Willem Muller Terneuzen vierde 75-jarig bestaan Coördinatie hulpverlening aan slachtoffers seksueel geweld ROOSEVELTSIN MIDDELBURG Europese erkenning van Amerikaanse geschiedenis Eetgewoonten migranten in brochure COS Gevangenisstraf jeugdig duo voor overval op modezaak PZC/ provincie 21 Onvolkomenheden Bijeenkomst genootschap 'Nederland-Israël Middelburgers bekennen inbraak bij zuivelhandel VERKOOPSTER BEDREIGD Twee kinderen licht gewond bij aanrijding Meisje (12) gewond bij val met fiets Boete van 200,- voor poging vriend uit banden van de politie te houden DANKZIJ OVERLEG ZEEUWSE INSTANTIES Boete voor vader die zoontje op dievenpad stuurde 'PROBLEMATIEK DICHTERBIJ BRENGEN' MIDDELBURG - Enkele Zeeuwse hulpverleningsorganisaties, die te maken krijgen met slachtoffers van seksueel geweld, gaan samenwerken om de vormen van hulpverlening beter op elkaar af te stemmen. De eerste overlegbijeenkomst wordt maandag 22 september gehou den. Het initatief voor het overleg is genomen door de pas opgerichte Vereniging tegen Seksue le Kindermishandeling. Medewerking verlenen verder in ieder geval de stichting FIOM, Tegen Haar Wil, de Districts Gezondheids Dienst Zeeland, het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs, de rijkspolitie en het RIAGG. Meer instanties zijn aangezocht mee te doen, zoals alle korpsen van de gemeentepolitie. Veel slachtoffers komen via de politie bij de hulpverleningsinstanties te recht. „Zowel de rijks- als de gemeen tepolitiekorpsen zijn zich landelijk aan het herbezinnen over de opvang van slachtoffers. Hulp aan slachtoffers van seksuele misdrijven is daarbij een 'hot item', zegt E. Bogaerd van de afde ling jeugdzaken en hulpverlening van de rijkspolitie in Middelburg. „Meer aandacht voor de slachtoffers staat voorop. Ons werk bestaat meestal uit het kalmeren van mensen. In principe moet iedere politieman een dergelijk slachtoffer zelf op kunnen vangen. Lukt dat niet dan kan hij assistentie krijgen van onze afdeling. Is er dan nog een directe dringende behoefte aan ge specialiseerde hulp, dan verwijzen we de mensen door. Hoe lang iemand op een politiepost moet wachten tot er hulp op komt dagen, hangt erg af van het adequaat reageren van andere hulpverleners." Naast en na het politiebureau bestaat er voor slachtoffers van seksuele ge- AXEL - Op de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen van het genoot schap Nederland-Israel, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, zal de heer E. E. Cohen uit Venlo een lezing houden over 'Rembrandt en het Jodendom'. De bijeenkomst vindt plaats op 23 sep tember in de Ichtuskerk aan de Piron- straat in Axel. Aanvangstijd is 20.00 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politie heeft Y. M. P. (21) en F. R. de V. (26) uit Middelburg aangehouden in verband met een inbraak in een op slagloods van een zuivelhandelaar aan de Kanaalweg in Middelburg. Het duo heeft inmiddels bekend. Bij de inbraak, die in het weekeinde van 9 op 11 augustus is gepleegd, werd voor duizend gulden aan etensaren meegenomen. De buit is intussen al ge consumeerd. weldsmisdrijven in Zeeland keus uit een scala van hulpverleners. Dat er in dat hele hulpverlenerscircuit veel on volkomenheden, 'witte vlekken' en overlappingen voorkomen, kwam vo rig jaar aan het licht tijdens een stu diedag over dat probleem, waarop( verschillende Zeeuwse hulpverle ningsorganisaties aanwezig waren. Gebrek aan coördinatie en overleg bleek het belangrijkste minpunt van het bestaande systeem. Het idee om een samenwerkingsverband op te richten werd dan ook daar geboren. „Je weet van elkaar niet goed wat je doet", zegt Ineke Vierling van de Ver eniging tegen Seksuele Kindermis handeling. „Wij durven bijvoorbeeld slachtoffers van incest niet door te ver wijzen omdat het nog een vrij onbe kend probleem is bij de meeste insta- ties. Voorlichting aan elkaar is dan ook een van de eerste doelen van het samenwerkingsverband". In andere delen van Nederland, onder meer in de grote steden, bestaan der- MIDDELBURG - Met de vooropgezet te bedoeling een overval op een win kel te plegen, reisde een drietal jeug dige Vlissingers op 11 februari naar Goes. In de trein spraken het meisje M. S. L. (18) en haar beide reisgenoten R. B. (18) en een 15-jarige jongen af dat één van de jongens een meegebrachte hamersteel zou gebruiken om een ver koper neer te slaan, zodat de anderen zich van de inhoud van de kassa kon den meester maken. In Goes aangekomen gingen zij diver se winkels binnen, tot zij eindelijk een geschikte zaak vonden waar maar één verkoopster aanwezig was. In het Mo de Centrum aan de Keizersdijk dwon gen zij het 21-jarige meisje onder be dreiging met de hamersteel de keuken in te gaan, waarna zij probeerden de kassa te openen. Toen dat niet lukte lieten zij het de verkoopster doen. Zij zeiden dat ze haar de hersens zouden inslaan als ze niet deed wat er gezegd werd, maar zover kwam het niet. De daders gingen er met 1200 gulden van door. gelijke samenwerkingsoverleggroe- pen tussen politie, profesionele en vrij willige hulpverleners al enige tijd. „Als je kijkt hoe het bijvoorbeeld in Utrecht is verlopen, dan heb ik de verwachting dat er op een gegeven moment ook in vloeden vanuit de overlegroep door zullen sijpelen naar het interne beieid van instellingen", zegt Aleid Rosink van de FIOM. „Dan kun je de zaken natuurlijk helemaal goed op elkaar aan laten sluiten. Verbetering van de opvang en de hulpverlening is natuur lijk het uiteindelijke doel." B. en L. moesten donderdag voor deze diefstal met geweld terechtstaan voor de politierechter in Middelburg. Al leen B. had gehoor gegeven aan de op roep en hoorde officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer zes weken gevange nisstraf, waarvan drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, tegen zich eisen. B. had afgezien van enkele berispingen van de kinder rechter nog een schoon strafblad, maar hij kreeg van de officier een ern stige waarschuwing mee om niet op de ingeslagen weg voort te gaan, daar het anders verkeerd met hem zou aflopen. Tegen M. S. L. eiste hij acht weken waarvan drie weken voorwaardelijk. Van haar vond mr Nijmeijer dat ze met de brutaliteit van een volleerde misda digster te werk was gegaan. Politie rechter mr G. H. Nomes betreurde het dat zij niet op de zitting was versche nen, daar hij graag een hartig woordje met haar had willen spreken. In beide zaken vonniste hij conform de eis. De zaak van de 15-jarige mededader is door de kinderrechter behandeld. VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Mercuriusweg in Vlissingen zijn donderdagmiddag twee kinderen van 3 en 5 jaar licht gewond geraakt. Zij zaten in de auto die bestuurd werd door hun moeder, mevrouw I. B. uit Meliskerke. Deze auto reed in de richting van de President Rooseveltlaan linksaf een parkeerterrein aan de Mercuriusweg op. Daarbij verleende ze geen voor rang aan een tegemoetkomende auto met de heer P. J. N. uit Vlissingen aan het stuur. Een botsing volgde en door de klap daarvan reed de auto van me vrouw B. nog eens tegen een aan de rechterzijde van de weg geparkeerde auto. De auto van mevrouw B. werd aan de rechtervoorzijde beschadigd, die van de heer N. aan de voorzijde en de geparkeerde auto aan de linkerach terzijde. De kinderen die in de auto van me vrouw B. zaten moesten met lichte kneuzingen per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na be handeling konden ze weer naar huis. VLISSINGEN - Het 12-jarige meisje J.H. uit Vlissingen is donderdagmid dag in de Adriaan Coortelaan gevallen met haar fiets, toen haar boekentas tussen de spaken van het rijwiel te recht kwam. Zij is per ambulance naar het Bethesda-St. Josephziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Het ongeval gebeurde om vijf uur. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 MIDDELBURG - De 43-jarige Middel burger F. W. M. B. stond donderdag voor het hekje van de politierechter in zijn woonplaats omdat hij zich schuldig had gemaakt aan 'belemme ring van een ambtshandeling'. Hij probeerde een vriend uit de handen van de politie te redden toen deze de man wilde opbrengen wegens het rij den zonder rijbewijs. Het incident had plaats in Vlissingen. B.'s treffen met twee leden van de ge meentepolitie werd in hoge mate bevorderd door het gebruik van een grote hoeveelheid alcohol. In deze toe stand kon hij niet lijdelijk toezien hoe zijn chauffeur naar het bureau werd af gevoerd en daarom begon hij uit alle macht aan zijn kameraad te trekken. Hij zag zelfs kans hem even aan de sterke arm te ontfutselen, maar niet voor lang. Het resultaat was dat niet alleen zijn vriend maar ook hijzelf een proces-verbaal kreeg uitgeschreven. Voor de vriend bleef het bij een over treding van de Wegenverkeerswet, maar B.'s vergrijp wordt door het wet boek van strafrecht bestempeld als een misdrijf. Politierechter mr G. H. Nomes legde hem hiervoor conform de eis een boete van 200 gulden op. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg veroordeelde de 47-jarige F. A. de W. uit Zierikzee donderdag tot vier weken gevangenisstraf voor waardelijk (proeftijd twee jaar) en 500 gulden boete omdat hij samen met zijn zoon een partijtje kleding bij een winkel in zijn woonplaats had gesto len. De W. ging daarbij niet bepaald geraf fineerd te werk. Hij stond met zijn auto met draaiende motor op De Mol te wachten, terwijl de jongen twee keer een armvol kleding van een rek in het portiek van de zaak van Koevoets af haalde. Die deponeerde hij in de kof ferbak, waarna vader en zoon snel het hazenpad kozen. Zij liepen tegen de lamp doordat een getuige het auto nummer noteerde. Officier van justitie mr C. M. P. Nij meijer hield De W. voor dat het een kwalijke zaak is dat hij zijn zoon op de ze manier op het dievenpad bracht. Hij tilde daar zo zwaar aan dat hij een deels onvoorwaardelijke gevangenis straf eiste: vier weken waarvan twee voorwaardelijk. Zijn advocaat mr H. van Pijkeren wees erop dat De W. gezien zijn zo goed als schone strafblad zeker geen rascrimi neel is. Ook voerde hij ter ontlasting van zijn cliënt aan dat de waarde van de gestolen goederen hooguit 150 gul den bedroeg. Na dit pleidooi besloot politierechter mr G. H. Nomes De W. de gevangenis te besparen door in plaats van de vrijheidsstraf een boete or te leggen. Mevrouw Elisabeth E. Roosevelt en dr John A. Gable (r) zijn speciaal uit de Verenigde Staten overgekomen om in het Roosevelt-studiecentrum in Middelburg een tentoonstelling over hun grote landgenoten in te richten. Geheel links de directeur van het centrum, de heer C. van Minnen. Het was een vergissing. De man was op reis toen zijn eerste kind begin deze eeuw in de Amerikaanse staat Colorado geboren werd. Een zoon! Dat meende hij althans uit het geboorte-telegram te begrijpen. Een naam had hij voor de gelegenheid al lang vantevoren bedacht. Theodore Roose velt als eerste twee voornamen, naar de in die tijd razend populaire presi dent. Bij thuiskomst duwde zijn vrouw hem een blozende dochter in de armen. Zoals gezegd: een misverstand. Maar de trotse vader heeft de naam van zijn dochter nooit veranderd. Op zesjarige leeftijd mocht Theodo re de president een handje geven. „U bent naar mij vernoemd", schijnt ze bij die gelegenheid gezegd te heb ben. Een Amerikaanse anecdote in de Abdij van Middelburg. En daar blijft het niet bij. Volgende week vrijdag wordt in de Abdij vleugel, waar lange tijd de provinciale bibliotheek te vinden was, het Roosevelt Studie Centrum geopend. Een unieke col lectie boeken en archiefstukken over de Amerikaanse presidenten Theodore en Franklin Delano Roo sevelt en diens vrouw Eleanor. Me vrouw Elisabeth E. Roosevelt en dr. John A. Gable, directeur van de Theodore Roosevelt Association, zijn speciaal uit de Verenigde Staten overgekomen om in het studiecen trum een tentoonstelling over hun grote landgenoten in te richten. Mevrouw Roosevelt mag zich een af stammeling van de legendarische Theodore noemen. Haar grootvader was een volle neef van de republi keinse president, die van 1901 tot 1912 vaste bewoner van het Witte Huis was. Momenteel is ze geschie denislerares. Voor de speciale gele genheid nam ze onbetaald verlof en reisde naar Zeeland af. In de vroege re commissariswoning op het Abdij plein heeft ze een tijdelijk onderdak gevonden. Wat anecdotes over de beroemdste presidenten van de Verenigde Sta ten betreft weten de beide Amerika nen van wanten. Op de tentoonstel ling komt dat tot uitdrukking. Er is bijvoorbeeld een getypte toespraak te zien, die Theodore tijdens zijn ver kiezingscampagne in 1912 hield. Hij het papier in zijn borstzak zitten toen er een aanslag op hem werd ge pleegd. Hij raakte licht gewond, zijn brillekoker 'smoorde' de kogel. Het projectiel doorzeefde ook zijn toe spraak, de twee kogelgaten zijn nog altijd zichtbaar. De expositie geeft een globaal beeld van een belangrijk deel van de Ame rikaanse historie. Veel foto's van de presidenten, voor de gelegenheid aangevuld met beeldmateriaal van ontmoetingen met vertegenwoordi gers van het Nederlandse vorsten huis. Daarnaast talloze curiositei ten. De brilleglazen van Theodore, een telegram van koningin Wilhel- mina en diverse handschriften. Van de democraat Franklin D. is een kast bewaard gebleven, waar hij zijn drankvoorraad in bewaarde. Het meubelstuk stamt uit de twintiger jaren, de tijd dat er in Amerika geen sterke drank geschonken mocht worden. Voor de oppervlakkige kij ker lijkt het om een.boekenkastje te gaan. Er zijn ook enkele brieven te zien uit de correspondentie tussen koningin Wilhelmina en Franklin. In het jaar 1939, als de Tweede Wereld oorlog is uitgebroken, nodigt hij de koningskinderen uit voor een veilig verblijf in de Verenigde Staten. De directeur van het Middelburgse centrum, de historicus C. van Min nen, is nu twee jaar bezig met de voorbereiding van de vestiging in de Abdij. Het begon in 1984 met de schenking van een collectie docu mentatiemateriaal over de Roose- velts. De Zeeuwse hoofdstad leek een geschikte vestiging voor een Eu ropees studiecentrum, omdat de fa milie Roosevelt waarschijnlijk van Tholen afkomstig is. Omdat er in het nieuwe gebouw van de Zeeuwse Bi bliotheek onvoldoende ruimte was besloten provinciale staten een vleugel van de Abdij beschikbaar te stellen en in te richten. Het is de be doeling dat de ruimte gedeeld wordt met de provinciale afdeling voor lichting. Directeur Gable is zeer te spre ken over de eerste vestiging in Europa. Hij zegt: „Na 300 jaar eigen geschiedenis beginnen we echt mee te tellen. Het wordt tijd dat ook Eu ropeanen zich in de Amerikaanse geschiedenis verdiepen. Jullie zijn hier slecht geïnformeerd, dat is me intussen wel duidelijk geworden". Op Nederlandse universiteiten trof hij over het algemeen meer litera tuur aan over China dan over Ame rika. Het ziet er naar uit dat het Roosevelt-centrum een vraagbaak kan worden voor iedere student of wetenschapper, die zich in de ge schiedenis van het land van Reagan wil verdiepen. Er zijn 485 films be schikbaar, waarop de brieven van de leiders van de 'vrije wereld' zijn gecopieerd. Behalve een wetenschappelijke trekpleister moet het nieuwe studie centrum ook veel toeristen naar Middelburg lokken. Dr. Gable ver wacht dat dat zeker zal gebeuren, omdat de tentoonstelling op de bo venverdieping permanent te bezich tigen zal zijn. „Deels mag je het dus ook als een aantrekkelijk museum beschouwen", stelt hij vast. Een betere kennis van de geschiede nis van een land kan tot beter begrip van de hedendaagse politiek leiden. Nu de verhouding tussen Europa en de Verenigde Staten nogal eens door misverstanden over en weer over schaduwd wordt kan het studiecen trum misschien bijdragen aan een betere verstandhouding. Mevrouw Roosevelt zegt het voorzichtig.j Want hoe sterk de uitstraling van de idealen van Franklin D. vanuit Mid delburg zal zijn moet worden afge wacht. De tweejaarlijkse uitreiking van Four Freedoms Awards zorgt in elk geval voor veel publiciteit. Op de dag van de opening van het studiecentrum, vrijdag 19 septem ber, wordt er een groot symposium over de Roosevelts belegd. Belang rijkste sprekers zijn de historicus en politicus Arthur M. Schlesinger en Edmund Morris, de biograaf van Ro nald Reagan. Zij zorgen voor een passende introductie van de drie grote Roosevelts. Jan van Damme De heer E. Lanting (links) bood namens het personeel een schilderij van de sleepboot Zwitserland aan het echtpaar Roeland aan. Rechts directeur J. Roeland die een handje hielp met de onthulling. TERNEUZEN Tijdens een drukbe zochte receptie vierde de firma Wil lem Muller Nederland bv donderdag het 75-jarig bestaan als sleep- en ber gingsbedrijf. De zaal van hotel L'Es- caut' in Terneuzen was te klein om de talrijke aanwezigen uit de verschil lende bedrijfstakken ruimte te bie den. Terugkijkend op de oprichting in 1911 toen de heer W. Muller begon met een eenvoudige sleepdienst bestaande uit één sleper, roemde directeur J. Roe land de uitbreiding van het bedrijf. Hij stond ook stil bij de crisis in 1983/1984 toen verschillende personeelsleden vanwege de slechte ecnomische situa tie moesten worden ontslagen. 1 De toekomst echter zag hij met het volste vertrouwen tegemoet. Dat ba seert hij op een voortzetting van het huidige beleid, het waarborgen van de werkgelegenheid in deze bedrijfstak en een steeds betere hulpverlening op de Westerschelde. De heer F. Wijsmuller, directeur van het moederbedrijf Wijsmuller in IJ- muiden, waarvan Willem Muller sinds twee jaar deel uitmaakt, bracht het ju bilerend bedrijf gelukwensen over na mens dit concern. Vervolgens bood burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen zijn gelukwen sen aan. Hij verklaarde dat het organi satorisch beleid van de firma is geba seerd op de bereidheid geld te investe ren en de bereidheid van het personeel om te werken. Met dit laatste doelde hij op het ontbreken van een vijfdaag se werkweek voor de bemanning, die vaak zeven dagen per week inzetbaar is. Aan mevrouw Ockeloen werd een ets aangeboden met daarop afgebeeld de sleepboot 'Zeeland'. Hierna vertel de de heer E. Lanting namens het per soneel hoeveel uren de bemanning vaak maakte en dat in dit opzicht ze ker niet het thuisfront mocht worden vergeten. Als voorbeeld haalde hij hierbij de heer en mevrouw Roeland naar voren. Zij kregen namens het per soneel een cadeau aangeboden in de vorm van een schilderij waarop de zee sleper 'Zwitserland' staat afgebeeld. gezien kon werken. Zo lukte het haar telkens weer haar gezin voldoende te voeden". Anneloes Steglich kwam op het idee voor de brochure tijdens de landelij ke actieweek "Honger hoeft niet". Ze wilde een aantrekkelijke vorm vin den om de problematiek van Derde Wereldvrouwen wat dichter bij te brengen. „Voedsel en eten klaarma ken is ook in Nederland veelal een vrouwenzaak. Op dat punt zullen vrouwen elkaar dus zeker aanvoelen en begrijpen", zegt ze. De vrouwen die in de brochure aan het woord komen zijn wat leeftijd en ach tergrond betreft erg verschillend. Zo is de Argentijnse Oliva met haar gezin uit Argentinië gevlucht. Na veel om zwervingen heeft zij haar plekje in Zee land gevonden. De Turkse vrouwen met wie Steglich gesproken heeft zijn allemaal afkomstig uit de Turkse ge meenschap in Rilland. Zij kwamen on geveer 10 jaar geleden naar Zeeland omdat hun man of vader hier aan het Schelde-Rijnkanaal werkte. De meeste vrouwen hebben hun eetge woonten min of meer aangepast. Vaak omdat de ingrediënten die zij in hun thuisland zelf verbouwden of gewoon op de markt kochten, hier niet of moei lijk te krijgen zijn. In de grote steden zijn er nog wel aparte buitenlandse markten en winkels maar in Zeeland hebben de meeste groentezaken bij voorbeeld geen cassave. Ook zijn be standdelen en kruiden die voor hen noodzakelijk zijn bij iedere maaltijd, als bijvoorbeeld paprika in de Turkse keuken, hier luxe produkten en daar om naar verhouding erg duur. „Er zijn ook wel vrouwen die zelf of sa men met hun man in hun tuintje cour gettes, pompoenen en andere specifie ke groentes verbouwen", zegt Anne loes Steglich. „Hoe langer ze hier wo nen, hoe meer ze toch vaak gebruik gaan maken van het groenteaanbod hier. Maar hun smaak is natuurlijk toch op een bepaalde manier gevormd. Ook met eten draag je veel over". Steglich zal de brochure zaterdag pre senteren op een "Derde Werelddag" die op de Grote Markt van Goes ge houden wordt door het "Informatie centrum Goes". De Goese wethouder mevrouw M.F. van Toorn-Loerakker krijgt om 10.15 het eerste exemplaar aangeboden. MIDDELBURG - „Als we met vakan tie in Turkije zijn, kopen we op de markt grote hoeveelheden paprika's en aubergines. De vrouwen zitten voor het huis, maken ze schoon en rij gen ze aan touwtjes. Dan worden ze in de zon te drogen gehangen. Het is een heel gezellig werk. Alle buurvrouwen komen helpen en er wordt veel ge praat en gelachen. Later, als de auber gines en paprika's droog zijn, doen we ze in zakken en zo hebben we een voor raad, als we weer in Nederland zijn". moeder werkte als theeplukster op een plantage, 's Ochtends vroeg en 's avonds laat bewerkte ze ons eigen stukje grond. Soms zelfs op zondag, hoewel dat niet gebruikelijk was. Om te zorgen dat niemand dat merkte had ze rondom haar land een haag van maïs laten groeien, waarbinnen ze on- Anneloes Steglich en Paulien Tazeiaar van het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland (COS) hebben een tiental buitenlandse vrouwen die in verschillende streken van Zeeland wonen geïnterviewd over hun omgaan met voedsel. In een pas verschenen brochure vertellen vrouwen uit Tur kije, Indonesië, Argentinië, Chili, Ne pal, Suriname, Tanzania, Turkije, Cu rasao, Vietnam en Iritrea over hun eet- en kookgewoonten hier en in hun land van herkomst. De vrouw zorgt in ont wikkelingslanden vaak voor het voed sel voor haar gezin, niet alleen als kookster maar ook als boerin. Olivia ,een Argentijnse, vertelt: „Mijn Een Oegandese zeeft het graan, waar ze koeken van bakt. WÊÊÊÊ&ÊÊÊ^ÊmÊmÊÊÊiÊÊÊmÊÊÊmÊmÊÊÊÊÊ^^ÊiÊmmÊÊÊÊm^mÊt±*mmmiÊ^mÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 27