PZC i almanak ZMF wil aandacht richten op vervuiling van Wester schelde Snelle actie van politie en brandweer redde elf bewoners Ouders spraken over gedragsstoornissen bij pleegkinderen B en w Veere: ruimte voor naaktrecreatie IAURITZHUIS ONHERSTELBAAR ZEEUWSE PAGINA 7 H adderwagen Herstellend Slachtoffers Jongetje (7) na aanrijding in Lewedorp overleden Foto-expositie 'Zeeland Veilig in Veere geopend Lekkage bij olieterminal Vlissingen WERKPLAN VOOR PERIODE '86P87 OPGESTELD Niet klagen IN ZILVEREN SCHOR Voor 15 mille aan gereedschap uit bouwketen gestolen Tholenaar reed door na aanrijding en weigerde bloedproef zeeland; |Brand Vlissingen ist vier doden /LISSINGEN - Een vernietigende, uitslaande brand in het op- angtehuis voor thuislozen Huize Elim aan de Hendrikstraat 2 in Vlissingen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het ;ven gekost aan een vrouw en drie mannen. Eén man raakte ewond, toen hij vanaf de eerste verdieping uit het raam [prong. Hij brak beide benen. Het monumentale Mauritzhuis, et hoofdgebouw van Huize Elim, brandde geheel uit. De bij uize Elim behorende panden Palingstraat 2 en Hendrik- [traat 10, die met gangen met het Mauritzhuis zijn verbonden, epen schade op. P. H. de Boevere van de Vlissingse ge meentepolitie zaterdagmiddag. „Ze liepen overal rond. Een paar mensen waren de stad ingelopen en sommige bewoners logeerden ergens anders. Dat moest allemaal nagetrokken wor den". Zaterdagmorgen om zeven uur - ruim vier uur na het uitbreken van de brand - kon definitief worden vastgesteld, dat er zich vier slachtoffers in het Mau ritzhuis moesten bevinden. e slachtoffers zijn de A. B. P. van Hel- jirt (31) uit Schoondijke. C. Caljouw 61, H. van de Bijl (32) en R. J. de uijnck (40). De drie mannen woon- in in Huize Elim. De 31-jarige vrouw as een logée. Zij bracht daar vaak het eekeinde door, omdat haar verloofde het huis woonde. De vriend van me- ouw Van Helvoirt behoort overigens et tot de slachtoffers, e gewonde is de 26-jarige H. Wester- eke. groepsleider van Huize Elim. !ij was al uit het raam van het Mau- Btzhuis gesprongen, voordat politie en andweer waren gearriveerd. Om- st nders haalden hem bij het huis weg. I> totaal waren op het moment van het ■tbreken van de brand, zo is later ftstgesteld, 24 mensen binnen. Huize ■im telde 27 vaste bewoners. Jen schadebedrag kon nog niet wor- n genoemd, maar de Vlissingse andweercommandant W. P. van ersum gaat ervan uit dat het om instens 'enkele tonnen' gaat. De oor- ak van de brand is niet bekend, eerste melding kwam om 2.47 uur de brandweer binnen. De eerste au- van de brandweer vertrok om 2.49 ir uit de kazerne aan de Van Dis- ckstraat en was om 2.51 uur bij ïize Elim, aldus brandweercomman- nt Van Leersum. Er zijn in totaal on- iveer twintig meldingen binnengeko- |en, zowel bij de politie als bij de andweer. p het moment van de melding sloeg t vuur al door de ramen naar buiten, e hele inzet is in eerste instantie ge- ht geweest op het redden van de nsen. Het was binnen tien minuten al duidelijk dat als er nog mensen in it Mauritzhuis zouden zijn, ze er niet er levend uitgehaald zouden kun- n worden. Wij konden er door de ver- rikkelijke hitte niet in", zei brand- teM commandant Van Leersum zater- Jgmiddag tijdens een persconferen- in de kazerne. Om die reden is be- jnnen met de inzet van hogedruk- alen, nevelspuiten in de panden, om bewoners en de brandweerlieden te Schermen tijdens het ontruimen, en alle mensen, die eruit gehaald tonden worden eruit waren, is begon- ifen met het eigenlijke bluswerk met laf e-drukstralen, lichtte de heer Van Cecrsum toe. I Brandweer en politie haalden er in to taal elf mensen uit. Eén bewoner werd Hit de ladderwagen vanaf de eerste I 'dieping van het fel brandende Mau- Bihuis gered; de overigen werden uit I t complex gehaald via of uit de I astgelegen huis Hendrikstraat 10, I t door middel van een gang is ver- I nden met het Mauritzhuis. I n de elf bewoners, die er door brand- I er en politie zijn uitgehaald, sliepen drie in het Mauritzhuis en acht in H nel nummer 10'. n het huis Palingstraat 2 waren 1 apkamers. De bewoners van die ka il rs - daar gaat brandweercomman- dait Van Leersum vanuit - hebben Hhzelf kunnen redden. Vast staat in ieder geval, dat brandweer en politie I dair niemand uit hebben hoeven te fha en. V ze bewoners ontvluchtten het com- P x via het platte dak aan de achter- z le van het Mauritzhuis en de tuin. Nadat al het mogelijke was gedaan om bewoners te redden zette de brand- H er lage-drukstralen in om het vuur te aestrijden. Dat gebeurde rond drie Hoewel het Mauritzhuis om half r nog fel brandde, was het vuur toen Ier controle en kon het sein 'brand ester' worden gegeven. Het nablus- ii heeft geduurd tot zaterdagmiddag PRcilfuur. rt na het uitbreken van de brand en de reddingsactie was niet precies be- 19 d hoeveel mensen er in het com plex waren achtergebleven. Een deel de bewoners, die zelf Huize Elim ontvlucht waren, meldden zich niet aiddellijk bij de politie. „Het was eilijk vast te stellen", zei adjudant Twee vriendinnen, die elkaar al een tijdje niet hadden gezien en nu elkaar toevallig in de Vlissingse binnenstad tegen het lijf liepen, moesten natuur lijk even bijpraten. De kinde ren van de twee stonden er wat verloren bij. Het gesprek sprong van het weer over naar gordijnennaar familie en ziek tes. Daar wist de ene dame al les van. Haar man had zich verleden week laten sterilise ren en daar was hij behoorlijk .beroerd van geweest. Dat was reden voor'het ene meisje bij de ander te informe ren hoe het nu met haar vader Iding. ..Nou, dat gaat wel hoor. V ma9 alweer een beetje stof zuigen". Om tien uur 's morgens werd het Mau ritzhuis geïnspecteerd om te bekijken of men er zonder gevaar voor instor ten binnen kon. Dat bleek het geval. Tussen elf en twaalf uur zijn de stoffe lijke overschotten van de slachtoffers geborgen. De drie mannelijke slacht offers deelden een slaapkamer op de tweede verdieping. Mevrouw Van Helvoirt had een eigen slaapkamer op dezelfde etage. LEWEDORP Het 7-jarige jongetje William Schrijver, dat vrijdagmor gen in zijn woonplaats Lewedorp door een auto werd aangereden toen hij met zijn fietsje de rijweg overstak, is zondag aan zijn verwondingen overleden. Het slachtoffertje stak rond half negen vrijdag plotseling de Korenweg over en werd daarbij geschept door een au to. bestuurd door J. K. uit Scherpenis- se. Het kind werd met ernstig hersen letsel overgebracht naar het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis, waar hij zondag overleed. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de keuken op de begane grond achter in het Mauritzhuis. De keuken lag te gen het pand Palingstraat 2. Dat dit gebouw zolang stand heeft gehouden tegen het vuur, was volgens comman dant Van Leersum te danken aan het feit dat de verbindingsgang tussen de gebouwen erg klein was, in tegenstel ling tot de gang naar Hendrikstraat 10. „Daar was het gevaar dan ook veel gro ter", aldus Van Leersum. Omdat het vuur in het Mauritzhuis het felst woed de aan de zijde van het pand aan de Pa lingstraat, was de temperatuur in dit deel van het complex zeer hoog. Een brandweerman werd dan ook bevan gen door de hitte. Hij werd per ambu lance naar het ziekenhuis gebracht, maar hoefde daar niet te blijven. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet duidelijk. Het zal zee zeer moeilijk of wellicht onmogelijk zijn - aldus adju dant De Boevere - de oorzaak met een technisch onderzoek te achterhalen. Om die reden is dan ook een buurton derzoek gestart en worden alle bewo ners van Huize Elim gehoord. Hieraan wordt door vier politiemensen ge werkt. Het zal nog wel enkele dagen duren, voordat de eerste resultaten be kend zijn. Over de hoogte van het schadebedrag kon brandweercommandant Van Leersum geen duidelijke uitspraak doen. Het Mauritzhuis is volgens hem 'total loss' en de schade aan het pand Hendrikstraat 10 noemde hij 'repara bel'. Daar is wat water-, rook- en lichte brandschade. Palingstraat 2 is er ern stiger aan toe: met name de zolderver dieping heeft zware brandschade op gelopen. Huize Elim is eigendom van de Algemene Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening. Het gebouw is tegen brandschade verzekerd. Het Mauritzhuis is ongeveer tien jaar geleden gerenoveerd. Het pand er naast in de Hendrikstraat ongeveer twee jaar geleden. De brandweer voer de toen een inspectie uit en het com plex voldeed toen aan brandveilig heidsnormen. „En dat was nog zo", al dus brandweercommandant Van Leersum. „Het huis hing vol met blus middelen en er waren voldoende vluchtwegen". De schade aan de omgeving van Huize Elim is volgens de heer Van Leersum te verwaarlozen. Er sprongen enkele ruiten en een auto liep door de hitte schade op. Het voertuig, dat gepar- Slot zie pagina 9 kolom 3) Bezoekers aan de Nicaragua Manifestatie werden op Nicaraguaanse bananen getracteerd. MIDDELBURG 'Boven verwachting' noemden de organisatoren - het Nicaragua Komitee Middelburg - het aantal bezoekers dat de manifestatie over dat land, zaterdagmiddag in de Wandelkerk in Middelburg ge houden, bezochten. Het doel om meer bekendheid te geven aan de toestand in dat land en om de internatio nale steuncampagne 'Nicaragua moet overleven' on der de aandacht te brengen is meer dan bereikt. De theoloog Han Vroom ging in op de betrekkingen tus sen de regering en de rk-kerk van Nicaragua die onlangs weer met elkaar zijn gaan praten en op de verschillende stromingen binnen de kerk. Voorts werd er een diaklankbeeld vertoond over de ont wikkelingen op het platteland onder de Sandinistische regering. Hierbij werd duidelijk dat er veel behoefte is aan machine-onderdelen, en gebruiksvoorwerpen zoals naaimachines, gereedschappen en andere gebruiks voorwerpen, vooral in de gezondheidszorg. Het is de be doeling dat het Nicaragua Komitee Middelburg binnen kort een inzamelingsactie gaat houden om in die be hoeften te kunnen voorzien. De verscheping moet dan geschieden met de bananenboten die vanuit Nicaragua bananen naar Nederland vervoeren en vaak leeg terug gaan. Nicaraguaanse koffie en bananen werden zaterdagmid dag ook te koop aangeboden. Er werden goede zaken gedaan. De bananen waren aan het eind van de manifes tatie uitverkocht. De aanwezigen werden namens het organiserende comité verwelkomd door Sjaak de Reu. Talrijke foto's gaven een indruk van de zomerbrigade die vanuit Nederland Nicaragua bezocht heeft. VEERE Burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman opende zater dagmiddag om half vijf de fototen toonstelling 'Zeeland Veilig' in het stadhuis van Veere. Uitgenodigd wa ren alle mensen, die daadwerkelijk hadden meegeholpen om 4 oktober, de dag van de ingebruikstelling van de stormvloedkering in de Oosterschel- de, feestelijk te laten verlopen. Dat waren er velen. Rijkspolitie, brand weer - die tijdens het vuurwerk een beginnend brandje moest blussen -, ringrijders - waaronder de jeugdige Pauline Meyers, die de eerste prijs in de wacht sleepte op 4 oktober - en vele anderen, die hun steentje hadden bij gedragen. In haar toespraak merkte de burge meester op: „we hebben het met el kaar prima gedaan!" Zij dankte alle aanwezigen voor hun inzet en nodigde iedereen uit de fototentoonstelling en de tentoonstelling 'Herdenking afslui ting Veerse Gat 1961te gaan bezich tigen. Er waren hapjes en drankjes en er heerste een ongedwongen sfeer in het Veerse stadhuis, waar ook nog prachtige bloemstukken stonden, die op 4 oktober voor de koninklijke gas ten waren opgesteld. De fototentoonstelling is voor belang stellenden alleen in de herfstvakantie (tot 18 oktober) te zien van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling 'Herden king afsluiting Veerse Gat (1961 61)' - die is aangevuld met vitrines met broedvogels en vissen die in en om het Veerse Meer voorkomen - is ook in de kerstvakantie nog te zien. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) gaat zich de komende tijd met name richten op het beheer van de Deltawateren (nu de stormvloedke ring gereed is), verschillende vormen van energie (kernenergie, radio-actief Dit trieste beeld vertoonde het Mautitzhuis nadat de brand was bedwongen. afval en windenergie), de water- en slibvervuiling in de Westerschelde en de milieuproblematiek in de Kanaal zone. Dat blijkt uit het werkplan 1986/ 87 van de ZMF. Dit zijn niet de enige aandachtspun ten. De milieufederatie concentreert zich ook op het afvalbeleid, waaronder het provinciaal afvalstoffenplan, klein chepiisch afval en kringloopactvitei- ten moeten worden gerekend. Andere zaken, die de ZMF in de gaten wil hou den zijn het bestrijdingsmiddelenge- bruik, bodemhygiëne, landinrichting en ruilverkaveling, recreatie en het streekplan Zeeland. Wat betreft de milieuproblematiek in de Kanaalzone is een studiedag in voorbereiding, die volgend najaar wordt gehouden. Op energiegebied zal de ZMF vooral de werkgroep energie beleid (besparing en invoering stro mingsbronnen) en het Zeeuws Plat form stop kernenergie steunen. De mi lieufederatie maakt zich verder sterk voor de oprichting van een coöperatie ve vereniging windenergie Zeeland. In het werkplan kondigt de ZMF op voorlichtingsgebied een brochure over veedrinkputten (in samenwerking met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland), een Westerscheldebrochure en een folder en audiovisueel mate riaal over de Kanaalzone aan. De milieufederatie mag over de finan ciën en de personele bezetting voorlo pig niet klagen. Voor het komende jaar zijn er meer inkomsten en het aantal medewerkers blijft op het hui dige peil. Dit positieve beeld is te danken aan de stabiliteit in het ledental, de provin ciale subsidie en de toezegging van het ministerie van VROM om de subsidie voor milieu-educatieve activiteiten in 1987 voort te zetten. Volgend jaar doet het ministerie ook nog een extra duit in het ZMF-zakje voor educatieve acti viteiten. De milieufederatie houdt dinsdag 28 oktober vanaf 19.30 uur haar najaars vergadering in de Prins van Oranje in Goes. Dan wordt het werkplan bespro ken, waarna een inleiding over bacte- rievuur volgt. Dit thema wordt ver zorgd door de heer M. van Teylingen, medewerker van de plantenziektekun- dige dienst in Wageningen. VLISSINGEN - Bij het overpompen van dieselolie is zaterdagmiddag in de olieterminal bij de buitenhaven van Vlissingen lekkage opgetreden. Een flinke hoeveelheid dieselolie, naar schatting ongeveer 25.000 liter, kwam buiten de olietanks terecht. Doordat om de tanks een aarden wal is opgeworpen, kon de olie niet ver wegstromen. Ook werd op die manier voorkomen dat het water van de ha ven vervuild raakte. Op welke wijze het lek is ontstaan - het gebeurde bij het overpompen van dieselolie van de ene tank in de andere - is niet duide lijk. Bij het nemen van maatregelen waren onder anderen functionarissen van provinciale waterstaat Zeeland en de gemeente Vlissingen betrokken. Ook werd de brandweer van Vlissingen in geschakeld. Een deel van de gemorste olie werd in een speciale opvangput gepompt. Het resterende deel werd met behulp van een oplosmiddel ge neutraliseerd. Een en ander gebeurde om te voorkomen dat er ernstige bo demverontreiniging zou kunnen op treden. De lekkage veroorzaakte in de omgeving veel stank. ARNEMUIDEN - Ongeveer veertig pleegouders en enkele adoptief ou ders bespraken zaterdag in het Zilve ren Schor in Arnemuiden de moeilijk heden die ze tegen komen bij de op voeding van hun vaak affectief ver waarloosde pleegkind(eren). Die emo tionele verwaarlozing ontstaat meestal in de eerste levensjaren. Wan neer kinderen geen liefde en warmte van hun ouders krijgen, heeft dat bij na altijd gedragsstoornissen tot ge volg. De ouders in Arnemuiden bijeen, her kenden eikaars problemen en luister den aandachtig naar wat anderen voor oplossingen aandroegen. Op deze eerste, door de afdeling Zee land van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen georganiseerde, Pleegouderdag kwamen de diverse stoornissen ter sprake. Veel voorko mend is agressief gedrageen afweren de houdig tegenover de buitenwereld en het 'protestgedrag' zoals treiteren en bedplassen. De meeste ouders ble ken met dezelfde problemen te worden geconfronteerd. Ook kwam naar voren dat veel pleegkinderen heel goed met dieren kunnen omgaan, beter vaak dan met mensen. De problemen werden ook besproken met het 'deskundige echtpaar' Anne ke (jeugdpsycholoog) en Stan Ciesluk. Zij hebben zelf zeven pleegkinderen en weten er dus over mee te praten. Con clusies kunnen niet worden getrokken uit de eerste pleegouderdag omdat voor iedere (ipleeg)ouder en ieder (pleeg)kind de problematiek erg indi vidueel is. Maar Marten Wiersma, coördinator van de afdeling Zeeland van de NVP, vond het wel een positie ve ontwikkeling dat er ouders waren die groepjes van een man of vier heb ben gevormd en die gezamenlijk speci fieke problemen gaan bespreken. Wiersma: „Het was ook belangrijk dat de aanwezige maatschappelijk werkers nu eens van diverse ouders konden horen hoe zij met de opvoe ding van deze kinderen omgaan. Ik weet nog niet of er volgend jaar weer zo'n dag komt, maar als ik de geluiden om me heen goed heb gehoord dan zit het er wel in". VLISSINGEN Ze waren als eerste bij de brand in Huize Elim, de politie agenten Edwin van de Wege en Henk Feijen. Kort daarop arriveerde hun collega Henk Lammens. Zij redden tien bewoners uit het gebouw. Van de Wege en Feijen deden dienst in de sur veillance-auto, toen de melding bin nen kwam. „We waren er binnen een halve minuut, want we reden op dat moment in de buurt van het Betje Wolffplein", vertelt Van de Wege. Toen de agenten in de Hendrikstraat arriveerden, was de linkerzijde van het Mauritzhuis al één grote vuurzee. De hitte was ondraaglijk. Het was niet mogelijk om dicht in de buurt te ko men. „We moesten vlak langs de hui zen aan de overkant van het Mauritz huis 'omlopen' om bij Hendrikstraat 10 te kunnen komen. Daar stonden de bewoners voor de ramen", zo luidt het verhaal van Henk Feijen die nacht. Van de Wege: „We konden er niet in. De deur was vergrendeld. Voor één van de ramen van het Mauritzhuis stond een bewoner, die op het punt stond de ruit in te slaan. We hebben hem toege roepen, dat hij moest wachten op de brandweer. Die hebben hem ook kort daarop met een ladderwagen uitge haald. Wij hadden intussen een bijl ge pakt en de voordeur ingeslagen. Het was onmogelijk om het Mauritzhuis binnen te gaan. In het huis waar wij waren binnen gegaan was het heet, maar niet zo dat het er niet uit te hou den was". Van de Wege en Feijen controleerden alle kamers, haalden de bewoners er uit en sloegen die deuren in die op slot waren. „Daar lagen ook nog bewoners te slapen", aldus Van de Wege Op die manier werden tien bewoners uit het huis gehaald. Dat gebeurde via het raam op de eerste verdieping. De be woners werden daar via een trapje overgedragen aan Lammens en de brandweerlieden. „Lammens coördi neerde alles. Hij ving de mensen op. hield ze bij elkaar", vertelt Van de Wege. die zeer nuchter doet over het werk dat hij en zijn collega's hebben gedaan. „Helden zijn we niet. hoor". De drie politie-agenten. die als eersten bij Huize Elim waren. Van links naar rechts Henk Feijen. Henk Lammens en Edioin van de Wege. VEERE - Naaktrecreatie in Veere lijkt binnenkort tot de mogelijkhe den te behoren. Het hangt van de Veerse gemeenteraad af of het feno meen eindelijk zijn intrede doet op stukken strand die onderdeel zijn van deze gemeente. Burgemeester en wethouders stellen de raad in ie der geval het volgende voor: een wijziging van de algemene politie verordening (apv) waarin de moge lijkheid wordt opgenomen plaat sen aan te wijzen die voor naaktre creatie geschikt worden geacht. Het college voegt daaraan toe: „De aan te wijzen plaatsen dienen te worden beperkt tot gedeelten van het strand". B en w motiveren hun ommezwaai als volgt: „Lettend op de toename van de naaktrecreatie en op de ontwikkelingen op het juri dische vlak. vinden wij het noodza kelijk dat er duidelijke regels ko men. De huidige regelgeving bevat die duidelijkheid niet. Er moet in ie der geval worden voorkomen dat zich -door het nalaten van maatre gelen- vervelende ontwikkelingen voordoen, zoals publiek dat onge wenst wordt geconfronteerd met ongeklede recreanten". De Veerse raadsleden zullen zich over het 'recreëren zonder kleren buigen in de vergadering van woensdag 22 oktober, vanaf half acht in het stadhuis. Dan komt ook een voorstel aan de orde om op de kruispunten van de Veerseweg lan taarnpalen te plaatsen. Het gaat om de Vioskeweg, Goldsteinseweg, Schone Walweg, Poppenkinderen- burgsewëg en de Kruisweg. De kos ten bedragen bijna negentien mille. Voor de aanschaf van een nieuwe wagen met aanhanger, een zoge naamde MB Track, is een bedrag nodig van ruim een ton. Op deze wa gen zijn hulpstukken als de zout- strooier, sneeuwschuif, houtvers- nipperaar en voorlader te gebrui ken. Deze onderdelen heeft de ge meente reeds in bezit. De nieuwe wagen is nodig omdat van de huidi ge de hele motor in de soep is ge draaid. OOSTBURG - Uit twee bouwketen aan de Steenhovensedijk in Oostburg is gereedschap ontvreemd ter waarde van 15.000 gulden. Uit twee keten van de firma K. uit Bre da werden twee boormachines, twee handcirkelzaagmachines, een decou- peerzaag, een lastransformator, drie kabelhaspels met elk 25 meter electri- citeitskabel, drie waterpassen, vierha- logeenbouwlampen, een houtbeitel, 40 kilogram spijkers en een dopsleutel- doos ontvreemd. Ook werd ingebro ken in de keet van de firma Van S. uit Breskens. Hier werd niets ontvreemd. De inbraken zijn gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. THOLEN - Zondagmiddag rond drie uur reed A. G. uit Tholen met zijn per sonenauto tegen de auto van een Bel gische eigenaar, die stond geparkeerd aan de Kaay in Tholen. G. reed hierna door zonder zich om de veroorzaakte schade te bekommeren. Getuigen van de aanrijding herken den de Tholenaar, zodat de politie hem even later in de deuropening van zijn woning kon aanhouden. Na aanvanke lijk verzet was de man bereid mee te gaan naar het politiebureau. G. wei gerde een blaastest en een bloedproef te ondergaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19