325,- Waarschuwing tegen dragen oude lenzen Hoerencongres pleit voor verplicht gebruik van condoom tegen aids Braks: naaktreereatie I meer geaccepteerd Ex-verzekerden Ago willen ruim 1,5 miljard terug van Aegon mote goes VERMOGENSRECHTEN TEN ONRECHTE ONTNOMEN PZC/ binnen-buiten land Flevoland akkoord met kolencentrale Baby na mishandeling overleden Gijzeling van fotograaf na weken afgelopen De Korte wil Industrieel Garantiefonds opheffen VERDERGAANDE VEREENVOUDIGING NASTREVEN RESTO VROUWENPOLDER Directeur visafslag informeerde vissers over controle AID Harmonieus in Sfeerlicht GEMIDDELDE LEVENSDUUR CONTACTLEZEN ANDERHALF JAA\ Reagan: Libië niet via pers misleid specialiteiten restaurani: "aeolus" ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 HOEVEN (ANPi - In de avond van vrijdag 17 oktober is er een totale maansverduistering. Het verschijnsel is in de vroege avonduren al te zien. Het verschijnsel doet zich voor bij volle maan waarbij zon, aarde en maan zich op één lijn bevinden. De maan trekt dan door de schaduw van de aarde. De eerste aanraking van de maan met de schaduw begint om één minuut voor halfzeven 's avonds. Om 19.41 uur is het begin van de totale verduistering die om kivart over acht haar maximum be reikt. Om vijf voor tien is de totale verduistering afgelopen en om zes minuten over tien zal de maan de kemschaduw hebben verlaten. De maan wordt overigens niet helemaal onzichtbaar maar de kleur verandert en kan variëren van donkergeel tot roestbruin. Dit wordt veroorzaakt doordat licht van de zon door de dampkring van de aarde wordt afgebogen en op de maan terecht komt. Hoogleraren achter belastingplan Oort DEN HAAG (ANP) - Een zevental hoogleraren in het belastin grecht heeft zich vrijdag op de tweede hoorzitting van de vaste Kamercommissie van financiën geschaard achter de belas tingvoorstellen van de commissie-Oort. Alhoewel de invoe ringsdatum van 1 januari 1988 niet haalbaar lijkt moet de Ka mer niet morrelen aan de voorstellen ondanks scherpe kritiek van werkgevers- en werknemersorganisaties, aldus de des kundigen. Prof. F.H.M. Grapperhaus waar schuwde de fiscale experts van de Ka mer tegen het uitleven van hun hart stochten en tegen blindstaren op pro bleempjes die slechts een paar han denvol belastingbetalers treffen. Tegelijkertijd vinden de belastingex perts de voorstellen van de commissie- Oort nog niet ver genoeg gaan. Er zou een regeringscommissaris moeten ko men die verdergaande vereenvoudi gingen bestudeert en jaarlijks aan de Kamer rapporteert, zo stelde Grapper haus voor. Hoofdlijnen van een verdere vereen voudiging zijn: LELYSTAD (ANP) De provinciale staten van Flevoland hebben beslo ten akkoord te gaan met een eventue le vestiging van een kolencentrale bij Lelystad. Een woordvoerder van de provincie heeft dit vrijdag bekendge maakt. De centrale zou daar moeten worden gebouwd waar zich nu de Flevocentra- le bevindt. Wel dringen alle fracties aan op een spoedige totstandkoming van de zogenoemde Milieu Effecten Rapportage (MIR) om zodoende opti maal te kunnen inspelen op de milieu vraagstukken die met de kolencentra le verband houden. De provincie wil vooral weten of de op slag van vliegas, een afvalprodukt van de kolencentrale, schadelijk is voor het milieu en of er zich luchtvervuiling voor zou kunnen doen bij het verbran dingsproces. De vliegas zal tijdelijk worden opgeslagen op de vuilstort plaats van Lelystad, zo is eerder beslo ten. LAUWERSOOG (ANP) - Vissers in Lauwersoog waren van een op han den zijnde controle van de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw en visserij (AID) op de hoogte door uitlatingen van directeur J. Zwartveld van de visafslag in die plaats. Dat heeft de directeur vrijdag verklaard na afloop van de openings ceremonie van de uitbreiding van de haven in Lauwersoog. Maandag werd een deel van de admini stratie van de visafslag door vissers ontvreemd uit de kamer van directeur Zwartveld en even later in brand ge stoken. Het betrof een aantal zogehe ten „besommingsboeken", waarin vis sers moeten opgeven hoeveel vis zij hebben gevangen. De AID had direc teur Zwartveld maandagmorgen tele fonisch gemeld dat zij deze boeken wil de hebben voor controle. De Inspectie dienst had eerder al een deel van de ad ministratie van de visafslag in beslag genomen, maar daaraan ontbraken de bewuste besommingsboeken. Na het telefoontje van de AID is Zwart veld naar de mijnzaal gegaan, de zaal waar de vis geveild wordt, en riep: „Het is gebeurd, de AID wil alles heb ben", zo vertelde hij vrijdagmiddag. Daarbij waren volgens hem ook vis sers aanwezig. Zwartveld ontkende stellig geholpen te hebben bij het ont vreemden of verbranden van de admi nistratie. Deze beschuldiging heeft het PvdA-Kamerlid R. Tazelaar eerder de ze week geuit. (Advertentie) Hanglamp met crèmekleurige shantung kap, in hoogte verstelbaar. Leverbaar in brons en messing. - invoering van belastingkortingsbe dragen (tax-credits). Voor iedereen een vast bedrag in plaats van de belas tingvrije som. Verder een vast aftrek percentage van bij voorbeeld 40 pro cent voor aftrekposten die niet tot de regelmatige vaste aftrekposten beho ren (giften). Voor de vaste aftrekbare lasten (hypotheekrente) moet het af trekpercentage het individuele margi nale tarief blijven; - vervanging van de door Oort al be perkte aftrekposten door fiscale for faits. Er wordt zoveel mogelijk vastge legd wat iedere burger niet mag aftrek ken en wat wel met bijbehorende vaste bedragen. Dat is niet alleen duidelijk voor de belastingbetaler maar het be spaart ook de belastinginspecteur een hoop rompslomp. De huidige praktijk van gewonnen beroepszaken op grond waarvan talloze burgers alsnog geld kunnen terugvorderen van de belas tingdienst behoort dan tot het verle den. De hoogleraren willen wel in die rich ting maar een enkeling (Stevens, Grapperhaus) waarschuwden tegen het fiscale nadeel dat kan ontstaan voor de hogere inkomensgroepen die thans hun hoge, marginale belasting tarief kunnen toepassen op aftrekpos ten. Diverse hoogleraren (Giele, Van Dijck) vinden dit bezwaar echter min der zwaarwegend. De overheveling van opslagpremies volksverzekeringen van werkgevers naar werknemers met een compense rende bruto loonsverhoging - er is ruim twintig miljard gulden per jaar mee ge moeid - zal niet leiden tot aanvullende looneisen in de cao-onderhandelingen, zo verwacht prof. Giele. Pensioenadviseur Van Randshuizen (Firma Brands Co wie voor de pen sioengrondslag uit te gaan van het bruto-loon exclusief de compensatie voor de opslagpremies dan wel een la ger pensioeninhoudingspercentage. Bij de invoering van de aow is al een dergelijke compensatie-operatie uit gevoerd, die in de loop der jaren nim mer heeft geleid tot repercussies in het cao-overleg, aldus Van Randshui zen. LEIDEN (AN Pi - Net als ieder jaar op 3 oktober werd ook dit jaar het heidens Ontzet gevierd. Bijgestaan door oud-secretaris van volksgezondheid Van der Reijden rechtsen voormalig staatssecretaris van visserij Ad Ploeg (links) hield mevrouw Brinkman, vrouw van de minister van wvc, zich bezich met het schoonmaken van haring. LELYSTAD (ANP) - In Lelystad isd de nacht van maandag op dinsdag et1 meisje van acht maanden overleg aan de gevolgen van zeer ernstij i mishandeling door haar vader, del jarige R.E. C. Deze is aangehoudend verdenking van doodslag en zal wj I den voorgeleid aan de officier van jj j titie. De politie heeft dit vrijdag bf kendgemaakt. De ouders brachten maandagnacht» dode baby naar het ziekenhuis inLeij stad. Het meisje was volgens hena, wiegedood overleden. Omdat het kil over het hele lichaam blauwe plekke] vertoonde werd sectie verricht. Dat] bij werd geconstateerd dat de dol soorzaak mishandeling was. Uit verhoor van de ouders bleek gens de politie dat de man al gedure de lange tijd het gezin, waarvan nog een jongetje van drie jaar deelu maakt, mishandelde. De vader zou huilende baby maandagavond hebbi geslagen tot ze stil was. Later bli dat ze ten gevolge daarvan was ovei den. De moeder heeft tegenover de polit( verklaard uit angst voor repressait maatregelen steeds gezwegen te w ben over de mishandelingen van ha en de kinderen. Loonbelastingtabellen - De loi belastingtabellen voor loontijdvi ken van vier uur en minder worden geschaft. Dat blijkt uit een voorstel wijziging van de wet op de loonbefe ting, waarmee het kabinet vrijdag akkoord gegaan. Ingaande 1 janm van volgend jaar komen de zogenos de halve-dagtabellen te vervallen moeten, ongeacht het aantal uren per dag wordt gewerkt, de dagtabe] worden toegepast. (Advertentie) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit Twee van de prostituées na afloop van de vergadering in Brussel. Een van hen wilde liever met een masker op de foto. BRUSSEL/GENEVE (ANP) - Op het tweede Internationale Hoerencongres van de Internationale Hoerenorganisatie ICPR (International Committee for Prostitutes Rights) in Brussel is de afgelopen dagen sterk gepleit voor een ver plicht condoomgebruik voor mannen die met prostituées geslachtsverkeer hebben. Dit zou moeten bijdragen tot voorkoming van de verspreiding van geslachtsziekten en aids. In brieven aan ministeries van diverse landen pleit de hoe renorganisatie voor dit verplicht condoomgebruik, dat via advertenties aan de klanten van hoeren bekendgemaakt zou moeten worden. Gewone hoeren zijn geen risicogroep voor aids maar aan drugs verslaafde hoeren wel wanneer zij vuile naalden gebruiken. ,,De klanten van de hoeren zijn verantwoordelijk voor de gezondheid van de bevolking. Wij (de prostituées) weten wel hoe we ons gezond moeten hou den, aldus de prostituées. Het hoofd van het bestrijdingsprogramma van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) verklaarde gisteren dat de immuniteitsziekte zich praktisch over de hele wereld heeft verspreid. De WHO heeft tot begin van deze maand 32.590 gevallen van aids in 72 landen geregistreerd. In Ne derland lijden, volgens de WHO-cijfers, 146 mensen aan de ziekte. UTRECHT (ANP) - De gemid delde levensduur van contact lenzen is ongeveer anderhalf jaar. Veel mensen zijn geneigd oude lenzen door te blijven dragen uit gemakzucht of om financiële redenen. WASHINGTON (AFP/DPA) Presi dent Reagan van Amerika ontkent dat de VS in augustus via de pers een mis leidingscampagne tegen Libië zijn be gonnen door de indruk te wekken dat het land weer door de Amerikanen zou worden aangevallen. De president bestreed hiermee een ar tikel in de Washington Post van deze week, waarin stond dat de Amerikaan se regering valse berichten verspreid heeft over Libische voorbereidingen op nieuwe terroristische acties. Doel van deze desinformatiecampagne was, aldus het krante-artikel, Khadafi bang te maken voor een mogelijke nieuwe Amerikaanse aanval en voor een even tuele staatsgreep tegen zijn bewind. Volgens de Washington Post was het plan voor de campagne opgesteld door Reagans adviseur voor de nationale veiligheid, John Poindexter. Tijdens een vergadering in het Witte Huis op 14 augustus zou de president het plan zijn zegen hebben gegeven. Op 25 au gustus schreef de Wall Street Journal dat de VS en Libië opnieuw op een con frontatie aanstuurden. Andere Ameri kaanse media volgden snel met soort gelijke berichten. Reagan zei het artikel met „grote ont steltenis" te hebben gelezen. „Ik ver werp het bestaan van dergelijke plan nen. Ze zijn niet aan de orde geweest in bijeenkomsten waaraan ik heb deelge nomen", aldus de president. Ze lopen daarmee het risico op - soms ernstige - complicaties, zo waarschu wen dr. B.C.P. Polak (Oogziekenhuis Rotterdam) en prof.dr. C.C. Kok-van Alphen (emeritus-hoogleraar oogheel kunde) in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Ze bepleiten goede voorlichting aan de contactlens-dragers over hygiëne bij de behandeling van de lenzen, contro le zodra er klachten optreden en regel matige periodieke controles. Het dragen van harde contactlenzen kan een toenemend astigmatisme (on duidelijk zien door een ongelijkmatige kromming van het hoornvlies) tot ge volg hebben, een afwijking, die ook het dragen van de oude bril bemoeilijkt. Deze verandering van het hoornvl I kan zelfs een hoornvliestransplantaü nodig maken. Bij zachte contact!; zen is onder meer vaatingroei in h hoornvlies mogelijk. Veel aandoen! gen verdwijnen overigens weer als lenzen (tijdelijk) niet meer wordenj dragen. De ernstigste complicaties ontsta door infecties die door bacteriën, russen of schimmels worden vera 1 zaakt. Ze komen relatief weinig va maar ze leiden volgens Polak en K bijna altijd tot blijvende schade. Dot dat de gevoeligheid van het hoornvl door het dragen van contactlenzen neemt, merkt de patiënt afwijking! laat of soms helemaal niet op. 1 7. 2 C i DEN HAAG (ANP) - Er is sprake van een groeien de acceptatie bij de be volking van de naaktre ereatie. Dat blijkt uit de eerste uitkomsten van een onderzoek naar de problemen die niet- deelnemers van deze vorm van recreatie on dervinden. Minister Braks (land bouw) deelt dit mee in antwoord op vragen van uit de Tweede Kamer over de nota recreanten- beleid. Braks verdedigt de studie, die - zo zegt hij - nodig was omdat onvol doende kennis voorhan den was en omdat in ons land in toenemende ma te naakt wordt gere- creëerd. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door het Onderzoekers- kollektief in Utrecht, richt zich zowel op deel nemers als op niet-deel- nemers. Volgens Braks zal met behulp van de re sultaten de kennis op dit A m t i r c terrein „in hoge mal worden vergroot en op een meer afdoe» wijze op signalen uit samenleveing kun» worden gereageerd. In zijn antwoorden Braks erop dat de toen mende vraag naar mo| lijkheden voor naakt creatie geleid heeft een per landsdeel i schillende toename het aantal lokaties.M deze aktiviteit is toe^ g staan. Jeugdkanker Teuge - De GG en GD in Apeldoorn gaat op grote schaal een onderzoek doen naar vier gevallen van jeugdkanker op basisschool De Zaaier in het Gelderse Teuge. Het was eerst de bedoeling om het onderzoek tot de school en de grond eromheen te beper ken maar in overleg met b en w van de gemeente Voorst is besloten om ook de omgeving van de school in het onder zoek te betrekken. Goes: Lange Vorststraat 89, 01100- 16070 Zierikzee: Dam 23, 01110-2119 AMSTERDAM (ANP) - Enkele verze kerden van het vroegere AGO-verze- keringsconcern, later opgegaan in Aegon, zijn in actie gekomen tegen dit concern. De inzet zijn de vermo gensrechten, die hen door het AGO- bestuur in 1978 ten onrechte zouden zijn ontnomen. De waarde van die rechten zou tussen de f 1,5 miljard en de f 2 miljard liggen. Dat is het vermogen, waarop de ver zekerden recht zouden hebben om dat zij ook lid waren van AGO en als zodanig ook op het vermogen van de onderlinge verzekeringsmaatschap pij AGO. Deze is indertijd ontstaan uit een fusie van de onderlingen Al gemeen Friesche, Grootnoordhol- landsche en Olveh. In Oudenbosch is vrijdag de Stich ting AGO opgericht. Deze moet de juridische basis verschaffen voor het terugkrijgen en verdelen van het be treffende vermogen. De stichting wil de belangen behartigen van diege nen, die vóór november 1978 een le vensverzekering hebben afgesloten met AGO Onderlinge Levensverze- kerings-Maatschappij, toen geves tigd in Leeuwarden, en die daardoor lid waren geworden van deze maat schappij. De stichting, een initiatief van drs. J.B.J. Heijnen uit Ouden bosch, wil de Ondernemingskamer in Amsterdam vragen een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij AGO Onderlinge in 1978. Daar voor zijn tenminste 300 verzekerden leden nodig. AGO was een onderlinge verzeke ringsmaatschappij, waardoor de verzekerden tevens als lid rechtheb bende waren in het vermogen van het bedrijf. In 1978 vonden er enige reorganisaties plaats. In dat jaar werd de verzekeringspor tefeuille overgedragen aan de nieuwe AGO-Leven. AGO Holding werd eni ge aandeelhoudster van dit bedrijf en het waarborgkapitaal bleef achter in de Vereniging AGO. De verzekerden waren echter daardoor niet langer automatisch lid van AGO Onderlin ge. Deze werd met goedkeuring van de algemene ledenvergadering ont bonden. De vereffening vond plaats door overdracht van de portefeuille aan AGO Leven, inclusief het waarborg kapitaal. De Vereniging AGO bleef eigenaar van de aandelen van AGO Holding. Door statutenwijziging ont stond er het patroon vanleden door toetreding" bij de Vereniging. Er zijn nu 26 leden, voornamelijk uit de krin gen van de bestuurderen van Aegon. Deze controleren nu een volgens Heijning aanzienlijk vermogen van de vroegere leden van AGO Onder linge, waarop geen enkele controle van buitenaf bestaat. Volgens Heijning blijft het on verklaarbaar, waarom de leden-af gevaardigden geheel in strijd met de belangen van de leden-verzekerden, hebben ingestemd met het voorstel van de concernraad de onderlinge te ontbinden, het bedrijf over te dragen aan AGO Leven en het waarborgka pitaal in de Vereniging achter te la ten. Eveneens vindt hij het onverklaar baar waarom de leden-afgevaardig den er niet voor hebben gezorgd, dat het waarborgkapitaal volgens de re gels als liqidatie-overschot onder de leden is verdeeld. In de lijst van gekozen leden, die in 1978 geacht werden de belangen van de verzekerden te behartigen, ko men bekende namen voor als die van de huidige minister van ontwik kelingssamenwerking Bukman en de voorziter van de raad van be stuur van het Vmf-Stork-concern Sickinghe. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse persfotograaf Hans Hofman is na ruim drie weken gegijzeld te zijn geweest vrijdag weer op vrije voeten gesteld. Dat gebeurde nadat hij vrij dag bij de rechter-commissaris in Amsterdam een verklaring aflegde over de mishandeling vorig jaar van de actievoerder T. van der Giessen door een politie-agent. De advocaat van deze man, H. Kerst- ing, had de verklaring van Hofman no dig om een schadevergoedingsproce dure tegen de agent te beginnen. Het was dan ook op het verzoek van Kerst- ing dat de gijzeling plaatsvond, om zo Hofman alsnog tot de getuigenis te dwingen. De persfotograaf was name lijk de enige getuige van de mishande ling door de agent, maar weigerde tot vrijdag daarover een verklaring af te leggen uit angst voor repressailles van de politie. Hij heeft steeds gezegd alleen te willen getuigen als hem een garantie zou wor den gegeven dat hij achteraf geen pro blemen met de politie zou krijgen. Hoofdcommissaris Valken van de Am sterdamse politie heeft dat echter steeds geweigerd, omdat dat volgens hem niet nodig was. Een gesprek tus sen de moeder van Hofman en de hoofdinspecteur donderdagavond leidde er uiteindelijk toch toe dat de persfotograaf zijn verhaal aan de rech ter-commissaris vertelde. (Advertentie) iedere maand voortreffelijk i maand menu, verder een uitgebreide a la carte kaart!! I iliiiii iiüiu •W III Anthony Fokkeistraat 100, Goes, tel.: 01100-31510, telex MOIGS 55039 Modelvliegen - Er komt in ons land geen verplicht brevet voor het model vliegen. Minister Braks (landbouw) heeft dat de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen over de eerder uitgebrachte nota recreanten- beleid. Wel kent de Koninklijke Vereniging voor luchtvaart (KNVVL) een zoge noemd modelvliegbrevet als service aan de leden. DEN HAAG (ANP) Minister Deft te van economische zaken wil het! «j 1961 daterende Industrieel Garanijf fonds opheffen, omdat er geen tl meer voor is weggelegd en de ofl heid er miljoenen verlies op heeft! leden. De Korte heeft dat vrijdal een brief aan de Tweede Kamer D gedeeld. De Stichting Industrieel Garani fonds is destijds in het leven geroei omdat kleine en middelgrote bei ven vaak grote problemen hadden! voldoende risicodragend kapitaal» te trekken. De stichting heeft totdj daarin bij te dragen. In de afgeloj tien jaar heeft de staat op het fonds' geveer 40 miljoen gulden verlies den. Gezien het succes van particuli participatiemaatschappijen ziet Korte geen taak meer voor het Gaf. tiefonds. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 2