ONDERZOEK handen inéén kampioen vertrouwelijk superprojecten en superfouten den in die situatie verandering te brengen. Hij acht het niet waarschijnlijk dat in de toekomst Nederlandse concerns toegang zullen krijgen tot de zeer waardevolle studiere sultaten van de Major Projects Association. Dat is jammer, want daarmee ziet Nederland zich een groeien de voorraad management-know how de neus voorbij gaan. Ande re industrielanden hebben in middels soortgelijke organisa ties gesticht: de Verenigde Sta ten en Canada elk twee, Spanje één en Japan beschikt zelfs over drie met de MPA vergelijkbare onderzoeksinstituten. De stichting van de MPA is het gevolg van een conferentie in 1978 in Groot-Britannië over de financiering, opzet en uitvoe ring van grote, moeilijke pro jecten. Een van de voorbeelden was de aanleg van de Trans Alaska Gaspijpleiding, een on derneming die veel bloed, zweet en tranen heeft gekost. Er waren in de tweede helft van de jaren zeventig veel projecten onder handen die lang niet alle maal van een leien dakje gingen. De resultaten van de conferentie waren echter zo hoopvol, dat be sloten werd door te gaan met het uitwisselen van ervaringen. In 1980 werd een bescheiden se cretariaat gesticht, gevolgd door een seminar en in 1982 werd de MPA officieel. De wetenschappelijke- en admi nistratieve staf telt negen leden, allen verbonden aan het Oxford Centre for Management Studies. Zo snijdt het mes aan twee kan ten. Dr Morris bijvoorbeeld is di recteur van de MPA, maar te vens als 'research fellow' verbon den aan Templeton College. Eenderde van zijn tijd besteedt hij aan lesgeven en tweederde maakt hij vol met wetenschap pelijk onderzoek. Hoewel zeer terughoudend met betrekking tot recente studiere sultaten is hij bereid inzage te geven in een aantal vertrouwelij ke projectstudies. Het gaat, zegt hij, bij die studies om het verkrij gen van een beter multidiscipli nair begrip van zaken. Door het verloop van een bepaalde aanpak te bestuderen is het mo gelijk wetenschappelijk gefun deerde gevolgrekkingen te ma ken op basis waarvan nieuwe methoden worden ontwikkeld. Deskundigen die met projecten te maken hebben gehad wisse len bijvoorbeeld feiten uit. Dat gebeurt op een vertrouwensba sis. Onderwerpen die vooral de aandacht hebben zijn financie ring van grote projecten, verze kering van bijzondere risico's, bestuurs- en ondernemingsstra tegie. In die trant werden, om maar een voorbeeld te geven, het Con- cordeproject, de Kanaaltunnel plannen, de bouw van de storm vloedkering in de Theems, de Trans Alaska Gaspijpleiding en een aantal Noordzeegasprojec- ten doorgelicht. Aan de eerste drie genoemde projecten wijdde de MPA een seminar waarin ex perts van allerlei disciplines hun licht lieten schijnen over pro ject-elementen die bijzondere problemen opleverden. Hoewel de MPA nooit een studie heeft gewijd aan de Ooster- scheldewerken en niemand van de staf het waagt een opinie er over te geven, willen dr Morris en zijn medewerkers wel kwijt dat zij absoluut niet onder de in druk zijn van de overschrijding van de oorspronkelijke begro ting. „Bij budgetoverschrijdingen wordt in het algemeen te weinig rekening gehouden met de fac tor inflatie", zegt dr Morris. „Bo vendien zijn gecompliceerde projecten waaraan veel nieuwe technieken te pas komen, onder hevig aan veranderingen. En veranderingen betekenen dat je soms van de grond af aan op nieuw moet beginnen. Dat kost altijd geld". MP A-studies wijzen uit dat ze ventig procent van de in de jaren zeventig aangevangen super- werken budgetoverschrijdingen te zien geven die variëren van vijf- tot driehonderd procent. Vooral nieuwe defensie-syste men zijn enorme geldverslin- ders. Sommige Noordzeegas-in- stallaties gingen de begroting zelfs met 780 procent te boven. Oorzaken zijn in volgorde van belangrijkheid: inflatie, over heidsingrijpen, stagnatie als ge volg van een verandering van publieke opinie, stakingsacties, technische problemen en de nei ging bij de opdrachtgevers om de kosten te onderschatten. Inflatie staat dus bovenaan de lijst. Politieke verschuivingen kunnen een tientallen jaren lang lopend project sterk beïn vloeden met kostbare wijzigin gen van de oorspronkelijke plannen als gevolg. Hetzelfde kan gebeuren als de druk van de publieke opinie niet langer te negeren is. Een studie van het stormvloed keringsproject in de Theems bij Tilbury leerde dat dit alleen kon worden uitgevoerd dank zij een goede timing. Waren de plannen ontwikkeld vóór de achteruit gang van de oude Londense ha vens dan zou de oppositie waar schijnlijk onoverwinnelijk zijn geweest. Een van de grootste ri sico's bij de bouw van de 'Tha mes Barrier' werd gevormd door de factor arbeid. Stakingsacties in Engeland schering en in slag hadden dit grote karwei gemakkelijk kunnen doen stran den. De MPA spreekt in dit geval dan ook van een groot succes op gebied van 'arbeidsmanage- ment'. Omdat veranderingen een pro ject totaal kunnen vernietigen, Gigantische projecten als de Oosterscheldewerken stellen hoge eisen aan ontwerpers en uitvoerders. Tijdens de uitvoeringsfase doen zich onverwachte problemen voor die om een oplossing vragen. In de Engelse universiteitsstad Oxford is een instituut dat al die knelpunten inventariseert en analyseert. Gro te ondernemingen die in deze Major Projects Asso ciation samenwerken hopen uit het vergaarde stu diemateriaal lering te trekken voor toekomstige op drachten. adviseert de MPA vooraf een grondig onderzoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid van plannen, waarbij vooral de in vloed op het milieu van groot belang wordt genoemd omdat de publieke opinie in het uitvoe ringsstadium lelijk roet in het eten kan gooien. „Grote projecten hebben ook grote invloeden op hun naaste omgeving". Daarom is het goed voldoende tijd uit te trekken voor een pu blieke discussie. De MP A-onder zoekers ontdekten bijvoorbeeld dat onaangename ervaringen (in de ogen van het publiek) met de plannen voor een derde Londen se luchthaven, het Concorde- project en de aanleg van een snelwegencircuit rond Londen de mening van het Britse volk ten aartzien van het Kanaaltun nelproject negatief heeft beïn vloed. MPA wijt het steeds weer mis lukken van de pogingen om een tunnel te graven tussen Enge land en Frankrijk aan het feit dat het project geen eigenaar heeft. Met andere woorden: er was nie mand om voor het Kanaaltun nelproject als kampioen in het strijdperk te treden. Want elk project staat of valt met de man die er achter staat. Sterk leiderschap is een eerste vereiste. En alle deelnemers moeten onvoorwaardelijk gelo ven in het uiteindelijke succes en nut van de onderneming. In het geval van de Kanaaltunnel waren er geen technische proble men; evenmin leverde de finan ciering moeilijkheden op. Maar politiek en organisatorisch ging het goed fout. Een ander gevaar schuilt in het onderschatten van de grootte of ingewikkeldheid van een pro ject. Over de bouw van de Tha mes Barrier zeggen sommige topmanagers die er bij betrok ken waren nu nog dat het alle maal niets bijzonders was, ter wijl collega's beweren dat het een financieel risico was, een buitengewoon groot project en een uitzonderlijke uitdaging. De MPA concludeert dat de hoge kwaliteit van het leiderschap op elk niveau, van top tot werk vloer, het Londense stormvloed keringsproject heeft doen sla gen. De Major Projects Association heeft een systematische inven tarisering van feiten en menin gen nu rond en is toe aan een we tenschappelijk donderzoek van alle gegevens. Dr Morris: „Het gaat bij grote en ingewikkelde projecten niet alleen om fiancië- le zekerheden en een onderken ning van de risico's, maar ook om de erkenning dat organisato rische en milieu-factoren een cruciale rol spelen bij het verze keren van een levensvatbaar project". Nogmaals gevraagd naar een mening over de Oosterschelde werken „een van de techni sche wonderen van de moderne wereld" antwoordt de MPA- directeur met een tegenvraag: „Wanneer is een project ge slaagd? Voor de eige naar/inancier als het zichzelf betaalt, voor de aannemer als hij er aan verdient, voor de pro jectmanager als het op tijd, over eenkomstig de bedoeling en bin nen het budget wordt uitge voerd, voor de gemeenschap als het goed is voor de economie en het milieu". rien van reems In het lichtglooiende land schap buiten Oxford, aan de poet van Hinksey Hill, staat een [wintig jaar oud laagbouwcom- jlex van staal, glas en beton, jmringd door gazons, waterpar tijen en volgepakte parkeerter reinen. 9e architectuur ademt de no lonsense-sfeer die kenmerkend is voor de instelling die Temple ton College zo genoemd naar een weldoener herbergt: het Oxford Centre for Management Studies tOCMS Als universitair opleidings- en onderzoeksinstituut evenaart het in faam de Harvard Business School in de Verenigde Staten en er zijn nauwe banden met het grote Britse bedrijfsleven. Gewijd aan een piepjonge toege paste wetenschap als de studie van het moderne management, lijkt het, liggend nabij een druk ke rotonde met uitvalswegen naar Reading, Maidenhead en Henley-on-Thames, een wereld verwijderd van de traditionele colleges in'het eeuwen oude cen trum van Oxford. De universiteiten in Engeland hebben het al even moeilijk met de financiering als de Neder landse en de colleges hebben een grote autonomie, ook waar het de fondsenwerving betreft. Een belangrijke bron van in komsten zijn onderzoekscon tracten met de industrie. OCMS- directeur Uwe W. Kitzinger be steedt daardoor een groot deel van zijn tijd aan het aanknopen en onderhouden van lonende be trekkingen met het bedrijfsle ven. Qua uiterlijk heeft hij dan ook meer weg van een geslaagde zakenman dan van een ingeto gen wetenschapsbeoefenaar. Kitzinger is tevens voorzitter van de Major Projects Associa tion iMPAI, een organisatie waarvan de kern is samenge steld uit vertegenwoordigers van twintig grote ondernemin gen, drie overheidssectoren en een kleine wetenschappelijke staf. De MPA is op 27 mei 1982 gesticht om superprojecten als bijvoorbeeld de Oosterschelde werken op alle onderdelen door te lichten teneinde daarvan zo danig te leren dat bij toekomsti ge gigantische klussen in het verleden gemaakte fouten kun nen worden voorkomen. De MPA kent naast de gewone le den ook nog een dertigtal geas socieerde leden, die anders dan de kernleden niet noodzakelijk behoeven te beschikken over 'substantiële ervaring met su perprojecten'. Omdat het hier een samenwer kingsverband van bedrijven be treft die hun eigen ervaringen met kolossale karweien prijsge ven aan anderen, zal duidelijk zijn dat met die informatie ui terst voorzichtig wordt omge sprongen. De club wordt met opzet klein gehouden. De leden worden gekozen door een uit voerende raad en beloven alle studies en documenten vertrou welijk te behandelen. MPA-le- den moeten voor een groot deel actief zijn in het Verenigd Ko ninkrijk en direct betrokken bij superprojecten. Deze voorwaar de sluit Nederlandse onderne mingen vrijwel uit. Contacten tussen de MPA en Rijkswater staat vloeien derhalve uitslui tend voort uit persoonlijke rela ties en de uitvoerend directeur van de MPA, dr Peter W. G. Mor ris, voorziet geen mogelijkhe- fotografie wim riemens Templeton Oxford foto: rien van reems Aan deze bijzondere uitgave werkten mee: de PZC-redacteuren Rinus Antonisse, Jacques C. M. Cats, Kees Cijsouw, Willem J. van Dam, Jan van Damme, Ben Jansen, Kees van der Maas, Rien van Reems, Jan Dirk van Scheyen, René Schrier en A. J. Snel. met een bijdrage van: Rinus Ferdinandusse. De terugblikken op pagina 2,3, 5,9,1113,14,15,17,2123,25,26, 27, 29,33,35,37,38,39,40,4143 en 45 werden geschreven door André Oosthoek. De fotografie is van: Wim Riemens (1,6, 7, 1113,14, 15, 17,18, 19, 21, 23, 25, 26, 27, 29,312, 33,35,37,38, 39,40,4143, 45en47).Aart Klein (1,2,5).Roland de Bruin (17,40).CeesZorn (5,13).Lex de Meester (14,21).Peter Senteur (41).Rob Croes (17).C. A. L. Kotvis (15). Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg De tekeningen zijn van: Verwerking: Joost Heeren. Technische afdelingen PZC. Het omslagontwerp is van: Druk: Leonard Snelders (produktie Pitman-Goes). PZC Vlissingen. eindredactie andré oosthoek WOENSDAG 17 SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 83