Herstel sluis Hansweert begonnen Kaarten voor Deetman Gevaarlijke stroming bij stormvloedkering vereist maatregelen Westerschouwen blijft in stuurgroep Oosterschelde Beun de Haas laat sporen na AFKOMSTIG VAN CENTRALES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hulst wil meer geld terug van bejaardenbond in Clinge PAGINA 17 BURGEMEESTER WESTERSCHOUWEN: Te overzien F. C. Verhelst nieuwe dijkgraaf De Drie Ambachten' Energie-zuinige huizen Bruinisse worden opgeleverd Kosten ZEELAND' VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 De zuidelijke deur van de oostsluis in Hansweert kon gistermiddag om vijf uur met behulp van de dok Amsterdam op het gereedliggend ponton gezet. HANSWEERT - Met een vertraging van bijna een etmaal is donderdag avond het herstel van de oostsluis in Hansweert is begonnen. Het kostte meer tijd dan was verwacht om de zuidelijke deur uit zijn kas te tillen. Overigens bestaat goede hoop dat de achterstand in de werkzaamheden kan worden ingelopen. In de nacht van dinsdag 23 op woensdag 24 september om 0.00 uur moet het kanaal door Zuid-Beveland weer kunnen worden opgesteld voor de scheepvaart. Om de deur uit de kas te kunnen tillen en op een ponton te zetten, moest eerst een hijsconstructie door en in de deur wor den aangebracht. Dat leverde, mede door de ouderdom van de deur, meer moeite op dan bij de planning van het werk was ingecalculeerd. Vervolgens bleek de waterstand op de Wester- schelde te hoog te zijn om de deur te kunnen optillen. Donderdagmiddag om 17 uur hees de bok Amsterdam de deur eindelijk op de ponton. Meteen erna werd de deur schoongespoten, waarna een begin kon worden ge maakt met de demontage van het loopmechanisme, dat volledig zal wor den vervangen. Projectleider H. M. van de Laak van rijkswaterstaat er kende dat de voorbereidingen van de eigenlijke werkzaamheden een tegen slag te zien hebben gegeven. In vol- continue dienst (ook 's nacht en in de weekeinden) zal nu worden gepro beerd de achterstand in de halen. Van de Laak zei er vertrouwen in te hebben dat dit ook zal lukken. Bovendien wees hij erop dat de nu opgedane erva ring van pas zal komen bij het aan brengen van de hijsconstructie aan de noordelijke sluisdeur. Die kan boven dien onafhankelijk van het getij wor den opgetild. De Middelburgse wethouder van onderwijs mevrouw S. Boersma-Smitskamp zet haar handtekening op de pro- testkaart voor minister Deetman. Rechts hoofdbestuurder Martin Broekema van de ABOP. MIDDELBURG - Of de actie tegen de bezuinigingsplannen van minis ter Deetman van onderwijs iets zal uit halen? De Middelburgse wet houder mevrouw S. Boersma- Smitskamp schudt haar hoofd. „Nee", zegt ze heel beslist, „we be reiken er niets mee. Maar wat moe ten we anders?" Vandaar dat ze donderdag haar handtekening zette op een protestkaart gericht aan de minister. En om alle misverstanden te voorkomen heeft ze een button opgespeld. „Eén miljard is geen miljard". Ook van dat protest zal de bewindsman in Den Haag zich naar verwachting niets aantrekken. Hoofdbestuurder Martin Broekema van de Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel (ABOP) was spe ciaal naar de provinciehoofdstad overgekomen om de morele steun in de vorm van een handtekening in ontvangst te nemen. Die steun werd graag gegeven. Mevrouw Boersma: „Ik vind het fijn om blijk te geven van mijn verontwaardiging over de hele gang van zaken. Wat er nu^met het onderwijs staat te gebeuren, ik ben daar echt heel ongerust over". Zoals gemeld wil minister Deetman in totaal een miljard op zijn begro ting bezuinigen. Het speciaal onder wijs mag niet meer groeien, kinde ren die na 1 augustus vier jaar wor den zijn pas het volgende schooljaar weikom op de basisschool en voor zieke leerkrachten worden niet met een vervangers ingezet. Ook het we tenschappelijk onderwijs moet inle veren. Martin Broekema hoopt dat met de protestacties in elk geval duidelijk wordt gemaakt dat het onderwijs niet verder mag worden gekort. ,,We hebben de vorige kabinetsperiode al 2,5 miljard opgehoest. Dat is een grens, waar we niet overheen kun nen gaan. De kwaliteit van het on derwijs is in het geding", aldus de ABOP-bestuurder. De Middelburg se wethouder van onderwijs is dat volledig met hem eens. „Het is een desinvestering", stelt ze vast. ,,De echte uitwerking van dit beleid merk je pas over tien jaar, en dan is het te laat". Ze zet bovendien grote vraagtekens bij de manier waarop de bezuinigingen worden afgedwon gen. Van overleg is geen sprake ge weest. De wethouder: „De minister legt een eenzijdig dictaat op. Zo komt de democratie volledig ter dis cussie te staan, de tweede kamer kan net zo goed worden afgeschaft". Alle ouders krijgen via de scholen protestkaarten toegespeeld. Ook in Vlissingen, Terneuzen, Goes, Zierik- zee, Borsele en Kapelle hebben de wethouders van onderwijs gisteren een protestkaart ondertekend. Maandag worden in Axel en Goes re gionale ouderavonden belegd. MIDDELBURG - Volgens burgemees ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen zijn op korte termijn maatregelen nodig om de vei ligheid in de omgeving van de storm vloedkering Oosterschelde te verbe teren. Door de sterk toegenomen stro ming dreigen mensen er het leven bij in te schieten, stelde zij donderdag in een vergadering van de stuurgroep Oosterschelde te Middelburg. De burgemeester zei dat alles gedaan is om de natuur, vissen en vogels in de zeearm te sparen. „Wat doen we voor de mensen die in de stroming van de kering terecht komen?", informeerde ze. Mevrouw Niemantsverdriet liet weten al contact te hebben opgenomen met rijkswaterstaat en de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij (KNZHRM). Ze drong erop aan dat ook de stuurgroep Oos terschelde zich inspant voor zwem mers, surfers en zeilers. De burgemees ter achtte in elk geval het stationeren van twee reddingboten bij Neeltje Jans noodzakelijk: in de buitenhaven (de Beatrix) en in de binnenhaven. Ze deelde mee daar met de reddingmaat schappij verder over te praten. Stuurgroep-voorzitter mr J. P. Boers ma merkte op dat over de problema tiek - die pas is gaan spelen na het in grijpend veranderen van het stroom beeld, door het aanbrengen' van de dorpelbalken in de pijlerdam - contact is opgenomen met de rijkspolitie te water. Hij nam aan dat de betreffende gemeenten en de beheerder van de ke ring in eerste aanleg de verantwoorde lijkheid voor het nemen van maatrege len dragen, net als elders het geval is (bijvoorbeeld Veerse Meer, Grevelin- gen). „De stuurgroep heeft geen geld om snelle boten aan te schaffen", aldus Boersma. HULST - Wethouder P. V. V. Weemaes (welzijn) van Hulst wil dat het be stuur van de afdeling Clinge van de Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden 2200 gulden aan te veel ontvangen subsidies terugstort in de gemeentekas. Eerder had de toenmalige wethouder mr E. N. J. H. de Rechter de afdeling al aangeslagen voor 1100 gulden, maar hij beschikte toen niet over volledige informatie inzake de inhoud van de spaarpot van de bejaarden. De nieuwe wethouder Weemaes haal de meer gegevens boven water, op grond waarvan hij meent dat de Clingse afdeling, na de voorlopige re geling van zijn voorganger, nog eens 2200 gulden moet terugbetalen. De ou derenbond deed tussen 1980 en 1983 jaarlijks een beroep op de gemeente, zonder dat daar aanleiding toe was, want de Clingse afdeling beschikte over meer financiële middelen dan werd aangenomen. Van dat spaarpotje had men op de gemeentesecretarie geen weet. „Het bestuur van de Clingse bejaar- denbond is indertijd behoorlijk aan het sparen geweest voor de toekomst", grapt wethouder Weemaes. „Op zich is sparen natuurlijk een goede zaak", vervolgt hij, „maar niet wanneer dit gebeurt met gemeenschapsgelden en contributies van leden". Weemaes is boos over het feit dat het bestuur van de Clingse bondsafdeling 'niet altijd even eerlijk is geweest'. „Sinds 1976 werd er elk jaar subsidie aangevraagd en tot 1983 werden de verzoeken tel kens gehonoreerd, terwijl de afdeling zelf bulkte van het geld", aldus Wee maes. De Clingenaar F. Plasschaert, zelf lid van de afdeling, vermoedde vorig jaar dat de boekhouding van de plaatselij ke ouderenbond niet klopte. Hij vroeg tijdens een algemene bestuursverga dering aan voorzitter F. Taalman om opheldering, maar kreeg nul op het rekst. Plasschaert liet het er niet bij zitten en eiste dat hij een blik mocht werpen in de financiële huishouding van de afdeling. Als lid van de kascon- trolecommissie had hij daar recht op. Zonder de boekhouding te hebben ge controleerd, maar na veel denk- en speurwerk, kwam Plasschaert er ach ter dat ettelijke duizenden guldens aan bijdragen in 1976 door het toenma lige bestuur op een bankboekje waren gezet. Het ging om gelden van het reis- comité. Toen dit ook in het gemeentehuis in Hulst bekend werd. eiste de toenmali ge wethouder, mr E. N. J. H. de Rech ter, inzage in de boeken van de bonds afdeling. Na een voorlopig onderzoek concludeerde De Rechter dat de Clingse ouderenbond 1100 gulden te veel aan subsidies had ontvangen over de jaren 1980 en 1983. De teveel ont vangen gelden in de voorgaande jaren werden de afdeling kwijtgescholden. Het bedrag werd begin dit jaar door het afdelingsbestuur, zonder morren, terugbetaald. Burgemeester J.L. Niemantsverdriet- Leenheer Wethouder Weemaes neemt met deze ene terugbetaling echter geen genoe gen. „We hebben van gemeentewege herhaaldelijk bij de bond moeten aan dringen op inzage in hun financiën. Dat werd steeds geweigerd. Nu heb ben we kunnen constateren dat het potje van het reiscomité gevuld is met zo'n 9700 gulden. Vandaar dat wij toch menen een deel van de teveel ont vangen subsidies terug te moeten vor deren", verduidelijkt hij. De wethouder is van mening dat de Clingse afdeling van de bejaarden- bond 'er nog niet zo slecht van afkomt'. „Over wat er voor 1980 gebeurd is, pra ten we niet meer. Ook de gemeente wil schoon schip maken, maar dat bete kent verder wel dat de ouderenbond voor de eerstkomende jaren ook niet moet rekenen op een gemeentelijke bijdrage. De 20 mille die in kas is moet eerst maar eens opgesoupeerd wor den. Met dat geld kan er voor de oude ren in het grensdorp heel wat gedaan worden. Laat het bestuur daar nu maar eens aan gaan werken", aldus Weemaes. Plasschaert vindt de vordering van de gemeente Hulst aan de lage kant. „De (Slot zie pagina 23 kolom 1) Helemaal vanuit Katwijk naar Zierikzee verhuizen. Een hele stap, vond het Noordhollands echtpaar. Maar goed, het stad je aan de Zeelandbrug bleek er lief uit te zien, en de afstand naar het bruisende westen was gemakkelijk te overbruggen. Met zorg werd een huis in een buitenwijk uitgezocht. Num mer 18, hadden ze uitdrukke lijk tegen de verhuizers gezegd. Tegen de tijd dat de verhuiswa gen arriveerde moesten stof feerders het hele pand van vloerbedekking hebben voor zien. Toen de verhuizers al met de sofa in de kamer stonden, bleek de vloerbedekker zijn kat gestuurd te hebben. Boos telefoontje naar de tapijten winkel, waar blijven jullie? Stoffeerder wist van de prins geen kwaad, de vloerbedek king was met zorg gelegd. Ze hadden zelfs extra hun best ge daan, want de toegestuurde sleutel bleek niet te passen. Ge lukkig stond er een raam open. De volgende morgen kreeg de meubelwinkel ook een tele foontje van de net gearriveer- I de bewoners van nummer 6. MIDDELBURG - Het gemeentebe stuur van Westerschouwen zal als nog de nieuwe zogenaamde 'inten tie-verklaring' over het beleid en het beheer in het Oosterscheldege- bied ondertekenen. Als enige ge meente rond de zeearm had Wester schouwen dat tot nu toe hardnekkig geweigerd, wegens een verschil van mening met het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde over de werkingsduur van de ver klaring (gemeente: twee jaar; stuur groep: onbeperkt). Daarom stelde het dagelijks bestuur voor Wester schouwen te schrappen als lid van de stuurgroep Oosterschelde. Zover kwam het donderdag in een vergadering van het algemeen be stuur van de stuurgroep, gehouden in Middelburg, niet. Na een pittige discussie tussen voorzitter mr J. P. Boersma en burgemeester J. L. Nie mantsverdriet-Leenheer van Wes terschouwen en een bemiddelings poging van burgemeester H. Boer van Reimerswaal ('over de uitgangs punten zijn we het eens, alleen over de vorm niet'), werd een akkoord be reikt. Westerschouwen tekent de verklaring, met als voorbehoud dat het maar voor twee jaar is. Zijn die om, dan zal de gemeente zich over verlenging beraden. Gedeputeerde Boersma legde uit dat, nu de experimenteerperiode achter de rug is, voor de nieuwe in tentie-verklaring een onbeperkte werkingsduur moet gelden (met ove rigens de mogelijkheid tussentijds uit te stappen). Rijk en provincie hadden daar geen enkele moeite mee. Diverse gemeenten wilden vasthouden aan een werking van één of twee jaar. Boersma: „Voor het dagelijks bestuur is er zo niet te werken. We hebben gesteld dat de gemeenten die aan een bepaald aan taljaren vasthouden, worden geacht automatisch uit de stuurgroep te treden als die periode eindigt, tenzij men nader laat weten door te willen gaan. De gemeente Westerschou wen wilde ook dat pad niet bewan delen". Burgemeester Niemantsverdriet maakte duidelijk dat haar gemeen teraad maar voor twee jaar wil teke nen, omdat zo'n periode te overzien is. „Om carte blanche te geven gaat ons te ver, gezien onze ervaringen met de stuurgroep Oosterschelde". Ze voelde er niets voor om op te stap pen: „Wij hebben bijzondere belan gen bij de Oosterschelde en we wil len het functioneren van de stuur groep mee kunnen beoordelen". Ze legde zich tenslotte bij de formule ring van mr Boersma neer: iemand die zich niet voor onbepaalde tijd bindt, moet zélf steeds tijdig verlen ging aanvragen. GOES - Een 'Beun de Haas'-aansluiting van zowel de ke tel- als kamerthermostaat in een woning aan de Tulp straat in Goes, heeft er donderdag voor gezorgd dat de ra diator op het toilet klapte en vervolgens naar beneden tui melde. Daarbij werd de wc-pot beschadigd en kwam be hoorlijk wat stoom vrij. Het kleinste kamertje was op dat moment niet in gebruik. Door de ondeugdelijke installatie liepen temperatuur en druk hoog op. Met name doordat haast alle radiatoren wa ren dichtgedraaid - die in de toiletruimte uitgezonderd - kwamen de mankementen aan het licht. Rond half twee 's middags ruxte de gewaarschuwde Drandweer uit, terwijl ook de gasinspectie van de PZEM poolshoogte kwam ne men. Geconstateerd werd dat bij de cv-aansluiting geen vakman aan het werk is geweest, of dat zou een hele slechte moeten zijn. Naast de geklapte radiator en de kapotte wc- pot, werd ook de cv-ketel beschadigd. Om welke bedragen het gaat, is nog niet bekend. Door de hoge leeftijd van beide bewoners, bemiddelt de po litie bij de uit te voeren herstelwerkzaamheden. Tot de tijd dat zich een echte vakman aandient, zal het echtpaar het moeten doen met een weliswaar koude, maar veilige wc- ruimte. TERNEUZEN - De Westdorpenaar F.C. Verhelst is bij koninklijk besluit benoemd tot opvolger van dijkgraaf P. van Hoeve van het waterschap 'De Drie Ambachten'. De heer Verhelst was al gezworene en fungeerde ook als waarnemend dijkgraaf. De heer Van Hoeve vertrekt per 1 de cember. Hij gaat met pensioen. Overi gens werd gezworene Verhelst tijdens een vergadering van het algemeen be stuur van het waterschap, begin juli in 'De Halle' in Axel, niet zonder slag of stoot voorgedragen. Een aantal ge zworenen had er -los van de persoon moeite mee dat dijkgraaf Van Hoeve zou worden opgevolgd door iemand, die inmiddels ook de zestig is gepas seerd. Desondanks sprak de meerder heid van het bestuur zich uit voor de kandidatuur van de gezworene. PZEM wil boeren warmte leveren De warmte waar het om gaat, is afkom stig van de elektriciteitscentrales. Nu wordt dit 'produkt' onbenut afge voerd, via lucht en vooral water. „Daarom willen wij zo'n activiteit als warmte leveren best doen. Dat is beter dan het overgrote deel verloren te la ten gaan", meent Kannekens. Hij wijst erop dat de methodiek van warmtele- vering aan de boeren elders in het land, onder meer in de omgeving van Breda, met succes toegepast wordt. BRUINISSE De in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee gebouwde energie-zuini ge woningen aan de Schoolstraat in Bruinisse worden donderdag 18 sep tember opgeleverd. Het gaat om zes woningen die bestemd zijn voor één- en tweepersoons huishoudens, waar bij met name de benedenwoningen bestemd zijn voor bejaarden. Kenmerkend aan de woningen is de toepassing van het multi-duct-sys- teem. Dit systeem zorgt tegelijkertijd voor de warmwater-voorziening, de A.M. Kannekens verwarming en de ventilatie. Door warmte-terugwinning wordt aanzien lijk bespaard op de stookkosten. De deurghoogte is aangepast aan de stij gende gemiddelde lengte van de Ne derlanderen ook in de plaatsingsruim te voor bedden is hiermee rekening ge houden. Een vergelijkbaar type wo ning wordt op dit ogenblik gebouwd aan de Schouwenbank in Zierikzee. Deze woningen zullen medio oktober worden opgeleverd. Het eindraport is nog niet gereed. De bedrijfsdirecteur houdt er op voor hand rekening mee dat de levering vrij hoge kosten met zich meebrengt. „Als de gegevens bekend zijn, dan is het aan de boeren om te beslissen of men er mee door wil gaan. De PZEM neemt niet zelf het initiatief. We bekijken al leen de technische kant: kan het, wat kost het. De aanlegkosten van het bui zennet zijn mijns inziens het hoogst. Dat net gaan wij niet voor onze reke ning nemen", betoogt Kannekens. Hij voegt er aan toe dat de warmteleve- ring niet overal in Zeeland toepasbaar is. Hij denkt in eerste aanleg aan de omgeving van het elektriciteitscentra les-complex bij Borssele. MIDDELBURG - De NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maat schappij (PZEM) onderzoekt de mogelijkheden voor levering van warmte aan agrariërs. Dat gebeurt op verzoek van de geor ganiseerde landbouw, die het nutsbedrijf daarover heeft bena derd. Het gaat in het bijzonder om toepassing voor tuinbouw- doeleinden. Bedrijfsdirecteur economische zaken A. M. Kannekens zegt dat de PZEM in beginsel positief staat tegenover het idee. „Het kan een mogelijkheid zijn voor de landbouw, niet alleen voor tuinbouw maar ook voor veredelings- doeleinden", stelt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17