TUPAMAROS 15 nount everest sabotage rumult in de provincie. Le den van de actiegroep Oos- rschelde Open kladderden eeland vol met leuzen, plak- n de provincie bijkans dicht [iet stickers. Ministers stuitten tijdens een werkbezoek aan eeland - op een door milieuac- visten opgeworpen wegver- perring. Foto's in de dagbla- en van een omvangrijke vloot issersschepen, die een excur- ie van Zeeuwse autoriteiten aar de Oosterscheldewerken robeerden te verhinderen. Ac evoerders lieten geen gelegen- eid onbenut om hun bood- Igdiap rond te trompetteren: af sluiting van de Oosterschelde i; milieumoord - er is een veel betere en goedkopere oplos- [ing: verhoog de dijken! In de gezagsdragers in Zee luid? Die aanschouwden dit al ls met grote schrikogen. Poli- teke partijen durfden vooraf nauwelijks nog enige bekend- eid aan hun vergaderingen te |even, uit vrees dat de bijeen- omst door actiegroepleden lerstoord zou worden. Voor anders van een afgesloten osterschelde werden getrac- erd op kisten rotte vis. Tegen- [tanders heetten al snel 'een ge- aar voor de democratie' te zijn. olop herrie in de tent dus. ■Het was", zegt de - gepensio- leerde - Zierikzeese chirurg J. loubert (in de prille begintijd loorzitter van de actiegroep llosterschelde) grijnzend, „alsof j/ij de Vloek des Heren over ons afgeroepen hadden. We kregen Ie stompzinnigste verwijten te oren: 'jullie willen ons allemaal aten verzuipen'. Had je een ijkval hier, dan was dat onze Itraf van Onze Lieve Heer. Zö erd er geredeneerd, dat is ons llemaal naar het hoofd geslin- erd. Maar dan zei ik altijd aar: 'luister, ik woon zélf in het agste gedeelte van Zierikzee, wil ook graag droge voeten ouden". En C. van Leeuwen ater één van de belangrijkste oordvoerders van de actie- roep): „Mijn familie heeft de mp öök aan den lijve onder- onden, ik heb öök in een bootje ndgedobberd. Een goede en erantwoorde veiligheid heeft ij ons altijd voorop gestaan, archanderen met de veilig- eid, dat deden wij niet. Wij wa tt geen milieufanaten. Wij heb- en altijd rekening gehouden et alle belangen; met de veilig- eid, het milieu, de landbouw, isserij, recreatie, werkgelegen- eid". Jen aardig pand in de Nieuwe oogerdstraat in het centrum an Zierikzee. Hetzelfde huis, aar ruim vijftien jaar geleden e actiegroep Oosterschelde ge- oren werd. Een krantefoto uit ie jaren: vijf ernstig ogende eren, die boven een boeren- ont-koffiekopje en een schaal tje cake vanuit comfortabele uteuils vastberaden in de ns blikken. et verhaal dat het pijproken- e gezelschapje te vertellen ad, was zo helder als het Oos- [erscheldewater: afsluiting van e zeearm dreigt een regelrech- milieuramp te worden, er oet een nieuw onderzoek ko en naar de vraag of het ver- ntwoord is de Oosterschelde volgens de oorspronkelijke plannen dicht te gooien. Loubert leunt ontspannen achterover. De handen over een parmantig buikje gevouwen, Lolaborstel-kapsel, stevige snor, pretogen achter een meta len brilmontuur. „Wij kregen", zegt hij, „vrij snel nogal wat sympathisanten, veel meer dan wij gedacht hadden. Steeds meer mensen kregen door dat het helemaal niet zo goed zat met die Deltaplannen. Maar wij stuitten op een muur van weer stand. Rijkswaterstaat stoomde als een wals door. Er werd ge woon niet naar onze argumen ten geluisterd". Van Leeuwen (een - nu eveneens gepensio neerde - dorpsonderwijzer uit Waarde): „Toen wij het gingen opnemen tegen rijkswaterstaat werd er gezegd: je kunt net zo goed proberen de Mount Eve rest een paar meter te verplaat sen. Er werd constant volgehou den, dat iedereen voor afsluiting was. Maar uit een onderzoek van de rijksuniversiteit in Utrecht bleek dat gewoon niet waar te zijn. Als uit dat onder zoek naar voren was gekomen, dat al die mensen inderdaad af sluiting wilden, dat iedereen - zoals almaar beweerd werd - al lerlei nachtmerries over de ramp had, dan denk ik dat ik er mee gestopt was. Dan had ik ge zegd: 'dit mogen we niet doen'. Maar de uitslag van die enquête was voor ons juist een geweldige steun in de rug". De twijfel schoot wortel. De ac tiegroep (Van Leeuwen: 'we la zen werkelijk alles, en als je je voor die materie interesseert kun je veel') verscheen steeds beter gedocumenteerd op het podium. De aanhang van de ac tievoerders groeide. Het 'hoofdkwartier' van de ac tiegroep verhuisde van Zierik zee naar Yerseke. (Loubert: „Dat gebeurde om de doodeen voudige reden dat de commer ciële belangen daar groter wa ren, dat kan ik echt niet ontken nen. Onze activiteiten werden nu eenmaal niet door de voge len des velds gefourneerd". De actiegroep Oosterschelde Open, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ), de Vereniging Zeeuwse Visserij Belangen (Ze- vibel), de Vereniging van Oes terkwekers en - Exporteurs (Vervoex), de studiegroep Oos terschelde en de Nederlandse Onderwatersportbond (NOB) vormden in het comité Samen werking Oosterschelde (SOS) een hecht front tegen de afslui tingsplannen. Voor- en tegenstanders stonden als kijvende keffertjes tegenover elkaar, porden elkaar met be schuldigende vingers in de rib benkast. De taal werd allengs gespierder. In een interview zin speelde één van de leden van de actiegroep op mogelijke sabo tageacties als de afsluiting door zou gaan, in deze krant werd de actiegroep vergeleken met de Tupamaros. „Dat van die Tupamaros", zegt Loubert, „sloeg werkelijk hele maal nergens op, dat was écht een lachertje. Weet je wat het was - in die tijd was men in Zee land nog helemaal niet gewend aan dit soort actiegroepen. Ze ze zagen achter elke dijk een mitrailleur We zijn nog wel eens aan het oe fenen geweest met brandbom men en rookbommen op de oude vuilnisbelt'. Van Leeuwen (niet echt het pro totype van een guerillastrijder) veert verontwaardigd op. „Ik kan niet zeggen of dat gelogen is of niet. Maar als dat waar is, ben ik blij dat het niet zover geko men is, daar steek ik mijn vin gers voor op bij alles wat mij dierbaar is. Ik zou daar niks mee te maken willen hebben. En de andere jongens die ik ken van de actiegroep - ik weet zeker, dat die daar ook niks van moes ten hebben. Ik durf gerust te stellen: we vormden een hard- In een aftandse Lelijke Eend stuitterden ze over de Zeeuwse dreven; groot gat in de vloer gezaagd, een flinke pot sneldrogende verf op de achterbank. En als het wankele voertuigje bij weer een stoplicht door krachtig remmen hikkend tot stilstand was ge bracht: gauw-gauw-gauw de kwast in de verfpot gedoopt en door het gapende gat in de autobodem bliksemsnel het zoveelste O-tje op het asfalt ge- kwast. Om daarna, als het licht weer op groen was gesprongen, gierend van de lach plankgas op te trekken. Naar het volgende stoplicht. De 'Zeeuwse Tupamaros' had wederom toegeslagen. dachten écht, dat wij achter ie dere dijk met een mitrailleur la gen. Maar ik kan mij niet herin neren, dat er ooit brokken zijn gemaakt. Het heeft nooit in on ze bedoeling gelegen geweld te gebruiken. Ik geef toe, we heb ben wel eens een grote bek gege ven. Maar dat deden we alleen om reacties van de andere kant uit te lokken. En daar trapten ze steeds weer mooi in. We hebben ons iedere keer te pletter gela chen om de soms volslagen pa ranoïde reacties". Loubert verhaalt met veel krul len hoe plaatselijke notabelen weigerdende hoed te lichten als ze hem op straat tegenkwamen. Trekt een kwajongens-achtige grimas als-ie met het verhaal komt hoe een nietsvermoeden de electricien van het erf van de (inmiddels overleden) dijkgraaf Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland werd ge jaagd. „Wie het ons geflikt had, weet ik niet. Maar er was een fluistercampagne op gang ge bracht dat wij de boederij van Geluk in de fik zouden steken. Nou, Ko Kwartel had een instal latiebedrijf in Noordgouwe. En Ko werd in volslagen paniek van het erf van Geluk geschopt, omdat ze bang waren dat-ie de electrische leidingen zou laten ontploffen. Maar al die verhalen over sabotage en dergelijke - ach, dat was pure bluf'. Van Leeuwen knikt. „Het is alleen grootspraak geweest. Maar het heeft wél een nuttig effect ge had. Want we haalden er wél de publiciteit mee. Het heeft wel de discussie op gang gebracht, nie mand kon er nog omheen". Alleen maar grootspraak? In 'Tien jaar hangen en wur gen', een boekje dat in '84 door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland werd uitgegeven, wordt een - anoniem - actie groeplid geciteerd 'De plannen waren zover, dat op x uur iedere dragline en iedere keet en ie dere bulldozer de lucht in kon. Die plannen waren gewoon rond, brandbommen met tijd- ontstekers.' Dat weet ik zeker. werkende en harde actiegroep. Maar aan dat soort zaken zou den wij nooit hebben meege daan". Het gevecht om een open Oos terschelde was niet uitsluitend een milieustrijd. Naast de zor gen voor het milieu en de vei ligheidsaspecten speelden op de achtergrond commerciële belangen een enorme rol. Aan de ene kant stonden daar de vissers, die vreesden hun broodwinning te verliezen als de Oosterschelde volgens de oorspronkelijke plannen zou worden gedicht. Aan de andere kant van de streep stonden de landbouwers, die een afgeslo ten Oosterschelde juist van groot belang achtten voor een verbetering van de zoetwater voorziening. „Ik denk niet", zegt Van Leeu wen, „dat al die mensen uit Yer seke zo hard voor een open Oos terschelde gevochten zouden hebben, als ze allemaal boeren waren geweest. Maar dat geldt andersom precies zo. Als al die landbouwers nou 's vissers wa ren geweest, zouden ze dan ook zo hard om een afgesloten Oos terschelde hebben geroepen?". De acties hebben handenvol geld gekost. De actiegroep gaf vele duizenden brochures uit, boekjes, uitvoerig documenta tiemateriaal, affiches, stickers, noem maar op. Hoeveel dat alle maal gekost heeft valt, nauwe lijks te achterhalen. Maar het gaat om bedragen met vele nul len, dat staat vast. En dat werd - om Loubert nog even te citeren - niet door de vogelen des velds gefourneerd'. Maar door wie dan wel? Van Leeuwen: „Het geld kwam overal vandaan. We kregen uit het hele land donaties. Niet al leen vissers gaven geld, het kwam uit werkelijk alle lagen van de bevolking - van gewone werknemers tot advocaten". In dit verband komt al gauw de naam van 'oesterkoning' Piet Verwijs uit Yerseke boven drij ven. Hij zou - zo willen de ver halen - de acties voor een be langrijk deel gefinancierd heb ben. Niet waar, zegt Verwijs. Schouderophalend: „Ik heb ook wel eens gehoord, dat ik de hoofdsponsor zou zijn. Er gaat zelfs een verhaal rond, dat ik de actiegroep nog eens honderd duizend gulden gegeven zou hebben. Nou, ik zweer op het licht van mijn ogen, dat daar niets van klopt". Straks neemt koningin Beatrix de pijlerdam (in het milieublad De Gouden Delta ooit het 'duur ste kunstgebit ter wereld' ge noemd) in de monding van de Oosterschelde in gebruik. Maar Loubert en Van Leeuwen zullen zullen er die dag geen extra glaasje op nemen. „Ik kan me", zegt Loubert, „de dag nog goed herinneren dat het compromis bekend werd en bij de vissers en bij de vissers de vlag omhoog ging. Er was die avond hier in Zierikzee een bijeenkomst in het 'Huis van Nassau'. Ik ben daar naar toe gegaan en heb ge zegd: 'nee mannen, jullie heb ben niet gewonnen, het wordt alleen véél en .véél duurder'. En ik vind nog steeds dat we verlo ren hebben". Van Leeuwen: „Nee, we hebben niet verloren. Maar ook niet gewonnen. Als we gewonnen hadden, zouden we nu een prachtige Oosterschelde hebben, met schitterend opge hoogde dijken. Achteraf be schouwd is het jammer, ver schrikkelijk jammer, dat voor deze oplossing gekozen is. Maar verloren nee, in dat geval zou de Oosterschelde potdicht afgeslo ten zijn. Nu blijft-ie tenminste open. En ach, wie weet, mis schien breken ze die pijlerdam ooit nog een keer af willem j. van dam PZC WOENSDAG 17 SEPTEMBER Het jaar 1965 In 'Deltawerken' wordt gemeld dat het allemaal niet meezit. De sluiting van het Haringvliet is een jaar vertraagd en zal nu pas doorgaan in 1969 en '70. Het Volkerak komt ook in die buurt. De Deltadienst ver wacht dat de Oosterschelde volgens plan, in 1978, wordt afgesloten. Minister Van Aartsen heeft intussen op de gevaarlijke datum 1 april de Grevelingendam voor het verkeer in gebruik gesteld. De aanleg van het vijf kilometer lange gevaarte is nogal opzienbarend geweest. Men heeft gebruik gemaakt van kabelbanen met gondels. Het neerplonzen van de stortstenen gaat gepaard het hoge, ver uitwaaie rende waterfonteinen. Dat is mooi voor de mensen. Er is een grote bezorgdheid over natuur en milieu in het haast onmete lijk grote Grevelingengebied. De deskundigen hebben berekend dat de afbraakcurve snel zal stijgen en dat de afsluiting in wezen niets anders is dan een moordaanslagZe protesteren, soms met een vloed van zin nige argumenten, soms hevig emotioneel. Ze willen, met andere woor den, tegenstanders worden genoemd. De voorstanders beleiden luider stemme hun 'safety first' en zeggen datje om een paar vogels en krab ben de zaken niet op hun kop moet zetten. Wie zet eigenlijk de wereld op zijn kop? Het jaar 1972 De voors en tegens blijken niet het exclusieve domein van de Grevelin- gen. De meningen botsen nog het felst als het om de Oosterschelde gaat. Open of dicht? Natuur en milieu, de visserij en andere mensen die de stille rijkdom van het gebied ivïllen behouden, zeggen dat de open op lossing veruit verkieslijk is boven een dichte maar dode zeearm. Ze ne men de veiligheidsargumenten erbij en zeggen dat waterstaat niet kos te wat het kost naar de zegekroon moet reiken. Er zijn acties. De vissers hebben de boten van de statenexcursie gehin derd en klemgevaren, natte politie of niet. Op de foto's zie je het zuunig- ste smoeltje van de politiek. Verhardt U niet doch laat U leiden! De acties trekken diepe sporen tot in de PZC-redactie. In de nacht zijn de ramen van het huis van een verslaggever dichtgeplakt met stickers. Het wordt nooit meer licht. Ik heb een hevige aanvaring met De Kok, de tweede sinds ik hier redac teur ben. Ik vind dat de krant zich te nadrukkelijk eenzijdig identifi ceert met de voorstanders van totale afsluiting. Goed, er zijn argumen ten gebruikt. Veiligheid vooral. De les van '53. Werkgelegenheid, re creatie, culturele ontsluiting zelfs. Hij zegt dat zijn mening,die van de hoofdredacteur, de mening van de krant is. Wij gaan enigszins wit uit elkaar na wederzijdse betuigingen van respect. En dat laatste heb ik zéér gemeend. Mag men verdriet en leed monopoliseren? Behoren de doden van '53 niet evenzeer de tegenstanders van afsluiting toe? En voeren ook zij niet een pleidooi voor Leven? Zijn er-in al deze verharding die mensen uit elkaar drijft - geen andere oplossingen mogelijk? Vroeger liep ik met mijn vader door het schorrepaars en hij wees op de plantjes, de vlinders en gaf de vogels een naam. Als de vloed op de kre ken viel, was er altijd wel een uitweg naar de dijk. Elk jaar als de tijd daar was, werden thuis de bijenkasten op een vrachtauto geladen en naar het schorre gebracht. Zo - is ons verteld - kreeg je honing uit de zee. Straks is de wereld van beton. In Middelburg stelt een kunstenaar Zeeuws Licht en Zeeuwse Lucht in blik ten toon. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 51