Top Peres en Mubarak levert nog weinig op Beurs staat koersdaling te wachten Kamer gaat akkoord met hogere btw e PZC vandaag Lubbers opent Boogaard-Centre Universiteit Limburg werft studenten met advertentie Onteigening kan bij verkrotting Problemen met beveiliging nieuw rijbewijs NA UITSPRAAK GERECHTSHOF ONDERNEMERS: ONMOGELIJK PER 1 OKTOBER' Blij Wolkenvelden 229e jaargang no. 215 Vrijdag 12 september 1986 DE PRIJSVERHOGING VAN 1 OKTOBER KUNT U VOOR ZIJN: Warmte Mosselen Samenwerking Nieuwe ambtstermijn voor Nakasone Problemen Onbehoorlijk Wolkenvelden maar geen neerslag van betekenis. Tot matig of vrij krach tig toenemende oostenwind. Maxi mum temperatuur zeventien graden. Nu alle modellen in voorraad. Hoge Chileense officieren heb bende de moord op de linkse journalist Tapia scherp ver oordeeld. PAGINA 3 De PZEM onderzoekt de moge lijkheid om warmte afkomstig van de elektriciteitscentrales te leveren aan de boeren. PAGINA 17 Sluiting van de stormvloedke ring Oosterschelde bij rustig weer kan ernstige gevolgen hebben voor de mosselen in de zeearm. PAGINA 19 Zeeuws hulpverleningsorgani saties die te maken hebben met slachtoffers van seksueel ge weld, gaan nauw samenwer ken. PAGINA 21 Het vandalisme en de opruk kende belangstelling voor de commerciële televisie dreigen het voetbal als kijksport de nek om te draaien. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17, 18, 19, 21, 22 en 23 Sport: 24 en 25 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 13 en 15 ALEXANDR1Ë (AP) - Peres rechtsin gesprek met president Mubarak in het Ras el Tin-paleis. (Van onze correspondent) ALEXANDRIE De op zo dramati sche wijze voorbereide topontmoe ting tussen premier Peres van Israël en de Egyptische president Mubarak heeft nog weinig meer opgeleverd dan wijde wederzijdse beloften een 'nieu we pagina op te slaan in de geschiede nis van de wederzijdse betrekkingen'. Ondanks de hartelijke wijze, waarop de Israëlische regeringsleider giste ren in Egypte werd ontvangen, blij ken de tegenovergestelde standpun ten van Israël en Egypte over de op lossing van het Palestijnse volk een zware schaduw te werpen over deze, toch historische ontmoeting op Egyp tische bodem. Over de PLO liet de Egyptische presi dent Mubarak zich gisteravond tij dens een geïmproviseerde persconfe rentie in het Ras El Tin-paleis in Ale- xandrië kritisch uit. Hij zei dat de PLO „slechts problemen maakt door de overeenkomst tussen Jordanië en de PLO te bevriezen". „Eerst was er een overeenkomst", zei hij, sprekend in het Arabisch, „en nu maken ze ruzie. Wat is de oplossing? Wij doen steeds voorstellen. De PLO moet het nu zelf maar uitmaken". De Egyptische presi dent zei dat Egypte en Israël een oplos sing voor het Palestijnse probleem niet kunnen opleggen. De Egyptische premier Ali Lutfi heet te gisteren op het militaire vliegveld van Alexandrië premier Peres wel kom. Met Lutfi hield premier Peres donderdag zijn eerste bespreking in het, nog uit de tijd van koning Faruk stammende Ras el Tin-paleis. Daarna aten zij een kosjer lunch. Pas in de namiddag verscheen daar president Mubarak. Volgens ingewij den bracht de Egyptische president het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa- lestijnen uitvoerig ter sprake. Premier Peres liet zijn Egyptische gastheren weten dat volgens de ook door Israël getekende Camp David-akkoorden de Palestijnen het recht hebben om deel te nemen in het vaststellen van hun ei gen toekomst. Verder wilde en kon hij niet gaan, vanwege de Israëlische re geringscoalitie-overeenkomst. Vanochtend zullen premier Peres en president Mubarak hun overleg voortzetten. Er was gisteravond spra ke van dat premier Peres vanochtend ook de synagoge van Alexandrië zou bezoeken. Daarna zou, in tegenstel ling tot wat verwacht werd, zeer waarschijnlijk toch een gezamenlijke Israëlisch-Eygptische verklaring worden uitgegeven. TOKIO (DPA/AFP/UPI) - De Liberaal Democratische Partij van Japan heeft donderdag officieel met een jaar de ambtstermijn van Yasuhiro Nakasone verlengd als voorzitter. Daardoor blijft hij ook eerste-minister. WARSCHAU (RTR/DPA) - Polen laat uiterlijk maandag alle 225 politieke gevangenen vrij op grond van amnes tie, zo is donderdag bekendgemaakt op de Poolse televisie. Onder hen die worden vrijgelaten bevinden zich ook de ondergrondse leiders van het ver boden vrije vakverbond Solidariteit Zbigniew Bujak, Tadeusz Jedynak en Bogdan Borusewicz, zo werd gezegd. Minister van binnenlandse zaken ge neraal Czeslaw Kiszczak heeft het voorstel tot vrijlating gedaan aan de Zbigniew Bujak procureur-generaal in verband met de „stabilisering" van de situatie in het land, zo meldde het Poolse persbureau PAP. Niet vrijgelaten worden mensen die zijn veroordeeld wegens terrorisme, spionage, sabotage of het verraden van staatsgeheimen. Naar PAP tevens meedeelde, heeft de Poolse politie donderdag door het hele land in totaal ruim 3.000 mensen aan een verhoor onderworpen als onder deel van een actie om „illegale structu ren te ontbinden" zonder mensen te arresteren en in staat van beschuldi ging te stellen. RIJSWIJK (ANP) - Premier Lubbers heeft donderdagmiddag het gebouw Boogaard-Centre in Rijswijk van het ministerie van wvc officieel in gebruik gesteld. Geassisteerd door minister Brinkman van wvc lanceerde hij een mini-raket van het dak van het gebouw, waaraan de wvc-vlag hing. DEN HAAG (GPD) De Amsterdam se effectenbeurs staat vandaag een fikse daling van de aandelenkoersen te wachten na de val die zich gisteren op de beurs in New York voordeed. Het koersniveau in Wall Street tui melde gisteren 4,61 procent omlaag. Men sprak van de grootste val tijdens de hausse die nu al enige tijd aan houdt. Beurskringen wijzen er daarbij op dat de beurs hoog is en een terugval dan ook fors kan zijn. Gisteren rond het middaguur lagen de aandelenkoersen in Wall Street al gemiddeld 50 punten lager dan op de vorige beursdag. Later gedurende de beurstijd liep de daling op tot 86,61 punten. De daling van 86,61 betekent een re cord in punten. In procenten uitge drukt was de daling niet zo groot als tijdens de beurskrach van oktober 1929, toen het koersniveau met 12,9 procent zakte. Wall Street boekte gisteren een gigan tische omzet. Er werden massaal stuk ken aangeboden: ongeveer 238,2 mil joen aandelen tegen 140,3 miljoen op woensdag. De beurstikker liep op een gegeven monent veertien minuten achter, zo enorm groot was het aanbod van de aandelen. Tijdens de ochtend- handel daalde de toonaangevende Dow Jones-index al in ijltempo. Na enige aaarzeling ging de daling verder en bij het slot van de chaotische han del stond de index op 1792,89 punten (tegen 1879,50 op woensdag). De val van de aandelenkoersen wordt toegeschreven aan een combinatie van factoren. Zo zouden beleggers de hoop op een daling van de rente en herstel van de economie hebben op gegeven. MAASTRICHT (GPD) De Rijks universiteit Limburg gaat met een advertentiecampagne studenten werven. Volgende week woensdag zal de campagne, die is opgezet door een bureau in Amsterdam, worden gepresenteerd. De afgelopen maanden is het be schikbare cijfermateriaal bestu deerd en aan de hand van enquêtes een beeld geschapen van de her komst en het profiel van studenten van de Rijksuniversiteit Limburg, en van de sterke en zwakke kanten van de instelling. De advertenties die de komende weken in diverse persorganen zullen verschijnen moeten jongelui naar de voorlich tingsdagen voor studenten trek ken, die dit najaar worden gehou den. DEN HAAG (GPD) De Staatsdruk kerij heeft momenteel technische pro blemen met de beveiliging van het nieuwe rijbewijs, waardoor het onze ker is dat het op 1 oktober kan worden ingevoerd. Als de hindemissen niet worden opge lost, zal het oude model nog tijdelijk dienst blijven doen in de nieuwe situa tie, waarbij het rijbewijs wordt uitge geven door de gemeenten en geldig is tot het zeventigste levensjaar. Het nieuwe rijbewijs heeft een kleiner formaat en zal onder meer worden be veiligd door een plastic laag. De be scherming moet voorkomen dat pasfo to's kunnen worden verwisseld. De Staatsdrukkerij tobt nu met de plastic laag, omdat die na bepaalde tijd los laat. Nieuwe discussie over euthanasie DEN HAAG (GPD) De oppositie is er donderdag niet in geslaagd minis ter Ruding van financiën te overtui gen van de noodzaak de extra maatre gelen vanwege het verlies aan aard gas-opbrengsten uit te stellen. De woordvoerders van de regeringspar tijen CDA en VVD gingen tijdens het debat in de Tweede Kamer in grote lijnen akkoord met de verhoging van de btw-tarieven met één procent per 1 oktober aanstaande en het reduceren van de voorrraad- en vermogensaf trek van vier tot één procent met in gang van het volgende boekjaar. Volgens het kabinet is de verhoging van de btw-tarieven en het beperken van enkele belastingfaciliteiten (voor raad- en vermogensaftrek) voor bedrij ven noodzakelijk om de extra daling van de opbrengsten van het Neder landse aardgas in het komende jaar te compenseren. Daarbij gaat het kabi net ervan uit dat het financieringste kort van de overheid in dat jaar niet mag stijgen boven acht procent van het Nationaal Produkt, dat wat alle Nederlanders met elkaar verdienen. Hoewel staatssecretaris Koning van financiën wel erkende dat het invoe ren van de verhoging van de btw-ta rieven per 1 oktober problemen zou kunnen geven voor de detailhandel, vindt het kabinet de dekking van het financieringstekort van groter be lang. Voor minister Ruding zijn de beide maatregelen zelfs van levensbe lang om het te verwachten tekort op te kunnen vangen. Suggesties van de oppositie dat de prijzen voor energie (met name ruwe aardolie, waaraan de prijs van het Nederlandse aardgas ge koppeld is) op korte termijn kunnen veranderen, mag daar volgens Ru ding geen rol in spelen. Ook nuanceringen als het brengen van alle 'dienstverlening' onder het lage btw-tarief (was 4 en wordt 5 procent) was voor de minister op dit moment niet bespreekbaar. Zijn eerste zorg geldt het 'gat' van ongeveer 2 miljard gulden in de begroting voor 1987 van wege de extra lagere aardgasopbreng sten. Volgens Ruding beschikt de Tweede Kamer ook over alle belangrij ke gegevens om daar nog vlak voor Prinsjesdag, aanstaande dinsdag wan de administratieve voorzieningen kunnen treffen. Volgens het KNOV betekent deze btw- verhoging een directe aanslag op de winstmarges. „Het kabinet is met dit hele pakket maatregelen op de ver keerde weg", aldus een woordvoer der. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten krij gen de mogelijkheid sterk verwaar loosde particuliere woningen te ont eigenen. De Tweede Kamer is in meer derheid voorstander van uitbreiding van de Onteigeningswet. De gemeenten hebben de keus bij wei gering van de eigenaar zijn pand op te knappen het onderhoud onder politie- dwang uit te voeren en te verhalen op de huisbaas of -als dat financieel niet mogelijk is- tot onteigening over te gaan. Volgens de PvdA is er van een echte keuze voorlopig echter geen sprake. Wanneer de eigenaar failliet gaat komt de gemeente in de rij van schuldeisers te staan en loopt het risico te blijven zitten met een oninbare vordering, al dus het PvdA-kamerlid mevrouw Swildens. Dat probleem kan worden opgelost door verhaal op de volgende eigenaar mogelijk te maken. Een wets voorstel daarover is in de maak. De WD onderschrijft de noodzaak van onteigening bij verkrotting, maar zal misschien toch tegen het wetsvoor stel stemmen. De WD heeft grote be zwaren tegen een andere in de wet op genomen mogelijkheid tot onteige ning: die ten behoeve van het optrek ken van gebouwen met een openbaar nut. Hierdoor worden volgens de WD onnodig de rechten van burgers aan getast. DEN HAAG (GPD) PvdA en D66 hebben gisteren instem mend gereageerd op de uitspraak van het Haags gerechtshof, die een arts uit Purmerend heeft ontslagen van rechtsvervol ging. De arts heeft in juli 1982 een einde gemaakt aan het leven van een 95-jarige vrouw, die daarom enige malen uitdrukke lijk had gevraagd. Het CDA reageerde terughoudend en wil eerst de reactie van minister Korthals Altes (justitie) afwach ten. De politieke discussie over euthanasie is daarmee weer in volle hevigheid los gebarsten. De rechter geeft in zijn von nis geen oordeel over het al of niet geoorloofd zijn van actieve euthana sie. Maar hij vindt dat de arts 'volgens de normen van de medische ethiek een zorgvuldige afweging heeft gemaakt van plichten en belangen die tegen over elkaar stonden'. De arts heeft vol gens de rechter een beslissing geno men die 'naar redelijk medisch inzicht als gerechtvaardigd moet worden aan gemerkt'. PvdA en D66 zijn erg blij met de uit spraak van de Haagse rechter. Zij vin den dat het gerechtshof met deze uit spraak duidelijk maakt dat er nu snel wetgeving moet komen. Omdat de rechter niet oordeelt over het aan vaardbaar zijn van actieve levens beëindiging, vinden de twee oppositie partijen dat regering en parlement nu hun verantwoordelijkheid moeten ne men. CDA-woordvoerder Borgman neemt de rechterlijke uitspraak niet zo zwaar op. „We kunnen niets doen aan de uitspraak van een .onafhankelijke rechter. Wel zijn we bezorgd over het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie". Borgman doelt daarmee op het feit dat de procureur-generaal twee weken geleden ontslag van rechtsvervolging vroeg; een eis die nu door de rechter is opgevolgd. Hij heeft daarover vorige week al vragen ge steld aan minister Korthals Altes. De ze zijn nog niet beantwoord. Het Tweede-Kamerlid Kohnstamm (D66) vindt dat het kabinet en het par lement nu moeten kiezen: of zij stellen zelf de norm wanneer euthanasie aan vaardbaar is, of zij laten het over aan het medisch tuchtrecht. In beide ge vallen is wetswijziging noodzakelijk. Kohnstamm verwacht dat de uit spraak belangrijke gevolgen kan heb ben voor de rechtspraak in komende gevallen. Mede daarom moet er nu snel wetgeving komen, vindt hij. „We kunnen het niet aan het openbaar mi nisterie overlaten, of in bepaalde ge vallen wel of niet tot vervolging wordt overgegaan". Mevrouw Haas-Berger (PvdA) wijst er op dat de rechter alleen de zorgvuldig heid waarmee de arts zijn beslissing heeft omgeven, heeft beoordeeld en niet de vraag of actieve euthanasie ge rechtvaardigd is. Ze is erg blij met de uitspraak, die de noodzaak van snelle wetgeving onderschrijft. De WD wil de uitspraak eerst bestuderen alvo rens een reactie te geven. De vereniging voor vrijwillige eutha nasie is 'ongeloflijk blij' met de uit spraak van het hof. Zij acht het van groot belang dat de arts is ontslagen van rechtsvervolging, hoewel er geen sprake was van een concrete doods- verwachting. De patiënte, die al vele malen te kennen had gegeven waardig te willen sterven, was wel ernstig ziek maar ze had nog enige tijd kunnen le ven. Volgens de vice-voorzitter van de ver eniging, G. B. Schmidt, heeft het hof met zijn vonnis dan ook de proeve van een euthanasiewet van het eerste ka- binet-Lubbers 'opzij gezet'. Volgens Schmidt is voor artsen nu ruimte ge schapen hun werk medisch verant woord te doen. Uiteraard zal het me disch handelen moeten worden ge toetst, maar volgens hem is het de vraag of dat altijd door de rechter moet worden gedaan. De medische tuchtcolleges zouden ook een actieve re rol moeten spelen. neer de eerste begroting van het nieu we kabinet wordt gepresenteerd, over te kunnen oordelen. Wöltgens (PvdA) en Tommei (D'66) waren het daar niet mee eens. Ze ver wijten het kabinet te veel haast te ma ken met de invulling van het begro tingstekort vanwege de drastisch te ruglopende opbrengsten uit het aard gas in 1987. Alternatieve vormen van extra opbrengsten voor de schatkist kunnen op die manier niet worden be sproken, aldus de oppositie. Boven dien vindt met name de PvdA dat het begrotingstekort in het moeilijke jaar 1987 best meer mag zijn dan de 8 pro cent van Ruding. Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond KNOV vindt het onbe hoorlijk om de ondernemers op zo korte termijn met een verhoging van de btw op te schepen. Het verbond waarschuwt er dan ook voor dat veel ondernemers niet op tijd de benodig- Minister Ruding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1