kleintjes Gemiddelde opkomst verkiezingen VS Raadsels rond gif uit Sandoz blijven Lading ammoniak overgepompt uit ontspoorde trein Vlissingen-Oost Beweging in standpunt Van Dijk over ruimte voor de ambtenaren Eén zonnebloem per dag per m Dat kan aardig oplopen. TIJVERSCHIL 30 CM GROTER andaag Ierse president op staatsbezoek Strijk op die winterpremie Keuze in de Oosterschelde \anmiddag kans op regen e jaargang no. 261 nsdag 5 november 1986 ampagne pefensie Vliegas ijax tin m een leuke feestavond? IAI TAI Par ij se steun voor conventie tegen terrorisme meel bewolking en vanmiddag moge- Mik enige regen. Tot krachtig toene mende zuidwesten wind. Temperatu- *n omstreeks 12 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel I Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 53801 Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse kiezers zijn dinsdag naar de stembus gegaan om er een nieuw Huis van Af gevaardigden samen te stellen, en om 34 van de 100 Senaatszetels als mede een groot aantal posten op re gionaal niveau te vullen. Dankzij het over het algemeen goede weer in de VS werd dinsdagmiddag een gemiddelde opkomst verwacht. Dat zou een meevaller zijn, want de voorspellingen hielden het er tot de verkiezingsdag op, dat de opkomst lager dan normaal zou zijn. Die pessimistische voorspelling was gebaseerd op de over het algemeen nogal lauwe reactie van het Ameri kaanse volk op een niet minder lauwe campagne, waarin vrijwel uitsluitend regionale problemen van belang wa ren bij gebrek aan grote landelijke thema's. Algemeen wordt verwacht, dat de democratische partij winst zal boe ken in zowel het Huis van Afgevaar digden als de Senaat. De grote vraag is echter, of de democraten in de Se naat genoeg zetels winnen om daar de meerderheid te krijgen. Als dat zou lukken, zouden zij het in beide delen van het Congres het voor het zeggen krijgen. In dat geval zal president Reagan een niet erg ge makkelijke laatste twee jaar van zijn presidentschap ingaan. Vandaar dat Reagan de afgelopen weken, tegen de gevestigde gewoon ten, zich buitengewoon actief met de campagne van zijn partij heeft bezig gehouden. De republikeinen hopen dat de per soonlijke bemoeienis van de uiterma te populaire Reagan op het allerlaat ste moment nog de stemming in het land heeft doen omslaan. Bij de senaatsverkiezingen gaat het in een groot aantal staten om gevech ten, waarbij de democratische en de republikeinse kandidaat uitermate dicht bij elkaar staan. Een verschil van 1 a 2 procent zou dus kunnen uit maken, of de Senaat in meerderheid democratisch wordt, dan wel in repu blikeinse handen blijft. De verkiezingen van dinsdag beteke nen ook de introductie van de twee de generatie Kennedy's in de lande lijke politiek. Joseph Kennedy, de oudste zoon van de vermoorde Ro bert Kennedy, zal zeker in het Huis van Afgevaardigden komen. Zijn zus Kathleen maakt een kleine kans ook het Huis te halen. oster schelde dam og verder open IDELBURG - Het getijverschil op de Oosterschelde gaat 2,40 naar 2,70 meter. Rijkswaterstaat zal het manipuleren de stormvloedkering tot een minimum beperken. Het aan- ngen van extra steenbestortingen bij zwakke dijkvakken js de Schelde-Rijnverbinding - met name ter hoogte van t-Philipsland, het Rammegors en zuidelijk van Oud-Vosse- ;r - wordt komende dagen voortgezet. Het scheepvaartver- r zal tot de Philipsdam gesloten is (volgens plan in april rekening moeten houden met ernstige vertraging en rverboden tijdens hogere waterstanden. Schadeclaims uit hoek geeft rijkswaterstaat op voorhand weinig kans. en ander is dinsdag meegedeeld ringswerken ir T. J. Boon gaven dins dag toe dat er bij de berekeningen die vooraf over het optreden van stroom- snelheden en ontgrondingen na het sluiten van de Oesterdam gemaakt waren, fouten zijn ontstaan. ,,We we ten nu waar de fouten zitten. De in greep door de sluiting van de Oester- dam is zodanig groot geweest, dat het model waarop onze berekeningen ge baseerd waren, het niet aankon. De stap is voor het model te groot ge- weesc", aldus Boon. De berekeningen zijn door rijkswaterstaat wel 'naar bes te weten' uitgevoerd, stelde Engel. „Daarop zijn beslissingen genomen. Bepaalde factoren kloppen niet, er is een andere situatie ontstaan, waar door we beslissingen moeten herzien. Dat gebeurt zo zorgvuldig mogelijk". De hoofdingenieur-directeur wilde niet ingaan op de vraag waar het oor deel ligt over de juistheid van de be slissingen. Uiteindelijk zal de rechter, vooral wanneer het om schadeclaims gaat, het laatste woord hebben. De tegenvallende ontwikkelingen (Van onze correspondent BONN - De uitwerkingen van de grote brand bij het Bazelse chemische con cern Sandoz op de Rijn blijven nog steeds raadselachtig. Wel is duidelijk dat de ramp veel ernstiger is dan tot nu toe werd aangenomen. In de buurt van Bazel leeft geen vis meer in de Rijn en ook verder stroomafwaarts blijken vooral palingen het slachtof fer te zijn geworden van het gif dat met het bluswater in de Rijn is geko men. De gifstroom wordt vandaag in de buurt van Mainz verwacht. In de buurt van Bazel en in Zuid-Duits- land vielen de afgelopen dagen vogels dood uit de lucht nadat zij giftige vis hadden gegeten. Een Westduitse ex pert zei dat het gebied rond de chemi sche fabriek Sandoz maar net aan ramp als in het Indiase Bhopal is ont komen. Vlak bij de brandhaard had Sandoz namelijk een opslagplaats voor het dodelijke fosfeen. Dit gif werd in de Eerste Wereldoorlog als strijdgas gebruikt. Het Zwitserse bedrijf heeft ook dins dagmiddag nog geen duidelijkheid kunnen verschaffen over het feit dat er zo laat alarm is geslagen. Ondanks een internationaal alarmnet werden de Nederlandse waterleidingbedrijven pas zeer laat door Rijkswaterstaat op de hoogte gesteld van de ramp. De dodelijke gifstroom komt richting Nederland met een snelheid tussen de vijf en zeven kilometer per uur. De wa tercontroles in ons land zijn opge voerd, maar er is nog niet besloten tot een stop op de waterinname. Naarma te het gif verder stroomafwaarts drijft, neemt de concentratie af. Toch heb ben vrijwel alle Westduitse waterlei dingbedrijven de inname van Rijnwa ter gestaakt. hoofdingenieur-directeur H. En an rijkswaterstaat Zeeland, na af- van 'breed overleg' met vertegen- rdigers van provincie, milieube- rming, visserij, scheepvaart en ;rschappen in Middelburg. Hij be- ïtoonde dat het 'nieuwe' getijver- van 2,70 meter geen wet van Me en Perzen is. Als de veiligheid van 'aterkeringen langs de Eendracht loodzaakt, zal het verschil alsnog iagd worden. Omgekeerd zal de meter omhoog gaan, als dat uit on- or_oek (ontwikkeling stroomsnelhe- „|en in ontgrondingen) verantwoord te zijn. be 'weede Kamer voert morgen - ^■jierdag - spoedoverleg met minis- [erKmit-Kroes van verkeer en water- t over de problemen in het Oos- cheldegebied. CDA, PvdA en D66 )en hierom gevraagd. Ingel en hoofd compartimente- PZC noopten rijkswaterstaat tot het veel meer manipuleren met de stormvloed kering dan was aangenomen. Sinds 28 oktober een getijverschil van 2 meter en vanaf 3 november van 2,40 meter. Ir Boon zei dat gerekend was op stroom- snelheden tussen 1,20 en 1,30 meter. Er zijn inmiddels snelheden van 2 meter (ruim 7 kilometer per uur) gemeten. Het hoofd compartimenteringswer- ken deelde mee dat voor ongeveer één miljoen gulden aan bestortingen is uit gevoerd. Daarvoor is een reservepot beschikbaar. Boon verwachtte dat de uitgaven hiervoor kunnen oplopen tot totaal vier miljoen gulden. Het helemaal niet gebruiken van de kering - en derhalve een maximaal ge tijverschil van 3,05 meter - acht rijks waterstaat onverantwoord. Dat ver oorzaakt ongeveer 2,5 maal grotere ontgrondingen dan is voorzien. De hoeveelheden stortmateriaal en mate rieel die dan nodig zijn, kunnen niet op korte termijn naar de Schelde-Rijn verbinding worden gedirigeerd en er (Slot zie pagina 13 kolom 2) BORSSELE - De bedrijfsbrandweer van het chemisch be drijf Hoechst is gisteravond laat in het industriegebied Vlissingen-Oost begonnen met het overpompen van een la ding ammoniak uit een tankwagon van een ontspoorde goederentrein. Deze operatie - omgeven met uitgebreide voorzorgsmaatregelen - zou naar verwachting zo'n zes uur in beslag nemen. Er moest uiterst behoedzaam met de ge vaarlijke lading worden omgesprongen, om ontsnapping van ammoniakgas te voorkomen. Het ongeluk met de goederentrein - er ontspoorden tien wagons - gebeurde omstreeks half drie 's middags en ver oorzaakte een enorme ravage, die gisteren nog niet kon worden opgeruimd omdat de eerste zorg uitging naar de wagons met gevaarlijke stoffen. Behalve de wagon met am moniak, die bekneld raakte, was bij het ongeluk nog een wagon met fosfor betrokken. Die kwam nagenoeg onbe schadigd naast de rails te staan. Zie ook pagina 9) binnenkort begint het ministe- ie van sociale zaken en werk gelegenheid een voorlichtings- 'ampagne over het nieuwe so- 'iale zekerheidsstelsel. PAGINA 3 pet personeelsbeleid voor mili tairen, zowel beroeps- als dienstplichtigen, zal in de toe komst meer gericht worden op fiet individu. PAGINA 5 le PZEM wil de vliegas die >rijkomt bij de kolencentrale n Borssele in de open lucht en liet in dure gesloten silo's op- ilaan. PAGINA II \rnold Mühren, een unieke oetballermag sinds een paar naanden bij Ajax doorde weeks gaan en staan waar hij oil, en zelf bepalen hoe hij raint. PAGINA 17 tTV, kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 5 )pinie en achtergrond: 4 leurs en financiën: 7 'rovincie: 9,10,11,13,14 en 5 Sport: 17 (Advertentie) Morgen om 20.00 uur grandioze avond in wijkcentrum het 'Zuiderbaken', Middelburg-Zuid, m.m.v. fxcuse Jisco Injection Kaartverkoop aan de zaal. Max. 450 kaarten. De Ierse president Patrick J. Hïllery is dinsdagmorgen met zijn echtgeno te op Schiphol aangekomen voor een staatsbezoek dat tot en met donder dag zal duren. Met een helikopter werd de president naar het marine etablissement in Amsterdam gevlogen, waar Koningin Beatrix de presi dent officieel begroette. V.l.n.r.: Koningin Beatrix, mevrouw Hillery, de Ierse president, prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven. AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix betreurt het dat de naam Oranje in Ierland associaties op roept met onverdraagzaamheid. De naam is volgens haar in Neder land een symbool geworden voor tolerantie. De vorstin zei dit dinsdagavond in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam tijdens het gala-diner dat zij de Ierse president Patrick Hillery en zijn vrouw aanbood tij dens de eerste dag van hun drie daags staatsbezoek aan Neder land. Het huis van Oranje raakte bijna 300 jaar geleden betrokken bij de geschiedenis van Ierland toen de Nederlandse stadhouder Willem III overstak naar Groot- Brittanië en de Britse troon aan vaardde. Koningin Beatrix die de grote culturele invloed van Ierland op de vroege geschiedenis van Eu ropa memoreerde, noemde de con structieve en coöperatieve opstel ling van Ierland bij de Europese sa menwerking en de rol die de Ierse president persoonlijk hierin heeft gespeeld „voor ons allen van zeer grote betekenis. DEN HAAG (ANP) - Het geld om reeas volgend jaar verdere arbeidstijdver korting van ambtenaren te betalen zal mogelijk ook aan andere arbeids voorwaarden voor het overheidsper soneel kunnen worden besteed. Mi nister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft dinsdag, zij het aarzelend, „ja" laten horen op de vraag van de com- missie-Albeda of over de besteding van deze ruimte voor 1987 kan wor den onderhandeld. Van Dijk kondigde nadere voorstellen aan. Dat heeft secretaris Sonneveld van de FNV-ambtenaren dinsdag gezegd. Hij nam namens de ambtenarencentrale ACOP deel aan de (besloten) hoorzit ting van de commissie Albeda. Die sloot daarmee de voorbereidingen voor het advies over het geschil tussen Van Dijk en de ambtenarenbonden met betrekking tot de arbeidsvoor waarden voor 1986 af. Van Dijks opmerking over de beste ding van de ADV-gelden heeft betrek king op 1987. Het kabinet liet vrijdag avond tijdens het sociaal overleg met werkgevers en werknemers weten een bepaald bedrag dat pas in de tweede helft van deze regeerperiode zou wor den besteed, nu al naar voren te willen halen. Het geld zou dan wel uitsluitend voor werkgelegenheidsmaatregelen mogen worden gebruikt. De FNV- ambtenaren wijzen een dergelijk dic taat echter op voorhand af. aldus Son neveld. Het advies over het geschil betreffen de 1986, dat de ambtenarenbonden ver- het alle (Advertentie) Diiklilzatio wan hof Publikatie van het Bednjfschap Schildersbedn|f te Ri|swi|k Z.H. grotendeels in het gelijk stelt, schijnt vandaag. Albeda geeft overheidspersoneel op vrijwel punten die zij aanvoeren gelijk, zo viel dinsdagavond in kringen rond de ambtenarencentrales te vernemen. Er is onvoldoende sprake geweest van „open een reëel overleg". Alleen de gevraagde betere behandeling van ambtelijke deeltijdwerkers in de so ciale zekerheid krijgt geen steun van de commissie. De bonden willen met het advies in de hand de onderhandelingen heropenen en tot een compromis met Van Dijk komen. Zij vragen twee miljard gulden aan verbeteringen. Van Dijk moet dit jaar ruim een miljard gulden op het personeel van de overheid bezuinigen. Minister Van Dijk kan het advies (waar hij zelf geen behoefte aan had) naast zich neerleggen. Tijdens de hoorzitting herhaalde hij dat de moei lijke financiële positie van de overheid ten grondslag ligt aan de ombuigingen voor dit jaar. Van verbeteringen kan helemaal geen sprake zijn. „Maar hij heeft niet gezegd dat hij het advies naast zich neer zal leggen," aldus Son neveld. Met name binnen de grootste ACOP- bond, de AbvaKabo, heerst de opvat ting dat als de uitspraak van de com- missie-Albeda geen gevolgen heeft, er acties moeten komen. Daarbij wordt gedacht aan estafette-acties. Sonne veld is van mening dat als de minister het advies naast zich neerlegt en de rechter zou er aan te pas moeten ko men om over acties te oordelen, de bonden geen onzorgvuldigheid meer kan worden verweten. „Dat lijkt mij met een voor ons positief advies on denkbaar," aldus Sonneveld. „Bij schadeclaims van derden zal het ad vies daarentegen nauwelijks beteke nis hebben." Minister Van Dijk STRAATSBURG (RTR-DPA-AFP) - Frankrijk zal binnenkort de uit 1977 daterende anti-terrorismeconventie van de Raad van Europa ratificeren. Dit heeft de Franse minister van vei ligheid, Robert Pandraud, dinsdag verklaard tijdens een ministersconfe rentie over de strijd tegen het terroris me in Straatsburg. De conventie maakt het gemakkelijker om verdach ten van terreuraanslagen personen uit te leveren, ook als ze politieke motie ven aanvoeren voor hun daden. In Wenen maakten - Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie bekend te gaan overleggen over samenwerking bij het bestrijden van terrorisme. Volgens de Britse minister van buitenlandse za ken Howe zal waarschijnlijk nog dit jaar een commissie van deskundigen in Londen bijeenkomen. Twee uitersten bij elkaar brengen moet als een vrijwel onmogelijke opgave worden beschouwd; tegen strijdige belangen zijn zel den onder één noemer te brengen. Al leen als partijen bereid zijn iets toe te geven, kan op zijn best van een com promis worden gesproken. De mani pulatie met het getijverschil in de Oos terschelde gedurende de afgelopen da gen is daar een sprekend voorbeeld van. Rijkswaterstaat is er als beheer der van de Oosterschelde niet in ge slaagd een voor alle betrokken partij en aanvaardbare oplossing te vinden voor het probleem van de ontoelaat baar hoge stroomsnelheden in de Een dracht als gevolg van de afsluiting van de Oesterdam. De beslissing het getij verschil in de Oosterschelde in een pe riode van vijf dagen eerst te verlagen tot twee meter en vervolgens in fasen te verhogen tot 2.40 en uiteindelijk 2.70 meter door meer schuiven van de stormvloedkering open te zetten, komt voor een belangrijk deel tege moet aan de wensen van de milieube schermers en de visserij, maar laat de schippers in de kou staan. Van een compromis-oplossing, waarbij zowel aan de belangen van de veiligheid en de scheepvaart ener- zij ds als die van het milieu en in minde re mate de visserij anderzijds recht wordt gedaan, is dan ook geen sprake. Voorlopig is het milieu de winnaar. Dat is zeker geen slechte zaak, want er staat buitengewoon veel op het spel. De felle protesten van de milieubewe ging en de visserij, die uitmondden in de dreiging van een kort geding, heb ben er mede toe bijgedragen dat rijks waterstaat in stappen grotendeels te gemoet is gekomen aan hun wensen. Dat is de verdienste van de milieulob by, maar - zo viel gisteren in Middel burg op de maken uit de woorden van een waterstaatsman - het veiligheids aspect heeft in die beslissing wel dege lijk een rol gespeeld. Door uitvoering van een aantal extra steenbestortin gen is de situatie belangrijk verbeterd. Met andere woorden: de daardoor ver onderstelde hogere graad van veilig heid staat het toe, dat weer meer water de Oosterschelde in en uit wordt gela ten. Dat is dan meegenomen voor het milieu. Intussen voelt de schipperswereld zich tekort gedaan. De 'zorgvuldige afweging' van waterstaat heeft - voor lopig? - de scheepvaart met de groot ste problemen opgezadeld. Weliswaar houdt waterstaat de mogelijkheid open dat het getijverschil alsnog wordt teruggebracht, maar in dat ge val zal met betrokken partijen overleg worden gevoerd. Rijkswaterstaat er kent daarmee impliciet de waakhond functie van de milieuorganisaties en de visserij. Aan de hand van deze rijks dienst mogen zij mee kijken, mee den ken en mee praten, maar niet mee be slissen. Dat geldt ook voor de organi saties van schippers, maar zij hebben minder in te brengen. De belangen van de scheepvaart lopen alleen parallel met de belangen van de veiligheid voorzover de veiligheid wordt be dreigd. Zolang daarvan geen sprake is, moet de scheepvaart zich veel laten aanleunen. Zo'n keuze is altijd arbi trair, maar het geheel van maatrege len en beslissingen overziende kan niet anders worden geconcludeerd dan dat er geen andere, reële mogelijk heden waren. Waterstaat blijft vasthouden aan de juistheid van zijn beslissing, vijf dagen geleden, om het getijver schil tot twee meter terug te brengen door gebruikmaking van de mogelijk heid, die de 4 oktober in bedrijf gestel de stormvloedkering biedt. In zijn vi sie maakt 'manipuleren' met de schui ven in de kering daarvan een integre rend bestanddeel uit. Wat onder veilig heid moet worden verstaan is een zaak die volledig des waterstaats is. Dat maakt het voor alle andere betrokken partijen - scheepvaart, visserij, milieu - zo moeilijk gefundeerd mee te pra ten. Veiligheid is het toverwoord. On der het mom van veiligheid heeft rijks waterstaat als het ware een vrijbrief om te handelen, zoals hij meent dat er gehandeld moet worden. Aan een der gelijke eenzijdige benadering kleven gevaren. Terecht hebben de vertegenwoordi gers van de belangengroeperingen aangedrongen op het betrekken van andere ministeries, zoals landbouw en visserij en milieu - bij het nemen van belangrijke beslissingen over het ge bruik van de stormvloedkering. Ook al mag worden uitgegaan van een ver antwoorde besluitvorming bij rijkswa terstaat, dan nog is het uit een oog punt van zorgvuldig handelen ten op zichte van alle betrokkenen een vereis te dat ook andere ministeries mee pra ten en mee beslissen. Dat laat onverlet de verantwoordelijkheid van water staat bij calamiteiten. In de eerste maand na de gereedkoming van de stormvloedkering is nu al herhaalde malen gebleken welk een enorme in greep dit werk betekent voor het leef milieu. Daar is niets 'technisch' aan. Als dat besef bestaat bij waterstaat is er al veel gewonnen. Dim Sabotage in West-Duitsland - On bekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de buurt van Karlsruhe in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg sabotage ge pleegd aan een hoogspanningsmast. Hierdoor ontstond een schade van on geveer 100.000 mark. De daders probeerden de mast, die stroom met een intensiteit van 110 ki- lovolt doorgeleidde, om te zagen. Dit lukte niet, maar in de omgeving viel hier en daar de stroom uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1