Twee doden frontale botsing IJzendijke Turkse koffieshop in Middelburg uitgebrand almanak Milieubeweging en vissenj blijven tegen getijbeperking Probleem algen in Waddenzeemossels verder toegenomen Temeuzen vriendelijk voor IELTA INSTITUUT WAARSCHUWT: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rachtauto vernielt nheining Terhole In Turkije geen toekomst Nurcan Fidan Drie gewonden bij vechtpartij Renesse Gestolen auto in Bruinisse gevonden ONDANKS VERGROTING VAN VERSCHIL ZEEUWSE Diefstal sigaretten en geld in Breskens 5RSEKE - Vermindering van het getijverschil op de Ooster- tielde door 'knijpen' van de stormvloedkering zal - zeker bij ntinuering - leiden tot 'zeer ernstige consequenties voor het isterscheldemilieu'. Uitgestrekte gebieden worden momen- :1 niet meer overstroomd, hetgeen het afsterven van het ergrote deel van de bodemfauna tot gevolg heeft. De over- oelingsduur in het daaraan grenzende gedeelte van de slik- n en platen wordt zodanig bekort, dat het hierop niet inge- :1de bodemdierenbestand eveneens met sterfte en met ver- :chtering van de conditie en dus met een grotere kwetsbaar- id voor ongunstige weersomstandigheden wordt geconfron- erd. MOTOR TEGEN PERSONENAUTO VICE-CONSUL Actie MODEHUIS VERMOEDEN VAN BRANDSTICHTING Bediening Z( DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 'ERNEUZEN - De stichting Be- oepsopleidingen Weg- en Water- iouw (SBW) heeft de gemeente Ter- ieuzen een bronzen straattegel ca- leau gedaan als waardering voor iet stratemakersvriendelijk be- eid. Wethouder drs A. Doorduijn •an Openbare Werken mocht giste- en bij wijze van onthulling de te- ;el, gelegd op het parkeerterrein laast het stadhuis, schoonvegen. ferneuzen is de eerste gemeente in Zeeland die deze siertegel krijgt. De gemeente komt hiervoor in aanmer king omdat zij reeds een aantal jaren achtereen de opleiding tot stratema- ker in Zeeuwsch-Vlaanderen moge lijk maakt. De gemeente besloot in 1979, in sa menwerking met het arbeidsbureau, aannemers en de SBW, een stoom cursus stratemaken te organiseren voor de SBW. De gemeente heeft de ruimte, de materialen en de begelei ding beschikbaar gesteld en is in 1980 met de eerste groep van start gegaan. Vier groepen van elk vier werklozen hebben achtereenvol gens de cursus doorlopen. Ook geeft Temeuzen lesruimte en begeleiding aan de reguliere opleidingen voor de weg- en waterbouw van de SBW. Voorts heeft de gemeente zitting in de raad van advies van het Samen werkingsverband van Grond-, Weg en Waterbouwaannemers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit verband van tien aannemers leidt jongeren op in het kader van de Wet op het Leerlingenwezen. Knijpen' pijlerdam voor milieu igekeerd zullen nog veel grotere ge- Het Delta Instituut beklemtoont dat den niet meer droogvallen. Hier lig- het behoud van het milieu in de Oos- i de belangrijkste voedselgebieden terschelde samen met de bescherming ir steltlopers. Met een midwinter- ïtal van 200.000 exemplaren van de- :ategorie vogels behoort de Ooster- elde tot de drie voornaamste gebie- in Europa. In de komende weken eten de vogels sterk in gewicht toe- nen om de winter te kunnen door- an. Voor een groot deel van hen zal onmogelijk blijken te zijn. Een ver- e daling van de temperatuur ge- pbineerd met een verminderde be- ikbaarheid van voedsel in de reste- de droogvallende gronden zal tot hebben dat veel slachtoffers in vallen. t deze ernstige waarschuwing heeft Delta Instituut voor Hydrobiolo- :h Onderzoek (DIHO) zich tot eede Kamer en de ministers van keer en waterstaat en landbouw en serij gericht. Op de eerstverant- ordelijke minister drs N. Smit- Des van verkeer en waterstaat doet instituut, onderdeel van de Ko- klijke Nederlandse Akademie van tenschappen, een beroep het mani eren van de stormvloedkering on- iaan te maken. Voor het beteugelen i de stroomsnelheden in de Schel- Rijnverbinding moeten andere atregelen worden gebruikt. De fi- ïciële gevolgen heeft rijkswater- at zélf afgeroepen door keuze voor goedkopere sluitingsstrategie >r de compartimenteringsdammen. RHOLE - Een onbekende vracht- ;o is maandagmorgen tegen de om- ning voor het huis van D. aan de lsterweg in Terhole gereden en ver zaakte daarbij flinke schade. Los- 'aakte stenen van de omheining vlo- door een ruit van het huis. Ook rd schade toegebracht aan de bui- deur van het woonhuis, een beton- 1 schutting, een buitenlamp en een itaarnpaal. lgens de politie ging het om een •ene vrachtauto die over de Hulster richting Hulst reed en na de aan- ling zijn weg vervolgde. De politie zoek eventuele getuigen contact op nemen met de rijkspolitie in Hulst: efoon 01140-13656. tegen stormschade, de hoofddoelstel ling vormt van het beleid. Geconsta teerd wordt dat nu voor een minder groot belang een niet te overziene schade aan het milieu van de Ooster- schelde dreigt te worden toegebracht. Het instituut herinnert aan het rijks- waterstaat-rapport 'Kiezen of Delen' over het gebruik van de pijlerdam. Daarin staat dat gebruik van de kering zelfs bij dreigende calamiteiten (kans op dijkval, opsporen vermiste perso nen, het vereenvoudigen van varende transporten) moet worden afgewezen. Volgens het Delta Instituut zijn de be slissingen die rijkswaterstaat tot nu toe genomen heeft het tegenoverge stelde van de 'uiterste terughoudend heid' waarvan op papier steeds sprake is geweest. Van de personenauto bleef bij de frontale botsing met een motorfiets op rijksweg 61 niet meer over dan een hoop verwron gen staal. IJZENDIJKE Een frontale botsing tussen een personen auto en een motorfiets, maandagmiddag op Rijksweg 61 tussen IJzendijke en Biervliet, heeft zowel de automobi liste als de motorrijder het leven gekost. De slachtoffers zijn de de 28-jarige mevrouw Carla Delzenne-Fassaert uit Terneuzen en de 20-jarige Frederik A. Houdersteyn uit Nieuwvliet. Een inzittende van de auto, G. E. K.-De M. uit Terneuzen, liep lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor zes. De personenau to, bestuurd door mevrouw Fassaert, wilde een voor haar rijdende auto inhalen op het moment dat de motorfiets uit tegenovergestelde richting naderde. De gevolgen waren ca tastrofaal. Beide bestuurders waren op slag dood. De vrouw werd bij de botsing onthoofd. De brandweer van IJzendijke had geruime tijd nodig de ra vage op te ruimen, waarbij de rijksweg gedurende twee uur was afgesloten. MIDDELBURG/ISTANBUL - De Nederlandse vice-consul in Istanbul, J. Boutknecht, vindt dat mevrouw Nurcan Fidan in Turkije geen toekomst heeft. Hij stuurde vorige week op persoonlijke titel een telex naar Den Haag waarin hij de moeilijke situatie van de uit gezette Turkse, die in Middel burg woonde, uiteen heeft ge zet. Dat heeft de heer Bout knecht maandag in Istanbul meegedeeld aan Els Verhage, die zondag namens het vriend- schapscomite naar Turkije reisde, en Nurcan Fidan zelf. De Turkse vrouw heeft maan dag van de vice-consul nog on geveer 150 gulden gekregen als bijdrage in haar onkosten over vorige week. „Ik heb gevraagd of ze dat ook gekregen zou heb ben als ik er niet bij was ge weest", meldde Els Verhage maandag telefonisch aan de PZC. „Daar zei hij op dat er dan inderdaad gebeld zou zijn of ze het wilde komen ophalen. Maar toen we in de gang zaten te wachten of we toegelaten werden, kwam er een vrouw op ons af die tegen Nurcan zei dat er geen nieuws was. Toen ze in de gaten kreeg wie ik was, wer den we dus tot de vice-consul toegelaten. Daar zijn we erg vriendelijk ontvangen". De gezondheid van mevrouw Fidans zoontje Murat is intus sen iets verbeterd. De uit Ne derland meegebrachte astma medicijnen blijken effect te sorteren. „Hij is niet meer zo erg benauwd en ook wat rusti ger", aldus Els Verhage vanuit Istanbul. Het Middelburgse PvdA- Tweede Kamerlid J. Lilipaly, dat vorige week samen met (Slot zie pag9 kolom 1) RENESSE In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie jongens uit Goe- ree-Overflakkee bij een vechtpartij op de Hoge Zoom in Renesse gewond geraakt. D. T. uit Goedereede is opge nomen in het ziekenhuis in Dirksland met een drievoudige kaakfractuur. Zijn vriend M. T. is behandeld voor messteken in de rug en A. L. voor hoofdwonden. In een plaatselijke discotheek ont stond een woordenwisseling met de jongens en een meisje. Bij het verlaten van het etablissement ontstond een handgemeen met andere bezoekers van de discotheek. De drie vrienden re den gewond naar huis. De ouders van de jongens waarschuwden de rijkspoli tie van Schouwen-Duiveland pas zon dagavond. De politie verzoekt even tuele getuigen van de vechtpartij con tact op te nemen met het bureau in Zierikzee. (Advertentie) REGENMANTELS MET WINTERWARME VOERING, BIJ... De compartimenteringswerken achterin de Oosterschelde. Twee weken gele den is de laatste stroomgeul in de Oesterdam, het Tholensche Gat tussen de Bergsediepsluis en het eiland Tholen, gesloten. Eén opening verbindt nu nog het Krammer/Volkerak, de Eendracht en het Zoommeer met de Oosterschelde: de stroomgeul Krammer, die met het gedeelte van de Oesterdam tussen de Kram mersluizen en de Grevelingendam moet worden gedicht. Door die opening stro men eb en vloed. Deze beweging veroorzaakt bij eb stroomsnelheden in de Een dracht, die aanzienlijk groter zijn dan rijkswaterstaat had berekend. BRUINISSE - Op de Groeneweg in Bruinisse, tegenover de manege, is zondagavond een gestolen auto terug gevonden. De auto, een Fiat Ritmo, was verleden week betrokken bij een aanrijding in Zierikzee, waarna de be stuurder zich uit de voeten maakte. Van de daders ontbreekt elk spoor. Dit bleef er over van de Turkse koffieshop in Middelburg nadat een brand verwoestend had toegeslagen. In de Vlissingse sigarettenwin- kel stonden wij op onze beurt te wachten achter een man, die met de uitbaatster van de on derneming in een boeiend ge sprek was gewikkeld over de kwade kanten van het roken. Hij zag ze wel, maar het weer hield hem er niet van een slofje rookwaar te bestellen en dat na orhandiging open te maken en er een pakje uit te nemen, teneinde een sigaret te kunnen opsteken. Omdat hij tegelijkertijd wilde afrekenen, legde hij het pakje nog ongeopend op de toon bank, zodat-ie zijn portefeuille kon trekken. De vrouw achter de toonbank ontfermde zich over het pakje en maakte het voor de klant open, waarna ze hem er een si garet uit presenteerde. Ze leverde er een mooi tekstje bij. Dit: Ach meneer, je moet maar denken: je kunt beter door mij bediend worden dan door de pastoor". MIDDELBURG - De Turkse koffie shop 'Birlik' aan de Langevieleweg in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag door een uitslaande brand volledig verwoest. De brand weer schat de schade op meer dan een ton. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een buurtbewoner ontdekte de brand en alarmeerde om 10 over 2 de brand weer. Toen de wagens arriveerden sloegen de vlammen al uit het pand. De brandweer denkt dat er zich ergens in het gebouw een explosie heeft voor gedaan. Brandstichting wordt ver moed. De politie heeft nog geen enkel idee waar te moeten zoeken. Een aan tal resten uit het huis is meegenomen en zal door een laboratorium worden onderzocht. De omringende huizen wat naar binnen gedrongen stof en rook. Het pand is eigendom van een as surantiemaatschappij. De Turkse ge bruikers huurden het. Huurder is B. E. Het pand en de inboedel zijn tegen brand verzekerd. GOES - Een langdurig gebruik van de stormvloedkering in de Oosterschel de om de stroomsnelheden in de Een dracht binnen de perken te houden, stuit op ernstig verzet van van de mi lieu-organisaties en de visserij. Ze wijzen iedere beperking van het getij- verschil in de zeearm beslist van de hand. Met dit uitgangspunt zullen vertegenwoordigers van beide belan gen vandaag (dinsdag) naar rijkswa terstaat in Middelburg gaan voor een gesprek over de maatregelen die moe ten worden getroffen om de stroom snelheden te beteugelen. De schippersvereniging Schuttevaer, die ook is uitgenodigd voor het ge sprek, hanteert een andere stelling: de Eendracht moet voor 80 a 90 procent van het scheepvaartverkeer op de Schelde-Rijnverbinding zonder be lemmering te bevaren blijven. Welk getijverschil daarvoor op de Ooster schelde moet worden ingesteld, maakt de schippers niet veel uit. Maandagmiddag heeft rijkswater staat de openingen van de pijlerdam, die sinds vorig week met 30 a 40 pro cent waren verkleind om zo ter hoogte van Yerseke een getijverschil van 2 meter te bereiken, weer wat vergroot. Het nieuwe verschil bedraagt 2,40 me ter. Het resultaat daarvan is dat de stroomsnelheden weer enigszins toe nemen. waardoor het slib op de mos- selverwaterpercelen sneller kan wor den afgevoerd. Bovendien vallen nu grotere oppervlakten slikken droog bij laag water, waardoor steltlopers meer voedsel kunnen vinden. Een woord voerder van rijkswaterstaat vestigde er de aandacht op dat dit nieuwe getij verschil in beginsel zeer tijdelijk is: naar aanleiding van het overleg van vandaag zal worden bekeken welke verdere beslissingen moeten worden genomen. Het getijverschil kon worden vergroot omdat de afgelopen dagen een duide lijker inzicht is verkregen in de invloed die het gebruik van de stormvloedke ring op de stroomsnelheden heeft ge had. Volgens de woordvoerder is daar bij uitgegaan van 'een gepaste redelij ke voorzichtigheid', want, zoals hij het uitdrukte, 'we voelen ons als beheer ders primair verantwoordelijk voor de conditie van de Oosterschelde'. Bo vendien zijn sinds vrijdagmiddag de gedeelten van de Eendracht die met meest door de stroming dreigden te worden uitgeschuurd, met stenen be- stort. Die bestortingen zijn vooral uit gevoerd in de buitenbochten van het kanaal op de plaatsen waar steile hel lingen waren ontstaan en bij de pijlers waarop de bruggen rusten. Voortdu rend zal worden nagegaan of die uit schuringen zich verder voortzetten en als dat nodig is zullen nieuwe bestor tingen worden uitgevoerd. Rijkswaterstaat was er bij de plannen makerij voor de sluiting van de com partimenteringsdammen vanuit ge gaan dat als gevolg van de hogere stroomsnelheden in de Eendracht na het dichten van de Oesterdam in de ongeveer vijf maanden totdat de Phi- lipsdam zou kunnen worden gesloten, plaatselijk verdiepingen tot 10 meter zouden kunnen optreden. In de eerste vijf dagen na de sluiting van de Oester dam zijn evenwel al kuilen van 2 meter ontstaan. De beperking van het getij verschil, en daarmee de snelheid van de stroom, heeft deze ontgrondingen tot stilstand gebracht. „We gaan nu kijken wat de effecten zijn bij een wat groter getijverschil", aldus de woord voerder. Volgens de gegevens van de dienst ge tijdewateren van rijkswaterstaat, die het milieu van de Oosterschelde met behulp van een uitgebreid onder zoeksprogramma als het ware aan de monitor heeft gelegd, was de situatie in de zeearm de afgelopen dagen goed. Er trad nergens gelaagdheid in het water op, er was voldoende zuurstof en het zoutgehalte bevond zich op een aanvaardbaar niveau. De onderzoe kers hebben tot nu toe geen waar neembare sterfte van bodemdieren geconstateerd. Alleen was sprake van enig voedseltekort voor de vogels die op de slikken plegen te fourageren. Mede met het oog op die vogels is het getijverschil nu vergroot. De kans dat het dilemma van de stroomsnelheden zal worden opgelost door de sluiting van de Philipsdam van maart/april volgend jaar naar de cember te verschuiven, moet inmid dels klein worden geacht. Het zal tech nisch al een hele toer zijn om dit kar wei, waar zes tot acht weken voor staan, vóór 1 januari gereed te hebben, maar bovendien hebben de milieu-or ganisaties en de visserij zeer afwijzend op deze mogelijkheid gereageerd. Want op de sluiting van de stroomgeul Krammer in de Philipsdam mogelijk (Slot zie pagina 8 kolom 5) hebben geen schade geleden buiten de diefstal. BRESKENS In de nacht van zon dag op maandag is ingebroken in het restaurantgedeelte in het recreatie park Schoneveld te Breskens. Er wer den circa honderd pakjes sigaretten en een onbekend bedrag aan geld ont vreemd. Men kwam binnen door een deur te forceren. De eigenaar, J. V. uit Groede, deed maandag aangifte van GOES - Het eind van de problemen rond de aanvoer van mosselen uit de Waddenzee lijkt voorlopig nog niet in zicht. Een nieuwe, tweede golf dinoflagelaten, heeft volgens het rijksinstituut voor visserij-on derzoek (RIVO) de voorraden schelpdieren op het wad getroffen. Deze algensoort doet de mossel geen kwaad, maar kan bij de mens, als die slecht verwaterde mosselen eet, maag- en darmklachten ver oorzaken. In verband daarmee worden al enkele weken geen mos selen uit de Waddenzee in Yerseke aangevoerd. De najaarsstormen van de afgelo pen weken hadden de alg, die door het warme weer in september tot explosieve ontwikkeling is geko men, als het ware moeten wegbla zen uit de Waddenzee. Dat is ook ge beurd, maar tegelijktijd is kustwa ter uit de N oordzee in de Waddenzee terecht gekomen. En ook in dat wa ter komt de gewraakte alg voor, en zelfs in grotere hoeveelheden. Een woordvoerder van het RIVO ver klaarde dat de algensoort onge woon lang stand houdt. Al vaker (Slot zie pagina 9 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7