Country-festival in Koewacht geslaagd Middelburger 'liepvan Vlissingen naar Breskens Honderden belangstellenden op open dag Greenpeaceschip Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de rolder op het postkantoor. Wisse! Zeeuws-Viaanderen post Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. OOR NADER ONDERZOEK ee gedood bij aanrijding auto Twee auto's zwaar beschadigd bij botsing Sint-Kruis Duitser gewond bij duik op stenen in Vlissingen Automobilist rijdt door na aanrijden stilstaande wagen Touwtrekkers leggen zich neer bij verbod PZC/streek Touwtrekken Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even een kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: Postbank: sparen, lenen, hypotheken, girorekening. PTT Post: SAL-post, streekpost, posttarieven in zak formaat, cassettepost Overheid: Postbus 51: huursubsidie, kopen met het koppie, ARBO wet (voor het betere werk), voeding (weet wat u eet), wat doet u aan informatica? 1AANDAG 11 AUGUSTUS 1986 eenpeace-monsters gaan aar Amsterdam en Delft rERNEUZEN De slib- en watermonsters, die opvarenden van het Green- peace-laboratoriumschop de 'Beluga' de afgelopen week hebben genomen in je Westerschelde nabij de Sloehaven en in Terneuzen, worden voor nader on- lerzoek opgestuurd naar de wetenschapswinkels van de rijksuniversiteit in Amsterdam en de technische hogeschool in Delft. Dit maakte Greenpeace- hampagneleider EugeÖne Stuik zaterdag bekend. ij zei verder dat het de bedoeling is at de 'Beluga' volgend jaar opnieuw n het Schelde-bekken te vinden zal iijn voor een vervolgonderzoek naar e kwaliteit van het water in de rivier n zeearm. Het onderzoeksschip ver rok zondag richting Hamburg, waar et wordt ingezet voor researchwerk p de Elbe en Weser. ampagneleider Stuik was redelijk te reden over het verloop van de actie ip de Westerschelde. „We hebben een oeveelheid monsters kunnen nemen, e zijn op het terrein van Dow Chemi- al in Terneuzen geweest en, hoewel et waarschijnlijk niet de bedoeling an Dow is geweest, hebben we met ns bezoek toch weten te bereiken dat et Terneuzense chemiebedrijf tijde- ijk haar lozingen heeft gestaakt", uidde zijn samenvatting. De milieu- ctivist is er namelijk van overtuigd at het bedrijf maatregelen had getrof fen in verband met de komst van de Beluga'. „We hebben verschillende te- efoontjes ontvangen van werknemers Ivan het bedrijf. Stuk voor stuk lieten deze mensen weten dat de bedrijfslei ding opdracht had gegeven om be paalde lozingen te staken, maar dat valt moeilijk te bewijzen", zei hij. Dow-voorlichter Evert van Wijk wees de beschuldigingen van Stuik van de hand. „De suggestie dat het bedrijf maatregelen getroffen heeft in ver band met de komst van de milieu-acti visten is ronduit belachelijk. De Greenpeace-mensen hebben vrijdag op het bedrijf monsters mogen nemen uit de put waar ook de controle-ambte naren van de overheid hun monsters uithalen. Voorts hadden ze ook onze analyses kunnen inzien. We houden namelijk het afvalwater nauw in het oog en verschillende malen worden er door bedrijfsdeskundigen monsters genomen en geanalyseerd. Ook vrij dag hebben we, gelijkertijd met de mi lieu-mensen watermonsters genomen en onderzocht. De resultaten van dit onderzoek zijn inmiddels bekend. Uit de contra-expertise is namelijk geble ken dat we met ons afvalwater ruim onder de normen voor de verschillende stoffen zijn gebleven", aldus de Dow- woordvoerder. Daaraan toevoegend: Zoals we eerder al gezegd hebben, wij hebben niets te verbergen". verigens zaten de Greenpeace-leden aterdagmiddag niet stil. Terwijl de Beluga' overstroomd werd met men en die een kijkje wilden nemen aan 'S-GRAVENPOLDER Een over steek over de Goese straatweg in 's- Gravenpolder is zaterdagochtend vroeg een ree fataal geworden. Een au tomobilist, die het dier plotseling voor zijn wielen kreeg, kon het niet meer ontwijken. De gewaarschuwde politie moest een veearts inschakelen. Die stelde vast dat het dier zodanig ge wond was, dat het moest worden afge schoten. boord van het laboratoriumschip, na men zij watermonsters bij de afvalcol- lector in de Terneuzense haven. Via deze 'smeerpijp' wordt afvalwater van bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone geloosd op de Westerschelde. In totaal werden drie monsters geno men, alsmede een monster uit een putje in een straat in de Terneuzense binnenstad. i Stuik benadrukte dat 'een dergelijke onaangekondigde monstername een beter beeld kan geven van wat er nu eigenlijk in de Westerschelde ver dwijnt'. „Deze werkwijze zullen we in de toekomst dan ook meer gaan han teren", zei hij. „Als je met een schip met daarop in grote letters 'Green peace' bij bedrijven komt aanvaren hebben deze al lang maatregelen ge nomen. Het zit er dan ook dik in dat we nog eens monsters komen nemen in dit gebied, maar dan onverwacht en onaangekondigd. Dankzij ons be zoekje aan Dow Chemical weten we op dat terrein al een beetje de weg", aldus Stuik. KOEWACHT Mede door het goede weer, kan het tweede Koewachtse country-festival als geslaagd worden beschouwd. Vorig jaar opende de Axelse wethouder P. Apers de feesten in de stromende regen, nu gebeurde dit onder een stralend blauwe hemel. De Axelse wethouder verrichtte de opening door het berijden van de ro deostier August. De heer Apers hield het precies 34 se conden vol op deze kunststier, toen redde de exploitant de Axelse gemeen tebestuurder van een gratis luchtreis je en landing in het luchtkussen door snel de knop om te draaien, wat Au gust meteen, tot grote opluchting van Apers, maar tot teleurstelling van het aanwezige publiek, tot stilstand bracht. Dat deze rodeostier een moeilijk te be dwingen, maar een gewilde attractie was, bleek gedurende het verdere ver loop van het feest. Vele bezoekers waagden een kans, maar zelden slaag de iemand erin de rit vol te houden. Dit was overigens niet de enige topat tractie, die het publiek werd geboden. Exploitant en organisator Tom Har- tog had ook dit jaar beslag weten te leggen op de Antwerpse country and westerngroep 'The Arizona Rangers'. Bij de touwtrekwedstrijden was het team van Lucasse uit Zuiddorpe, dui delijk de sterkste. Niet eAeAn keer slaagden de tegenstanders erin het team van de Zuiddorpenaren over de streep te trekken. Verder waren er rollenwedstrijden, en kon men zich amuseren op de Vlaamse kermis, met onder meer gaaibollen, schieten, blikgooien en spuitbal. Het feest werd afgesloten met een sound- mixshow, gepresenteerd door de Ter neuzense speaker Pierre Eysackers. Uitslag touwtrekwedstrijd: 1 Lucasse, Zuid dorpe, 2 De Nozems, Kloosterzande, 3 De Herberg, Zuiddorpe, 4 De Gravin, Westdor- pe, 5 EMM Koewacht. Uitslag rollenwedstrijd: 1 Anton Cullens, 22.35, 2 Jean-Paul Vlasroot, 22.49, 3 Kees de Ridder. 22.89. De campagneleider zei verder dat het onderzoeksschip volgend jaar nog maals dezelfde lozingspunten in de ri vier zal aandoen. „We willen dan con troleren of er zowel in Belgieg als in Ne derland voorzieningen zijn getroffen om de (Wester)schelde schoner te krij gen dan nu het geval is". Wanneer deze actie plaats zal vinden was nog niet precies bekend. Volgens Stuik zullen de onafhankelij ke onderzoekers van de rijksuniversi teit in Amsterdam en de technische hogeschool in Delft binnen twee maanden hun onderzoek hebben afge sloten. „We zijn gewoon verplicht om een objectief onderzoeksteam naar de monsters te laten kijken. Wanneer wij namelijk met gegevens zouden komen hebben de bedrijven hun commenta ren op de resultaten al klaar. Dan krijg je hun woord tegen het onze en daar hebben we niets aan. Overigens is het ook nog eens zo dat bijvoorbeeld Dow Chemical zoveel meoite getroost heeft om ons te verwelkomen dat een onaf hankelijke expertise van onze kant ge woonweg een verplichting is gewor den. Vandaar VLISSINGEN - De 25-jarige Adrie van Minnen uit Middelburg is zondagmid dag met succes de Viester schelde over gestoken op zogenaamde skijacks. Met aan iedere voet een klein kanovor- mig 'bootje' liep hij als het ware van Vlissingen naar Breskens. Om wat sneller vooruit te komen gebruikte hij een peddel. Van Minnen legde de oversteek in on geveer 45 minuten af. Hij vertrok on der grote publieke belangstelling om stipt kwart voor twaalf vanaf het TERNEUZEN Honderden belang stellenden zijn zaterdag een kijkje ko men nemen aan boord van het labora torium-schip 'De Beluga' van de milieuorganisatie Greenpeace. Het onderzoeksschip, waarmee donder dag en vrijdag monsters werden geno men van afvalwater bij verschillende bedrijven langs de Westerschelde, lag afgemeerd in de voormalige vissers haven in Terneuzen. „De boot is een echte trekpleister", zei bemanningslid Sabine Verburg na af loop van de 'open dag'. „Opvallend veel oudere mensen kwamen een kijk je nemen, omdat ze in de veronderstel ling verkeerden dat de Beluga ook werd ingezet bij acties in de poolgebie den tegen de jacht op walvissen. We hebben dan toch eventjes moeten uit leggen dat dit schip een heel andere functie heeft", aldus de Greenpeace- acti viste. Ook de kraampjesmarkt nabij de ha ven, waar de mensen informatie kon den krijgen over Greenpeace-activitei- ten en acties van andere milieu-bewe gingen trok veel bezoekers. Nog voor het eind van de middag waren de mi lieu-activisten door hun propaganda materiaal heen. Campagne-leider Eu- gèene Stuik was verbaasd over de toe loop in Terneuzen. „De open dag in Vlissingen was lang niet zo succesvol en daar lagen we dan nog tijdens de kermis. Wat hier in Terneuzen gebeurd is, is voor ons gewoon fantastisch", reageerde hij. Leden van Links Perspectief Terneu zen hielden tijdens de kraampjes markt een enquete onder de bezoekers van het evenement. Enkele tientallen mensen werden ondervraagd over de inhoud van de Zeeland waterrecreatie- krant. Een groot aantal mensen bleek niet op de hoogte te zijn van het feit dat de provinciale overheid zwemmers afraadt om nabij Terneuzen in de Wes terschelde te duiken. „Het resultaat van ons onderzoekje is echt teleurstellend", zei André van Himme van Links Perspectief. „Het is gebleken dat mensen wel van het be staan van de krant afweten, maar weinig over de inhoud. We zijn dan ook van plan om de plaatselijke over heid en de Provincie aan te schrijven met het verzoek om ook op andere ma nieren de zwemlustigen op de hoogte te stellen van de waterkwaliteit van de Zeeuwse wateren", aldus Van Him me. „Mocht ons verzoek afgewezen worden, dan zullen we genoodzaakt zijn om zelf waarschuwingsborden te plaatsen", voegde hij er aan toe. CADZAND-BATH 16 en 20 uur: Circus Boltini. HAAMSTEDE Ger. Kerk, 20 uur: Zangavond m.m.v. Reinate Heems kerk (zang) en Frans van Tilburg (orgel). MIDDELBURG Molenwater, 9.30- 18 uur: Miniatuur Walcheren. VLISSINGEN Bellamypark e.o., U-24 uur: Straatfestival. De Breehof, 14-20 uur: Miniatuur ker mis. BERGEN OP ZOOM Roxy I, 14, 19 en 21.30 uur: Op hoop van zegen, a.l. Roxy II, 14, 19 en 21.30 uur: Cobra, 12 'r. ~inem'Actueel I, 14, 19 en 21.30 uur: Police academy III, a.l. "inem'Actueel II, 14, 19 en 21.30 uur: op gun, a.l. inem'Actueel III, 14, 19 en 21.30 uur House, 16 jr.; 14 uur: E.T., a.l. GOES Grand, 20 uur: Op hoop van ~egen, a.l. HULST De Koning van Engeland, 14.30 uur: Desert lovers; 14.30, 19 en 21.30 uur; Op hoop van zegen; 14.30, 19 en 21.30 uur: Police academy III; 14.30 uur: Sneeuwwitje en de 7 dwer gen; 19 en 21.30 uur: Cobra; 19 en 21.30 ur: Runaway train. IDDELBURG Meccano, 19 uur: E.T., a.l.; 21.30 uur: After hours, 16 jr. lectro, 20.30 uur: Out of Africa, a.l. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Zij die "ondig leefden, 18 jr. RENESSE Het Dorpshuis, 13.30 ur: The Goonies Iron eagle, a.l.; 19 ur: Desperately seeking Susan, a.l.; 1.30 uur: Kom met je waldhoorn ussen m'n Alpen, 16 jr.; 23.45 uur: he protector, 12 jr. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Police academy III, a.l.: 20 uur: Cobra. 'LISSINGEN Alhambra 1,14,19 en 1-30 uur: Op hoop van zegen, lhambra II, 14 uur: De troetelbeer- jes, a.l.; 19 uur: Police academy III; 1.30 uur: Cobra. Tentoonstellingen AXEL Kindergalerij, 10-18 uur: Tekeningen van Annet Planten (t/m 16/8). GOES Grote Kerk, 10-16 uur: 'Ten oon' (t/m aug.). ROEDE De Twee Duiven, vanaf U uur: Werken Suzanne de Zwart en oost Heeren (t/m 29/8). HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST Streekmuseum, 14-17 uur: 'Oude haventjes' (t/m 6/9). MELISKERKE Gemeentehuis, 9- 16.30 uur: Schelpenwerken van mw. P. W. J. Texter. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: Werken van Bob Pingen (t/m 12/9). Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Werken leden ABKZ. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen' en werken Maria Burgs. Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu seum. TERNEUZEN Galerie Trouvaille, 13-18 uur: Schilderwerk Annemie de Smet en fotocollages van Rob van de Hoeve. Museum, 9-12 en 14-17 uur: Werken amateurfotografe. Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: 'Terneuzense kunst' (t/m 21/8). VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Veere en Zeeland' (t/m 26/10). Stadhuis, 13-17 uur: 'Herdenking af sluiting Veerse Gat 1961'. VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Panorama van Vlissingen anno 1618' (t/m 26/9). Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfi bieën en insekten. St.-Jacobskerk, 10-12 en 14-16 uur: Werken Vlissingse kunstenaars (t/m' 21/8). YERSEKE De Haven, 14-17 en 19-21 uur: World Press Photo 1985. IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen' (t/m 15/10). ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 10-17 uur: Beeldentuin en klein antiek (t/m 15/8). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00 24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijT Zeeland, tel. 01184414645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080. dag. van 16-20 uur. Het onderzoeksschip De Beluga van Greenpeace, voormalige vissershaven van Terneuzen. dat te bezichtigen was in de strandje op het eiland te Vlissingen. Op het strandje oostelijk van de veer haven in Breskens kwam hij 45 minu ten later aan. Het was een hele stoet die de Westerschelde overstak, want als begeleiding voeren vier kano-vaar- ders (vrienden van Van Minnen) mee. Tevens was de rijkspolitie te water aanwezig ,met een rubberboot en een patrouillevaartuig Van Minnen vertelde na afloop dat al les heel vlot was gegaan. Vlotter zelfs dan hij gedacht had, terwijl hij onder weg toch wel golven van 60 tot 70 centi meter tegen was gekomen. Op die mo menten had hij zijn voeten zo dicht mo gelijk bij elkaar gehouden even ge wacht tot ze voorbij waren. Veel hin der van de scheepvaart had hij niet omdat er tijdens de oversteek weinig boten voeren. ,,Er was wel het risico dat ik in het wa ter zou vallen, maar bang was ik niet. Het reddingsbootje was immers vlak in de buurt. Toch was het wel anders dan het kanaal door Walcheren waar ik op heb geoefend. Het was een ver moeiende tocht", vertelde hii. Nu hij de Westerschelde is overgesto ken gaan de gedachten van de Middel burger al weer uit naar een volgende stap. Voor de hand ligt het kanaal tus sen Engeland en Frankrijk al is dat nog wel een hele afstand volgens Van SINT-KRUIS Bij een aanrijding zijn zaterdagmorgen twee personenauto's beschadigd op de kruising Eilandweg- Molenweg in Sint-Kruis. Bestuurder J. J. G. W. uit Sint Niklaas verleende geen voorrang aan mevrouw G. S. H. uit Sint-Kruis. De auto van W. werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, het voertuig van mevrouw H. werd on herstelbaar beschadigd. VLISSINGEN Een Duitse badgast, A. R. K„ uit Langerwehe, is zondag middag tegen half vijf gewond naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, na dat hij bij het Nollepunt in die stad had gedoken. De man kwam daar terecht op de stenen die in het water liggen. In het ziekenhuis bleken zijn verwondin gen nogal mee te vallen. Het bleef bij schaafwonden aan hoofd en borst. Minnen. Toch acht hij het niet uitgeslo- CADZAND De personenauto van J. P. W. van A. uit Cadzand is zondag morgen vroeg omstreeks tien over twaalf beschadigd. De auto stond ge parkeerd aan de Mariastraat in Cad zand toen deze werd aangereden door een andere auto. De wagen reed door, maar eigenaar Van A. kon het Duitse kenteken noteren. WALSOORDEN Het touwtrekkers- toernooi van krachtsportvereniging 'De Reizende Man' uit Kloosterzande op de Plaat van Walsoorden, midden in de Westerschelde, is zondag op het laatste moment afgelast. De vereni ging kreeg van burgemeester, mr. A. A. L. G. M. Kessen van gemeente Hon- tenisse geen toestemming om de wed strijden op de zandplaat te houden. De burgemeester was van mening dat er aan het evenement te veel risico's verbonden waren. In eerste instantie waren de touwtrek kers uit Kloosterzande van plan het verbod van de burgemeester te nege ren. Donderdagavond werd tijdens een bestuursvergadering nog besloten het toernooi gewoon door te laten gaan. Zondagochtend vroeg lag in de haven van Walsoorden, waar volgens plan circa 400 deelnemers en toe schouwers zouden inschepen op bootjes van de watersportverenigin gen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, er dan ook stilletjes bij. Een aantal be langstellenden, die de inscheping wil de bijwonen, waren voor niets geko men. F. J. Roctus van 'De Reizende Man' zei dat 'de vereniging niet in conflict wilde komen met de plaatselijke overheid'. „De burgemeester heeft ons laten we ten geen vergunning te kunnen ver strekken voor het toernooi op de plaat. ten dat hij daar een keer een oversteek. Wel als het ons verboden wordt, dan zal maken. Voor het zo ver is moet er leggen we ons bij dit verbod neer, al- nop wel het een en ander geoefend hoewel het natuurlijk spijtig is", aldus worden, aldus Adrie van Minnen. de woordvoerder. (Advertentie) VLISSINGEN Zaterdagmorgen om 9.45 uur deed de vluchtleider van het nationale concours Perpignan, Hans Horvenith uit Kerkrade, de verheu gende mededeling dat Cas v. d. Graaff Arnemuiden de eerste prijswinnaar van Nederland is. Vanaf dat moment stromen zowel langs de voor- als achterdeur in de Ooststraat 15 in Arnemuiden, buren, bekenden en sportvrienden binnen om de winnaar maar ook de verzorger Theo Caljouw te feliciteren. Aan de buitenmuur van de woning hangt spoedig een spandoek met tekst. ,Cas v. d. Graaff wint le nationa le prijs Perpignan'. 's Middags vindt in het bijzijn van vele leden van de P.V. Voorwaarts Arnemuiden in het club gebouw een spontane huldiging plaats. Namens de vereniging bood voorzitter J. J. Siereveld de winnaar een bloemstuk aan. Internationaal namen 6762 duiven uit Europa deel. Ongeveer een klwart zijn Nederlandse. In dit verband zal zijn duif 8448358 geklokt zaterdag om 7.06 u ongeveer vijfde worden. Overige vroege Zeeuwse duiven Perpig nan: G. Dusarduyn Groede 8.04 u, Cas v. d. Graaff 8.31 u, H. Wijnacker Hengstdijk 8.34 u. 10.17 u. 11.16 u. J. v. d. Plasse Yerseke 8.52 u, 9.40 u. J. v. Spaandonck St.-Jansteen 9.00 u. Ko de Meulmeester Arnemuiden 10.25 u, M. Minnaard Krabbendijke 10.15 u., Joost Corré Kapelle 10.29 u, J. de Schepper Koe wacht 10.26 u, Koch-Riemens Terneuzen 10.34 u, A. Kruysse Yerseke 10.34 u, 10.44 u, J. Dekker Krabbendijke 10.44 u, J. Weststra- te/Zn., Krabbendiujke 10.00 u. München Vroege meldingen Zeeland. Gommert Lind- thout St.-Maartensdijk 16.15 u, P. Meerts, Arnemuiden 16.39 u, Comb. Filius Wisseker- ke 16.50 u, Ko Sturm Veere 16.55, 17.08 (2 mee), Chr. Aerts Kruiningen 16.34, H. v. Es Yerseke 16.37, B. Liplijn Axel 17.05, 17.24, 18.29 (3 v. d 4), Sj. v. Eikeren 's-Heerenhoek 17.08, D. de Wilde Sr. Smerdiek 16.47, J. Stoutjesdijk Smerdiek 16.50, A. Baart Ter neuzen 17.35, K. Verbunt Axel 17.35, M. v. Hekkenu Kloetinge 17.42, C. Hoek/Zn., Mid delburg 17.46, J. Dekker Krabbendijke 17.54. De heer Van de Graaff bij zijn winnende duif.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19