'Jongeren FNV mede schuldig aan mislukken werkprojecten' Advies: snel tehuis jeugdige gehandicapten in Temeuzen Gemeenten strijden tegen lawaai Huisnamen noemen Lawaaierig broedgebied PZC/ provincie Middelburgse agenten fietsen door Nederland voor gehandicapten PZEM-DIRECTEUR A. M. MANNEKENS: Franse bom geruimd SPREIDING INTERNAATSPLAATSEN BEPLEIT G. de Vries-Hommes PvdA-kandiaat provinciale staten 13 Kabel-tv MEDEWERKER CNV-JONGEREN: Korte termijn VLISSINGEN, MIDDELBURG EN GOES Automatisering (2) Automatisering (3) Automatisering (1) ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 Nevenactiviteiten in voordeel consument MIDDELBURG - „Als wij aan nevenactiviteiten gekke dingen zouden doen, of vèr beneden de kostprijs zouden werken, dan komt dat meteen in de elektriciteitsprijzen tot uiting. Dat geeft grote problemen en de publieke opinie keert zich - terecht - tegen ons. Dus dat moeten we niet doen. Wij brengen de werkelijke kosten in rekening, daar zijn we heel secuur in. Het is ons er vooral om te doen een hoge distributie-efficiency te bereiken, waarbij wij als eerste pré onze provinciale spreiding hebben. Het gaat erom de artikelen zo goedkoop mogelijk bij de consu ment te brengen". Bedrijfsdirecteur economische zaken A. M. Kannekens van de NV Provincia le Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) is het helemaal niet eens met de beschuldiging van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond iKNOV). dat het toenemende aantal nevenactiviteiten van de nutsbedrij ven grote schade berokkent aan het re guliere bedrijfsleven. Het gaat volgens het KNOV onder meer om het aanbie den en verrichten van algemene repa ratiediensten, installatie en onder houd van elektrotechnische sterk- en zwakstroominstallaties en warmte krachtkoppelingen, alsmede verkoop, verhuur en onderhoud van warmwa ter- en verwarmingsapparatuur. recteur 'erg zwak'. Hij staat wel op het standpunt dat het aanpakken van nieuwe bezigheden die niet in de sfeer van distributievoordeel, de veiligheid of het benutten van daluren zitten, 'heel voorzichtig en terughoudend' moeten worden aangepakt. Als uit gangspunten voor de PZEM gelden volgens Kannekens: de volksgezond heid, de veiligheid, de distributie-effi ciency en het benutten van toch al be schikbare collectieve goederen die voor de gemeenschap bedoeld zijn. Eén van de belangrijkste nevenacti viteiten van de PZEM is het verhuren van warm-water boilers. Er zijn er on geveer 42.500 uitgezet in de provincie, wat neerkomt op 25 percent van het totale aantal aansluitingen. Kanne kens legt uit dat het nutsbedrijf met de verhuur indertijd begonnen is om de goedkope energie beter te benutten voor de kleinverbruikers. „Tijdens rustige uren stonden onze basislast- eenheden te draaien voor de kat zijn viool. We hebben nu een betere benut ting van de machinecapaciteit", zegt de bedrijfsdirecteur. Voorlopig alleen nog in Middelburg verhuurt de PZEM ook geisers (een bezigheid die bij de fusie is overgekomen van Gemeente bedrijven Middelburg). Het betreft 9.250 stuks. Een werkgroep heeft de Het verbond heeft in een recente noti tie becijferd dat, wanneer de nutsbe drijven verder 'in bussiness' gaan, er in het bedrijfsleven 3000 tot 5000 arbeids plaatsen verloren dreigen te gaan. Aan omzetderving gaat het om een bedrag dat ligt tussen de 300 en 500 miljoen gulden. „Gelet op de bijzondere en daardoor bevoorrechte status van nutsinstellingen dienen activiteiten van deze instellingen, dan wel instel lingen waarin zij deelnemen, slechts plaats te vinden voor zover deze activi teiten zullen blijven binnen het hen toegemeten kader ter uitvoering van de door hen te verzorgen nutsfunctie. Van al dan niet commerciële neven- of aanverwante activiteiten die dit kader te buiten gaan zal de betreffende nuts- instelling zich dienen te onthouden", aldus het KNOV en de branche-orga nisaties ACI. AVOL, Metaalunie, NVOB en Uneto. Zo, dat mag de PZEM zich aantrek ken. Immers: het Zeeuwse nutsbedrijf doet nogal het een en ander buiten de directe produktie/levering van ener gie. Bedrijfsdirecteur Kannekens gaat niet gebukt onder de beschuldigingen van het KNOV en aanverwante orga nisaties. Hij erkent zonder meer dat er sprake is van concurrentie. „Maar dat is gunstig voor de consument. Wij doen niet aan concurrentievervalsing. Ook wij moeten onze kosten betalen. We kunnen niet rommelen met subsi dies, en dergelijke. Dat straft zichzelf af. Wij moeten ons verantwoorden ten opzichte van de Zeeuwse bevolking. Natuurlijk moeten wij net zo goed ren te betalen als we geld lenen; niemand geeft het ons. Ons personeel moet ook betaald worden", betoogt Kannekens. De argumenten van ondememerszijde om de nutsbedrijven uit te sluiten van nevenactiviteiten vindt de bedrijfsdi- MIDDELBURG - Zes leden van de gemeentepolitie in Middelburg be ginnen dinsdagmorgen aan een ge sponsorde fietstocht van 1200 kilo meter door Nederland. De op brengst is bestemd voor de Stich ting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland in Vlissingen, die de stal len van de manegewil verbeteren. Burgemeester mr C.G.J. Rutten van Middelburg geeft om negen uur het startsein voor de tocht op de Markt voor het stadhuis. Hij fietst zelf het laatste deel, woens dag 24 september, mee: de route van Roosendaal naar Middelburg:. Voor het aanpassen van de stallen is f 150.000,- nodig. De Round Table Walcheren, één van de serviceclubs, heeft op zich genomen om f 50.000,- bijeen te brengen. De tocht van de Middelburgse poli tiemensen -die tijdens het eerste deel van het traject, tot Ouddorp, worden vergezeld van 5 collega's van de Rijkspolitie- is gesponsord door 27 bedrijven en particulieren, die f 3500,- bijdroegen. De eerste dag, dinsdag, rijden de agenten tot Den Haag. Woensdag 17 september staat het traject Den Haag-Haarlem-Utrecht op het pro gramma, donderdag 18 september de route Lelystad-Sneek. Vrijdag 19 september doet de ploeg Leeuwar den, Groningen en Assen aan, zater dag wordt er via Zwolle naar Apel doorn gereden. Zondag 21 septem ber voert de fietstocht naar Arnhem en Hom (Limburg), maandag gaat het om Maastricht-Hom, dinsdag rijden de politiemensen via Den Bosch naar Roosendaal. Daar be gint woensdag 24 september -aan gevoerd en in ieder geval begeleid door Rutten- het laatste traject. Om ongeveer 14.30 uur die middag wor den de wieleramateurs in de Zeeuw se hoofdstad terugverwacht. Tij dens de rit zullen ze overnachten bij collega's en in opleidingsscholen. Het is de bedoeling dat plaatselijke korpsen steeds een stukje meefiet sen. Coördinator van de tocht is hoofd inspecteur Anton Dorst Hij klimt zelf niet in het zadel maar begeleidt zijn collega's per auto. Een fysio therapeut uit Den Bosch, Jos Nieu- wenhuizen, tekent voor de verzor ging. mogelijkheid bestudeerd om in de he le provincie geisers te gaan verhuren. Daarover wordt binnenkort een be slissing genomen. Kannekens ver wacht dat mogelijk vanaf 1987 de ver huurservice kan worden uitgebreid. Het onderhoud van boilers en geisers doet de PZEM ook zelf. „Onze mensen zijn vertrouwd met de materie, maar nog belangrijker is: we houden de vei ligheid in de gaten". Voor provincie, gemeenten en water schappen onderhoudt de PZEM de openbare verlichting. Kannekens: „Natuurlijk kan dat uitbesteed wor den. Maar uitgangspunt is dat openba re verlichting die in handen van de overheid is, door het openbare nutsbe drijf onderhouden wordt. Openbare verlichting is een belangrijke afname- bron van ons: 55.450 lichtpunten in de hele provincie en een vermogen van 4.078 kilowatt. Vorig jaar verkochten we 12 miljoen kilowattuur. Wij kunnen snel service verlenen. En privatiseren wil niet zeggen dat het goedkoper wordt". Voorshands alleen nog in de gemeente Middelburg onderhoudt de PZEM de verkeerslichtinstallaties. Ook dat kwam met de fusie mee (evenals het onderhoud van de parkeermeters, waar Kannekens wel van af wil). Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft de PZEM nu ook offerte gevraagd. „Wij willen wel. We denken dat we het on derhoud er goed bij kunnen doen, we hebben de vakbekwaamheid in huis. Het is een stukje ont-privatisering en een aardige activiteit. We vullen de gaatjes op in de uren van onze mensen en het is aardige werkgelegenheid. Het gaat bovendien om overheidsinstan ties, geen particulieren", stelt Kanne kens. In Zeeland is geen particulier on derhoudsbedrijf voor verkeerslichtin stallaties aanwezig. De PZEM onderneemt geen activitei ten of 'handel' met het gecomputeri seerde adressenbestand. Dat is ook in de toekomst niet de bedoeling. Wel wordt nagegaan of samen met de NV Watermaatschappij Zuid-West-Neder land een gezamenlijk systeem voor verhuismutaties opgezet kan worden, zodat de klant maar op één adres hoeft te zijn. Installatiewerkzaamheden doet het nutsbedrijf niet. Die zijn voor behouden aan de erkende instala- teurs. „Wij ondersteunen in feite die in stallateurs", meent Kannekens. „Wij doen vooral datgene waaraan geen droge boterham te verdienen is". Hij voegt eraan toe dat algemene repara tiediensten bij de PZEM ook buiten beeld blijven. MIDDELBURG - De jongerenbewe ging verbonden met de FNV is mede schuldig aan het niet-doorgaan van de regeling Werkprojecten Jeugdige Werklozen (WJW). De FNV-jongeren hebben zich -met de werkgevers- na melijk van meet af aan verzet tegen het stimuleren van loonvormende be drijfjes voor werklozen tot 21 jaar in de marktsector, het voornaamste doel van de WJW. Dit zei vrijdagavond Bert van Bogge- len, provinciaal medewerker van de jongerenorganisatie Werkende Jonge ren CNV, in Middelburg op een bijeen komst van de plaatselijke afdeling van het Christen-Democratisch Jongeren Appèl (CDJA). Volgens Van Boggelen heeft het feit dat minister drs J. de Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid afziet van het invoeren van de WJW-regeling ondermeer tot gevolg, dat er geen geld beschikbaar is voor een initiatief van zijn organisatie, om werkloze jongeren via zogenaamde 'werkverenigingen' de stap naar een eigen bedrijfje te la ten zetten. Hij verwacht dat de 35 mil joen uit de WJW-pot wordt besteed aan vrouwenvakscholen, kinderop vang en het nieuwe jeugdwerkgaran tieplan. Dat laatste zou niet alleen moeten worden toegepast in de collectieve sec tor (dus bijvoorbeeld bij gemeenten en gezondheidszorg) maar ook in het vrije bedrijfsleven, vinden de werkende jon geren van het CNV. Hun organisatie is voorstander van een opzet, waarin werken en leren zoveel mogelijk wor den gecombineerd. Daarbij zou kun nen worden uitgegaan van 20 uur werken en 12 uur scholing per week. Van Boggelen vindt dat scholingsele ment voor de groep 16- tot 21-jarigen, die langer dan een halfjaar werkloos zijn, onontbeerlijk omdat deze jonge ren vaak hun opleiding hebben afge broken. De Werkende Jongeren CNV gaat vol gende week met De Koning praten over een eigen plan. de zogenaamde 'Brugprojecten', dat goed zou kunnen aansluiten op de nieuwe regeling. Doel is om jongeren tussen de 16 en 27 jaar aan de hand van ervaringen in en bui ten de beroepssfeer hun toekomstmo gelijkheden te laten verkennen. Be langrijke elementen van de 'Brugpro jecten' zijn: één of meer werkerva ringsplaatsen in een bedrijf of instel ling, individuele begeleiding, het vol gen van themabesprekingen en het uitwisselen van ervaring. Voorzitter André Bosman van de Mid delburgse CDJA-afdeling kondigde aan, dat er plannen bestaan om te ko men tot een CDJA-afdeling Walche ren. Die zou de complete regio moeten omvatten. Op dit moment zijn er 22 le den. Een geheel nieuwe activiteit ligt op het gebied van kabeltelevisie. De PZEM richtte daarvoor Zekatel BV op. Directeur Kannekens: „Het door geven van signalen via de kabel, daar van zijn we goed op de hoogte. Het is een markt waarop wij ons kunnen be geven. Toen we ermee begonnen, was de werkdruk ook wat minder door de economische recessie. In elk huis komt wellicht een kabelaansluiting. Wij zitten er al met onze gas- en elek triciteitsmeter. Het is doelmatig dat de kabel-tv erbij komt, zeker bij sto ringen. Ook hier is sprake van een be tere benutting van de dienstverlening die je toch in huis hebt". Kannekens ziet het als een goede zaak dat er meerdere bedrijven in de markt zijn voor kabel-tv. „Dat is in het belang van de consument. Je wordt gedwon gen zo goedkoop mogelijk te werken. Ik zie andere bedrijven ook niet zo als concurrent, meer als collega's. We wil len best met ze samenwerken, als het gaat om de behartiging van de verbrui- kersbelangen in Zeeland". Zekatel zal in Goes, Middelburg en Vlissingen (en later mogelijk in kleinere plaatsen) gaan werken. Kannekens beklem toont dat Zekatel zichzelf moet be druipen en niet kan rekenen op finan ciële steun van 'moeder PZEM'. KAMPERLAND - De duik- en demon- teerploeg van de koninklijke marine in Vlissingen heeft een Franse vliegtuig bom onschadelijk gemaakt die is ge vonden op het strand in de Banj aard in Kamperland. Een uit België afkomsti ge toerist ontdekte het projectiel tij dens een wandeling. VLISSINGEN De regio Zeeuwsch- Vlaanderen moet op korte termijn de beschikking krijgen over een fasehuis voor jeugdige licht geestelijk gehan dicapten. De gemeente Terneuzen komt, gezien de centrale ligging, het meest in aanmerking als vestigings plaats. Het fasehuis dient een capaci teit van zes plaatsen te krijgen. De wenselijkheid van een dergelijke voorziening wordt uitgesproken in een advies over het deelplan internaten voor de bewuste groep gehandicapten, van de commissie beleidsvoorberei ding jeugdhulpverlening. Dat komt aan de orde tijdens de vergadering van het Provinciaal Overlegorgaan Zwak zinnigenzorg (POZ) die donderdag 25 september vanaf 14.00 uur wordt ge houden in het gebouw van Stichting Zeeland in Middelburg. In het advies wordt voorkeur uitge sproken voor een betere spreiding van de bestaande internaatsplaatsen voor jeugdige licht geestelijk gehandicap ten. Op het ogenblik zijn die op Wal cheren geconcentreerd. Het gaat om Huize De Veersesingel in Middelburg en de bijbehorende fasehuizen in de Zeeuwse hoofdstad en Arnemuiden. Bij de spreiding moet rekening worden gehouden met bedrijfseconomische ei sen. Ook moet bekeken worden in hoe ver spreiding zich verdraagt met de in houd van de zorg. Naar deze factoren moet eerst een onderzoek worden ver richt. Het concept-deelplan wordt later op genomen in het in voorbereiding zijn de provinciaal plan geestelijke ge handicaptenzorg. Het omvat doelstel lingen op korte termijn voor de plan periode 1987-1990 en voornemens op langere termijn. Geadviseerd wordt om haast te maken met het overbrengen van een fasehuis naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De Ver- eeniging Kinderzorg, die de bestaande voorzieningen beheert, moet de aan vraag voor de overplaatsing al in de periode 1987-1990 indienen, zo staat in het advies. Dat betekent dat de ver huizing voorafgaand aan het onder zoek naar de spreiding gestalte moet krijgen. In het deelplan worden twee experi menten aanbevolen. Het eerste betreft de problematiek van jong-volwassen licht geestelijk gehandicapten die in het zelfstandig wonen mislukten. Wel licht kan deze groep weer perspectief krijgen door middel van een kortdu rende opvang. Geadviseerd wordt daarvoor een experiment op te zetten vanuit de bestaande voorzieningen. Gedacht wordt daarbij aan een van de aanwezige fasehuizen. Daarvoor is dan wel een zwaardere personeelsbezet ting nodig. Ook hiervoor is een aan vraag van de Vereeniging Kinderzorg vereist. Het gewenste tweede experiment be treft jeugdigen die niet meer op inter- naatsopvang aangewezen zijn, maar ook niet meer in het ouderlijk milieu kunnen verblijven. Voor hen zijn 'ge- zinsachtige situaties' wenselijk. De voorkeur gaat uit naar gezinshuizen, zoals het ministerie van justitie die kent. Het deelplan geeft er de voorkeur aan dat dit experiment, evenals het voorgaande, in de komende planperio de 1987-1990 gestalte krijgt. In het deelplan wordt aandacht ge vraagd voor jeugdig geestelijk gehan dicapten die thuiswonend zijn. Een onderzoek is nodig naar de wenselijk heid en mogelijkheid van speciale dagopvang voor deze categorie. Ge zien de aanwezige kennis bij Kinder zorg ligt het volgens het advies voor de hand dat deze instelling bij de op lossing van de problematiek betrok ken wordt. Op langere termijn is nader onderzoek nodig naar de integratie van jeugdige licht geestelijk gehandicapten in voor zieningen voor normaal begaafde jeugd. De visies over de omvang van de categorie licht geestelijk gehandicap ten lopen nogal uiteen. Bovendien is onduidelijk wie geschikt is voor deel name aan het gewenste integratiepro ces. Op deze punten zal nader onder zoek duidelijkheid moeten verschaf fen. Teneinde het integratieproces goed te laten verlopen is het volgens het concept-deelplan bovendien zin vol wanneer er een goede samenwer king ontstaat tussen de plaatsende en opnemende voorzieningen. Zij zullen het eens moeten zijn over de normen voor de opvang. VLISSINGEN De Vlissingse com missie voor openbare werkenen mi lieuhygiëne buigt zich maandag 15 september overde ontwerp-overeen- komst die de gemeenten Vlissingen- Middelburg en Goes gezamenlijk hebben opgesteld terbestrijding van de geluidhinder. De drie gemeenten willen tot de sa menwerking overgaan omdatze op die manier sneller in aanmerking komen voor subsidiesvan de rijksoverheid. Het rijk vindt dat kleine gemeenten (met minder inwoners dan 100.000) moeten samenwerken. Doenze dat niet dan krij gen ze pas over 25 j aar geld om geluidhinder in hun gemeente te bestrijden. Middelburg, Goes en Vlissingen heb ben samen een ontwerp-overeen- komst opgesteld, die per gemeente werking bestaat uit het uitwisselen door de raad moetworden goedge- van kennis en apparatuur, het verle- keurd. De intergemeentelijke samen- nen van personele bijstand, en een cöordinatievan projecten. De commissie buigt zich maandag ook over het krediet voor het hinderwet- uitvoeringsprogramma. Dit plan is aangekondigd in het milieu-actieplan 1986. De kosten bedragen ongeveer 120.000 gulden, maar 80 procent van dat bedrag wordt waarschijnlijk ver goed door hetministerie. De commis sievergadering begint maandag, 15 september,om 19.30 uur. OOSTBURG G. de Vries-Hommes uit Oostburg staat eerste op de lijst van kandidaten voor de provinciale staten bij de Partij van de Arbeid af deling West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2 J. Smeets, Oostburg, 3 C. van Zanten- Leysen, Aardenburg, 4 J. Roodenburg, Vlissingen, 5 P. de Nooyer, Vlissingen, 6 C. van Hoorn-Visser, Axel, 7 J. Boog aard. Sluis, 8 N. Filius. Kortgene, 9 H. Kleinhesselink-Viegen, Terneuzen. Diezelfde maandag vergadert ook ae commissievoor het welzijn. Tijdens die bijeenkomst wordt onder meer gespro ken overde deelname aan een gemeen schappelijke regeling voorde financie ring van de afdeling maatschappelijk werkvan de Federatie Maatschappe lijke DienstverleningWalcheren. Aan een van de Middelburgse Sin gels staat een woning, wqar boven de deur een markiesje is aange bracht waarop de tekst psijkt 'in 't verhaal'. Bewoner Piet Kraan was er al voor gewaarschuwd: je zult er spijt van krijgen zo'n stomme naam te heb ben verzonnen, want dat zul je wel vaak moeten uitleggen. Om enig werk uit handen te nemen zij hier ter verklaring afgedrukt, dat het betref fende pand wordt bewoond door mensen, die nogal in de wijsbegeerte Belgie heeft men veel eerbied voor het bier en dus zeker voor zo'n spe ciale soort gerstenat. Wij Nederlan ders hebben over het algemeen op dit punt niet zo'n ontzag en zijn hooguit tot stilte te manen wanneer wij in de nabijheid komen van een plek, waar een vogel zit te broeden. Alsof zo'n vogel op die rust gesteld is. Je zou er tenminste op z'n minst twijfels over krijgen als je ziet wat daar in Lewedorp is gebeurd. Onze gevederde vrienden laten een mens daar zeer versteld staan. Wie bouwt er nu ook een nestje tegen een door gaans nogal lawaaierig apparaat als een sirene. Hopelijk is de broedende vogel niet al te vaak aan het schrik ken gemaakt en uiteindelijk toch van het nest verjaagd. Wat er voor leven uit dat nestje is voortgekomen viel niet te achterha len. Dat konden wel eens dove kwar tels wezen. Vorige week werd de lezer in deze kolommen uitgenodigd iets te schrijven over bijzondere namen waarmee soms huizen worden op gesierd. Bij die gelegenheid werd verzuimd erbij te vertellen, dat het hier gaat om namen, die de bewo ners zelf hebben verzonnen en geen opschriften die men bijvoorbeeld bij een wandeling langs monumen tale panden wel eens aantreft, zo als in Middelburg. Dat in de St. Pieterstraat in Middel burg een woning de naam 'den Sa- maritaen' draagt is wel historisch verklaarbaar, maar heeft een actue ler aanleiding gevonden in de om standigheid dat bijna voor de deur een bromfietser lelijk onderuit ging. En omdat de hoofdbewoonster daar op naar buiten rende om snel eerste hulp te verlenen, vond de familie het. toen het op namen-geven aan kwam, wel zo gepast het pand op te sieren met de aanduiding 'den Sa- maritaen'. zijn geintereseerd. En om die reden nogal vertrouwd zijn met het begrip 'mythe' Zo kom ie al gauw bii het woord 'verhaal' terecht. „Voor ons is dit een plek om op verhaal te komen, een rustpunt dus", legt de heer Kraan uit, er verder op wijzend dat in de naamgeving ook zijn zeevaart achtergrond een rol speelt. In die omgeving wordt gesproken over 'een schip verhalen'. „Het schip be weegt dan, zit in 't verhaal. Zo gaat het ook met mensen die bij ons op bezoek komen. Die zitten in ons ver haal". Vandaar dus. Weer een vraag teken weggepoetst. Meer tips over bijzondere huisna men? Schrijf naar PZC-redactie Bel,Bel, postbus' 18, 4380 AA Vlis singen. Elders in het Walcherse grootwin- kelwezen heeft de automatisering terrein gewonnen op de groenteen fruitafdeling, waar men na afweging van een handvol tomaten of een paar stronken andijvie via een druk op een knop een plakker met daarop e afgedrukt een prijsje tevoorschijn kan toveren. Tezer dagen had een bediende van het bedrijf in een olijke bui het appa raat zo weten te instrueren, dat er op die stickers naast het verschuldigde geldsbedrag ook de toevoeging 'Thea is gek' verscheen, een vaststel ling die in het geheel niets te maken had met de betreffende branche. Maar wel met de cassiere, die Thea heette en in een lange stroom groen ten en fruit zag passeren met daarop de vermelding dat er ernstig aan haar verstandelijke vermogens werd getwijfeld. Dat kwam de bediende op een fikse uivbrander te staan. En naar ver luidt heeft de bedrijfsleider de be trokkene toegevoegd dat de auto matisering soms banen kan kosten. En zo viel er op een Middelburgs fi liaal van een groot concern ook een boel plezier te beleven aan de admi nistratieve automatisering. Een me dewerker liet per beeldscherm aan andere personeelsleden op de afde ling weten dat de koffie klaar was. Maar op de een of andere ingewik kelde manier was die boodschap ook in het communicatiecircuit van de vestigingen elders in het land te recht gekomen. Gedurende een kwartier verschenen op die afdeling van het Middelburg se filiaal boodschappen op het beeldscherm met teksten als deze: Eindhoven, vier koffie zwart, Am sterdam: twee koffie en twee gevul de koeken, Weert: eentje met alles d'r op en d'r an. Een goed bakje. Het Japanse concern Sony heeft een apparaat ontwikkeld tegen hijgers en andere telefoonmisbruikers. Belt iemand op om een onfris praatje te hou den, of gewoon te hijgen, dan worden die uitingen onmiddellijk geregi streerd. Het slachtoffer legt gewoon de hoorn op de haak en de lolbroek of loljurk hoort vervolgens zelf wat die heeft staan uitbraken. Het apparaat neemt zestien seconden van het eenzijdige telefoongesprek op en herhaalt de tekst tien keer. Bij de Nederlandse PTT was het Japanse systeem nog niet bekend. Er is wel interesse voor. Dat automatisering niet altijd ba nen hoeft te kosten, wordt de laatste tijd aangetoond door een Vlissings winkelbedrijf. Daar werd na een in grijpende verbouwing het nieuwste snufje rond het innemen van lege flessen geinstalleerd. Het is een mo dern apparaat dat zich gedienstig ontfermt over het lege goed en in ruil daarvoor een bonnetje uitbraakt, waarop staat te lezen hoeveel statie geld men aan de kassa tegoed heeft. Zo hoort het tenminste te gaan als het allemaal goed werkt. Maar de automaat krijgt vaak gezelschap van een winkelbediende die het hele proces begeleidt. Regelmatig draait het erop uit, dat de klant zijn lege flessen achterlaat in de armen van de winkelbediende, die zich vervol gens met het lege goed naar achte ren spoedt om even later met een bonnetje terug te keren. Meestal gaat dat ook nog wat sneller dan via de 'statiegeldrobot'! Automobilisten die van de door gaande route Oostende-Brussel gebruik maken, krijgen op een be paald moment een bord in zicht, dat is opgesteld terzijde van een be drijfsgebouw. Op dat bord staat de waarschuwing: 'Stttt, hier rijpt de Duvel'. Menig automobilist remt bij het le zen van deze tekst schielijk af. In bèl! bèl. bèl!: wel wel. wel. uitsluitend aanhefwrd., nadrukkelijk, ter uitdr. v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam): Z.eil.; Z.V.w.; L. v. Ax G Ofl. veroud geg. d. Sar. Ogp.. meest in samenstelt bèilinoe, zie ald.i. Bil f f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13