Overdracht reportagecaravan WEKEN ZITTEN DUBBEN WELKE HOME COMPUTER 'T MOEST WORDEN? Middelburg zet vaart achter invulling van Vitriteterrein MDGO Vlissingen: voor nieuwe afdeling in Goes is geen plaats PZC/ provincie ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Serie inbraken in Vlissingen Doorbraak in scholenruzie Hulst en Terneuzen DIRECTEUREN WONINGBOUWCORPORA TIES: 21 JU ALGEMENE ZEEl JWSF./MTDDF.T .RI JRG Brand beschadigt auto in Oostburg WERK HAVENKOM BEGINT 1 DECEMBER Haast Strafvermindering voor Vlissinger in hoger beroep Papegaaienburg Keukenbrandje in woning Vlissingen door kortsluiting WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 9 BRUINISSE - Met een simpele druk op een knop, waar na de begintune van de ziekenomroep Nomen Nescio viel te horen, heeft directeur L. Ottens van de Rabo bank Oost-Duiveland dinsdagavond in het bankge bouw te Bruinisse officieel een reportagecaravan aan die omroep overgedragen. De caravan, compleet met apparatuur waardoor het opnemen en uitzenden van programma's nu ook mobiel kan, is mogelijk gemaakt door een donatie van de landelijke stichting 'Steun door Rabobanken'. Met de overdracht van de caravan is één van de grootste wensen van de ziekenomroep Schouwen-Duiveland ver vuld. Zo'n 4,5 jaar geleden begon de omroep, nadat in 1972 al een gelijknamige omroep in Goes uitzendingen verzorgde voor onder meer de patiënten in het Berg- zichtziekenhuis, met het verzorgen van radioprogram ma's voor het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Opna mes werden gemaakt in de Goese studio, waarna mede werkers met een band onder de armen over de Zeeland- brug togen. Daar kwam een aantal jaren geleden al een einde aan. toen mede dankzij giften, een eigen geluids studio kon worden ingericht in het ziekenhuis te Zierik zee. „In de toekomst betekent de overdracht van de caravan dat we meer op lokatie kunnen gaan opnemen en uit zenden", aldus de verheugde voorzitter van het Nomen Nescio-werkbestuur. Harrie van Rooijen. In dat kader dacht hij aan het opnemen van concerten van fanfares en koren over geheel Schouwen-Duiveland. Ook een di recte reportage van de Zierikzeese avondvierdaagse en van de viering van koninginnedag behoren nu tot de mogelijkheden. Directeur Ottens sprak de wens uit dat met de nieuwe apparatuur een verblijf in het ziekenhuis kan worden veraangenaamd en dat zo'n verblijf door de muziek 'wel licht korter lijkt'. Waarnemend voorzitter van het stich tingsbestuur van de ziekenomroep, J. C. Schout, dankte de bank voor de gift van ruim 8500 gulden. „Ik hoop dat in lengte van dagen gebruik kan worden gemaakt van de apparatuur", aldus Schout. De stichting 'Steun door Rabobanken' heeft als doelstelling het 'bevorderen van de maatschappelijke ontplooiing voor minder-bedeel- den en het scheppen van voorwaarden voor die ont plooiing'. Vorig jaar schonk de stichting zowel in bin nen- als buitenland een bedrag van ruim 3,2 miljoen gul den. De helft van het geld wordt bijeengebracht door lo kale banken; Rabobank Nederland past de andere helft bij. Het overgrote deel van het geld komt ten goede aan projecten in ontwikkelingslanden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de provinciale staten zich in de vergadering van aanstaande vrijdag over de Zeeuws-Vlaamse scholen kwestie zouden uitspreken. Nadat gs afgelopen maandag met een afvaardi ging van het Hulster schoolbestuur overlegden is er ruimte om naar moge lijkheden te zoeken om zowel in Ter- neuzen als Hulst een school te behou den. In feite zou dé provincie op korte ter mijn al een advies over de scholen in Terneuzen en Hulst aan het ministerie van onderwijs moeten geven. De staatssecretaris heeft echter toege stemd in een verlenging van de ter mijn, waarbinnen het provinciaal ad vies mag worden ingediend. OOSTBURG De personenauto van mevrouw E. K. M. uit Aardenburg is dinsdagavond omstreeks zes uur aan de voorzijde zwaar beschadigd door een brandje. Dit gebeurde op het Raadhuisplein te Oostburg. Tijdens het rijden rook mevrouw M. een benzinelucht, die werd gevolgd door rook die vanonder de motorkap kwam. Het motorisch gedeelte van de auto brandde geheel uit. Het snelle op treden van de Oostburgse brandweer voorkwam erger. De oorzaak is ver moedelijk een lekke benzineleiding ge weest. In de auto was een gasinstalla tie gemonteerd. Door alleen maar op gas te rijden is de benzineleiding ver moedelijk verdroogd en gaan lekken. Directeur L. Ottens irechts) van de Rabobank Oost-Duiveland schudt de hand van voorzitter Harrie van Rooijen van het werkbestuur van de ziekenomroep Nomen Nescio, tijdens de overdracht van de reportagecaravan aan de ziekenomroep. MIDDELBURG - Een dagje dubben met architect Aldo van Eyck en zijn vrouw (ook architect) en zie: er is een nieuw plan voor de uitbreiding van de Middelburgse jachthaven, onder deel van het Vitriteterrein. Nog deze week beslissen b en w of de nieuwe havenkom met ongeveer 30 lig plaatsen, die op de oude tekening ten zuiden van het VOC-gebouw stond aangegeven, een flink stuk naar het westen schuift en in de vorm van een Zoals gemeld was constructief overleg tot nu toe niet gevoerd, omdat het be stuur van de rooms-katholieke mdgo- school in Hulst weigerde aan de be sprekingen deel te nemen. De toezeg ging van begin deze week betekent een doorbraak in een lange impasse. Op het provinciehuis werd dinsdag, toen gs in principe besloten nog geen defini tief standpunt van de staten te vragen, verheugd op de nieuwe ontwikkeling gereageerd. Wel met een slag om de arm, want het algemeen bestuur van de Hulster school moet nog toestem ming geven voor de gevonden oplos sing. Het is echter zeer waarschijnlijk dat het bestuur een fiat zal geven. Mocht dat deze week niet gebeuren, dan handhaven gs het statenvoorstel, waarin ondubbelzinnig de voorkeur wordt gegeven aan één Zeeuws- Vlaamse mdgo-vestiging in Terneu zen. Leegstand in sociale sector valt wel mee uitvergrote letter '1' aansluit op de dokhaven. Gaat de operatie door (en er is haast geboden: uiterlijk 1 december moet er in het kader van de terugploegrege- ling, een subsidiesysteem van Den Haag, met het werk aan de dokhaven worden begonnen), dan komen er langs de Maisbaai woningen. En over de plaats van het hotel (of een ander markant bouwwerk) op de 'punt' valt te twisten. Wethouder van ruimtelijke ordening A. Bergshoeff en directeur gemeente werken ir C.J.M. van Unen legden het idee -door Van Eyck verdedigd met het oog op een betere belevingswaarde van het gebied- dinsdagavond voor aan de raadscommissie, die in spoed vergadering bijeen was geroepen. De helft van de leden was voor, de andere helft tegen, al bleken de messen niet zo scherp geslepen, dat b en w serieus hinderpalen hoeven te verwachten. Nauwelijks drie kwartier later, even na achten, opende gemeentevoorlichter Gerard Baijens op de maquettezolder van het stadhuis een informatie-avond voor de bevolking, waar de schets voor de tweede maal werd gepresenteerd. „Kunnen we nog meer veranderingen verwachten van de familie Van Eyck?", informeerde het PPR-raads- lid J. Spek zuurzoet in de raadscom missie. Hij en zijn D66-collega drs W. Ovaa lieten doorschemeren niet ge lukkig te zijn met de haast van b en w bij het invullen van het Vitritegebied. Spek: „In de vakantie komt ineens de aankondiging dat Van Eyck tot super visor is benoemd, nu ligt er een gewij zigde tekening, waarover we in een kwartier moeten beslissen". Hij miste „een kostenplaatje", wilde inzicht in DEN HAAG Het Haagse Gerechts hof heeft maandag de 59-jarige Vlis singer C. N. G. minder rij-ontzegging opgelegd voor rijden onder invloed van alcohol en medicijnen dan dan waartoe de Middelburgse politierech ter hem op 31 oktober had veroor deeld. De man werd verder vrijge sproken van doorrijden na een aanrij ding, zoals de procureur-generaal mr P. Bos ook had geëist. G. werd maandag veroordeeld tot twee weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf en één week voorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging, met een proeftijd van twee jaar. De politierechter legde hem eer der twee weken gevangenisstraf en een jaar rij-ontzegging op, beide onvoor waardelijk. In dit vonnis was ook be trokken. dat de verdachte op 10 april vorig jaar zou zijn doorgereden na een aanrijding. De Vlissinger was in hoger beroep ge gaan, omdat de zaak in Middelburg te snel zou zijn afgehandeld. Bovendien kwam de politie hem aanhouden, toen hij thuis aan het eten was en sterke drank consumeerde. Zijn raadsman mr E. H. A. Schute pleitte voor vermin dering van de rij-ontzegging, omdat zijn cliënt zijn rijbewijs niet zou kun nen missen in verband met zijn ge zondheid. de bevoegdheden van de supervisor en geloofde weinig van de verzeke ring van Bergshoeff, dat de keus voor bepaalde woningtypen nog niet is ge maakt, hoe aantrekkelijk (vooral voor een aannemer) luxueus bouwen aan het waterfront van de Maisbaai ook mag zijn. Zoals bekend krijgt een combinatie van twee bouwbedrijven, De Delta en de Walcherse Bouw Unie, de kans om een plan voor het Vitriteterrein te ont wikkelen. Aldo van Eyck, die afgelo pen woensdag in Middelburg was voor overleg met de gemeente en de aanne mersbedrijven, kan daarbij eventueel optreden als architect, maar dat ge beurt dan buiten verantwoordelijk heid van de gemeente, legde de wet houder uit. Voor 'Middelburg' heeft hij tot taak de invulling van het gebied en vooral de stedebouwkundige kwaliteit ervan te „bewaken". Dat De Delta en WBU „carte blanche" hebben -zoals Spek suggereerde- ontkende hij. De commissie hield het uiteindelijk bij „half-om-half'. Vóór: de CDA'ers Bergshoeff en A.P. van Mourik en D66'er Ovaa. Tegen: Spek (PPR), L.A. Kodde (SGP/RPF/GPV) en de PvdA'er J. Korstanje, die overigens te kennen gaf niet namens zijn fractie te spreken. Op de maquettezolder hoorden enkele tientallen bezoekers korte tijd later dat er bij het graven van de dokhaven en bijkomende (riolerings- en bestra tings-(werkzaamheden een straf tijd schema wordt gehanteerd. Op 1 de cember gaat het karwei van start, in juni '87 is de haven zover klaar dat er boten kunnen binnenvaren en half 1988 wordt het project afgerond. (Advertentie) VLISSINGEN - Het valt in Zeeland wel mee met de leegstand van woningen in de sociale sec tor. Alleen in Vlissingen en in wat mindere mate in Terneuzen kampen de grote woningbouw- corperaties met lege woningen. In Goes, Middelburg en Terneuzen is dat niet of nauwelijks het geval. Dat vertellen de directeuren van de woningbouwcorperaties in de wat grotere Zeeuwse steden desgevraagd in een reactie op de notitie woningbouw 1986 van de provinciale planolo gische dienst Zeeland. In die notitie wordt gewag gemaakt van toenemende leegstand en een te rugloop van het aantal door de ge meenten ingediende woningbouw plannen. Van die leegstand is volgens de directeur van de Goese regionale woningbouwvereniging samenwer king, J. F. J. Franken, in zijn gebied nauwelijks sprake. „Op een bestand van 5600 huizen staan er 40 langere tijd leeg. Dat zijn duurdere eengezinswo ningen". legt hij uit. J. P. Onderdijk van de woningbouwvereniging Mid delburg heeft te maken met 'wat leeg stand'. Hij rekent dan de flat die mo menteel in Middelburg-zuid een kopje kleiner wordt gemaakt niet mee. Door die operatie moest voor ruim 100 ge zinnen een andere woning gezocht worden. In Zierikzee is het al niet veel anders. Ook daar staan er, van de 3600 wonin gen die de corperatie Beter Wonen in bezit heeft, 7 een maand of langer leeg. Een drietal daarvan wordt binnenkort omgebouwd en geschikt gemaakt voor meerdere huurders. Alleen in Vlissingen is sprake van een flinke structurele leegstand. Volgens de directeur van de woningbouwver eniging Vlissingen, A. Raas, gaat het om een aantal van 100 tot 110 huizen. Dat zijn duurdere eengezinswoningen in Papegaaienburg en flats in Paau- wenburg. In Terneuzen. zo laat de directeur van de woningbouwvereniging J. Engels- ma weten, komt de leegstand net iets boven het landelijk gemiddelde. Hij wijst er op dat in deze stad erg veel flats staan. Te veel eigenlijk gelet op de samenstelling van de stad. Engels- ma schat dat het aantal flatwoningen éénderde uitmaakt van het totaal aan tal woningen. In een reactie op deze uitspraken van de zijde van de grotere Zeeuwse wo- ningcorperaties vraagt een woord voerder van de directie van de volks huisvesting in Zeeland zich af wat de directeuren onder leegstand verstaan. „Dat is voor ons zowel de leegstand die MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur lijkt er uiteindelijk toch in ge slaagd om de beide besturen van de mdgo-scholen (middelbaar dienstver lenend en gezondheids-onderwijs) in Hulst en Terneuzen rond de tafel te krijgen. Gedeputeerde staten willen voorstellen om het advies over de ver deling van afdelingen over beide scholen tot de statenvergadering van volgend jaar februari uit te stellen. De twee schoolbesturen krijgen tot 15 de cember de tijd om tot een vergelijk te komen. VLISSINGEN - Bij de Vlissingse ge meentepolitie zijn dinsdag verschil lende aangiftes van inbraken binnen gekomen. Ze zijn alle gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Zo moest een kapsalon aan de Vrede- hoflaan het ontgelden. Daar werd een deur geforceerd en er wordt een geld bedrag van 345 gulden vermist. Bij een bakkerij aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg haalden onbekenden wat klein geld en enkele repen choco lade weg. Men kwam binnen na het for ceren van een raam. Verder werd ingebroken bij een Chi nees restaurant in de wijk Papegaaien burg. Op het eerste gezicht werd niets vermist. Wel werd een ruit van 1 meter bij 1,5 meter gebroken. Ook uit de Franciscusschool aan de Flamingoweg wordt niets vermist. Wel is ook dit gebouw in dezelfde nacht door onbekenden doorzocht. Verder werd dinsdag nog aangifte ge daan van een diefstal die zondagmor gen moet zijn gepleegd in een woning aan de Irislaan in Vlissingen. Uit de woonkamer werden 6000 Franse fran ken gestolen, 500 Duitse marken en een biljet van 100 gulden. Men kwam Door verlaging van de huren boekt de Woningbouwvereniging Middelburg succes bij het terugdringen van de leegstand hier binnen met een valse sleutel. in de Edelstenenbuurt. na een verhuizing ontstaat als de structurele leegstand, dus het totaal van lege huizen". Ondanks de volgens de provinciale planologische dienst bestaande leeg stand worden woningzoekenden in Zeeland regelmatig geconfronteerd met lange wachttijden. „Dat geldt in derdaad voor bepaalde wijken, zoals Goes-zuid", beaamt de heer Franken, „Maar als iemand een wat duurdere eengezinswoning kan betalen kunnen we hem of haar meteen helpen". In Goes wordt, zoals bij de meeste wo ningbouwcorperaties, nadrukkelijk gelet op de relatie inkomen-huur. Wanneer het loon van een woningzoe kende hoog is wordt een wat duurdere VLISSINGEN In een woning aan de Hogeweg in Vlissingen is dinsdag morgen vroeg brand uitgebroken in de keuken. Volgens brandweercom mandant W. P. van Leersum werd de brand veroorzaakt door kortsluiting in de combinatie koel- en vrieskast. Doordat de bewoners op vakantie wa ren. werd de brand pas ontdekt toen de rook naar buiten sloeg. Een buurman wist het vuur te blussen, nadat hij eerst de elektriciteit had ontkoppeld. De brand veroorzaakte een hevige rookontwikkeling. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. De brandweer volstond met het venti leren van de woning. woning toegewezen. Deze woningzoe kende komt niet in aanmerking voor een goedkope woning. Omgekeerd houden de corperaties er het beleid op na dat dure woningen niet aan men sen worden toegewezen als ze, gelet op hun inkomen, de huur toch niet of met erg veel moeite kunnen betalen. Franken: „In dat laatste geval laten we een woning liever leeg staan, al kost dat ook geld". Van de zijde van de directie volkshuis vesting in Middelburg wordt dat be leid ondersteund. „Dat is een redelijk verstandige beslissing. Als je een wo ning toewijst aan iemand die hem toch niet kan betalen, los je wellicht de leeg stand op. Maar dan verschuif je het probleem, want er komen dan weer problemen in verband met huurach terstanden", aldus de woordvoerder van volkshuisvsting. Hij voegt er aan toe dat het niet zo mag zijn dat leeg stand ontstaat, omdat goedkope wo ningen niet worden toegewezen als zich alleen maar mensen met hoge in komens voor die woningen melden. De corperaties kunnen wel wat doen om bepaalde woningen toch aantrek kelijk te maken voor groepen huur ders. Zo zijn maisonnettes in Paau- wenburg verbouwd en geschikt ge maakt voor studenten.„Dat werkt uit stekend. Daar is veel belangstelling voor", aldus de heer Raas. In Middel burg is de woningbouwvereniging er toe overgegaan om de huur van wonin gen in de Edelstenenbuurt te verlagen. Ook dat had succes. „Maar", waar schuwt directeur Onderdijk ,je hebt wel een zekere leegstand nodig om cir culatie van de woningen mogelijk te maken". Van onze Haagse redacteur DEN HAAG De gemeentelijke scho lengemeenschap voor middelbaar dienstverlenings- en gezondheids zorg-onderwijs (MDGO) en middel baar huishoud- en nijverheids-onder wijs (MHNO) in Vlissingen verzet zich tegen het plan van staatssecretaris N. Ginjaar-Maas (onderwijs) om in Goes een protestants-christelijke MDGO- afdeling mode en kleding op te rich ten. De uitgangspunten die destijds zijn geformuleerd voor het MDGO zullen 'met voeten worden getreden' als het voornemen van de bewindsvrouw doorgaat, zo schrijft de commissie voor MDGO-onderwijs van de ge meente Vlissingen in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie voor onderwijs. Mevrouw Ginjaar heeft de nieuwe op leiding geplaatst op het ontwerp plan van scholen 1987-1989, waaraan mor gen, donderdag, in de Tweede Kamer een commissievergadering wordt ge wijd. Volgens de staatssecretaris is er voldoende draagvlak voor de Goese af deling; een opvatting die de Vlissingse school - waaraan reeds een afdeling mode en kleding (MK) is verbonden - niet deelt. „Het starten van een afdeling mode en kleding in Goes betekent dat het draagvlak van de school in Vlissingen zeer ernstig wordt aangetast. Immers, het overgrote deel van de leerlingen die te zijner tijd de afdeling in Goes zullen gaan bezoeken zijn leerlingen die anders naar Vlissingen gaan", zegt voorzitter C. de Keijzer van de MDGO- commissie in de brief. Het uitgangspunt dat er binnen een af stand van dertig kilometer geen MDGO-scholen met dezelfde afdelin gen mogen bestaap wordt, gelet op de afstand tussen Vlissingen en Goes, door Ginjaar geweld aangedaan, vindt De Keijzer. Hij herinnert aan prognoses waaruit blijkt dat er in Zeeland een daling van het aantal MK-leerlingen wordt ver wacht, en benadrukt dat er voor twee MK-afdelingen in dit gewest onvol doende stageplaatsen zijn. De Kamerleden moeten de staatsse cretaris er morgen toe bewegen de af deling niet in het definitieve scholen plan op te nemen, aldus de brief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 21