PZC/ provincie Mogelijk stappen tegen Golden Ten OR-Sint-Liduina blijft bij eis personeelsbezetting Ouderenbond in Clinge kreeg te veel subsidie Walcherse familie opent NCVB-kantoor in Amersfoort POOLVAART Vlissingse oud-loods maakt geschiedenis INSTELLINGEN VERONTWAARDIGD Afkeer uniform reden weigeren van bloedproef 19 Bocht BESTUUR GEEFT GEEN GARANTIES Forse stijging vuilaanbod op stortplaats in Koegorspolder BRIEF AAN RAADSLEDEN Tevoorschijn WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 VLISSINGEN- Het openbaar ministe rie in het arrondissement Middelburg beraadt zich momenteel over het ne men van stappen tegen Golden Ten- clubs in Zeeland. Justitieel voorlich ter bij de rechtbank in Middelburg mr. S. Tempel heeft dat dinsdag des gevraagd meegedeeld. Al eerder deze maand begon de politie in Amsterdam met een offensief tegen casino's waar het als roulette-variant bekend geworden Golden Ten-spel wordt gespeeld. Sinds geruime tijd vormt de bewijslast het grote struikel blok om te kunnen optreden tegen Golden Tenclubs in het land. Het openbaar ministerie in Amsterdam meent thans nieuw houvast te hebben om het verschijnsel Golden Ten te kunnen bestrijden. Onderzoek bij ver schillende casino's heeft volgens justi tie voldoende aangetoond, dat er hier niet, wat de exploitanten beweren, sprake is van een behendigheidsspel waarop de spelers invloed kunnen uit oefenen, maar dat het een strafbaar kansspel betreft. Deze constatering heeft er in Amster dam inmiddels toe geleid dat exploi tanten van casino's waar Golden Ten wordt gespeeld te horen hebben gekre gen, dat er een inval zal worden ge daan als de gokbazen niet zelf hun deu ren sluiten. In enkele gevallen werden er zelfs al casino's gesloten. Justitie-voorlichter mr. Tempel liet zich dinsdag niet uit over aard en in houd van de mogelijk in Zeeland te ne men stappen. Verspreid over de hele provincie zijn er ongeveer tien vesti gingen, waar in Zeeland het Golden Ten spel kan worden beoefend. Met name in Hulst is er sprake van een wildgroei in de inrichting van speel huizen, waar de routelette-variant in praktijk kan worden gebracht. Jeugdwerk wil protest van staten tegen korting MIDDELBURG - De Zeeuwse instellingen voor jeugd- en jongerenwerk hebben de fractievoor zitters van provinciale staten gevraagd om in hun vergadering van aanstaande vrijdag het onaanvaardbaar uit te spreken over de door minister Brinkman aangekondigde bezuinigingen op het sociaal-cultureelwerk. De organisaties verzoeken de fractievoorzitters een motie aan te nemen, waarin tegen de plannen verzet wordt aangetekend. Het gezamenlijk verzoek is afkomstig van het begeleidings- en adviesorgaan Zoos. Scouting Zeeland, Provinciaal Hervormde Jeugdraad. Federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland, Stich ting Overleg Kindercentra Zeeland, Werkende Jongeren CNV. Diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongeren, Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk en de werkgroep jeugd werk van de Zeeuwse Jeugd Raad. Brinkman de rijksbijdragen sociaal- cultureel werk met 2,4 miljoen gulden wil korten. Dat is een bezuiniging van 44,94 procent, die een flink aantal ar beidsplaatsen kost. De instellingen vragen de staten vrij dag een motie aan te nemen naar voorbeeld van een exemplaar waar provinciale staten van Frisesland zich 27 augustus achter schaarden. In De instellingen spreken er hun veront waardiging over uit dat minister MIDDELBURG - De 31-jarige G. van der W. uit Rilland hield dinsdag op de zitting van de politierechter in Mid delburg een uitvoerig betoog waarom hij had geweigerd zich aan de bloed proef te onderwerpen toen hij in fe bruari van dit jaar op verdenking van rijden onder invloed door de politie van de weg werd gehaald. Het kwam erop reer dat de agenten hem op zijn woord hadden moeten geloven dat hij niet of nauwelijks had gedronken. Gezien zijn rijstijl konden de politie mannen, die enige tijd in een surveil lancewagen op de provinciale weg naar de pont in Perkpolder achter hem reden, dat vertrouwen niet opbrengen. Van der W. slingerde van links naar rechts over de weg en voerde vreemde inhaalmanoeuvres uit. „Misschien heb ik wel een beetje wild gereden, maar ik wilde de pont nog halen. Ik kon nog op het nippertje mee", was de verklaring die hij daarvoor op de zitting gaf. Op last van de politie moest hij echter rechtsomkeert maken. Daarna ont stond er op het bureau een discussie tussen hem en het politiepersoneel over Van der W.'s principiële weigering om noch aan de bloedproef noch aan blaas- of urinetest mee te werken. Hij wenste zich op geen enkele manier aan het gezag van justitie en politie te on derwerpen vanwege zijn antipathie te gen uniformen. Officier van justitie mr T. H. W. Stein kon de redenen die Van der W. opgaf voor het weigeren van de bloedproef wel accepteren, maar hield hem voor dat hij zich desondanks niet kan ont trekken aan de regels van de samenle ving waarvan hij deel uitmaakt. Overi gens wees hij hem er fijntjes op dat het met zijn haast om de pont te halen des tijds nogal meeviel, daar bij op het veerplein nog tijd voor een telefoonge sprek had gehad. Hij eiste de geijkte straf voor het weigeren van de bloed proef: twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, 1500 gulden boete en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Politierechter mr M. A. Vermeulen wil de wel rekening houden met het feit dat Van der W. in verband met een klus die hij onder handen heeft in grote pro blemen zou raken als hij zonder rijbe wijs zit. Zij legde hem vijf maanden rij ontzegging geheel voorwaardelijk op en verhoogde de boete ter compensa tie tot 2000 gulden. J. P. de L. (19) uit Aardenburg raakte in juni van dit jaar met zijn auto in zijn woonplaats van de Eedeweg. Hij was op weg naar Maldegem en reed in een bocht rechtdoor waarna hij tegen een boom tot stilstand kwam. Hij had teveel gedronken (1.65 promille) en hoorde daarvoor duizend gulden boe te en zes maanden niet rijden tegen zich eisen. Van de rijontzegging legde mr Vermeulen hem een deel van twee maanden voorwaardelijk op daar hij zonder rijbewijs enigzins onthand is in zijn werk. J. J. A. V. (40) uit Sint-Jansteen botste in juni op de Rijksweg 60 in Hulst te gen een auto die voor een rood licht stilstond. Hij had een afscheidsfeestje op zijn werk gehad en had daar elf pils jes tot zich genomen. Dat resulteerde in een promillage van 1.67 en ondanks dat V. van zichzelf wist dat hij slecht tegen drank kon reed hij toch naar huis. De officier eiste ook in zijn zaak dui zend gulden en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Omdat V. grote problemen met het vervoer naar zijn werk heeft als hij zonder rijbewijs zit legde de politierechter de helft van de rijontzegging voorwaardelijk op. AXEL - De bevrijding van Axel door de Eerste Poolse Pantserdivisie, 42 jaar geleden, wordt zaterdag her dacht. De vereniging Axel-Polen heeft een uitgebreid herdenkingsprogram ma opgesteld dat 's ochtends om kwart over negen begint met een bloemlegging bij het graf van me vrouw Szydlowski op de rk-begraaf- plaats aan de Walstraat. Om half tien begint in de rk-kerk een eucharistie viering. Daarna is er voor de Poolse oud-strijders en andere genodigden een ontvangst in de raadzaal van het stadhuis. Om vijf voor half twaalf vertrekt een stoet van het stadhuis voor een bloem legging en een herdenking op de alge mene begraafplaats aan de Burcht laan. Aansluitend gaat het gezelschap naar het Poolse monument aan de Oranjestraat waar de herdenkings plechtigheid met koraalmuziek om twaalf uur begint. Burgemeester A. Hack ontsteekt na een minuut stilte het bevrijdingsvuur. Om half een wor den bloemen en kransen gelegd bij het Poolse kruis aan de Hulsterseweg. 's Middags zijn er afzonderlijke activitei ten voor de Poolse gasten. In de avonduren wordt de doden- en bevrijdingsherdenking afgesloten met de traditionele taptoe. Aan deze tap toe, op de Markt voor het stadhuis, werken in totaal vier Axelse korpsen mee, namelijk de Showband Axel, het showkorps Thalia, de Christelijke Drumfanfare Hosanna en Axelerando. het motie-voorstel wordt benadrukt dat het stelsel van sociaal-culturele voorzieningen voor een groot deel af hankelijk is van rijksbijdragen. Die bijna halveren wordt in strijd ge noemd met de vroeger betoonde zorg vuldigheid bij de opbouw van het voorzieningenstelsel in Zeeland. De instellingen voor jeugd- en jonge renwerk vragen de staten verder om uit te spreken dat de aangekondigde besnoeiingen in strijd zijn met de de- centralisatie-gedachte (overdracht be voegdheden rijk aan provincies). De ontwerp-motie bevat verder een klem mende beroep op de leden van de Tweede Kamer de kortingen van de hand te wijzen. Het college van gs wordt gevraagd de inhoud van de mo tie, zo de staten zich erachter scharen, kenbaar te maken aan de Kamerleden en een afschrift te sturen naar de leden van het kabinet, de leden van.het In terprovinciaal Overleg Welzijn en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. HULST Het botert niet goed tussen het bestuur en de ondernemingsraad van het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst. De ondernemingsraad blijft namelijk vasthouden aan haar eis dat het bestuur eerst de personeelsbezet ting in het nieuwe streekziekenhuis in Terneuzen regelt, alvorens Hulst toetreedt tot de ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen'. Het bestuur liet de raad eind vorige week schrifte lijk weten geen garanties te kunnen geven voor de personele bezetting in de nabije toekomst. In het advies dat de ondernemings raad begin deze maand aan het be stuur van het Sint-Liduina gaf over de voorgenomen toetreding tot de zie kenhuisgroep, stelde de raad 'in prin cipe niet afwijzend tegenover de toe treding te staan'. Wel moesten er vol gens de raad een aantal zaken gere geld worden. Zo meent de OR-Hulst dat het personeel uit Hulst bij de her verdeling van het werk en de banen in het nieuwe streekziekenhuis in Ter- neuzen recht heeft op een evenredige verdeling. De besturen - van de zie kenhuisgroep en Hulst - moeten dan ook snel op de proppen komen met een verdeelsleutel. „Het bestuur wil op het moment geen garanties geven voor het personeel. Ook over een verdeelsleutel valt niet te praten. Wij blijven dan ook vasthou den aan de door ons gestelde voor waarden in het advies. Wij willen er - als raad - niet over in discussie treden met het bestuur. Ze kennen onze eisen. Welnu, willen zij er niet aan voldoen, dan houden de bestuurders de fusie verder op en niet wij", benadrukte een woordvoerder van de Hulster onderne mingsraad. „Uit alles blijkt dat het be stuur niet gek veel over heeft voor het personeel", voegde hij er aan toe. Inmiddels heeft de raad van het be stuur schriftelijk laten weten 'geen en kele aanleiding te zien om het gestelde in het advies van 3 september te wijzi gen'. De OR-woordvoerder hoopt bin nen een kort tijdbestek een reactie van het bestuur te mogen ontvangen. TERNEUZEN - Het vuilaanbod op de gemeenschappelijke stortplaats voor Zeeuwsch-Vlaanderen, in de Koegor spolder bij Sluiskil, is vorig jaar met 19,5 procent gestegen. Dat had voor namelijk te maken met de toetreding van Sas van Gent en Hontenisse tot de regeling. Beide gemeenten waren sa men goed voor een aanbod van onge veer 7500 ton vuil. De gemeenschappelijke stortplaats kostte de acht Zeeuws-Vlaamse ge meenten vorig jaar, zo blijkt uit de jaarrekening, iets meer dan 1 miljoen gulden. Particulieren betaalden bijna 7 ton voor het storten van afval. De re kening sloot met een batig saldo van 250.000 gulden. Dit jaar wordt, zoals bekend, de uit breiding van de stortplaats gereali seerd. Dat heeft gevolgen voor de storttarieven. Ze worden donderdag vastgesteld door de commissie vuilnis stortplaats, tijdens een vergadering in het stadhuis van Terneuzen (aanvang 14.00 uur). Betalen de gemeenten dit jaar nog 18 gulden en 20 cent per ton, volgend jaar gaan ze 60 cent meer betalen. Op die manier blijft de exploitatie kostendek kend. Ook de tarieven voor particulie ren gaan met 3,5 procent omhoog: af valstoffen land- en tuinbouw 14 gulden 50, grond en zand 11 gulden 90 en fijn puin 5 gulden 20. Wat de gemeenten betreft wordt vol gend jaar gerekend op een totaalbe drag van f 1.034.000,--, terwijl in de ra mingen voor volgend jaar wordt gere kend op een totaalbedrag van f 628.954,- aan inkomsten van particu lieren. HULST Het bestuur van de Clingse afdeling van de katholieke bond voor. bejaarden en gepensioneerden heeft volgens actievoerder F. Plasschaert het gemeentebestuur van Hulst fou tieve gegevens verstrekt over de fi nanciële positie van de afdeling. Door zo te handelen wist de bond ruim 3600 gulden aan subsidies in de wacht te slepen. Dit schrijft de Clingenaar in een brief aan de gemeenteraad van Hulst. Plasschaert wil met zijn schrijven de gemeenteraadsleden op de hoogte stellen van de gebeurtenissen die zich de afgelopen jaren binnen de ouderen bond in het grensdorp hebben afge speeld. De financiële manipulaties die de bestuursleden van de afdeling door de jaren heen hebben verricht kwa men aan het licht toen Plasschaert en Petrus Pauwels op 8 april 1983 door de leden van de afdeling werden be noemd tot leden van de kascommissie. „We werden aangesteld", vertelt Plas schaert. „om zoals gebruikelijk de kas- bescheiden over het lopende jaar te controleren. Bij de aanvang van de controle waren er al direct moeilijkhe den". De problemen spitsten zich toe op de oude kasboeken. „In 1983 was er begonnen in een nieuw kasboek en wij wilden in het oude kasboek controle ren of het eindsaldo over 1982 overeen kwam met het beginsaldo van 1983", vervolgt hij. Plasschaert stapte naar penningmeester Th. Goossens en vroeg hem om de oude kasboeken. Goossens zei de oude boeken niet meer in zijn bezit te hebben, hetgeen de woede opwekte van Plasschaert. Terwijl de penningmeester op zoek ging naar de 'verloren' boekhouding, nam Plasschaert en zijn collega Pab- wels de nieuwe kasbescheiden door. „Er zat geen enkele factuur tussen van de gemaakte reizen van de afdeling, geen enkel bewijs van het aantal reizi gers en van de betalingen van de deel nemers", vervolgt de Clingenaar in zijn schrijven aan de raad. Plasschaert probeerde aan het ontbrekende mate riaal te komen, maar stuitte op vgrzet van voorzitter F. Taalman van de Clingse ouderenbond. Om die reden nam hij ook contact op met de voor malige wethouder mr E. N. J. H. de Rechter van Hulst. Deze riep de pen ningmeester van de afdeling op het matje en gelastte hem om medewer king te verlenen aan de kascommissie. „Door toedoen van de wethouder kwam plots het vermiste kasboek te voorschijn. Het bleek helemaal niet zoek te zijn", aldus Plasschaert. De Clingse actievoerder kreeg door de handelwijze van het afdelingsbestuur nog meer argwaan dan hij al had en riep de hulp in van het hoofdbestuur van de katholieke ouderenbond. Drie afgevaardigden van de overkoepelen de organisatie reisden af naar het grensplaatsje om de zaak te bespre ken en te zoeken naar een oplossing. Na een 'gezellige' babbel met de be trokkenen keerden de hoofdbestuur ders terug naar hun woonplaatsen. Eén van hen, C. Verdonk. beloofde de zaak te onderzoeken en zijn bevindin gen schriftelijk kenbaar te maken. „Een brief van Verdonk is echter nooit aangekomen en vermoedelijk ook nooit verzonden", meent Plasschaert. Plasschaert kreeg echter wel voor el kaar dat de Hulster wethouder een be drag van ruim 1100 gulden terugvor derde van de bejaardenbond. De Rechter was op grond van gebrekkig bewijsmateriaal tot de conclusie geko men dat de Clingse ouderen in de pe riode 1976 tot en met 1983 een teveel aan subsidies hadden ontvangen van 3619 gulden. Volgens Plasschaert heeft het gemeen tebestuur zich laten misleiden en had het volledige bedrag moeten worden teruggevorderd. De bejaarde activist: „Na veel zoek- en speurwerk is er nu een bedrag van ruim 21.000 gulden bo ven water gekomen. Een deel van dit kapitaal is voor langere tijd vastgezet. De rente van deze rekeningen werd tel kens overgeboekt op de rekening van het algemeen reisfonds, dat nooit door de kascommissie werd gecontroleerd. Ook hier is er dus weer sprake van be wuste misleiding". Plasschaert is van mening dat het col lege de teveel ontvangen subsidies moet terugvorderen. Bovendien ver zoekt hij het gemeentebestuur om het wanbeleid van het dagelijks bestuur van de afdeling van de bond te bekriti seren. „De vraag moet gesteld worden of met een dergelij ke voorzitter en pen ningmeester in een bestuur nog op ver trouwelijke basis kan worden samen gewerkt", stelt hij tenslotte. De brief van Plasschaert en de Clingse bejaar- denbondaffaire komen aan de orde tij dens de vergadering van de Hulster ge meenteraad donderdag 25 september. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. De drie generaties Wisse uit Walcheren. VLISSINGEN „Een hele eer". De 79-jarige mevrouw J. de Vos-Moerdijk uit Middelburg mag, samen met haar dochter en kleindochter, vrijdag het nieuwe hoofdkan toor van de Nederlandse Christen Vrouwenbond lNCVBin Amersfoort openen. De drie dames zijn allen lid van de vrouwenorganisatie. „Dat schijnt tegenwoordig niet meer zo vaak voor te ko men", vertelt 'moeder' J. C. Wisse (55) uit Vlissingen. Een paar jaar geleden bracht de bond een sticker uit met daarop de tekst 'De NCVB overbrugt generaties'. Om dat te onderstrepen hebben ze ons gevraagd het ge bouw te openen." Zeifis mevrouw Wisse ruim vijfjaar geleden lid gewor den via haar dochter. „Ze nam me mee naar een kerst viering. Die vond ik zo fijn dat ik daarna lid ben gewor den." De 31-jarige kleindochter J. van der Hiele kwam zeven jaar geleden via een buurvrouw bij de NCVB terecht. En oma De Vos is al 21 jaar lid. Het is nog niet bekend hoe het gebouw vrijdag officieel in gebruik zal worden gesteld. „Dat krijgen we nog te horen. Het moet een verrassing blijven." Het hoofdkantoor is al sinds maart in gebruik. In het nieuwe pand is een ruimte waar landelijke vergaderin gen kunnen worden gehouden. Voorheen vonden die bijeenkomsten in gehuurde zaaltjes plaatsvinden. i I Oud-zeeloods Veldkamp, gezag- Op dit kaartje staat de route aangegeven die het expeditieschip 'Plancius' voerder van de 'Plancius': 'beetje maakte rond Spitsbergen. In het midden van het kaartje het nieuw ontdek- trots'. te eiland. niet onbelangrijke Zeeuwse in breng- slaagde de 'Plancius' er ook hier in het spannende navigatie- avontuur goed te volbrengen. Het werd ook in andere opzichten een enerverende reis: aan de hand van oude verslagen uit de vorige eeuw stuitten Albert Veldkamp en de zijnen op een dertigtal graven van walvisvaarders. In de oude sneeuw tegen een rotsformatie werd verder het weggesmolten hol aangetroffen van een berin, met de geraamtes van de moederbeer en twee kleine beer tjes. De reisroute van de 'Plancius' leidde ook nu weer door een gebied van ijs en water, waar Vlissinger Veldkamp en de zijnen vorig jaar een nieuw ei landje ontdekten. Het lag toen dik in het ijs, maar het was nu ijsvrij en de ze keer kon het eilandje nauwkeurig in kaart worden gebracht. Met twee stuurlui ging gezagvoerder Veld kamp er een kijkje nemen. „We wa ren niet de eerste bezoekers", meldt de Vlissinger in het reisverslag. „Er stonden enorme bere berenpootaf- drukken in de modder. Maar het was een echt eiland, 1,2 km lang en een halve km breed". Bij terugkeer op de Plancius heeft Veldkamp bij het di ner op een glas wijn getracteerd om dit bijzondere feit te vieren. En in zijn reisverslag meldt hij: 'Wie doet dat nu nog, anno 1986, een eiland ontdekken en daar ook voet aan wal zetten?'. Het eilandje draagt inmiddels ook een naam: Nini. Veldkamp heeft zijn ontdekking genoemd naar zijn vrouw! Jacques Cats Z££- Ik ben er eigenlijk wel een beetje trots op geschiedenis te hebben ge maakt in de Nederlandse poolvaart". Dat schrijft oud-zeeloods Al- bert Veldkamp vanuit het hoge noorden aan het thuisfront in Vlissingen. Veldkamp is gezagvoerder op het expeditieschip 'Plancius', dat een aan tal keren per jaar wetenschappelijke excursies maakt in het gebied van de Noordelijke Ijszee. De 'Plancius' is thans na een historische reis te hebben gemaakt weer terug op weg naar Nederland. Het schip wordt op 25 sep tember in IJmuiden verwacht. Voor zover bekend heeft nog nooit een Ne derlands schip de zogenaamde circum navigatie van Spitsbergen vol bracht. Het is de 'Plancius' evenwel gelukt. Met veel moeite, dat wel en ook nog gepaard gaand met bijzondere gebeurtenissen. Velen hadden het Veldkamp ont raden. 'Dat is geen plaats voor een schip' had men gezegd. Met moed, lef, vertrouwen in zichzelf en in de kundige bemanning - met een In het reisverslag aan de familie maakt Veldkamp gewag van de hac helijke onderneming manoeuvre rend tussen ijsbarrieres door. Op een plaats, waar volgens de oude versla gen de expedities strandden of te rugkeerden, zette de 'Plancius' de reis voort. Citaat uit het verslag: 'We mochten niet vastlopen in het ijs. Dat kon rampzalig zijn voor het schip. Maar steeds was er nog een gaatje of geul tje waar we door konden. Ik was erg gespannen. Je mag uiteindelijk niet zomaar een schip en 35 opvarenden in de waagschaal stellen. Als gezag voerder sta je op zon moment op een eenzame hoogte. Alles, slagen of fa len, hgngt af van jouw beslissingen. Maar toen het eindelijk toch lukte maakte zich een gevoel van triomi van mij meester. Uiterlijk bleef ik de kalme, vastberaden gezagvoerder, maar inwendig jubelde er toch iets in me. Het was me gelukt om de Hin- lopenstraat tussen Spitsbergen en Nordauslandet te passeren. Een ou de, gedurfde navigatiewens was in vervulling gegaan'. Daaruit moed puttend besloot de oud-zeeloods uit Vlissingen ook een andere nauwe doorgang te 'nemen'. Ruim een eeuw geleden had een schipper met een robbenjager de succesvolle poging ondernomen om door de engte te varen en daarmee te bewijzen dat het een open zeestraat is. Maar er staat 'een hel van een stroom' (8'a 10 mijl) en de bijnaam luidt dan ook Heli's Sund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19