Zierikzeese zeiler 23ste in oceaanrace Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de folder op het postkantoor. Humor en muziek centraal op straat Middelburger liep9 van Vlissingen naar agenda PZC/streek post Kleine zaken.Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. mWOOR NADER ONDERZOEK Duitser gewond bij duik op stenen Man bekneld in lopende band ■ergen op zoom Roxy i, 14,19 ejb 21.30 uur: Op hoop van zegen, a.l. oxy II, 14, 19 en 21.30 uur: Cobra, 12 axel Kindergalerij, 10-18 uur: Hskeningen van Annet Planten (t/m ™'8). 'es Grote Kerk, 10-16 uur: 'Ten 'on' (t/m aug.). ioede De Twee Duiven, vanaf 1 uur: Werken Suzanne de Zwart en l'ost Heeren (t/m 29/8). ie Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even een kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: Postbank: sparen, lenen, hypotheken, girorekening. PTT Post: SAL-post, streekpost, posttarieven in zak formaat, cassettepost Overheid: Postbus 51: huursubsidie, kopen met het koppie, ARBO-wet (voor het betere werk), voeding (weet wat u eet), wat doet u aan informatica? MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 eenpeace-monsters gaan aar Amsterdam en Delft ■SRNEUZEN De slib- en watermonsters, die opvarenden van het Green- tace-laboratoriumschop de 'Beluga' de afgelopen week hebben genomen in lc Westerschelde nabij de Sloehaven en in Terneuzen, worden voor nader on derzoek opgestuurd naar de wetenschapswinkels van de rijksuniversiteit in Smsterdam en de technische hogeschool in Delft. Dit maakte Greenpeace- limpagneleider EugeÖne Stuik zaterdag bekend. Ij zei verder dat het de bedoeling is lt de 'Beluga' volgend jaar opnieuw ij het Schelde-bekken te vinden zal n voor een vervolgonderzoek naar kwaliteit van het water in de rivier zeearm. Het onderzoeksschip ver lok zondag richting Hamburg, waar iet wordt ingezet voor researchwerk >p de Elbe en Weser. pmpagneleider Stuik was redelijk te- den over het verloop van de actie lp de Westerschelde. „We hebben een leveelheid monsters kunnen nemen, Ie zijn op het terrein van Dow Chemi- |l in Terneuzen geweest en, hoewel iet waarschijnlijk niet de bedoeling in Dow is geweest, hebben we met nis bezoek toch weten te bereiken dat Kt Terneuzense chemiebedrijf tijde- Ik haar lozingen heeft gestaakt", lidde zijn samenvatting. De milieu- tttivist is er namelijk van overtuigd fct het bedrij f maatregelen had getrof- in in verband met de komst van de leluga'. „We hebben verschillende te lefoontjes ontvangen van werknemers van het bedrijf. Stuk voor stuk lieten deze mensen weten dat de bedrijfslei ding opdracht had gegeven om be paalde lozingen te staken, maar dat valt moeilijk te bewijzen", zei hij. Dow-voorlichter Evert van Wijk wees de beschuldigingen van Stuik van de hand. „De suggestie dat het bedrijf maatregelen getroffen heeft in ver band met de komst van de milieu-acti visten is ronduit belachelijk. De Greenpeace-mensen hebben vrijdag op het bedrijf monsters mogen nemen uit de put waar ook de controle-ambte naren van de overheid hun monsters uithalen. Voorts hadden ze ook onze analyses kunnen inzien. We houden namelijk het afvalwater nauw in het oog en verschillende malen worden er door bedrij fsdeskundigen monsters genomen en geanalyseerd. Ook vrij dag hebben we, gelijkertijd met de mi lieu-mensen watermonsters genomen en onderzocht. De resultaten van dit IIERIKZEE - Met een speciaal voor wedstrijden op de oceanen gebouwd zeil tocht is de zeiler Hans van Hest zaterdag weergekeerd in zijn thuishaven Zierik- he na volbrenging van de Two Star race. tan Hest, die samen met Ferdy Steger aan de wedstrijd tussen het Britse Ply mouth en het Amerikaanse Newport deelnam, eindigde als 23ste. In totaal de in 48 schepen mee aan de race. De zeiler heeft 26 dagen over de race gedaan, Ie in juni van start ging. „Het was een zware tocht met veel storm", aldus Van West. Daarbij wijst hij erop dat een van de deelnemende schepen nimmer is iangekomen. Voor de terugreis heeft de zeiler dan ook een een veiliger route lekozen via de Azoren. |p de foto de bemanning van links naar rechts Ferdi Steger en schipper Hansd lan Hest. Rechts Marianne van der Linde, die vanuit Newport de terugtocht meevoer. ADZAND-BATH 16 en 20 uur: |ircus Boltini. AAMSTEDE Ger. Kerk, 20 uur: ngavond m.m.v. Reinate Heems- rk (zang) en Frans van Tilburg j§rgel). IDDELBURG Molenwater, 9.30- uur: Miniatuur Walcheren. ISSINGEN Bellamypark e.o., $-24 uur: Straatfestival. _e Breehof, 14-20 uur: Miniatuur ker- Ais. nem'Actueel I, 14, 19 en 21.30 uur: 'lice academy III, a.l. nem'Actueel II, 14, 19 en 21.30 uur: op gun, a.l. nem'Actueel III, 14, 19 en 21.30 uur ouse, 16 jr.; 14 uur: E.T., a.l. OES Grand, 20 uur: Op hoop van 'gen, a.l. HULST De Koning van Engeland, li.30 uur: Desert lovers; 14.30, 19 en 2ï 30 uur: Op hoop van zegen; 14.30, li en 21.30 uur: Police academy III; 30 uur: Sneeuwwitje en de 7 dwer- m; 19 en 21.30 uur: Cobra; 19 en 21.30 -ir: Runaway train. IDDELBURG Meccano, 19 uur: T„ a.l.; 21.30 uur: After hours, 16 jr. lectro. 20.30 uur: Out of Africa, a.l. OSTBURG Ledel, 20 uur: Zij die indig leefden, 18 jr. ENESSE Het Dorpshuis, 13.30 i|-ir: The Goonies Iron eagle, a.l.; 19 tLir: Desperately seeking Susan, a.l.; 2 30 uur: Kom met je waldhoorn lissen m'n Alpen, 16 jr.; 23.45 «ur: Ine protector, 12 jr. IERNEUZEN Luxor, 20 uur: Police 3 ademy III, a.l.; 20 uur: Cobra. V EISSINGEN Alhambra I, 14, 19 en 2 30 uur: Op hoop van zegen. j aambra II. 14 uur: De troetelbeer- |j ?s, a.l.; 19 uur: Police academy III; 3 30 uur: Cobra. Tentoonstellingen G TdJ GRC onderzoek zijn inmiddels bekend. Uit de contra-expertise is namelijk geble ken dat we met ons afvalwater ruim onder de normen voor de verschillende stoffen zijn gebleven", aldus de Dow- woordvoerder. Daaraan toevoegend: „Zoals we eerder al gezegd hebben, wij hebben niets te verbergen". Overigens zaten de Greenpeace-leden zaterdagmiddag niet stil. Terwijl de 'Beluga' overstroomd werd met men sen die een kijkje wilden nemen aan boord van het laboratoriumschip, na men zij watermonsters bij de afvalcol- lector in de Terneuzense haven. Via deze 'smeerpijp' wordt afvalwater van bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone geloosd op de Westerschelde. In totaal werden drie monsters geno men, alsmede een monster uit een VLISSINGEN Een Duitse badgast, A. R. K., uit Langerwehe, is zondag middag tegen half vijf gewond naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, na dat hij bij het Nollepunt in die stad had gedoken. De man kwam daar terecht op de stenen die in het water liggen. In het ziekenhuis bleken zijn verwondin gen nogal mee te vallen. Het bleef bij schaafwonden aan hoofd en borst. ZIERIKZEE - Bij een bedrijfsongeval bij Cebeco in Zierikzee is zaterdagmid dag een man bekneld geraakt, nadat hij door een lopende band werd gegre pen. Hij liep daarbij een beenbreuk op. De man, C.V. uit Zierikzee, was bezig om de band te repareren. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. putje in een straat in de Terneuzense binnenstad. Stuik benadrukte dat 'een dergelijke onaangekondigde monstername een beter beeld kan geven van wat er nu eigenlijk in de Westerschelde ver dwijnt'. „Deze werkwijze zullen we in de toekomst dan ook meer gaan han teren", zei hij. „Als je met een schip met daarop in grote letters 'Green peace' bij bedrijven komt aanvaren hebben deze al lang maatregelen ge nomen. Het zit er dan ook dik in dat we nog eens monsters komen nemen in dit gebied, maar dan onverwacht en onaangekondigd. Dankzij ons be zoekje aan Dow Chemical weten we op dat terrein al een beetje de weg", aldus Stuik. De campagneleider zei verder dat het onderzoeksschip volgend jaar nog maals dezelfde lozingspunten in de ri vier zal aandoen. „We willen dan con troleren of er zowel in Belgieg als in Ne derland voorzieningen zijn getroffen om de (Wester)schelde schoner te krij gen dan nu het geval is". Wanneer deze actie plaats zal vinden was nog niet precies bekend. Volgens Stuik zullen de onafhankelij ke onderzoekers van de rijksuniversi teit in Amsterdam en de technische hogeschool in Delft binnen twee maanden hun onderzoek hebben afge sloten. „We zijn gewoon verplicht om een objectief onderzoeksteam naar de monsters te laten kijken. Wanneer wij namelijk met gegevens zouden komen hebben de bedrijven hun commenta ren op de resultaten al klaar. Dan krijg je hun woord tegen het onze en daar hebben we niets aan. Overigens is het ook nog eens zo dat bijvoorbeeld Dow Chemical zoveel meoite getroost heeft om ons te verwelkomen dat een onaf hankelijke expertise van onze kant ge woonweg een verplichting is gewor den. Vandaar Advertentie HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST Streekmuseum, 14-17 uur: 'Oude haventjes' (t/m 6/9). MELISKERKE Gemeentehuis, 9- 16.30 uur: Schelpenwerken van mw. P. W. J. Texter. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: Werken van Bob Pingen (t/m 12/9). Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Werken leden ABKZ. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen' en werken Maria Burgs. Molenweg 36,10-12 uur: Fossielenmu seum. TERNEUZEN Galerie Trouvaille, 13-18 uur: Schilderwerk Annemie de Smet en fotocollages van Rob van de Hoeve. Museum, 9-12 en 14-17 uur: Werken amateurfo tografe Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: 'Terneuzense kunst' (t/m 21/8). VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Veere en Zeeland' (t/m 26/10). Stadhuis, 13-17 uur: 'Herdenking af sluiting Veerse Gat 1961'. VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Panorama van Vlissingen anno 1618' (t/m 26/9). Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfi bieën en insekten. St.-Jacobskerk. 10-12 en 14-16 uur: Werken Vlissingse kunstenaars (t/m' 21/8). YERSEKE De Haven, 14-17 en 19-21 uur: World Press Photo 1985. IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen' (Lm 15/10). ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 10-17 uur: Beeldentuin en klein antiek (t/m 15/8). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00 24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag van 16-20 uur. Een bomvol Bellamypark tijdens het optreden op het hoofdpodium van de Salsaya Big Band tijdens het straatfes tival in Vlissingen. VLISSINGEN - Humor en muziek. Vlissingen stond er zaterdag bol van op de tweede straattheaterdag die in het kader van het straatfesti val werd gehouden. De ingrediën ten waren allemaal aanwezig: een groot aantal straatartiesten, een zonnetje dat net niet krachtig ge noeg was om de mensen naar het strand te trekken en vooral veel pu bliek. De organisatie kan dan ook terugzien op een zeer geslaagde dag, met als afsluiting een swingend op treden van de Salsaya Big Band. De honderden toeristen, maar na tuurlijk ook de Vlissingers zelf, vie len zaterdag met hun neus in de bo ter. Op sommige punten is het cen trum van de Scheldestad was er soms geen doorkomen aan, als een theatergezelschap weer met een act bezig was, zo groot was de publieke belangstelling. En terecht, want ver schillende optredens waren zeer de moeite waard. Zoals bijvoorbeeld het Nationaal Trottoir Gezelschap; vier mannen en een brandweerauto die 'Het Kanarie Mysterie' brachten. Razendsnel verkleden, leuke grap pen dankzij de vele openingen en deurtjes van de auto en toepasselij ke muziek. Het was een spannend, maar vooral leuk verhaal zonder dat er één woord werd gesproken. Leuk waren eveneens Rijn en Trijn uit het Zeeuwse Oosterland. Zij vormden de Stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf. Met eenvoudige middelen werd het oude sprookje, door Rijn voorzien van de nodige ironie, op straat neergezet. Zodanig dat niet alleen kinderen in tranen werden gebracht, maar ook ouders geboeid stonden te kijken. Ook een duo, Spaniek genaamd, vormden Anneke van Delft en Willie Snijders. Dans en toneel met roei spanen over het wachten aan de wa terkant en uiteindelijk de liefde voor elkaar. De voorstelling op het Bella mypark kwam niet goed genoeg over, omdat de twee actrices slecht te horen waren. In de Walstraat was dat beter en had het duo meer con tact met de toeschouwers. Temidden van al die voostellingen moest de clown Rosi Gibb 's mid dags trachten de kinderen in de spie geltent te lokken voor haar voorstel ling. Een moeilijke klus want pa en moe bleven liever op het terras in de zon zitten. Moeilijk was het ook voor de Engelse clown om Nederlandse kinderen aan het lachen te brengen. Maar het jonge publiek was spon taan en snapte het best. Soms zelfs wat te spontaan, waardoor Rosie Gibb af en toe moeite moest doen haar act bij elkaar te houden. Er was veel meer te zien zaterdag in Vlissingen. Haast teveel om alles te kunnen bezoeken. Naarmate de avond naderde, werden de straten leger en concentreerden de activi teiten zich op het hoofdpodium op het Bellamypark. Vooral het optre den van de uit 20 personen bestaan de Salsaya Big Band sprak daar aan. Swingende salsa muziek, com pleet met scherpe trompet- en sax solo's, brachten het bomvolle Bella mypark even in tropische sferen. Vlissingen was zaterdag bruisend als de branding zoals ze dat daar zo graag noemen. Veel activiteiten ge perst in een relatief korte tijdspan ne. Het zal nog moeilijk worden de winter door te komen, als in de Scheldestad verveling en grauwheid weer toeslaan. Het acrobaten-duo 'Clinch' verricht een hoogstandje op de straattheater dag in Vlissingen. VLISSINGEN -De 25-jarige Adrie van gestoken op zogenaamde skijacks. Minnen uit Middelburg is zondagmid- Met aan iedere voet een klein kanovor- dag met succes de Westerschelde over- mi'g 'bootje' liep hij als het ware van Vlissingen naar Breskens. Om wat sneller vooruit te komen gebruikte hij een peddel. Van Minnen legde de oversteek in on geveer 45 minuten af. Hij vertrok on der grote publieke belangstelling om stipt kwart voor twaalf vanaf het strandje op het eiland te Vlissingen. Op het strandje oostelijk van de veer haven in Breskens kwam hij 45 minu ten later aan. Het was een hele stoet die de Westerschelde overstak, want als begeleiding voeren vier kano-vaar- ders (vrienden van Van Minnen) mee. Tevens was de rijkspolitie te water aanwezig .met een rubberboot en een patrouillevaartuig. Van Minnen vertelde na afloop dat al les heel vlot was gegaan. Vlotter zelfs dan hij gedacht had, terwijl hij onder weg toch wel golven van 60 tot 70 centi meter tegen was gekomen. Op die mo menten had hij zijn voeten zo dicht mo gelijk bij elkaar gehouden even ge wacht tot ze voorbij waren. Veel hin der van de scheepvaart had hij niet omdat er tijdens de oversteek weinig boten voeren. „Er was wel het risico dat ik in het wa ter zou vallen, maar bang was ik niet. Het reddingsbootje was immers vlak in de buurt. Toch was het wel anders dan het kanaal door Walcheren waar ik op heb geoefend. Het was een ver moeiende tocht", vertelde hij. Nu hij de Westerschelde is overgesto ken gaan de gedachten van de Middel burger al weer uit naar een volgende stap. Voor de hand ligt het kanaal tus sen Engeland en Frankrijk al is dat nog wel een hele afstand volgens Van Minnen. Toch acht hij het niet uitgeslo ten dat hij daar een keer een oversteek zal maken. Voor het zo ver is moet ei nog wel hei een en ander geoefenc worden, aldus Adrie van Minnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7