Mossels deden het goed in Katwijk I ivij; wijs wus wij; Prehistorische nederzetting voor een stap terug in de tijd Kijkje schoenmuseum WSSEL SCHOUWEP Deuren loods bij inbraak vernield Ree gedood bij aanrijding auto Braderie in Sint-Annaland drukker dan ooit Cas van de Graajf nationaal winnaar vlucht Perpignan Automobilist in de sloot PZC/streek Taptoe Breda MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 Vlasdemonstratie op de Ring in Dreischor. DREISCHOR - De jaarlijkse vlas dag in Dreischor, die zaterdag op de' Ring in het dorp werd gehouden, trok veel publiek. De hele dag door werden de kraampjes druk bezocht, terwijl de toeristen grote belang stelling hadden voor de verwerking van het vlas. Het bezoekersaantal was zodanig, dat de auto's tot ver buiten het centrum van het dorp ge parkeerd moesten worden. Inwoners van Dreischor, die vaak zelf in het vlas hebben gewerkt, ga ven de hele dag demonstraties. Nieuw dit jaar was de gerestaureer de zwingelmolen, die bediend werd door een ervaren vlasbewerker. Niet alleen de vreemdelingen, maar ook de plaatselijke bevolking liet zich zien rond de monumentale kerk. De eersten, veelal gewapend met fototoestellen, om de verwer king van het landbouwprodukt te bekijken, de laatsten om een gezellig praatje met de dorpsgenoten aan te knopen. Hoewel het vlas centraal stond op de Vlasdag, konden de be zoekers ook het landbouwmuseum en de kerk bekijken. Daarnaast wa ren er onder meer demonstraties van de brandweer en rondritten op een originele boerensjees. VLISSINGEN Zaterdagmorgen om 9.45 uur deed de vluchtleider van het nationale concours Perpignan, Hans Horvenith uit Kerkrade, de verheu gende mededeling dat Cas v. d. Graaff Arnemuiden de eerste prijswinnaar van Nederland is. Vanaf dat moment stromen zowel langs de voor- als achterdeur in de Ooststraat 15 in Arnemuiden, buren, bekenden en sportvrienden binnen om de winnaar maar ook de verzorger Theo Caljouw te feliciteren. Internationaal namen 6762 duiven uit Europa deel. Ongeveer een klwart zijn Nederlandse. In dit verband zal zijn duif 8448358 geklokt zaterdag om 7.06 u ongeveer vijfde worden. Overige vroege Zeeuwse duiven Perpig nan: G. Dusarduyn Groede 8.04 u, Cas v. d. Graaff 8.31 u, H. Wijnacker Hengstdijk 8.34 u. 10.17 u. 11.16 u. J. v.d. PlasseYerseke8.52 u, 9.40 u. J. v. Spaandonck St.-Jansteen 9.00 u, Ko de Meulmeester Arnemuiden 10.25 u, M. Minnaard Krabbendijke 10.15 u., Joost Corré Kapelle 10.29 u, J. de Schepper Koe wacht 10.26 u, Koch-Riemens Terneuzen 10.34 u, A. Kruysse Yerseke 10.34 u, 10.44 u, J. Dekker Krabbendijke 10.44 u, J. Weststra- te/Zn., Krabbendiujke 10.00 u. München Vroege meldingen Zeeland. Gommert Lind- thout St.-Maartensdijk 16.15 u, P. Meerts, Arnemuiden 16.39 u, Comb. Filius Wisseker- ke 16.50 u. Ko Sturm Veere 16.55, 17.08 (2 mee), Chr. Aerts Kruiningen 16.34, H. v. Es Yerseke 16.37, B. Liplijn Axel 17.05, 17.24, 18.29 (3 v. d 4), Sj. v. Eikeren 's-Heerenhoek 17,08, D. de Wilde Sr. Smerdiek 16.47, J. Stoutjesdijk Smerdiek 16.50, A. Baart Ter- neuzen 17.35, K. Verbunt Axel 17.35, M. v. Hekkenu Kloetinge 17.42, C. Hoek/Zn., Mid delburg 17.46, J. Dekker Krabbendijke 17.54. De begeleiding van het Mosselkonvooi naar Katwijk. KATWIJK - De gratis Zeeuwse mos sels gingen zaterdag in Katwijk grif van de hand. De toeristische commis sie Yerseke heeft dit jaar wederom een mosselconvooi op poten gezet om het schelpdier buiten Zeeland te pro moten. Maar liefst 150 medewerkers en 39 vrachtwagens begaven zich za terdagochtend vroeg op weg om in de Zuidhollandse vissers- en badplaats Katwijk het produkt meer bekend heid te geven, zowel aan de plaatselij ke bevolking als aan de toeristen. De ze laasten waren in groten getale naar het Zeeuwse evenement gekomen. De politie in Katwijk schat het aantal be zoekers op 70.000. In totaal werden circa 9000 porties ge kookte, gefrituurde, gebakken en zure mossels uitgedeeld. Het eerste maaltje warme, gekookte mosselen werd over handigd aan burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk. Hij vond de geste zeer op zijn plaats, en meldde dat de Katwijkers graag eens een tegenbe zoek aan Yerseke willen komen bren gen, maar dan om de haring aan te prij zen. Ook burgemeester H. Boer van Reimerswaal was present om een goed woordje te doen voor het Zeeuwse pro dukt. Een en ander vond plaats na de declamatie van keurmeesteresse Kaat Mossel. In de loop van de dag werden demonstraties volksdansen gehouden in Zeeuwse klederdracht, terwijl de Yersekse muziekvereniging Mozart onder meer zorgde voor de vertolking van het Zeeuwse volkslied en het mos sellied. jaargang 1986 Het mosselconvooi, dat een initiatief is van de Toeristische Commissie Yerseke, is tevens bedoeld om de ver voerders van de schelpdieren te pre senteren. Voor de vrachtwagenchauf- fers die deelnamen aan het evene ment was er dan ook een wedstrijd. De prijs voor de wagen met de beste reclamewaarde ging naar Delta Mos sel, terwijl er tien bekers werden uit gereikt aan chauffeurs. De eerste prijs ging naar Jean-Paul D'Hooge, terwijl de tweede en derde prijs in de wacht werden gesleept door twee voertuigen van de Roem van Yer seke. De jury stelde vast dat de vracht wagens uit Yerseke opvielen omdat ze bijzonder goed verzorgd zijn. HOEDEKENSKERKE - Onbeken den hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag proberen in te breken in een loods van het Waterschap nabij het ou de haventje in Hoedekenskerke. Ver moedelijk hebben ze met een auto ge tracht om de deuren kapot te rijden. De schade aan de loods bedraagt circa 2000 gulden. Er wordt niet vermist. 'S-GRAVENPOLDER Een over steek over de Goese straatweg in 's- Gravenpolder is zaterdagochtend vroeg een ree fataal geworden. Een au tomobilist, die het dier plotseling voor zijn wielen kreeg, kon het niet meer ontwijken. De gewaarschuwde politie moest een veearts inschakelen. Die stelde vast dat het dier zodanig ge wond was, dat het moest worden afge schoten. MNT-ANNALANÜ - De braderie in Sint-Annaland, die zaterdag werd ge houden, was dit jaar drukker dan ooit. De kraampjes stonden deze keer niet alleen in de Voorstraat, maar voor het eerst ook op de Ring. Daar waren zowel winkeliers als vereni gingen present. Voor de jeugd waren enkele attracties, zoals een spring kussen. Tijdens de braderie werd ook de jaar lijkse touwtrekwedstrijd gehouden om het Thoolse kampioenschap. De wisselbeker ging naar camping Stave- nisse. De horeca in Sint-Annaland kon zich zaterdag op een grote belangstel ling verheugen. Tot 's avonds aan toe waren de terrasjes van de Voorstraat en het Havenplein druk bezet. ZIERIKZEE - Op de provinciale weg bij Zierikzee is een inwoner van die plaats zaterdagnacht omstreeks vier uur met zijn auto van de weg geraakt. De Zierikzeëenaar F.S. raakte vermoe delijk door vermoeidheid de macht kwijt over het stuur en belandde met zijn auto in de sloot. Het voertuig was totaal vernield. Elke vrijdag, tot en met 22 augustus, vertrekt er 's mor gens om tien uur vanaf de Waalkade in Nijmegen een passagiersschip naar kasteel Doorwerth. Deze histori sche waterburcht, die gelegen is in de uiterwaarden van de Rijn is tot museum omgebouwd. Dat museum omvat tien kasteelvertrekken waarifl de bouw- en de wordingsgeschiedenis sedert de veertiende eeuw worden gevisualiseerd. De bezoekers kunnen vrij rondlopen aan de hand van een gemarkeerde route. Een aantal vertrekken is met kostbare meubelen en kunst voorwerpen in historische trant ingericht. De bezoeker kan een kijkje nemen in een zeventiende eeuwse badka mer en in een rijk aangeklede ridderzaal. Onder de kel dergewelven is onder meer een gevangenis te zien. Na dere informatie over de excursie wordt verschaft door de streek-vvv Rijk van Nijmegen, telefoon 080-22544. In Eindhoven zijn er ferme stappen in de tijd te maken. De stad die pre tenties heeft het computercentrum van Europa te worden, herbergt niet alleen een attractie als het Evo- luon, waar de bezoeker de meest moderne snufjes op technisch ge bied krijgt voorgeschoteld. Op een te verwaarlozen afstand daarvan verwijderd tuimelt men weer eeu wen terug in het verleden bij het be treden van een prehistorische ne derzetting. Op een aan de rand van een groene long, gelegen terrein tussen de ri viertjes de Tongelreep en de Dom mel, is, nog net binnen gehoorsaf- stand van het voorbij razend verkeer op de ringweg rond de stad een logi sche reconstructie vorm gegeven van twee boerderijen uit de ijzertijd. Het ene huis van de tijd van onge veer 500 vóór Chr. en het andere uit het jaar O laat de bezoeker zien hoe de voorouders 2500 tot 2000 jaar ge leden leefden en werkten. „Hoe ze eventueel geleefd zouden kunnen hebben", zwakt een vrijwil liger van de stichting prehistorisch huis een beetje af, „want in Neder land weten we nog niet zoveel over het leven van vroeger. „We kunnen hier niet terugvallen op informatie zoals bijvoorbeeld in Denemarken aanwezig is, waar men een hele rijke prehistorie heeft. We hebben in Ne derland mogelijk nog niet genoeg op de juiste plekken gegraven". De huizen zijn niettemin zo archeo logisch mogelijk verantwoord nage bouwd, staan voor het publiek te kijk - het vvvwezen vermeldt de ne derzetting op de attractielijstmaar worden ook gebruikt voor het hou den van werkdagen, werkweken en werkweekeinden met scholen en groepen. In die perioden lopen er cursisse cur sussen in prehistorische werkwijzen zoals brood bakken, broodovens bouwen, potten maken en bakken en pottenbakkersovens maken. Dat is nog lang niet alles: er is ook gele genheid weefgetouwen te maken en te weven, wilgeschotten maken, hui den looien, houten lepels snijden en houten gereedschappen maken. Aldus arbeidend krijgt men meer inzicht in het leven van toen, het le ven afhankelijk van de natuur, zon der alle comfort van nu, een leven in een sociale kleine, afhankelijke eenheid. In die entourage is het ook wat gemakkelijker een beeld te krijgen van hoe mensen in ontwik kelingslanden leven. In Breda is al een dag of wat de kaartverkoop begonnen voor de Na tionale Taptoe Breda, een muziek evenement dat negen afleveringen krijgt. De gemengde burger- en mi litaire taptoe wordt van donderdag 21 tot en met zaterdag 30 augustus opgevoerd, met uitzondering van zondag de 24e. De voorstellingen be ginnen alle avonden om 21 uur. Daaraan vooraf gaat een voorpro gramma dat bestaat uit het optre den van een van de onlangs afgestu deerde beiaardiers van de Neder landse Beiaardschool in Amers foort. De Marinierskapel van de Koninklij ke Marine met tamboers en pijpers, de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Koninklijke Lucht macht en de Johan Willem Frisoka- pel vormen samen met een tiental tamboer- en fanfarekorpsen het mi litaire blok. Dat wordt nog aange vuld door een motorstuntteam van de Koninklijke Marechaussee, dat zal proberen met 23 man op e e n motor te rijden. Bij toerbeurt treden er daarnaast burgerkorpsen op: Juliana uit Amersfoort, het Trom- petterskorps Arnhem en de Rijn mondband. Samen met de Lucht machtkapel verzorgen zestig leerlin gen van een Bredas balletschool een Zuidamerikaans feest tijdens de taptoe. kers, in een homp zelf gemaakt brood bijtend. Het is een produkt van de vorige dag, maar nog steeds zeer smakelijk. „Merkwaardig ge noeg blijft het brood heel lang vers, hoewel er geen conserveringsmidde len aan zijn toegevoegd". Zo af en toe worden er wel concessies gedaan aan de tijd. Naast het in een lemen oven gemaakte brood staan potjes met beleg, afkomstig uit een nabije supermarkt. Ook bij de ar beid wordt er wat 'gefoezeld': er wordt gewerkt met moderne stalen bijltjes. „Blij toe", zegt een vrijwilli ger, die een boomstam uitholt om er een bootje van te maken. „Als ik he lemaal in de tijd van toen wil passen moet ik eigenlijk ook m'n bril af doen. Maar dan zie ik weer niks!". Noodgedwongen is er verder, in een hoekje van het terrein, een gebouw tje opgetrokken, waar een wc, een douche en een telefoon te vinden zijn. „Maar voor ons staat dat ge bouwtje er gewoon niet", verkondigt een lid van de stichting 'het prehis torische huis' laconiek. De telefoon van de nederzetting wordt overigens slechts bij zeer drin gende gevallen beroerd. De stich ting is op een andere meer gecivili seerde plek voor het maken van een afspraak voor een rondleiding be reikbaar onder nummer 040-52281 Als passant kun je er overdag zo bin nen lopen. In het Brabantse Waalwijk en de di recte omgeving is veel meer te doen dan 'De Efteling' bezoeken in Kaats heuvel en een kijkje nemen in Auto- tron in Drunen, in Waalwijk bevindt is ook het Nederlands Leder- en Schoenenmuseum, dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10-17 uur en op zaterdag en zondag van 12-16 uur. Leer is een veelzijdig produkt, waar we allemaal wel op de een of andere manier mee te maken hebben. Van daar dat er bij een bezoek aan dat museum een boel valt op te steken. Honderden schoenen en leren ge bruiksartikelen in alle denkbare vormen, uit talloze landen en tijden vormen de unieke collectie van het museum. In het museumpand aan de Elzen- weg, toegangsprijs 3,50 voor vol wassenen en twee gulden voor 65- plussers en kinderen tot twaalf jaar, zijn verder een leerlooierij uit 1870 en een schoenenfabriekje uit 1930 ondergebracht. Maar ook aan de nieuwste ontwikkelingen op schoen- gebied besteedt het museum aan dacht. RL DAK TiE JACQUES CA 7S Wie op zondag het terrein betreedt loopt de kans de mensen van de stichting te zien rondlopen in bijpas sende kleding, een omhulsel van ge weven lappen en schoeisel vervaar digd uit een enkele lap leer. „Wij zijn dan eigenlijk museumpoppen, die ook nog wat doen. Kan het mooi er?", zo vertelt een van de medewer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16