Vernieuwen pop Futuramafestival Wethouder Ter neuzen boos over uitlating gedeputeerde W. Don Bescherming Noordzee ondoelmatig GOESE DADER INGEREKEND Jeugdbridge CONCLUSIE CONFERENTIE ROTTERDAM: PZC/provincie 11 GOES - Bij een schietpartij aan de Trumanstede in de Goese Polder is vrijdag een man uit het Brabantse Oosterhout dusda nig gewond geraakt, dat hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis. De man, de 58-jarige A. K. K., werd door een kogel uieen automatisch geweer in zijn hals getroffen, toen hij aan het eind van de middag met zijn auto achterom de woningen kv am aanrijden in de Trumanstede. Na de schietpartij werd in de auto van verdachte een koffer aangetroffen een revolver, een pistool en een hzienlijke hoeveelheid munitie. De lesenaar staat niet bij de politie als [nineel bekend. De verdachte wilde lts kwijt over zijn beweegredenen, kar wel is de politie duidelijk dat bei Binnenvaartschip bij Kleverskerke in de wal gelopen 11 DEINZE BIJ GENT ^VC stelt 8 ton tr beschikking voor emancipatie rS dekken tekort van beroepen- manifestatie TWIJFELS OVER WELZIJNSBELEID Wensen Sierverlichting Walstraat wordt te gevaarlijk Nieuwe voorzitter bij Nieuwe Muziek Nederlandse Vereniging voor parapsychologie houdt bijeenkomst ZITERDAG 4 OKTOBER 1986 Bezoekers bekijken de tentoonstelling in de vredesbus OOSTBURG Slechts een tiental belangstellenden wa ren vrijdagavond aanwezig bij de aankomst van de bus voor de actie 'Miljoenen minuten voor vrede' in Oost burg. De bijeenkomst begon om acht uur in het multi functioneel centrum 'Den Hoekzak'. In een inleiding werd het doel van de actie duidelijk gemaakt: probeer een bepaalde tijd per dag aan de vrede te geven via po sitieve gedachten, gebed of meditatie. Over dat laatste werd een uitgebreide uitleg gegeven door de uit Gent afkomstige Armando Acosta. 'De gek uit Gent', zoals hij zichzelf pleegt te noemen, leidde bo vendien een korte meditatie. Het aantal minuten dat per dag door meditatie aan de vrede wordt gegeven kan ingevuld worden op een donatieformulierIn de 58 lan den die aan de actie meedoen worden alle formulieren verzameld en alle symbolische minuten zullen 24 okto ber aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar worden aangeboden. Een groot aantal bekende Nederlanders ondersteunt de actie, waaron der Johan Cruijff, Freek de Jonge, Jeroen Krabbé en Herman van Veen. Na Oostburg, waar de bus bijna twee uur te laat arri veerde, gaat de bus vandaag, zaterdag, naar de ope ning van de Oosterscheldedam. Daarna zal de bus Zee land weer verlaten. Gewonde bij De organisatoren van het Futurama- festival rekenen ook op een flink aan tal Zeeuwse bezoekers, temeer daar het Pandora-festival opgehouden heeft te bestaan. Even leek het erop dat ook voor het Futurama-festival de dagen waren geteld. Voorgaande jaren werden groepen gecontracteerd die ook optraden tijdens Pandora. Futu- rama-woordvoerder Chris Verleijen: „We dachten dat het niet gemakkelijk zou zijn om buitenlandse groepen voor dit festival te interesseren. Dat bleek achteraf reuze mee te vallen. Aanvan kelijk wilden we ons behelpen met lou ter Belgische en Nederlandse groepen. Het was aangenaam om vast te stellen dat Futurama ook in het buitenland een zekere reputatie heeft opge bouwd". Het new-wave-festival begint 's mid dags om één uur. De laatste groep speelt om 21.45 uur. De 'trekkers' van het vierde Futurama-festival zijn twee Australische bands, The Triffids, vorig jaar ook te zien in Deinze, en Nick Cave and the Bad Seeds. Groot-Brittannië is heel sterk vertegenwoordigd op Fu turama, met Fuzz Box, The Wooden Tops, Peter Murphy, Balaam and the Angel, Ghost Dance, The Bomb Party en Shop Assistants. De andere bands op het Futurama-affiche zijn Scinny Puppy (Canada), Cactus World News (Ierland) en Disneyland after the Dark (Denemarken). Amerikaanse groepen zijn niet geprogrammeerd. De Europa angst zit er daar nog steeds flink in, al dus Chris Verleijen. Iedere groep speelt slechts dertig mi nuten. Verleijen: „Op die manier ho pen we alleen het beste materiaal te horen en is de variatie gegarandeerd". schietpartij werd daar opgewacht door de 39- jarge Goesenaar D. d'A., die zijn auto op de rijbaan aan de achterzijde van de ningen had neergezet, dader stapte uit toen hij K. zag aan komen en begon met een automatisch geweer kaliber .22 op de auto van K. te slieten. Een van de kogels drong r de voorruit en raakte de Braban- in zijn hals. Het voertuig werd nog e keer geraakt, maar de kogels mis- het slachtoffer. Een van de kogels ste af op een ruitewisser. De gealar- erde politie kon de dader aanhou- o en heeft hem ingesloten. Over het tief van de verdachte tastte de Goe- olitie vrijdagavond nog in het duis- de mannen elkaar kenden. De gewon de Brabander kon vrijdagavond nog niet worden gehoord. KLEVERSKERKE Het binnen vaartschip Helena is in de nacht van donderdag op vrijdag in de wal gelo pen in het Kanaal door Walcheren ter hoogte van Kleverskerke. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Het schip liep schade op aan de schroef en de schroe fas en het roer brak af. De sleepboten Bravo en Zeetijger van de firma Pol derman uit Hansweert sleepten het schip naar Vlissingen, waar het werd gelost. De Helena was met 350 ton me lasse op weg van Dinteloord naar Vlis singen. Na het lossen is de binnenvaar der naar de scheepswerf Hansweert ge sleept voor reparatie. G) ;NT In zaal Brielpoort in Deinze bi Gent wordt zondag het Futurama- ^Tpfestival gehouden. Futurama is de tlgische tegenhanger van het Pan- |ra-festival in Rotterdam, dat vorig Er ter ziele ging. Tijdens het Futura- E-festival ligt het accent op vernieu- tnde pop. Er treden zondag in Dein- I maar liefst twaalf groepen op, af- Lmstig uit Engeland, Canada, Au- H'alië, Ierland en Denemarken. (Van onze Haagse redacteuri N HAAG Het ministerie van Izijn, volksgezondheid en cultuur VC) stelt volgend jaar acht ton ter chikking voor emancipatie-pro- jec ten. Een deel van dat bedrag wordt t name bestemd voor subsidies aan uwenhulpverlening en de bestrij- ng van sexueel geweld tegen vrou- n en meisjes. t andere deel gaat naar emancipa tie-activiteiten die innoverend en van delijk belang zijn (maximale bij- ge: 40.000 gulden per project). Voor de eerste fase moeten de aanvra- voor 1 november binnen zijn. Het res van het bureau Landelijk Con tact van het ministerie is: Koepoort- straat 6, Middelburg. GISSINGEN Het district Zeeland van de Nederlandse Bridge Bond be- jSfeedt evenals vorige seizoenen aan dacht aan het jeugdbridge in Zeeland. Na.ist bridgecursussen of verschillen de scholen worden competities en we' tstrijden gehouden. Deze staan open voor bridgers tot 20 jaar. Alle wedstrijden worden gespeeld in Mid delburg. Aaivang 9.00 uur en einde omstreeks 12,30 uur. Hel programma ziet er als volgt uit: Pari ricompetitie: bestaande uit 3 zittingen. Spleldata: zaterdagen 1, 29 november 1986 ent februari 1987. Vuws Kampioenschap voor paren, te- véus voorronde voor het nationaal kam pioenschap. Zaterdag 17 januari 1987. ^Buws Kampioenschap viertallen, zater dag 28 februari 1987. «MIDDELBURG - De Zeeuwse Beroepenmanifestatie, die be- ?gin dit jaar in Goes werd gehou den, zit met een fiks exploitatie tekort opgescheept. In totaal kan een bedrag van ruim 23.000 gulden niet gedekt worden. Ge deputeerde staten stellen voor het grootste deel van het tekort -20.000 gulden- voor rekening van de provincie te nemen. Oorzaak van de finaciële proble- (matiek is vooral de lagere bijdra ge van de rijksoverheid. Boven- idien vielen de kosten hoger uit dan verwacht omdat de publieke belangstelling erg groot was, on- geveer 16.000 bezoekers kwamen een kijkje nemen in Goes. De Stichting Beroepenmanifestatie Zeeland beschikt niet over eigen fondsen, zodat er op korte ter- ïmijn liquiditeits-problemen in het verschiet liggen. Voor gs is jidat voldoende reden om bij te springen. Provinciale staten heb- ien er de afgelopen jaren blijk fan gegeven de beroepenmani festatie een warm hart toe te dra ten. De huidige problemen ma ten volgens gs duidelijk dat een folgende manifestatie pas door tang kan vinden als er fondsen leschikbaar zijn. Aan die fonds vorming wordt momenteel ge kerkt. Tot die datum moeten de olielampen, die vrij dag per trein door Neder land werden vervoerd, blijven branden. Daarna worden er, als onderdeel van een wereldwijde ce remonie die ondermeer via televisiesatellieten te zien zal zijn, kaarsen mee ontstoken die het Jaar van de Vrede moe ten symboliseren. Overigens wil de 'First Earth Run' ook via con crete samenwerkings- projekten aandacht vra gen voor een aantal ac tuele vraagstukken. Uit bijdragen van bedrijven en particulieren zal een fonds worden gevormd waaruit initiatieven wor den betaald. Ria Niessing met de vredeslamp voor het NS-station in Middelburg. TERNEUZEN - Wethouder J. van Rooijen (welzijn) van Terneuzen is verbolgen over de uitlatingen die ge deputeerde W. Don donderdag deed in de vergadering van de provinciale welzijnscommissie. Volgens Don hoeft de gemeente Terneuzen niet meer te rekenen op provinciale steun wanneer het collge wenst te bezuini gen op het gecoördineerd bejaarden- werk. Van Rooijen is van mening dat de gedeputeerde slecht is geïnfor meerd over de voornemens van het dagelijks bestuur van Terneuzen. In plaats van wat de gedeputeerde tij dens de zitting beweerde is het college van plan om in de toekomst te werken aan een versterking van het gecoördi neerd en flankerend ouderenbeleid. De Terneuzense wethouder laat dit weten in een brief aan gedeputeerde staten, het provinciaal bestuur én de Tweede Kamercommissie voor het be jaardenbeleid. Don riep tijdens de bijeenkomst van de commissie dat in Terneuzen eerst de verantwoordelijkheid ten aanzien van het bejaardenbeleid maar eens moest worden waargemaakt. Dit heeft bij wethouder Van Rooijen heel wat reacties losgemaakt. In zijn schrijven stelt hij dan ook:"De heer Don insi nueert dat de gemeente haar verant woordelijkheid voor het ouderenbe leid uit de weg zou gaan. „De zorg voor ouderen wordt door de heer Don gede gradeerd tot een machtsspelletje tus sen bestuurders van verschillende po litieke kleur," aldus Van Rooijen. De wethouder is voorts geërgerd door het feit dat de uitlatingen van de ge deputeerde ervan getuigen dat hij slecht op de hoogte is van de reorgani- satiewensen van het Terneuzense col lege op sociaal-cultureel gebied. Van Rooijen meent datde gemeenten die kunnen bogen op een ruime erva ring en eervolle staat van dienst in dit verband een zeer beperkte en formele rol krijgen toebedeeld.' Volgens de wethouder 'frustreert het provinciale bestuur de besteding van het geld voor het flankerend beleid.' Voorts schrijft de Terneuzense wet houder dat de gedeputeerde de staten commissie verkeerd heeft geïnfor meerd. De provinciaal bestuurder gaf tijdens zijn spreekbeurt te kennen dat de gemeente Terneuzen te weinig aan dacht zou besteden aan het flankerend beleid. Gemeentewoordvoerder Van Rooijen bestrijdt dit. „De gedeputeer de spreekt over bezuinigingen in de zorg, maar de gemeente Terneuzen staat, ondanks de aangekondigde be zuinigingen in de sociaal-culturele zorg, een versterking van het gecoördi neerd en flankerend ouderenwerk voor," aldus Van Rooijen. Wethouder J. van Rooijen. ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de verschillende internationale verdra gen betreffende de Noordzee is de be scherming van het zeemilieu tegen de vervuiling door olie en chemische stoffen ondoelmatig. De totstandko ming van een internationale overkoe pelende aansprakelijkheidsregeling voor schade, veroorzaakt door onge lukken met chemicaliën- en gastan kers en het verlies van verontreinigde stoffen door vrachtschepen, moet de hoogste prioriteit krijgen. Dit is een van de vele aanbevelingen die wer den gedaan op de driedaagse interna tionale conferentie over de bescher ming van de Noordzee in Rotterdam. De Werkgroep Noordzee had de bijeen komst georganiseerd met het oog op de tweede ministersconferentie over de Noordzee, die volgend jaar in Lon den wordt gehouden. De bedoeling was de huidige stand van zaken met betrekking tot de verontreiniging van de zee en de beschermende maatrege len duidelijk onder ogen van de ver antwoordelijke autoriteiten en andere betrokkenen te brengen. De deelnemers aan de bijeenkomst in de Maasstad hebben de afgelopen da gen onder meer vastgesteld dat sinds de eerste ministersconferentie in het najaar van 1984 in Bremen waarop de bewindslieden zich uitspraken voor snelle actie tegen de Noordzeevervui ling, nauwelijks iets is gebeurd. Er worden nog steeds nieuwe soorten stoffen op de Noordzee geloosd, waar van de gevolgen voor het zeemilieu nog onduidelijk zijn. Ondanks de huidige kennis van de tot nu toe meest bestudeerde zee ter we reld en de vele nog lopende onderzoe ken is er op tal van wetenschappelijke vragen met betrekking tot het zeemi lieu en de invloed van verontreinigin gen nog geen antwoord, zo bleek uit de bijdrage van onderzoekers aan de Noordzeeconferentue. Het gebrek aan voldoende kennis van het ecosysteem van de zee en de relatie met vreemde stoffen daarin is, zo werd geconstateerd, aanleiding tot onder linge meningsverschillen over de in terpretatie van wetenschappelijke ge gevens. Deskundigen uit Groot-Brit tannië verschillen in opvatting met die uit Nederland en West-Duitsland over het directe verband tussen de vervui ling en aantasting van het zeeleven. De vraag is, zo lichtte dr. J. Kuiper van het Noordzeecentrum op Texel toe, of de geconstateerde verstoringen in het leven in de zee het gevolg zijn van na tuurlijke veranderingen (klimaat, stromingen en dergelijke) of van men selijk ingrijpen. Omdat vergelijkende cijfers ontbreken, kan eensluitend be wijs in de meeste gevallen niet worden geleverd. Britse deskundigen nijgen ertoe te concluderen dat er niets aan de hand is, zolang er geen bewijs is. Dr. Kuiper en vele anderen op de Noordzeeconferentie achtten dit een totaal onverantwoordelijke politiek. „We mogen niet wachten met maatre gelen totdat het bewijs is geleverd. De schade kan wel eens onherstelbaar blijken te zijn", aldus de onderzoeker, De tanker 'Falco' is een van de schepen die jaarlijks tonnen afval in de Noordzee dumpen. die pleitte voor verbetering van de onderzoekstechnieken om potentiële schadelijke gevolgen van het lozen van afval op de Noordzee te kunnen voorspellen. De verschillen van mening over de aantasting van het Noordzeemilieu kwamen op de bijeenkomst ook duide lijk naar voren in de discussie ovber de verbranding op zee van gevaarlijke stoffen. Rijkswaterstaat, TNO en het bedrijfsleven achten dit een in alle op zichten veilige en verantwoorde me thode om van dit soort stoffen af te ko men. Tegenover zich vonden zij de Amerikaanse milieudeskundige Sally Ann Lentz, die op grond van dezelfde onderzoeken tot een geheel ander oor deel kwam. In de gesprekken over het toenemen van de vervuiling van de Noordzee bood C. van der Voet van de Vereni ging Nederlandse Chemische Indus trie (VNCI) enig tegenwicht. De lozin gen van de Nederlandse chemische be drijven op de Noordzee is volgens hem sinds 1973 tot bijna een kwart minder geworden. Ook de belasting van de grote rivieren die in de Noordzee uit monden, zoals de Rijn, Maas en Schel de, met zware metalen en gechloreerde koolwaterstoffen is de afgelopen tien jaar sterk verminderd. De lozing op zee van chemische afval stoffen door schepen is aanzienlijk te ruggebracht. Van der Voet vroeg zich af of de toenemende luchtverontreini ging door grote stookinstallaties op het land en het verkeer (zure regen) geen nadelige invloed heeft op de kwa liteit van het Noordzeewater. Eén van de weinigen die met een „overtuigend" bewijs van de relatie tussen giftige stoffen in zee en de scha de aan het leefmilieu kwam, was A. Fethaak van het Instituut voor Visse- rijonderzoek in IJmuiden. Hij toonde aan dat platvissen in sterk vervuilde gebieden veel meer leverkanker en andere ziekten vertonen dat soortge noten in betrekkelijk schone wateren. VLISSINGEN De ondernemers in de Vlissingse Walstraat laten binnen kort de sierverlichting verwijderen. Deze verlichting is op een dusdanige leeftijd en ouderdom gekomen dat het niet langer verantwoord is de lampen en hun houders boven de hoofden van het winkelend publiek te laten han gen. De sierverlichting hangt al zo'n 20 jaar in de Walstraat en er dreigt nu gevaar dat delen ervan spontaan naar bene den komen. Om dat te voorkomen moet alles er af. De winkeliers beraden zich over een nieuwe vorm van sierver lichting. Daarbij zal worden nagegaan of dit initiatief in aanmerking komt voor gemeentelijke subsidie in het ka der van een innoverend binnenstads- beleid. Zolang er geen sierverlichting hangt zullen de ondernemers wel proberen in ieder geval de kop van de Walstraat ge zellig te maken in de drukke winkelpe rioden. Rond sinterklaas zal daar iets feestelijks worden gedaan en voor de kerstdagen wordt gedacht aan een me-, tershoge kerstboom. Het is niet de be doeling dat de kop van de Walstraat een donker gat wordt, zo liet een van de ondernemers desgevraagd weten. MIDDELBURG - Dr C.D.A. baron Van Lynden uit Veere is T.v.d. Meulen op gevolgd als voorzitter van de Stichting Nieuwe Muziek. De heer Van der Meu len is verhuisd naar Leeuwarden. Het bestuur van Nieuwe Muziek ziet er voorts als volgt uit: M.G. Bik-Drijver secretarisH. Claassen penning meesterI. Schmid (lid), C. Strous Vlissingenlid) en J. Kuiper (lid). MIDDELBURG De afdeling Zee land van de Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie houdt woens dag 15 oktober een bijeenkomst in 'De Schakel' aan de Bachtensteene in Middelburg. Omdat alternatieve ge neeswijzen de laatste jaren steeds meer in de belangstelling staan en er kenning krijgen, is de magnetiseuse mevrouw Verbart uitgenodigd om het een en ander over haar werk te komen vertellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. aandacht voor het geza menlijk oplossen van problemen als honger, armoede en milieu verontreiniging. De 25.000 kilometer lan ge tocht van de vredes- fakkel begon op 16 sep tember in New York. Gisteren was Nederland aan de beurt, waar in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Dor drecht vieringen werden gehouden. Op 11 decem ber -wanneer het VN- kinderfonds Unicef 40 jaar bestaat- eindigt de reis voor het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in New York. Daar zal dan een blijven de vredesvlam worden ontstoken. MIDDELBURG - Ria Niesing uit Middelburg, een lid van de Baha'i-ge- meenschap in Zeeland, arriveerde vrijdag avond met een branden de stormlamp op het station van de Zeeuwse hoofdstad. Het licht was eerder door prins Claus voor het Vredespaleis in Den Haag ontstoken aan de internationale vre- desfakkel, die tot eind dit jaar over de wereld reist in het kader van de 'First Earth Run'. Via dit projekt, dat oost en west verbindt en wordt gesteund door on der meer organisaties van de Verenigde Naties, vragen de organisatoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11