Afsmeken zegen over Oosterscheldewerken stuit op bezwaren Fotograaf legt pijlers als kunstwerken vast AANZET ONTWIKKELING NEELTJE JANS Bloemen- pijler Verloven rijkspolitie ingetrokken Erehaag van kinderen in klederdracht eltadienst 'verrast' deel edewerkers Erevoorzitter van VV Goes Chiel de Kok overleden Doorlaalbewijs noodzakelijk field gestolen uit huis in Hulst xamens J PZC/ provincie 23 Rendabel Verkenningen Amateur Commandocentrum «RIJDAG 3 OKTOBER 1986 proogzetten pijler moet snel gebeuren ■EELTJE JANS De overgebleven pijler voor de stormvloedkering Oosterschelde moet op k»rte termijn worden drooggezet. Dat is de aanzet vooreen grootschalige recreatieve ontwik- kt ling van het eiland Neeltje Jans. In het bouwdok Schaar, waar de pijler in het water staat, Moet een polder worden aangelegd. Dat wordt zo'n achttien meter beneden Normaal Amster- flams Peil meteen de diepste polder van Nederland. Is het even kan moet met de aanleg al het vroege voorjaar van '87 een he in worden gemaakt. Op die manier ;an de bestaande toeristenstroom ■aar Neeltje Jans zo attractief moge- Ijk in gang worden gehouden. Ket het droogzetten van de reserve- |ijler en de aanleg van de polder kun- |en de bezoekers op de beste manier Mvaren hoe kolossaal de stormvloed lering naar menselijke maat gemeten Het is de bedoeling dat de pijler |ordt afgebouwd. Dat wil zeggen, er |ioet een doorsnee van de opbouw van ie stormvloedkering aan worden vast maakt. Van boven naar beneden: wegingscilinder, verkeerskoker, bo- lenbalk, schuif, dorpelbalk, stortste- |en drempel en funderingsmatten. Bij pijler moet in een doorzichtige buis it water opspuiten, dat voor het roog houden van de polder behoort te lorden afgevoerd. ■eze opvallende vorm van waterbe heersing moet onderdeel zijn van een 'fpnteinen-cultuur'. Uitgangspunt Barbij is dat op Neeltje Jans een reeks vf i fonteinen in diverse verschijnings vormen wordt neergezet. Deze fontei nen zijn in de planvorming bedoeld als En bindend element. Naast de 'pu bliekstrekker' pijler en de fonteinen staat hoog in de planning het veranke- In van het eiland (mede vanwege de Bmboliek) met reusachtige bouten en Boeren, die een doorsnee hebben van 20 meter. Er hoort een grote, 150 meter IGOES De medewerkers van de met ingang van vandaag jij(vrijdag) opgeheven Deltadienst |van rijkswaterstaat voor wie bij ie directie Zeeland op termijn ?een vaste baan kan worden ge- ronden, zijn onaangenaam ge troffen door de brief waarin hen iit officieel is meegedeeld, ïe waren weliswaar informeel al bp de hoogte, maar ze vinden dat He brief waarin dit wordt beves- |igd wel op een zeer ongelukkig poment in de bus is gevallen. De mededeling kwam uitgerekend leze week, vlak voor de inge bruikstelling van de stormvloed kering. Voor de waterstaatsamb- enaren die de brief hebben ont- langen is dit evenement nu een Ituk minder feestelijk. ICxtra wrang vinden ze het dat ze randaag of morgen net als alle bud-medewerkers van de Delta dienst een penning krij gen toege stuurd met een begeleidend briefje waarin hun inspanningen Moor het Deltaproject zeer wor den geprezen. De ondertekenaar ir H. Engel, dezelfde die zijn handtekening heeft gezet onder lie mededeling dat voor een aan tal medewerkers na 1990 geen plaats zal zijn bij de directie Zee and van rijkswaterstaat. In het kader van de reorganisatie lan rijkswaterstaat - mede nood- Bakelijk in verband met de ophef- Bng van de Deltadienst - zijn 300 Medewerkers van de Deltadienst Bvergegaan naar de directie Zee land. Tot 1990 blijft de afronding Ban het Oosterscheldeproject Bog extra mankracht vergen. B>aarna heeft de directie Zeeland Boor 186 van de 300 oud-Delta- Bienstmedewerkers werk be- ■fchikbaar. De overige 115 heb- Ben nu formeel bevestigd gekre- Ben dat zij slechts een tijdelijke Binctie bij de directie Zeeland Bunnen krijgen. Ze zullen daar om moeten omzien naar werk bij Bjkswaterstaat buiten Zeeland. Wnder hen zijn ruim 30 personen Be binnen enkele jaren ver vroegd kunnen uittreden of met pensioen gaan. Zoals donderdag B gemeld wordt verwacht dat in 19 o uiteindelijk ruim 50 mede- (flferkers overcompleet zullen worden bij de directie Zeeland Bs ze voor die tijd geen andere (gyictie hebben gevonden. In de brief hebben ze overigens hulp toegezegd gekregen bij het zoe ken naar werk buiten de Zeeuwse wrectie van rijkswaterstaat. lange steeksleutel bij. Eén van de bou ten zal een ronddraaiende cabine tor sen, van waaruit het publiek een wijds uitzicht op de Oosterschelde en de Noordzee heeft. LST - Bij een inbraak in het ver- irgingstehuis 'De Blaauwe Hoeve' in 1st is'een geldbedrag met een totale larde van zeshonderd gulden aan Nederlandse en Belgische valuta ont- •eemd. De diefstal werd gepleegd issen woensdagmiddag 16.30 uur en inderdagmorgen 08.00 uur. lenstdoend personeel ontdekte don- irdagmorgen dat de geldla van de ir in het restaurant was opengebro ken. Volgens een woordvoerder van de pi litie is hierbij gebruik gemaakt van e< n schroevendraaier. Van de daders o( tbreekt tot nu toe elk spoor. DDELBURG - Aan de Middelbare !hool voor Scheepswerktuigkundi- |n in Middelburg hebben de volgende ndidaten het diploma-A behaald: M. E. van den Bergen, Terneuzen; A. den ler, Vlissingen: J. J. M. Dehing. Oost-Sou- |rg; A. B. Dommisse, Goes: P. J. C. van mpseler, Middelburg; M. L. van Dijke, olen; R. Geerse, Vlissingen; A. L. Graaf, iosendaal; G. W. Hirdes, Kapelle; J. J. Pij- ink, Terneuzen; P. de Raaf, Zierikzee; T. J. Vermin, Kwadendamme. Voor de totstandkoming van een reeks verantwoorde toeristisch-edu- catieve voorzieningen op het eiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemon- ding is een basisbedrag van 135 mil joen gulden nodig. Om deze investe ring enigermate rendabel te laten zijn GOES Op 75-jarige leeftijd is woensdag in zijn woonplaats Goes Chief de Kok overleden. De heer De Kok was een bekende persoonlijkheid in de Zeeuwse sportwereld. Hij speel de in het eerste elftal van de voetbal vereniging Goes, de club waarvan hij later bestuurslid werd en die hem in 1976 tot ere-voorzitter benoemde. Be gin dit jaar raakte de heer De Kok be trokken bij een ernstig auto-ongeval, aan de gevolgen waarvan hij over leed. Chiel de Kok maakte als actief voet baller deel uit van het eerste elftal van Goes, dat furore maakte met onder an deren de later legendarische doelver- dediger Frans de Munck. Na zijn voet balloopbaan werd hij bestuurder van de club. Hij bekleedde 32 jaar een be-* stuurlijke functie, waarvan negen jaar voorzitter. Onder zijn bewind kwam het clubhuis van de vereniging tot stand. Problemen rond die voorzie ning leidde tot zijn aftreden. In sep tember 1979 werd hij gerehabiliteerd met het ere-voorzitterschap. De uitvaartplechtigheid voorafgaand aan de crematie vindt maandag om 14.00 uur plaats in het crematorium in Middelburg. - en dat is wenselijk om geldschieters te krijgen - moeten er jaarlijks ten minste 800.000 bezoekers naar Neeltje Jans komen. In het bedrag zijn niet begrepen uitga ven die nodig zijn voor behoud en ver sterking van de milieu- en natuurfunc tie, wél de kosten van infrastructuur en het oprichten van drie grootschali ge overkappingen. Wanneer de (rijks- Joverheid het droogzetten van de pijler en het maken van de polder betaalt - daar wordt op gehoopt - dan kan een deel van de 135 miljoen gulden voor andere voorzieningen worden be stemd. Wat er precies onder de overkappin gen kan worden ondergebracht, staat nog niet vast. In elk geval wordt ge streefd naar een waterhuishoudkun dig museum. Het idee van een perma nente expositie van het Nederlandse bedrijfsleven is naar het tweede plan verzeild. Ook is het voornemen losge laten om onder één van de overkappin gen de specifieke toeristische attrac ties, al dan niet in een subtropisch kli maat, te concentreren. De recreatieve onderdelen zullen overal worden inge past. Er komt in elk geval ruimte voor visserij-activiteiten, mogelijk in de leegstaande mattenfabriek die nog geen vastgelegde bestemming heeft. Fabrieksachtige activiteiten zijn uit gesloten. Dit alles blijkt uit 'eerste verkennin gen' die zijn gemaakt ter nadere uit werking van het paraplu-idee van een groep deskundigen rond de Amster damse beeldend kunstenaar Louis van Gasteren. Behalve Van Gasteren zelf (en de architect Wilhelm Holz- bauer, de hoogleraar Frei Otto en het bureau Ove Arup), zijn daarbij be trokken het bureau Twijnstra Gudde NV (management consultants) en bu reau Tourism Development Consul tants (TDC, een samenwerkingsver band tussen Heidemij en Grontmij). De eindvoorstellen worden in februari 1987 verwacht. Duidelijk is al dat zal worden uitgegaan van een 'groeiker nenplan', waarbij het eiland stap voor stap verder zal worden ontwikkeld. Louis van Gasteren licht zijn plannen vandaag, vrijdag, toe voor leden van provinciale staten en de (internationa le) pers. De pijler, die is overgebleven na de voltooiing van de stormvloedkering in de Oosterschelde. GOES - De Vereniging Goed Rentmeester schap, een christelijke milieu-organisatie, maakt bezwaar tegen de oproep aan Zeeuwse kerken om zondag tij dens kerkdiensten dank te zeggen voor 'de zegen die op de Oosterschelde werken heeft gerust'. Voorzitter van de pro jectgroep 'Stormvloed kering' van Rijkswater staat, ir T. J. Visser, heeft de kerken deze week daar per brief om gevraagd. In eerste instantie vindt de in Goes gehuisveste milieuvereniging het vreemd dat rijkswater staat, als overheidsin stantie, een dergelijke oproep doet. Maar mi nister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft desgevraagd ver klaard dat de brief „op persoonlijke titel is ge schreven". De Vereniging Goed Rentmeesterschap stelt verder dat 'Gods zegen' niet kan en niet mag worden geclaimd door, naar menselijke maat staven gemeten, succes volle ondernemingen. „Zegen" is geen syno niem voor "succes", luidt het standpunt van de milieuorganisatie, die de Zeeuwse kerken per brief op de hoogte heeft gesteld van de tegen de oproep gemaakte be zwaren. Een derde punt van kri tiek is dat de water staatsambtenaar „vraagt dank te zeggen voor de zegeningen van de techniek, terwijl de ongebreidelde voort gang daarvan een aan slag pleegt op de schep ping", zo blijkt uit de brief van de vereniging. Zij meent dat in de eufo rie rond de ingebruik stelling van de storm vloedkering, niet mag worden vergeten dat de pijlerdam een compro mis is geweest, waarvoor met name „het milieu een zware prijs heeft be taald". i Met man en macht wordt gewerkt om het werkeïland Neeltje Jans gereed te maken voor het feest rond de inge bruikneming van de pijlerdam. Toen ik in de bouwdokken met de pijlers liep kreeg ik het gevoel: het e f kan de toekomst zijn, maar ook het verre verleden. De kathedralen van vroeger of de ruimteschepen van de toekomst. Dat gevoel heb ik probe ren vast te leggen in mijn fotografie". Ir Theo Janssen (41) uit Zoetermeer, onderzoeker bij de stichting weten schappelijk onderzoek verkeersvei ligheid én amateur-fotograaf, heeft een belangrijk onderdeel van de stormvloedkering - de pijlers - nu eens niet op een technische, maar op een kunstzinnige manier vastgelegd. Het resultaat is een bijzondere serie foto's, die van 4-18 oktober dagelijks in de Bewaerschole te Haamstede worden geëxposeerd (behalve zon dag). Janssen houdt zich bezig met de vraag: hoe maken we de weg zo veilig mogelijk. Bij uitstek een technisch getint werk. Hij beschouwt zichzelf niet als een 'techneut'. Janssen acht het een vooroordeel om iedereen die technische belangstelling/werk heeft, maar meteen in een eenzijdig hokje te plaatsen. „Waarom zou ie mand die in de techniek zit geen ge voelens hebben en geen gevoel heb ben voor kunst?". Hij wijst erop dat er trouwens meer belangstelling komt voor kunst aan en op techni sche kunstwerken en noemt als voor beeld kleur en vormgeving van ge- luidschermen. Als zoveel anderen begon Theo Jans sen aan zijn hobby met de gebruike lijke amateurkiekjes. Een donkere kamer richtte hij in, toen er gezins uitbreiding kwam. Zo'n 10 jaar gele den ging hij zich intensiever met fo tografie bezig houden en werd daar bij erg gestimuleerd door enkele 'ra zend enthousiaste' mensen. „Je ontdekt datje er ontzettend veel voldoening aan kunt beleven". Lang zaamaan werd niet het registreren van wat werkelijkheid is voor hem belangrijk, maar veel meer het kij ken achter de dingen. „De gevoels waarde, en dergelijke, van een decor ontdekken. Met het registreren pro beren méér op te vangen dan alleen het licht. Het wordt dan creatief van uit je eigen persoon". Via een kennis bij de Deltadienst kreeg Janssen toestemming om in de bouwdokken van de pijlers te foto graferen. Zijn eerste sessie vond plaats tijdens een winterse februari dag in 1983: het was ontzettend koud en er heerste een sneeuwjacht. „Bij mijn eerste confrontatie met die mastodonten dacht ik meteen: dit moét ik vastleggen". Later is hij tweemaal terug gekomen, de laatste keer voor het eerst met een model en tot in de puntjes voorbereid. „Het was een zondag en het liep gran dioos. Gelukkig hadden we weinig last van toeristen en we zijn van 's Bij bloemsierkunst 'De Binderije' in de Middelburgse Graven straat staat de inge bruikname van de pijler dam centraal. In de eta lage is een groot model pijler neergezet, dat is 'aangekleed' met een grote hoeveelheid gele en witte bloemen. De pij ler is uitgevoerd in een schaal van 1 op 100 en staat in een aquarium- bak, om 'natte voeten' te houden. Het idee is ge stalte gegeven door me vrouw C. Koldenhof. die zo'n 500 kleine crysan- ten in de mini-pijler ver werkte. In de etalage zijn nog meer attributen, waaronder een foto van de stormvloedkering aangebracht die aan de Deltawerken herinne ren. morgens vroeg tot het licht weg was bezig geweest". De dia's bleven in eerste aanleg in Janssens archief zitten. Nadat hij een bericht las over de ingebruik stelling van de pijlerdam, kwam de gedachte op er wat mee te doen. Hij nam contact op met de gemeente Westerschouwen en die verwees naar de culturele stichting. Die zag wel wat in een expositie. In totaal hangen er in de Bewaer schole 22 foto's (buitenmaat 50 bij 60 centimeter). Mede door de bijzonde re wijze van afdrukken is de invals hoek erg apart. Janssen is er inder daad in geslaagd de kunstwerken - want dat zijn de foto's geworden - iets van zowel verleden als toekomst mee te geven. Daardoor zijn de pijlers de pijlers niet meer. Naast de afbeeldin gen van de pijlerdam zijn er ongeveer 10 dia's te zien die de elementen wa ter, wind, zand en licht als onderwerp hebben. Janssen hoopt met zijn ma teriaal op meer exposities in Zee land. Hij wil er graag mee door de provincie trekken. (Slot van pagina 17) een feest en we hebben geen aanwij zingen dat het anders zal zijn. Het weer zal sterk bepalend zijn. Geen mist bijvoorbeeld. Als het stormt, dan hebben we daar wat minder moeite mee dan wanneer het mistig is. Er is een alternatief programma, maar dat betekent wel erg veel im proviseren", betoogt de stafmede werker. De politie richt een speciaal com mandocentrum in voor de coördina tie en verbindingen. Als het ware een dorpje, van waaruit alles ge stuurd wordt. Op Neeltje Jans en in Veere zijn subcentra. Haers wijst er op dat het gaat om twee verschillen de soorten bezoek. Op Neeltje Jans is er een officiële visite van de konin gin, in Veere betreft het een privé- bezoek. Het betekent een verschil lende aanpak. Op het eiland moet veel meer uitputtend geregeld wor den (met de druk van een program ma en een tijdfactor) dan in Veere (waar de gebeurtenis zich concen treert in het stadhuis). De veiligheidsmaatregelen spelen een voorname rol. Majoor Haers wil er weinig over kwijt. „Veiligheid is veiligheid zolang er niet over gespro ken wordt. Rondom het Topshuis is het geen open kermis. Daar wil ik het maar bij laten. Iedereen ziet vanzelf wel wat er aan gedaan wordt". Hij geeft aan dat er een aantal mensen komt, dat niet elke dag in Zeeland rondtoert. „Het vergt een wat specia le aanpak", aldus Haers. Hij wil de in gebruikstelling van de pijlerdam met enige voorzichtigheid wel de groot ste klus noemen, die het district sinds beginjaren zeventig onder han den heeft. De stafmedewerker zegt dat de viering van koninginnedag in Veere, enkele jaren geleden, ook veel werk met zich bracht, evenals een driedaags bezoek van Beatrix en Claus aan de provincie, zo'n 15 jaar geleden. De leerlingen van de hoogste groep van de basisscholen in Veere onge veer honderd kinderen vormen za terdag tijdens de ingebruikneming van de stormvloedkering een ere haag voor de koningin en haar gas ten. De kinderen zullen in Walcherse dracht gekleed zijn. De erehaag wordt gevormd bij de in gang van de verkeerskoker, waar de gasten arriveren en later bij de in gang van het ir. Topshuis op Neeltje Jans. De kinderen verzamelen zich om 10.00 uur voor het stadhuis in Veere. We hebben aan deskundigen f gevraagd: hoeveel auto's zijn er te verwerken over de wegen. Je kunt nu eenmaal maar een maxi mum-aantal voertuigen per uur over een weg trekken. Als je 's mor gens om een uur of acht begint, dan blijkt dat een aantal van 7.000 voer tuigen de capaciteit al te boven gaat. Je kunt die stroom dus alleen opvangen door zeer stringente maatregelen. Daarom zijn we op een verkeersplan voor Schouwen-Dui- veland gekomen". Majoor A. M. Haers van de rijkspoli tie Zeeland maakt duidelijk dat de verkeersmaatregelen voor 4 oktober, met name op Schouwen-Duiveland, geen overdreven luxe zijn. „Als je het niet scherp regelt, dan ontregel je op heel Schouwen-Duive land het verkeer. Dan dupeer je ook de mensen die niets te maken heb ben met het feest op Neeltje Jans en gewoon boodschappen willen doen. Nu is de pijn voor iedereen drage lijk", meent Haers. Hij onderstreept dat de bezoekers aan de stormvloed kering zich wel moeten houden aan de routes die zijn uitgestippeld en aan de verwachte aankomsttijden die zijn opgegeven. Alleen dan zijn problemen te voorkomen. Er zijn niet alleen routes uitgezet en aankomstijden voorgeschreven. Voor een vlotte herkenning en passa ge zijn speciale stickers gemaakt. Zonder sticker is toegang tot Neeltje Jans niet mogelijk. De kleuren van de stickers geven aan waar een gast toegang tot heeft. Het gros van de be zoekers heeft een groen doorlaatbe- wijs. Daarmee kan vrijwel het hele werkeiland worden bezocht. Alleen het Topshuis en een gebied erom heen is gereserveerd voor speciale gasten. Dat heeft zowel te maken met veiligheid als met beschikbare ruimte. De stichting Recreatiewerk Zee land zorgt 4 oktober met 25 vrij willigers en ruim 550 'uitvoerenden' voor het volksfeest op Neeltje Jans. Volgens consulent A. C. den Dekker is de stichting 'min of meer bij toe val' zo nauw betrokken geraakt bij de feestelijkheden. „Aanvankelijk was de vraag: kunnen jullie een aan tal volksspelen organiseren. Dat wilden we wel doen. Vervolgens werd ons naar eventuele ideeën ge vraagd. Zo is het gegroeid" Den Dekker. vertelt Inmiddels gaat het draaiboek uit van de inzet van bijna 200 auto's en 340 lunches, terwijl zo'n 15 vrijwilligers van de stichting op het werkeiland blijven overnachten. Met de activi teiten wil de stichting Recreatiewerk Zeeland onder meer aangeven wat de mogelijkheden zijn. Volgens Den Dekker is dat ook richting subsidie verstrekker (de provincie) wel zo zin vol. „We zullen zorgen dat het feest prima in orde is". Tot de programma-onderdelen die door de stichting worden gecoördi neerd behoort onder meer een optre den van het circus Bongo, dat drie voorstellingen geeft. Per voorstelling kunnen 600 mensen worden toegela ten. De Gapingse ringrijdersvereni- ging wordt ingeschakeld voor ringrij- den te paard en sjees rijden. Bijna veertig mensen en instellingen pre senteren zich op een oude ambach tenmarkt. Op een folklorepodium treden volkdansers op en Zeeuwse artiesten als Rien de Jonge, Piet Brakman en Peter Dieleman. Veel werk veroorzaken de volkssporten. De stichting zorgt ook voor een kin deropvang, waar ook kinderen die hun begeleiders kwijt zijn worden on dergebracht. Daar blijft het niet bij. Het optreden van bekende artiesten en van het Zeeuws orkest, valt even eens onder de hoede van de stichting Recreatiewerk. w//////Mmm r-A r, riuu* Mevrouw Koldenhof bij haar creatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 33