Bevoegdheden douane en van marechaussee onderling uitwisselen GEVAREN VAN HET LANGZAAM VERKEER Sylvia Schieman kan uit ervaring spreken PZC/ provincie OPLOSSING KNELPUNTEN VERGT MILJOENEN n Turkije geen toekomst fVurcan Fidan Kil AnKer in 1 nolcn inbegrip van de beveiliging op de vier id-directrice van [ndag overleden obleem algen addenzeemossels rder toegenomen Gemeente Axel laat schoolbus verdwijnen Kroon wijst b en w van Goes terecht inzake beperkingen LPG-reservoir AANVRAAG MANTELORGANISATIE JAGERS VROOMS DREESM ANN JDELBURG - Minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is niet bereid geld te len voor aanpassing van provinciale wegen in de Dammenroute. Het gaat in elk geval om (•betering van vier gevaarlijke kruispunten en wegaansluitingen, waarvoor ettelijke miljoe- i guldens nodig zijn. De minister is van mening dat het rijk met de aanleg van de wegen op en ar de stormvloedkering voldoende heeft gedaan. Bovendien wordt het verlenen van bijdra- voor het oplossen van knelpunten in provinciale wegen, principieel onjuist gevonden. olen In ziekenhuis Lievens- in Bergen op Zoom is zondag- jnd na een langdurig ziekbed me luw J. M. Engelvaart uit Tholen lrleden. Mevrouw Engelvaart was Baf de oprichting in 1956 tot 1981 di- ec ice van bejaardentehuis Ten An- in Tholen. Zij moest haar werk om elondheidsredenen neerleggen. Bij aar 25-jarig jubileum ontving zij me- oor haar verdienste in het vereni- igsleven de gouden ere-medaille in el )rde van Oranje Nassau. ortiergranaten op ;ker Retranchement |tranchement Op een akker i de Noordstraat te Retranchement i bij werkzaamheden geweerpatro- en 36 mortiergranaten gevonden. Zonneveld houdt actiedag voor Surinaamse school I IsDAG 4 NOVEMBER 1986 een rijksbijdrage voor egen in Dammenroute om tot een vergelijk te komen - als de minister al geld 'over' heeft - is er nau welijks. In het najaar van 1987 zal de weg over de stormvloedkering Ooster- schelde in gebruik kunnen worden ge nomen. Dan moeten ook de voorlopige aansluitingen op de provinciale wegen op Schouwen-Duiveland en op Noord- Ti Beveland/Walcheren gereed zijn, met gevaarlijke punten. Er kan niet lang gewacht worden met de voorbereiding van de uit te voeren maatregelen. leputeerde staten willen over de jroblematiek nader overleg met de gister (tot nu toe is met de hoofdin- lieur-directeur van rijkswaterstaat leeland onderhandeld). Veel tijd [aast haar functie in Ten Anker was en aantal jaren lid van de pro vin- He commissie bejaardenoorden en gbchillende werkcommissies, die Hr uit voort kwamen. Ook maakte Meel uit van de huiscommissie en de ftiddels opgeheven opnamecom- Ësie van bejaardenoorden op Tho- I Zij was verder oprichtster en sti- lator van de korfbalvereniging ilen, oprichtster en bestuurslid van afdeling Tholen van de Zonne- |em en de Thoolse bejaardensocië- en actief in de Thoolse toneelver- £ing. Als contactpersoon van het mafonds organiseerde zij collectes erleende individuele hulp aan reu patiënten. Voor de religieuze ver- gsters in de agglomeratie tie Ber- op Zoom organiseerde zij jaarlijks reis. Tevens was zij lid van de servi- ereniging Soroptimisten in Bergen Zoom. /rouw Engelvaart wordt donder- om half twaalf op de algemene be- afplaats in Tholen ter aarde be- d. Aan de begrafenis gaat om elf 1 een rouwdienst in gemeenschaps- Itrum Meulvliet vooraf. explosieven opruimingsdienst (ft deze maandag geruimd. llot van pagina 7) onvoldoende verwaterde mosse- tijdelijk ongeschikt voor menselij- Jconsumptie geweest door algen of ikton, maar dat probleem was dan stal na enkele weken of een maand :elost. mosselbedrijfsleven in Yerseke (ft eind vorige week vergaderd over Ie [s tagnatie van de aanvoer van mos- felpn uit de Waddenzee, waardoor de (traden in de Oosterschelde begin- i te slinken. Afgesproken werd toen deze week zou worden geprobeerd stemming te krijgen van het minis- e van landbouw en visserij om weer mosselen uit de Waddenzee - het dan uitsluitend om consumptierij- ichelpdieren gaan - naar de Ooster- elde over te moegen brengen. In land zouden deze mosselen dan ge- Bme tijd min of meer in quarantaine P speciale verwaterpercelen worden let, totdat ze de algen volledig zou- zijn kwijtgeraakt. Onduidelijk is eze plannen kunnen doorgaan nu Bhoogde concentraties dinoflagela- 1 in de mosselen van de Waddenzee ft gemeld. aansluiting van de Dammenweg op de provinciale weg Serooskerke-Renesse (S4); de aansluiting van de weg Haam stede-Westenschouwen (SI) op de weg Zierikzee-Haamstede (S2); de kruising van de weg Haamstede-Westenschou- wen (SI) met de Meldijk/Weeldeweg; de kruising van de weg Veersedam- Vrouwenpolder (S8) met de Dorpsdijk te Vrouwenpolder. Gedeputeerde sta ten hebben provinciale waterstaat in middels opdracht gegeven studie te verrichten naar de uit te voeren plan nen. Zeker is dat de openstelling van de pij- lerdamweg zal zorgen voor een forse Vrtctpri extra verkeersbelasting op de aanslui- tende provinciale wegen. Die zullen de verwachte groei van de verkeers stroom nauwelijks kunnen verwerken. In elk geval zijn er, zonder maatrege len, problemen te verwachten bij de volstaan met het uitbuigen en uit de voorrang nemen van het fietspad langs de weg Serooskerke-Renesse. De kosten hiervan zijn 50.000 gulden. Bij de aansluiting van de SI op de S2 nabij Haamstede kunnen verkeers lichten geplaatst worden. De vormge ving van het kruispunt is niet gewel dig, maar voor 500.000 gulden kan er een installatie komen. De kruising SI met de Meeldijk/Weeldeweg is proble matischer. De kruising ligt juist achter een dijkovergang, die niet kan worden afgegraven. De kosten van een oplos sing liggen tussen nagenoeg nihil (ge woon wegen afsluiten) en 2,3 miljoen gulden (ongelijkvloerse oversteek). De kruising S8 met de Dorpsdijk Vrou wenpolder moet gemoderniseerd wor den: opstelstroken voor afslaand ver keer, goede fietsvoorzieningen en een eigentijdse verkeerslichteninstallatie. Kosten ongeveer 1 miljoen gulden. Met het wegschap Walcheren moet over subsidie gepraat worden. Een voorlopige raming van de kosten geeft aan dat het niet voor niks zal kunnen. Voor de aansluiting van de Dammenweg op de S4 kan in eerste aanleg zeer waarschijnlijk worden VLISSINGEN - De bevoegdheden van de douane en de koninklijke mare chaussee zouden onderling uitwissel baar moeten zijn. Dat is een conclusie van de Europarlementariër ir. P. A. M. Cornelissen van de Europese volks partij. Hij liet dat maandagmiddag weten aan het eind van een werkbe zoek dat hij aan de Vlissingse mare chaussee bracht. „Als geconstateerd wordt dat de mare chaussee krap in de mensen zit, is het wat vreemd te signaleren dat bij een controle alleen op mensen gelet mag worden en de marechaussee bijvoor beeld niet in het handschoenkastje mag kijken. Dat is dan weer een taak van de douane. Over en weer zouden die bevoegdheden uitwisselbaar moe ten zijn", aldus Cornelissen. Hij maak te die opmerking onder meer tegen de achtergrond van het feit dat Neder land in Europees verband de naam heeft een 'Eldorado' voor de drugshan del te zijn. Een meer efficiënte inzet van de verschillende controlerende diensten zou daar wat aan kunnen doen, meende de Europarlementariër. Hij bracht een bezoek aan Vlissingen als lid van de vervoerscommissie van het Europees parlement. Deze com missie is bezig met een rapport over zo genaamde grenshindernissen op het gebied van goederenvervoer en perso nenverkeer. Cornelissen vertelde maandagmiddag dat het de bedoeling is in 1992 één Europese markt in te stellen met daaraan gepaard het af schaffen van de binnengrenzen. Voor het zover is moet er evenwel nog heel wat werk verzet worden, omdat de re geringen van de EG-lidstaten nog niet allemaal op één lijn zitten. Zo wordt het in buitenland bijvoorbeeld erg vreemd gevonden dat Nederland geen legitimatieplicht heeft. Ook de straf maten bij overtredingen verschillen in allerlei landen nogal. Cornelissen deed maandag ook de suggestie om medewerkers van ver schillende diensten onderling uit te wisselen om ze op die manier meer er varing op te laten doen. Als voorbeeld dacht hij aan werkzaamheden van mensen van de marechaussee bij de grens in Dover en omgekeerd. „Je krijgt dan wel te maken met de .kwes tie van de bevoegdheden, maar waar om experimenteren we niet eens wat", bracht hij naar voren. De districtscommandant van de mare chaussee in Zeeland, J. C. van der Weerd vond het plezierig dat politici de moeite nemen, eens in de prakijk een kijkje te nemen. „In het verleden werden wel eens beslissingen geno men, zonder dat men wist wat er op de werkvloer aan de hand was", reageer de hij maandag op het werkbezoek van de Europarlementariër Cornelissen. Ir. P. A. M. Cornelissen AXEL - De schoolbussen rond Axel zullen volgend jaar verdwijnen. Dat bespaart de gemeentelijke begroting 40.060 gulden. Inmiddels is die begro ting al wel gereed, maar nog niet openbaar gemaakt. Wel kon wethou der J. M. van Schaik van financiën mededelen dat er een tekort van 400.000 gulden is weggewerkt. Een deel daarvan (100.000 gulden) wordt in het welzijnsprogramma weg gesneden en een ander deel leveren de schoolbussen op. Ook op het gecoördineerd ouderen werk wordt bezuinigd, namelijk 30.000 gulden, zijnde tien procent van de to tale gemeentelijke bijdrage aan dit werk. Over de andere posten waarop Axel bezuinigt wilde de wethouder in dit stadium nog geen mededelingen doen. Wel zei hij dat er geen plannen zijn om de belastingen en de tarieven te verhogen. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Burgemeester en wet houders van Goes hebben de Goese- naar G. Hoogstrate ten onrechte be perkingen opgelegd voor het bijvul len van zijn ondergronds LPG-reser- voir bij het tankstation aan de Van de Spiegelstraat. Dit blijkt uit een Koninklijk Besluit. Het Goese college verleende Hoog strate in oktober 1984 een nieuwe hin derwetvergunning voor een totale verbouwing van het station. Zo werd door Hoogstrate onder meer de in houd van het reservoir van 20.000 op 40.000 liter gebracht. Hoogstrate maakte er bezwaar tegen dat b en w de vulfrequentie van zijn LPG-tank aan regels bond en daar voor tevens een meldingsplicht opleg de. Volgens de Kroon zijn die beperkingen niet noodzakelijk om gevaar, schade en hinder buiten het bedrijf te voorko men. Uit de uitspraak blijkt dat zich in de directe omgeving van het station een depot van Van Gend en Loos, een garage en een winkel bevinden. De dichtstbijzijnde huizen staan op 65 en 70 meter afstand. Wel heeft de Kroon ter voorkoming van gevaar bij het lossen van de LPG- tankwagen alsnog een aantal veilig heidsvoorschriften aan de vergunning toegevoegd. \ot van pagina 7) D'er J. te Veldhuis schriftelijke gen stelde, zegt dat hij met de uwe gegevens in de hand opnieuw ie zal ondernemen. Als de informa- I van de vice-consul blijkt te klop- iji wil hij zo snel mogelijk met Te Vel thuis en CDA'er M. Beinema om de afel gaan zitten om te kijken wat er erder voor de vrouw gedaan kan wo den. 3 heb onder meer uit de media begre- jfh dat de opvang voor deze vrouw in Hrkije geregeld zou worden. De op- Ijrkingen van de vice-consul zijn ■>rmee in tegenspraak". Lilipaly Wdt dat er nu aanleiding is om op hu- Hnitaire gronden iets voor de vrouw loen. „Ze kan niet terugvallen op r eigen familie, die haar heeft ver ten en ook niet op die van haar in. Deze vrouw is in feite een wester se vrouw die in Turkije gemangeld wo dt en vogelvrij is. Bovendien is zij :ehuwd en heeft ze een kind. In Tur- wordt zo iemand als een publieke 'uw beschouwd", aldus het Kamer- MIDDELBURG - De stichting Behoud Natuur en Leefmilieu in Heinkens- zand behoort niet in aanmerking te komen voor provinciale aankoopsub sidie voor natuurterreinen. De stich ting is niet erkend als een subsidiabe le natuurbeschermingsinstantie, noch in Zeeland, noch door het rijk of een andere provincie. Erkenning van de stichting is ongewenst, omdat er geen behoefte is aan een nieuwe behe rende instantie. Bovendien hebben de gronden waarvoor de stichting subsi die wil - de spoorlijn Goes-Borssele - een geringe actuele en potentiële na tuurwaarde. Dit blijkt uit een advies van de Provin ciale Planologische Dienst (PPD) aan het college van gedeputeerde staten. Het advies is onderschreven door het provinciaal aankoopoverleg natuur gebieden. Daarin hebben zitting: ver tegenwoordigers van de provincie (ge deputeerde mr J. P. Boersma, hoofd bureau ruimtelijke ordening en PPD), de directie landelijke gebieden en kwaliteitszorg namens het rijk (ir W. Z. van der Meer) en afgevaardigden van de drie bestaande beherende instellin gen: Staatsbosbeheer, stichting Het Zeeuwse Landschap en vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. In het advies aan gedeputeerde staten wijst de PPD erop dat de stichting Be houd Natuur en Leefmilieu (opgericht door de landelijke jagersvereniging) het spoorbaantraject Goes-Borssele wil gaan beheren met als doel: het in standhouden van de natuurwaarden en de landschappelijke waarden. Maar overeenkomstig de doelstellingen van de stichting zal ook grote aandacht worden besteed aan onder meer de agrarische en recreatieve belangen. De uitoefening van de jacht wordt daarbij als noodzaak gezien. De ex ploitatie van de toeristische stoom tram over de spoorlijn kan worden voortgezet. Een beheerssubsidie wordt niet gevraagd. Aan het ministe rie van landbouw en visserij is een soortgelijke subsidie-aanvraag ge richt. Het bedrag waarvoor bij de pro vincie wordt aangeklopt is 55.000 gul den. De PPD herinnert eraan dat de provin cie met het oog op de aankoop van na tuurterreinen is verdeeld in invloedss feren, die zijn vastgelegd in de nota na tuur- en landschapsbescherming. De erkende deelnemers aan deze regeling zijn Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Landschap. Het college van gedeputeerde staten houdt aan de verdeling van de in vloedssferen strikt de hand, zoals re cent is gebleken bij de aankoop van het Zuidgors bij Ellewoutsdijk. Afge zien van het onbreken van enige er kenning van de stichting Behoud Na tuur en Leefmilieu, heeft deze mantel organisatie van de jagers ook geen in vloedssfeer. „Alleen al om deze reden komt de stichting voor subsidie niet in aanmerking", aldus directeur ir R. M. T. Adriaansens van de PPD. Het wordt ongewenst en discriminerend gevon den ten aanzien van de wel erkende be heerders als de stichting buiten de in vloedssferen om zou worden gesubsi dieerd. „Daarmee zou zij in een voor deelpositie ten opzichte van de ande ren komen, omdat zij dan in de hele provincie zou kunnen opereren". De PPD maakt duidelijk dat het pro vinciaal bestuur zich in overeenstem ming met het landelijk beleid heeft beperkt tot erkenning van de drie be kende beheersinstanties. Het ophef fing van de stichting Natuurmonu ment De Beer, die indertijd in Zee land belangrijke natuurgebieden be heerde, is hiervan een gevolg gewest. Ir Adriaansens: „Mijns inziens is de zaak nu goed geregeld en is er geen be hoefte aan een nieuwe beherende in stantie". Hij attendeert erop dat de stichting al in 1981 is opgericht en nooit eerder enig blijk heeft gegeven te willen worden erkend als beheren de instantie. Bij de inspraak over de nota natuur- en landschapsbescher ming, waarin één en ander werd gere geld, heeft de club ook niets van zich laten horen. De grond die de stichting van de ge meente Borsele heeft gekocht heeft een oppervlakte van ruim 46,8 hectare. In het algemeen is het een spoorbaan met een gewone wegberm, aldus de PPD, zonder veel natuurwaarde. Slechts op enkele kleinere trajecten kan de sp« oorbaan beschouwd wor den als een dijk met waardevolle vege tatie; het betreft hier dan gedeelten die aansluiten bij andere waardevolle dijken of aanliggende graslanden. Als geheel merkt de PPD de spoorbaan niet als aankoopwaardig natuurge bied aan. De PPD geeft nog aan dat in standhouding van het spoorlijntje en de stoomtram uit recreatief oogpunt van groot belang is, maar dan niet met geld dat bestemd is voor natuurbe scherming. Sylvia Schieman uit Philippine bij een van de vele borden in Zeeuwsch-Vlaanderen die waarschuwen voor het landbouwverkeer. Op de achtergrond de brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen waar zij vorig jaar een ernstig ongeluk had. Even nadat Sylvia uit Philippine haar verhaal over haar ongeluk en de gevolgen heeft verteld, komt het nieuws binnen van een dodelijk on geluk bij IJzendijke. Twee doden als gevolg van een botsing van een mo tor tegen een personenwagen. De zeventienjarige HAVO-scholiere uit het Zeeuws-Vlaamse mosseldorp is er gelukkiger vanaf gekomen. Sylvia Schieman is nu zo overtuigd geraakt van de gevaren die kleven aan het rijden op de wegen in haar streek dat ze zich heeft aangemeld bij de VVN, Veilig Verkeer Nederland. Zij staat nu in haar vrije tijd, in weer en wind, foldertjes uit te delen aan automobilisten. „Een landbouwtrekker doet het langzaam" is de leuze van het WN-foldertje. Het was een zeer ernstig ongeluk de leerstof dat ze van de vierde VWO waar de Philippiense door getroffen werd op 1 oktober vorig jaar, op de brug bij Sluiskil over het kanaal van Gent naar Terneuzen. Zij wilde op haar brommer een bietenrooier pas seren, maar het voertuig was zo breed dat dat niet lukte. Ze werd overreden. Haar vader: „Die dingen zijn veel te groot. Goed voor Ameri ka, maar niet voor Zeeuwsch-Vlaan deren met wegen van drie meter breed." Ze heeft twee maanden helemaal plat in het ziekenhuis moeten liggen met een gebroken bekken, scheur tjes in de lever en milt en een ge scheurde schedel. Met Sinterklaas mocht ze weer naar huis, bepakt met meer dan 500 wenskaarten van men sen die met haar hadden meege leefd, bekenden en vreemden. Want het zware ongeluk had niet alleen de kranten gehaald, maar zelfs ver scheen Sylvia, vanuit het zieken huis, op de televisie. In het zieken huis werd ze regelmatig bezocht door de vrijwilligsters van Veilig Verkeer Nederland. „Ik ben heel ver weg geweest" zegt ze van haar onge luk, „maar ik ben nu weer helemaal in orde. Ik zit alleen nog een beetje met mijn rug, maar dat zal wel over gaan." Het ongeluk heeft heel wat dingen in haar leven veranderd. Toen ze in de cember vorig jaar terug ging naar het Zeldenrust-college in Terneuzen bleek ze zover achterop geraakt in naar de vierde HAVO werd overge plaatst. Nu zit ze in de vijfde HAVO en weet niet of ze na haar eindexa men nog doorgaat op de VWO. „Dat zijn dan wel weer twee jaar. Ik wilde graag in het leger, of anders naar de politie. Maar dat kan ik nu wel ver geten. Iemand die zoveel heeft ge had als ik komt nooit door de stren ge keuring." Er gebeuren in Zeeland zeer veel on gelukken waarbij het langzame landbouwverkeer direct en indirect betrokken is. Automobilisten ver gissen zich in de lengte en de snel heid van de trekkers. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn het vooral de trek kers het suikerbieten op weg naar de twee suikerfabrieken in Sas van Gent die ieder najaar hun tol eisen. Volgens de landelijke VVN in Hilver sum is er van de 923 verkeersonge vallen in Zeeland in 1985 een flink aantal met landbouwverkeer. In heel Nederland vielen in 1985 zeven tien doden als gevolg van botsingen met trekkers. De kennis van de verkeersregels over trekkers is bedroevend laag, zo heeft een recente enquête onder automobilisten en trekkerbe stuurders in Zeeuwsch-Vlaanderen uitgewezen. Van de 1600 geretour neerde enquêteformulieren waren er maar 38 geheel juist ingevuld. De meeste moeite hadden de invullers met de voorrangsregels voor trek kers. Wel bleek dat trekkerbestuur ders er meer van wisten dan de be stuurders van personenwagens. Vertellen wat de regels en de geva ren zijn, is nu het vrijwilligerswerk dat Sylvia op zich heeft genomen. Haar eerste werk vond ze bij de grensovergang Kapellebrug. „Het is gewoon mensen erop wijzen dat landbouwverkeer gevaarlijk is. Vra gen of ze op hun eigen veiligheid wil len letten. Want ze denken allemaal: dat kan een ander misschien gebeu ren, maar mij nooit. Dat dacht ik eerst ook. Maar ik heb ondervonden dat je het net zo goed zelf kunt on dervinden." „Belgische automobilisten zijn veel vriendelijker dan de Hollanders. Als je tegen een Hollander zegt dat hij op zijn veiligheid moet letten dan hoor je vaak 'grom, grom'. De Belgen zeggen vrolijk: 'ja hoor!' Dat is een heel verschil. Ik vind dat het werk van de VVN best wel eens gewaar deerd mag worden. De vrijwillig sters staan daar in de kou en veel au tomobilisten kijken heel lelijk. Blijk baar omdat ze ietsje langer moeten wachten en dan denken ze dat ze een minuut kwijt zijn. Maar ik laat me niet ontmoedigen." Sylvia stapt in ieder geval niet meer op een brommer. „Nee hoor, ik ben niet bang voor het verkeer ge worden. Als ik achttien ben probeer ik een autootje te kopen." Joost van Leeuwen OOSTKAPELLE - De Mytylschool van het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle houdt zaterdag 8 novem ber een actiedag voor een zelfde soort school in Suriname. De opbrengsten zullen gebruikt worden voor de aan schaf van een terreinwagen voor de mytylschool van Parimaribo. De wa gen is nodig om kinderen vanuit de binnenlanden op te kunnen halen. Op de actiedag in Oostkapelle worden tal van activiteiten gehouden. Voor kinderen is er door de hele school heen een spelcircuit. Er is een boekenmarkt met een aparte hoek voor kinderboe ken. Ook is er een rommelmarkt en er zijn kraampjes waar leerlingen hun zelf gemaakte spullen verkopen. Er worden onder meer mapjes met vijf zelfontworpen prentbriefkaarten ver kocht. Er is een hapjesrestaurant geïn spireerd op de Surinaamse keuken en er is een rad van avontuur. Saar den Hollanders poppentheater verzorgt verder twee voorstellingen. De actiedag wordt om 10 uur geopend met een optreden van het Drum- en Buglecorps Blue Spirit uit Middel burg. Om 15 uur is het feest voorbij. De actie krijgt waarschijnlijk een vervolg. (Advertentie) Japon van polyester/wol. Geheel gevoerd. Ceintuur en knopen met goud- garnering. In 2 dessins. Moten 40 t/m 48. Geldig t/m zaterdag 8 november

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9