PZC Rampenoefening Axel model voor hele land Brouwershaven sloot viering van het 700-jarig bestaan af Burgemeester Dusarduijn Sas van Gent overleden P. K. van Daalen (62) overleden INKADER NIEUWE TAAK RODE KRUIS Kunstwerk op Oranjedijk afgebrand Meisje met bromfiets tegen trein Vondst explosie ven Tien mille OUD-DIRECTEUR ZEEUWS MUSEUM PAGINA 5 Vakantie OOK OUD-STA TEN- EN KAMERLID MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 zeeland: GOES - De Goesenaar P. S. M. F. heeft zaterdag zijn dure sportwagen zien stelen terwijl hij ernaast stond. F. had de auto in een landelijk blad te koop aangeboden en zaterdag meldde zich bij F. 's woning in de Kastanjestraat een aspi rant-koper. Deze bewonderde het voertuig en nam plaats achter het stuur om de zit uit te proberen. Hij liet zich daar bij door de eigenaar de werking van de automatische ver snelling uitleggen en toen hij dacht dat voldoende begre pen te hebben reed hij weg. F. met de mond vol tanden ach terlatend. De auto, een zwarte Porsche 928S met het kente ken HG-40-RP, is sindsdien spoorloos. De wagen is 70.000 gulden waard. AXEL - De 'ramp' was compleet, zaterdagochtend in Axel. Geteisterd door zware regenbuien was een vliegtuig neergestort op het motorcrossterrein bij Axel. Dat crossterrein was juist in gebruik en er waren dan ook tientallen doden en gewonden. Uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen werden Rode Kruis-colonnes opgetrommeld voor het verlenen van eerste hulp. Met een eigen ambulance en een groot aantal 'geleende' bestelbusjes van particulieren werden de gewonden afgevoerd. Een klein uur na de 'ramp' waren de slachtoffers afgevoerd. Niet lang daarna dron ken 65 tevreden vrijwilligers van het Rode Kruis een kopje koffie in 'De Halle'. Het Rode Kruis bereidt zich voor op de nieuwe taak, die die organisatie krijgt na de opheffing van de Bescherming Bevolking. Het Rode Kruis moet na 1988bij de bestrijding van rampen, in tensief gaan samenwerken met de brandweer. In dat kader werd zater dag een grote regio-oefening gehouden in Axel. Er volgen binnenkort overi gens nog meer oefeningen. Doel van de oefening van zaterdag was te onder zoeken of de colonnes van Hulst, Axel, Terneuzen, Sluiskil, Zaamslag en Oostburg redelijk op elkaar waren in gespeeld. En dat bleek het geval. De leider van de oefening, J. Valckx uit Hulst na afloop: „Natuurlijk waren veel mensen vreemd voor elkaar. Des ondanks zaten ze heel snel op één lijn. De colonnes toonden aan dat ze, als het nodig is, adequaat kunnen samen werken. Organisatorisch liep het alle maal fantastisch." De 52 doden en gewonden (die rollen werden vervuld door leden van de Lan delijke Opleiding tot Uitbeelding van Slachtoffers en vrijwilligers van scou tinggroepen) waren -zo vermeldde het draaiboek- door de brandweer in zoge naamde 'gewondennesten' verzameld. Daar beoordeelden de Rode Kruis mensen de aard van de verwondingen. Een groot aantal gewonden werd ver volgens afgevoerd naar de Verzamel plaats Gewonden, ondergebracht in het voormalige waterschapsgebouw KLOETINGE - Het 16-jarige meisje J. J. M. van O. uit 's-Heer Arendskerke is zaterdagmiddag ernstig gewond ge raakt toen ze op de spoorwegover gang in de Oostmolenweg bij Kloetin- ge met haar bromfiets tegen een trein reed. Ze kwam samen met een even eens op een bromfiets rijdend meisje bij de overweg en had niet in de gaten dat het rode licht brandde. Het andere meisje zag dat wel. Op het moment dat J. van O. de over weg opreed, passeerde juist de trein in de richting Kapelle. De bromfiets is vermoedelijk door een treeplank van de trein geraakt. J. van O. en haar bromfiets werden weggeslingerd. Het meisje moest met een diepe vleeswond en een gebroken bovenbeen naar het ziekenhuis worden gebracht. De be stuurder van de trein heeft niets van de aanrijding gemerkt. van de Burchtlaan. Van daaruit werd het vervoer naar de ziekenhuizen gere geld. De grootscheepse oefening, die zo rea listisch over kwam dat een vijftal le den van de scoutinggroepen bij het zien van de 'Lotus-gewonden' flauw viel, werd op de voet gevolgd door tientallen genodigden. Daarbij waren vertegenwoordigers van het ministe rie van volksgezondheid, van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en van de brandweer. De oefening werd van het begin tot het einde met videoca mera's geregistreerd. Valckx: „Wij staan model voor heel Nederland. Vandaar die belangstel ling. De videoband wordt straks in het hele land gebruikt als voorbeeld. En daar zijn wij best een beetje trots op." Op 1 oktober vindt de evaluatie van de oefening plaats (in Oostburg). In de loop van volgend jaar wordt waar schijnlijk een nog grotere oefening ge houden. Valckx: „Op die manier pro beren we ons optimaal voor te berei den op onze nieuwe taken." De Zeeuws-Vlaamse Rode Kruiscolon- nes zitten overigens nog te springen om vrijwilligers. In totaal kan men er nog een kleine 200 mensen gebruiken. NIEUWVLIET/HOOFDPLAAT Het afgelopen weekeinde zijn in Nieuw- vliet en Hoofdplaat explosieven ge vonden. Zaterdag werd een eivormige handgranaat bij zandafgravingen te Nieuwvliet gevonden. De vinder bracht de granaat naar het politiebu reau in Oostburg. In Hoofdplaat wer den op een weiland een pantservuist en een honderdtal patronen gevonden. Een beeld van de grootscheepse, realistische rampenoefening, zaterdag in Axel. Nadat de lengte van de reuzemosselsalade was opgemeten, kon worden begonnen met het consumeren van deze Sluisse recordpoging SLUIS Sluis verdient een plaatsje in het bekende Guiness Book of Re cords. De reuzemosselsalade, die zondag was opgesteld in de straten van Sluis, bleek na meting een lengte van 1074,40 meter te hebben. Daarmee werd het oude record, 450 meter, ruimschoots gebroken. De saladestunt vormde een onderdeel van de Sluisse mosselfeesten. Zondagochtend in alle vroegte was de Sluisse horeca begonnen met het opstellen van de reuze salade, waarin onder meer 2500 kilo aardappelen, 1000 kilo gekook te mosselen, 200 liter mayonaise, 120 komkommers, 150 kilo uien, 150 bos jes radijs, 100 kilo selderij en 500 doosjes waterkers waren verwerkt. Op het laatste moment moesten Zowel zaterdag als zondag zaten de nog enkele honderden meters sala de bijgemaakt worden om aan de gewenste afstand te komen. Even voor twaalven loeide de brandweer sirene, het startsein voor de officiële meting van de mosselsalade. Onder toeziend oog van gerechtsdeur waarder D. Doeze Jager, notars mr E. Verhaegen en het voltallige Sluis se college van b. en w. (met uitzon dering van burgemeester J. Assel- bergs) liep de dorpsomroeper Cees Blaecke met zijn meetwiel door de straten van Sluis. De meter bleef steken bij ruim 1 kilometer. Na de bekendmaking van de officiële af stand werd het in groten getale aan wezige publiek in de gelegenheid gesteld om van de salade te proe ven, waar menigeen gebruik van maakte. Het overschot van de sala de gaat naar een varkenshouder. De totale kosten van de reuzesala de bedragen rond de 10.000 gulden. De stichting Sluis Promotie neemt een deel van de kosten op zich. Ook zijn er enkele sponsors. De rest van de kosten is voor rekening van de Sluisse horeca. De saladestunt was het idee van de Sluisse restaura teur Eddy Smallegange. Hij heeft ook de uitvoering van de stunt op zich genomen, waarbij hij wel hulp kreeg van collega's. Piet Koster van het actiecomité 'Hier is Sluis' is zeer tevreden over het verloop van de mosselfeesten. restaurants, waar men tegen gere duceerde prijzen kon 'mosselen', bomvol. In totaal is afgelopen week einde zo'n 15.000 kilo mosselen om gezet, aldus Koster. Het actiecomi té 'Hier is Sluis' was bang dat enkele restaurateurs onder de voorge schreven prijs van 15 gulden per portie zouden duiken. Koster: „Dat is gelukkig niet gebeurd, waar we uiteraard blij mee zijn". Het mosselfeest werd zowel zater dag- als zondagmiddag opgeluis terd door Brabantse dweilbandjes. Op het Kerkplein werd beide dagen een mosselhefwedstrijd gehouden. De winnaar zaterdag was de heer J. Vermeulen uit Lewedorp. Hij kreeg 110 kilo mosselen naar boven, en won daarmee 100 gulden. Tweede werd zaterdag Staf Ferket uit Sluis 100 kiloen derde Jozef van Poucke uit het Belgische Sint Kruis-Hou- tem (90 kilo). Zondag streden de mosselheffers om een gouden mos sel. Hans Eisink uit Zwolle sleepte met 111 kilo dit fraaie kleinood in de wacht. Frans de Boevere uit Bier vliet eindigde met 105 kilo als twee de, Hans Bron uit Waterlandkerkje met 101 kilo als derde. Verder probeerden zondagmiddag een kleine 400 deelnemers de van de Willem Ruis-show bekende bibbe- roscoop te bedwingen, slechts acht slaagden erin om binnen twee mi nuten zonder de draad aan te raken het eind te halen. Zij konden kiezen uit een zak mosselen of een zakje Belgische toffee's. Onze collega die dit jaar vakantievierend met vrouw en kinderen naar het Zonnige Zuiden was afgereisd, is terug. Bedrukt betrad-ie vorige week onze burelen. Ze hadden het er maar tien da gen uitgehouden. ,,Een moor dende hitte, 42 graden, véél stoj gebeten en de camping was éen groot wespennest", zo moti veerde hij z'n overhaaste te rugkomst. Op de terugreis hadden ze dan ook al verlangend uitgekeken naar dat moment waarop ze - naar schatting zo boven Parijs - koelere oorden zouden berei ken en hadden zelfs mooie vi sioenen van woest voortgedre ven wolkenpartijen en strie mende slagregens. Maar dat viel lelijk tegen: ook thuis heerste een klamme hitte. En alwéér die zon. Pas de afgelopen week zijn ze een beetje bekomen. Maar in middels is hun enthousiasme alweer behoorlijk bekoeld. ,,Nu is 't wel weer mooi geweest", sprak onze collega, met een veelzeggende blik naar buiten. Hij verlangt iveer naar de zon. We hebben 'm niettemin voor volgend jaar een vakantie op IJsland aanbevolen. Een historisch duel tussen twee ridders vormde éen van de hoogtepunten bij de slotviering van het 700-jarig bestaan van Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - Met de teruggave van de speciale bevoegdheden die Jacoba van Beieren en Frank van Bors- sele van burgemeester C. Slabbekoorn hebben gekregen, is zaterdagavond een eind gekomen aan de viering van het 700-jarig bestaan van de smalstad. Het slechte weer tij dens de laatste dag van de feestelijkheden vergde veel van het improvisatietalent van het organiserende comité. Bij de voorbereiding van alle programma-onderdelen was op goed weer gerekend, maar de regen maakte het noodza kelijk voor vrijwel alle evenementen naar de botenloodsen bij de loswal aan de nieuwe haven uit de wijken. Daar was het overigens heel gezellig. Een paar duizend mensen kwamen een kijkje nemen bij de stands waar van alles te koop was. Enkele hoogtepunten waren een veiling van Waardevolle en interessante artikelen, een historisch duel tussen twee ridders, optredens van de Schouwse volksdansgroep Nehallenia een een mosselmaaltijd. De weersomstandigheden maakten de muzikale show van de vier muziekgezelschappen uit de gemeente Brouwersha ven, het waterspel en de lampionoptocht onmogelijk. De gondelvaart wat later op de avond met versierde en verlich te jachten ging wel door. SAS VAN GENT - Burgemeester drs. W.R.V. Dusarduijn van Sas van Gent is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Hij werd 57 jaar. Burge meester Dusarduijn was al geruime tijd ziek. Drie maanden geleden werd hij met hartklachten opgenomen in het particuliere ziekenhuis 'Maria Middelares' in Gent. Daar is hij ook overleden. Enkele jaren geleden on derging drs. Dusarduijn een hartope ratie. De overleden burgemeester werd op 29 september 1928 geboren in IJzendijke. Zijn vader was landbouwer. Nade mid delbare schoolperiode ging hij sociolo gie studeren aan de Katholieke Econo mische Hogeschool in Tilburg. In 1954 studeerde hij af en ging meteen aan de slag als onderzoeker bij het Opbouw- orgaan Stichting Zeeland. Een jaar la ter werd hij onderzoeker in dienst van de Stichting Ontwikkeling Kom- grondgebieden in Tiel. In 1960 keerde hij terug naar Zeeland. Hij werd direc teur van de Katholieke raad Maat schappelijk Werk in Goes. Dat bleef hij tot '68. In 1966 stapte hij in de politiek. Van '66 tot '74 was hij lid van de KVP-fractie in provinciale staten van Zeeland. Vanaf '68 trad hij ook op als fractievoorzitter. Het statenlidmaatschap combineerde hij van 1967 tot 1972 met het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Bij de verkiezingen van '72 verloor drs. Du sarduijn die zetel bij loting. Op 1 februari 1973 volgde zijn benoe ming als burgemeester van Sas van Gent. De afgelopen jaren maakte hij zich vooral sterk voor het Gecoördi neerd Bejaardenwerk in zijn gemeen te. Een unicum was het dat dit bejaar denwerk ook grensoverschrijdend was; met buurgemeente Assenede werd een samenwerkingsverband aan gegaan. Loco-burgemeester J. Plat- schorre van Sas van Gent zaterdag: „Dat bejaardenwerk was een van zijn stokpaardjes. Maar hij had er vele. Hij kon zich mateloos ergeren aan de pro blemen die kleefden aan grensover schrijdende contacten. Wat je op het eerste gezicht toch even zomaar in een vergadering onderling zou kunnen re gelen, stuitte altijd weer op allerlei for maliteiten. Zulke contacten moesten steevast via 'Den Haag' lopen. En dat zinde de burgemeester allerminst. En verder stond hij echt midden tussen de Sassenaren. Hij had oog voor alles wat er zich binnen de gemeenschap af speelde. En hij was ook zoveel moge lijk overal bij." Burgemeester Dusar duijn stond ook aan de wieg van de ju- melage tussen Sas van Gent en het Noordfranse stadje Belle. Drs. Dusarduijn vervulde tal van ne venfuncties. Hij was onder meer com missaris van de Watermaatschappij Zeeland, bestuurslid van het provin ciaal opbouworgaan Stichting Zee land, lid van de Zeeuwse Sportraad, lid van de commissie milieubeheer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, lid van de commissie van beheer en toezicht van de Provinciale Bibliotheek, vice-voorzitter van het CDA - Zeeland en voorzitter van de provinciale vereniging van CDA-be^- stuurders. Ook was hij voorzitter van de kring van burgemeesters in Zeeuwsch-Vlaanderen. De overleden burgemeester -hij laat een vrouw en drie kinderen na- wordt woensdagochtend begraven op de rooms-katholieke begraafplaats in Sas van Gent. De teraardebestelling wordt voorafgegaan door een uitvaart dienst in de rooms-katholieke kerk. De dienst begint om 10.00 uur. Dinsdagavond vanaf 20.30 uur worden de Sassenaren in de gelegenheid ge steld afscheid te nemen van de overle den burgemeester. Drs. Dusarduijn ligt dan opgebaard in de burgerzaal aan de Westkade. Vandaag (maandag) en dinsdag kan ook het condoleanceregister worden getekend: vandaag tussen 14.00 en 20.00 uur en dinsdag tussen 9.00 en 20.00 uur, ook in de burgerzaal. Drs W.R.V. Dusarduijn VLISSINGEN Het kunstwerk 'Schanssculptuur' van Antoon Ver- steegdeuit Uden, dat op het Rondeel tje in Vlissingen stond, is zondag avond omstreeks half negen afge brand. De brandweer was snel na de brandmelding ter plaatse, maar kon het kunstwerk niet meer redden. Het kunstwerk was geplaatst in het kader van de ruimte die de gemeente Vlissingen jonge kunstenaars biedt om te exposeren in de omgeving van de Oranjedijk. De waarde van de sculptuur is moeilijk te bepalen, aan gezien alleen de materiaal- reis- en verblijfkosten aan de kunstenaar wor den vergoed. De materiaalkosten van het afgebrande werk bedroegen 2000 gulden. Het vuur is vermoedelijk aangestoken. Het kunstwerk, dat grotendeels be stond uit rubber en hout, had al eerder onder vandalisme geleden. Anderhal ve week geleden was de kunstenaar nog naar Vlissingen teruggekomen om het te restaureren. Functionars Leon Riekwel van de Cul turele Raad Vlissingen verwacht niet, dat de sculptuur, die nog tot eind sep tember aan de vloedlijn had moeten staan, herbouwd zal worden. „Ik heb nog geen tijd gehad om met de kunste naar te bellen, maar het zal een teleur stelling voor hem zijn. Dit jaar was hij speciaal met een stevig ontwerp geko men, omdat in de voorgaande twee ja ren zijn constructies van bamboe en zeildoek de weersomstandigheden in Vlissingen niet aankonden. Hij hoopte met de 'Schanssculptuur' de vloedlijn te kunnen weerstaan, maar aan dat streven is nu op vervelende wijze een einde gekomen", aldus Riekwel zon dagavond. MIDDELBURG - Op de Westerschel- ile, aan boord van een der veersche pen, is zondagochtend op 62-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden dr. P. K. van Daalen, oud-directeur van het Zeeuws Museum en de Zeeuwse Museumstichting. Dr. Van Daalen werd in 1961 in Zee land benoemd nadat hij in de periode- Hammacher enkele jaren als assis tent-conservator gewerkt had in het Kröller-Müller-museum en bij het 'bu reau Lunsingh Scheurleer', de rijksin spectie voor 's lands roerende monu menten. Maart 1985 nam dr. Van Daa len afscheid van het Zeeuws Museum. Hij gaf, geheel in overeenstemming met zijn levenshouding, de voorkeur aan 'een zo stil mogelijk' vertrek. Pieter Kornelis van Daalen werd in 1924 te Bilthoven geboren en studeer de kunstgeschiedenis aan de rijksuni versiteit te Utrecht met als bijvakken archeologie en iconografie. In 1951 slaagde hij voor het doctoraal examen en vijf jaar later promoveerde hij op een proefschrift over Nederlandse Beeldhouwers in de Negentiende Eeuw met als promotor professor Jan van Gelder. Reeds voor zijn benoeming in Zeeland werkte dr. Van Daalen geruime tijd in deze provincie, met name in de Schot se Huizen te Veere (de Oakes-verzame- ling) en in Sluis waar hij betrokken was bij de reorganisatie van de oud heidkamer. Bij het Zeeuws Museum hield de heer Van Daalen zich voorna melijk bezig met de beschrijving, con servering en uitbouw van de verschil lende collecties. Onder zijn leiding ver huisde het museum van de Middel burgse Wagenaarstraat naar de Ka nunnikenwoningen in de Abdij. De heer Van Daalen verzorgde ook een aantal tentoonstellingen die - mede vanwege hun controversiële karakter - grote belangstelling trokken. De crematie is vastgesteld op woens dagochtend 10 uur in het cremato rium te Middelburg. De naam Piet van Daalen zal zonder veel twijfel verbonden blijven met de opmerkelijke doorbraak van de eigen tijdse kunsten in het Zeeland van de late jaren '60. In en buiten het museum - met name de Vleeshal van het Mid delburgse stadhuis - tekende hij voor een serie tentoonstellingen die zeer hebben bijgedragen aan een verande ring van het kunstklimaat. Piet van Daalen was een gedrevene en hij voelde zich één met de belijders van het nieuwe Elan in en buiten Europa. Er is in die tijd wel gezegd dat de direc teur van het Zeeuws Museum in Euro pa een veel bekender en geëeerder man was dan in het eigen gewest. Men kon hem in de jaren '60 en '70 ont moeten waar de Kunst om actie of aan wezigheid vroeg: de grote monsterten toonstellingen zo goed als de afgewo gen kleinschalige presentaties in de galerijen waar men in de dag van van daag die van morgen trachtte te dui den. Hij schreef erover, toonde zich een nij ver discussiant en ging zelden moei lijkheden uit de weg als het ging om een eigen inbreng in dit voor hem boeiende en allesbetekenende geheel. Moeilijkheden bleven hem niet be spaard. In Middelburg presenteerde hij Joseph Beuys, Panamarenko, Broodthaers en d'Armagnac. Hij deed dat met de gedrevenheid van de geroe pene. In een stad waar het kunstkli maat nog in hoge mate bepaald werd door de sfeer van cercle en salon, ont moette Piet van Daalen tegenkanting Soms, zo zei hij me eens, werd hij er mismoedig van. Zijn presentaties wer den kleiner en kwamen minder fre quent voor. Hij vond in die jaren wel waardering in het buitenland, vooral in België en Duitsland. Daar voerde hij zijn pleidooi voor een nieuw cultuurbesef. In dat pleidooi nam hij hoe langer hoe meer afstand van het traditionele westerse materia lisme om de leer van het 'wezen en we ten', het evenwicht der dingen dat het Oosterse denken bepaalt, onder de aandacht te brengen. Hij bedeelde 'zijn' mensen met een nieuwe relatie tot de elementen en het grote heelal, zo goed als tot de kleine dingen van alle dag. Hij zag daarin een mooie, steeds wisselende rol voor de Kunst die niet langer haar eigen doelen zou moeten nastreven maar functioneren als mid delares. Piet van Daalen droomde van een nieuwe samenleving, de terugkeer van een zo ver doorgevoerde maatschap pelijke consensus als de Middeleeu wen hadden gezien. Hij heeft teleurstellingen gekend en vroeg zich op het eind van zijn loop baan af waarom hij in het besef van de Eeuwigheid getracht had de dingen van de Dag te plukken. Hij was - ten laatste - blij dat hij de vreugde van 'het vak'had hervonden en richtte zijn enthousiasme op de gobelins, de tapij ten van De Maeght, de kunsthistori sche beschrijving Piet van Daalen, de eerste directeur van het Zeeuws Museum, is een om streden dienaar geweest. Hij is gestor ven op het water, tussen de eilanden waar hij zijn sporen heeft getrokken en onder de hemel waar hij zich één kon weten met de grote Stroom. Men zal zich hem herinneren als een op merkelijk man. O. Dr. P. K. van Daalen bij zijn afscheid in maart 1985. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5