Keetie van Oosten raakt werelduurrecord kwijt Feyenoord slaat na rust toe Schandaal rond Diego Mar PSV spaart Michel Valke PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politie vindt explosieven in stadion Dertigduizend aanmeldingen voor elfsteden-lidmaatschap JURRIE KOOLHOF OP DREEF PAGINA 9 utrecht (GPD) PSV zal woens dagavond in de inhaalwedstrijd te gen VVV nog niet kunnen beschikken over Michel Valke. Cadeautjes Belangstelling SPORTKR/1NT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 De international, die woensdagavond tegen Bayern Munchen geblesseerd uitviel en gistermiddag tegen FC Utrecht ontbrak, ondervindt weer hin der van een spierblessure. Met het oog op het topduèl van zondagmiddag te gen Feyenoord wil Guus Hiddink geen risico's nemen. „We weten zo langza merhand dat het geen zin heeft om Valke te laten spelen als hij maar voor 80 of 90 procent fit is. Pas als hij volle dig hersteld is speelt hij, eerder niet". Bas van Noortwijk, doelman van FC Utrecht, voelt zich letterlijk en figuurlijk geslagen. Rechts de maker van het derde PSV-doelpunt Frank Arnesen. COLORADO SPRINGS (AFP) - De Francaise Jeannie Longo, wereld kampioene op de weg en bij de ach tervolging 1986, mag zich sinds za terdag definitief de snelste wielren- ster ter wereld noemen. Op de hoog gelegen open wielerbaan van Colo rado Springs (Colorado) verbeterde zij het huidige wereld-uurrecord van Keetie van Oosten-Hage met bijna 1700 meter. Keetie van Oosten legde op 16 september 1978 op de wielerbaan van Munchen in één uur f3,082 km af. Longo haalde in Colo rado Springs een afstand van niet minder dan 44,770 km. Ze verklaar de nog zoveel over te hebben, dat als zij het van tevoren geweten had, de 45 kilometergrens zou zijn doorbro ken. Het verschil, waarmee Longo het be staande wereldrecord voor hooggele gen banen kraakte; was nog groter. Dit stond sinds 25 november 1972 met 41,471 km op naam van de Ita liaanse Maria Cressari en werd ge vestigd op de Olympische wieler baan van Mexico-stad. Tijdens het uur-recordpoging verbe terde Longo nog twee wereldrecords: allereerst dat van de tien kilometer. Daarvoor werd 13.30.05 geklokt (te gen 13.41.51 van de Russin Galina Tsareva januari 1983 in Moskou). Vervolgens op de 20 kilometer, waar in de Francaise doorkwam in 26.55.61 (tegen 27.26.66 door Van Oosten, sep tember 1978 in Munchen). De krachtsexplosie van Longo was des te verbazingwekkender, omdat zij pas donderdagavond laat in Colo rado Springs arriveerde na een ver moeiende vliegreis vanuit La Paz (Bolivia). Aanvankelijk zou de re cordpoging zondag plaatsvinden, maar het tijdstip werd vierentwintig uur vervroegd als gevolg van de slechte weersverwachting. Toen de Francaise zich zaterdagavond aan de start vervoegde, was de wind, die de gehele dag had geheerst, groten deels gaan liggen. Ongeveer vijfhon derd wielerliefhebbers - meestal Fransen, die in Colorado wonen - wa ren gekomen om de eenzame rijdster aan te moedigen. Een uur lang klonk het 'Allez Jeannie' door het stadion. Longo maalde soepel de kilometers weg en verzwakte geen moment. Na het eerste half uur, waarin zij 67 ron den - 22.333 km - aflegde, was het al duidelijk dat zij rechtsstreeks op een nieuw record aanstevende. De finish was zo mogelijk nog sterker. De laat ste tien ronden schroefde zij haar ge middelde op tot 46.200 km per uur. De opvallend frisse Francaise kon digde na afloop meteen een nieuwe record-poging aan: half of eind okto ber in Europa. In Milaan of op de in- doorbaan van Moskou. LEEUWARDEN (ANP) - Naar schatting dertig duizend schaatsliefheb bers hebben zich aangemeld voor het lidmaatschap van de Friese Elf Steden, de organisator van de elfstedentocht. Dat zei voorzitter Sipkema zondagmiddag voor de radio. Van dat aantal worden er slechts twee duizend toegelaten. De toelating zal door het lot bepaald worden. De loting wordt gehouden onder toezicht van een nota ris. Alle inzenders hebben een gelijke kans van 1 op 15. In de aankondi ging was melding gemaakt dat iedereen slechts één kaart kon inzenden. Er zullen steekproeven genomen worden om te controleren of een ieder zich aan die voorwaarde gehouden heeft. In de komende week worden er nog een aantal bewerkingen uitgevoerd, waarna in oktober de loting zal plaatsvinden. Medio oktober zullen de 'gelukkigen' bericht ontvangen. zelfde gold zowaar ook voor Van der Gijp, die ijveriger was dan ooit, maar die het halverwege de tweede helft wel letjes vond. Dat gold in feite voor de hele ploeg, die opnieuw kansen bij de vleet kreeg maar volstond met treffers van Van der Gijp en Arnesen, waarna Fraser tegenscoorde. FC Utrecht - PSV 1-4 (0-2). 14 Koolhof 0-1; 45 Gullit 0-2, 64 Van der Gijp 0-3, 66 Arnessen 0-4, 76 Fraser 1-4 Scheidsrechter! Blankenstein, toeschou wers: 10.500. Gele kaart: pattinama (FC Utrecht). Kraay van PSV kreeg ongelijk JTRECHT (GPD) Vier dagen te laat kreeg Guus Hiddink alsnog zijn zin en werd het ongelijk van Hans Kraay al na een kwartier pijnlijk onderstreept. Jurrie Koolhof, om wie de botsing tussen de veldtrainer en de technisch directeur van PSV woensdagavond tegen Bayern Mun chen draaide, nam in de Galgenwaard de bal uit een pass van Vanenburg ineens mee en depo neerde het speeltuig vervolgens in de verste hoek. Met die gave treffer leidde Koolhof niet alleen de ondergang in van FC Utrecht (1-4), „maar liet ik ook zien dat ik het woensdagavond 90 minuten had aangekund". ROTTERDAM (ANP) - Excelsior heeft „grote broer" Feyenoord in De Kuip geholpen de produktiefste ploeg van de eredivisie te worden. De hulp gaf de zwakke formatie uit Kralingen overigens pas in de tweede helft toen Feyenoord vrijuit kon spelen en de kansen ook benutte. Wat het publiek aan kwalitatief goed voetbal te kort kwam werd vergoed door vier tref fers, waarvan de tweede goal van Ta- hamata en een afstandsschot van Been een schoonheidsprijs verdien den. „In de tweede helft draaide het ineens. Het zag er veel beter uit dan ik de laat ste tijd gewend ben," aldus Rinus Is rael, die wel vond dat zijn ploeg verde digend nog niet in evenwicht is. Tegen Excelsior bleek dat nog niet zo duide lijk omdat de bezoekers nauwelijks enige druk konden uitoefenen. Scheidsrechter Van Ettekoven trok twee gele kaarten. Feyenoord - Excelsior 5-1 (1-1) 15. Tahamata 1-0, 30. Schapendonk 1-1, 50. Tahamata 2-1, 64. Blinker 3-1. 65. Tahamata 4-1, 73. Been 5-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven, toe schouwers: 11.544. Gele kaarten: Van der Padt (Excelsior) en Wijnstekers (Feye noord). VVV - FC Groningen 4-2 (2-0) 5. Valckx 1-0, 12. Bakker 2-0 (eigen doel), 55. Verbeek 3-0. 61. Van Rosmalen 4-0, 67. Olde Riekerink 4- 1, 68. Eykelkamp 4-2. Scheidsrechter Ban- net; toeschouwers: 6.000. Gele kaart: Mason (Groningen). PEC Zwolle - Haarlem 4-0 (2-0). 14. Alex Booy 1-0,23. Van Buuren 2-0 (strafschop), 77. Foeke Booy 3-0, 81. Alex Booy 4-0. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 4500. AZ - Sparta 0-2 (0-2). 40. Ridderhof 0-1, 44. Böckling 0-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers 2000. Gele kaart: Oosterveer (AZ). FC Den Bosch - FC Den Haag 3-1 (2-1). 28. Krüzen 1-0,29. Krüzen 2-0,37. Morley (straf schop) 2-1, 82. Gillhaus 3-1. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 7.116. Gele kaart: Jol (FC Den Haag). FC Twente - Roda JC 2-3 (0-1). 14. Brandts 0-1, 47. Lipponen 1-1. 72. Hoekman 1-2, 82. Blattler 1-3, 88. Weber 2-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 6.000. Maar was het nou de angst om te ver liezen of het onbeperkte krediet dat Vanenburg bij Kraay heeft dat hij het advies van Hiddink in de wind sloeg om Koolhof vanaf het begin te laten spelen? De een voor de ander zweeg gistermiddag in alle talen. Want be vreesd als Hiddink is om nog meer olie op het vuur te gooien en het interne conflict naar buiten toe te laten explo deren, ontliep hij de discussie. „Maar het staat je natuurlijk vrij om conclu sies te trekken", was de veelzeggende reactie van een trainer die ook als spe ler de risico's nooit schuwde. van woensdagavond had aangetoond en dat hij de neus voor het maken van doelpunten nog niet is verleerd. Daar om tilde Hiddink ook niet zo zwaar aan zijn soms wat egoistische manier van spelen. Voor rust had PSV al royaal afstand moeten nemen, maar bleef de score be perkt tot 0-2 (doelpunten van Koolhof en Gullit) doordat Vanenburg het in de afwerking volledig liet afweten. „Maar hij zocht tenminste het duel weer op", spaarde Hiddink de ex-Ajacied, „en speelde met de neus naar voren". Dat- Johan Cruijff kijkt zorgelijk na de nipte zege op Go Ahead Eagles. AMSTERDAM Bijna had Go Ahead Eagles gistermiddag voor een stunt gezorgd. De Deventena- ren, die sinds hun entree in de ere divisie 23 jaar geleden nog nooit een uitwedstrijd van Ajax hadden gewonnen (de ploeg kwam in die lange periode zelfs niet aan een ge lijkspel toe), waren eindelijk eens heel dicht bij een puntendeling en zelfs bij een overwinning. Maar Mi ke Small 'vergat' Go Ahead Eagles ruim een kwartier voor tijd op een 2-3-voorsprong te zetten. Waarna even later Bosman liet zien waar om hij door Cruijff ten onrechte uit de A jax-basis was gelaten door zijn ploeg via een gave kopbal alsnog te behoeden voor een afgang. Een eventuele vernedering, die de Amsterdammers volledig aan zich zelf te wijten zouden hebben gehad. Want na een bliksemstart, waarin de defensie van Go Ahead Eagles compleet zoek werd gespeeld en die de thuisclub na veertien minuten twee treffers opleverde (Van Basten uit een voorzet van Van 't Schip en een door diezelfde Van Basten be nutte strafschop), verslapte de con centratie bij de Ajacieden vooral achterin, waar Silooy en Spelbos el kaar in het centrum doorlopend in de weg liepen. De slechte communi catie tussen het tweetal was er de oorzaak van, dat Go Ahead Eagles halverwege het tweede bedrijf niet eens verrassend op gelijke hoogte was gekomen dank zij doelpunten van Small en Hofstede. „Duidelijke voorbeelden van twee cadeautjes", aldus Ajax' technisch- directeur Johan Cruijff. „Zoiets mag natuurlijk niet gebeuren. Het bewijs, dat we op bepaalde mo menten nog niet professioneel ge noeg zijn. Small staat bijna de ge hele wedstrijd geisoleerd in de spits bij Go Ahead en toch kan hij steeds de bal aannemen en weg draaien van zijn tegenstander. Functioneert het goed in de aanval en op het middenveld, laat de de fensie weer twee steken vallen. We zullen maar zeggen, dat er op die manier werk aan de winkel blijft", vertelde Cruijff, die woensdag in het uitduel met Roda JC wellicht weer kan beschikken over Ophof, maar zeker nog niet over Muhren. Dat de oosterlingen zich dank zij het geklungel aan Ajax-kant kon den oprichten, daarop zal Van Zog- hel niet hebben gerekend. Want door ziektes en blessures waren vijf spelers uit zijn vijftien man tellende selectie weggevallen. Het wekte dan ook geen verbazing, dat op de reservebank twee jeugdspelers van zeventien en achttien jaar zaten. „Ik had geen alternatieven vanmid dag", expliceerde de Eagles-trainer. „Vandaar dat ik zolang heb ge wacht met wisselen (een kwartier voor tijd werd Tular vervangen door Baadilla, red.). Wat niet wegneemt, dat ik tevreden ben met het verloop van de wedstrijd. In de beginfase zijn we weliswaar weggespeeld, maar daarna heeft de ploeg gepro beerd te voetballen en heeft zij via de counter toch twee prachtige tref fers geproduceerd". Die tegenaanvallen van de Deven ter formatie werden ingeleid door Boerebach, de middenvelder, die een prima partij vertolkte en na af loop terecht werd uitgeroepen tot „man van de wedstrijd". Boere bach stond vóór het begin van dit seizoen in de belangstelling van Roda JC, FC Groningen en Fortuna Sittard, maar werd door Go Ahead gehouden aan zijn contract, dat pas volgend jaar afloopt. Van Zoghei gaat er vanuit, dat de 22-jarige mid denvelder, die in het verleden op amateurbasis bij Ajax kon komen, maar toen voor Go Ahead koos, aan het einde van de competitie De Adelaarshorst zal verlaten. „Maar niet voor de prijs, waarvoor Eykelkamp (FC Groningen legde 500.000 gulden neer voor hem, red.) dit seizoen is verkocht. Dat zal ons niet meer gebeuren. Boerebach zal zeker het dubbele moeten opbren gen", klonk het resoluut uit de mond van de trainer. „Van Zoghei kan wel roepen, dat ik een miljoen moet kosten, maar zoveel verdien ik niet bij Go Ahead", was het nuchte re commentaar van de middenvel der. Ajax - Go Ahead Eagles 3-2 (2-2) 2. Van Basten 1-0,16. Van Basten 2-0,18. Small 2-1, 23. Hofstede 2-2, 74. Bosman 3-2. Scheidsrechter: Van der Laar; toeschou wers: 9.400. Gele kaarten: Voskamp (GA Eagles) en Van Basten (Ajax). DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft zondagmorgen in het stadion van FC Den Bosch twee vaatjes met explosieven gevonden. De bommen waren geplaatst in het vak waarin 's middags aanhangers van FC Den Haag een plaatsje zouden krijgen tijdens de voetbalwedstrijd FC Den Bosch-FC Den Haag. Een explosief is door de politie tot ontploffing gebracht. Omdat de klap wel erg groot was is voor de tweede bom de Explosieven Oprui mingsdienst ingeschakeld. In de vaatjes zat een op rode fosfor lijkende stof. Volgens de zegsman van de politie zouden de explosieven bij aanraken of omgooien zijn ont ploft. Daardoor zouden omstanders ernstige brandwonden hebben kun nen oplopen. De bommen zijn ver moedelijk in de nacht van zaterdag op zondag in het stadion geplaats, waarschijnlijk door aanhangers van FC Den Bosch, aldus de woordvoer der van de politie. De bommen wer den ontdekt toen het stadion vlak voor de wedstrijd routinematig werd doorzocht. Voor de wedstrijd heeft de politie vier aanhangers van FC Den Bosch aangehouden. Ze worden ervan ver dacht een supporter van FC Den Haag te hebben bedreigd met een vuurwapen. Tijdens de wedstrijd de den zich enkele kleine schermutse lingen voor. Na de wedstrijd moest de politie 54 aanhoudingen verrich ten. In de trein naar Den Haag werden al een kilometer na het vertrek ver nielingen aangericht. De politie zet te daarop de trein stil en hield ie dereen in het betreffende treinstel aan. Zondagavond zal worden uit gemaakt wie in hechtenis blijft, al dus de woordvoerder. Dat zou Kraay moeten aanspreken, te meer omdat hij zich volledig kan vin den in de visie van Michels dat de in stelling van de doorsnee-voetbalprof beneden de maat is en dat de durf ont breekt om risico's te nemen. Kraay zal dan echter zelf het goede voorbeeld moeten geven. Om de een of andere duistere reden nam hij tegen Bayern wel de gok met Nielsen en Arnesen, die zes weken niet hadden gespeeld, maar werd Koolhof te licht bevonden om al een hele wedstrijd in actie te ko men. „Wij weten beter wat hij wel en wat hij niet kan", verschool Kraay zich toen. „Hij heeft nog lang niet de scherpte van twee jaar geleden". Koolhof zelf wilde na afloop van het bijna verplichte nummer in de Galgen waard liever niet meer herinnerd wor den aan het echec van woensdag avond. „Ik heb er ook niet naar ge vraagd waarom ik niet in de basis stond. Als speler heb je daar toch geen invloed op. Die beslissing ligt bij de technische staf. En die heeft anderhal ve week de tijd gehad om daar over na te denken". Het deed hem zichtbaar deugd dat hij in zijn eerste volledige wedstrijd sinds twee jaar het ongelijk Tijdens de „risico-wedstrijd" FC Den Haag-FC Den Bosch maakte de poli tie video-opnamen van supporters. Na de wedstrijd werden vijftig Haagse fans aangehouden voor het vernielen van een trein. Vier supporters van FC Den Bosch werden gearresteerd. Eén van hen was in het bezit van een pi stool. Als proef werd bij de wedstrijd FC Den Bosch-FC Den Haag voor het eerst gebruik gemaakt van een „visuele afscherming". Door een plastic gordijn waren de supporters van FC Den Haag onzichtbaarvoor hun buren op de tribune. NAPELS (AFP) - De Italiaanse tele visiekijker en krantelezer smult van een schandaal waarin Diego Maradona de hoofdrol speelt. Za terdagavond verscheen op de tele visie een \'rouw, die aan de kijkers een in de ochtenduren geboren baby voorstelde als Diego Armando Ju nior, de eerstgeboren zoon van de wereldberoemde voetballer. De moeder, de 22-jarige blonde se cretaresse Cristiana Sinagra, vertel de vanuit het kraambed in een Na- politaans ziekenhuis dat zij Marado na in 1985 had leren kennen. „Ik was bevriend met de verloofde van Die go's broer Hugo. Op die manier heb ik Diego zelf leren kennen. Tot april van dit jaar zijn we bevriend ge weest". Tijdens het interview was ze omringd door 'getuigen', de gynae coloog die vanaf het begin van de zwangerschap op de hoogte was van de identiteit van de vader en haar advocaat. Alle Italiaanse zondagsbladen had den het verhaal van Sinagra in geu ren en kleuren op de voorpagina. De speler reageerde volgens de Gazzet- ta dello Sport heel beduusd. „Ik be grijp hier niets van. Het is een krank zinnig verhaal. Ik ben er compleet door in de war, en weet niet wat ik moet zeggen". De verwarring van Maradona was begrijpelijk. De kans is niet denkbeeldig dat hij binnen zes maanden twee keer vader wordt. Een dag eerder namelijk had zijn huidige verloofde, Claudia Villafa- nes, de voetballer verteld, dat ze drie maanden zwanger van hem is. Maradona kreeg wel van de advo caat van Cristiahe Sinegra te horen, dat hij gerechtelijk zou worden ver volgd als hij weigert de baby als zijn zoon te erkennen. Of het door deze affaire kwam of niet, zondag speelde Maradona voor zijn club AC Napoli tegen Udinese als een baby. Hij liet zich de hele wedstrijd afdekken en kwam nauwelijks in het spel voor. Napoli moest tot ontzetting van de talrijke fans een punt afstaan aan de club, die aan het begin van de com petitie voor straf (in het laatste om koopschandaal) met min negen pun ten moest beginnen. Nog acht, en Udinese staat weer op nul.... Karl-Heinz Rummenigge was de grote man in het Italiaanse voetbal van het afgelopen weekeinde. Hij scoorde driemaal voor Inter Mi laan, dat met 4-0 won van het pas ge promoveerde Brescia. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9