gezond en voedzaam maar geen medicijn aan tafel culinaire kwaliteit uit de klei Ij "i S f V:> pasta is meer dan macaroni en spaghetti ga eens de boer op KUNSTSTOF KEUKENGEREI HONING grondstoffen prijsverschil gisten groot produkt glorieus nieuwsgierig rm VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 Voordat de mensheid suiker gebruikte, was honing het enige zoetmiddel dat men ken de. Daarom was het kostbaar. Zo kostbaar dat in het oude Egypte een potje honing net zo waardevol was als een ezel of een os. Bovendien beproefden artsen tot diep in de middeleeu wen het goedje als geneesmid del voor open wonden, keel- en longaandoeningen, maag- en darmklachten, oogwonden en zelfs als tegengif bij een overdo sis opium. Ook als conserveer middel bleek het uitstekend te werken, getuige de vondst van potjes honing in een Egyptische pyramide die, verzegeld van was, na duizenden jaren nog eet baar was. Nu is honing ook in de supermarkt verkrijgbaar. Als vervanging van suiker is het een luxe artikel geworden dat lekker smaakt op het brood en gebruikt wordt in gebak, koe ken, drank en sauzen. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is het gemiddeld ge bruik van honing in de laatste tien jaar verdubbeld. Per per soon ligt de consumptie op vijf honderd gram per jaar. Reden voor die toename is dat de con sument 'eetbewuster' is gewor den en de kwaliteit van honing beter acht dan die van suiker. In de medische wetenschap hoort het begrip honing niet meer thuis, maar als huismiddeltje te gen vooral keelpijn vindt het nog voldoende aftrek. Honing bevat tachtig procent meervoudige suikers, voorna melijk vruchten- en druivensui- kers en twintig procent vocht. Honing is direct opneembaar in het bloed en geeft het lichaam energie. De enzymen, uit de spijsverteringssappen van de bij, dragen bij aan bepaalde che mische processen in het li chaam, zoals het omzetten van zetmeel in suikers en het verte ren van vet. Een belangrijke stof is ook inhibine. Deze gaat de ont wikkeling van bacteriën tegen, ontsmet en is daarom van ouds her een middel tegen bacteriële aandoeningen als keelpijn en ook open wonden en zweren. Wel is het belangrijk dat honing niet boven de veertig graden wordt verhit, want dan gaan de enzy men en de inhibine kapot. Honing trekt vocht aan en werkt slijmoplossend bij een verkoud heid. Verder bevatten vooral de donkere soorten honing veel mi neralen en sporenelementen, zo als ijzer, koper, mangaan en sili cium, die voor het lichaam on ontbeerlijk zijn. In tegenstelling tot wat veel mensen denken be vat honing weinig vitaminen. .Honing is een belangrijk onder deel van het voedselpakket, maar je moet het niet zien als een medicijn", meent woordvoerder Krabbenborg van de Vereniging ter bevordering van de bijeen- teelt. „Het is beslist niet zo dat hoe meer honing je eet hoe ge zonder je wordt. Ook denken mensen vaak dat je niet dik wordt van honing. Het is wel zo dat honing minder calorieën be vat, maar wil je de thee net zo zoet maken als met suiker dan moet je er drie lepels honing in doen en dat heeft hetzelfde dik makende effect". Een bijenvolk bestaat uit ruim 50.000 bijen. De koningin legt de der in de raten en als ze vol zijn sluiten de bijen de raat af met een wasdekseltje. Op dat mo ment kan de imker de raten uit de kast halen. Piet Looyen, imker sinds 1956 in het Brabantse Nispen, heeft twaalf bijenvolken en wint onge veer 35 kilo honing per jaar. Er zijn tijden geweest dat de pro- duktie meer was. „Nu", zegt hij, „moetje geen bijen gaan houden omdat het zoveel oplevert. De dood gegaan zijn. Ze vliegen nu vooral op lindebloesem, fruit- bloesem natuurlijk en koolzaad. Het beste nog is om in de stad bijen te houden. Daar is een per manente bloei en er worden min der vergiften gebruikt". eitjes en een paar honderd dar ren, mannetjesbijen, bevruch ten die. De duizenden werkbijen zorgen voor de broed en vliegen uit om de grondstoffen voor de honing te halen. Die grondstof fen zijn nektar, suikerhoudende vloeistof die planten afschei den, en honingdauw, een zoet kleverige stof die vooral blad luizen afscheiden op bladeren en stengels van planten. Nectar- honing bevat veel eiwitrijk stuifmeel en enzymen, in ho ningdauw zitten meer vitami nen en sporenelementen. Deze twee soorten zijn meestal ge mengd. De basisingrediënten vermengt de bij in haar honingblaas met speeksel. Om het goedje in te dikken pompt ze het uit de ho ningblaas, zuigt het weer op en dat doet ze net zo lang totdat er een groot deel van het water is verdampt. De honing rijpt ver- drachtplantenflora heeft al Sinds de jaren dertig met de eer ste landbouwvemieuwingen een enorme verarming doorge maakt. Met de komst van vergif ten die alles kapot maken wat de boer niet op het land wil, zijn de belangrijkste gewassen voor de bijen, als klaver, korenbloemen en paardebloemen, nagenoeg verdwenen. Boekwijt, heel ge liefd bij bijen, is al jaren buiten cultuur omdat het geen kunst mest verdraagt. De ruilverkave ling heeft er voor gezorgd dat de heggen met katjes, frambozen en bramen zijn verdwenen. Het ergste zijn de chemische bestrij dingsmiddelen. Als imker wordt je er keihard mee geconfron teerd. Vandaag spuit de boer, morgen is er weer een volk ziek of dood. Wettelijk is het verboden om te spuiten op bloemen en bloesem. Maar probeer het maar te bewijzen datje bijen daar aan Het lage produktiepeil, ook door klimatologische omstan digheden, is volgens Looyen de voornaamste reden dat binnen landse honing duurder is dan buitenlandse honing die ons vooral uit Oosteuropese landen, Mexico, Argentinië en Canada bereikt. Dries van der Woerd, medewer ker op 'De Rit', verdeelcentrum voor imkerijprodukten.' voegt daaraan toe: „Een Nederlander eet nu eemaal graag honing van eigen bodem omdat hij denkt dat die beter is. Dat is niet altijd zo, maar de prijs wordt daarom wel behoorlijk opgeschroefd". Volgens Krabbenborg ligt het prijsverschil vooral aan de markteconomie. „Mexico en de Oosteuropse landen zitten verle gen om harde valuta", zegt hij, „met regeringssubsidie worden die produkten gedumpt en hier komen ze tegen een lage inkoop prijs binnen". Ook hij wijst erop dat buitenlandse honing niet slechter van kwaliteit is, mits er niet mee is geknoeid. Krabben borg: „De imker zelf, dus de bron, levert goede honing af, maar onderweg kunnen er nog wel eens suiker of geur- en smaakstoffen aan toegevoegd worden. Wel is er een Honingbe- sluit die bepaalt dat een honing niet als honing mag worden ver kocht als deze snel en boven de veertig graden is verhit. Wat je dan koopt heet bakkers- of in- dustriehoning. Honing wordt snel vloeibaar bij een hoge tem peratuur en blijft bovendien vloeibaar. Een voordeel is dat ei genlijk niet, want de enzymen zij n kapot en de kans op bederf is groter. Onder de veertig graden gaat de honing sneller kristalli seren. Veel mensen denken dan dat het niet meer goed is. Het te gendeel is waar. De kristallisatie is het eindstadium in de ontwik keling van de honing en ver hoogt juist de kwaliteit". „Door de hoge concentratie van suikers", zegt Looyen, „is ho ning goed te bewaren. Wel moet je er rekening mee houden dat honing vocht aantrekt, wat ten koste gaat van de suikers. Als er te weinig suikers in zitten gaat het gisten. Bij een gistingspro ces komt er alcohol vrij. Bijen hebben dan ook een verschrik kelijke hekel aan alcohollucht, want dat doet ze denken aan het bederf van hun eigen voedsel. Iemand die een glaasje op heeft kan dan maar beter uit de buurt van bijen blijven. Verder kun je honing het beste in een donkere kelder bij een graad of twaalf bewaren. Als het dan ook nog op hygiënische wijze in de pot is gedaan, blijft het jaren en jaren goed". EDITH TULP Toen ik een paar jaar terug in Noord-Holland veiling West-Friesland-Oost bezocht, dacht ik alleen kool, kool en nog eens kool aan te treffen. Op weg naar Wervershoof zag je immers niets anders dan uitgestrekte grauwe kavels land, waarop de koolbouwers, tot onder de oksels in rubber gepakt, zich over hun produk ten bogen. Wanneer dan ook nog een kille klamme mist over de vette klei hangt, ont breekt iedere associatie met fijne tuinbouw en daaraan ontleende heerlijke gerechten. Het bleek allemaal hard mee te vallen. Sterker nog, de West friezen hebben zich de afgelo pen jaren ontpopt als kwali teitstelers van fijne specialitei ten. Er wordt meer uit de klei getrokken dan alleen kool. Daarnaast heeft men in West- Friesland behoorlijk aan dat imago gesleuteld. In september heerst er een ex tra grote bedrijvigheid op de veiling WFO. Want deze veiling vervult een belangrijke taak in het herfstaanbod. Kopers bui gen zich geinteresseerd over de Reine Victoria, een blozende oranje-achtige pruim, die als echte Westfriese specialiteit kan worden gezien. Er is volop herfstbloemkool op de veiling, maar ook is er de bijzondere groene bloemkool (nee, dat is geen broccoli) en de uit toren tjes opgebouwde Romanesco. Voorzitter Siemen Ruiter is trote op deze produkten, maar deze witlofteler zegt met de grootste vanzelfsprekendheid, dat hagelwitte bloemkool het mooiste is dat de Westfriezen hebben op koolgebied. Broccoli is voor de Westfrie zen een groot produkt gewor den. Op zo'n dikke 100 ha. teelt men de fraaie donkergroene kooltjes. Iedere dag veilt men liefst 10.000 kg. De prijsvor ming is gelukkig evenwichti ger geworden en broccoli, door de WFO netjes in rekfolie gewikkeld en optimaal ge koeld voor een goede houd baarheid, is daardoor een heerlijke 'bereikbare' groente geworden. Ook de stelen kan men eten, mits men ze goed schilt en iets je langer kookt dan het 'scherm'. De opbrengst die men dit seizoen verwacht is vrijwel twee keer zo groot door 4 het groeizame weer. In Austra lië, zegt Siemen Ruiter, is broc coli even populair en groot ge worden als bloemkool. Fieldman Peter van den Berg neemt ons in de veiling om de groene bloemkool en de schit terende Romanesco te bekij ken. Groene bloemkool groeit op 14 ha in West-Friesland en Romanesco op slechts 5 ha. De kleur van beide is gelijk; alleen in vorm verschillen ze. De I V smaak is subliem; fijner nog dan die van bloemkool. Overi gens, bloemkool blijft lekker goedkoop; in totaal zal de WFO er dit seizoen 30 miljoen oogsten. Verder zag ik in de veilinghal hele mooie Radicchio Rosse (roodlof), de paarsrode 'bal letjes' sla met de prachtige witte nerven, late rode bessen en aardbeien, heel veel mooie venkel en een keur aan herfs- fruit. Jaap Nannings, fruit- fieldman, voorspelt een glo rieus fruitseizoen. Het fruitgebied in Noord-Hol land bestrijkt een oppervlakte van 1500 ha, met een concen tratie in West-Friesland en de Beemsterpolder. Met name in de nieuwe appelrassen Elstar, Jonagold, Almene en Karmijn heeft men zich gespecialiseerd. Er staan veel jonge bomen, waarvan men een uitmunten de kwaliteit verwacht. Ook pe ren zijn er volop. Op het bedrijf van een van de WFO-telers za gen we peren in dikke trossen hangen. Op de appels zit al veel kleur. Dan even terug naar de Reine Victoria. Deze heerlijke pruim met z'n fraaie uiterlijk, is een echte WFO-specialiteit. Van zo'n 100 ha zal men dit seizoen ongeveer 600 ton oogsten. Het is naar mijn mening de lekker ste pruim van het sortiment en zij sluit dan ook eind oktober op een waardige wijze het prui- menseizoen af. PI ETER H ARC K SEN Spaghetti en macaroni. Voor velen van ons is dat de Ita liaanse keuken. Maar er is meer op pastagebied. Lasagne, taglia telle, ravioli, tortellini, panciu- ti, pappardelle om er maar een paar te noemen. Het zijn alle maal deeggerechten. De uitvin ding wordt wel toegeschreven aan de Chinezen en Marco Polo zou ze hebben geintroduceerd in Italië. Het gaat dan om deegge rechten op basis van rijstmeel, zoals mie. De tarwe waarvan de meeste Italiaanse pasta's ge maakt zijn, komt oorspronke lijk uit het Midden-Oosten. Het wordt daarom waarschijnlijker geacht dat al een groot aantal pastasoorten in Italië bekend was toen Marco Polo de Chinese variëteiten 'ontdekte'. Hoe het ook zij, pasta is smake lijk en volgens de liefhebbers ook zeer gezond. Door te combi neren met sausen op basis van vis en vlees en verschillende kruiden te gebruiken is het aan tal mogelijkheden met pasta on eindig. De gedroogde Italiaanse pastas die in Nederland te koop zijn werden gemaakt van meel van harde tarwe. Het lekkerst is een eigengemaakte verse pasta (tegenwoordig is verse pasta ook wel in winkels te koop) en er zijn allerlei machientjes waarmee de verschillende pasta vormen kun nen worden geproduceerd. Maar ook met alleen maar een mes of raderwieltje is het mogelijk pas ta te maken. 'Pasta casalinga' is een verse pasta van eigen hand die wordt bereid uit normaal meel met eieren, wat water en olie. Per kilo worden 7 eieren toege voegd, een beetje olijfolie en wat water. Die massa wordt gekneed tot een soepel, elastisch deeg en uitgerold tot een lap deeg met een dikte van 2 mm. Na de deeglap enkele minuten te heb ben laten drogen, kunnen er Tagliatelle met lamsvlees en kerrie. Ingrediënten: 400 gram verse of gedroogde tagliatelle, 1 kilo lamsschouder, 50 gram boter, 2 eetlepels olijfolie, 1 sjalot, zout en peper, Vi theelepel kerrie en 2 dl room. Bereiding: Snij het vlees in stuk jes. Doe 25 gram boter en de olie in de pan en bak de stukjes vlees stroken van worden gesneden. Voor tagliatelle zijn de repen 1 cm breed. Bij een breedte van Vi cm spreken we van fettucine. Tagliatelline zijn 2 mm breed. Stroken tagliatelle die we met schuine sneden een ruitvorm ge ven, heten maltagliati. Quadret- tini zijn vierkantjes van 1 cm en worden in de soep gebruikt. Al deze wetenswaardigheden staan in het boekje 'Pasta' van Simo- netta Lupi Vada dat in een verta ling van Rita Pinna en Lenie Pie- terse is uitgekomen bij Kosmos. Er staan veel onbekende pasta recepten in en het bevat richtlij nen voor het bewaren en invrie zen van kant-en-klare pastage rechten. Ik geef één recept uit het boekje. op hoog vuur. Voeg de fijngesne den sjalot, zout, peper en kerrie toe en besprenkel het geheel met room. Laat het vlees gaar sudde ren op een lage vlam in circa een uur. Verwijder het vlees, zeef de saus en doe het vlees er weer bij. Laat nog even sudderen. Kook de tagliatelle in ruim zout water beetgaar. Giet de pasta af en meng er de rest van de boter met iets van saus door. Schik de tagliatelle in een voorverwarm de schaal, schik er de stukjes lamsvlees omheen en giet er de rest van de saus over. RIEN VAN REEMS Pasta. Simonetta Lupi Vada. Uitgeverij Kosmos, Utrecht, ISBN 90 215 1431 1. Prijs 24,90. Honderden boerderijen en tuinderijen zijn graag bereid hun deuren voor het publiek te openen. We leven in een overzichte lijk landje. Het is precies bekend hoe groot het is, hoeveel mensen er wonen, wat iedereen zo ongeveer doet voor de kost, zelfs wat iedereen eet en drinkt en zo nog veel meer. Bekend is dus ook wat er op ons platteland allemaal gebeurt: over al die duizenden boerderijen en tuin- dersbedrijven, de leveranciers van ons voedsel, het bloemetje op tafel en het boompje in de tuin. Het Centraal Bureau voor de Statistiek houdt ook dit laatste namelijk precies bij. Eenmaal per jaar organiseert het een zo geheten Landbouwtelling. De uitkomsten van de telling '86 zijn zojuist bekend geworden. Zij geven een compleet overzicht van hoeveel van dit en hoeveel van dat op de ruim 135.000 boer derijen en tuinderijen in ons land. Zo'n Landbouwtelling is voer voor nieuwsgierige consumen ten. Wie nu bij de groenteman een doosje bramen koopt en zich afvraagt of dergelijke bessen hier nog commercieel worden geteeld, kan dankzij deze telling te weten komen dat er 1100 be drijven zijn die zogeheten 'klein fruit' telen, dat al dat struikge was bij elkaar gezet een opper vlakte van 545 hectare beslaat en dat de bramen daarvan 44 hectare in beslag nemen. Zo kan men achter 1001 wetens waardigheden omen over de be drijfstak die zorgt voor het voedsel (en de sierteeltproduk- ten) van eigen bodem. Bijvoor beeld hoeveel melkkoeien er vandaag de dag rondlopen: ruim 2,2 miljoen, verdeeld over 55.000 boerderijen. Hoeveel gei ten: meer dan 21.000, bijna eens zoveel als een jaar geleden. Hoe veel varkens: 13 miljoen. Kip pen: 90 miljoen. Schapen: 850.000. Hoeveel bomen met ap pelen en hoeveel met peren: meer dan 20.000 hectare. Hoe veel champignons: 1 miljoen vierkante meter. Hoeveel groenten in kassen: 4500 hecta re. Enzovoort. Wie echt nieuwsgierig is, laat zich natuurlijk niet tevreden stellen met deze cijferbrij. Die gaat de boer op, naar een of meer van die 135.000 land- en tuin bouwbedrijven om met eigen ogen te zien hoe daar wordt werkt. Zo'n bezoek is gemakke lijk te realiseren. Stuur maar eens een briefkaart aan: De Boei Op, postbus 91430, 2509 EA Den Haag. Men ontvangt dan gr; een brochure met een paar hon derd adressen van boerderijen en tuinderijen die graag hun deuren openzetten. BERT STOUTMEIJER Moderne pannen met een an ti-aanbaklaag vragen wel om ander gereedschap dan het traditionele pannekoeksmes of vork, wil de levensduur tenmin ste binnen aanvaardbare nor men blijven. Het meest gebruik te alternatief is de houten spatel die de pannenfabrikant vaak bijlevert maar om, bijvoor beeld, een ei op te scheppen zijn die plankjes niet echt handig. Vandaar dat diverse fabrikan ten het al snel zochten in kunst stoffen, waarbij ze wel vasthiel den aan de traditionele vormen en kleuren. Het Zweedse merk Hammar- plast komt de eer toe met deze lijn van behoudzucht te breken en in zwart hittebestendig kunststof een set keukengereed schap op de markt te brengen die welhaast tot de avant garde kan worden gerekend. Impor teur Van Loon Sealskin uit Waalwijk schat dat de onderde len (een grote en een kleine spa tel, een garde en een proeflepel! voor ongeveer 5,75 in de winkel liggen. Imker Piet Looyen: „Je moet geen bijen houden omdat het zoveel op zou leveren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 10