Kinderopvang krijgt grote wachtlijsten Exploitant ziet goede kansen voor hotel aan de Kinderdijk in Axel Dijkgraaf betreurt gebrek eensgezind optreden college gs Afgraven gedeelte terrein gasfabriek in Zierikzee nodig Wat je nü toch allemaal beleeft op de Femina... assïstfss--""", 3 t/m 12 oktober OVERLEG KINDERCENTRA: Laatste hand aan sluiting Oesterdam Ds A. van Santen in Middelburg viert 40-jarig jubileum Verbouwingsplan Raam OVER FUSIE WATERSCHAPPEN Bromfietscontrole politie Oostburg VERVUILING MET CYANIDE: fame" 3ToSbenV,nUOP Badka^'N^ucces- PZC/ provincie 10 Dé familiebeurs. Groter dan ooit! voor mensen die branden van nieuwsgierigheid. ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 MIDDELBURG - Op dit moment staan er in Zeeland 900 kinde ren op wachtlijsten voor peuterspeelzalen en kindercentra in geschreven. Wachttijden van anderhalf jaar zijn eerder regel dan uitzondering. De vierjarigen-maatregel van Minister Deetman dreigt de toch al grote behoefte aan opvangcapaci teit explosief te laten groeien. De Stichting Overleg Kinder centra Zeeland houdt rekening met de aanmelding van min stens 2000 vier-jarigen, als de bewindsman eind dit jaar zijn zin krijgt. De Zeeuwse tweede-kamerleden M. Beinema (CDA). J. Lilypaly (PvdA) en A. te Veldhuis (WD) komen zich maandag in Middelburg van de pro blematiek op de hoogte stellen. Eén ding is duidelijk: de plannen van de minister verstoren de geleidelijke ont wikkeling van de kinder-opvang in Zeeland. Ondanks de huidige wachtlij sten mag er van een acceptabele voor ziening worden gesproken. Welk dorp heeft momenteel nog geen eigen peu terspeelzaal? Door heel de provincie verspreid zijn er 110 kindercentra. Consulente Els Akkermans van de Stichting Overleg Kindercentra vindt dan ook dat er de laatste jaren veel goed werk is verzet. Ze zegt: „De kin deropvang is een erkende voorziening aan het worden. Er zijn steeds meer en betere professionele accommodaties ingericht. Daar worden echt eisen aan gesteld. Hoe zeer dat aanslaat blijkt uit de vraag, die veel groter is dan het aanbod". Haar conclusie is dat er aan een voor zichtige uitbouw van de capaciteit ge werkt zou moeten worden. Een toe vloed van vier-jarigen kan die ontwik keling drastisch verstoren. De kans op wildgroei is dan levensgroot. Els: „Er wordt nu al volop over particuliere schooltjes gepraat. Kinderopvang in achterkamertjes, daar gaat het naar toe. Daarmee stapje af van de openba re voorzieningen, want lang niet alle MIDDELBURG - Ds A. van Santen, hervormd emeritus-predikant in Mid delburg, is maandag 40 jaar predi kant. Ds Van Santen, die 25 mei 1921 in Den Haag werd geboren, bezocht het Christelijk Gymnasium in zijn ge boorteplaats en studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Op 6 oktober 1946 werd hij predikant in Akersloot. In 1949 kreeg hij eervol ontheffing met bevoegdheid van eme ritus en werd hulpprediker in Sneek voor de Vrijzinnig Hervormden. Ver volgens was hij van 20 maart 1952 tot 17 december 1961 predikant in Drach ten en vertrok toen naar Middelburg, waar hij onder de Vrijzinnig Hervorm den werkte. Van 1961 tot 1972 was hij ook leraar godsdienst. Ds Van Santen was jarenlang voorzitter van de Pro vinciale Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden in Zeeland. In 1975 ver bond hij zich aan Hilversum voor bij zondere werkzaamheden bij de Neder landse Protestanten Bond en Vrijzin nig Hervormden. BERGEN OP ZOOM Het bouwbureau compartimente- ringswerken begint maandag met de sluiting van het laatste sluitgat van de Oesterdam. Uit bezuinigingsoverwegingen wordt de geul tussen het eiland Tholen en het werkeiland van de Oesterdam geheel met zand uit de omtrek afgesloten. Het Tho- lensche Gat is daarmee defini tief dicht. Scheepvaart met de bestemming Bergen op Zoom moet dan gebruik maken van de Schelde-Rijnverbinding. Het toekomstige Zoommeer is nog alleen via de Bergsediepsluis toegankelijk voor de plezier- vaart. Rijkswaterstaat verwacht dat de definitieve verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland binnen drie weken een feit is. Dan zal het nog tot eind 1987 duren voor het wegverkeer gebruik kan maken van de Oesterdam. In de eerste weken wordt door twee zuigers een zanddrempel tot vijf meter onder NAP gespoten. Het totale zandlichaam bevat drie kubieke meter zand. Zonder het 'flippe ren' van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschel- de zou het niet mogelijk zijn deze geul met zand te sluiten. De ke ring moet voor deze sluiting voor twintig percent worden gesloten. Nadat een derde zuiger is aange voerd, worden vanaf Tholen en het werkeiland Oesterdam twee dammen op hoogte NAP +3 me ter naar elkaar toe gebouwd. Hiervoor moet de kering één of twee dagen voor zestig percent dicht. Voor het laatste gedeelte is het nodig dat de kering één of twee dagen geheel wordt geslo ten. In die tijd wordt het overge bleven gat opgevuld met zand tot boven de hoogwaterlijn. Na de afsluiting van het Tholen- sche Gat in de Oesterdam rest al leen nog de sluiting van de moei lijkste geul, de Krammer, in de Philipsdam. Dat zal in de periode maart-april 1987 gebeuren. Hier voor is geen verder gebruik van de stormvloedkering nodig. gemeenten hebben verordeningen voor de inrichting van opvangcentra". Middelburg kent als één van de weini ge gemeenten wel een eigen regelge ving. In het verleden zijn verschillende particuliere speelzaaltjes gesloten om dat ze niet aan de gestelde eisen volde den. Tiny Booij van de Stichting Kinder centra Middelburg is zeer te spreken over het beleid van de hoofdstedelijke bestuurders. Kinderopvang wordt als een basisvoorziening erkend. „Het zit de meeste ouders heel hoog dat hun kinderen pas later op de basisschool worden toegelaten. Er moet echt capa citeit bijkomen", aldus Tiny. Met de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk, waar de peuterspeelzalen onder vallen, zit dat er niet in. Toch wordt er aan een verruiming van de opvangmo gelijkheden gewerkt. Geprobeerd wordt de peuterspeelzalen uit te bou wen tot een voorziening voor halve dag-opvang. Tot nu toe kunnen kinde ren er hooguit enkele dagen per week van 9 tot 12 uur terecht. Voor het kroost van werkende ouders biedt dat meestal onvoldoende tijdsruimte. Al met al was er reeds vóór de drasti sche bezuinigings-plannen van de overheid een stormachtige ontwikke ling aan de gang op het gebied van de kinderopvang. Behalve met de uit bouw van peuterspeelzalen wordt er geëxperimenteerd met gastouder projecten in Borsele en Terneuzen. Daarbij gaat het om de koppeling van vraag en aanbod, met daarnaast de benodigde controle. Verder toont het bedrijfsleven steeds meer interesse. Verschillende ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen hebben opvang centra voor de kinderen van hun werknemers opgezet. Het personeel stekort in de medische sector is daar niet vreemd aan. Ook de provincie tracht iets in die trant voor de eigen ambtenaren te re gelen. Voorlopig zijn er twee plaatsen voor kinderen van griffie-personeel in het kinderdagverblijf de Kinderdijk in Middelburg gereserveerd. De jaarkos- ten van zo'n plaats komen neer op 12.000 gulden per jaar. Particuliere be drijven kunnen zich op die manier eveneens in de kinder-dagcentra inko pen. Voor veel ondernemingen een reë le mogelijkheid, omdat het opzetten van een eigen opvangcentrum veel duurder is. Kortom, de Zeeuwse kamerleden mo gen er maandag eens goed voor gaan zitten. De kinderopvang is volop in ontwikkeling. Mits er zorgvuldig aan een verdere uitbouw wordt gewerkt, kunnen wachtlijsten worden afge bouwd. Ook de intensivering van de contacten met het bedrijfsleven biedt perspectief. De Zeeuwse lobby in de tweede kamer moet dat de betrokken ministers toch duidelijk kunnen ma ken... De bijeenkomst met de kamerleden be gint maandag om 20 uur in de Rijkspe- dagogische Academie in Middelburg Deze peuters hebben nog alle ruimte, maar als de plannen van minister Deetman doorgang vinden, zullen de kinderop vangcentra met een grote toeloop van kinderen worden geconfronteerd. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren verwelkomde vrijdagmiddag de 150.000 ste bezoeker. Ruim veertien dagen eerder dan vorig jaar, toen op 19 oktober deze mijlpaal werd bereikt. Rond half drie in de middag, zo werd veracht, zou het heugelijke feit plaatsvinden. Maar op dat moment kwa men er geen bezoekers opdagen. De spanning steeg en er werd al wat nerveus heen en weer gelopen door 'het ontvangstcomité'. Er werd opgelucht ademgehaald toen er een auto met een Belgisch kenteken op het par keerterrein voor Miniatuur Walcheren stopte. Daar moest als ze tenminste het recreatiepark zouden be zoeken de 150.000 ste bezoeker inzitten. Gelukkig, het was raak! De familie Van Kleunen, man, vrouw en het 3-jarig zoon tje Eduard uit Antwerpen, brachten samen met opa Van Kleunen uit Goes waar het gezin enkele dagen logeerde, een bezoek aan Miniatuur Walcheren. Daar werd de familie Van Kleunen feestelijk onthaald. Stichtingsvoorzitter B. J. Mol overhandigde onder meer een kleurenfoto van het miniatuur en het pas versche nen boekwerk 'Zee-land - land tussen zeeën'. De heer H. Baurdoux, directeur van Miniatuur Walcheren bood mevrouwVan Kleunen bloemen aan en burgemeester mr Chr. G. J. Rutten beloofde een gemeentelijke sjaal en twee stropdassen „Ik heb ze op het moment niet bij mij" voordat de familie Van Kleunen het bezoek beëindigde. Voor het restaurant werden nog enkele con sumptiebonnen verstrekt. De Antwerpse familie Van Kleunen, die het aantal van 150.000 bezoekers aan Miniatuur Walcheren volmaakte. STEKENE De Belgische onroe- rendgoed- en horeca-uitbater W. Ver- vaet laat de moed niet in de schoenen zinken. Tegen zijn plannen om een oud en vervallen pand aan de Kinder dijk te verbouwen tot hotel zijn veel protesten gerezen, maar hij laat zich niet stoppen. „Het is nu het moment niet om af te haken. Al was het alleen maar om mijn trots." Het is wel duide lijk dat het hem niet makkelijk wordt gemaakt door de Axelaars in de nabij heid van het aanstaande hotel. Hij wordt ervan beticht dat hij van het pand een huis van lichte zeden wil ma ken en dat de gasten die deze poel des verderfs in de nachtelijke uren verla ten de straten onveilig zullen maken. De Kinderdijkers halen als bewijs het dichtgespijkerde café De Drie Schou wen uit het vergeetboek. Een aan vechtbaar bewijs, want Vervaet heeft niets met dit café van doen gehad. Als je zijn woorden mag geloven heeft de ondernemer, met onroerend goed in Zeeuwsch-Vlaanderen en België, ge noeg geld achter de hand om zonder blikken of blozen 100.000 harde gul dens te betalen aan de gemeente Axel. Dat bedrag is de straf op iedere hande ling van prostitutie in het hotel aan de Kinderdijk in Axel, dat misschien vol gend jaar al geopend kan worden. De ze dwangsom op deugdzaam onderne merschap boezemt de ondernemer uit Stekene (B.) geen vrees in. Integen deel. Indertijd al verklaarde hij 'met een glimlach' het contract met de ge meente getekend te hebben. Hij werd door de Axelse wethouder P. T. A. M. R. Apers zelfs omschreven als „een man die zich niet met sex bezig houdt". „Als ik een sextent had willen bouwen deed ik dat toch niet in Axel. Maar in Hontenisse, in de polder. Ik heb daar kansen genoeg gehad als ik het zou willen", zegt de man die onder de de naam Immobouw BV al horecagele genheden in Sint-Jansteen (De Oude Arend) en in Axel (La Bourse en Son- nehoeck) exploiteert. Deugdzaam of niet. Vervaet heeft in zijn kasboek, door de kwade reuk waarvan hij de bron niet weet, al wel kosten moeten noteren zonder de ze kerheid van opbrengsten. Bijvoor beeld de 1500 gulden die de gemeente Axel in rekening brengt voor de proce dures en het geld dat hij aan de archi tect heeft uitgegeven. „Die architect maakte die tekeningen niet voor mijn schone ogen. Die wil ook betaald wor den". De tekeningen van ing F. R. Schirris te Sint-Jansteen zullen nog maanden in de la blijven liggen. Tot het moment dat gs in Middelburg het groene licht hebben gegeven voor de bèstemmingsplanwijziging. Dat kan drie maanden maar ook een jaar du ren. Daarna moet het gebouw aan de Kinderdijk in vier maanden verspij kerd zijn tot een logement van gere nommeerde allure. Bedoeld voor het betere middenklasse publiek dat meer dan honderd gulden voor een over nachting wil neertellen. Extra pro bleem in de ontheffing op het bestaan de bestemmingsplan (van kantoor/wo ning naar horeca) is dat de gemeente het niet op een akkoordje heeft kun nen gooien met degenen die bezwaar maakten. Die houden voet bij stuk en daarmee is een versnelde procedure ex artikel 19 gedwarsboomd. Vervaet: „Ze mogen zich gelukkig prijzen dat er iemand is die wat met dit gebouw wil doen" en vervolgens haalt hij er het verbouwingsplan bij. „Kijk, dit ziet er toch heel wat proper der uit." Het verschil is duidelijk. Het vale metselwerk van het hoofdge bouw wordt fris wit geschilderd en de muren van de noordelijke vleugel, de voormalige personeelswoning wor den vervangen door partijen donker glas. Het houtwerk, dat in een misera ble staat verkeert wordt vervangen. Maar aan de vorm, de volumes van het pand, wordt niets veranderd. De huidige ingang aan de straatzijde blijft als ornament gehandhaafd om dat die architectonisch waardevol is, maar de deur gaat definitief op slot. De nieuwe hoofdingang komt aan de zuidzijde, waar nu een soort van ver anda is. Als het hotel klaar is komen de gasten via deze ingang eerst in een hal waar de ontvangstbalie is. Aan de oostzijde is een lounge en de kamers aan de straatkant zullen dan tot een grote res taurantzaal zijn doorgebroken. Wie verder doorloopt komt uiteindelijk in de bar. Op de eerste verdieping zijn ne gen grotere gastenkamers geprojec teerd en op de zolderverdieping vier kleinere kamers. Daarnaast is er nog ruimte voor inwonend personeel. De verwaarlozing van het pand, sinds het zes jaar geleden werd verlaten, wordt door Vervaet „pure eigendoms vernietiging" genoemd. Volgens het voorlopig koopcontract krijgt ZWN 150.000 gulden voor het gebouw. Ver vaet heeft een half miljoen nodig om het vervolgens in een ordentelijke staat te brengen. Het voomalige kantoor van de bus maatschappij werd in 1911 gebouwd als kantoor van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij. Die groeide gestaag, het tramwegnet breidde zich zelfs uit tot aan het veer bij Breskens en in Axel werden de plannen getekend voor de steeds weer nieuwe tramlijntjes door de streek. Het beheren van een tramwegnet kost te meer mankracht en administratie dan een busvervoersnet, vandaar de grootte van het pand. In de jaren vijf- KWADENDAMME - Dijkgraaf G.J. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland betreurt het dat gedeputeerde staten van Zeeland niet eensge, zind tot een voorstel over de waterschapsconcentratie zijn gekomen. De dijk. graaf vindt dat destemeer jammer omdat juist de waterschapsgedeputeerdt een afwijkende stelling betrok in het college. Dit zei hij vrijdag tijdens een j algemeen bestuursvergadering van het waterschap in Kwadendamme. De Jager wilde op dit moment nog niet op het voorstel van gs ingaan. Zoals donderdag gemeld is de meerderheid van het college voor een fusie tot twee waterschappen. Alleen gedeputeerde J.D. de Voogd neemt een afwijkend standpunt in door te kiezen voor drie of vier waterschappen. Aan de vooravond van de opening van de stormvloedkering hekelde De Jager de beslissing van minister drs. N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat om de verantwoordelijkheid voor de slui ting van de pijlerdam alleen te leggen bij de hoofdingenieur-directeur Zee land van rijkswaterstaat. „Er ligt ook OOSTBURG In Oostburg is vrij dagmiddag tussen drie en vijf uur een bromfietscontrole gehouden. Er wer den twintig bromfietsen gecontro leerd. Twaalf bestuurders werden ge verbaliseerd. Dit onder andere wegens een te hoog vermogen, het verlengen van de voorvork en een teveel aan ge luid dat de bromfiets produceerde. een grote mate van verantwoordelijk- heid bij de waterkeringbeheerder, hei waterschap". Daarnaast verwonderde de dijkgraaf zich over de 'kennelijl wonderlijke ideëen' in Den Haag als zou de Zeeland veilig zijn na de bom van de pijlerdam. „Het gaat slechts om; een deel, we hebben bovendien nogdi Westerschelde", beklemtoonde hij. De dijkgraaf verzet zich tegen de plan nen van het rijk om de rijksbijdrage in het onderhoud van de waterkeringei te halveren. Hij stelde dat de bijdrage gebaseerd moet blijven op het natio nale belang. „De dijkversterkingen it het kader van de Deltawet zijn altijd gezien als een nationale zaak". Uitgesproken onwenselijk noemde di dijkgraaf het voornemen van de rijks overheid om de verantwoordelijkheid voor het kust- en vooroeverbeheet over te hevelen naar het rijk. De Jager betoogde dat het voor een goed water-li keringenbeheer essentieel is dat éétl beheerder verantwoordelijk is vooij het hele project, zowel de nieuwtj werken als het onderhoud. Hij voni'j het bovendien beheerstechnisch 'geer, j goede zaak' om in de zeearmen het be- heer van vooroever en waterkering over twee instanties te verdelen. MIDDELBURG Gede puteerde staten willen het verontreinigde ter rein van de voormalige gasfabriek in Zierikzee gedeeltelijk afgraven. Cyanide-houdende grond wordt verwij derd. Plaatsen waar po lycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) zijn aangetrof fen, worden alleen afge dekt. De kosten van de sane ring worden op 1,9 mil joen gulden geraamd. Het is nog niet bekend wanneer de sanerings operatie wordt uitge voerd. Onderzoek heeft uitge wezen dat het terrein op de hoek van Grachtweg en Scheepstimmerdijk ernstig vervuild is. Aan de oostkant en in de ka de buiten het perceel zij n twee cyanide-haarden ontdekt. In de oostelijk gelegen tuinen is een lichte cyanide-verontrei- niging aangetoond in de bovenste 50 centimeter van de bodemlaag. De PAK's-vervuiling con centreert zich rond de voormalige teerput tot vijf meter beneden het maaiveld. Omdat die lo catie bestraat is en in de bovenste bodemlaag geen koolwaterstoffen zijn aangetroffen, menen gs te kunnen volstaan met het afdekken van de verontreinigde grond. Op lange termijn blijver er op die manier risico'! voor het milieu bestaan Het dagelijks bestuui van de provincie onder kent dat gevaar maai kiest met het oog op dt hoge ontgravings-koi- ten en technische pro blematiek toch voor ds afdek-methode. In ver band met een eventuelf verspreiding van PAK-verontreiniging wordt er een grondwal ter-controlesysteem aangebracht. De verwijdering van dt cyanide-houdende grond is volgens gs wil gewenst, omdat dl verontreiniging aan dl oppervlakte ügt. (Advertentie) tig fuseerde de ZVTM met de busmaat schappij en nadat het laatste tramlijn tje opgedoekt was, was de behoefte aan een dergelijk kantoor ook verle den tijd. Voor Vervaet is het pand ge knipt voor een hotel. „Want wat is nu de hotelaccommodatie in Axel? Het zijn eigenlijk alleen maar verbeterde pensions. Dit is een goede gelegenheid voor een hotel dacht ik, ook met het oog op de ontwikkelingen in de golf- sport bij Axel." Een keurig net, rustig beschaafd ho tel. De gemeente Axel heeft er alle vertrouwen in dat Axel zo'n gelegen heid erbij krijgt, maar wethouder Apers kan de bewoners van de Kin derdijk niet overtuigen. Vervaet heeft aan de Nederlandse kant van de grens al vaker met dat bijltje gehakt. „De regels zijn in België ongeveer het zelfde, misschien iets gemakkelijker, maar de mensen hier zouden nooit zoiets doen als die mensen in Axel" is het commentaar van Vervaet op zijn boze buren in spé. „Zelfs voordat ze re clameerden dacht ik al: we moeten die mensen tegemoet komen. Niet omdat ik een filantroop ben, maar omdat ik wel weet hoe het in Nederland is. Het is daarom dat er een geïsoleerde wand in de bar komt. Met een vals raam." Wel een raam dus, zodat de buren aan de noordzijde (die behoren tot de in dieners van de bezwaarschriften) niet tegen een blinde muur behoeven aan te kijken, maar achter het glas een iso lerende wand zodat geruchten ge dempt worden. De voorzienigheid mocht niet baten. Angst voor geluids verlast deed de buren toch naar het middel van het bezwaarschrift grijpen. Vervaet over de toekomst van het ho tel: „Bij de officiële opening de buren uitnodigen? Dat denk ik niet. Die ma ken mij teveel lawaai!" \n PtacWig, valt «aar tn s^en;n nott^rdan!ke m* demonstrate^ „r VerUeti"^ ^°a°atoaveP^e#c/Well. p,ons'86/'87. ■t Laatste batggfag 5 bï| de ^denton^^ ,t emina AHOY' ROTTERDAM-ZUIDPLEIN. 10-17 EN 19-22.30 UUR, ZONDAGS 10-17 UUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 10