Biesbosch: veelzijdig recreatiegebied Zeeuws-Vlaamse jeugd erg succesvol in Axel DIAMANTEN ECHTPAAR AG GEOPEN TIJDENS TENNISTOERNOOI toto - video hifi GEMEENTE WESTKAPELLE PZC/streek Museumbus rijdt door Den Haag Expositie over inrichting Tweede Kamer Veel diefstallen op campings in omgeving Renesse Politie houdt dronken bestuurder aan in Renesse Politie sleept veel auto's weg op Schouwen Handgranaten in Groede gevonden College Oostburg wil meer geld voor dorpsraden Twee diefstallen in omgeving Goes JJOfiGfN GEMEENTE MARIEKERKE Gebr. Dominicus Westkapelle WESTKAPELLE FOTO-SNELSERVICE te GESLOTEN 21 juli t/m 9 augustus MAANDAG 28 JULI 1986 rot en met 31 augustus is het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam weer dagelijks te bezichtigen. Van 12.30 tot 16.00 uur kunnen bezoekers weer rond dwalen in de indrukwekkende Burgerzaal, de Vier schaar en de vele kleinere zalen. De toegang bedraagt 1.50 voor volwassenen en f 0,50 voor kinderen tot en met zestien jaar. Gedurende de zomeropenstelling van het paleis loopt er een expositie die is gewijd aan de 18e eeuwse schilder Jacob de Wit. Uitgangspunt van de expositie is zijn ontwerp voor de Amsterdamse Vroedschapskamer van het Paleis. Daartoe behoorde de schildering 'De uitverkiezing van de zeventig oudsten door Mozes', een doek dat vijf bij twaalf meter beslaat. Zin om een dagje in een veelzijdig natuurgebied te verpozen? Dan op naar de Biesbosch, want daar kunt u een hoop recreatieve kanten uit: varen door metershoge wilgenvloedbossen, wandelen door de laatste getijdegriend van de Biesbosch, kanoën door slingerende kreekjes of de intense stilte proeven tijdens een vogelobservatietocht. Dat kan alle maal zowel in de Hollandse helft als in de Brabantse Biesbosch. De Biesbosch ontstond in de nacht van 18 op 19 november 1421, ten tijde van de Sint-Elisabetsvloed, waarbij de dijken doorbraken en 42.500 hectare land onderliep. Een oude geschiedschrijving meldt: ,,Twee en zeeventig dorpen met zoveel kerken versiert, zijn door de wateren ingeslokt welker torenspit sen nauwelijks den volgenden dag te zien waren. Bij de honderdduy- zend mensen verdronken door de oyerwateringh". Minder pessimistische geschriften gewagen van het wegvagen van 22 dorpen. Maar één ding staat vast: het was een ramp van grote om vang, die het hele Zuid-Hollandse waard deed verdwijnen. Daarmee werd een uitgebreid en welvarend land tussen Dordrecht en Werkendam in het noorden en Deze zomermaanden rijdt er een speciale museumbus langs een aantal musea en attractiepunten in de residentie. Het doel is het be zoek aan de attracties te stimule ren door het publiek een eenvoudi ge en voordelige vervoersmogelijk- heid te bieden. De route die afwijkt van de gewone ritten wordt aan gegeven met op vallende halteborden, waarop rou te, rijtijden en andere halteplaat sen staan vermeld. Vetrek- en eindpunt is het VVV- kantoor in Babybol, bij het Cen traal Station. Daarvandaan rijdt de museumbus naar miniatuurstad Mardurodam, het Omniversum, het Museon, het Haags Gemeentemu seum, Panorama Mesdag en het Postmuseum. Ook wordt er halt gehouden op het Buitenhof waar een ruime keus wacht: de regerings- bouwen, schilderijenzaal Prins Wil lem V, de Gevangenpoort en de Mauritshuiscollectie. Wie de mu seumbus neemt kan zo ook gemak kelijk bij de vele warenhuizen en speciaalzaken komen in het Haagse stadscentrum. De museumbus rijdt tussen 10.30 en 16.30 uur. De toerist kan met een dagkaart in- en uitstappen bij de halte van zijn keuze, daar een ge noeglijk halfuurtje doorbrengen en bij de volgende ronde weer opstap pen om een stukje verder mee te rijden. In het overheidsvoorlichtingscen trum aan de Lange Poten in Den Haag is een nieuwe permanente tentoonstelling ingericht, die is ge baseerd op de her- en nieuwbouw- plannen rond de Tweede Kamer. Praktisch het hele blok tussen het Binnenhof, de Lange Poten, de Hof weg en het Plein ondergaan een ver- of herbouw. Daarbij zal Den Haag een markant pand verliezen: het gebouw van de Hoge Raad met de imposante beelden gaat weg en de gevel wordt op één lijn gebracht met de rest van de bebouwing. Een en ander is zichtbaar gemaakt met een grote maquette. Daarop wordt duidelijk hoe het gebouw er moet gaan uitzien, met veel natuur steen en glas. Ook via fotopanelen is de voortgang van de bouw te volgen. De expositie is gratis. De openingstijden zijn van maan dag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Geertruidenberg in het zuiden door de golven verzwolgen. Na indijking van het ondergelopen land bleek dat de zee niet alleen neemt, maar ook geeft. Door de werking van eb en vloed ontstonden er schorren en slikken. Zo werden er gaandeweg eilandjes en platen gevormd. Een van de meest ingrijpende ver- anderingen in het Biesbosch-gebied vond plaats toen in 1970 met het afsluiten van het Haringvlied een einde kwam aan het spel van eb en vloed binnen het gebied. Die afslui ting behoorde tot een van de gigan tische karweien in het kader van de uitvoering van de Deltawet ter af wending van het gevaar van over stromingen. Het verschil tussen hoog- en laagwater dat eerst 1.90 m bedroeg, werd teruggebracht tot hooguit dertig centimeter, waar door gronden langs de oevers per manent droog kwamen te liggen. Zo veranderde van het ene ophet andere moment het karakter van de Biesbosch. Oude Biesbosch-ken- ners blijven het volhouden: er is door de afsluiting van het Haring vliet een onherstelbare schade aan gebracht aan de Biesbosch. Maar voor de argeloze bezoeker die niet gehinderd wordt door kennis over hoe het vroeger was, is er nog een boel moois te genieten. Een ideaal uitgangspunt voor een Bies- boschtocht is een bezoek aan het Biesbosch-bezoekerscentrum Mer- welanden, bereikbaar vanaf de rondweg Dordrecht-Papendrecht en dan de borden Merwelanden volgen. Een uitgebreide expositie toont daar heden, verleden en toe komst van de Biesbosch. Vanaf dat centrum zijn ook bijzondere wan delroutes uitgestippeld. Een ander centrum ligt in het Bra bantse deel van de Biesbosch aan de Dorpsstraat in Drimmelen. Beide centra zijn dagelijks - dus ook op zondag - geopend. De toe gang is gratis. Ook van hieruit zijn natuurwandelpaden uitgelegd. Vanaf verschillende plaatsen is een rondvaart te maken. Tijdens een rondvaart door het Biesbosch-gebied kunt u het treffen een unieke postale dienstverlening tegen te komen: het postbootje, dat dagelijks een bestelroute uitvoert langs de afgelegen aderessen in dit natuurgebied. Dat betekent dagelijks vier uur varen om bij vijf brieven bussen te kunnen komen. Nationaal Automobielmuseum, Raamsdonksveer. Hondertwintig automobielen - 40 motorfietsen - rijwielen - rijtuigen - arresleden - brandspuiten - race-auto's - filmvoorstellingen - café-terras. Open: dagelijks van 09.00 tot 16.45 uur. Op zondag van 11.00 tot 16.45 uur. Entree: volwassenen ƒ7,-; kinderen tot 13 jaar ƒ4,-. Speelgoedmuseum, Sint-Vincentiusstraat 86, Oosterhout. Collectie oud speelgoed, onderverdeeld in onderwerpen: het leven van alledag, het leven op school, de lange winteravonden thuis en in de kerk. Voorstellingen toverlantaarn en poppenkast. Open: elke vrijdag en zaterdag en le en 3e zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Entree: volwassenen 3,50; kinderen tot en met 12 jaar ƒ1.75. Zijdemuseum Ter Zijde. Schoolstraat 3, Wouw. Zijde-telerij in bedrijf - zijdemuseum - diashow - poppententoonstelling - parelexpositie - winkel met zijden stoffen en garens - koffie thee gelegenheid. Open: van 1 april tot 1 november dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Entree: volwassenen 5,-; kinderen 2,50; 65-plussers 4,-. AXEL Isabelle Leenhouwers slaag de er als enige Zeeuwse in om in het jeugd-tennistoernooi te Axel een eer ste prijs te behalen bij de meisjes- groepen. Tegen Annemarie Mekkers won zij op knappe wijze haar slotpar- tij. De jongensgroepen werden volko men beheerst door de Zeeuws-Vla mingen. Patrick Kint, Sébastian Rot tier en (tweemaal) Tim van Veldho ven eisten dan ook hoofdprijzen voor zich op. Isabelle Leenhouwers (Sluis) wist zich goed te handhaven tegen de sterke niet-Zeeuwse deelnemers. Als enige Zeeuwse slaagde zij er dan ook in om door te dringen tot twee halve finales. In de oudste meisjesgroep lukte dit door een drie setsoverwinning op Ma- non Kienjet (Schoondijke). Daarna lukte het echter niet om verder te komen. Leenhouwers won de eerste set tegen Anja Kramer weliswaar met 7-5, maar het vervolg was voor de Rotterdamse, die met 6-4 en 7-6 (7-4 in de tie break) en de finale kwam, waarin ze strandde tegen op Annema rie Mekkers (Noord-Brabant). In de groep tot en met 14 jaar was er wel een finaleplaats voor Isabelle Leenhouwers weggelegd. Zij kwalifi ceerde zich door een moeilijke 6-3, 6-7 en 6-4 op Klaartje de Smit. Annemarie Mekkers, die haar tweede finale speel de, startte in deze groep als favoriet. Tegen een knap spelende Sluisse kon ze echter maar zelden in haar spel komen. Geheel volgens het vertoonde wedstrijdbeeld was het Isabelle Leen houwers die met 6-1 en 6-3 deze finale won. Tim van Veldhoven was bij de jon gens de succesvolste deelnemer. Hij won de twee oudste jongensfinales, beide keren van Jeroen Everling. Bij de 14-jarigen plaatste hij zich door een 6-2 en 6-3 overwinning op Bernd van gueckelberghe, terwijl Everling drie sets nodig had tegen Guido Tol- hoek: 6-7, 7-6 en 6-1. Met veel machtsvertoon won Van Veldhoven de slotpartij van deze groep: 6-2 en 6-0. Ook de eindstrijd bij de groep tot en met 16 jaar werd een ruime overwinning (6-0 en 6-2) voor de Philippinenaar. RENESSE - Uit tenten en caravans op verschillende campings in Renesse zijn het afgelopen weekeinde goede ren van waarde en portemonnaies met geld ontvreemd. Ook werden hor loges, cassetterecorders en een kleu rentelevisie gestolen. Uit een tent in Renesse verdween tevens een paar sportschoenen, die waren uitgerust met computertjes in de neuzen met een waarde van 400 gulden. RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag heeft de rijkspolitie in Renesse een automobilist aangehou den die eerder het stopteken had genegeerd. De man, een Duitser, was onder invloed van alcohol. Hem werd een bloedproef afgenomen en er werd proces verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - De rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland heeft het afgelo pen weekeinde weer veel gemak ge had van de speciale wegsleepregeling. die in het toeristenseizoen geldt. Ver keerd geparkeerde auto's, die de door gang blokkeren worden zonder par don weggesleept. Dit weekeinde moest de takel er in Renesse meerde re malen aan te pas komen en ook in Zierikzee was het wachtende verkeer getuige van een wegsleepvoorstelling. GROEDE - Nabij het Paviljoen De Groe in Groede zijn zaterdag weder om twee handgranaten gevonden. De rijkspolitie te Oostburg waarschuwde de Explosieve Opruimingsdienst (EOD) van de Vlissingse marine. Deze liet de granaten aan de zeezijde van de dijk ontploffen. OOSTBURG - Burgemeester en wet houders van de gemeente Oostburg willen de subsidie voor dorpsraden in Nieuwvliet en Schoondijke op trekken van 500 naar 756 gulden. De commissie financiën zal tijdens haar vergadering, vrijdag, bekijken of een verhoogde subsidie wenselijk is. Het college stelt de verhoging voor op verzoek van de dorpsraden van beide kernen. De besturen van deze raden hebben het college te kennen gegeven niet meer van 500 gulden per jaar te kunnen rondkomen. Het toenenemde aantal activiteiten brengt ook een hoger kostenpatroon met zich mee. B en w vinden het verzoek om een hogere subsidie terecht. Goed functio nerende dorpsraden verhogen immers de leefbaarheid in de kernen. De financiële commissie behandelt ook een voorstel om een jaarlijkse subsidie van 8000 gulden toe te ken nen aan de dorpsraad in Nieuwvliet voor het exploiteren van een dorps huis. De vergadering van de financiële commissie wordt vrijdag in het ge meentehuis van Oostburg gehouden en begint om 14.00 uur. Sébastian Rottier (Sint-jansteen) was ook een succesvolle deelnemer. Met Richard Hamelink en zus Stéphanie won hij respectievelijk het jongens- dubbel en het gemengddubbel, terwijl ook zijn enkelfmale in de groep tot en met 12 jaar goed verliep. Zij tegen stander, Milan Albicher (Axel) had weinig in te brengen: 6-0 en 6-2. Patrick Kint pakte voor de organise rende vereniging een eerste prijs. In de finale jongens tot en met 10 jaar won hij van de Belg Peter de Brest: 6-3 en 7-6. Overige resultaten: eindstand meisjes tot en met 10 jaar: 1 Marjan Copier (Klinge, België); 2 Ciska Kra mer (Rotterdam). Finale meisjes tot en met 12 jaar: Klaartje de Smit-Esther Pastor 7-6 en 6-2. Uitslagen dubbelfmales: meisjes dubbel 10/ 12 jaar: Van Soest/Pastor-De Bres/Kramer 6-4 en 6-3; meisjes dubbel 14/16 jaar: Kien- jet/Leenhouwerd-Rottier/Adriaansens 6-3 en 6-1; jongens dubbel 10/12 jaar: Hamelink/ Rottier-Bierings/Vari Remortel 6-2 en 6-3; jongens dubbel 14/16 jaar: Tolhoek/Van gueckelberghe-Everling/Welle 3-6, 7-5 en 6-3; gemengd dubbel 10/12 jaar: Rottier/ Rottier-De Brest/De Brest 6-0 en 6-0; ge mengd dubbel 14/16 jaar: Kramer/Kramer- Blok/Everling 6-1 en 6-2. Sjeesjesrijden - De WV-WestJ pelle houdt maandag (vandaag) el wedstrijd sjeesjesrijden op het Marl] plein. Het sjeesjesrijden begint 18.00 uur. Morgen, dinsdag, is er i viswedstrijd bij de aardappelhal. aanvang is 19.00 uur. GOES - Inbrekers hebben in de van zaterdag op zondag een kleuri televisie ter waarde van 800 guldl meegenomen uit een woning in j Heer Hendrikskinderen. De bewonJ J. J. M., was op vakantie. De dievj forceerden een achterdeur. Op dezelfde manier haalden ongerJ de gasten een bedrag van 400 guldl weg bij G. M. in de Trumanstedeï Goes. De daders haalden alles op benedenverdieping overhoop. Bov| lag het gezin te slapen. Het diamanten echtpaar J. van de Velde-Vos zaterdag tijdens het huwelijksfeest in het Vlissingse Piccard. VLISSINGENMevrouw D. van de Velde-Vos en de heer J. van de Velde vierden zaterdag hun 60-jarig huwelijksfeest in restaurant Piccard in Vlissingen. In de zomer van 1924 hebben zij elkaar voor het eerst ontmoet en sindsdien zijn zij niet meer van eikaars zijde geweken. Wethouder D. J. P. Bruinooge bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur van Vlissingen. Het echtpaar Van de Velde-Vos heeft altijd in Vlissin gen gewoond waarvan de laatste jaren in bejaarden centrum Ter Reede. Zij kunnen niet goed meer voor zichzelf zorgen vanwege ouderdoms verschijnselen. Ik heb vanaf mijn negentiende gewerkt; eerst als groentehandelaar. Ik had toen, in 1920, een eigen groentebedrijfje en met paard en wagen bracht ik mijn groenten rond. Maar door de laatste wereldoorlog ben ik dat bedrijfje kwijt geraakt en ben bij de Schelde gaan werken. Ik heb daar 23 jaar gewerkt als machine- vlakslijper", vertelt de 84-jarige heer Van de Velde. Mevrouw Van de Velde-Vos heeft haar man altijd I geholpen met de groentehandel. Daarvoor werkte zij als dienstmeisje voor een periode van vijf jaar bij een gezin. Ondanks het feit dat de ouderdom zich ook bij de I echtelieden Van de Velde-Vos manifesteert, hebben zij beiden toch tijd om verschillende hobby's uit te oefenen. Voor mevrouw Van de Velde-Vos is dat I handwerken, de vrijdagmiddagbingo in Ter Reede en het kaartclubje met een aantal vriendinnen. De heer Van de Velde kweekt bloemen en planten van stekjes. Zijn grootste hobby is echter schrijven. „Ik heb mijn hele leven in boekvorm geschreven vanaf mijn geboor te. Dat boek is voor later voor mijn achterkleinkinde ren om te lezen hoe wij toen geleefd hebben", zegt Van de Velde. Het echtpaar Van de Velde-Vos heeft 2 kinderen, 3 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. doetti van erniett 0e welk -LU £34 i i'p r°"etje.. A T0PF0r0s Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij voornemens zijn bouwvergunning te verlenen aan de heer A. Bastiaanse, Jacob Catsstraat 17, Grijpskerke, voor het bouwen van een bedrijfs- loods t.b.v. de vestiging van het transportbedrijf van de heer Bastiaanse, op het perceel, gelegen op de hoek van de Middelburgseweg met de Ravesteinweg te Grijpskerke, kadastraal bekend gemeente Mariekerke in sectie L, nr. 948 ged. Bedoelde bouw is evenwel in strijd met het ter plaatse geldende bestemmingsplan 'Buitenge bied Mariekerke'. Omdat echter de gemeente raad bij besluit van 28 januari 1986 heeft ver klaard dat een wijziging van het betreffende gedeelte van het bestemmingsplan wordt voor bereid, is het in principe mogelijk met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50, lid 8, van de Woning-wet, de vergunning voor de bouw van deze bedrijfsloods te verlenen, nadat gedeputeerde staten van Zeeland de verklaringen van geen bezwaar heb ben afgegeven. Gelet op de ter zake te volgen procedure stellen wij hierbij een ieder in de gelegenheid eventuele bezwaren tegen de voorge nomen bouw schriftelijk en met redenen omkleed aan ons college kenbaar te maken, zulks tot 11 augustus 1986. De ingekomen aanvraag om bouwvergunning met de bijbehorende stukken ligt tot het laatst genoemde datum op de gemeentesecretarie, Dorpsstraat 3, te Meliskerke, ter inzage. Mariekerke, 28 juli 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd, de wnd. burgemeester, A. de Visser; de wnd. secretaris, C. W. Bierens. NATUURSTEENHANDEL KENNISGEVING HINDERWET Burgemeester en wethouders van Westkapelle I maken ter voldoening aan het bepaalde in de wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgen de bekend. Aanvraag van de Fa. L. de Witte B.V., Prelaatweg 7-9 te Westkapelle, om vergunning voor het oprichten en in werking hebben van een bewaar plaats voor springstoffen en ontstekingsmidde len op een perceel aan de Pauluswegeling te Westkapelle. Van de op deze aanvraag te nemen beschikking is een ontwerp opgemaakt. De ont- werp-beschikking behelst het verlenen van de gevraagde vergunning onder het stellen van I voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde be zwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen binnen 14 dagen na de dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend door de aanvrager en degenen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest. De ontwerp-beschikking ligt met alle ter zake I zijnde stukken vanaf heden gedurende een maand ter gemeente-secretarie ter inzage, op werkdagen van 09.00 tot 16.00 uur. Degene, die overeenkomstig bovenstaande een bezwaarschrift indient, kan tegelijkertijd hier mee de wens te kennen geven, dat zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend worden ge maakt. Westkapelle, 28 juli 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd Burgemeester, H. A. van Maldegem; secretaris, C. van Hercules Voor vakman en doe-het-zelver KROMME WEELE 19. MIDDELBURG Tel. 01180 - 12886 verf glas behang jachtlak autolak spuitapparatuur polyester* belettering wandweefsel buitencoatings

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 6