van kering tot kering 6 holland.se ijssel zandkreekdam veerse gat grevelingen volkerak haringvliet Uitvoering van het ambitieuze Deltaplan is het antwoord op de ramp van 1953. Kustverkorting - ongeveer 700 kilometer - staat voorop. Volgens het oorspronkelijke plan (in november 1957 met 106 tegen 8 stemmen door de Tweede Kamer aanvaard) worden vier zeearmen in de Delta afgeslo ten met zware dammen: Veerse Gat, Ooster- schelde. Brouwershavense Gat en Haring vliet. De Nieuwe Waterweg (scheepvaart Rotterdam) en de Westerschelde (scheep vaart Antwerpen) blijven open. Landin waarts zijn dammen voorzien in Volkerak, Grevelingen en Zandkreek. Ze dienen als tweede waterkeringen en voor een goede waterhuishouding. Het Deltaplan biedt méér. Langs de hele Ne derlandse kust, van Cadzand tot aan Delf zijl, worden de zeeweringen aanzienlijk ver sterkt. In de Hollandse IJssel komt een stormvloedkering, die Zuid-Holland droog moet houden. De Haringvlietdam krijgt gro te uitwateringssluizen voor de afvoer van Rijn- en Maaswater. De kosten worden ge raamd op 2,4 miljard gulden, het laatste werk - in de Oosterschelde - moet in 1978 klaar zijn. De bijval voor het Deltaplan is groot en algemeen. Aan de ingrijpende ver anderingen die het in zuidwest-Nederland teweeg brengt, worden slechts positieve ge volgen toegekend. Later verandert dat. Het resultaat van actie en herbezinning is in 1986 een stormvloedkering in de Oosterschelde, met achterin de zeearm compartimente- ringswerken. En de kosten? Die belopen in middels vele miljarden guldens méér. Bij de watersnoodramp heeft het enorm ge spannen. Schielands Hoge Zeedijk begeeft het bijna, waardoor de Randstad Holland zou zijn ondergelopen. De aanleg van de stormvloedkering in de Hollandse IJssel die via de Nieuwe Maas in open verbinding met de Noordzee staat) moet de zwakke zeedij ken langs de Krimpenerwaard en Schieland ontlasten. Dijkverhoging kost teveel tijd, vandaar de keus voor een snellere oplossing in de vorm van een kering. De haast is zo groot, dat de kering bijna gelijk met de offi ciële afkondiging van de Deltawet (1958) klaar is. Al in 1954 begint de uitvoering van het eerste Deltawerk. De stormvloedkering is voor alle zekerheid dubbel uitgevoerd. De twee stalen keringen, die elk 670 ton wegen, zijn opgehangen tus sen imposante torens, die ruim 44 meter bo ven NAP uitkomen. Aan de rivierzijde zijn de keringen versterkt door een stalen boogcon structie. Als de stormvloedkering dicht is, moet het scheepvaartverkeer gewoon door kunnen gaan. Daarvoor is een schutsluis aangelegd, met een lengte van 120 meter en een breedte van 24 meter. Een viaduct van 560 meter lengte zorgt voor een vaste verbin ding tussen de Krimpenerwaard en het vasteland van Zuid-Holland. Aan de vaste brug in de kering is de naam van de minister van waterstaat die het Deltaplan indiende, J. Algera, gegeven. De 80 meter lange storm vloedkering wordt in oktober 1958 officieel in gebruik gesteld. Vlak voor het uitbreken van de Tweede We reldoorlog is toestemming verleend voor de bouw van een brug tussen Noord- en Zuid- Beveland. Het komt er niet van. Aan de vooravond van de watersnoodramp in '53 vraagt de gemeenteraad van Kortgene per telegram aan de regering andermaal om een vaste verbinding. In 1960 is het zover. Geen brug, maar een kloeke dam van 830 meter lengte, met schutsluis. Het werk aan de eer ste echte Deltadam bij Katseveer begint in 1957 met de aanleg van de schutsluis van 140 bij 20 meter (zo groot omdat het Veerse Meer zal fungeren als achterdeur van de scheepvaart van Vlissingen naar de rest van het land). PZC WOENSDAG 17 SEPTEMBER Het opwerpen van de dam start in 1959. De sluiting - 5 mei 1960 - gebeurt met behulp van eenheidscaissons, die in vier dagen wor den neergezet. Na de droogmaking van Wal cheren en het rampherstel zijn die caissons in de waterbouw niet meer weg te denken. Ook wordt gebruik gemaakt van een nieuwe waterstaatkundige methode voor het ma ken van een drempel in het sluitgat. Er wordt asfalt voor de afdekking toegepast, in plaats van de klassieke zinkstukken van rijs- en wilgehout. Om 14.22 uur precies is het zover. Twee eilanden raken aaneengesmeed en Noord-Beveland wordt uit zijn isolement verlost. Enkele maanden later stelt commis saris van de koningin jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot de weg over de dam open. De veer- verbindingen bij Kortgene en Kamperland kunnen verdwijnen. Het afsluiten van de Zandkreek is een mooie oefening voor een veel moeilijker karwei: het dichten van het Veerse Gat met een dam van 2,8 kilometer tussen Walcheren en Noord- Afsluiting van de Zandkreekdam Beveland. Elke getijcyclus trekt ruim 70 mil joen kubieke meter water door het Veerse Gat; dat vereist een speciale aanpak. In 1956 vangt het werk aan: een werkhaven tussen Veere en Vrouwenpolder. De aanleg van de dam zelf begint in 1958. Op de ondiepe On rustplaat wordt richting Noord-Beveland een flink stuk dam gemaakt, dat meteen een afdekking met asfalt krijgt. Het sluitgat van ongeveer 300 meter breed en een diepte van NAP -11 meter, wordt in 1959 aangevat. Met zinkstukken (voor het eerst ook van ny lon) en een enorme hoeveelheid stortsteen wordt een drempel gebouwd en het damvak tussen sluitgat en Walcherse oever opgespo ten. Twee huizenhoge Phoenixcaissons mar keren het gat. De vissers van Amemuiden kunnen nog altijd hun thuishaven bereiken. In 1961 komt daar definitief een eind aan. Waterstaat past een nieuwe sluittechniek toe: zeven enorme doorlaatcaissons (45 x 20 x 20 meter), met schuiven erin. Ze worden met open schuiven in het sluitgat geplaatst. Op 27 april gaan de schuiven dicht en daar mee ook het Veerse Gat. Zandzuigers spui ten meteen 2,5 miljoen kubieke meter zand op. Al in oktober '61 krijgt het verkeer toe gang tot de weg over de dam. de hoogste in Nederland. De vissers verhuizen naar Co- lij nsplaat. De afsluiting van de Grevelingen begint in 1958 met de aanleg van een 6 kilometer lan ge dam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Eerst komt er een werkhaven, bij Bruinisse. Daar wordt ook een schutsluis (125 bij 16 meter) aangelegd en een nieuwe gemeentehaven. Op de Plaat van Oude Tonge ontstaat volgens beproefd recept (zand opspuiten) het grootste deel van de dam. Er blijven drie stroomgaten over: een van 400 meter aan de Duivelandse kant en een dubbele geul van 1200 meter aan de Flakkeese zijde. Het kleinste gat wordt met eenheidscaissons gesloten (1962), nadat van nieuwe materialen (nylon, gietasfalt) een drempel is opgeworpen. Voor het bedwingen van het grote sluitgat in de bocht van Sint-Jacob en Krammer, wordt een splinternieuwe werkmethode geïntrodu ceerd: een kabelbaan, die het gat overbrugt en waarlangs gondels glijden, die stenen en andere stortmaterialen in het water depone ren. De kabelbaan wordt voor 8,2 miljoen gulden in Frankrijk gemaakt. Aanvankelijk gaat het mis. Bij het opspannen van de 9 cen timeter dikke kabel ontstaat een breuk. De problemen worden overwonnen en de kabel baan zorgt met 170.000 ton steen voor het op werpen van een stroombrekende dam. Aan beide zijden wordt zand opgespoten, bijna 3 miljoen kubieke meter. Minister van verkeer en waterstaat mr J. van Aartsen kan in het voorjaar van 1965 een nieuwe 'Deltaweg' openen. Het Volkerak tussen Haringvliet en Hol lands Diep wordt afgesloten vanwege de wa terhuishouding en verbetering van de ver keerssituatie. Bouw van een werkhaven bij Willemstad in 1957 vormt het startsein voor een reeks werkzaamheden: aanleg Helle gatsplein; een dam over de Hellegatsplaten in westelijke richting naar Goeree-Overflak- kee; een dam in zuidoostelijke richting naar Noord-Brabant; een brug tussen de Helle gatsplaten en Hoekse Waard. In de dam naar Noord-Brabant is een sluizencomplex (3 schutsluizen van 320 x 24 meter, een jachtensluis van 145 x 16 meter, een inlaat- sluis met 4 doorstroomopeningen van elk 30 meter breedte) opgenomen. De 4,5 kilometer lange dam over de Helle gatsplaten naar Goeree-Overflakkee ligt er vlot. De stroomgeul Ventjagersgat wordt met zand gesloten in 1959. De weg vanaf Den Bommel is in 1964 klaar. Dan is ook de brug over het Haringvliet bij Numansdorp gereed (1200 meter lang, met een beweegbaar deel van 35 meter, steunend op 11 pijlers). Goe ree-Overflakkee is in 1964 eiland-af. Resteert de eigenlijke afsluiting van het Volkerak. Voor het zover is, dient eerst het sluizencom plex te zijn afgerond, want het scheepvaart verkeer tussen Rotterdam en Antwerpen moet blijven doorgaan. Voor het landver- keer wordt een hooggelegen viaduct ge maakt (NAP +14 meter). In 1965 is het kar wei vrijwel geklaard. Met hulp van 12 door- laatcaisons gaat vervolgens het Volkerak in 1969 dicht. Met de afsluiting van het Haringvliet - het werk begint al in 1955 - worden in één klap veel voordelen binnengehaald: betere be veiliging van een groot gebied, betere ver deling van het zoete water, terugdringen van de verzilting. Voor afvoer van het over tollige Rijn- en Maaswater en afvoer van drijfijs wordt een unieke oplossing be dacht: een spuisluizencomplex met een doorstroombreedte van bijna 1000 meter en ernaast een schutsluis. Er kan 25.000 kubie ke meter water per seconde door de uitwa teringssluizen, die in het droge worden aan gelegd op een tijdelijk eiland middenin het Haringvliet. Voor de sluizen worden 21.800 palen (totale lengte 311 kilometer) geheid. Erop staan 16 pijlers, waartussen stalen sluisdeuren wor- Kabelbaan met gondels voor aanleg Brouwersdam antwoord Het Veerse Gat wordt Veerse Meer Dichten van de Markiezaatskade Plaatsen pijler stormvloedkering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 42