SPIN 43 belang geen brood bedreiging showroom visie Is over een paar jaar ergens fiin Nederland een gevange- iis wordt gebouwd, waarvan lormaal alle deuren open staan n die alleen op momenten van Ireiging wordt gesloten, dan is r iets misgelopen in de contac- en tussen rijkswaterstaat en de imbtenaren, die zich bezighou- [en met het bouwen van gevan- enissen. let gevangeniswezen is in dat leval ietsje te geestdriftig ge haakt door de waterstaat en als èvolg daarvan heeft men de bij bouw van de pijlerdam opge- fene kennis op een zonder meer Verdreven manier toegepast bij m optrekken van een bajes. Ta zal het niet gaan. De gemid- jilde ambtenaar m/v) weet zijn 3 haar neiging tot overdrijving »;1 te breidelen en er is voors- hknds geen aanleiding over spannen verwachtingen te wek- ktn bij toekomstige gedetineer- dtn. Maar er zijn contacten tus- stjn het gevangeniswezen en de bluwers van de pijlerdam. Qt voorjaar werd het hoofd van de werken in de monding van de flosterschelde, ir Tjebbe Visser, ibeld door de directeur die be- lkst is met de bouw van gevan genissen in Nederland. Die wilde eens praten om na te taan of de integrale aanpak bij ie Oosterschelde ook bruikbaar ;ou zijn voor de bouw van een ge- 'angenis, of berekeningsmetho- ien die men voor de pijlerdam ïeeft gebruikt, zouden kunnen vorden losgelaten op gevange- ïisbouw. Visser werd er nogal door ver- ■ast, maar eigenlijk vindt hij het vel een aardig voorbeeld van ipin off. De kennis, opgedaan bij ie bouw van de pijlerdam, langs ;en omweg gebruikt voor doel einden, die niet direct voor de rand liggen. Er is altijd hoog over opgege ven, met name door de mensen, die de pijlerdam graag ge bouwd wilden zien: jawel, het is Been duur ding, maar je kunt er «wereldwijd mee op sjouw. Het [financiële belang blijft niet be- berkt tot dat ding zelf en tot de bmgeving waarin het wordt ge- flbouwd. Er zal sprake zijn van [spin off, een uitwaaierend eco- ['iiomisch belang. Ir Visser hoor- 2de bij de mensen, die dat ver haal uitdroegen. Visser is sinds juni 1979 hoofd van de werken in de Oosterschel- demonding. Hij werd dat na twintig jaar in de aannemerij ge werkt te hebben bij Van Zanen Verstoep. Ir Frank Spaargaren volgde de omgekeerde weg. Na dat hij vijftien jaar bij de rijkswa terstaat had gwerkt ging hij in spetember 1979 weg als hoofd van de werken in de monding om bij Volker Stevin te gaan werken. Op internationaal vlak. De heren hebben een soort wed denschap zonder inzet: als ze el kaar tegenkomen gaan ze over en weer na, wie het eerst spijt heeft gekregen van de overstap in 1979. Dat is tot nu toe bij geen van beiden het geval. We hebben het met Spaargaren, die een be langrijke rol speelde bij het ont werp van de pijlerdam en met Visser, die de uitvoering leidde, over uitwaaierende effecten spin off. Een vraag: Zouden de heren brood zien in een onderneming, die zich zou gaan bezighouden het land heeft er 'n showroom bij met de wereldwijde verkoop van Deltawerken of vergelijkbare projecten? „Ik zou daar geen brood in zien, want de wereld zit daar niet op te wachten", zegt Spaargaren. En Visser: „Ik ook niet. Maar ik wil wel een aanvulling geven. Die onderneming bestaat. De Neder landse waterbouw heeft goed geëquipeerde bedrijven en inge nieursbureaus die de markt in tensief bewerken". Die onderneming mag er dan, zo gezien, zijn maar Spaargaren er vaart in zijn dagelijks werk, dat de wereld niet zit te wachten op de komst van Nederlanders, die waterbouwkundige werken ko men uitvoeren. „Het is meer zendingsdrift van ons in plaats van dat men dat produkt van ons wil hebben", stelt hij vast. „Je loopt tegen reeksen problemen op. Om iets te noemen: dit is een simpel vak. Je hebt maar een beperkt aantal vliegtuigfabrikanten op de we reld, maar er zijn duizenden aan nemers. Het barst ervan en dus doet men in het buitenland zelf de uitvoering. Nog iets: de unie ke manier, waarop we de werken in de Delta hebben uitgevoerd, past vrijwel nergens. Elders wordt meestal gewerkt met drie partijen: een opdrachtgever, een consultant, wat men hier aan duidt als raadgevend inge nieursbureau en een aannemer. Binnen dat systeem kunnen wij onze geavanceerde zaken niet kwijt. Je hoeft als aannemer in Florida maar een stap buiten het recept te doen of je zit met een rechtszaak, ook als wat je ge daan hebt beter is dan dat re cept. Je krijgt met grote regel maat te maken met systemen en culturen, waar je niet doorheen komt. De BV Nederland werkt niet. Het past op andere plaat sen in de wereld gewoon niet". Visser signaleert dat „het geld de verkeerde kant uitstroomt, doordat in het menselijk hande len zit ingebakken, dat er een ramp moet gebeuren voor een project als de Deltawerken ter hand wordt genomen". Hij zegt: „Er is een gigantische behoefte aan verbetering van de wereldinfrastructuur. We heb ben kanalen, rivieren, havens, kusten, kusteilanden nodig, maar de financiën gaan niet die kant op en dat noem ik tragisch en dramatisch. Kennelijk komt er alleen de gemeenschappelijke wil zich voor de infrastructuur in de spannen als eerst een groot ongeluk gebeurt. Dat zie je aan de Zuiderzeewerken en dat geldt voor de Delta. Lely had destijds een visie, maar ook daarop zat de wereld niet te wachten. Het is een menselijke tekortkoming om een doel pas na te streven na dat het eerst grondig is misgelo pen. Op dit moment zie je, dat gekozen wordt voor bewape ning. De gemeenschappelijke uitlaatklep is de kernbewape ning. Men voelt zich blijkbaar veiliger met kanonnen dan met zeeweringen". Spaargaren: „Prioriteiten wor den gestuurd door rampen. Dat is de cynische werkelijkheid. Als je denkt aan de mogelijkheden voor verkoop van de Nederland se waterbouw op-de wereld, dan zie je niet zo direct levensbedrei gende situaties. Daar komt bij dat elders op de wereld een ramp korter nawerkt. Men leeft na een halfjaar weer verder. Er worden dan deelproblemen aangepakt, maar daar blijft het vaak bij. El ders ziet men rampen als natuur lijke processen net als honger en dood. Bij ons ligt het anders. Wij kunnen het als maatschappij niet meer hebben dat enkele dui zenden mensen verdrinken". Visser verwijst naar Bhopal, de Indiase stad waar door een che mische ramp, veroorzaakt door het Amerikaanse bedrijf Union Carbide, in december 1984 dui zenden mensen stierven en waar de gevolgen nog nawer ken. „Een enorme ramp, maar het is zo uit de belangstelling. Tsjerno- byl, dat kwam op onze spinazie en dat is iets waar we ons druk over maken. Het werkt nu een maal zo, dat we geneigd raken maatregelen te treffen als er een ernstige bedreiging is en als die gericht is op een gebied waar mensenlevens tellen. In Nigeria heb ik jaren geleden gezien hoe de lijken van de zwarte bevol king met een stok werden weg geduwd als ze kwamen langs- drijven. Er werd gewoon doorge werkt. Men telt niet overal een mensenleven zoals we dat hier doen". Weinig kans op spin off dus? On danks alle tegenwerkende krachten toont Visser zich opti mistisch. „Je moet dat niet reke nen over een termijn van vijf jaar. Eerder over een periode van vijftig jaar. De Zuiderzeewerken, daarvan zie je op dit moment nog spin off naar het buitenland. Van wat we hier in de Ooster- scheldemonding hebben ge bouwd zie je dat nog niet. Dat is utopia. Alsof we met een compu ter zijn gaan werken in een we reld waar de telmachine nog gangbaar is. Overigens, compu ters zijn ook binnen het bereik van meer mensen gekomen. Wat we aan waterbouw kunnen pres teren is nog niet makkelijk ver koopbaar, maar op langere ter mijn zal het zeker gunstige effec ten hebben". Spaargaren: „Voor de korte ter mijn is van betekenis, dat de wa terbouw van een ambachtelijke bedrijfstak tot een industrie is geworden met een betere weten schappelijke onderbouwing. We hebben processen beter leren be heersen. Dat vind ikeen heel po sitief aspect. Nederland heeft projecten als deze nodig om het vak verder te brengen. We heb ben hier geleerd om te gaan met complexe problemen en daar zit de wereld vol van. Kijk maar om je heen. In grote steden kan werk onder het straatniveau veel be ter worden uitgevoerd. Je ziet dat ieder moment dezelfde straat opnieuw wordt- opgebro ken. Men kan dat veel beter doen. Integrale aanpak, daar is het hier wel van gekomen en daar kunnen we wat mee". Dan is er wat we maar de show room noemen. Spaargaren sig naleert dat ook: „Als je grote projecten als deze niet in Neder land uitvoert, dan komt het be drijfsleven niet verder en door dat je ze uitvoert heeft het be drijfsleven iets te tonen. Als je wat wilt verkopen, moet je ook iets kunnen laten zien. Alleen een verhaal houden is niet ge noeg. Nee hoor, spectaculaire k. cijsouw en a. j. snel verkopen verwacht ik niet. Maar we zijn wel beter gesteld geraakt en dat kan doorwerken in je prij zen". Visser: „Het zal doorwerken. Ik meen, dat zichtbaar zal worden hoe de Nederlandse overheid in vloed krijgt op andere overhe den. In Bangla Desh heeft men een bestuurlijke organisatie met deelregeringen. Bij een overstro ming worden dan maatregelen genomen en vervolgens staat de zaak bij de buurman onder wa ter. Wij proberen daar over te dragen hoe die problemen inte graal kunnen worden benaderd, zodat je het probleem niet ver plaatst. Wij kunnen langs die weg invloed uitoefenen en het koopgedrag van regeringen el ders. Spectaculair is het niet, dat zie ik wel, maar ik ben toch opti mistisch. We dragen een integra le benadering uit. Ook in eigen land zal dat zichtbaar zijn als de dijken worden aangepakt. Bij Dordrecht en Sliedrecht staan huisjes boven op de dijk en daar wordt nu rekening mee gehou den. Het werk is niet meer alleen maar een waterstaatkundig pro bleem oplossen, maar ook kijken naar monumentenzorg, natuur behoud, vogels. We zijn hier een stuk verder gekomen in het leer proces. We hebben geleerd een synthese te maken". Van overplanten van de Delta werken zal het dus niet komen. Op die manier geen spin off. Maar Visser en Spaargaren zijn het erover eens, dat de Deltawer ken en vooral de bouw van de pij lerdam uitwaaierende effecten zullen hebben. Spaargaren: „Vaak zijn dingen op andere plaatsen ter wereld niet door te voeren omdat de procedures niet kloppen, maar indirect zijn er effecten, bijvoor beeld op de prijs van het pro dukt". Visser: „Dat is belangrijk. Maar opdrachtgevers moeten zich er van bewust zijn dat niet alleen de prijs bepalend is. Waar de prijs de enige maatstaf is, krijg je betonrot. Trouwens, dat be staat niet. Rotbeton, dat bestaat wel". „Ik zie met tevredenheid dat we met de werken in de Ooster schelde ook de kwaliteit hoog hebben weten te houden. Men moet de dingen niet uitsluitend financieel bekijken. Wij hebben met deze werken ook enig zelf vertrouwen gekocht. Daar moe ten we wat mee, vind ik. Het ge tuigt niet van visie als we gaan zitten wachten tot een ramp ons een bepaalde richting op stuurt. Laat dingen gebouwd worden. Na Tsjernobyl is dit het moment om projecten uit te voeren voor de opslag van energie. Niet om het energievraagstuk zo com pleet op te lossen, want dat lukt op die manier niet. Maar om voor de toekomst iets bij de hand te hebben. Natuurlijk is energie- voorzie ning met centrales goed koper dan systemen voor ener gie-opslag. Voor mij is dat dan nog niet het eind van de redene ring. We hebben de tijd gehad dat we auto's moesten aanzwen gelen. Je hebt niet echt een accu nodig, maar het is wel een stuk makkelijker. Je kunt in een fase van ontwikkeling alles stukreke- nen, maar ik ben ervan over tuigd, dat je ook projecten, die niet direct rendabel zijn, soms toch moet uitvoeren. Daar is vi sie voor nodig. Zoals Lely die had". PZC WOENSDAG 17 SEPTEMBER het jaar 1985 De parlementaire enquête over de handel en wandel van het Rijn- Schelde-Vêrolme-concern slaat velen met verbijsteringHet gemak waarmee over miljoenen wordt gesproken én gezwegenzal vooral de mensen die direct de lasten van het débacle hebben gevoeld, treffen. Er bestaat veel waardering voor de aanpak van de commissie en daar bij vallen met name Van Dijk, Van Dam en Joekes op. Het is opmerkelijk dat herinnering, naar het moment het wil, zo'n rek baar begrip is. De hoge ambtenarij en de politiek worden bepaald niet schoongewas sen en ook van de topmannen van bedrijfszijde blijft niet altijd een fijne indruk over. Is de dans om de miljoenen een dans van dwazen of van uitgekookte creaturen die zich een declaratietje onder of boven niet ontzien? Hoe dan ook, het aanzien van de volksvertegenwoordiging raakt er niet door achterop. Méér enquêtes, dat houdt de tv spannend. Van Aardenne hinkt als aangeschoten wild door de Haagsche Velden en dat vraagt om weidelijk gedrag. Is dat het genadeschot of moeten we om Gijs heen staan terwijl zijn verzorgers in de ring zijn? Alles bij elkaar is duidelijk dat de Vlissingse Schelde wel héél zwaar in de boot is genomen. Men zal daar de moeilijke weg terug moeten gaan. Borssele, zegt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, is het 'minst ongeschikt' als bouwplaats voor een tiueede kerncentrale. Moer dijk komt niet in aanmerking en dat zal Dries vanAgt pijnlijke momen ten bezorgen. De aandeelhouders van de nv PZEM trekken alvast een voorbereidingskrediet van tachtig miljoen uit. Diezelfde PZEM werkt aan ontwerpen voor windmolens. De adviescommissie die diep over de toekomst van Neeltje Jans denkt, heeft de voorkeur gegeven aan het ontwerp van Louis van Gasteren. Actie en Rust derhalve in een hoogwaardige architectuur. Wisselwer king met de natuurlijke omstandigheden, harmonie. Presentatie ver worvenheden, voorzieningen voor elk weertype, museale invullingen, licht op bedrijven en natuurlijk Nederland/Waterland. De verwachtingen zijn, als de plannen, hoog gespannen. De begroting houdt het op honderd miljoen (afgeroijd). Aanhoudend verdriet in de polder: Middelburg en verre omstreken krijgen hun dagelijkse portie wethoudersruzie en in Aardenburg vraagt Willy Lockefeer ontslag als burgemeester. Hij voelt zich het slachtoffer van 'een geestelijke lynchpartij' en houdt de eer aan zich zelf. De Zeeuwse Bibliotheek blijkt een succes. In de nieuwe vestiging is een ware stormloop op de collecties ontstaan. De open dag bij de ingebruik neming trok tienduizend bezoekers. Het wordt stil in de rijen der Zeeuwse Prijs-dragers. Piet Meertens, Chris van Schagen en Gommert de Kok zijn dit jaar overleden, ieder met achterlating van de eigen sporen. Voor een groot en goed deel lig gen ze moeilijk uitwisbaar in dit gewest. 'Ze moeten op mijn graf maar schrijven: hij was een nijver man' zei Meertens me eens. Wie het doet heeft alle gelijk. 'En eenmaal gaan we retour' schreef Van Schagen. Ik heb hem al vanaf m'n jongensjaren gekend en misschien iets van de verwondering om de wereld geleerd. G.A.de Kok was al lang hopeloos ziek. Hij heeft zijn werk in Den Haag niet kunnen afmaken. Zijn wens was eens de nieuwe geschiedenis van Zeeland schrijven. En naar alle waarschijnlijkheid is hem dat een eind gelukt. fotografie wim riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 79