Kok vraagt De Vries en Voorhoeve inzage Brunswijk roept de Surinamers op tot verzet tegen Bouterse Topdiplomaat Harriman overleden GEWELD TUSSEN SIKHS EN HINDUS Antwoord VS aan Moskou overhandigd het weer in zeeland en op vakantie! Tien doden bij botsing trein en auto in Engeland Vergelding t NA AFWIJZING LUBBERS a- van formatiestukken Vier Tsjechen in Zweden opgepakt VIA VERKLARING VOOR TELEVISIE V'V.' Bende van 13 Acht doden bij aardverschuiving in Zuid-Italië Vandaag Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitlichten Vooruitlichten MAANDAG 28 JULI 1986 PZC/ binnen-buiten land Zes doden tijdens rellen New Delhi NEW DELHI (AP) - De Indiase autoriteiten hebben in een groot gedeelte van de hoofdstad New Delhi een uitgaansverbod ingesteld nadat bij onlusten tussen sikhs en hindus zes mensen om het leven waren gekomen en ongeveer 100 gewond geraakt. De politie doorzocht in zes wijken huizen op wapens en explosieven. In totaal 550 mensen werden aangehouden in verband met de rellen, die zaterdag uitbraken. In de wijken waar een uitgaansverbod heerst, hebben leger en politie bevel om overtreders neer te schieten. Zondagochtend bestormden ongeveer 2C0 hindus een sikh-tempel in de noordelijke wijk Alipur en probeerden deze in brand te steken. In het oosten van de hoofdstad raakte een sikh zwaar gewond toen hij achter het stuur van zijn auto onder vuur werd genomen. Elders in de stad raakte een man gewond die met explosieven in LONDEN (AFP) - Zaterdagmorgen is op een automatisch beveiligde spoor wegovergang in het dorp Lockington in Humberside in het noordoosten van Engeland een auto gegrepen door een trein. Tien mensen zijn daarbij om het leven gekomen en 39 gewond. Van de gewonden verkeerden er zon dag elf nog in ernstige toestand. De meeste slachtoffers zaten in de eerste drie wagons van de trein, die door de schok uit de rails liep, aldus een politiewoordi oerder. De trein, van Bridlington op weg naar Huil, vervoerde overwegend vakantie gangers. de weer was. aldus de politie. Zater dagavond loste de politie waarschu wingsschoten in de lucht om een menigte te verspreiden, die de vrijla ting eiste van een gearresteerde hin- du-activist. Het geweld brak zaterdag uit toen hindus vergelding wilden nemen voor een overval vrijdag in de noor delijke deelstaat Punjab, waarbij 15 hindupassagiers van een autobus door Sikh-terroristen werden ver moord. De gevechten in de hoofdstad waren de ergste sinds de rellen van novem ber 1984. toen hindus wraak namen voor de moord op premier Indira Gandhi door twee Sikhs uit haar lijfwacht. Bij die wraakoefeningen werden in New Delhi naar schatting 2.000 mensen omgebracht en 700 an deren elders in het land. In het oude gedeelte van Delhi is ook in moslim-wijken een uitgaansverbod afgekondigd nadat hindus zaterdag avond een moskee met stenen beko gelden. Volgens de politie moesten de moslims het kennelijk ontgelden om dat zij in 1984 bescherming hadden geboden aan de sikhs. Het weer knapte gisteren sneller op dan eigenlijk werd venvacht. Afgezien van wat dunne hoge wolkenbanken kreeg de zon de overhand en de thermometer wees gistermiddag 22 graden aan. De Franse hogedrukinvloed breidt zich verder naar het noordoosten uit. Onze regio blijft daarom vandaag in een nagenoeg zuidelijke luchtstro ming. Er zijn vandaag weer mooie opklaringen te verwachten en de aan gevoerde lucht is van warmere oor spong. De kans is groot dat de temperatuur vanmiddag de zomerse waarden van 25 graden bereikt of zelfs passeert. Bij dit alles staat er een matige wind uit zuid tot zuidwest. Het wordt alleszins redelijk strandweer. De wind: zuid tot zuidwest. 3 tot 4 Bft mogelijk 5 Bft in de namiddag. Het zicht: goed. Temperatuur kustwater: 18 graden Celsius. Afwijking water standen: geen afwijking van beteke nis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens het hoogwater een halve meter of minder. den zorgt voor een zuidelijke lucht stroming. Er volgt een licht herstel. Kleine kans op een buie. maar ook zonnige perioden en een maxima van ruim 20 graden. ZON EN MAAN 29 juli Zon op 0556 onder 2135 Maan op 0016 onder 1547 uur cm uur cm Maandag, 28 juli L.K. 17.34 Vlissingen 07.57 195 20.13 189 Terneuzen 08.18 216 20.34 210 Zierikzee 09.50 117 21.50 114 Hansweert 08.50 231 21.06 225 Wemeldinge 10.00 134 22.05 129 O.scheldemond 08.00 147 20.15 133 Bruinisse 10.25 140 22.35 135 Dinsdag, 29 juli 166 Vlissingen 08.45 173 21.05 Terneuzen 09.06 195 21.26 188 Zierikzee 10.35 109 22.40 106 Hansweert 09.36 209 21.55 202 Wemeldinge 10.45 125 22.50 120 O.scheldemond 08.55 130 21.05 118 Bruinisse 11.05 131 23.15 126 Vooruitzichten Voor dinsdag: Via de Britse Eilanden is helaas alweer koele oceaanlucht in aantocht. Die zal ons halverwege de dag met buien bereiken. Ook onweer is mogelijk. Daarna zijn er opklarin gen te verwachten, maar de tempera tuur maakt een duikeling naar amper 20 graden. Aan het strand frisse wind van zee. Voor woensdag tot en met vrijdag: lage luchtdruk boven de Britse Eilan- uur cm uur cm Maandag, 28 juli L.K. 17.34 Vlissingen 01.51 202 14.00 149 Terneuzen 02.16 214 14.24 160 Zierikzee 04.00 139 16.10 92 Hansweert 02.41 229 14.49 173 Wemeldinge 04.05 148 16.15 103 O.scheldemond 01.45 147 14.20 94 Bruinisse 04.20 154 16.25 106 Dinsdag. 29 juli Vlissingen 02.36 184 14.54 139 Terneuzen 03.00 196 15.15 150 Zierikzee 04.40 132 16.55 91 Hansweert 03.24 210 15.38 162 Wemeldinge 04.40 142 16.55 102 O.scheldemond 02.40 137 15.05 92 Bruinisse 04.55 146 17.10 104 Door de Deltawerken kan het getij in de Weerrapporten 27 juli 20 uur. Wind C Amsterdam licht bew. wzw 4 22 Aberdeen zwaar bew. zzw 7 19 Athene onbewolkt z 5 30 Barcelona onbewolkt zzw 4 28 Berlijn licht bew. windst 25 Boedapest onbewolkt nnw 4 24 Bordeaux licht bew. n 4 28 Brussel half bew. zzw 2 Dublin zwaar bew. wzw 3 19 Frankfort zwaar bew. w 1 25 Geneve licht bew. no 2 30 Helsinki licht bew. wzw 1 25 Innsbruck half bew. 0 2 26 Klagenfurt half bew. 0 1 27 Kopenhagen licht bew. z 5 20 Lissabon onbewolkt nnw 8 31 Londen zwaar bew. zzw 7 23 Luxemburg half bew. zw 2 23 Madrid onbewolkt windst 32 Malaga onbewolkt zo 3 26 Mallorca licht bew. zzw 5 30 Moskou onbewolkt windst 26 München licht bew. nno 2 25 Nice licht bew. wzw 2 28 Oslo half bew. z 5 18 Parijs half bew. wzw 1 27 Praag half bew. nno 3 26 Split onbewolkt wzw 2 30 Stockholm onbewolkt zzo 4 23 Warschau half bew. n 5 23 Wenen licht bew. n 2 26 Zurich onbewolkt nno 3 32 Casablanca onbewolkt nw - 25 Cyprus onbewolkt w 6 32 Las Palmas licht bew. nno 12 25 Beiroet niet ontv. Skandinavië, Denemarken: Dins dag vrij zonnig, in de loop van de dag in het westen en in west- Denemarken enige regen. Woens dag veel bewolking, enige regen, maar in het westen weer opklarend. Middagtemperatuur van 18 tot 22 graden, in oost-Skandinavië tot 25 graden. Britse Eilanden: Dinsdag vooral in het zuiden zonnig, woensdag enke le buien. Middagtemperatuur op dinsdag van 17 graden in het noor-' den tot 23 graden in het zuiden, op woensdag enige daling van tempe ratuur. Benelux, noord-en west-Frankrijk: Dinsdag veel bewolking en enkele buien. Woensdag zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen 20 gra den aan zee en 25 graden landin waarts. Duitsland: Dinsdag vooral in het oosten en zuiden zonnig en warm. overigens tijdelijk veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien, op woensdag in het noordwesten weer zon. Zuid-en oost-Frankrijk: Zonnig. Kans op een lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Alpengebied: Zonnig. In de middag of avond een enkele lokale bui. In de dalen tussen 25 en 30 graden Spanje, Portugal: Zonnig. Langs de Spaanse noord-en westkust en de kust van noord-Portugal wolken velden. Middagtemperatuur van 21 graden in het noorden en westen tot 28 a 35 gr. elders. Italië, Adriatische kust: Zonnig. Middagtemperatuur meest tussen 27 en 33 graden. Toen de Indiase politie zondag het vuur opende om een einde te maken aan een gewelddadige betoging in Kalimpong in de deelstaat West-Ben galen voor een afgescheiden Gurka- staat inu de uitlopers van de Hima laya bij Nepal zijn negen Gurka's om het leven gekomen. De politie zei dat 25 mensen gewond raakten, onder wie 16 politiemensen. MOSKOU (AP DPA>- De Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Arthur Hartman, heeft zaterdag tijdens overleg met de Russische minister van buitenlandse zaken Eduard Sje- vardnadze de tekst overhandigd van het Amerikaanse antwoord op de Russische wapenbeheersingsvoor- stellen. Dit heeft Jaroslav Verner, de woordvoerder van de Amerikaanse ambassade, bekendgemaakt. Afgelopen vrijdag maakte het Witte Huis bekend dat de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan de voorstellen van de Russische partijleider Michail Gorbatsjov in een persoonlijke brief zou beantwoorden. Zoals gemeld biedt Reagan onder meer aan de plaatsing van een verde digingssysteem in de ruimte, het Stra tegische Defensie Initiatief (SDI), vijf tot zeven jaar uit te stellen. In ruil daarvoor zou de Sovjet-Unie geduren de die tijd feitelijke proeven met SDI-onderdelen buiten het laborato rium moeten toestaan. De Westduitse regering heeft de brief van president Reagan aan Gorbatsjov begroet als een nieuw positief signaal in de betrekkingen tussen de twee supermogendheden. DEN HAAG (ANP) - Pvda-fractievoorzitter Kok heeft zaterdag in een brief zijn collega's De Vries (CDA) en Voorhoeve (VVD) gevraagd hem de 200 wijzigingsvoorstellen, die CDA en VVD hadden ingediend op het concept regeerakkoord. beschikbaar te stellen. Kok verzoekt om een rechtstreekse openbaarmaking dan wel door tus senkomst van de minister-president en de kamervoorzitter. De PvdA-leider is tot deze stap over gegaan nadat premier Lubbers hem vrijdag slechts gedeeltelijk tegemoet was gekomen bij diens verzoek om openbaarmaking van stukken die een rol hebben gespeeld bij de kabinets formatie. Lubbers liet weten dat hij slechts tot verstiekking van de 200 wijzigingsvoorstellen zou kunnen overgaan met instemming van de betrokken fracties, maar dat deze ontbreekt. Kok zegt dat de minister-president niet heeft aangegeven of hij de fractie voorzitters van CDA en VVD toestem ming voor publikatie heeft gevraagd en zo ja, of zij die hebben geweigerd. Vandaar dat hij hen nu rechtstreeks benadert, zo blijkt uit zijn brief. Kok wil de stukken hebben voor het debat over de regeringsverklaring in de Kamer. Hij heeft ze nodig omdat hem is gebleken dat ..de fracties van CDA en VVD en de leden van het vorig kabinet, de informateur stand punten en opvattingen hebben mee gedeeld die voor de beoordeling van de totstandkoming en inhoud van het regeerakkoord van grote betekenis zijn." Een politieagent en een omstander helpen een jonge sikh die zaterdag gewond raakte tijdens gevechten tussen hindis en sikhs in New Delhi. STOCKHOLM (AP) - Vier Tsjechen zijn zaterdagnacht in de Zweedse hoofdstad Stockholm gearresteerd op verdenking van spionage. Volgens de Zweedse politie hadden de vrouw en de drie mannen een vliegtuig gehuurd om foto's en video-opnamen van een verboden militair terrein te maken. De Tsjechen, van wie twee de Zweed se nationaliteit hebben, huurden een eenmotorig vliegtuigje in Bromma na bij Stockholm en vlogen daarmee heen en weer naar het honderd kilo meter noordelijker gelegen militair terrein. Een woordvoerder van de Zweedse marine noemde de methoden van de Tsjechen "erg onhandig". De man die het vliegtuig aan de Tsjechen ver huurd heeft, verklaarde dat het vier tal al vaker vluchten heeft gemaakt vanuit Bromma. Eerder deze maand zijn vier Polen gearresteerd, die zich ophielden nabij de marinebasis Muskö ten zuiden van Stockholm, en werden twee Oostduit- se zeilboten onderschept die zich zon der visa in Zweedse wateren bevon den. Ook zijn er meldingen geweest van vreemde onderzeeboten voor de Zweedse kust. DEN HAAG (ANP) - Ronny Bruns wijk, de uit het Surinaamse leger gezette ex-militair, heeft zich verant woordelijk gesteld voor de overval len die eerder deze week op twee militaire posten in Suriname ge pleegd zijn. In een op 23 juli gedateerde verkla ring, die via Frans Guyana en Frank rijk naar Nederland is gekomen en zaterdag onderdeel vormde van een uitzending van het Veronica-actuali- teitenprogramma Nieuwslijn" voor de televisie, roept Brunswijk „alle Surinamers, waar ook ter wereld, op in verzet te komen tegen het corrupte Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056. 'Van onze correspondent! BONN - Meer dan 100.000 Westduit sers waren zaterdag en zondag naar het Beierse Burglengefeld ge togen om mee te doen aan het anti-Waanzin Festival, pop tegen kernenergie. Centraal stond het protest tegen de opwerkingsfa briek voor uitgebrande kernbrand- X* y. stofstaven in het 25 kilometer ver derop gelegen Wackersdorf. Het was voor het eerst in de West duitse popgeschiedenis dat alle po pulaire Duitse rock- en popgroepen belangeloos op een politieke mani festatie optraden. Het hele spekta kel, dat vooral zaterdagnacht een muzikaal en sfeervol hoogtepunt beleefde, verliep zonder noemens waardige incidenten. Enkele dui zenden festivaldeelnemers trokken zondagmiddag naar Wackersdorf, maar de politiemacht van 6000 man hoefde nauwelijks in actie te ko men. De Beierse deelstaatregering van minister-president Franz-Josef Strauss had op alle mogelijke ma nieren geprobeerd het anti-Waanzin Festival te verbieden, maar de hoogste Beierse rechters bepaalden dat het door mocht gaan. Enige voorwaarde was dat er maar 40.000 mensen aan mee mochten doen. Zaterdag waren het er ondanks een scherpe politiecontrole op wapens en drugs, volgens officiële schattin gen 70.000. Zondag waren er zeker 100.000 mu ziekliefhebbers en tegenstanders van kernenergie die luisterden naar de muziek van Herbert Grone- meyer. Udo Lindenberg, Purple Schulz, BAP en 17 andere topgroe pen. Bij een zomerse temperatuur deed het spektakel denken aan de grote popconcerten uit de jaren zeventig. Het enige verschil was dat in Burglengefeld ook politici en kernenergie-experts het woord voerden. De ministers van buitenlandse za ken van Oostenrijk en de Bondsre publiek, Peter Jankowitsch en Hans-Dietrich Genscher, zijn het afgelopen weekeinde niet eens kun nen worden over problemen rond de kernenergie. Wel hebben beide mi nisters besloten dat het overleg zal worden voortgezet. Jankowitsch en Genscher kwamen zaterdag in Anif bij Salzburg bij elkaar voor overleg over de omstre den nucleaire opwerkingsfabriek in het Beierse Wackersdorf, in de buurt van de Oostenrijkse grens. Oostenrijk, dat zelf geen kerncen trales heeft, heeft ernstige bezwaren tegen de bouw van de opwerkings fabriek. en misdadige militaire regime". Hij verklaart er naai te streven dat de militairen zich in de kazerne terug trekken en de politiek overlaten aan burgers. In dit verband zegt Bruns wijk dat zijn groep streeft naar „een duurzaam herstel van de democrati sche rechtsstaat". Brunswijk, die zich schuilhoudt in zijn geboortedorp Moengo Tapoe en over een groep medestanders van circa 60 personen beschikt, heeft veel aan hang onder de Bosnegers (Bosland creolen) doordat hij in het verleden herhaaldelijk overvallen heeft ge pleegd op konvooien, die vanuit Frans Guyana onderweg waren naar de militairen in Paramaribo, en de buitgemaakte goederen als een „mo derne Robin Hood" onder zijn dorps genoten verdeelde. In de uitzending verklaarde de Amsterdamse advocaat André Haakmat over een aanhang „tussen 400 en 600 man. In de nacht van maandag op dinsdag voerde de groep-Brunswijk aanval len uit op de militaire post te Stol- kertsijver en het kamp Albina, vlak bij de grens tussen Suriname en Frans Guyana. De militairen in Para maribo hebben toegegeven dat sinds dien 12 militairen spoorloos zijn. Over hen zegt Brunswijk in zijn verklaring dat „de krijgsgevangenen die in onze handen zijn, geen haar zal worden gekrenkt tenzij wij worden aangevallen". Hij zegt nadrukkelijk „Bouterse en consorten" verantwoor delijk te stellen voor hun leven. Van SENISE (AP) - Acht mensen zijn zaterdagochtend om het leven geko men toen zij in hun slaap werden verrast door een aardverschuiving, die drie woningen in het Zuidita- liaanse plaatsje Senise onder een tien meter dikke laag modder bedolf. Hulpverlenmers vonden de laatste slachtoffers zaterdagavond, ruim 12 uur na het ongeluk. Onder de doden waren twee echtparen en vier kinde ren, onder wie een baby van een maand. Twee jongens en een meisje werden gered. De ramp is waarschijnlijk veroorzaakt door langdurige regenval. Zo'n 50 ge zinnen werden uit voorzorg geëva cueerd. Senise, een stadje met 6.000 inwoners, ligt 170 kilometer ten zuiden van Napels. het regime-Bouterse eist hij dat „alle militaire eenheden en politietroepen uit het Marowijnegebied worden te ruggetrokken en dat alle in het dorp Moengo Tapoe aangehouden perso nen worden vrijgelaten". Brunswijk verklaart verder dat toe komstige acties van hem en zijn groep zich met name zullen richten op de „bende van 13", een verwijzing naar de groep van 16 militairen onder aanvoering van Desi Bouterse die op 25 februari 1980 in opstand kwam tegen de burgerregering van premier Henck Arron. In de afgelopen zes jaar is deze groep geslonken van 16 naar 13. In de uitzending trok Haakmat, die in het verleden onder meer vice-pre- mier en minister van politie van Suriname geweest is, een vergelij king tussen de 60 medestanders van Brunswijk en de groep van 16 onder Bouterse uit 1980, waaruit hij conclu deerde: „Dus dan staat hij (Bruns wijk - red.) er nu ook beter voor". Haakmat sprak van een ernstige be dreiging voor het militaire regime in Paramaribo „omdat het wordt be dreigd daar waar het dacht heel sterk te zijn, namelijk in zijn greep op het leger". YORKTOWN HEIGHTS (AP) - Op 94-jarige leeftijd is zaterdag in de Newyorkse voorstad Yorktown Heights de Amerikaanse oud-topdi plomaat en politicus William Averell Harriman overleden. Op verzoek van president Franklin D. Roosevelt begon Harriman zijn carriè re in de diplomatie in 1934. Zijn laatste functie beklede Harriman als leider van de Amerikaanse onderhan delingsdelegatie met de Noordvietna- mezen in Parijs tot 1969. Een woordvoerder van de familie liet weten dat Harriman al enige tijd zeer ernstig ziek was. De diplomaat en politicus heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het Amerikaanse buitenlandbeleid, in het bijzonder ten aanzien van de Sovjet- Unie. Van 1955 tot 1959 was hij even eens gouverneur van de staat New York en heeft hij twee niet geslaagde pogingen ondernomen om Democra tisch presidentskandidaat te worden. Averell Harriman was aanvankelijk directeur van twee grote spoorweg maatschappijen. de Illinois Central Railroad en de Union Pacific, die zijn vader hem had nagelaten. Tot 1928 was Harriman Republikein. In 1934 voldeed hij echter aan een verzoek van zijn jeugdvriend Franklin Roosevelt om deel te nemen aan zijn regering van nationaal herstel, die gestalte moest geven aan de New Deal-politiek van de president. Tij dens de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog was Harriman in Lon den waar hij leiding gaf aan het Leen- en Pachtwetprogramma dat bedoeld was om de Amerikaanse bondgenoten te verzekeren van militaire en andere hulp. In 1943 werd Harriman naar Moskou geroepen als ambassadeur. Juist door zijn regelmatige ontmoetingen met de Russische leider Stalin werd hij de belangrijkste adviseur voor de Amerikaanse houding ten opzichte van de Sovjet-Unie na de oorlog. Harriman stond bekend als een anti communist die Zuid-Vietnam beslist wilde verdedigen. Toch meende hij dat de VS en de Sovjet-Unie een manier moesten vinden om in vrede te kunnen leven. NEW YORK iANPi - Een archieffoto uit 1981 van Averell Harriman. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180)81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes, tel. (01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000: 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-, per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V& x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3