Miljoenenstrop door onverkoopbaarheid pij Ier dammaterieel chippers Terneuzen illen aan de kabel Haalbaarheid plan Neeltje Jans staat nog niet vast Informatiemap voor visueel gehandicapten schoon- V^VJI 11 houden bv GOED GEORGANISEERD SCHOONMAAKONDERHOUD Ambulance voor Mitterrand rijdt mee in de stoet CFO feliciteert rijkswaterstaat en Deltadienst PZC/ provincie 13 GEVOLG VAN MALAISE IN BOUW Hulpbrug U EN SCHUTTEVAER BELOVEN ONDERZOEK Protest ouders Driestromenschool tegen plannen minister Deetman Schuttevaer BEZOEKERSAANTAL VAN GROOT BELANG Opgeruimd ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 (Van onze Haagse redacteurl DEN HAAG Op grond van de huidige inzichten bij rijkswa terstaat zal de verkoop van het bijzondere materieel dat is ge bruikt bij de bouw van de stormvloedkering enkele tientallen miljoenen guldens minder opleveren dan verwacht. Deze som bere voorspelling heeft te maken met de wereldwijde malaise in de droge en vooral natte waterstaatsbouw en het specialis tische karakter van het materieel, waardoor het slechts voor weinig doeleinden kan worden gebruikt. B'gens de heer A. Hoekstra, hoofd de Rotterdamsche Droogdokmaat- n de afdeling bedrijfseconomische schappij. Het gaat om het pijlerhef- Yfcn Heen van de Deltadienst, heeft het ^pterieel destijds ongeveer 400 mil joen gulden gekost. Men ging er toen va i uit dat het na gebruik voor maxi- Si al 20 procent van de nieuwwaarde - zo'n 80 miljoen gulden - kon worden Ikocht. echter de huidige situatie blijft ortbestaan, waarin er wel van ver- ïillende kanten belangstelling is ^ar geen wil tot kopen, moet worden vreesd dat de speciale schepen en Sder materieel uiteindelijk tegen niet Ter dan de schrootwaarde van de md worden gedaan; die kan variëren 5 tot 10 procent van de nieuwwaar de oftewel 20 tot 40 miljoen gulden. Zo :ls gemeld beschouwt minister drs N. Kmit-Kroes (verkeer en waterstaat) dit) als een zware financiële tegenval- Hoekstra: ,,De minister heeft gecon- ^Kteerd dat er wel belangstellenden Sn. maar geen kopers, en zij vreest dat als dat zo blijft, niet meer dan de Hirootwaarde zal resten. Mocht er tóch spoedig een koper komen dan sli it ik een meer commerciële prijs he- lei naai niet uit". He t materieel ligt thans werkloos bij schip 'Ostrea', de bodemverdichter 'Mytilus' en de mattenlegger 'Car- dium'. Dit laatste vaartuig wordt waarschijnlijk eind dit jaar geveild. Het enige voor de Oosterscheldewer- ken ontworpen grote vaartuig dat wél verkocht is (aan een sloopbedrijf) is de afmeer- en opschoonponton 'Maco- ma'. Voor de hulpbrug naar het werkei- land Neeltje Jans bestaat volgens Hoekstra internationale belangstel ling. Er zijn contacten met onder meer Soedan, IJsland en Grieken land, 'maar de bieders zijn nog niet concreet'. De Finnen hebben ook lan ge tijd belangstelling voor de brug ge had, maar dat is uiteindelijk toch af gesprongen. De heer Hoekstra wijst erop dat de 'Mytilus' eigenlijk het enige schip is dat voor meerdere doelen inzetbaar is. „Door de enorme tijdsdruk die op de Oosterscheldewerken rustte was het niet mogelijk al het materieel zó te bouwen dat het een multipurpose-ka- rakter kreeg". lugde bij de schippers toen twee jaar geleden de stroom/casten in gebruik iden worden genomen. Volgens hen moet het mogelijk zijn daarin ook een nsluiting voor kabeltelevisie aan te brengen. TËRNEUZEN - CAI Terneuzen bv, de exbloitant van kabeltelevisie in Ter neuzen, gaat de mogelijkheid onder zoeken om ook schippers aan te slui ten op het kabelnet. Een groepje schippers gaf eerder deze week de jvens te kennen op korte termijn aan gesloten te worden op het net. Woordvoerder Ko Bootsgezel van het MIDDELBURG - De oudercommissie van de Driestromenschool voor lom- onderwijs in Middelburg heeft in een brief aan de koningin, de ministeries van onderwijs en sociale zaken en de onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de bezui nigingsplannen voor het speciaal on derwijs van minister drs W. Deetman. Volgens de ouders vraagt de maat schappij steeds meer van hun kinde ren en kan het onderwijs steeds min der bieden. Ze noemen de voorgestel de leerlingenstop „betreurenswaar dig", keren zich tegen het plan om 4- jarigen later tot de bassischool toe te laten en vrezen dat het beperken van vervanging bij ziekte het „gewone" on- de richt zal stagneren „dus ook de ont- ^Hkkeling van onze kinderen". In de brief wordt de onderwijsspecia- listen van de kamerfracties „met klem" verzocht om Deetman's plan nen nog eens goed te bekijken. „Naar het inzicht van ouders van kinderen met leerproblemen moet er voldoende ^Bmte voor deze kinderen zijn om zich op de juiste school te kunnen ontwik kelen", zo besluit het schrijven, waar van afschriften zijn gestuurd aan een groot aantal (overheids)instanties op provinciaal en plaatselijk niveau en ^Rterscholen in Zeeland. binnenschip 'El-Ja'; „Een jaar of wat geleden hebben we ook voor elkaar ge kregen dat er op de kade van de Ooste lijke Kanaalarm van die stroomkast- jes werden geplaatst. Waarom zou er dan nu niet nog een kabeltje bij gelegd kunnen worden voor televisie." Het eerste contact tussen de schippers en CAI Terneuzen verliep redelijk po sitief. Adviseur J. de Zeeuw van de ka belexploitant vrijdagavond: „We zul len eerst moeten bekijken of de wens van de schippers technisch haalbaar is. Wat dat betreft is ieder initiatief het onderzoeken waard. Maar vooral de manier waarop wij straks eventueel een tarief moeten vaststellen is na tuurlijk even een punt. Zo simpel als een stroomkastje dat electriciteit le vert, ligt dat niet natuurlijk..." Eind oktober worden de eerste abon nees aangesloten op het kabelnet in Terneuzen. De aanleg van het net is in volle gang. In de loop van volgend jaar is het gros van de Terneuzenaren ver zekerd van de ontvangst van een aan tal satellietzenders (Sky Channel, Mu sic Box, Europa TVen van alle Neder landse, Belgische, Duitse zenders en BBC 1 en 2. De schippersvereniging 'Schutte vaer' is inmiddels door de schippers in Terneuzen -in de Oostelijke Ka naalarm en directe omgeving is plaats voor vele tientallen schepen- benaderd met het verzoek de wensen van de schippers ten aanzien van ka- bel-tv te inventariseren. Hoofdbestuurslid W.G. de Meijer: „In de eerste plaats zullen we overleg ple gen met CAI Terneuzen. En als blijkt dat er mogelijkheden zijn, willen we best een enquete houden. Die stroom- kastjes zijn een succes gebleken; waar om zou een aansluiting op het kabel net dat niet zijn. Je zit alleen met de inning van de aansluitkosten en het abonnementsgeld. Daar moet je iets op vinden. Ach, die aansluitingen zijn niet nieuw. Ik weet van bepaalde plaatsen, waar de schippers 's zondags rechtstreeks aan kunnen sluiten op de kerkdienst..." (Advertentie) De boeken die in de loop der jaren over de ramp van 1953, het Delta plan en de kroon op dat Deltaplan, de stormvloedkering Oosterschelde, zijn verschenen, vormen zo langza merhand een onafzienbare rij. Daar om is besloten de bezoekers van Neeltje Jans vandaag ter herinne ring aan hun aanwezigheid bij de in gebruikstelling van de pijlerdam niet het zoveelste Deltawerkenboek mee te geven. Er is een origineler ge schenk bedacht: een langspeelplaat met fragmenten van radioreporta ges over de stormvloedramp, de vaststelling van de Deltawet en de totstandkoming van de verschillen de afsluitingen. Aan een boek viel toch niet helemaal te ontkomen, want bij de plaat, die de titel 'Stormvloed 1953-kering 1986' draagt, hoort een brochure, 'De ande re delta', waarin een beknopte tekst en foto's het geluid op de plaat onder steunen. De combinatie vormt, zoals minister drs N. Smit-Kroes van ver keer en waterstaat het in haar inlei ding op de hoes noemt, „een docu ment dat in woord, beeld en geluid verslag doet van diepte- en hoogte punten uit de jongste geschiedenis van zuidwest Nederland". Het idee voor de plaat is afkomstig van het Haagse public-relationsbu- reau Boetes dat rijkswaterstaat heeft geholpen bij het op touw zetten van de feestelijkheden op Neeltje Jans. Omroepjournalist Leo Pagano en PZC-hoofdredacteur Cees van der Maas tekenen voor de samenstelling. Pagano heeft enkele weken doorge bracht in het radio- en tv-archief van de NOS op zoek naar bruikbare frag menten uit de vele reportages die over de ramp en de uitvoering van het Deltaplan zijn gemaakt. Hij spreekt ook - samen met Tonnie Teuns - de verbindende teksten. Van der Maas nam de vraaggesprekken met men sen die terugblikken op gebeurtenis sen uit de afgelopen 33 jaar voor zijn rekening en schreef de tekst van het boek. De hoes van de plaat en het boek zijn vormgegeven door Piet Mo- bach. De opzet van de plaat is de geschiede nis van het Deltaplan te schetsen op een manier die boeiend is voor zowel de wat ouderen die op een of andere manier betrokken zijn geweest bij de ramp en de daarna uitgevoerde wa terbouwkundige werken als voor de jeugd. Pagano en Van der Maas zijn daar in geslaagd. Door de keus van de fragmenten komen de angst en de ontreddering van de door de storm vloed getroffen bewoners van zuid west Nederland en de verbijstering van de verslaggevers nog duidelijk over in 1986. En de boosheid van de vissers aan het begin van de jaren 70 toen de Oosterschelde potdicht dreigde te worden afgesloten, klinkt nog steeds gerechtvaardigd. De samenstellers van 'Stormvloed 1953-kering 1986' belichten achter eenvolgens: de rampnacht en de red ding en opvang van slachtoffers, de op gang komende hulpverlening, het snelle dijkherstel, de totstandko ming van de Deltawet, het Deltaplan, nieuwe kansen voor zuidwest Neder land, groeiend protest van vissers, ac tiegroepen en milieudeskundigen, af sluiting van de Oosterschelde met de schuivendam en de afronding van het karwei. Enkele van de radioverslag gevers zijn Jan de Troye, Guus Weit- zel, Jan Zindel, Henk van Stipriaan, Ton Nieuwenhuizen en Ben Smit. Verder komen onder anderen aan het woord aan het woord de door emotie overmande burgemeester van Zierik- zee J. Schuurbecque Boeye, koningin Juliana, commissaris van de konin gin A. F. C. de Casembroot, de minis ters J. Algera, J. van Aartsen, T. Wes terterp en Smit-Kroes, projectleider bouw stormvloedkering T. Visser en directeur ir A. A. van Dam van de aannemerscombinatie Dosbouw. Ju les de Corte zingt het lied 'Beurzen open, dijken dicht', Ko Polfliet het Oosterschelde-protestlied en de fan fare Luctor et Emergo uit Renesse speelt tot besluit de onlangs gecom poneerde Oosterscheldemars. 'Stormvloed 1953-kering 1986' is in 12.000 exemplaren geperst. Ongeveer 7000 zullen vandaag op Neeltje Jans worden uitgereikt. De plaat is daar na te koop in de Delta Expo in het be- dienings- en dienstengebouw van de stormvloedkering. Neeltje Jans: alleen de naam al is vertederend, een vrouw met een weidevergunning voor haar schapen op de gelijknamige zand plaat. Neeltje Jans staat daarmee voor rust - natuur - leven en levens behoud - werk - evenwicht tussen water en land". Louis van Gasteren, filmmaker, beeldend kunstenaar én plannen-bedenker, maakt duidelijk dat voor de toeristische en educatie ve ontwikkeling van het werkeiland in de monding van de Oosterschelde met name de 'ontmoeting' tussen wa ter en land uitgangspunt zal zijn. Complexe waterwerken - waarvan het Deltaplan bol staat - verdwijnen óf onder water óf worden geheel opge nomen in het landschap. Dat is de in gebouwde tragiek van de waterbouw: maat en schaal verdwijnen onder wa ter. Op Neeltje Jans, eiland met een oppervlakte van vijf bij twee kilome ter, moet de bezoekers aanschouwe lijk worden gepresenteerd hoe Neder land - Waterland in elkaar steekt. Vo rig jaar lanceerde Van Gasteren zijn 'gouden idee' voor de invulling van het eiland. De nadere uitwerking van zijn paraplu-gedachte is thans aan de orde. Van Gasteren cs (met name de archi tecten Wilhelm Holzbauer en Frei Ot to) worden inmiddels bijgestaan door het bureau Tourism Development Consultants (TDC) voor de marktver kenning en economische haalbaar heid en de management consultants Twijnstra Gudde voor de coördina tie. Supervisor ir R. van Rooyen waarschuwt op voorhand voor te vroege juichkreten. Er is een investe ring van zeker 135 miljoen gulden no dig, waar jaarlijks 800.000 bezoekers tegenover moeten staan. Of de plan nen van Van Gasteren cs haalbaar zijn, is volgens Van Rooyen nog niet duidelijk. De studies zijn aan de gang. Hij geeft aan dat de bezoekerscapaci teit daarbij veel gewicht in de schaal zal leggen. Uitgangspunt op korte termijn (loop van 1987) is: hoe wordt met zo weinig mogelijk middelen de bestaande be zoekersstroom van 300.000 tot 500.000 mensen in stand gehouden en hoe kan deze met naar verhouding eenvoudige middelen worden ver groot. De paraplu-gedachte is omge zet in een plan voor het neerzetten van drie koepels, vlakbij het bouw- dok Schaar waar de reserve-pijler van de stormvloedkering in het water staat. De koepels kunnen onderdak gaan verlenen aan een waterhuis houdkundig museum, exposities en recreatieve voorzieningen. Maat en vorm van de koepels zullen voort vloeien uit wat eronder moet komen, waarbij de nadruk ligt op het berei ken van een harmonie met de omge ving. In volgorde van prioriteit komt dat neer op: het droogzetten van de re- serve-pijler in een diepe polder; het plaatsen van acht grote moeren om het kunstmatige karakter van het ei land te onderstrepen; het inrichten van een waterhuiskundig museum; het plaatsen van fonteinen en andere Buitenlandse pers stelt belang in Neeltje Jans Allessandro Parone, correspon dent in Brussel van het Italiaan se persbureau ANSA, is teleurge steld. Hij had zijn artikel over de stormvloedkering in de Oosterschel de zo graag willen beginnen met Hans Brinker, de wakkere knaap die met zijn vinger een gat in een dijk dichthield en daarmee een door braak voorkwam. Maar nu hoort hij dat dit verhaal op een legende be rust. Hij vraagt het nog eens nadruk kelijk: heeft Hans Brinker echt niet bestaan? Het antwoord moet helaas ontkennend luiden. Het is bitter om vast te stellen: na dertig jaar Delta werken blijkt de faam van de Neder landse waterbouwkunde nog steeds te worden gekoppeld aan het verzon nen verhaal over Hans Brinker. Maar dat onjuiste beeld kan mis schien uit de wereld worden gehol pen nu ongeveer vijftig buitenlandse journalisten naar Zeeland zijn geko men om de ingebruikstelling van de stormvloedkering te verslaan. Hun komst is aanleiding voor het provin ciaal bestuur om een persexcursie op touw te zetten. Doel: de aandacht vestigen op de manier waarop de vei ligheid en de belangen van milieu en visserij in de Oosterschelde worden gewaarborgd en internationale be langstelling te wekken voor de plan nen met Neeltje Jans. Het gezelschap bestaat uit journalisten uit Duits land, Frankrijk, Italië, Spanje, Enge land, Schotland, Oostenrijk, Noor wegen, Denemarken, Tsechoslowa- kije, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en China. Verreweg de mees ten werken voor dagbladen, techni sche en watersporttijdschriften, nieuwsagentschappen. In de bus vermaakt de Chinees Xu Hung-fu zijn westerse collega's met het schrijven van de naam Neeltje Jans in de karakters van zijn taal. Hij lacht beleefd om de vraag waarom van Chinese zijde belangstelling be staat voor het Oosterscheldeproject. Chinezen zin overal in geïnteres seerd, luidt zijn antwoord. In een keet op Neeltje Jans krijgen ir C. Kooman en dr ir J. Leentvaar de ondankbare taak de buitenlandse gasten in nog geen half uur tijd te in formeren over het Deltaplan, de bouw van de stormvloedkering en de waarden die de Oosterschelde op na tuurwetenschappelijk en visserij ge bied vervult. Dat blijkt niet gemak kelijk uit te leggen aan een groep vol slagen leken die elkaar ongelovig aankijken bij de mededeling dat ruim de helft van Nederland zou overstromen als de dijken zouden worden weggehaald. Bijna alle jour nalisten haasten zich dan ook de persmap in de wacht te slepen waar in alles nog eens staat uitgelegd. Van de scherpe tegenstelling in de ja ren zeventig de aanhangers van een volledige afsluiting en de voorstan ders van dijkversterking begrijpen de buitenlandse persvertegenwoor digers niet veel. De Italiaanse jour nalisten kunnen erin komen dat de stormvloedkering als compromis is gekozen om een kabinetscrisis te voorkomen. In hun land plegen kabi netten om kleinere conflicten te sneuvelen. De verslaggevers uit lan den waar de regeringen doorgaans steviger in het zadel zitten, blijven het maar een vreemde zaak vinden: een compromis van 7,8 miljard gul den dat niemand eigenlijk heeft ge wild. Omdat in het Veerse stadhuis alles in gereedheid wordt gebracht voor de koninklijke lunch van vandaag, ont vangt burgemeester G. W. van Mont- frans-Hartman de j ournalisten in res taurant d'Ouwe Werf. De gasten kun nen er beleven hoe zinvol het is ge weest het milieu van de Oosterschel de te sparen: vis en schaal- en schelp dieren uit de zeearm staan op het me nu. Alleen de verslaggever van l'Uni- ta heeft pech: hij houdt niet zo van vis. Louis van Gasteren presenteert in de Middelburgse abdij met zijn aanste kelijke enthousiasme zijn plannen voor de toeristische, recreatieve en educatieve ontwikkeling van Neeltje Jans. Hij maakt er een aardige show van. Van Gasteren loopt druk geba rend door de zaal, bedient zich van vijf talen en trekt demonstratief zijn been op als hij uitlegt dat hij met zijn project wil duidelijk maken hoe Ne derland droge voeten houdt. Er val len enkele opmerkelijke uitspraken te noteren. Hij wil van Neeltje Jans Neeltje Jans wekt een opgeruimde indruk. Alleen op de kering in de stroomgeul Roompot staan nog en kele containers met rommel. Ter hoogte van de plaats waar wordt ge werkt aan de verbreding van de ver- keerskoker moet het gezelschap even de bus uit. Het gewicht van de bus met passagiers is samen met dat van de vijf portaalkranen op te ko ker teveel. Merkwaardig genoeg kan het gewicht wel worden gedragen als de bus zonder inzittenden de ken nelijk kwetsbare plaats passeert, terwijl de passagiers er naast lopen. waterwerken als verbindende ele menten; aandaccht voor vis en visse rijmethoden in een viscentrum. Op het tweede plan staan een exposi tie van het bedrijfsleven (offshore); het gebruik van energie, in het bijzon der windmolens; een uitkijktoren. Van Gasteren cs acht een natuurlijke ontwikkeling van het eiland van we zenlijk belang. Dat zal tot uitdruk king moeten komen in een expositie van het Zeeuwse milieu in een hydro- biologisch museum. Leden van provinciale staten en de gemeenteraad van Veere (Neeltje Jans behoort nog tot het grondgebied van deze gemeente) hebben vrijdag morgen kennis genomen van de stand van zaken, 's Middags kreeg de (internationale) pers een uiteenzet ting. Gedeputeerde J. B. Ventevogel merkte daarbij op dat de Deltawer ken 'gelukkig de structuur en klein schaligheid' van het oude Zeeuwse ei landenrijk onaangetast hebben gela ten. „Dat vind ik voor de recreatie en het toerisme uiterst belangrijk", al dus Ventevogel. De gedeputeerde herinnerde aan de aandrang vanuit de provincie om de Oosterschelde zo snel mogelijk volle dig af te sluiten. „Nu zijn wij vanuit een toeristisch oogpunt gezien, blij met de beslissing van de regering. Het behoud van het zoute ecosys teem in de Oosterschelde, het behoud van de visserijfunctie en de recreatie ve waarde van de Oosterschelde in zijn totaliteit achten wij van grote be tekenis", stelde de gedeputeerde. Ventevogel noemde het zijn 'diepste overtuiging' dat de ideeën voor Neel tje Jans 'absoluut passend' zijn in wat Zeeland toeristisch gezien te bieden heeft. „Het aardige voor Zeeland is dat we straks een belangrijke el- kweervoorziening krijgen, waardoor het toeristisch seizoen verlengd wordt". 'geen vulgair pretpark maken'; over het ministerie van verkeer en water staat: 'geen enkel fatsoenlijk land heeft een ministerie met zo'n naam'; en hij vindt de waterhuishoudkunde van Nederland 'moeilijk uit te leggen aan wie er niet woont en wie er woont interesseert het niet'. Toerisme-gedeputeerde J. B. Vente vogel reageert als door een wesp ge stoken wanneer Van Gasteren ver telt over de twintig dagen zon die Zeeland per jaar heeft. Van de per sexcursie dient enige wervende wer king uitgaan en daarom moeten de journalisten een goed beeld krijgen. Van Gasteren corrigeert dan ook haastig: Zeeland heeft gemiddeld twintig dagen meer zon dan andere delen van het land. En tenslotte draagt ook de plannenmaker voor Neeltje Jans aan de ontluistering van Hans Brinker. „Laten we toch stop pen met dat domme verhaal", zegt hij. „Ik wil op een heel andere manier laten zien wat waterbeheersing in Nederland is". Burgemeester G. W. van Hartman van Veere in gesprek met Chinese journa listen. De Franse veiligheidsdienst heeft extra maatregelen getroffen om de gezondheidstoestand van presi dent Mitterrand tijdens zijn verblijf van vandaag in Zeeland continu vei lig te stellen. In zijn gevolg reist een Franse arts mee en wanneer hij zich verplaatst zal er ook steeds een am bulance in de directe omgeving aan wezig zijn met een Nederlandse arts. In de ambulance wordt hartbewa- kingsapparatuur achter de hand ge houden. De ziekenwagen zal achterin de stoet van auto's met eregasten meerijden. De algemene vergadering van de CFO (de CNV-bond voor ambte naren en trendvolgers) heeft vrijdag vanuit de vergaderplaats Nijkerk de ambtenaren van rijkswaterstaat en de Deltadienst per telex gefelici teerd met het gereedkomen van de stormvloedkering in de Oosterschel de. In de telex spreekt de CFO veel waar dering uit 'voor alle ambtenaren die de afgelopen 33 jaar hebben meege werkt aan de beveiliging van Zee land'. „Gedurende deze periode heb ben de werknemers met grote inzet een waterbouwkundig werk gereali seerd dat uniek in de wereld kan wor den genoemd". De CFO-vergadering spreekt tot slot de hoop uit dat de Deltawerken 'een afdoende bescher ming zullen bieden tegen de voortdu rende dreiging van de zee'. Blindenbibliotheek Le Sage-Ten Broek bereidt de uitgave voor van een map over de Deltawerken. Deze zal reliëfkaarten en bandmate riaal bevatten en verschijnt half no vember. Met behulp van de map kun nen blinden en slechtzienden zich een voorstelling maken van de uitge voerde werken. Om meer bekendheid te geven aan dit initiatief worden er vandaag on der de gasten bij de opening van de Oosterscheldedam 1500 pakketjes met twee reliëfkaartjes uitgedeeld. Het ene geeft de toestand van Zee land na de ramp van 1953 weer, het andere heeft betrekking op de pijler- dam. De komende maand uitkomen de map zal meer kaarten bevatten. KOSTENBESPAREND 20 VESTIGINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND VESTIGING: BEUKENHOF 14462 EN GOES. TEL. 01100-11220

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13