Hevige kritiek op onderwijsplannen Kabinet doet veel te weinig voor bedrijven VOW Deetman niet tegen korten salarissen PZC/ Tiiljardennota Kritiek op beleid werkgelegenheid 10 VAKBEWEGING:MINDER OMBUIGEN Te optimistisch Daling uitgaven Maatregelen Minder ombuigen Onjuist KRITIEK PHILIPS-TOPMAN Onderhandelen Vluchtgedrag WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 Werkgevers ontevreden over lastenverlaging DEN HAAG (GPD) Het Nederlandse Christelijk Werkgeversverbond (NCW) verwijt het kabi net gebrek aan durf. Volgens het verbond had er veel dieper gesneden moeten worden in de uitgaven van de staat. „De conclusie is niet anders dan dat de beheersing van de collectieve uitgaven niet echt de grootste nadruk heeft gekregen", zo schrijft het NCW in een eerste reactie op de Miljardennota. „Te betreuren valt dat de overheid haar financiële zorgen in zo sterke mate afschuift op het bedrijfsleven". Een nagenoeg gelijkluidende klacht de regering te optimistisch aan tegen komt van het KNOV, de grootste van de ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf. ,,In plaats van verder in eigen overheidsvlees te snij den, grijpt de regering naar het be proefde middel van de belastingverho ging. Het midden- en kleinbedrijf wordt daardoor in 1987 te veel in zijn ontwikkeling geremd". Het KNOV vreest dat het beleid daarmee een ef fectieve bestrijding van de werkloos heid in de wielen rijdt. Voor de inkomens van zelfstandige on dernemers komt de belastingverho ging hard aan, zo heeft het verbond uitgerekend. „Gaf 1986 nog een stij ging van de inkomens van 8 procent te zien, 1987 steekt daar met een stijging van 1,5 procent schril bij af. Zonder de belastingmaatregelen zou de inko mensstijging 4 procent hebben bedra gen". Het VNO, de grootste centrale onder nemersorganisatie, meent dat door de lastenverzwaring voor het bedrijfsle ven de ondernemingen onvoldoende van het economisch herstel kunnen profiteren. Financiële meevallers, al dus het VNO. dienen aan het bedrijfs leven en de burgers te worden doorge geven (verlaging van de Vennoot schapsbelasting alsmede van de Loon- en Inkomstenbelasting); financiële te genvallers moeten worden opgevan gen door verdere bezuinigingen in de uitgaven van de overheid. Volgens de AWV, de vereniging van vooral industriële ondernemers, kijkt (Slot van pagina 1) groting groeien de totale produktie, investeringen en consumptie volgend jaar elk met enkele procenten. De huurverhoging van 1 juli is vastge steld op twee procent. De sociale pre mies gaan iets omlaag, met 0,4 procent voor de werknemers en het dubbele voor de werkgevers. De gasprijs daalt met rond een dubbeltje op 1 januari. Voor de meeste Nederlanders is de uit komst positief. Zij krijgen gemiddeld zo'n 2,5 tot 3 procent meer te besteden. De ambtenaren en de minima profite ren wat minder. Hun koopkracht stijgt met ongeveer 1,5 procent doordat de overheidssalarissen en de uitkeringen bevroren blijven. De uitgaven van de overheid dalen voor het eerst in dertig jaar, en wel met 1,5 miljard. Maar de inkomsten verminderen aanzienlijk sneller. Dat komt vooral door de dramatische val van de olieprijzen en de vermindering van de waarde van de dollar. De in komsten van de overheid dalen daar door met 12,6 miljard. Burgers en bedrijfsleven profiteren hiervan. Vandaar dat het kabinet deze meevaller gedeeltelijk wil beperken door de al aangekondigde verhogin gen van de btw en de accijnzen op olie en benzine. Voorts heeft het kabinet besloten het nieuwe gat in de schatkist niet geheel op te vullen. Het overheidstekort groeit daardoor volgend jaar weer, tot ongeveer acht procent van het nationaal inkomen. Dat is een bedrag van rond de dertig miljard. Omdat er ook veel rentebeta lingen en aflossing gefinancierd moe ten worden, zal de overheid in 1987 el ke week 1 miljard gulden moeten le nen. Al op 1 oktober stijgen de btw-tarie- ven elk met één procent. Opbrengst: twee miljard. Op 1 november gaan de accijnzen op benzine, diesel en olie omhoog. Een liter benzine wordt daardoor negen cent duurder. Dat le vert nog eens 0,8 miljard op. De door werking van deze verhoging naar de aardgastarieven van burgers, bedrij ven en tuinders levert 0,6 miljard op. Verder wordt de vermogensaftrek ver laagd en de voorraadaftrek afgeschaft, wat goed is voor 1,8 miljard. De ver koop van staatsdeelnemingen staat geboekt voor 200 miljoen. De overheid zelf bezuinigt 5.4 miljard. Bijna de helft (2,4 miljard) wordt ge vonden op de rijksbegroting. Ambte naren en trendvolgers moeten 1,2 mil jard inleveren, evenveel als de post so ciale zekerheid. Volksgezondheid be zuinigt 0.6 miljard. Enkele kleinere posten en aanpassingen leiden tot voorts tot een eenmalige opbrengst van 1,4 miljard. Het kabinet denkt door deze bezuini gingen en lastenverzwaringen volgend jaar in totaal 12,2 miljard binnen te krijgen. Daar staat een post van 800 miljoen aan extra uitgaven tegenover. Dat geld zal gebruikt worden voor het Rijkswegenfonds (100 miljoen) en ten behoeve van de investeringen van de PTT (idem). Zestig miljoen wordt uit gekeerd aan de 'veeljarig echte mini ma met kinderen'. In het regeerakkoord was al afgespro ken dat er extra geld zou komen voor onder meer het scheppen van banen (250 miljoen), onderwijs (50 miljoen), politie en justitie (idem), bodemsane ring (16 miljoen), het oplossen van de mestproblematiek (25 miljoen) en een extra uitkering van 143 miljoen aan de gemeenten. de gezondheid van het bedrijfsleven. Ze levert „nauwelijks een bijdrage aan de versterking van de industrie". Ook volgens de AWV had het kabinet meer in de overheidsuitgaven moeten ombuigen. Nu zullen de winsten gaan dalen, zal de concurrentiepositie slechter worden en zullen de investe ringen op een laag peil blijven. De christelijke vakcentrale CNV con stateert dat de werkgelegenheid snel ler stijgt dan verwacht, en schrijft dat op het conto van de sociale partners. Tegelijkertijd constateert de vakcen trale dat het financieringstekort aan zienlijk lager is dan de Miljardennota suggereert. De conclusies die daaruit moeten worden getrokken zijn volgens de CNV dat de aanpak van de werk loosheid op dezelfde wijze moet door gaan? terwijl er minder hoeft te worden omgebogen. DEN HAAG (GPD) De onderwijsbegroting en de bezuinigingsplannen van minister Deetman hebben heftige kritiek opgeroepen bij tal van onderwijsorganisaties. De presentatie van de bezuinigingen als on derwijskundige verbe tering, is velen een doorn in het oog. De plannen halen het uitgangspunt onderuit dat onderwijs bij uitstek het middel is om kinde ren gelijke kansen te bie den op ontplooiing, ken nis en inzicht, merken verschillende organisa ties bezorgd op. Vooral kinderen uit sociaal-eco nomisch achtergestelde milieus en kinderen uit etnische minderheids groepen zouden er de du pe van worden. „Het zijn ziekmakende beleidsvoornemens", „ronduit schokkend" en „kil" karakteriseren de onderwijsbonden de plannen, waarvan zij verwachten dat ze 7.000 banen kosten. Hevige kritiek ook op de vorming van sectorscho- len in het middelbaar be roepsonderwijs en de manier „waarop het be drijfsleven naar de ogen gezien wordt". De bon den vinden de structuur wijziging in het voortge zet onderwijs niet te combineren met eerdere uitspraken van de minis ter dat er twee miljard gulden extra nodig is voor handhaving van de kwaliteit van het onder wijs. „De minister heeft zijn geloofwaardigheid ver speeld", concludeert de Vereniging voor Open baar Onderwijs (VOO). Ze noemt de deregule ringsplannen „het feite lijk afwenden van ver antwoordelijkheden' „Volstrekt onaanvaard baar en immoreel", noemt de Bond KBO, de vereniging van 1500 schoolbesturen voor Katholiek Basis- en Spe ciaal Onderwijs, Deet- mans plan een leerlin genstop in te voeren voor het speciaal onder wijs. „Het huilen staat ons nader dan het lachen", verwoordt de Landelij ke Studentenvakbond (LSVB) het gevoel van zijn leden. Vooral vrou wen zouden het slacht offer worden van de be zuinigingen. Dat ombuigen kan volgens de CNV minder door: flinker aanpak van de fraude, het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie, het niet toepassen van de vermogens- en voorraadaftrek op 1 juli volgend jaar en het gebruiken van meevallers. Verder wil de CNV een verhoging van de kinderbijslag met 10 procent. De FNV kan in het geheel niet uit de voeten met het getal van 0,5 procent arbeidstijdverkorting dat in 1987 voor de marktsector zou gelden. Voor zitter Pont wijst er op dat in de rege ringsverklaring nog sprake was van 0,75 procent, „maar ook dat is naar ons gevoel absoluut te gering". „Met 0,5 procent atv kom je zelfs in 1990 nog niet aan de 36 uur, dat geeft de absur diteit wel aan". Volgens FNV-voorzit- ter Pont is spoedig overleg tussen ka binet en Stichting van de Arbeid noodzakelijk omdat de plannen voor de werkloosheidsbestrijding in 1987 nauw verband houden met het stich tingsakkoord van mei dit jaar. De Vakcentrale MHP zegt het te be treuren dat het kabinet onvoldoende aandacht besteed aan de bestrijding van de langdurige werkloosheid on der ouderen. De centrale pleit voor ge richte arbeidsbemiddeling voor deze groep werklozen. De MHP vindt het „onjuist dat koop krachtverbetering mogelijk wordt gemaakt door premieverlaging". „Het geëigende middel daarvoor zou belastingverlaging zijn". De Vakcen trale MHP meent dat het kabinet op de verkeerde weg is met het arbeids voorwaardenbeleid van de ambtena ren. „De inkomensverschillen tussen de overheid en het particuliere be drijfsleven worden onwaarachtig groot". FNV-voorzitter H. Pont ziet de doel stelling van 500.000 werklozen in 1990 in gevaar komen als het tempo van 1987 wordt gevolgd. „In 1987 komen volgens de berekeningen 90.000 men sen meer aan het werk, da's niet niks, maar als we naar de doelstelling in 1990 kijken, dan zouden we toch zeker ieder jaar 110.000 en misschien zelfs wel 120.000 meer mensen aan het werk moeten helpen. Als we nu al een ach terstand oplopen, zie ik het voor 1990 somber in", aldus Pont. DEN HAAG (ANP) publiek. Na terugkeer in het paleis Noordeinde wuiven koningin Beatrix en prins Claus naar het DEN HAAG (ANP) - In afwachting van de komst van koningin Beatrix voor het uitspreken van de troonrede dinsdag op de eerste rij in de Ridderzaal: van rechts naar links minister-president Lubbers en de ministers De Korte, Korthals Altes, Van Dijk, Deetman, Ruding en Van Eekelen. Ambtenaren voelen zich opnieuw achtergesteld DEN HAAG (GPD) Philips-topman mr. ir. F. C. Rauwenhoff heeft dinsdag in felle bewoordingen het kabinetsbe leid gehekeld. Er ontbreekt volgens hem een duidelijke impuls aan, die nodig is om de bedrijven ook interna tionaal te laten concurreren. Daar door ontbreekt het ook aan mogelijk heden om de werkgelegenheid duide lijk te laten toenemen. Rauwenhoff sprak op de jaarlijkse be grotingsdag van het bankiersbedrijf Van Lanschot in Den Haag. Hij is voor zitter van de hoofddirectie van de Ne derlandse Philips Bedrijven en viel in voor de wegens ziekte afwezige dr. Wis se Dekker. Volgens Rauwenhoff blijkt uit de Mil joenennota wel een krachtig beleid om de financiële huishouding van de Staat op orde te brengen. Maar op de drie hoofdpunten waaraan hij het be leid wilde toetsen, gaf Rauwenhoff het kabinet duidelijke onvoldoendes. Zo noemde hij de mogelijkheden voor de bedrijven om in 1987 voldoende winst te maken 'niet zo zonnig'. Dat komt door de groeibelemmerende las tenverzwaringen, die een negatieve in vloed hebben op de concurrentieposi tie van het bedrijfsleven. In tal van an dere landen worden de lasten juist ver laagd. Verder doet het kabinet te weinig aan de vernieuwing van het bedrijfsleven. Het blijft bij woorden. Uit rapporten van de OESO (de club van rijke, ont wikkelde landen) blijkt dat Nederland in technologisch opzicht steeds verder achterop raakt. De bestaande moge lijkheden worden beperkt door het grote aantal instellingen dat zich met technologiebeleid bezig houdt. Daar door is de samenhang vaak ver te zoe ken en wordt het excellente dood ge drukt, zei hij. Rauwenhoff kritiseerde verder het vaak grote verschil tussen bruto en netto lonen, hetgeen slecht is voor de arbeidsmarkt. Hij miste een duidelijke uitspraak dat meevallers in de komen de jaren gebruikt zullen worden voor een verlaging van de directe belastin gen zodat de 'wig' kleiner wordt. (Slot van pagina 1) Markerwaard, dat het kabinet 'over de VOW waarschijnlijk op dezelf de manier zal redeneren als over de Marker waard'. Zoals bekend heeft de ministerraad op voorstel van drs Smit besloten het Markermeer voorlo pig niet in te polderen. Mevrouw Smit liet ook weten dat zij de VOW 'prachtig' zou vinden, maar dat het beslag op de rijksmiddelen en de bijgestelde verkeers- prognoses naar en van Zeeuwsch-Vlaanderen een dergelijke omvang rijke investering niet rechtvaardigen. „Die uitspraak betekent niet dat elke VOW onmo gelijk is", aldus de woordvoerder. Hij zegt dat Smit-Kroes echter nog steeds vasthoudt aan haar besluit van ja nuari 1983; zij en haar collega-minister dr H. O. C. R. Ruding (financien) zeiden toen nee tegen het project omdat het het Rijk teveel geld zou kosten. Maar zoals be kend heeft de provincie inmiddels een nieuw ontwerp voor de VOW - de geboorde tunnel - ge presenteerd. De zegsman wijst erop dat er het komende be grotingsjaar wordt ge studeerd op de andere mogelijkheden voor een VOW. „Aan de hand van een nieuw financieel plaatje zal dan worden bekeken of het project al dan niet doorgaat". Hij bevestigt dat de beoordeling op dezelfde wijze geschiedt als bij de Markerwaard; als het project het Rijk teveel geld kost, gaat het niet door. „Vast staat in ieder val dat het laatste woord over de VOW nog niet ge sproken is", benadrukt hij. DEN HAAG (GPD) De bonden van ambtenaren wijzen zonder uitzonde ring de plannen af die het kabinet voor de komende periode in petto heeft. Ze hekelen de bevriezing van de ambtenarensalarissen en de plannen om het ambtelijk apparaat fors in te krimpen. De Acop (waarin de Abva Kabo, de FNV-bond van ambtenaren, de grootste is) verwijt het kabinet dat het voor de zoveelste keer de koop krachtontwikkeling van de ambtena ren achterstelt bij die van de collega's in het bedrijfsleven. „Deze toenemende achterstanden lei den tot steeds grotere problemen bij het verkrijgen en behouden van ge schikt personeel" in het overheidsap paraat en in de instellingen die voor de salarissen van hun personeel op bij dragen van de staat zijn aangewezen. De CFO, de ambtenarenorganisatie binnen het Christelijk Nationaal Vak verbond, vindt dat de achterstand in salaris die het overheidspersoneel in vergelijking met mensen in het parti culiere bedrijfsleven oploopt, te niet moet worden gedaan. „De kloof wordt steeds groter; er moet geld komen om die kloof te overbruggen". All ambtenarenbonden zit het ook dwars, dat ze ook straks geen gelijk waardige onderhandelingspositie zullen innemen in het overleg met de werkgever (de staat in de persoon van de minister van binnenlandse zaken) over de arbeidsvoorwaarden. De mi nister kan eenzijdig lonen en andere arbeidsvoorwaarden vaststellen. In een door hem aangekondigd nieuw systeem zullen de bonden straks wel kunnen praten, maar het dient wel te gebeuren binnen een financiële ruim te die de minister (weer eenzijdig) zal hebben vastgesteld. Het Ambtenarencentrum ziet daarin „zelfs geen begin van ruimte om te ko men tot een gelijkwaardig overlegstel- sel". Tegelijkertijd stelt het centrum dat vooral de jonge ambtenaar het kind van de rekening wordt. AbvaKa bo: „Onaanvaardbaar zijn de sugges ties om de inkomens van jongere amb tenaren te korten". De afslankingsoperatie die het aantal ambtenaren in Nederland moet ver minderen, heeft volgens het AC „alle kenmerken van vluchtgedrag". Het gaat om een algemene inkrimping van het aantal mensen in overheidsdienst. „De politiek weigert een keuze te ma ken die leidt tot vermindering van het takenpakket van de overheid". Vol gens de CFO is „naast verdere afbraak van de rechtspositie nu ook de zoge naamde zekerheid van een (vaste) baan in het geding gekomen". Weinig minder sarcastisch is de CMHA, de organisatie van middelba re en hogere ambtenaren binnen de Vakcentrale MHP: „De overheid is en blijft een slecht werkgever. In de ka binetsplannen valt geen spoortje te ontdekken dat een rechtvaardig sala- risbeleid aankondigt. De centrale is voorstander van een klein, doelmatig werkend ambtelijk apparaat. Maar dan zullen de politici wel moeten aan geven welke taken er precies moeten worden afgestoten. De voorgestelde inkrimping, waarbij de botte bijl wordt gehanteerd, zal (tesamen met de loonbeperkingen - waardoor de overheid zich „uit de markt prijst") grote problemen opleveren voor het functioneren van de overheid". DEN HAAG (GPD) „Korting op de salarissen van leerkrachten lost de pro blemen bij de financiering van het onderwijs aardig op. Ik wil daar best over praten". Dat zei minister Deetman van onderwijs dinsdagmidddag voor de NOS-televisie. verminderen. Maar ik sta open voor al ternatieve manieren om die bezuini ging te bereiken", verzekerde hij. „Onaanvaardbaar", zo vinden de geza menlijke provinciale besturen (IP0' het als onderwijsminister Deetman doorgaat met zijn bezuinigingen op het speciaal en basisonderwijs. In een brief aan de betrokken bewinds man vragen zij de beperking van de toegang van vierjarige kleuters tot de basisschool niet door te laten gaan. Ook hebben de provincies kritiek op de opschorting van de planprocedure voor het speciaal onderwijs. Deetman vindt het echter niet zijn taak zo'n maatregel voor te stellen. „Vier jaar geleden heb ik dat wel ge daan, en dat heeft me een staking van een week opgeleverd", stelde hij. „Maar als de onderwijsbonden voor stellen af te zien van periodieke sala risverhogingen, wil ik daar best over praten." De minister verwacht in de Tweede Kamer niet al te veel moeilij kheden bij de behandeling van zijn begrotings voorstellen. „De meerderheid heeft zich verplicht mee te werken om de on derwijsuitgaven met een miljard te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 10