Bedenkingen Senaat tegen nieuw sociaal stelsel Deetman biedt Margriet en Pieter excuses aan Bredanaar bekent lange reeks verkrachtingen Hongerig na lange coma Stichting beticht Bouterse van doorverkoop medicijnen VERTRAGING DOOR VISUMCONTROLES Zacharov: slachtoffer van de FBI Almere stuurde rekeningen voor politic-optreden PROBLEMEN MET TOESLAGENWET PZC/binnen-buitenland Boeren veen deed 'eigen onderzoek' naar drugssmokkel Vandaag Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitzichten Vooruitzichten PvdA wil debat over uitwerking EG-sancties Deelname gemeld van Ford in Alfa Romeo WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 Mitterrand bedreigd met terreuraanslag BEIRUT, PARIJS AP/DPA) - De groepering die verantwoordelijk zou zijn voor de recente bom aanslagen in Frankrijk heeft dinsdag gedreigd met een aanslag op het presidentiële paleis in Parijs. Het in Beirut afgegeven dreigement was ondertekend door het Comité van Solidariteit met Arabische politieke Gevangenen (CSPPA). Opnieuw zal het Franse volk boeten voor het beleid van zijn regering, aldus de verklaring. "Laat Chirac weten dat wij sterker zijn dan al zijn departemen ten." Mitterrand werd beschuldigd van het "zich vrijwillig onderwerpen" aan de Amerikaanse en Israëlische ge heime diensten. „We zijn in staat om de ene na de ande re bomaanslag te plegen. Dat hebben we tot nu toe gedaan en dat zullen we blijven doen." aldus de verklaring. De organisatie eiste opnieuw de vrijla ting van George Ibrahim Abdallah, Anis Naccache en Varoujian Garbid- jian. Abdallah wacht na het uitzitten MIAMI (ANP) - De contacten die de Surinaamse kapitein Etienne Boeren- veen heeft gehad met vermeende drugssmokkelaars in Miami pasten volgens hem in het kader van een ei gen onderzoek naar drugshandel tus sen de VS en Suriname. Dit verklaarde Boerenveen dinsdag tijdens zijn getuigenverhoor, één dag vcjor het slotpleidooi in het proces dat tegen hem en de twee andere Surina- mers Cylvion en Ricardo Heymans in Miami wordt gevoerd op beschuldi ging van drugssmokkel. Vorig jaar is in Suriname een onder zoek geweest naar een transport van ether, een stof die nodig is voor de be reiding van cocaïne. De Surinaamse militair zei dit onderzoek te hebben willen voortzetten. Volgens hem is hij „bedrogen" door Cylvion Heymans, die hem „erin liet lopen". van een eerder opgelegde straf een pro ces waarin hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moorden op een Israëlische diplomaat en een Ame rikaanse militaire attaché. Volgens de Franse geheime dienst is Abdallah de leider van de Libanese Gewapende Revolutionaire Brigades. Zowel Naccache als Garbidjian zijn veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Volgens de Franse politie is er inmiddels weinig twijfel meer dat de aanslagen inderdaad zijn gepleegd door aanhangers van Abdallah. Er is een hoge beloning uitgeloofd voor het vinden van de daders. Van de 25 Liba- nezen die na de bomexplosie in het Pa- rijse politiehoofdkwartier werden op gepakt zaten er gisteren nog vast. Een ongedateerde foto van Ibrahim Abdallah leider van een Libanese terreurgroep die in Frankrijk in de gevangenis zit en wiens vrijlating door Arabische terroristen wordt geëist. Het weer komt onder invloed van een hogedrukgebied dat zich richting ons land uitbreidt. De depressies zijn nu gedwongen een zuidelijker baan te ne men en kunnen het weer in onze omge ving niet meer beïnvloeden. Het hoge drukgebied houdt een noordelijke wind in stand, die vanmiddag matig tot hard is. De aangevoerde lucht is af komstig van de Poolstreken en dus erg koud. Er komen stapelwolken in voor waaruit soms een klein beetje regen kan vallen. De zonnige perioden zullen echter overheersen. De temperatuur in de middag kan door de zonneschijn nog net oplopen tot 15 graden. Wind: noord 4-5, vanmiddag 5-6 Bft; zicht: goed; temperatuur kustwater: 1 5graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maxi mum golfhoogte monding Schelde's: ruim een halve meter. ZON EN MAAN 18 september VM 0734 Zon op 0718 Maan op 2005 onder 1948 onder 0715 uur cm uur cm Woensdag 17 september Vlissingen 2.11 228 14.28 213 Terneuzen 2.30 249 14.46 234 Zierikzee 4.25 143 16.35 123 Hansweert 3.11 268 15.27 249 Wemeldinge 4.30 157 16.45 138 Oost.mnd. 2.10 171 14.35 148 Bruinisse 4.55 164 17.05 145 Donderdag 18 september VM7.34 Vlissingen 2.50 241 15.05 229 Terneuzen 3.10 260 15.24 249 Zierikzee 5.10 144 17.15 129 Hansweert 3.55 278 16.06 260 Wemeldinge 5.15 158 17.20 144 Oost.mnd. 2.50 181 15.10 158 Bruinisse 5.35 166 17.45 151 uur cm Woensdag 17 september Voor donderdag: de kern van het ho- gedrukgebied bevindt zich nog dichter in de buurt. De wind wordt oostelijk en de temperatuur gaat voorzichtig enke- .le graadjes omhoog. Het is overwe- gend zonnig en droog. Voor vrijdag tot en met zondag: de temperatuurstijging zet door. Zater dag en zondag kan het bijna 20 graden worden. Het is zonnig en droog. Zon dagmiddag kans op een onweers buitje. Vlissingen 8.32 163 20.59 216 Terneuzen 8.55 178 21.24 230 Zierikzee 10.45 95 23.00 129 Hansweert 9.20 194 21.50 246 Wemeldinge 10.55 106 23.10 140 Oost.mnd. 8.30 102 20.45 144 Bruinisse 11.05 110 23.25 144 Donderdag 18 september Vlissingen 9.11 167 21.39 221 Terneuzen 9.36 181 22.05 234 Zierikzee 11.25 90 23.45 128 Hansweert 10.02 197 22.31 249 Wemeldinge 11.30 102 23.50 139 Oost.mnd. 9.05 101 21 20 147 Bruinisse 11.40 106 0.05 144 Door de Deltawerken kan het getij in de Weerraporten 16 september 20 uur. Amsterdam half bew. Wind nno 4 °C 15 Aberdeen zwaar bew. zzw 3 14 Athene onbewolkt ono 6 34 Barcelona zwaar bew. windst 28 Weersvooruitzichten voor donderdag en Berlijn regen w 2 13 vrijdag: Boedapest onbewolkt zzo 2 30 Bordeaux regenbui zzw 2 22 Zuid-Scandinavië: Zonnige perioden en Brussel zwaar bew. no 3 11 droog. Middagtempera tuur geleidelijk Dublin onbewolkt nno 1 14 stijgend tot 14 a 18 graden. Frankfort regen nno 5 11 Benelux en noord-Duitsland: Flinke Genève onbewolkt z 2 30 zonnige perioden en droog. Middagtem- Helsinki zwaar bew. w 5 10 peratuur stijgend tot ongeveer 19 graden. Innsbruck onbewolkt zzo 5 27 Britse Eilanden en Ierland: Zonnig en Klagenfurt onbewolkt wnw 4 28 droog. Middagtemperatuur van 15 gra Kopenhagen onbewolkt w 4 16 den in Schotland tot 21 in zuid-Engeland. Lissabon licht bew. wzw 5 24 Midden- en zuid-Duitsland en noord- en Locarno zwaar bew. windst 20 midden-Frankrijk: Flinke zonnige perio Londen zwaar bew. nno 6 15 den en droog, Middagtemperatuur stij Luxemburg regen no 7 9 gend tot 20 a 25 graden. Madrid regenbui nnw 2 24 Zuid-Frankrijk: Zonnig en nagenoeg Malaga zwaar bew. zw 6 32 droog. Middagtemperatuur 25 tot 30 gra Mallorca onbewolkt windst 34 den. Malta onbewolkt zw 1 30 Portugal: Half tot zwaar bewolkt en Moskou zwaar bew. w 2 19 plaatselijk een regen- of onweersbui. München half bew. nno 2 26 Middagtemperatuur omstreeks 25 gra Nice onbewolkt o 5 25 den. Oslo half bew. nw 6 16 Spanje: Half tot zwaar bewolkt en enkele Parijs regen nno 6 10 regen- of onweersbuien. Middagtempera Rome onbewolkt windst tuur 25 tot 31 graden. Split onbewolkt windst 30 Italië en de Joegoslavische kust: Droog Stockholm licht bew. w 3 14 en vrij zonnig. Middagtemperatuur 23 tot Warschau regen nnw 2 16 30 graden. Wenen onbewolkt zo 3 28 Alpenlanden: Donderdag half tot zwaar Zurich half bew. no 2 27 bewolkt en een enkele bui. Middagtem Casablanca half bew. w 3 29 peratuur 18 tot 22 graden. Vrijdag zonnig Cyprus onbewolkt wzw 3 32 en droog en middagtemperatuur rond 25 Istanbul onbewolkt no 6 29 graden. De sinds dinsdag geldende visum plicht voor bezoekers van Frankrijk vertragen het betreden van Franse bodem met maximaal een uur. De maatregel geldt niet voor mensen met een paspoort uit een EG-land of Zwit serland. Volgens berichten van lucht havens en grenskantoren deden zich echter nergens onoverkomelijke pro blemen voor. De reizigers toonden meestal begrip voor de anti-terroristische veiligheids maatregel, die van kracht werd na vijf bomaanslagen in elf dagen met twee doden en meer dan 100 gewonden. Op de Franse luchthavens vormden zich de meeste files, omdat men hier, in tegenstelling tot de grensovergangen te land, alle papieren controleerde. Het inzetten van militairen aan de grenzen kwam dinsdag pas langzaam op gang kwam. De meeste landen waarvoor de visum plicht is ingevoerd, toonden zich offi cieel vol begrip voor de terrorismebe- strijdende aard van de maatregel. Zweden heeft evenwel besloten een vergadering van de Noordse landen bijeen te roepen ter bespreking van het Franse besluit. Het overleg met Noorwegen en Fin land zou moeten leiden tot een ge meenschappelijk standpunt over eventuele gezamenlijke tegenmaatre gelen. Denemarken valt buiten het Zweedse initiatief, want het wordt als lid van de EG niet door het Franse besluit getrof fen. Franstalige landen die nog nauwe banden hebben met Parijs waren enigszins verstoord over het gebrek aan overleg over de maatregel. In het Noordfranse Tourcoing controleerden gendarmes geassisteerd door Franse militairen het grensverkeer. DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft enkele technische problemen met de herziening van het stelsel van sociale zekerheid, dat op 1 januari moet ingaan. Die problemen spitsen zich toe op de toeslagenwet en de ge lijkstelling van de samenwonenden met gehuwden, zo blijkt uit het voor lopig schriftelijk verslag dat de Se naat dinsdag uitbracht. De toeslagenwet is voornamelijk be doeld om te voorkomen dat partners zouden moeten rondkomen van een uitkering beneden het gezinsmini mum. PvdA en VVD vragen zich af of dit geen belemmering vormt voor af spraken tussen werkgevers en werkne- GRONINGEN (ANP) Minister Deetman (on derwijs en wetenschap pen) heeft aan prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven per brief zijn excuses aangebo den voor het uitlekken van het feit dat hun zoon prins Maurits een stu diebeurs heeft aange vraagd. De minister vindt dat in dit geval de privacyre gels zijn geschonden. Dit heeft een woordvoerder van de minister dinsdag meegedeeld. Het onderzoek van het ministerie naar het uit lekken heeft volgens de woordvoerder nog geen resultaat opgeleverd. Eventuele strafmaatre gelen zullen pas geno-' men worden als het on derzoek is afgerond, al dus de woordvoerder. Schorsing is een van de mogelijke strafmaatre gelen. De aanvraag van de stu diebeurs voor prins Mau rits kwam vorige week naar buiten via het per soneelsblad van de Cen trale Directie Studiefi nanciering, die in Gro ningen zetelt. In het blad was een kopie van de be wuste aanvraag afge drukt. mers om de uitkering aan te vullen met een werkgeversbijdrage. Als die werkgeverstoelage bovenop de toeslag komt kan de uitkering plus toeslag van het rijk voor iemand die NEW YORK (UPI/AFP) - De Russische VN-functionaris, Gennadi Zacharov, die eind augustus in New York werd gearresteerd op beschuldiging van spionage, heeft dinsdag verklaard het slachtoffer te zijn geworden van een samenzwering van de Amerikaanse federale recherche (FBI). Zacharov (39) zei dat de Verenigde Sta ten uit waren op het verstoren van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Vol gens hem is zijn zaak onvergelijkbaar met die van Nicholas Daniloff, de Ame rikaanse journalist die in Moskou werd gearresteerd, eveneens op ver denking van spionage. De Sovjet-func tionaris stelde dat hij slechts onder zoek deed. Zacharov, die als wetenschapper bij de VN werkte, ontkende herhaaldelijk zich aan spionage schuldig te hebben gemaakt. De Russische VN-medewerker werd aangehouden nadat hij geprobeerd had militaire documenten (over een vliegtuigmotor) te kopen van een in formant die samenwerkte met de FBI. Hij werd vrijdag onder een aantal voorwaarden overgedragen aan de Sovjet-ambassade in New York. oorspronkelijk een laag inkomen ge noot, tot 130 procent boven het aan vankelijke inkomen uit werk uitstij gen. De beoogde gelijke behandeling van samenwonenden met gehuwden in het uitkeringsstelsel blijft voor de politiek een probleem vormen. Het gaat daar bij onder meer om homoseksuelen. Het CDA vreest voor partners van ge lijk geslachteen „subjectieve beoorde ling" en vraagt waarom niet gekozen is voor een overgangsmaatregel in de toeslagenwet. Ook de PvdA staat een overgangsmaatregel voor. ALMERE (GPD) De gemeente Al mere heeft rekeningen voor politie kosten verstuurd naar organisatoren van sportevenementen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken is dit ongebrui kelijk en zelfs ongewenst. De Almeerse gemeenteraad wenst op heldering over deze zaak. Het college heeft inmiddels in allerijl besloten geen nota's meer te sturen en trekt waarschijnlijk de verzonden rekenin gen in. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil op korte ter mijn mogelijk nog deze week een debat met minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken over econo mische sancties tegen Zuid-Afrika. Dat zëi J. Wallage, fractie-specialist Zuid-Afrika, dinsdag in Den Haag bij de presentatie van het rapport van het Shipping Research Bureau over oliele veranties aan Zuid-Afrika. Wallage wil meer duidelijkheid over de uitwerking van door de EG genomen sanctie maatregelen. Volgens Wallage is vast komen te staan dat het tot nu toe door minister Van den Broek gevoerde „beleid van dialoog schipbreuk heeft geleden". M. Smits van het Shippings Research Bureau kondigde dinsdag een interna tionale actiedag op 15 november van dit jaar tegen Shell aan wegens de ver meende betrokkenheid van deze mul ti-national bij het ontduiken van het olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Die betrokkenheid komt volgens Smits opnieuw duidelijk naar voren in een dinsdag gepresenteerde rapport. Van de in totaal 83 geïdentificeerde tankers vertrokken 17 tankers vanuit Brunai naar Zuid-Afrika samen goed voor ongeveer 6 procent van olie-be hoefte van dat land in '83-'84. Shell heeft een sleutelpositie bij de oliehan del van Brundi. BREDA (GPD) De Bredase politie heeft met de aanhouding van de 26-jarige T. S. uit die plaats vijftien verkrachtingen en veertien aanrandingen opgelost. S. heeft deze gevallen, die tussen juni '80 en augustus dit jaar zijn gepleegd, bekend. De vrouwelijke slachtoffers varieerden in leeftijd van 18 tot 77 jaar. Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056 MILWAUKEE (AP) Het eerste wat de 23-jarige Michael Mcclure na veertien maanden in coma te hebben gelegen zei, dat hij honger had. De jonge Amerikaan was ruim een jaar geleden buiten bewustzijn geraakt door een hersen- stoornis. Zijn moeder Dottie naast hem op de foto - waakte bij zijn bed toen hij uit de coma kwam. Lachend vertelde Mcclure aan de pers hoe hij toen reageerde. De Bredanaar is op 19 augustus aange houden in zijn woning wegens ver krachting van een 73-jarige vrouw op 29 juli dit jaar in het Bredase Mastbos. Na lange verhoren bekende S. de ver krachtingen en aanrandingen. De eer ste zou hij gepleegd hebben op 21 juni '80. Een kamerbewoonster werd het slachtoffer. Verdachte nam daar ook nog geld weg. Hierna kwamen regelmatig meldingen van verkrachtingen en aanrandingen binnen bij de politie. Veelal wist de da der de woning binnen te komen door via de brievenbus de buitendeur te openen. Ook enkele keren was hij via een raam naar binnen geklommen. Als de slachtoffers zich verzetten, dreigde hij met geweld. Een tweede serie noemt de politie de verkrachtingen vanaf begin '84 tot 11 augustus '86. Daarbij ging het ook om MILAAN (DPA) - Het Amerikaanse automobielconcern Ford heeft met Alfa Romeo overeenstemming be reikt over deelneming in het noodlij dende Italiaanse staatsautomobiel- concern. Ford zal in eerste instantie een belang nemen van dertig procent. Dit zal na drie jaar worden vergroot tot 51 procent, zo heeft het Italiaanse economische weekblad „II Mondo" dinsdag gemeld. Afgesproken zou zijn dat de dagelijkse leiding van Alfa in Italiaanse handen blijft en dat het merk Alfa Romeo wordt gehandhaafd. Volgens II Mondo heeft de Italiaanse regering op grond van deze toezeggingen van Ford al toe stemming gegeven voor het samen gaan. Ford zal in de raad van commis sarissen een vertegenwoordiging krij gen die overeenkomt met de kapitaal deelneming. Ford zal tot eind 1989 de verliezen van Alfa Romeo dragen. Het gaat daarbij naar verwachting om ongeveer 700 miljard lire (1,15 miljard gulden). Bo vendien zal het Amerikaanse concern het leeuwedeel van de 3.600 miljard li re (5,9 miljard gulden) aan voorgeno men investeringen voor de periode 1987-1995 voor zijn rekening nemen. vrouwen die op straat lastig werden gevallen. De dader maakte dan meest al gebruik van een plaid dat hij over het hoofd van het slachtoffer gooide. Daarna werd de vrouw naar een stille plaats gesleept en verkracht. De dader sprak hierbij enkele woorden in het Engels. De meeste slachtoffers van de ver krachtingen en aanrandingen zijn door de zedenpolitie in contact ge bracht met hulpverlening, zoals het Centrum Hulpverlening Slachtoffers van Misdrijven in Breda (CHSM). Een rechercheur van de zedenpolitie en een medewerkster van het CHSM hebben alle slachtoffers bezocht. Het is gebleken dat sommige vrouwen nog steeds moeite hebben met de emo tionele verwerking van het gebeurde. ROTTERDAM (GPD) De Surinaam se legerleider Bouterse verkoopt uit Nederland gestuurde medicamenten door aan het naburige Frans-Guyana. Een groepje gevluchte Surinamers, dat dinsdag in Rotterdam de oprich ting van de Stichting Steun 'Vrij Suri name' bekendmaakte, zegt daarvan harde bewijzen te hebben. Die wil de groep zo snel mogelijk door spelen aan de regering en Tweede-Ka merleden en zo stopzetting van de on langs op gang gekomen humanitaire hulp aan Suriname bewerkstelligen. De stichting wil zelf hulp geven aan mensen die slachtoffer zijn geworden van de strijd tussen het leger en de groep-Brunswijk. Dat hierbij hulpgoe deren in handen van het verzet vallen wordt 'zeer wel mogelijk geacht'. Nederland heeft de regering van Suri name als humanitaire hulp voor een bedrag van drie miljoen gulden aan medicijnen en verbandmiddelen in het vooruitzicht gesteld. Voor een half mil joen is al verstuurd, de rest staat op punt van verzending. Na de december moorden in 1982 heeft Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname op geschort. Volgens de ex-politicus S. Rasam, die zitting heeft in het bestuur van de gloednieuwe stichting, zou de Neder landse regering er goed aan doen de rest van de medische hulpmiddelen niet naar Paramaribo te versturen. De stichting wil zelf inzamelingen hou den, waarbij ook op steun van de Ne derlandse bevolking wordt gehoopt. Rasam zei dat 30.000 bosnegers in een gebied rond Albina, ten oosten van Pa ramaribo, dat net zo groot is als heel Nederland, al hun spullen zijn kwijtge raakt nadat legereenheden van Bou terse er vijf dorpen zouden hebben platgebrand. Dit zou zijn gebeurd in een poging de opstandelingengroep van Ronnie Brunswijk op te sporen. Rasam zei dat Bouterse deze 30.000 bosland-creolen, ondanks dat zij zich niet tegen hem verzetten, toch als zijn vijanden is gaan beschouwen. „Daar om zijn zij verstoken van hulp die wij ze willen geven". Rasam wilde niet zeggen op welke manier de hulpgoederen dan bij de creolen komen. „Er bestaan aanvoer lijnen. Als we die echter vandaag be kend zouden maken, zijn ze morgen opgeblazen", zo zei Rasam. De bestuursleden van de nieuw ge vormde stichting zeggen geen bindin gen te hebben met het bestaande Suri naamse verzet in ons land, maar wel 'sympathiek' te staan tegenover de ac ties om het bewind van Bouterse om ver te werpen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen, tel. (01184) 84000.' Middelburg: Markt51, 4331 LK Middelburg, tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes, tel.(01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000: 's avonds op zondag t m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing optevolgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000: zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 68,65; franco per post 82,50; per maand 23,65; jaarabonnement 262,50; jaarabonnement franco per post 317,50; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3