Indiase premier Gandhi ontsnapt aan aanslag Gezinskosten voor energie volgend jaar 475 lager 3 t/m 12 oktober GToênlo.er GToês b.v. 01100-12820 SANCTIES TEGEN Z. -AFRIKA Reagan: Z.-Afrika moet nu gezond verstand gebruiken de PZC vandaag BEKENDMAKING GRANDIOZE SCHILDERIJEN VERKOOP ISTIHL: DE NO. 1 IN DE WERELD NU OOK IN NEDERLAND Raad van State: amendementen regeerakkoord moeten openbaar Sancties tegen Zuid-Afrika Rustig weer 229e jaargang no. 233 Vrijdag 3 oktober 1986 voor prof en particulier Investeringen Bijstand Ziektewet Acht miljard Zeesluis Brug Handbal 50,-tot 425,- met certificaat VOLGENS BEREKENING RUDING voor mensen die branden van nieuwsgierigheid. r Inde ochtend mist. Overigens wolken- li veldenmaar droog. Vanmiddag af en toe zon. Middagtemperatuur 16 gra- den en weinig wind. minister Smit-Kroes (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Voor één keer heeft de techniek het gewonnen van de kracht van het water. Als er nog mensen zijn die daaraan twijfelen, dan kan minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hen uit de droom helpen. Want, zo vertelde de bewindsvrouw gisteren in Den Haag, het water heeft het zelf ge zegd. Mevrouw Smit bracht op een bijeen komst in het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat, waar een aantal bouwers van de pijlerdam werd on derscheiden, een wandeling in her innering die zij in haar eentje had gemaakt over de Oosterscheldewer- ken. „Talloze keren", zo zei zij, „had ik het werk bezocht, maar nooit alleen. Toen die gelegenheid zich eindelijk voordeed en ik op een prachtige dag zo wat ronddoolde over het eiland Neeltje Jans, was het alsof ik het wa ter in de Oosterscheldemonding en de Noordzee hoorde zeggen: 'You win' ('jij wint'); was het alsof het wa ter één keer in zijn leven toegaf: 'Rijkswaterstaat, Dosbouw, jullie hebben het van mij gewonnen. De techniek is mij ditmaal de baas'". De minister liet haar gehoor weten dat de destijds genomen politieke beslissing over de bouw van de pij lerdam nu eindelijk 'technische rea liteit is geworden'. „Een realiteit waar we de komende decennia de vruchten van zullen plukken". (Zie ook pagina 17) Senaat verwerpt veto van Reagan (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft met een grote meerderheid 78 tegen 21 stemmen het veto verworpen dat president Reagan had uitgesproken over de sancties die het Congres aan Zuid-Afrika wil opleggen. Eerder verwierp het Huis van Afgevaardigden het presidentiële veto ook al, en dat betékent dat het sanctiepakket van het Congres (Huis plus Se- naat) nu onverkort van kracht wordt. Het betekent ook de eer ste nederlaag voor Reagan op het gebied van buitenlandse po litiek sinds zijn aantreden. Hetfveto van Reagan werd verworpen ondanks een poging van de Zuidafri kaanse minister Botha (buitenlandse zaken) om de stemming in de Senaat te beïnvloeden. Hij belde gisteren met vieh.senatoren om hen te zeggen dat Zuid-Afrika geen Amerikaans graan meer zou kopen als het sanctiepakket doorgaat. Deze telefoontjes waren gisteren, bij het slotdebat in de Senaat over de sancties, het voornaamste onderwerp van gesprek. Senator na senator ver oordeelde Botha's ingrijpen met woor den als „gevaarlijke nonsens" en „bui tenlandse bemoeizucht". Veel senatoren waren ongewoon fel over de huidige Zuidafrikaanse rege ring. Senator Alan Cranston: „Het uur vahhet oordeel is aangebroken. De Se naat moet nu beslissen of we achter de mensen staan die worstelen voor vrij heid en menselijke waardigheid, of dat we fascisten steunen die met zweep en knuppel regeren". Senator McConnell zei dat hij nu voor de eerste keer niet achter Reagan kon staan. „Ik denk dat hij er deze keer naast zit". Maar conservatieve, Rea- gan^steunende senatoren zeiden dat Dollarkoers - De dollar is donderdag bijna een cent in waarde gedaald ten opzichte van de koers van woensdag. De banken hebben hun advieskoersen overigens ongewijzigd gehouden. Bij aankoop van de dollar wordt 2,23 gul den gerekend en bij verkoop 2,35 gul den. De koers van het pond sterling daalde op de Europese wisselmarkten don derdag tot een nieuw dieptepunt. Be zorgdheid over de economie van Groot-Brittannië blijft het pond par ten spelen. Op de Amsterdamse wis selmarkt tuimelde het Britse pond met maar liefst 3,5 cent omlaag. De of ficiële middenkoers bedroeg donder dag 3,2750 gulden tegen 3,3100 gulden woensdag. Advertentie de Senaat nauwelijks het recht had om het beter te willen weten dan de presi dent. Ondanks deze laatste argumenten was de meerderheid waarmee Rea- gans veto verworpen werd, nog wat groter dan was verwacht, al had nie mand gedacht dat Reagan genoeg (34) stemmen zou halen om zijn zin te krij gen. Het sanctiepakket van het Congres houdt in, dat Amerikaanse banken, bedrijven en instellingen geen nieu we investeringen in Zuid-Afrika meer mogen doen. De bestaande Ameri kaanse investeringen in het land belo pen een bedrag van 70 miljard gulden. Voorts verbiedt het sanctiepakket de (Slot zie pagina 3 kolom 6) De verdachte middenvan de aanslag wordt door politiemensen in burger af gevoerd naar een arrestantenwagen. WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft donderdag verklaard de uitslag van stemming in de Senaat „diep te betreuren" waarbij zijn veto over sancties jegens Zuid-Afrika on gedaan werd gemaakt. „Ik meen dat strafmaatregelen niet het beste actiemiddel zijn", zei Rea gan in een verklaring. „Ze treffen juist diegenen die we willen helpen. Ik hoop niet dat deze sancties leiden tot meer geweld en meer onderdrukking". „Nu is de tijd", vervolgde de president, „voor de regering van Zuid-Afrika met moed en gezond verstand te handelen om een crisis te voorkomen. Vice-president Bush verklaarde dat de nu aangenomen sanctiewet zal wor den uitgevoerd maar dat de Ameri kaanse regering ook met andere mid delen zal trachten een einde aan de apartheid te maken. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof Botha, ver klaarde dat de stemming een „emotio nele golf' weerspiegelt die door geen enkele actie van de (Amerikaanse) re- (Slot zie pagina Roelof Botha. NEW DELHI (REUTER/AFP) - De In diase premier Rajiv Gandhi is don derdag aan een aanslag ontsnapt ter wijl hij in New Delhi een gebedsbij eenkomst bijwoonde. Daarbij waren ook president Zail Singh en enige mi nisters aanwezig. Volgens ooggetui gen werden twee mensen gewond als gevolg van de schoten die werden af gevuurd op de premier. De ooggetuigen zeiden dat de schoten werden gelost door een man die zich op ongeveer 40 meter afstand verborgen hield achter een bosje. De dader werd overmeesterd door de lijfwacht van Gandhi. De dader bleek een man van in de twintig, die schoot met een zelf gemaakt wapen. Zijn naam werd niet bekendgemaakt. Banden met beken de terroristische groeperingen scheen hij bij het eerste verhoor niet te heb ben. Uit het feit dat hij geen baard draagt, maar alleen een snor, werd af geleid dat hij geen sikh is. De gebedsbijeenkomst vond plaats bij het monument Raj Ghat dat is opge richt ter ere van Mahatma Gandhi, de man die India naar de onafhankelijk heid voerde en op 30 januari 1948 werd vermoord. De bijeenkomst bij het mo nument aan de Yamuna-rivier is het traditionele hoogtepunt van de vie ring van de geboorte van Mahatma Gandhi. Het is een nationale feestdag. Premier Rajiv Gandhi kwam aan het bewind nadat Sikh-lijfwachten op 31 oktober 1984 zijn moeder, de toenma lige premier Indira Gandhi, hadden vermoord. De premier wordt omge ven door zeer strenge veiligheids maatregelen. De bijstand aan gescheiden mensen zal in het jaar 2000 on geveer 4,5 miljard gulden kos ten. PAGINA 3 De ziektewetperiode wordt mo gelijk tot twee jaar verlengd. PAGINA 5 De Oosterscheldewerken blij ven definitief onder de acht miljard gulden. PAGINA 17 Rijkswaterstaat bestudeert de mogelijkheden om de Terneu- zense zeesluis voor grotere schepen toegankelijk te ma ken. PAGINA 19 België kan de bouw van een brug over de Viester schelde niet verbieden. PAGINA 21 Zondag begint voor de Zeeuw se 'topteams' de handbalcom petitie: 'Het is goed dat EMM nu onbekende trainers heeft...' PAGINA 27 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Vrijdagkrant: 7, 8, 9, 11, 13 en 15 Provincie: 17, 19, 21, 23 en 25 Sport: 27 Rajiv Gandhi WESTDUIN HOTEL»*»* heeft het wel: 's Zondags Engels lunch buffet Tel 01185-2510. van 12.00-14.00 uur aan zee Zeeland Hotels lAdvertentie op veler verzoek nog 1 maal. Slechts 1 dag. Toegang vrij. Uitsluitend a.s. zaterdag 4 okt. van 10.00-17.00 uur. van olieverfschilderijen van div. schilders. Prijzen compleet met mooie zware lijsten vanaf GRATIS KOPJE KOFFIE in de Schouwburg, Molenwater Middelburg. DEN HAAG - Directeur kunstzaken van wvc, Van Heusden, deelt de kunstenaars per megafoon mee dat minister Brinkman niet komt. Han Kuipers, voorzitter van de BBK (zittend tweede van links) hoort alles gelaten aan. DEN HAAG (GPD) Tachtig leden van de BBK, de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, heb ben donderdagavond de kantine van het ministerie van WVC in Rijs wijk bezet. Zij protesteren daarmee tegen het beeldende kunstbeleid van minister Brinkman, 's Ochtends had het bestuur van de BBK de nota 'Het Tegenoffensief aan de bewindsman overhandigd. Daarin veroordelen de BBK-kunste- naars voorstellen van de minister met alternatieven voor de Beelden de Kunstenaars Regeling (BKR) die op ljanuari 1987 wordt afgeschaft en waardoor honderden kunstenaars het uitoefenen van hun beroep on mogelijk wordt gemaakt. Nadat het BBK-bestuur donderdag middag in het Haagse Gemeente museum de samengestroomde kun stenaars over de aanbieding van de „tegenoffensief'-nota had ingelicht, raakten de gemoederen verhit, toen bekend werd dat de bewindsman niet serieus op de vragen van het BBK-bestuur was ingegaan. Beslo ten werd naar het departementsge bouw in Rijswijk op te trekken en een gesprek met de minister alsnog af te dwingen. Brinkman had echter andere verplichtingen. DEN HAAG (ANP) Het gemiddelde gezin zal volgend jaar ongeveer 475 gulden minder kwijt zijn aan gas en elektriciteit. Die daling wordt voor ongeveer 425 gulden veroorzaakt door de verwachte daling van de gas- prijs voor kleinverbruikers en voor 50 gulden door de daling van het aandeel van de brandstofkosten in de elektri citeitsprijs. Minister Ruding van financiën heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de Mil joenennota 1987. Hij is hierbij uitge gaan van het gemiddelde gezinsver- bruik van 2500 kubieke meter gas en 3000 kwh per jaar. Ruding antwoordt verder dat de 100 miljoen gulden aan extra gelden voor het Rijkswegenfonds zal worden ge bruikt voor belangrijke verkeersknel punten in de Randstad en voor verbe tering van een aantal hoofdwegen die de landsgrens overschrijden. Eenzelfde bedrag aan extra investe ringsmiddelen voor de PTT is volgens Ruding nodig om knelpunten in de te lecommunicatie op te lossen via extra investeringen in digitale centrales en interlokale verbindingsmiddelen. De 100 miljoen is alleen voor 1987 en 1988 opgenomen in de meerjarenraming. Voor de jaren daarna zijn grotere be dragen nodig. Omdat de PTT dan een NV is kan dat geld dan op de kapitaal markt worden geleend, aldus de'be windsman. Over arbeidsduurverkorting merkt hij DEN HAAG (ANP) De circa 200 amendementen die de Tweede Ka merfracties van VVD en CDA deze zo mer hebben ingediend op het concept regeerakkoord van informateur De Koning moeten openbaar worden ge maakt. Dit heeft de waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. P.J. Boukema, donderdag bepaald. Daarmee zijn de verzoeken om een voorlopige voorziening in deze kwestie van de krant NRC-Handelsblad inge willigd. De krant had gevraagd om openbaarmaking van de wijzigins- voorstellen op grond van de Wet Open baarheid van Bestuur, maar premier Lubbers had hierop afwijzend beslist. De waarnemend voorzitter heeft nu bepaald dat de amendementen zo spoedig mogelijk ter beschikking moe ten worden gesteld. op dat als een gemiddelde koop krachtverbetering van 2,5 procent hiervoor wordt gebruikt er in 1987 35.000 a 40.000 arbeidsplaatsen kun nen worden geschapen. Hierbij is uit gegaan van een gemiddelde vertra ging van een halfjaar bij een herbezet ting van 25 procent in het bedrijfsleven en 75 procent in de collectieve sector. Uiteindelijk wordt dat aantal verdub beld. Met de aanvaarding van de sanctiewet tegen Zuid-Afrika heeft de Ameri kaanse Senaat een voor pre sident Reagan dramatische stap gezet op het terrein van de buiten landse politiek. De senatoren trokken zich niets aan van Reagans veto en evenmin waren zij onder de indruk van de interventie van de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Bo tha. De Amerikaanse president was en is om politiek-opportunistische rede nen sterk gekant tegen een verbod op de invoer in de VS van Zuidafrikaanse landbouwprodukten. In een eerder stadium al sprak Reagan zijn veto uit over de aanvaarding van de sanctie wet door het Congres. De gisteren door de Senaat genomen beslissing bete kent zonder meer een lelijke streep door de rekening van de president, die - het kan niet anders worden uitgelegd - een zware nederlaag heeft geleden. En dit nog wel op een moment, dat hij met het oog op zijn ontmoeting met Gorbatsjov geen prestigeverlies kan lijden. De interventie van de Zuidafrikaan se minister Botha van buitenland se zaken heeft averechts gewerkt. De tweederde benodigde meerderheid om Reagans veto ongedaan te maken kwam moeiteloos tot stand. De uitslag van de stemming - 78 tegen 21 - spreekt in dit verband boekdelen. Botha's dreigen met vergeldingsmaatregelen tegenover individuele leden van de Se naat was dom, onverstandig en ge speend van elke werkelijkheidszin. Die houding kon alleen maar weer stand oproepen en moest verkeerd uit pakken. Reagan moet tandenknar send kennis hebben genomen van Bo tha's telefonische benadering van een aantal senatoren. Terwijl Reagan, naar het leek met enig succes, bezig was de Senaat te bewerken - hij had ge noeg aan de steun van eenderde van de leden - maakte Botha's ingreep in en kele uren het werk van weken onge daan. En dat terwijl het juist Botha's bedoeling was de president steun in de rug te geven. Een staaltje van politiek dilettantisme van de bovenste plank. Het pakket harde sancties - Zuid- Afrika kan bijvoorbeeld ook geen leningen meer afsluiten in de VS en Amerikaanse bedrijven is het met in gang van heden verboden investerin gen te doen in Zuid-Afrika - kan een verdeelde EG tot voorbeeld strekken. De gemeenschap zit nog altijd niet op één lijn als het gaat om economische boycotmaatregelen tegen Zuid-Afri ka. Nationale belangen staan een eensgezinde benadering in de weg. In de Kamercommissie van buitenlandse zaken werden daarover gistermiddag harde noten gekraakt, waarbij met na me de oppositie op een actievere rol van Nederland aandrong. Als het aan minister Van den Broek ligt houdt Ne derland zich verder gedeisd. Onze me de-Europeanen worden vermoeid van al dat Nederlandse gedram, zo kon worden vernomen uit de mond van de minister van buitenlandse zaken. Van den Broeks constatering geeft de gevoelens onder de Europese regeringen precies weer. Er is nu al zo lang en zoveel over sancties tegen Zuid-Afrika gesproken dat een stem ming is ontstaan van 'tot hier en niet verder.' Het Europa van de Twaalf heeft het principe van boycotmaatre gelen aanvaard. Van een pakket van vijf maatregelen worden er vier door gevoerd; alleen op het gebied van rie kolenimport bestaat geen overeen stemming tussen de EG-landen. Met de oppositie vindt ook Van den Broek dat dit onbevredigend is, maar hij ver bindt er niet de consequentie aan dat Nederland eenzijdige maatregelen moet nemen. En zeker wil de bewinds man niet ingaan op het voorstel de luchtverbindingen met Zuid-Afrika op te heffen, want dan nemen andere EG- landen die vluchten wel over. Niet erg principieel zo'n standpunt, maar het getuigt wel van werkelijkheidszin. Soms kan het goed zijn niet te blij ven doorzeuren, want dan wordt bij een volgende gelegenheid helemaal niet meer geluisterd. Tot nu toe kan Van den Broek op redelijk succes bin nen Europa bogen als het gaat om sancties tegen Zuid-Afrika. Zijn op stelling in de Kamercommissie is die van een praktisch man, die de moge lijkheden kent en die evenzeer op de hoogte is van de onmogelijkheden. Een tijdelijk pas op de plaats - dat al thans proeven we bij deze bewinds man - lijkt op dit moment het grootste succes te garanderen. En wie succes heeft, heeft het gelijk aan zijn kant. Dim (Advertentie) vqïA' A.^e v y>\e emina AHOY" ROTTERDAM-ZUIDPLEIN 10-17 EN 19-22.30 UUR, ZONDAGS 10-17 UUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1