Strand Domburg wordt opgehoogd Sluiting dammen in de Oosterschelde begonnen CcimpTnci Contactraden kernen Terneuzen bepleiten behoud vuilcontainers Eerste vakbondsschool CNV gaat in Middelburg van start DAN WELLICHT IN 1987 VOORTZETTING natuurlijk lekker Scheldekartoenale in Oost-Souburg STROOMGEUL SLAAK ALS EERSTE Nachtmarathon in zwembad van Heinkenszand WELLICHT LATER OOK OP BEVELANDEN Conservator Gent wil hoekhuizen betrekken in een nieu w kunstproject GOLFTERREIN KAN BEHOUDEN WORDEN Behouden Geen steun voor Tsjernobyl-motie in raad Veere WÊÊBm N LEKKER B EN W HANDHA VEN BESL UIT Congregatie van Huij bergen weg uit Hulst Vakantiewerkers DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 Triton-Line eist van Duitse reder 3 miljoen VLISSINGEN Directeur W. Frenkel van de Triton-Line acht het uitgesloten dat de lijndienst tussen Vlissingen en Zeebrugge dit jaar weer in de vaart komt. Hij is bereid volgend jaar de scheepvaartonderneming - samen met zijn huidige compagnon, G. Becker van de Duitse rede rij Seeturistiek - voort te zetten, maar dan moet deze wel eerst drie miljoen gulden op tafel leggen. Dit bedrag is volgens Frenkel nodig om de huidige schuldeisers te kunnen betalen. Becker van de rederij Seetursitiek liet hem betreft, zo snel mogelijk uit Ne- dit te voorkomen door het schip op ge- gisteren vanuit Duitsland desge vraagd weten dat het passagiersschip 'De Poseidon' waarmee de scheeplijn- verbinding werd onderhouden, wat GENT Alle hoekhuizen in een straal van 400 meter rond het Gentse stadhuis laten behande len door een internationale groep kunstenaars en vaklieden: dat is het nieuwste idee datie de ze week werd gelanceerd door Jan Hoet, conservator van het museum voor hedendaagse kunst in Gent. Hoet is de initiatiefnemer van het prestigieuze kunstproject 'Chambres d'amis' dat sinds jun en nog tot eind september loopt in een vijftigtal Gentse particu liere woningen. Evenveel moder ne kunstenaars kregen in de wo ningen een kamer toegewezen die ze naar eigen artistiek inzicht mochten aankleden en inrichten. Deze originele expositie van kunstwerken trok reeds meer dan 30.000 bezoekers. Hoet wachtte niet op het einde van 'Chambres d'amis' om een nieuw idee bekend te maken. Jan Hoet: ,,Het stadsbeeld van Am sterdam wordt voor een belang rijk deel bepaald door de huisge vels, dat van Parijs door de grote kruisingen, New York door zijn buildings en Rome door zijn Piazza's. Het karakter van de Gentse urbanisatie wordt in ho ge mate bepaald door de hoek huizen. Vanuit dit standpunt is het project ontstaan". De Gentse conservator wil de hoekhuizen in het stadscentrum laten 'behandelen' door architec ten, schilders, beeldhouwers, designers, video-kunstenaars en anderen. Zo zouden huizen kun nen worden gerestaureerd, be schilderd of deel uitmaken van een reklameproject. Andere ge bouwen zouden dan weer kunnen worden bewerkt door bronsgie ters. Hoet houdt er rekening mee dat de uitwerking een enorme voorbereiding vergt. Daarnaast moet hij toestemming krijgen van het stadsbestuur, de dien sten voor stedebouw en monu mentenzorg, en natuurlijk ook van de eigenaars. De conservator meent het indien de idee in de betrokken kringen gunstig wordt ontvangen de uit voering niet eerder dan tegen 1990 kan worden gerealiseerd. „Maar, misschien wordt het wel het jaar 2000", aldus Hoet. derland moet vertrekken. Zoals bekend wil ook Seeturistiek de veerdienst tussen Vlissingen en Zee- brugge in de toekomst opnieuw opzet ten. Of dit dan weer in samenwerking met Frenkel's Shipping Company Tri ton zal gebeuren (zoals bij de huidige opzet het geval is) zei Becker niet te kunnen zeggen. „Eerst moeten we de problemen die nu belangrijk zijn, op lossen", zo liet hij weten. Deze problemen kwamen vorige week vrijdag tot uiting toen Seeturistiek (ei genaresse vande Poseidon) het schip plotselinq naar Duitsland wilde terug halen. Zijn compagnon Frenkel wist rechtelijk bevel aan de ketting te laten leggen. Dinsdag probeerde Seeturis tiek via een kort geding het beslag op het schip op te heffen. De president van de rechtbank doet hierover uiter lijk dinsdag uitspraak. Dat duurde de betrokkenen kennelijk te lang; ze gingen na afloop van het ge ding met elkaar rond de tafel zitten. Fren zei gisteren tijdens de onderhan delingen een bedrag van drie miljoen gulden te hebben geëist namens de ge dupeerden. Wanneer dat bedrag is be taald, kan de Poseidon wat hem be treft naar Duitsland vertrekken. Becker wilde gisteren niet ingaan op wat er dinsdag tijdens de onderhan delingen is besproken. „Er liggen ver schillende voorstellen op tafel. Don derdag (vandaag, red.) verwachten we een besluit te nemen", zo liet hij vanuit Duitsland weten. Frenkel verwacht dat Seeturistiek met het bedrag over de brug komt. „Het is een fatsoenlijke rederij, ze heb ben een goede naam te verdedigen." Bovendien zou de Triton-Line, wan neer Seeturistiek de drie miljoen niet betaalt, volgens Frenkel, failliet kun nen gaan. En dat is volgens hem het laatste wat Seeturistiek wil: „De kans dat ze de 'Poseidon dan nog weg krij gen uit Nederland lijkt me in dat geval uiterst klein," DOMBURG - Binnen enkele weken zal het strand achter het golf terrein in Domburg worden aangevuld met 230.000 kubieke meter zand. Dit werk, waar voor de minister van verkeer en waterstaat gisteren toestemming gaf, wordt verricht in verband met het Delta- veilig maken van de zee wering. Op het ogenblik worden dergelijke werkzaamheden ver richt bij de Westkappel- se zeedijk. In Westkapelle worden de dijkverzwaringswer- ken uitgevoerd door drie bedrijven, te weten de Aannemerscombinatie Hakkers bv uit Werkendam, de Konink lijke wegenbouw Stevin bv uit Goes en de Folker Stevin Baggermaat- schappij Nederland uit Rotterdam. Het ligt in de lijn der verwachting dat deze bedrijven ook in Domburg actief zullen zijn, maar ir S. Nijboer van het Waterschap Wal cheren zei gisteren dat de officiële opdracht daarvoor nog niet was verstrekt. „Maar ik acht de kans niet uitgesloten temeer daar het werk in Westkapelle met dat in Domburg gecombineerd kan worden. Op een ge geven moment moet het zand dat de zandzuiger heeft opgegraven 'uit lekken'. In de tijd dat het karwei in Westkapelle stilligt, kan er in Dom burg worden begonnen". Het benodigde zand wordt door die zandzui ger uit de vaargeul in de monding van de Wester- schelde gehaald, die toch uitgediept moest worden. Het zand zal in Domburg tegen de duin voet worden aangespo- ten. Het strand ter plek ke is vijfhonderd meter lang en eigendom van De Domeinen (het Rijk dus). Daarom ook wordt het gehele project (in Domburg) voor honderd procent gedekt door rijkssubsidie, ter grootte van enkele miljoenen guldens. Burgemeester P. Diep enhorst van Domburg was bijzonder te spreken over de aanstaande werkzaamheden. Hij zei: „Nu kan in ieder het golf terrein behouden blij ven. Het is het enige in Zeeland, dus uniek. En ons strand wordt breder en dat is erg plezierig voor de recreatiefunctie van onze gemeente". Volgens ir Nijboer zal er van de totale hoveelheid zand nog zo'n tiendui zend kuub gebruikt wor den voor opvulling van de duinen aan de kant van het golfterrein. VEERE - De raad van Veere heeft woensdagavond geen adhesie betuigd aan een motie van de gemeenteraad van Oostburg om de twee kerncentra les in ons land te sluiten en geen nieu we te bouwen in afwachting van een nadere analyse van de kernramp in Tsjernobyl. Het voorstel om het stuk te steunen kwam van het PvdA/PPR- raadslid mevrouw A.L.M. Slotman- Lansu. Zij vond dat 'Tsjernobyl' de gemoederen in ons land nog steeds be zighoudt en dat de motie, die dateert van eind mei, actueel is gebleven. Een meerderheid van de Veerse raad volgde b en w, die de uitspraak van de Oostburgse raad voor kennisgeving wilden aannemen. „Het gaat om een landelijke zaak" vonden -met uitzon dering van de tweemansfractie van PvdA/PPR- alle raadsleden. Fractie voorzitter C. Joziasse van het CDA stelde vast, dat er nationaal gezien een „herbezinning" aan de gang is op het punt van kernenergie. De besluitvor ming over de bouw van nieuwe centra les werd bovendien opgeschort. Zijn collega W.Duvekot (SGP/GPV/ RPF) wilde 'Tsjernobyl' niet wegwui ven „een ramp die ongekend is"maar waarschuwde anderzijds voor een „pa niekreactie" bij het Nederlandse volk, die kan leiden tot „nooit meer kern centrales". „Kernenergie is de goed koopste en schoonste energiebron, af gezien van het afval", aldus het raads lid. VLISSINGEN - De gehele maand sep tember wordt in de openbare biblio- -> theek van Oost-Souburg de zoge naamde Scheldekartoenale gehou den. Dat is een tentoonstelling van kartoens die als onderwerp de rivier de Schelde hebben. Een groot aantal buitenlandse teke naars werkt aan deze expositie mee. De inzendingen komen uit Belgïe, Ne derland, Turkeije, Roemenie, Bulga rije en Polen. Het initiatief voor deze tentoonstelling komt van het cultu reel centrum Ter Dilft in het Belgische Bornem. In de kartoens wordt in ge gaan op verschillende aspecten van de Schelde. Zo komt de vervuiling ruim schoots aan bod, maar ook de romanti sche zijde van deze rivier. Verder ont breekt ook het aspect scheepvaart niet. Bij de bibliotheek is een kleine ca talogus van de expositie verkrijgbaar. De kartoens zijn te bezichtigen van maandag 1 september tot woensdag 1 oktober, gedurende de openingstijden van de bibliotheek. De organisatie is in handen van de Vlissingse culturele raad. Het jacht dat tijdens de storm zware averij had opgelopen op het Veerse Meer iverd woensdag door een kraan uit het water getild en op een dieplader geplaatst. VROUWENPOLDER - Zwaar gehavend is woensdag een jachtje uit het Veerse Meer getakeld, dat de gevol gen van de storm van de afgelopen dagen niet had over leefd. Het bootje lag afgemeerd aan een steiger bij Vrouwenpolder, waar het in de nacht van maandag op dinsdag door de aanwakkerende wind werd losgesla gen. Stuurloos dobberde het onbemande schuitje over het water en werd tenslotte tegen de loswal bij de Veer- segatdam geworpen. Het beuken tegen de wal op de aanhoudende stormvlagen werd het scheepje teveel. Nadat de rijkspolitie te water door een onbekende tele fonisch van de situatie op de hoogte was gesteld, werd het bergingsbedrijf K en S Polyboots in Veere gevraagd het jacht te bergen. Dit bedrijf wilde echter eerst toe stemming hebben van de eigenaar maar diens naam was niet bekend. Daarom ging de rp 58 van de rijkspoli tie te water op onderzoek uit. Dankzij een open raampje kon men het scheepje binnenkomen, waar het adres van de eigenaar, A. D. uit Biggekerke, werd gevonden. Na overleg met de verzekering gaf deze toestemming voor de berging. Het ziet er naar uit, dat het jacht als verloren moet worden beschouwd. De berging werd woensdag in opdracht van K en S Polyboots uitgevoerd met behulp van een kraanwagen. GOES - Twee zuigers zijn woensdag begonnen met de sluiting van de Slaak, een van de drie nog te dichten stroomgeulen in de compartimente- ringsdammen achterin de Ooster schelde, de Oesterdam en de Philips- dam. In de Philipsdam moeten twee sluitgaten dicht (de geulen Slaak en Krammer) en in de Oesterdam (het Tholense Gat) één. De sluitingen wor den met zand uitgevoerd. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat hiervoor stortsteen zou worden gebruikt, maar later is gekozen voor de goedkopere sluitingsmethode met zand. Het sluitgat Slaak is het eerst aan de beurt. Deze opening in de Philipsdam tussen het zo goed als voltooide Kram- Kr(intnt€r mer-sluizencomplex en Sint-Philips- land is 650 meter lang en is maximaal 12 meter diep. In enkele weken tijd zul len zuigers ongeveer 650.000 kubieke meter zand in dit gat spuiten. Om te voorkomen dat door de stroming te veel zandverlies optreedt, wordt al tij dens het opspuiten van het zand be gonnen met het vastleggen en bekle den van de dam met zinkstukken, steenbestortingen en betonblokken. Volgens de planning zal de Slaak half september zijn gesloten. Vervolgens wordt het Tholense Gat in de Oesterdam, pal ten zuiden van het eiland Tholen aangepakt. Dit sluitgat is minder breed dan de Slaak (400 bij na meter), maar aanmerkelijk dieper (ruim 20 meter). Er zal 4 miljoen kubie ke meter zand voor nodig zijn. Het laatste sluitgat in de Oesterdam, die een vaste verbinding gaat vormen tus sen Tholen en Zuid-Beveland, moet in oktober dicht zijn. Volgend voorjaar tenslotte staat de sluiting van de Krammer in de Phi lipsdam op het programma. Dat is Wan het laatste waterbouwkundige *werk van het Oosterscheldeproject. De Krammer is het grootste van de drie sluitgaten: 1100 meter breed en plaatselijk 25 meter diep. Voor het dichten van het gat is 8 miljoen kubie ke meter zand nodig. De Philipsdam verbindt de Grevelingendam met Sint-Philipsland. Bij de sluitingen van het Tholense Gat en de Krammer zal gebruik worden ge maakt van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Door te manipuleren met de schuiven van de kering kunnen de getijbeweging en de stroomsnelheden in de Ooster schelde worden beïnvloed. Op die ma nier kan worden voorkomen dat de stroom teveel zand meeneemt bij het dichtspuiten van de sluitgaten. In nauw overleg met milieudeskundigen zijn scenario's opgesteld voor het rek ken en dempen van het getij. Die zelfde milieukundigen zullen overigens zorg vuldig in de gaten houden of de orga nismen in de Oosterschelde tijdens het manipuleren met de schuiven geen ge vaar lopen. Het strand bij Domburg, ter hoogte van de golflinks, dat binnenkort zal worden 'opgevuld' langs de duinvoet. HEINKENSZAND - In zwembad De Stelleplas in Heinkenszand wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag de tweede nachtmarathon gehouden. Veertien ploegen, van elk zes perso nen, leveren 12 uur lang strijd. De zwemmers verschijnen vrijdagavond om 20 uur aan de start. Daar zal ook burgemeester drs. G.C.G. van den Heuvel aanwezig zijn. De ploegen we dijveren om de meeste kilometers. Za terdagochtend krijgen alle deelne mers een herinnering aan hun sportie ve prestatie. Advertentie HULST Het hoofdbestuur van de Congregatie van de Broeders van Huijbergen heeft besloten het broe derhuis aan de Lange Bellingstraat in Hulst te sluiten. Zo'n tachtig jaar hebben de broeders in Hulst gewoond en gewerkt, speciaal in het onderwijs. De congregatie prijst zich gelukkig in de gelegenheid ge steld te zijn geweest haar bijdrage te hebben mogen leveren aan de tot standkoming en uitgroei van enkele vormen van onderwijs, zoals het basis- buitengewoon en algemeen voortge zet onderwijs. Daarnaast zijn de broe ders betrokken geweest bij het paro chie- en verenigingsleven, onder meer bij zangkoren, voetbalclubs en het jeugdcircus 'Reinaldi'. Zoals zoveel religieuze groeperingen hebben de broeders te kampen met een gebrek aan aanwas zodat de con gregatie steeds maar vergrijst en klei ner wordt. De drie laatste broeders gaan nu het pand dicht bij de markt verlaten en in andere huizen van de congregatie hun intrek nemen. Het Pand wordt te koop aangeboden en half oktober zal de verhuizing plaats vinden. VLISSINGEN - Het district Zeeland van het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) begint binnenkort in Middelburg met een eigen vak bondsschool. Het is de eerste CNV- vakbondsschool in Nederland. Daarmee volgt de christelijke vak organisatie het voorbeeld van de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV). De FNV is ongeveer zes jaar geleden begonnen met het opzetten van vakbondsscholen. De FNV heeft op het ogenblik in heel Nederland zo'n tachtig scholen, waar leden wegwijs gemaakt worden in tal van zaken (zoals bijvoorbeeld sociale zekerheid, arbeidsrecht, medezeg genschap, arbeidsomstandigheden, werkgelegenheid) waarmee de vak beweging zich bezig houdt. De vak bondsscholen dienen als 'kweekvij ver' voor kaderleden. Het CNV-Zeeland kreeg dit voorjaar van de Verbondsraad het groene licht om een vakbondsschool in deze provincie op te zetten. De vakbonds school gaat in september draaien. Voorlopig nog alleen op Walcheren. Mocht dat een succes worden, is het niet uitgesloten dat het CNV-Zee land later ook met een vakbonds school op De Bevelanden zal begin nen. Zo'n twintig cursisten hebben zich voor de Walcherse CNV-vakbonds- school opgegeven. CNV-districtsbe- stuurder Leon Phernambucq (hij coördineert de activiteiten ron<i de vakbondsschool): „In iedere regio gaven we tot nu toe vijf cursussen: ar beidsrecht, ondernemingsrecht, eco nomie, sociale zekerheid en perso neelsbeleid. De cursisten lieten ech ter weten een wat meer gestructu reerde opzet te willen. De cursussen gaan een onderdeel vormen van de vakbondsschool. maar dan gestruc tureerd in één geheel". Het CNV noemt de vakbondsschool ambitieus van opzet. Gedurende drie jaar worden de 'studenten' per sei zoen zestien avonden verwacht. Phernambucq: „Het is de bedoeling, dat deze mensen goede kaderleden met een goede achtergrond worden. Ze zullen worden geconfronteerd met een groot aantal zaken en ook tijdens de opleiding zelf aan de slag moeten met een zelfgekozen onder werp". De vakbondsschool is gratis en er is nog plaats voor enkele cursis ten. De jongerenorganisatie van het CNV-Zeeland (WJ-CNV) houdt in de eerste week van september een loon- controle voor jongeren die in de vakantie gewerkt hebben. Ook kun nen jongeren zich tijdens die actie laten adviseren over de manier waarop zij teveel betaalde loonbe lasting en ziekenfondspremie kun nen terugkrijgen. Volgens de jongerenorganisatie van het CNV in Zeeland blijkt regelma tig, dat vakantiewerkers minder dan het minimumloon krijgen of dat bij beëindiging van de werkzaamheden geen vakantiegeld wordt uitbetaald. Daarom is de jongerenorganisatie WJ-CNV in juni de actie 'Vakantie werk 'Gekkenwerk?' gestart om jon geren over hun rechten in te lichten. Tijdens deze actie werden zo'n 1400 folders met wetenswaardigheden over het werken in de vakantie ver spreid. In september wil de jongerenorgani satie van het CNV de lonen controle ren en jongeren helpen bij het oplos sen van eventuele problemen. Aan de hand van een loonstrookje wordt nagegaan of het minimum-jeugdloon betaald wordt, de ziekenfondspre mie afgedragen wordt en of het vakantiegeld (ongeveer acht pro cent) uitbetaald is. Verder wordt ge controleerd of de vakantiewerker ook vakantiedagen gekregen heeft. Als blijkt dat de vakantiewerker niet heeft gekregen waar hij of zij recht op heeft, zal de jongerenorganisatie van het CNV de betrokken werkgever be naderen. In het kader van de actie houdt de jongerenorganisatie de eerste week van september een aantal spreeku ren. Dat gebeurt dinsdag 2 septem ber in Goes (Prins van Oranje; 19.30- 21.00 uur), woensdag 3 september in Middelburg (NS- station; 19.30- 21.00) en donderdag 4 september in Terneuzen (Pro Rege; 19.30-21.00). -f TERNEUZEN - De contactraden van Biervliet, Sluiskil en Zaamslag vin den dat b en w van Terneuzen hun be sluit om de vuilcontainers in die kern en te verwijderen ongedaan moeten maken. De raden vrezen een toename van het illegaal dumpen van huisvuil en ander afval op tal van plaatsen in het 'buitengebied'. Bovendien voor spellen ze dat het wekelijks aangebo den huisvuil zo in omvang zal toene men dat de gemeente extra mensen met de vuilniswagens mee moet stu ren. Met alle financiële gevolgen van dien. B en w zijn van plan de containers op 1 oktober weg te halen. Dat is met het containerbedrijfVerstraeten afgespro ken. Het college is niet van plan, zo liet wethouder drs. A. Doorduyn (openba re werken) woensdag weten, op dat voornemen terug te komen. „Wij zijn er van overtuigd dat het beter is om ze weg te halen. Na 1 oktober worden de inwoners van de kernen op dezelfde wijze bediend als de mensen in de kern Terneuzen. Dat betekent dus dat er eenmaal in de week huisvuil wordt op gehaald en tweemaal per jaar grof vuil. In de kern Terneuzen heeft dat nooit tot klachten geleid en ik ga er vanuit dat dat in de andere kernen niet an ders zal zijn." B en w besloten de containers weg te halen na herhaalde klachten van de contactraden. Wethouder Doorduyn: „De situatie rond die containers wekte al jaren ergernis. Tijdens het periodiek overleg met de contactraden kwam die overlast -een groot deel van het huisvuil werd naast de containers ge gooid- steeds weer ter sprake. En de laatste tijd nam het aantal klachten over de rommel bij die containers nog toe. Op dat moment hebben wij de knoop doorgehakt. Overigens hebben we ons voornemen wel eerst kenbaar gemaakt aan de contactraden. Drie ra den waren het. maanden geleden, met ons eens, één raad had er wel begrip voor maar zag ze toch liever gehand haafd." In de brief, die nu bij b en w op tafel ligt, stellen de contactraden van Bier vliet, Sluiskil en Zaamslag voor de containers te verhuizen naar plaatsen waar ze geen hinder voor de omwo nenden opleveren. Eén ding weten de contactraden zeker: het tweemaal per jaar ophalen van grof vuil is geen al ternatief. „Het is een illusie te menen dat de mensen allerlei soorten grof af val een half jaar lang kunnen of wil len opsparen..." Droge reactie van wethouder Doorduyn: „Tja in de kern Terneuzen -met 25.000 inwoners- heeft dat systeem toch nooit tot pro blemen geleid. En ik vind dat toch wel een goede graadmeter..." t Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15