Guidi nog t B ie m ont vert 'empi: nu eldtitel Lévitan wil Russen tegen Amerikanen in Tour 1987 BRETON MAAKT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eigen succes Wonderbaarlijkste t Taxatifout Na de 73e Tour vloog de gele trui voor het eerst de oceaan over. Greg Lemond, 25-jarige selfmade-miljo nair, werd de eerste Amerikaanse winnaar. Deze prestatie werd van hem verwacht, nadat hij in 1982 de Ronde van de Toekomst won en een jaar later in Altenrhein, Zwitserland, de wereldtitel veroverde. Greg Le mond was, zo simpel is het toch, gerekend over alle 23 dagen de beste. Hij kreeg de gele trui voor zijn con stante presteren, zoals hij in alle andere wedstrijden constant pres teert, zonder positieve of negatieve uitschieters. In de Tour was zijn grote klasse de frisheid. De inspan ningen konden zo lang en zwaar niet zijn of hij stond de andere ochtend bij de start alsof hij nog aan de proloog moest beginnen. Sponsor Bernard Tapie en zijn vriend/ kopman Bernard Hinault, nu ex- vriend. hadden vooraf bepaald, dat Lemond de 73e Tour moest winnen. Het doel kon. met veruit de sterkste ploeg, onmogelijk gemist worden. Met de reclame op het gele shirt van Lemond kon Tapie beter boeren op de Amerikaanse markt. Hinault achtte zich bij het bestuderen van het route- boek niet in staat het absolute record van zes Tourzeges te vestigen. De Breton bleek de grootste vergissing van zijn loopbaan te hebben gemaakt. Hinault heeft onderweg geprobeerd die denkfout onder zijn bandjes weg te trappen. Onder het mom de koers te openen voor de Amerikaan, joeg hij in de Pyreneeën zijn eigen succes na. Hinault werd, tijdelijk, Lemonds felste tegenstander. Hij was groots, maar wilde nog grootser zijn. Op de Superbagneres, eindpunt van de Py reneeën. hoopte hij tien minuten voor Lemond te staan. Niemand had dan kunnen zeggen, dat hij alsnog voorrang aan zijn Amerikaanse maatje zou moeten verlenen. Hinault vergat met een drieste solo van de Tourmalet over de Aspin en Peyresourde. dat hij in de nadagen van zijn loopbaan zat. Zijn onverzette lijke winnaarskop wilde meer dan zijn benen konden. De linkerknie ging opspelen, de vijf minuten voorsprong werden langzamerhand een. zelfs in de door hem overheerste tijdritten, achterstand. Eenmaal in verloren po sitie zei Hinault: ..Ik heb altijd gezegd dat ik Greg dit jaar aan de gele trui zou helpen Hinault had veel weg van een valsspe ler toen hij Lemond op weg naar l'Alpe-d'Huez aan het lijntje hield. Hij leidde de dans naar de top. kreeg meer dan ooit het Franse publiek op De Franse premier Chirac helpt Greg Lemond in de gele trui zijn hand en meende bij minder dan drie minuten achterstand nog een kans op het geel te hebben in de tijdrit van Saint-Etienne. Lemond deed voortdurend bijna slaafs wat Hinault hem toeblafte. ook een beetje uit vrees van verraad te worden beschul digd als hij uit het wiel van Hinault zou demarreren. Greg Lemond werd geholpen door Tapie. De sponsor maakte, zwaaiend met zijn chequeboek, een einde aan de paleisrevolutie. De tovenaar van het Franse bedrijfsleven had er lang mee gewacht, omdat het publiek zo genoot. Greg Lemond kon verweten worden, dat hij als kandidaat-Tourwinnaar te weinig persoonlijkheid toonde. Hij durfde kennelijk niet terug te blaffen naar Hinault. De Breton zou daar onmiddellijk een voor hem voordelige draai aan hebben gegeven. Lemond had ook te veel een wiel voor hem nodig om zich in vast te bijten. Eerst van Hampsten Peyresourdei. toen van Zimmermann (Granoni. tenslotte van Hinault (Croix de Fer en l'Alpe- d'Huezi. Door dit behoudende gedrag van de Amerikaan gaat de 73e Tour de ge schiedenis in als de Tour van Hi nault, de verliezer die voorop reed. De Breton, die 1-1 november op zijn 32e verjaardag wielrenner af is, reed de wonderbaarlijkste koers van zijn leven. Hij was kapot op de Peyresour de en/ sprak van een overwinning, omdat hij gele rijder was gebleven. Hij wilde afstappen op de Granon, waar hij het geel kwijtraakte aan Lemond. Het dode vogeltje van de Granon was een dag later een wie kende adelaar op l'Alpe-d'Huez. La Grande Bouclé, de mooiste volgens Levitan. had zo ook haar wonder. Falen deden ook alle klimmers. Deze Tour was geannonceerd als puur voor klimmers. Herrera, Millar, Win nen, ze hadden een te klein motortje voor deze Tour, waarin de snelheden in alle etappes ongekend hoog lagen. De Amerikaan Andy Hampsten werd in deze Tour ontdekt als klimmer. Eer deze meer als scholier ogende Amerikaan de Tour wint, zal ook hij 'fond' moeten opdoen voor de tijdrit ten en de vlakke etappes. Wat het geld betreft, zit hij bij Tapie al goed. Op bijna identieke wijze won de Italiaan Guido Bontempi zaterdag en zondag twee massasprints in de Tour de France. In Nevers ifoto linksi was hij de snelste voor de Belgen Frank Hoste rechtsi en Eric Vanderaerden ilinks). En op de Champs Elysées tfoto rechtsi ivas hij rapper dan de Belgen Eric Vanderaerden tlinkst en JoseJ Lieckens trechts). tDoor Peter de Jonge) PARIJS - Het echec van Eric Van deraerden werd de triomf van Gui do Bontempi. Twee overwinningen in het slotweekeinde maakten de Italiaan wel heel erg overmoedig. „Nu nog het wereldkampioen schap", riep hij gisteren op de brede Avenue des Champs-Elysées in Parijs, nadat hij voor de tweede achtereenvolgende maal de Belg Vanderaerden in een massasprint had geklopt. ..Het parcours in Colo rado Springs ligt wel op grote hoogte, maar het is niet lastig en ik kan het aan". Daar was aan getwijfeld. Bontempi is een grandioze sprinter, maar tot nog toe haalde hij het wereldkam pioenschap niet. Keuzeheer Martini van de Italiaanse bond heeft nooit een hoge pet op gehad van de beer uit Gussago. Z'n klimmerskwalitei- ten zouden te geiing zijn. Ook dit maal werd hij gepasseerd. Ondanks zijn zege in de klassieker Gent- Wevelgem en vijf ritoverwinningen in de Giro d'Italia. „De meeste Italiaanse renners zouden na zoveel succes op hun lauweren gaan rus ten. maar ik wilde me per se in de selectie voor het wereldkampioen schap rijden", aldus Bontempi. Martini lachte erom. ..Die Bontem pi". zei hij. ..kan die lastige Tour de France niet aan. Hij komt de cols niet over". In de zesde etappe naar Cherbourg boekte hij zijn eerste succes al. Qp een Italiaanse aan komst. sterk bergop, liet hij een handvol medevluchters kansloos achter zich. Zijn specialiteit, de massasprint, kon hij niet vaak laten zien. De eerste keer. in Nantes, was het tandem Planekaert teerste) en Vanderaerden (tweede) te opper machtig. Dus richtte hij zich op de laatste week. met twee uitgelezen ritten voor de sprinters. Twee keer was hij superieur. Van deraerden kon de pijn van Post niet verzachten en bleef met lege han den. „Hoe bedoel je, lege handen? Ik heb de groene trui en dat was mijn doel bij het begin van de Ronde", reageerde de Belg ver stoord. Zaterdag maakte hij een taxatie fout in Nevers. tijdens de afsluiten de rit naar Parijs - die nog even opgeschrikt werd door een valpartij van gele-truidrager Greg Lemond - werd hij regulier naar de nederlaag gesprint. Opnieuw een groene- trui drager zonder etappe-overwinning. Net als Sean Kelly vorig jaar. Bon tempi: ..Dezê drie etappes beteke nen meer voor mij dan de vijf over winningen in de Giro. Nu nog Colo rado". Alleen Lemond buigt niet voor Hinault tDoor Peter de Jonge) PARIJS - De Tour de France 1986 was de Tour de France van Bernard Hinault. Zijn voordbreuk aan ploeggenoot Greg Lemond zorgde voor een van de spectaculairste Ronden an de laatste jaren. Hinault schreef het scenario, regisseerde en speelde de hoofdrol. Alleen ie ontknoping had hij zich anders voorgesteld, maar in de psychologische oorlog bleef de tmerikaan net overeind. Zonder dat hij echt de kans kreeg met sportieve hoogstandjes de four tot zijn wedstrijd te maken. Ik heb mijn woord gehouden en Greg eholpen bij het behalen van de zege", eweerde Hinault zoals verwacht bij ankomst op de Champs-Elysées. Hij oog. maar het volk was hem dank bar voor die leugen. Met Hinault in e nederige positie van superknecht ou het ongetwijfeld de saaiste Tour it de historie zijn geworden. )e Breton, die 9 november tijdens een fscheidsfeest in Bretagne de actieve /ielersport de rug toekeert, heeft een lemons tratie van zijn ongeëvenaarde actische inzicht gegeven. Terwijl 'our-directeur Felix Lévitan een par- ours uittekende dat geknipt was oor klimmers, bedacht Hinault zijn egenzet al. Een krankzinnig hoog empo in de aanloop naar de bergen. Ie eerste 1835 kilometer van de Tour, ot Bordeaux, werden afgelegd met en gemiddelde snelheid van 40.3 kilo- neter per uur. ,aurent Fignon sneuvelde als eerste n staakte in Pau ontredderd de trijd. In het hooggebergte bleek ver- olgens dat de klimmers gesloopt raren. Luis Herrera. het fragiele Co- ombiaantje. werd voor het eerst van ijn leven getroffen door kramp. Ro- jert Millar kreeg een klap in de Alpen: iek. Een Tour voor de klimmers werd et dus allerminst. 3e veldheer Hinault elimeerde ze tuk voor stuk. De twee taaiste klan- en waren de Zwitser Urs Zimmer- nann en... Greg Lemond, die tot zijn tomme verbazing door zijn bescher- nengel werd uitgedaagd. De laatste reeg hij net niet klein, waardoor iet alleen Greg Lemond zijn zin treeg, maar ook Félix Lévitan, die de mondialisering van de wielersport - n vooral van zijn Tour de France, die de sponsors best overal vandaan wil halen - nastreeft. Ondanks die afloop restte na de 73e Ronde van Frankrijk de vraag: is er nog wielren nen na Hinault? Wat voor Tour valt er volgend jaar te verwachten, als de leider niet meer van de partij is? Oud Tour-winnaar Luis Ocana (1973): ..De volgende Tour kan een heel span nende worden, omdat je het gevecht om het leiderschap krijgt. Volgens mij kan Lemond de nieuwe leider worden, want als hij het niet kan. wie moet het dan wel doen. Hij heeft niet spectacu lair gereden, maar dat hoefde ook niet". Jacques Anquetil (winnaar in 1957, 1961, 1962, 1963 en 1964): „Het is zeker dat Lemond volgend jaar anders zal moeten rijden om de Tour te winnen. Hij heeft dit jaar een formidabele wegkapitein naast zich gehad en een super-equipe. Je zou kunnen zeggen dat hij vorig jaar had moeten winnen en Hinault deze keer. Met Hampsten, Bernard en Rhttimann is hij volgend jaar trouwens toch niet alleen om te tonen dat hij de rol van kapitein even goed aankan als die van luitenant". Roger Pingeon (winnaar in 1967): „De ravage onder de klimmers in deze Tour... Dat heeft een superieure Hi nault uitgespeeld. Ik geloof dat we hem volgend jaar zullen missen". Jan Janssen (winnaar in 1968): „Hi nault heeft het naar Superbagnères als Merckx willen doen. Dat is niet gelukt, maar hij is er goed van her steld. Het is jammer dat Hinault en Lemond niet in verschillende ploegen zaten, anders zou het een nog mooier gevecht zijn geweest. Volgend jaar krijg je een heel andere Tour. al zullen het wel veelal dezelfde namen zijn. Behalve Lemond en Fignon. zal Zim mermann een rol meespelen. En mis schien Jean Francois Bernard. De rest zijn toch meerijders gebleken". „Een vent van het kaliber Hinault, met dat inzicht, vind je niet gauw meer. Hij heeft het gezicht van deze Tour helemaal bepaald. Ik denk niet dat hij de fout van Zoetemelk zal maken om er ondanks zijn aangekon digde afscheid nog een jaar aan vast te plakken. Nu stapt Hinault als een groot kampioen uit de sport, ook al heeft hij zijn zesde Tour-zege niet kunnen behalen", aldus de eerste Ne derlandse Tourwinnaar. Bernard Hinault feliciteert Greg Lemond met zijn overwinning in de Tour de France 1988. 'ARIJS (ANP) - Voor de Tour de ?rance van 1987 verwacht Felix Levi- an het puikje van de wielrenners uit le Sovjetunie aan de start. Het Rode -eger van Moskou's beste wielerama- eurs tegen het groot-kapitalisme tan Lemond, Tapie en de Amerika- )en. Met West-Berlijn als startplaats s in Levitans ogen geen mooiere iflïche denkbaar. Dost tegen West, doorgetrokken naar iet wielrennen in de Tour. beginnend (lak bij de Berlijnse Muur. symbool an de gespleten wereld. Na dit jaar is e sluwe rekenaar niets meer te dol. e vraag is alleen: wie sponsort de taatsamateurs? In de Tour draait Hes om het geld. meer en meer itgedrukt met heel veel cijfers vóór komma. P de Champs Elysees te Parijs hief evitan zondagmiddag, minzaam limlachend, met de volgers van de ijzondere 73e Tour een glas cham- agne op de toekomst. Naast hem emond, de door hem gewenste win- iaar. „Tu etait le meilleur, Greg", zei e directeur. De Amerikaan was in- erdaad de beste, voor de instandhou- ing en vooral de verbreiding van het :eldcircuit rond zijn circus, e 73e Ronde \an Frankrijk was portief gezien een hoogtepunt. Di eet na de start ontwikkelde zich op "e terreinen van Frankrijk een weergaloze wedstrijd. Deze zomer on het wielrennen in een belangrij- e slag het voetbal partij geven. De our bood gespreksstof voor maan- en; meer mogelijk dan de Mexicaan- e Mundial, waar Maradona de we- eldbeker zoende, na een evenement waar in een ploegsport werd getoond at ook één individu een heel evene ent naar zijn hand kan zetten, elix Levitan legde met een uitge- iend. loodzwaar routeschema de ba- is voor een omleiding van de belang- telling. De slimme baas verdiende sar wel een lintje voor. Tenslotte reeg hij het voor elkaar dat de iteresse voor de Tour in de wereld nel steeg en in de traditionele wieler enden onveranderd groot bleef. Hoe- 'el de Nederlanders in het Grote Spel ergens waren, bleven de Nederland- e vakantiegangers onverminderd de ergen bevolken. Jacques Goddet. 81, ourdirecteur naast Levitan. vroeg in e Alpen aan Nederlandse journalis- en „Is er in Holland nog iemand om fllie artikelen te lezen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9