikopters, pen en vissersboten, werden tot uur na het ongeluk geen overle den meer gevonden. Donderdag- nd duurde de zoekactie naar de iste passagiers nog steeds voort, liddels is wel duidelijk dat dit het tigste helikopterongeluk van de se geschiedenis is. r zover bekend heeft de piloot van Chinook geen noodsignaal gege- hetgeen erop duidt dat er zeer •seling iets is misgegaan. Volgens servatieve parlementslid David derson is de helikopter eerder bij e incidenten betrokken geweest, overigens goed afliepen. WENEN -Een somber kijkende Sjevardnadze linksen Shultz verlaten de con ferentiekamer na het mislukken van hun besprekingen gisteren in Wenen. JOHANNESBURG - Archieffoto van Marion Sparg, de journaliste en ANC-lid, die in Zuid-Afrika tot 25 jaar gevangenis streef is veroordeeld. ROTTERDAM (ANP) -Benzine wordt morgen een cent goedkoper. Dit is donder dag in Rotterdam bekendgemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelf- tankpomp komen dan voor superbenzine op 154 cent per liter en voor normaal op 149 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen in combinatie met de koers van de dollar. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Bij een nieuwe uitbarsting van geweld in de zwarte miljoenenstad Soweto bij Johannes burg, zijn, naar donderdag pas be kend werd, minstens vier mensen om het leven gekomen. Maar mogelijk ligt het aantal doden hoger. De doden vielen bij een tweetal incidenten, die woensdag plaatsvonden. Het eerste incident in Soweto vond woensdagavond plaats, toen volgens de politie een groep van ongeveer 150 jongeren door de Soweto-wijk Orlan- do-west trok uit protest tegen mogelij ke ontruimingen van huizen, waarvan de inwoners weigeren de huur te beta len. De jongeren zouden met stenen en benzine-bommen naar de zwarte ge meentepolitie hebben geworpen en hierop werd het vuur geopend. Twee jongemannen werden dodelijk getrof fen en de donderdagochtend werd het lijk van een derde gevonden. Het tweede incident in Soweto, waar bij een elfjarige jongen gedood werd en vijf andere kinderen gewond raakten, vond eveneens onder zeer duistere om standigheden plaats. In Johannesburg werd de 28-jarige blanke journaliste, Marion Sparg door het hooggerechtshof tot een ef fectieve gevangenisstraf van 25 jaar veroordeeld. Sparg had eerder deze week toegegeven lid van de militaire vleugel van het ANC te zijn en zich ook verantwoordelijk gesteld voor een aantal branden en twee bomaan slagen. Een van de aanslagen trof het bureau van de Zuidafrikaanse veilig- De radiodienst van de VARA zal fors moeten bezuinigen, naar verwachting zullen er on geveer 15 arbeidsplaatsen ver dwijnen. PAGINA 2 De Verenigde Staten hebben, in ruil voor de vrijlating van gijzelaars in Libanon, wapens aan Iran geleverd. PAGINA 3 Minister Braks van landbouw denkt aan het instellen van een veilplicht om gerommel met vis te voorkomen. PAGINA 5 De meerderheid van de Twee de Kamer gaat ermee akkoord dat in de Oosterschelde voorlo pig een getijverschil van 2,70 meter wordt gehandhaafd. PAGINA 13 De bouw van een hangbrug over de Westerschelde zal de provincie veel geld kosten, al dus D66-statenlid A. Dijkwel. PAGINA 19 heidspolitie, dat tevens het hoofdbu reau van de politie van Johannesburg is. Hoewel er bij de aanslagen geen slachtoffers waren gevallen, meende de rechter toch tot zo'n hoge straf te moeten besluiten 'omdat er geen aan wijzing is dat Sparg zich zal willen re habiliteren'. Rechter Van der Walt merkte verder op, dat het feit dat Sparg een blanke is, als een verzwaren de factor moet worden beschouwd: 'Als een zwarte Zuidafrikaan zo iets ge daan zou hebben, was dat nog te be grijpen geweest', vond Van der Walt. Documenten, die door de Zuidafri kaanse politie werden aangetroffen in het vliegtuig, waarmee de Mozam- biquaanse president Samora Machel op 19 oktober verongelukte, leveren het bewijs, dat Mozambique en Zim babwe ver uitgewerkte plannen had den om de regering van het gemeen schappelijke buurland Malawi omver te werpen. Aldus deelde de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha, donderdag avond op een inderhaast bijeengeroe pen persconferentie in Pretoria mede. Botha toonde de pers het oorspronke lijke document, dat de notulen bevat van een ontmoeting in Maputo tussen een Mozambiquaanse delegatie o.l.v. Machel zelf en een groep Zimbabwea- nen, waaronder een generaal van het Zimbabweaanse leger, Rex Nhongo. De ontmoeting had drie dagen voor (Slot zie pagina 3 kolom 6 Wim Kieft is twee maanden uit geschakeld wegens een ernsti ge knie-blessure. PAGINA 21 RTV, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 9 Provincie: 13, 15, 16, 17, 18 en 19 Sport: 20 en 21 (Advertentie) ^SSS*^~N Vraag informatie: MMSaaSïa Jfftul Nederland b.v. Nijverhetdsweg 21 3762 EP Soest. mm Tel: 02155-24224 MSTERDAM (GPD) - Het der- e tv-net zal niet uitsluitend uit erhoogde reclameinkomsten vorden betaald. Dat zei premier ubbers donderdagmiddag in Amsterdam op de jaarvergade- ing van De NOTU (Nederlandse 'rganisatie van Tijdschrift Uit- evers). aarvoor had voorzitter zuinig ad opgemerkt dat het publiek oor een nieuw tijdschrift moet etalen, maar een tv-uitbreiding ratis krijgt. NOTU-voorzitter rs. Cl. Schellens zei: ,,De luister- n kijkbijdrage is heiliger dan het uurpeil". Lubbers antwoordde: Het derde net zal niet helemaal gratis zijn. Wel zal een flink deel it de reclameopbrengsten ko en. De methode van financie- 'ng ligt evenwel nog niet vast". e tijdschriftuitgevers toonden ich niet ongelukkig met de ko- ende mediawet. Zij menen zich 'n de huidige verhoudingen te kunnen handhaven. De adver tentieopbrengsten nemen wat maar de oplagen staan onder druk. Vijfjaar terug was dat nog andersom. (Advertentie) Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: I j m Alleenvertegenwoordiging Gom Zuidviietstraat 75 telefoon 01100 12420 Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie Vanavond eindigt de actie 'Zeeland helpt Nepal'. In een feestelijke slotmanifes tatie zal dan de opbrengst bekend worden van het tweede project van ontwikkelingssa menwerking, dat op initiatief en onder leiding van het provinciaal bestuur is aangepakt. Bijna twee jaar heeft de ac tie, uit het pakket van het VN-kinder- fonds Unicef voor de bouw van school tjes in het arme Nepal, gelopen. Instel lingen, scholen, clubs, verenigingen, kerken, bedrijven, de burgerij en de provincie zelf hebben in die periode .geld bijeengebracht. Een maand gele den was het bedrag van een half mil joen gulden gepasseerd. Een aardige som, maar toch op geen stukken na wat de organisatoren ervan hadden verwacht. Er is veel werk verzet voor dit derde-wereld-land-project, dat op aandrang vanuit Zeelands provinciale staten werd opgezet, gestimuleerd en georganiseerd. Enkele jaren nadat in 1980 de actie 'Zeeland helpt Rwanda' - bedoeld voor de aanleg van waterput ten in dit Afrikaanse land - was afge rond kwam de wens naar voren om voor de tweede keer vanuit de provin cie een initiatief te ondernemen. Met als uitgangspunt - zoals het in het gs- voorstel van 3 april 1984 aan de staten werd geformuleerd - 'de morele ver antwoordelijkheid, ook van ons die in deze provincie wonen en werken, voor situaties in de arme landen'. Een po ging die respect en steun verdiende, maar die - zoals blijkt - toch niet de royale weerklank kreeg waarop was gehoopt. Ontwikkelingssamenwerking dich ter bij de mensen brengen en be langstelling ervoor wakker houden is een ingewikkelde en moeizame bezig heid. Was de relatie met de derde we reld aanvankelijk vooral een aangele genheid van de Haagse politiek, sinds een jaar of tien bewegen ook gemeen te- en provinciebesturen zich op dit terrein. Elders in deze krant (pagina 4) een beschouwing over aard en omvang van dit soort activiteiten van lagere overheden. Minstens zo belangrijk als ondersteuning van projecten is daar bij voorlichting en vorming voor de ei gen inwoners over omstandigheden en verhoudingen in ontwikkelingslan den. De organisatoren van 'Zeeland helpt Nepal' zagen zich ook voor die taak geplaatst, wilde de actie aan slaan. De vraag is of ze daar wel hele maal uitgekomen zijn. De scholen in Zeeland zijn nauw betrokken bij het project. Dat lag voor de hand: het gold een onderwijsdoel en dan is er een dui delijke verbinding. Maar daarbuiten was de actie zeker niet overal opval lend herkenbaar. In dat opzicht was het onderdeel bewustwording in 'Zee land helpt Nepal' onderbelicht. De keuze heeft daar ook mee te maken ge had: een onderwijsproject voor de der de wereld kent nu eenmaal minder die emotionele lading zoals aanwezig in actiedoelen voor eerste levensbehoef ten in straatarme landen. Twee jaar van actie voeren voor Ne pal en de nodige ervaringen rijker wordt het voor provinciale staten toch tijd zich grondig te buigen over de vraag: hoe nu verder in de ontwikke lingssamenwerking? Is het resultaat van 'Zeeland helpt Nepal' zo bemoedi gend en overtuigend dat een nieuwe, soortgeüjke actie in het verlengde van de nu afgeronde ligt? Is het eigenlijk wel verstandig dat de provincie als zo danig zich op dit terrein blijft bezig houden met zelfstandige opzet en uit voering van projecten in deze sfeer? Er zijn in een periode van zeven jaar twee hulpacties gevoerd voor gespreide doelen. Ligt het niet meer voor de hand dat de provincie een beleid ont wikkelt, waarin aandacht voor de der de wereld een doorlopend karakter krijgt? De provincie zou kleinschalige activiteiten in het eigen gewest (dicht bij de bevolking!) kunnen ondersteu nen, activeren, stimuleren. Gemeen ten, particuliere instellingen, allerlei clubs, actiegroepen, kerkelijke initia tieven en noem maar op, - ze leggen te genwoordig korte lijnen uit naar de derde wereld, onderhouden contacten, verlenen hulp en zorgen dat de ver wende Nederlander besezft hoe schrij nend vaak problemen veraf zijn. En ze zijn daar doorgaans zeer bedreven en direct in. De provincie kan daartussen een spilfunctie vervullen. Ze heeft wel degelijk een taak tegenover de derde wereld. Ze zal doorlopend in dit veld van zich moeten laten horen, blijven meedoen. Maar langzamerhand wel anders. vdM. (Advertentie) De ongeschilderde versie van de Rietveldstoel in het midden. Vergaderen aan zee... einderloos rustig in het WESTDUIN Hotels rir'ri HOTEL -/'?y te Koudekerke bij Vlissingen. Tel. 01185-2510. Advertentie Advertentie AMSTERDAM (ANP) - Een onge schilderde versie van de beroemde Rietveldstoel heeft donderdagmid dag bij Christie's Amsterdam 186.600 gulden opgebracht. Dat is een wereldrecord bij het veiling huis Christie's Amsterdam voor een 20ste-eeuws Nederlands meubel stuk. De stoel is gekocht door een Amerikaanse kunsthandelaar. De stoel werd rond 1913 gemaakt door Rietvelds meubelmaker A. van de Groenekan. Hij wordt beschouwd als het prototype van de bekende rood-blauwe stoel, waarvan er overi gens ook twee (uit 1919 en 1925) don derdag voor respectievelijk 69.000 en 110.200 gulden werden geveild. Het oude record van Christie's Am sterdam stond ook op naam van een Rietveldstoel, en wel de Birza-stoel. Deze werd in mei voor 127.600 door het Stedelijk Museum gekocht. Ze ven Rietveldmeubels uit het 'Huis aan de Loosdrechtse Plassen', ont worpen in 1941 brachten eveneens veel geld op. Zo werd 87.000 gulden betaald voor een unieke eikenhou ten tafel. Drie zig-zag stoelen brach ten 78.000, 81.200 en 104.400 gulden op. In totaal bracht de hele Art Nou veau veiling 1.237.928 gulden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1