kleintjes OREGON STUURT RUSSEN REKENING NA TSJERNOBYL Leger Suriname verscherpt jacht op Brunswijk Zuid-Afrika belemmert handel van buurlanden Amsterdamse agent op Zeedijk BENZINE MORGEN 2 CENT DUURDER de PZC lvandaag ioycot congres doodgestoken om gevangen Kus Orlov Botsing-bende Olie Apartheid Flexibel werk Visafslag Zeeuws elftal ANTWOORD OP BEPERKTE SANCTIES Vlrnktverbgal Oostdmtser wmgelogen Warmer 229e jaargang no. 184 Afoensdag 6 augustus 1986 Overvallen Wraakacties Zonnige perioden, maar vanavond toenemende bewolking gevolgd door een bui. Middagtemperatuur 23 gra den, aan zee 20 graden. Een vrij krachtige, aan de kust zuidenwind. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Vlissingen 01184-84000 •Goes 01100-31800 Temeuzen Hulst Zierikzee 01150-944571 01140-140581 01110- 5380I PORTLAND IAFP) - De gemeentelijke gezondheids dienst van de staat Oregon in het noordwesten van de Verenigde Staten heeft de Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov een rekening van 73.060 dollar ge stuurd. Het zijn de kosten die de autoriteiten hebben gemaakt bij het beheersen van de straling die zich in de staat voordeed na de kernramp in Tsjernobyl. Oregon had een paar dagen na de ramp, waarvan op 28 april mededeling werd gedaan, de lucht, het regen water, de vegetatie en de melk onderzocht om vast te .stellen of ze geen verhoogd percentage radioactiviteit bevatten. Omdat voor een dergelijk onderzoek geen geld in de begroting was opgenomen, heeft de regering van Oregon besloten de rekening te sturen aan Moskou, aldus maandagavond haar woordvoerder. Olieprij zen omhoog na schieten akkoord DEN HAAG (GPD) - Het akkoord van de dertien olieministers van de Organisatie van Dlie-exporterende Landen (OPEC), dinsdag in Genève, heeft de prijzen voor ruwe en geraffineerde olie flink opgedreven. Ook de aandelen van oliemaatschappijen op de beurzen fan onder meer Amsterdam en New York lieten meteen een flinke stijging zien, evenals de toers van het Britse pond sterling die de laatste tijd sterk onder druk had gestaan. Het aantrekken van de prijzen voor olie op de internationale markten heeft ook onmiddelijke ïevolgen voor de prijs van benzine en diesel aan de Nederlandse pompen, die beide morgen wee cent per liter duurder worden. De Zwolse politie heeft een bende opgerold, die opzettelijk 200 aanrijdingen heeft veroor zaakt. PAGINA 3 De oliehandel neemt de omme zwaai in de OPEC serieus. PAGINA 4 Premier Mugabe van Zimbab we verwijt de Britse premier Margaret Thatcher een immo rele opstelling in het mislukte overleg over de sancties tegen Zuid-Afrika. PAGINA 4 De Dienstenbond FNV zal zich volgend jaar vooral richten op de arbeidsvoorwaarden van de mensen met flexibel werk. PAGINA 5 Het akkoord binnen de OPEC, waar over in principe in de nacht van maandag op dinsdag al overeenstem ming was bereikt, houdt in dat in de komende maanden september en ok tober de gezamenlijk produktie van ruwe olie met ongeveer 3,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag wordt verminderd. Daarmee wordt het over schot op de markt, dat de laatste maanden voor de uitzonderlijk lage prijzen had gezorgd, zo'n beetje over brugd. Eind oktober, wanneer de win ter voor de deur staat en de vraag naar olie vanzelf stijgt, kan dan bezien worden of de vrijwillige beperking van de OPEC-landen (min Irak) het ge wenste resultaat heeft gehad. Deskundigen in de oliehandel in Rot terdam noemen de prijsstijgingen na het bekendworden van het OPEC- akkoord dinsdagochtend „panieke rig" en „tot in het ongerijmde". De prijs voor een vat ruwe Noordzee-olie (Brent) was in de ochtend al met twee a drie dollar opgelopen. De verwach ting is dat de stijging vanaf minder dan 10 dollar op maandag nog verder op zal lopen. Op de Londense termijnmarkt voor geraffineerde olieprodukten stegen de prijzen voor leveranties in augustus met meer dan dertig procent, waar door het beursbestuur volgens de re gels van de beurs de handel tijdelijk stop moest zetten. Het tijdelijk stop zetten van deze beurs in Londen was slechts een keer eerder voorgekomen. De olieprodukten (benzine, gasolie etc. worden niet in vaten van 159 liter, maar in tonnen, 1.000 kilo gerekend) werden hier voor 25 dollar per ton duurder verkocht dan een dag eerder. Een prijs voor een vat ruwe olie van tegen of rond de 20 dollar wordt voor de komende weken niet uitgesloten geacht. De Verenigde Staten achten het on aanvaardbaar wanneer de OPEC erin slaagt de prijzen en de produktie van olie op de wereldoliemarkt weer te gaan bepalen. Een hernieuwde do minantie van de OPEC, zoals die zich in de jaren zeventig voordeed, is ongezond voor de VS en de vrije wereld, zo heeft de Amerikaanse mi nister van energie, John Herrington, dinsdag gezegd. In een kort geding tegen de staat beklagen de visafslagen zich over de controle van het ministerie van landbouw en visserij. PAGINA 9 In de derde wedstrijd van dit seizoen deed het Zeeuwse elf tal het gisteravond tegen Club Brugge niet onaardig. Defor matie van coach Jo de Waal bood goed tegenpartij en de Belgische topclub kwam niet verder dan een 6-0 overwin ning. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10 en 11 Sport: 13 GENÊVE (ANP) Rilwana Lukman, de voorzitter van de OPEC en olieminister van Nigeria deelde dinsdag de inhoud van het OPEC-akkoord mee in Genève. DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) - Het Surinaamse leger heeft de klopjacht op de verzetsgroep van Ronnie Brunswijk verscherpt. De bevolking van Suriname is via de radio opgeroepen het Marowijnegebied in het oosten van het land, waar Brunswijk zich zou ophouden, niet meer te betreden en alle aanwijzingen van het leger stipt op te volgen. De radioboodschap werd dinsdagoch tend (Nederlandse tijd) twee keer uit gezonden en bovendien afgedrukt in het in Paramaribo verschijnende dag blad De Ware Tijd. De acties van het leger richten zich op de dorpen Langetabbetje en Drietab- betje en enkele nabijgelegen nederzet tingen, waar een paar honderd bosne gers wonen. Volgens een redacteur van een van de radiostations in Suri name mogen de bewoners voorlopig in de dorpen blijven. Hij verwacht dat het leger het gebied „binnen enkele dagen" volledig zal uitkammen en dat de bevolking nadere aanwijzingen zal krijgen. Gisteren werd in Suriname bekend gemaakt dat bij de zoekacties naar Brunswijk een Surinaamse sol daat, de 28-jarige Reginald Koulen, is verdronken toen de boot waarin hij zat omsloeg. Woordvoerders van het Surinaamse verzet in Nederland noe men de militaire actie zinloos. Vol gens André Haakmat, de vroegere vice-premier van Suriname, is Bruns wijk al uitgeweken naar een ander gebied. DEN HAAG Een aanhanger van de Surinaamse legerleider Bouterse houdt dinsdag op het Haagse Binnenhof een 'opsporingspamflet' omhoog met de belangrijkste figuren van de verzetsgroep-Brunswijk: Henk Papato, Ronny Brunswijk en Edgar Jankoesoe. De verzetsdaden van de groep Bruns wijk worden door het Surinaamse leger steeds serieuzer genomen. De voormalige lijfwacht van Bouterse, die onder de bosnegers veel steun zou genieten, heeft in de afgelopen weken enkele militaire posten overvallen, wapens buitgemaakt en twaalf solda ten gegijzeld. Volgens een mededeling van de oud parlementariër Somohardjo, voorzit ter van de Rotterdamse stichting Makmur, zou Brunswijk afgelopen za terdag opnieuw drie posten hebben overvallen. De Nationale Voorlich tingsdienst in Suriname heeft het bericht echter nadrukkelijk ontkend. De bevolking in Suriname wacht de ontwikkelingen gelaten af. „De be richten over Brunswijk worden met extra grote belangstelling gevolgd, maar de situatie is beslist niet gespan nen", aldus een zegsman in Paramari bo. Van een burgeroorlog, waarop Haakmat gisteren vooruitliep, is vol gens de zegsman overigens nog geen sprake. De Liga van Surinaamse Patriotten, een in ons land gevestigde groep aanhangers van legerleider Bouterse, heeft gedreigd met wraakacties als de steun vanuit Nederland aan de verzetsgroep van Brunswijk niet wordt stopgezet. De secretaris-generaal van de Liga, Ludwich van Muilier, zei dat gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij deed dat in navolging van legerlei der Bouterse, die al eerder dreigemen ten in de richting van Nederland heeft uitgesproken. Voor Van Muilier staat het onomsto telijk vast dat Brunswijk in zijn strijd tegen Bouterse steun krijgt uit Neder land. Hij zei dat Brunswijk bij zijn laatste bezoek aan ons land contact heeft gehad met Nederlandse autori teiten en gesprekken heeft gevoerd met tegenstanders van het Surinaam se bewind. De Liga heeft gisteren in een brief aan premier Lubbers gevraagd erop toe te zien dat vanuit ons land geen geweld daden tegen de Surinaamse bevol king en regering worden beraamd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ontkende op nieuw dat Nederland betrokken is bij de guerrillastrijd tegen Bouterse. (Van onze correspondenten TORIA/LONDEN - Verscherping van de grensbewaking en een mogelijke extra heffing op alle import door Zuid-Afrika die bestemd is voor de buurlanden. Dat is het antwoord van de Zuidafrikaanse regering op het beperkte sanctiepakket dat maan dagavond op de mini-top van het Britse Gemenebest in Londen schoor voetend werd geaccepteerd. De mini-top werd het slechts gedeel telijk eens over het stopzetten van de import van kolen, staal, ijzererts en krugerrands wanneer de EG daartoe besluit en verder met een vrijwillige investeringsstop en eveneens een vrij willige beperking van de promotie van toerisme naar Zuid-Afrika. De Britse premier Margaret Thatcher was de enige tegenstander van nog meer sancties, zoals het beperken van het luchtvaartverkeer met Zuid-Afri ka, de sluiting van consulaten, het stopzetten van geldleningen door par ticulieren en banken, en het verbie den van de import van uranium en agrarische produkten. Op een persconferentie in Pretoria daagde de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha met name Zambia en Zimbab we uit 'om het woord bij de daad te voegen' en nu ook onmiddellijk zelf volledige economische sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Vooral deze twee landen, die voor een aan zienlijk deel economisch van Zuid- Afrika afhankelijk zijn, zijn voorstan ders van meer economische sancties. „De Zuidafrikaanse regering begrijpt niet waarom deze sancties door het Gemenebest zijn aangenomen", aldus minister Botha: „Ons is gezegd dat de sancties tot doel hebben om ons te dwingen de apartheid te ontmante len, maar dat is al lang gebeurd door de maatregelen die we de afgelopen jaren hebben doorgevoerd". Botha noemde onder meer het opheffen van de immoraliteitswetten, het beëindi gen van de discriminatie op sportge bied, de mogelijkheid voor de zwarte bevolking om deel te nemen in be paalde bestuurslichamen en het af schaffen van de instromingsbeheer- wetten. „Hoemeer we hervormen, des te meer wordt erop aangedrongen om ons te straffen. Zolang deze hysteri sche stampede, deze anti-Zuidafri- kaanse vendetta niet ten einde is gebracht, zullen sancties ons boven het hoofd blijven hangen". Botha keerde zich vooral tegen de zes (van de zeven) Gemenebestlanden die maandag het sanctiepakket aanna men. Hij maakte nadrukkelijk een uitzondering voor de Britse premier Margaret Thatcher. De geisoleerde positie van Engeland in het Gemenebest werd dinsdag be nadrukt door de zes overige deelne mers aan het mini-congres. De langst regerende Gemenebest-leider, presi dent Kaunda van Zambia, noemde het een trieste dag „die het Gemene best verdeeld heeft over zoiets be- (Slot zie pagina 6 kolom 4) De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha daagt Zambia en Zimbabwe uit tot het ne men van sancties. ENÈVE (AP) - Tientallen vooraan- taande natuurkundigen hebben he loten om een wetenschappelijk con- res dat deze week in de Sovjet-Unie 'ordt gehouden, te boycotten uit olidariteit met hun Russische colle- a Joeri Orlov, een gerenommeerd 'etenschapper en activist voor de fiensenrechten die al sinds 1977 ge- angen zit. rofessor Simon van der Meer, de Jederlandse mede-winnaar van de obelprijs voor de natuurkunde van 984, en een tiental andere weten- -happers van CERN, het reusachtige eeltjeslaboratorium in Genève, heb- en verklaard dat zij niet aanwezig -ülen zijn bij de Internationale Ver- lellingsconferentie die ^an 7 tot 11 ugustus in Novosibirsk gehouden ordt. AMSTERDAM (GPD) - Op de Zeedijk is dinsdagmiddag de 29-jarige hoofdagent van het bureau Warmoesstraat, Peter Lugten, doodgestoken. De 32-jarige dader F. R. is met een schotwond in het achterwerk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij onder bewaking is gesteld. Rond vijf uur gistermiddag liep Lug ten met een collega patrouille op de Zeedijk. Aan een groep mensen gaven zij de opdracht om door te lopen. De groep gehoorzaamde, maar één man, F.R., kwam schreeuwend en tierend teruglopen, aldus politiewoordvoer der Klaas Wilting. Twee van zijn kompanen hielden hem tegen, maar hij maakte zich uit hun greep los en kwam, met een mes zwaaiend, op de agenten af. Daarop vroegen de twee assistentie aan en die was snel ter plekke (het bureau Warmoesstraat ligt op zeer kleine loopafstand van de Zeedijk). Gezamenlijk probeerden de agenten de man in te sluiten. Dat lukte, maar een van de agenten liep wel een oppervlakkige messteek in de mouw op. Toen de man vervolgens door het cordon van agenten wilde heenbre- ken, pakte Peter Lugten hem van achteren beet. R. draaide zich om en stak Lugten dood. Een van de agen ten loste vervolgens een waarschu wingsschot en daarna werd gericht geschoten, waarbij de messentrekker in zijn bil werd geraakt. Lugten be zweek nog voor hij in het ziekenhuis kwam, aan zijn verwondingen. De dader behoorde volgens de politie tot de vaste populatie van de Zeedijk. De politie kende hem. De verslagenheid op het bureau War- (Slot zie pagina 6 kolom 4) AMSTERDAM (ANP) Dinsdagmiddag is een Amsterdamse agent om het leven gekomen bij een schermutseling op de Zeedijk. Het slachtoffer, een 29-jarige hoofdagent van politie, werd neergestoken door een 32-jarige man. Foto: de dader, die door een politiekogel in de bil werd geraakt, wordt op een brancard gelegd om naar het ziekenhuis gebracht te worden. WEST-BERLIJN (RTR) De Westberlijnse televisie (SFB) heeft dinsdag verklaard dat het verhaal van de Oostberlij- ner die had beweerd dat hij naar het westen was uitgewe ken in een nagebootste Russi sche legerauto met drie etala gepoppen gekleed als Russi sche soldaten, een grap was. In het programma "Kontras te" van SFB, dat goede con tacten onderhoudt met de Amerikaanse, Britse en Fran se geallieerden die de stad formeel besturen, werden geal lieerde kringen aangehaald, die hadden gezegd dat de 48- jarige Heinz Braun tijdens zijn ondervraging in het weekein de, had toegegeven dat zijn verhaal onwaar was. Braun wordt nu gezocht door de politie, maar hij is spoor loos verdwenen. Braun vertelde vorige week dat hij West-Berlijn was bin nengekomen in een auto die zo was gelakt dat hij op een Rus sische legerauto leek. Hij was gekleed in een zogenaamd Sovjet-legeruniform, zoals ook de drie poppen op de plaats naast de bestuurder en achter in. De Oostduitse autoriteiten noemden Brauns verhaal ech ter consequent een puur ver zinsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1