almanak Kamerleden mobiliseren tegen bezuinigingen in basisonderwijs otorrijder lag acht iur gewond in sloot Zandschip zonk bijna na botsing brugpijler Studenten graven 14e eeuws kasteeltje op PZEM ONDERZOEKT GEVOLGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Achtjaar voor uitlokken cocaïnesmokkel ZEEUWSE LESPROJECT ARNEMUIDEN Gs: extra geld inzamelen klein chemisch afval Inbraak in loods firma Nieuwvliet BEOORDELINGSFOUT SCHIPPER (21) Steenhouck Krant Vergunning voor kerncentrale in MIDDELBURG - Gedeputeerde staten moeten de Zeeuwse tweede kamerleden vragen alles in het werk te stellen om de bezuinigingen op het basisonderwijs te voorkomen. De voorgenomen kortingsmaatregel van minister Deetman, om kinderen die na 1 augustus vier jaar worden pas het volgende schooljaar op de ba sisschool toe te laten, tast de kwaliteit van het onder wijs aan. Bovendien is het zeer de vraag of het ministe rie inderdaad een financieel voordeel van 220 miljoen gulden haalt, omdat er geen rekening wordt gehouden met neven-effecten. Dat schrijft de provinciale Adviesgroep Planning Basis onderwijs aan gs. Het verzoek aan het dagelijks bestuur van de provincie om de Zeeuwse kamerleden te mobili seren is zeer dringend gesteld. De adviesgroep wijst on dermeer op mogelijk dramatische gevolgen voor kleine scholen, die nu maar net het hoofd boven water kunnen houden. Tevens zal het moeilijker worden om nieuwe scholen te stichten. De brief: ..De Adviesgroep, nauw be trokken zijnde bij de planning van het basisonderwijs, meent met recht te moeten stellen dat deze maatregel, zeker in de plattelandsgebieden, grote gevolgen zal heb ben voor de wenselijke leefbaarheid in deze gebieden". Verder wordt geconstateerd dat voormalige kleuter leidsters, die bezorgd waren over het mogelijk ver dwijnen van de kindgerichte aanpak in het onderwijs, in het gelijk worden gesteld. Kinderen dreigen te snel met leerstof geconfronteerd te worden en geen tijd voor spel over te houden. De bezuinigingsmaatregel belemmert het individualiserend onderwijs. Tenslotte wijst de adviesgroep op de mogelijkheid dat sommige kleuters bijna een jaar van onderwijs versto ken blijven. Met name voor kinderen die toch al in een achterstandssituatie zitten is dat funest. De kans is groot dat de problemen bij jonge kinderen en hun ou ders zullen toenemen, zodat de vraag naar hulpverle ning en speciaal onderwijs stijgt. Dat ondergraaft de beoogde bezuiniging van de minister. Zie ook pag. 291 ÏHOLEN - Als er al een recept Is om in goede gezondheid een loge leeftijd te bereiken, is let een sober en arbeidzaam leven. Zo blijkt uit het levens verhaal van de oudste inwo- ler van Tholen, de heer M. J. Moerland uit Sint-Annaland. |ondag wordt hij 104 jaar en lijn gezondheid laat niet veel Ie wensen over. he geboren 'Stallander' was lange tijd lij een boer werkzaam. Op middelbare leeftijd begon hij nog een eigen boeren- ledrijfje. Hij beëindigde het bedrijf op 70-jarige leeftijd, maar kon het werken op het land niet laten. Tot zijn 78-ste hielp hij in het landbouwbedrijf van zijn zoon, M. I. Moerland. ,,En hij kon toen nog flink werken", vertelt Moer land jr. „Een kras persoon", vonden ook de specialisten in het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Vorig jaar nog plaatsten zij bij hem een pea cemaker. Na drie dagen ziekenhuisop name kon de 100-plusser weer terug naar zijn kamer in bejaardentehuis De Schutse in Sint-Annaland, waar hij se dert zijn 88-ste woont. Moerland is inmiddels voorvader van vier generaties. Van zijn twee zoons is er nog één in leven. Drie kleinkinde ren, acht achterkleinkinderen en één achterachterkleinkind vormen het verdere nageslacht. Buiten zijn kamer op de tweede verdieping van het be jaardentehuis komt Moerland niet meer. „Hij zou nog wel naar beneden kunnen, maar daar heeft hij geen be hoefte meer aan", vertelt Moerland jr. „Hij houdt zijn kamer zelf een beetje bij, dekt zijn bed op en leest in zijn stoel voor het raam de krant". Veel poespas voor zijn 104-de verjaar dag wil Moerland niet. Wel heeft hij zich laten overhalen tot het houden van een receptie. Maandag gaat hij bij wijze van uitzondering naar de re creatiezaal op de begane grond, waar familie, kennissen en medebewoners de gelegenheid krijgen hem te felici teren. De heer M.J. Moerland uit Sint-Anna land, die zondag 104 jaar wordt. Student Johan Huisson toont een opgegraven kruik, die tevoorschijn kwam bij het blootleggen van de funderingen van het 14e eeuwse kasteel tje op een akker bij Amemuiden. Mede-studenten die zich in het kader van een lesproject met de opgravingen bezighielden, kijken toe. MIDDELBURG - De directie van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) stelt een onderzoek in naar de vraag of er bij fusie van de produktiebedrijven van de drie zuidelijke energiemaatschappijen PLEM, PNEM en PZEM een hernieuwde aanvraag voor de kerncentrale Borssele moet worden ingediend. Dat heeft PZEM-directeur A. Tiktak vrij dag bevestigd. ken hebben, een enorme rompslomp tot gevolg kunnen hebben. De energiebedrijven van Brabant en MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten willen volgend jaar extra geld uit trekken voor de inzameling van klein chemisch afval. Gebleken is dat huis houdens en kleine bedrijven steeds meer op de inzamelingsacties inspe len, zodat een verhoging van de jaar subsidie met 55.000 gulden reëel wordt geacht. In totaal betaalt de pro vincie dan 100.000 gulden voor de af voer en verwerking van materialen als oude accu's, afgewerkte olie en batterijen. In 1985 haalden de Zeeuwse gemeen ten in totaal 70.000 kilo klein chemisch afval op. Dat betekende een verdubbe ling ten opzichte van het jaar daar voor. Gevolg is dat de gemeenten met steeds hogere kosten voor inzameling, afvoer en verwerking worden gecon fronteerd. Gs vinden dat de provincia le bijdrage gelijke tred moet houden met de stijgende kosten. Bovendien past een ruimere subsidie in het actie plan klein chemisch afval, dat eind dit jaar wordt gepresenteerd. Artikel 70 van de Kernenergiewet zegt dat een afgegeven vergunning op grond van deze wet persoonlijk is. In dit geval is de NV PZEM de eigenares se van de kerncentrale. Na eventuele opheffing van het bedrijf in verband met de fusie, moet daarvan binnen een week melding worden gemaakt aan de minister van economische zaken. Bovendien moet binnen dertig dagen een nieuwe vergunning voor de kern centrale Borssele worden aange vraagd. De oude vergunning blijft dan intussen wel van kracht, maar volgens bestuurslid J. Bannink van de Zeeuw se Milieu Federatie biedt deze vergun ningaanvraag voor mensen die tegen kerncentrales zijn, weer alle mogelijk heden om beroepsprocedures tegen het verlenen van deze vergunning aan te spannen. Dat zou voor de PZEM en voor alle instanties die daarmee te ma- NIEUWVLIET - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken bij de firma S. aan de Nieuwvlietseweg te Nieuwvliet. Uit drie loodsen werden een onbekende hoeveelheid gereed schap en een laskar ontvreemd. Men kwam binnen door het inslaan van een ruit. geding bij fusie Limburg denken vóór het eind van dit jaar al samen te gaan. De PZEM werd zoals bekend aanvankelijk buiten de fusiebesprekingen gehouden, die moe ten uitmonden in de oprichting van het EPZ (Electriciteits Produktiebe drijven Zuid). Thans is de PZEM via di recteur Tiktak als 'waarnemer' bij de verdere voorbereidingen betrokken. De juridische structuur van de toe komstige produktie-NV, de recht streeks democratische controle, de po sitie van werknemers en aandeelhou ders en de toekomstige verdeling van de produktiemiddelen zijn een aantal knelpunten waarop bij de PZEM wordt gestudeerd. De PvdA-gedepu- teerde W. Don (nutsbedrijven) heeft onlangs te kennen gegeven dat naar zijn mening de 'nieuwe' provinciale staten, na de verkiezingen in 1987, een beslissing moeten nemen over de pro- duktiefusie. De vergunningkwestie voor de kern centrale is volgens de Zeeuwse Milieu Federatie echter een van de hete han- grijzers die het 'fusievuur van de PZEM tempert'. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 30-jarige R. A. N. uit Roosendaal conform de eis tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld voor zijn rol in het smokkelen van cocaïne van Brazilië naar Neder land. Hij stuurde diverse koeriers op pad door hen 6000 gulden per kilo naar Nederland overgebrachte cocai ne te beloven. Onder anderen vond hij de 19-jarige Sandra D. uit Nieuwdorp en de 30-jari- ge A. de B. uit Middelburg bereid een cocaiinereis voor hem te maken. Zij werden op het vliegveld van Sao Paulo aangehouden toen zij met in totaal tien kilo cocaïne op het lichaam naar Nederland wilden afreizen. Zij werden in Brazilië tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld. Bij het vaststellen van de strafmaat nam de rechtbank in aanmerking dat met name deze twee door N.'s toedoen tot langdurige vrijheidsstraffen waren veroordeeld. N. ontkende tijdens de behandeling van zijn zaak iets met de ze smokkelaffaire te maken te hebben. het rijksarchief. Alleen op een kaart uit ongeveer 1650, afkomstig uit het famieliearchief van Schorer, de vroegere ambachtsheer van Nieu- werkerke, stond de vindplaats met een tekentje aangegeven met de vermelding dat daar steenhopen la gen. Andere kaarten van iets latere datum duiden het stukje land aan als "de steenhouck". Men vermoedt dan ook dat het huis op zijn laatst tot 1600 bewoond is geweest. Omdat de stenige zware kleigrond moeilijk te bewerken was is "de steenhouck" jarenlang in gebruik geweest als weiland. Na de ruilver kaveling in 1964 kwam de grond in bezit van de familie Louwerse. Adrie Louwerse ploegde de grond ongeveer tien jaar geleden om en stuitte toen voor het eerst op een hoop stenen die duidelijk aan el kaar gemetseld zaten. Ook aan het kleur- en groteverschil van zijn ge wassen kon hij zien, dat er iets on der de grond moest zitten. Hij gaf zijn vondst door aan de archeologi sche dienst van de provincie, waar na die het op kwam meten en de zaak wegens geldgebrek liet rus ten. „Om de grond wat beter bruikbaar te maken heb ik het stuk twee jaar geleden laten draineren", zegt Lou werse. „Toen stuitten we echt dui delijk op dikke muren. De vind plaats heb ik op de draineerkaart aangetekend zodat de leerlingen al ongeveer wisten waar ze moesten graven. Het is jammer van de bieten maar de opgravingen konden niet uitgesteld worden. Het belang van de wetenschap moet dan maar voorgaan, vind ik." Onder Louwerses andere akkers zit ten nog meer resten van het oude dorp Nieuwerkerke verborgen. Zo verbouwt hij erwten op het vroegere kerkhof. In zijn grond vindt hij ieder jaar weer botten, stenen en scher ven die van de dorpsbewoners af komstig zijn. „Wanneer er ergens voor langere tfjd mensen gewoond hebben zit er zoveel rotzooi in de grond dat het nooit meer schoon te maken valt", zegt Bas Oele. „Naast al die scher ven en ander afval blijf je elke ingra ving zien. Zo hebben we rond de hoekfundamenten zelfs de steken van de spa nog teruggevonden, waarmee die grond destijds afgega- ven is om de fundamenten te leg gen." De resten van het kasteeltje zullen na de afronding van het les-project weer ondergegraven worden. Maar het werk van de leerlingen is niet voor niets geweest. Voortaan zal het kasteeltje officieel te boek staan als "grondmonument". ARNEMUIDEN - „Een toevalstref fer", noemt geologieleraar Kees Bos het door zijn studenten in een akker aan de Kraayenholseweg in Arnemuiden opgegraven 14-de eeuws kasteeltje. Bos, leraar aan de Middelburgse christelijke peda gogische academie, zocht begin dit jaar samen met zijn collega natuur kunde Jan Groen een leuk onder zoeksproject voor zestien tweede jaars studenten. „Ze moeten er van leren bronnen te onderzoeken en kennis bloot te leggen", zegt Bos di- dactisch. De leerlingen, geholpen door medewerkers van de provin ciale archeologische dienst, vatten die uitspraak wel erg letterlijk op en groeven in een week een biete nakker om en een kasteeltje op. Bezorgers die zes dagen in de week door weer en wind in alle vroegte de krant bij de lezers in de bus komen steken, hebben het niet gemakkelijk. Want al regent het pijpestelen, de ont bijttafel mag niet besmeurd worden door een natte krant. Er zijn abonnees die daarover een klacht indienen... Nou ja, het was niet kwaad be doeld, schreef ons een me vrouw uit Middelburg. Ze had een bezorgster van de PZC uit genodigd voor een partijtje sjoelen en dat was de buurman niet ontgaan. Om de bezorgster een beetje op de kast te jagen, kwam hij zogenaamd zijn be klag doen over de natte krant van die ochtend. Het was trou wens noodweer geweest. De bezorgster was echter niet voor'éen gat te vangen en be taalde de man met gelijke munt terug. Daar wij uit be scheidenheid niet zelf de lof trompet over onze medewerk ster willen steken, laten we ver der de briefschrijfster zelf aan het woord: „Vanochtend kwam de buur man breed lachend binnen en haalt van achter zijn rug de krant vandaan. Wie schetst mijn verbazing, want boven aan de tietwat natte) krant za ten twee gekleurde wasknij pers. U begrijpt wel, dat was la chen geblazen. Weet u wat mijn buurman zei: ik vind dat de service van de PZC wel heel erg ver gaat". Nou hoort u het ook eens van een ander. Het kasteeltje of „stenen huis" zoals Bas Oele van de provinciale archeo logische dienst het noemt, is ver moedelijk gebouwd in het begin van de 14-de eeuw. „Het moet een rijk heerschap geweest zijn dat er huis de", zegt Oele. „De gebakken ste nen die er voor gebruikt zijn waren toen erg duur. De fundamenten zijn 1 meter 20 breed, dat is niet zo dik maar in de tijd dat het huis er stond was het gevaarlijkste wapen de pijl en boog. Bij latere kasteeltjes, na de uitvindig van het buskruit, werden de muren veel dikker. Dit soort hui zen had minstens twee verdiepin gen. De kamers waren echt zalen zonder tussenmuren." Van het kasteeltje zijn de vier hoek punten, de fundamenten van de spaarbogen, een fundament van een hoektorentje, een latrine bin nen het kasteeltje en de gracht er omheen teruggevonden. Ook kwa men er potjes en scherven van 13-de eeuws "Aardenburgs aardewerk" naar boven. Zelfs van de uit stenen tegels bestaande dakbedekking werden nog fragmenten opgegra ven. In de gracht lagen vooral over blijfselen van 16-de eeuws aarde werk maar ook een rand van een Ro meinse kruik. „Het huis stond op een terp", zegt Oele. „Destijds was het de gewoon te dat men het afval gewoon uit het raam gooide. Uit dat afval valt veel af te leiden over de mensen die in een huis geleefd hebben. Wij noe men de grond rond een woonplaats heen dan ook het bodemarchief. Jammer genoeg heeft men het ter rein later geëgaliseerd waardoor er zeker een meter van dat "archief' verdwenen is. Veel moet toch nog te vinden zijn, bijvoorbeeld in de gracht die met de grond gedempt zal zijn." Het kasteeltje is op geen enkele ou de kaart terug te vinden. Het hoor de destijds bij het verdwenen dorpje Nieuwerkerke. Bos is met zijn leer lingen een dag wezen snuffelen in v ten politieman bekijkt de verongelukte motor nabij Stoppeldijkveer. lOGELWAARDE - Een zwaargewon de motorrijder heeft in de nacht van londerdag op vrijdag circa acht uur lang zonder dat iemand hem opmerk- e in de slootkant gelegen in de polder ussen Vogelwaarde en Stoppeldijk eer. Vrijdagochtend hoorde een oorbi jganger iets voor negen uur het ulpgeroep van D.C. uit Kloosterzan- le. De man schakelde direct de politie n, waarna de hulpverlening op gang wam. De jongeman werd met een sleutelbeenfractuur, gebroken schou derbladen, enkele gekneusde en ge broken ribben en pijn aan zijn wervel kolom overgebracht naar het Sint- Elisabethziekenhuis in Sluiskil. De Kloosterzandenaar was rond mid dernacht met zijn motor op pad toen hij op onverklaarbare wijze op de split sing Sasdijk- Catharinastraat recht door reed. Hij kwam daarbij ongeluk kig terecht in de sloot. In de nachtelij ke uren zijn verschillende automobi listen de plaats van het ongeluk gepas seerd, maar, zo vertelde een politie woordvoerder, doordat de man in het riet verscholen lag, merkte geen van de passanten hem op. De motor werd bij het eenzijdig ongeval licht bescha digd. TERNEUZEN/SLUISKIL - Het Neder landse binnenschip 'Adgor' (678 ton) is vrijdagochtend in alle vroegte op een pijler van de brug over het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil gebotst. De schipper had de lichten op de pij ler verward met reparatielichten. Het schip, geladen met zand op weg naar de Belgische grens, dreigde direct na de aanvaring te zinken. In allerijl toe gesnelde sleepboten van Willem Mul ler Terneuzen voorkwamen dat. Er werden direct pompen aan boord ge plaatst en niet lang daarna werd het gat in de kop van de 'Adgor' proviso risch gedicht met zeilen. Het schip botste omstreeks vijf uur op de pijler. Schipper C. den Haan (21) uit Werkendam: „We hadden nogal veel oponthoud gehad in Hansweert en we wilden dus opschieten. Om een uur of half vijf zijn we gaan varen. Toen ik de brug naderde was het nog pikdonker. Ik zag een paar van die rooie lichtjes en ik dacht dat die iets te maken hadden met reparatiewerkzaamheden. Een tijdje geleden namelijk, toen ik hier ook passeerde, waren ze aan de brug aan het karweien. Dus ik dacht dat er niets aan de hand was. En toen kwam die klap. Nog geen paar minuten later stond het water al in het gangboord." Den Haan werd aan boord geassis teerd door matroos E. van Strien (16). Ze hoefden het schip niet te verlaten. De schipper meerde de zinkende 'Ad gor' af aan de westkant van het kanaal. Direct daarna kwamen de sleepboten 'Zeeland' en 'Nieuwland' van Muller langszij. Nadat het gevaar voor zinken was geweken, begeleidden de twee sle pers het schip naar de kade van firma 'De Hoop' in Terneuzen, waar de la ding werd gelost. Later op de dag werd de 'Adgor' afgeleverd bij scheepwswerf 'De Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil. Daar wordt het schip gerepa reerd. Het binnenschap Adgor' werd na de botsing met de brugpijler bij Sluiskil afge meerd, de 'kop' van het zandschip provisorisch gedicht met zeilen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9