BEWUST ENERGIE GEBRUIKEN nieuwe ronde van actie zuinig stoken ENERGIE SPAREN KAN OP EENVOUDIGE WIJZE nog even geduld meterkaarten onmisbaar hulpmiddel terugblik aanpassingen graaddagen VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 p] ;<m "l /Tensen die het komende 1 Astookseizoen bewust en Jfesparend energie willen gt bruiken, krijgen opnieuw een Steuntje in de rug. De actie Zuinig Stoken gaat een tweede ronde in. De Provinciale Zeeuwse Courant zal, in samenwerking met de i fiovinciale Zeeuwse Emergie-Maatschappij, wtkeli jks de 'stookcijfers' publiceren. Dat gebeurt, evenals bij de eerste Zuinig Stoken-actie, inde PZC-Vrijdagkrant. De eerste dug waarop de meterstand moet I Borden opgenomen is 12 ol tober, de laatste 26 april. Landelijk wordt de actie gt coördineerd door de J Gemeenschappelijke Pers J ■ienst, waarbij de grotere p; ovinciale dagbladen zoals de I IZC, zijn aangesloten, laan het andermaal houden van de actie Zuinig Stoken heeft het IBicces van de eerste keer Bteraard in belangrijke mate bi igedragen. Uit de reacties is [«bleken dat de actie is rwngeslagen. Voor velen was het net dat extra duwtje om bewust om te springen met het vt rbruiken van energie (en dan |B het bijzonder gas). Een groot mntal deelnemers aan de actie heeft dan ook gevraagd om een ht rhaling. En hoewel de «sprijzen intussen zijn gedaald en derhalve besparen op het gasverbruik minder hoge bt Iragen oplevert, hebben PZC en PZEM toch gemeend weer ■et een handreiking richting consument te moeten komen. Bant hoede gasprij zen zich ook oritwikkelen - de regering heeft allaten weten dat een verdere Blingerom B^uinigingsoverwegingen niet int - besparen levert altijd geld on. En duidelijk is geworden dat vael mensen het zuinig stoken «schouwen als een 'sport': ■ken of het, vaak met niet dure en eenvoudig te treffen Baatregelen, nog lager kan. Er komt bij - en dat is vooral in Boter verband gezien erg zinvol 'Bat het besparen op energie van jBlang is voor de landelijke energiepositie. Niet voor niets .«hoort energiebesparing tot Bn van de voornaamste pijlers van het energiebeleid van de nationale overheid. Het draagt ertoe bij dat kostbare grondstoffen minder snel Uitgeput raken, dat er meer tijd komt om alternatieve energiebronnen te ontwikkelen (wind, zon, warmtekracht) en dat de bouw van kostbare elektriciteitscentrales zich in een minder snel tempo hoeft te voltrekken. Het verlagen van het winterse gasverbruik is dus niet. alleen in het belang van de eigen portemonnee, maar grosso modo in ieder belang. Hoe zat het alweer in het afgelopen stookseizoen? Een korte terugblik. De actie Zuinig Stoken van PZC en PZEM heeft onder de kleinverbruikers een besparing van naar schatting netto 1.064.428 kubieke meter gas opgeleverd. In geld uitgedrukt betekent dat een voordeel van bijna 700.000 .gulden. Aan het eind van de actie namen 5389 deelnemers de mpeite hun meterkaart in te zenden. Mede gelet op de resultaten van een telefonische enquete is in ongeveer 28 percent van de Zeeuwse gezinnen aan de actie meegedaan. Ruim 10 percent v<an de PZC-abonnees zond de meterkaart in. De respons is aanzienlijk hoger dan de organisatoren hadden verwacht. Van de 5389 verbruikers die de meterkaart inleverden is het normale totaal verbruik (uitgaande van een gemiddelde van 2.400 kubieke meter per aansluiting) 12.720.000 kubieke meter. Meer dan 1.000 kubieke mieter werd bespaard door ongeveer 100 deelnemers (117.504 kubieke meter). Tussen 600 en 1.000 kubieke meter werd bespaard door ongeveer 250 deelnemers (190.184 kubieke meter). Van 1 tot 600 kubieke meter werd bespaard door ongeveer 5.000 deelnemers (805.000 kubieke meter). Totaal leverde dat 1112.680 kubieke meter op. Niet iedereen slaagde erin te besparen. Méér gas werd verbruikt door circa 500 deelnemers (48.260 kubieke meter). De netto besparing komt neer op 11,95 percent van het normale seizoenverbruik van de betrokken groep verbruikers. Op verzoek van de gasdistributiebedrijven, het ministerie van Economische Zaken en dat van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, voerde het bureau Intomart na de actie eenlandelijk onderzoek uit. Enkele gegevens daaruit: de actie Zuinig Stoken heeft ongeveer een-zevende van de bevolking in beweging gebracht Van de huishoudens nam 14 percent eraan deel, dat is ruim een half miljoea huishoudens en zeker meer dan een half miljoen mensen. Die mensen deden dat om energie en derhalve geld te besparen, maar velen vonden deelnemen 'gewoon leuk'. Duidelijk werd dat velen er wat mee hebben 'verdiend'. Intomart stelde vast dat er geen verschillen in deelneming 'tussen bewoners van huur- en koopwoningen zijn. De verschillen naar sociale klassen zijn beperkt. Wel is geconstateerd dat er een verband bestaat tussen het (zelf) laten aanbrengen van energiebesparende voorzieningen en het meedoen aan de actie. Verder is er verband tussen deelneming en de mate waarin men isolatie heeft. De meest genoemde reden om mee te doen aan de actie Zuinig Stoken is: geld besparen. Ongeveer elf percent geeft op: het is aardig om mee te doen. De in de krant gepubliceerde verbruikstabellen en de geboden registratiekaarten werden goed beoordeeld. Een grote meerderheid (81 percent) leest min of meer regelmatig de artikelen en tips in de krant. Ongeveer de helft paste de informatie toe. Een vijfde van de deelnemers deed niet vanaf het begin mee; bijna een kwart van de deelnemers haakte voortijdig af, met als belangrijkste reden: vergeten de tabel bij te houden. Van degenen die meededen, staat driekwart positief tegenover de actie. Als er weer een actie zou komen, dan zou 81 percent van de deelnemers waarschijnlijk weer meedoen. En zover is het dan bijna weer Uit de reacties van de Zeeuwse deelnemers valt op te maken dat één van de belangrijkste uitgangspunten is om zuinig met energie om te springen: wees attent op het stookgedrag. Naast een bewust verbruik blijkt isolatie in diverse vormen en mits verstandig toegepast, ook een voorname bespaarder te zijn. Open haarden en allesbranders fungeren nogal eens als welkome aanvulling op de stookmogelijkheden; ze halen de top van het gasverbruik af. Naarmate er een bewust stookgedrag wordt aangehouden en de betaalbare en zinvolle besparingsmogelijkheden in huis zijn aangebracht, wordt het uiteraard moeilijker om het gasverbruik omlaag te brengen. Voor die mensen wordt het deelnemen aan de actie meer 'sport' dan een mogelijkheid om tientallen guldens op de PZEM-rekening te besparen. Maar laten we het wel leuk houden svp. Want hoe dan ook: in de kou zitten is nooit verstandig! R1NUS ANTONISSE Verstandig met energie om springen - is dat persé no dig? Vooropgesteld: iedereen moet dat in beginsel zelf weten. Maar zuinig zijn met energie is duidelijk een zinvolle zaak. Ten eerste omdat de belangrijkste bronnen - olie, aardgas, steen kool - nu eenmaal niet onuitput telijk zijn. Ten tweede omdat elk mens méér plezier beleeft aan prettige, nuttige dingen, als hij ze bewust en weloverwogen gebruikt en hem dat nog geld scheelt ook. Het besparen op het energieverbruik is al mogelijk zonder grote inspanningen en zonder hoge kosten te moeten maken. Maatregelen in de verwarmings sfeer kunnen een aanzienlijk ef fect hebben op het energiever bruik in een woning. Isolatie is daarbij een belangrijk 'hulpmid del'. Onderzoek heeft aange toond dat het verbruik aan aard gas in geïsoleerde en niet-geïso- leerde woningen opvallend ver schilt. Voor een hoekwoning is bij isolatie de gemiddelde bespa ring wel 780 kubieke meter aard gas. Bij een tussenwoning kan het verschil in verbruik wel 374 kubieke meter zijn. Anders ge zegd: bij geïsoleerde huizen werd gemiddeld 20 percent op het energieverbruik bespaard. Nu is het aanbrengen van isola tie doorgaans een flinke uitgave. Er zijn nog meer maatregelen op het gebied van de verwarming in huis mogelijk die minder geld kosten en toch aardig besparen. Zoals bijvoorbeeld: - stook eens één of enkele graden lager dan gewoonlijk. Eén graad lager stoken scheelt al gauw 6 a 7 percent stookkosten per jaar; - als u naar bed gaat tempert u tijdig de kachel of zet u de ther mostaat op 15 graden Celsius. Dit scheelt ongeveer 10 percent op de stookkosten; - als een kamer niet in gebruik is, zet dan de verwarming af en houdt de deur dicht (pas op voor bevriezing bij langdurige afwe zigheid); - zonnewarmte is gratis; laat de zon als die schijnt ook het huis binnenkomen: - gordijnen zijn belangrijk. Ze houden de uitstraling van warm te tegen. Korte gordijnen, tot op de vensterbank besparen 20 per cent; een combinatie van korte gordijnen en vitrage geeft een besparing van 25 percent op warmteverlies door de gevel. Door de gordijnen 's avonds dicht te doen is per stookseizoen 22,7 kubieke meter aardgas per vierkante meter raam te bespa ren; - ventileer verstandig: geen ra men open om te luchten en tege lijk de verwarming hoog en ge bruik ventilatieroosters boven ramen op de juiste wijze (denk aan voldoende ventilatie in ruimten waar gasapparaten branden); - gebruik een afzuigkap en raam- ventilator niet langer dan-strikt noodzakelijk is; - sluit de'regelklep van de open haard als die niet gebruikt wordt; het spaart warmte en houdt tocht tegen; - het afschermen van een radia tor met bijvoorbeeld alumi niumfolie kan energieverlies te gengaan; - met het oog op veiligheid en doelmatigheid moet het verwar mingssysteem regelmatig, bij voorbeeld eenmaal per jaar, door een erkend installateur worden gecontroleerd en schoongemaakt; - leidingen van de cv-installatie in ruimten waar geen warmte nodig is, bijvoorbeeld op de vlie ring, zijn met enige handigheid zelf te isoleren. Een volgende keer meer tips over koken en warmwatervoor ziening, over andere huishoude lijke toepassingen en het ge bruik van de auto. t Op het moment dat de nieu we actie Zuinig Stoken be gint, is de voorgaande nog niet in alle opzichten afgewerkt. In het distribueren van de toege zegde attenties is enige vertra ging ontstaan. PZC en PZEM zijn er nog volop mee bezig. Hoewel vervelend, moeten de genen bij wie de attentie nog niet in de bus verscheen, toch enig geduld oefenen. De vertra ging wordt in belangrijke mate veroorzaakt doordat het afle veren van één van de presen tjes, de knijpkat, aanzienlijk meer tijd kost dan was toege zegd. Het aantal knijpkatten dat nodig is, ligt aanmerkelijk boven de voorraad van de lan delijke distributeur. Het arti kel moest daardoor bij de fa brikant in Engeland worden besteld en opnieuw worden ge maakt. Zoiets kost altijd meer tijd dan gewenst is. Het heeft weinig zin om met het verspreiden van de attenties te beginnen, als 'n be paald onderdeel nog niet be schikbaar is. Veel adressen zouden dan tweemaal moeten worden aangedaan. Op die manier kost de distributie wel erg veel energie. Vandaar het oponthoud. Gelukkig hebben de meeste deelnemers het aan gevraagde aardigheidje al in huis. Voor de anderen geldt dus: nog even geduld aub.We zullen te zijner tijd aangeven wanneer de uitgifte is afgerond en hoe degenen die onverhoopt niets ontvingen, kunnen rekla- meren. Het ligt in de bedoeling van krant en energiebedrijf de tweede actie Zuinig Stoken niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Meedoen hoeft ook deze keer niet helemaal voor niets. Tegen het eind van de actie zal worden bekend gemaakt wat er te 'verdienen' valt. Dat zal in een geheel andere sfeer liggen dan de attenties die bij de eer ste actie door toedoen van de PZEM beschikbaar zijn ge steld. De PZC en de PZEM ver spreiden in de loop van volgende week huis-aan-huis in Zeeland weer e"- ..er- kaart. Dat gebeurt in het ka der van de actie Zuinig Sto ken. In totaal worden in de he le provincie ongeveer 146.000 kaarten uitgezet. De meter kaart is een onmisbaar onder deel van de actie: hulpmiddel, geheugensteun en aansporing om door te zetten. Op de kaart behoort de komende tijd het gasverbruik te worden bijge houden. De cijfers geven ook aan of iemand op de goede weg is en aardgas bespaart, of niet. Evenals vorige keer richt de actie Zuinig Stoken zich in het bijzonder op de kleinverbrui kers en het gasverbruik. Voor de grotere gasafnemers zijn er andere besparingsmogelijk heden (raadpleeg de PZEM). De actie Zuinig Stoken begint daadwerkelijk op zondag avond 12 oktober. Dan dient voor het eerst de stand van de gasmeter te worden opgeno men. Het invullen van de me terkaart moet onderaan aan vangen. Zondag 26 april 1987 is de laatste opnamedag en als het goed is, wordt dan de bo venste regel van de meterkaart ingevuld. In de PZC-Vrijdag- krant zal elke week aan het ver loop van de actie aandacht worden besteed. In tegenstel ling tot vorig seizoen gebeurt dat in wat mindere mate met ondersteunende artikelen en tips. Wél zal elke keer een tabel worden geplaatst met het streefverbruik aan gas. De deelnemers kunnen aan de hand van hun laatste jaarver bruik uit de tabel aflezen hoe veel kubieke meters gas zij nor maal gesproken zouden moe ten hebben verbruikt. Om zo zinvol mogelijk aan te actie te kunnen meedoen, is het nuttig om het normale jaar lijkse verbruik aan gas te we ten. Dat wil zeggen: het gasver bruik in een jaar dat niet kou der of warmer is geweest dan gemiddeld. Het werkelijke ver bruik kan derhalve hoger of la ger zijn dan het normale ver bruik. Het normale jaarver bruik staat op de afrekennota van de PZEM vermeld en wel onderaan de nota onder het hoofdje 'informatie'. Het is het gecorrigeerde cijfer: het ver bruik van aardgas is volgens een bepaalde door de gasbe drijven gehanteerde rekenfor- mule omgerekend naar gelijke buitentemperatuur. Het nor male jaarverbruik hoort in ko lom 8 van de meterkaart (rechts bovenaan) te worden ingevuld. Het kan zijn dat ie mand niet meer beschikt over de afrekennota van het nutsbe drijf. In dat geval kan het nor male jaarverbruik bij de PZEM worden opgevraagd (telefoon 01180 - 25351). Voor een vlotte afhandeling is het opgeven van het zogeheten debiteurennum mer noodzaak. Dat nummer staat op nota's, girokaarten en andere correspondentie tussen PZEM en klant. In vergelijking met de eerste meterkaart, zijn er enkele aan passingen op de nieuwe kaart aangebracht. Aanpassingen, die vooral de leesbaarheid en de 'instructies' moeten verge makkelijken. Op een vaste dag in de week (bij voorkeur de zondag) - zie kolom 1 - moet de stand van het telwerk van de gasmeter in kolom 2 worden ingevuld. Alleen de cijfers in de zwarte vakjes van de aflees- schaal moeten worden overge nomen. Al na één week kan het weekverbruik in kolom 3 wor den genoteerd. Het gaat om het verschil in ver bruik tussen week 1 en week 2. In de eerste actieweken publi ceert de PZC normverbruiken. Een deelnemer kan vervolgens kijken welk normverbruik het dichtst bij het werkelijke ver bruik komt. Dit normverbruik wordt dan het streefverbruik. Dat moet steeds in worden ge vuld aan de hand van de week- tabellen in de PZC-Vrijdag krant en hiervoor is kolom 4 be stemd. Kolom 5 is bestemd voor het noteren van het werkelijke totaalverbruik sinds het begin van de actie 12 oktober). In kolom 6 horen de totalen van het streefverbruik sinds 12 oktober. Bovenaan ge komen - het is dan 26 april - is af te lezen hoe het werkelijke ver bruik zich heeft verhouden ten opzichte van het 'zuinige' streefverbruik. In kolomen 7 kunnen de mogelijke redenen van meer of minder gasver bruik worden opgeschreven. Op die manier kan er een per soonlijk 'energie-logboek' ont staan. De wekelijkse tabel in de PZC- Vrijdagkrant ondergaat geen veranderingen van ingrijpende aard ten opzichte van Zuinig Stoken 1. In de eerste kolom staan weer de jaarverbruiken, die uiteenlopen van 800 tot 6.000 kubieke meter. In de ko lom ernaast worden de erbij passende streefverbruiken ver meld. De gegevens worden door de Gemeenschappelijke Pers Dienst aangeleverd. De derde kolom van de tabel heeft betrekking op het totale streef verbruik. De jaarverbruiken zijn sprongsgewijs in de eerste kolom opgenomen. Deelne mers van wie het jaarverbruik niet spoort met de getallen, kunnen het gemakkelijkst het dichtstbijzijnde jaarverbruik als uitgangspunt nemen. Wie wat meer moeite wil nemen, kan zelf uit de bijpassende weekstreefverbruiken een tus senliggend streefverbruik be rekenen. Evenals voorgaand stooksei zoen zijn de zogenaamde 'graaddagen' voor de actie Zuinig Stoken een belangrijke bron. Deze graaddagen heb ben betrekking op het streef verbruik dat voor een bepaal de week geldt. Dat verbruik wordt berekend volgens de 'gewogen graaddagenmetho- de'. De energiebedrijven vin den dat de betrouwbaarste manier om een gasverbruik te berekenen. De methode wordt al enkele jaren lang toegepast. Helemaal loepzuiver is het systeem niet. Het gaat om een streefverbruik: een landelijk gemiddelde, met een correc tiefactor per regio. Dat is zon der meer noodzakelijk, omdat het noorden van Nederland doorgaans koudere winters kent dan het zuidwesten (on der invloed van de zee). Het is in feite zo dat voor iedere indi viduele stoker een 'eigen' streefverbruik geldt. Maar als daar strikt de hand aan wordt gehouden, is het organiseren van een algemeen bedoelde ac tie als Zuinig Stoken bijzon der moeilijk uit te voeren. De getallen die in het kader van de actie verschijnen, zijn dus gemiddelden. Het week- streefverbruik is rechtstreeks afgeleid van het normale jaar verbruik aan gas. Onder meer de Vereniging van Exploitan ten van Gasbedrijven in Neder land (Vegin) heeft daar volop cijfers over. Het jaarverbruik wordt berekend aan de hand van het gewogen aantal graad dagen maal het verbruik in ku bieke meters per graaddag. Voor het verbruik zijn de situe ring (bijvoorbeeld op het zuiden) en de eigenschappen van een woning erg belangrijk (isolatie, grootte) en vanzelf sprekend het stookgedrag van de bewoners. Een en ander be tekent dat er per week wel eens grotere verschillen kunnen op treden tussen het feitelijke en het berekende theoretische verbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9