MINISTER ,n; 41 -*hU: no nonsense voorgangers uitnodigingen te laag arabier W&lX. Neelie Smit-Kroes (45) blikt terug op de Oosterschel- dewerken. Als minister van verkeer en waterstaat heeft zij in het eerste kabinet-Lubbers (1982-1986) aan den lijve ervaren wat het betekent om voor een miljarden verslindend waterstaats-werk - de pijler- dam - verantwoordelijk te zijn. Kostendrukkende maatregelen bleven onder haar bewind niet uit, maar achteraf zegt ze: dit nooit weer. „Het is een fabelach tig project, maar iedere Nederlander heeft er voor moeten bloeden". ree", zegt ze, „niet in de yy X 4 Kamer. Maar waar ik wél met angst verscheen was in de ministerraad. Als er tegenval lers waren te melden in een nieuw voortgangsrapport bete kende het, dat minister Brink man een welzijnswerker moest ontslaan, en minister Deetman een onderwijzer. Zó stonden de zaken er op een gegeven mo ment voor". Neelie Smit-Kroes beaamt dat de Oosterscheldewerken - en dan met name de miljarden ver slindende pijlerdam in de Oos terscheldemonding- een project zijn waar een tikkeltje 'schizof reen' tegenaan wordt gekeken. Aan de ene kant roept het be wondering op omdat het 'een qua techniek fabelachtig geheel is dat zijn weerga niet kent en waarop we apetrots moeten zijn', aan de andere kant is er scepsis, omdat de kosten nooit zo ijselijk hoog mochten worden. Hierbij moet opgemerkt worden dat, bezien in internationaal ver band, de overschrijdingen nog erg zijn meegevallen. Smit- Kroes: „Wetenschappers in het buitenland verbazen zich over het lage percentage tegenval lers. Niettemin zijn de bedragen, absoluut gesproken, natuurlijk enorm, zeker als je ze afzet tegen de economisch moeilijke om standigheden van een paar jaar geleden". Haar partij, de VVD, is altijd tegen de stormvloedke ring in haar huidige vorm ge weest. Het kost haar ook nu nog steeds geen moeite om ronduit te zeggen: „Eigenlijk hadden we het besluit niet moeten nemen". Er waren inderdaad andere op lossingen: verhoging van de dij ken, een geheel dichte dam, maar onder haar bewind van '82 tot '86 was al spoedig het 'point of no return' bereikt. „We heb ben toen bekeken wat de conse quentie zou zijn van die alterna tieven, en het bleek dat elke an dere oplossing een duurdere zou zijn". Er moest dus worden door gegaan, er was geen weg terug meer, maar voor Smit-Kroes was daarmee de kous niet af. De no nonsense-bewindsvrouw die in november 1982 H. J. Zee- valking als minister van ver keer en waterstaat opvolgde, vond dat er 'zoveel mogelijk overbodige luxe moest worden gestript' en dat moest worden gekeken hoe het geld 'zo effi ciënt en positief mogelijk kon worden benut'. Het was minis ter Smit-Kroes die een speciale commissie in het leven riep om het project financieel door te lichten (de commissie-Le Blanc), en die van de enorm uit de hand lopende kosten een ka binetszaak maakte. In januari '83 deelde zij de Kamer mee dat de overschrijdingen voortaan voor 80 procent over het voltal lige kabinet (inclusief haar ei gen ministerie) zouden worden omgeslagen, en dat zijzelf voor de resterende 20 procent zou op draaien. Daarmee werden de Oosterscheldewerken nóg na drukkelijker een zaak die de na tionale politiek aanbelangde; immers; elke cent teveel had consequenties voor de financië le speelruimte op alle departe menten, een duurdere pijler ging bij wijze van spreken ten koste van een nieuw politiebu reau. „In de ministerraad zei ik: dege ne die nu de Oosterscheldewer ken in zijn portefeuille wil ne men kan de hele handel van me overnemen. Het was niet meer aan de orde dat alleen verkeer en waterstaat moest bloeden". Zoals gezegd, als het aan haar had gelegen was die pijlerdam er nooit gekomen en het was dan ook een hele opluchting toen die 80/20-regeling in werking trad, die haar eigen ministerie in ieder geval met een iets minder zware molensteen dan vroeger opza delde. „Een enorme zorg is toen van mijn schouders gevallen", constateert ze nu. Smit-Kroes heeft ervoor ge zorgd dat enkele halfjaarlijkse voortgangsrapporten quitte speelden en in dat opzicht bracht ze het er heel wat beter af dan haar voorgangers Th. E. Westerterp en D. S. Tuijnman, die het in een studie van de Al gemene Rekenkamer naar de fi nanciële besluitvorming over de Oosterschelde zwaar te ver duren kregen. In december 1983 zei de Reken kamer dat deze ministers onjuis te gegevens aan de Kamer had den verstrekt. Vooral Tuijnman was ernstig in gebreke gebleven omdat hij lang had ontkend dat er forse financiële problemen iedere nederlander moest ervoor bloeden waren bij de bouw. Ook de Ka mer, zo bleek uit het rapport, was niet kritisch genoeg geweest bij het uitoefenen van de contro lerende taak. Is zo'n monsterproject eigenlijk wel politiek beheersbaar, zo kun je je afvragen. Neelie Smit-Kroes: „Kijk, in je en voor volgende generaties. De Kamer heeft zich bij het besluit in 1976 onvoldoende gereali seerd wat de uitéindelijke finan ciële gevolgen waren. Men heeft te lang mooi weer gespeeld", zegt de vrouw die als minister van verkeer en waterstaat jaren lang allerlei projecten in de ijs- geboren - de post 'onvoorzien' te klein heeft gehouden. „Om politieke redenen, omdat men per se een positieve besluitvor ming wilde, is die post te laag ingeschat". Politiek of geen politiek, het zijn uiteindelijk de mensen op de werkvloer die zich jarenlang bezocht en ik heb een diepe be wondering voor wat daar ge beurt. Het is iets fabelachtigs en ik heb groot respect voor de mensen bij de Rijkswaterstaat en Dosbouw". Maar: „Het is een karwei geweest met enorme maatschappelijke consequen ties, waarvoor iedere Nederlan- stormvloedkering. De Arabier was zichtbaar onder de indruk en riep tot haar verbazing uit: „Wat permitteren jullie je een enorme luxe". Waarop de be windsvrouw antwoordde; „On ze politiek denkt zich wel eens een luxe te kunnen permitte ren". En dat vindt ze nog steeds. Ër is één verzachtende omstan digheid: de Oosterscheldewer ken waren zó uniek dat er abso luut geen materiaal bestond waaraan kostenschattingen konden worden getoetst. „Nergens op de hele wereld was een kostencalculatie beschik baar die we als vergelijkingsma teriaal konden gebruiken", zegt Smit-Kroes nu. Ze benadrukt dat de uiteindelijke kosten van de complete Oosterscheldewer ken (de pijlerdam en de compar- timenteringswerken) beneden de acht miljard blijven. „Het eindbedrag schrijven we met een zeven", zegt ze. Dat is mede te danken aan de activiteiten van de onafhankelijke commissie onder leiding van L.J.C.M. Ie Blanc - oud-directeur van 's Rijks begroting - die Smit- Kroes in het leven riep om in sa menspraak met Rijkswaterstaat en de aannemers het werk finan cieel door te lichten en besparin gen te zoeken. „De commissie- Le Blanc heeft met grote creati viteit en inventiviteit gewerkt en heeft ons ervoor behoed dat we de acht miljard uiteindelijk toch zouden overschrijden". Zaterdag 4 oktober wordt de stormvloedkering officieel in gebruik gesteld. Aan de datum wordt niet meer getornd. „Die datum is een heilige wet. De of ficiële uitnodigingen zijn al ver stuurd", zegt ze. „Bovendien ligt het werk op schema; er is dus geen reden om te veronder stellen dat de zaak nu nog ver traagd wordt". Die vierde oktober wordt een historisch moment omdat dan het Deltaplan voor het grootste deel verwezenlijkt en de Delta veiligheid bereikt zal zijn. Die garantie van Deltaveiligheid is, temidden van alle politieke stor men, overeind gebleven. Smit- Kroes: „Dat is een ereschuld ten opzichte van Zeeland die altijd onbespreekbaar is gebleven". jan dirk van scheyen Ze verscheen nooit met angst en beven in de Tweede Kamer als er weer eens kostenoverschrijdingen te melden waren. Immers: de Kamer had de storm vloedkering in de Oosterscheldemonding zelf ge wild. Maar dat die beslissing uit de jaren '70 eigenlijk nooit genomen had mogen worden staat voor haar vast. Het was een besluit 'op te grote voet' waarvan de consequenties op de lange duur niet waren te overzien. Maar helaas gebeurt het vaker dat de poli tiek zich 'een te grote luxe permitteert' en te veel op de korte termijn redeneert. Neelie Smit-Kroes, minister van verkeer en water staat in het eerste en tweede kabinet-Lubbers, vertelt haar verhaal van de pijlerdam. eigen leven moet je al oppassen datje een belangrijk besluit niet naar je toepraat, en dat gaat nog sterker op voor de politiek. Daar dien je de zaken zuiver en objec tief te bekijken. En je moetje af vragen wat de consequenties van zo'n besluit zijn, niet alleen nu maar vooral ook op de lange duur: voor volgende kabinetten kast moest zetten omdat er door de Oosterschelde eenvoudig geen geld voor was. Ze is het er 'absoluut' mee eens dat de toenmalige bewindsman van verkeer en waterstaat Wes terterp - onder wiens bewind het pijlerdam-idee in '74 werd hebben ingezet voor iets dat we reldfaam geniet. Drs Smit heeft menig werkbezoek gebracht aan het werkeiland Neeltje Jans, één keer zelfs in gezelschap van de Britse prins Andrew, die zeer goed op de hoogte bleek te zijn van wat er gaande was. „Ik heb de Oosterscheldewerken bij slecht weer en bij goed weer der heeft moeten bloeden. En ik vind dan ook dat er absoluut niet meer dergelijke grootschali ge projecten moeten komen". Eén reactie herinnert zij zich nog als de dag van gisteren. Sa men met haar ambtgenoot uit Saoedi-Arabië bezocht zij de Neelie Smit-Kroes foto roland de bruin PZC WOENSDAG 17 SEPTEMBER Plaatsing pijler fotografie wim riemens het jaar 1984 Amsterdam kiest zijn eigen Deltaplan. Als het aan de hoofdstedelijke smaakmakers ligt kijkt de wereld in 1992 naar Olympische Spelen on der het Andreaskruis. Dat wil zeggen dat een dure lobby noodzaak is. 'Geen peuleschil' zegt burgemeester Van Thijn en niemand zal hem die constatering betwisten. Het grote nieuws wordt aangedragen door vrouwe Smit-Kroes: in het zeventiende voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken zijn de kosten in bedwang gehouden. Dat mag wel in de krant, vindt de mi nister, en ook de tv is welkom. Na honderden miljoenen misrekening gaan de voorzeggingen sporen met de werkelijkheid. De grote witwas ser heet ...Leblanc. Inmiddels breken bij waterstaat de tijden van de opheffingsuitverkoop aan. Zonderlinge varende constructies als mattenleggers, afmeerpon- tons, verdichtingsschepen en hefvaartuigen wachten op kopers. De voortgang is goed zichtbaar. Twee van de drie stroomgeulen in de Oosterscheldemonding zijn al voorzien van een overbrugging. Schaar, Hammen en Roompot, het worden gaandeweg vertrouwde namen. Voor Domburg is een plan opgesteld dat voorziet in de stichting van een waterparadijs. Nog meer toeristen? Zeker, zeker. Zwembaan, zout- waterbad, zoetwaterbad, whirlpools, jetstreams, ondenoaterligban- ken, bikinibar, solarium, video, squash, bowling, restaurant. En hoe betaalt zoete lieve Gerritje dat Kurtax. Wordt er eigenlijk nog iets aan het Badhotel gedaan? De derde dubbeldekker wordt bijna 114 meter lang en 20 meter breed, kost 58,5 miljoen en vaart 14 knopen. Er kunnen maximaal 235 perso nenwagens per vaart worden vervoerd, met duizend passagiers. Bouwer is De Merwede, die zegt voor hetzelfde bedrag óók een zuster schip te willen bouwen. De provinciale beweging tot verschalking van vreemdelingen moet professioneler worden. Organisatiedeskundigen hebben gerappor teerd dat de tijd der notabelen voorbij is. Er moet meer aandacht ko men voor marketing, promotie, ondersteuning en coördinatie van acti viteiten. Oplossing: een bezem die het pad voor een wervend beleid schoon veegt. Recreatie en toerisme leveren in Zeeland per jaar zeven honderdvijftig miljoen op. Continuing Story in Aardenburg. Alle registers open: drank en vrou wen, processen en zwijgplicht. De tragikomedie woekert verder. En ie dereen blijft zitten. Burgemeesters- of beschavingscrisis? Maurits de Brauw die zo weinig plezier aan de afwikkeling van de Bre de Maatschappelijke Discussie over de wenselijkheid'en toepassing van kernenergie beleefde, is op 59-jarige leeftijd overleden. De VS ver hinderden zijn benoeming tot directeur van het Internationaal Energie Agentschap van de Verenigde Naties. Hij noemde zichzelf een 'gema tigd voorstander' van kernenergie. Reagan is herkozen als president van de VS. Er ivaren aanvankelijk 224 kandidaten. Reagan is 73 en de oudste president in de geschiedenis. Hij heeft het record van Roosevelt die in 1936 vijfhonderddrieëntwintig kiesmannen verzamelde, met 2 geslagen. Reagan bij zijn overwinning: Vanavond is er geen einde aan wat dan ook, maar maken we met alles een begin! Moed houden dus. fotografie wim riemens v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 77